BUITENLAND KERKNIEUWS UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK STADSNIEUWS Vle Intern. Academisch Missiecongres ALLERLEI Wie is eigenlijk Snowden? De Engelsche kanselier van de schat kist, Philip Snowden werd in 1864 in Keighley, Yorkshire, geboren. Hij was de zoon van een wever. Hij begon zijn Inop- baan als postbeambte, maar die betrekking moest hij in 1893 neerleggen, omdat hij bij een val met zijn fiets zijn been brak. De gevolgen van dien val is hij nooit geheel te boven gekomen. Nu nog loopt Snowden met behulp van twee stokken. Tijdens zijn ziekte la-s hij vele radicale boeken en zoo kwam het, dat hij in 1894 van de liberale naar de onafhankelijke ar beiderspartij overging. Tegelijkertijd begon hij aan zijn journalistieke loopbaan, waar door hij langzamerhand een bekende figuur werd. Hij maakte zijn geboorteplaats Keighley tot een middelpunt, van politieke vergaderingen. Van 19031906 was hij voor zitter van zijn partij. Aanvankelijk weigerde hij een zetel in het parlement om beter in het openbaar te kunnen werken. Van 19061918 echter was hij lid van het Lager huis. Tijdens den oorlog was hij in Australië. Bij zijn- terugkeer maakte hij geen geheim van zijn pacifistische overtuiging. Dit maak te dat hij in 1918 zijn Lagerhuiszetel ver loor. Eerst in 1922 keerde hij in het parle ment terug. Snowden is de fin anti eelé specialiteit in de Labourpartij. In het eerste kabinet van MacDonald was hij reeds minister van fi nanciën. Snowden heeft veel geschreven over fi- nantieele onderwerpen. Echter ook over po li tiek-historische vraagstukken ais de schuld aan den oorlog, welke, hij hoofdzakelijk bij Rusland en Frankrijk zoekt. Het verdrag van Versailles beschouwt, hij aLs .de oorzaak van den economisehen cha-os na den oorlog. ENGELAND Het conflict in de katoenindustrie. De bemiddelingspogingen hebben succes. De pogingen van den Engelschen onder staatssecretaris van Arbeid Sir Horace Wilson tot bijlegging van het conflict in de katoenindustrie hebben ertoe geleid, dat de arbeidersorganisaties zich thans bereid heb ben verklaard hun zaak aan een scheidsge recht voor te leggen. De werkgevers zullen Maandag hun standpunt bekend maken. Wilson zou gedurende het week-end een bespreking met MacDonald hebben om hem rapport uit te brengen over den stand van zaken. Van arbeiderszijde werd de wensch te kennen gegeven, dat MacDonald zelf in het. conflict zal bemiddelen. MacDonald naar Edinburg en ni et naar don Haag. Ramsay MacDonald vloog Zaterdag van Lossiemouth, waar hij thans met vacantie vertoeft, naar Edinburg, waar hij 's middags met sir Horace Wilson, den secretaris van den minister van Arbeid, zou conferceren over het geschil in de katoenindustrie. Er wordt op gewezen, dat MacDonald nooit het plan heeft gehad naar Londen of Den Haag te vliegen om te intervenieeren in de conferentie voor de schadevergoedingen. CHINA. Het Chrneesch—Russisch conflict Uit. Mantjoeli wordt gemeld, dat de Chi- neesche autoriteiten Vrijdag wederom 85 sovjet-beambten van den C'hineeschen Oosterspoorweg te Hailar arresteerden en 56 te Pókutu. De arrestaties heeten een voorzorgsmaat regel in verband met de dreigende alge- meene staking. AMERIKA Gerucht over een andere Amerikaansche ieenings-politiek. Alleen geld voor landen met sluitende begrooting. De Washington-sche correspondent van de Times meldt, dat momenteel onderhan delingen gaande zijn tusschen het Ameri kaansche departement van de Schatkist en het. Staatsdeparternent. bet-reffendc de lee- ningspolitiek der Vereenigde Staten in het buitenland. Het doel dezer besprekingen zou zijn, het toestaan van leeningen te be perken tot die landen, die een sluitendo be grooting hebben en die hun verplichtingen volledig nakomen. Alle landen, die aan deze bepalingen niet voldoen, zullen in de toe komst geen Amerikaansche credieten meer kunnen verkrijgen. Indien deze nieuwe re geling spoedig tot uitvoering komt, zou Bo livia een der eerste staten zijn, die er door getroffen worden, aangezien dit land juist tracht in de Vereenigde Staten een leening van 3*7 millioen op te nemen. De bedoeling dezer nieuwe regeling is meer controle te brengen in de crcdietver- leening en den crediteuren meer zekerheid te verschaffen. PATER DR. J. KRAMER S.J. f Zondag is te Nijmegen overleden, de be kende pater dr. J. Kramer S.J., sedert 1902 leeraar aan het Ganisius-College aldaar, in den ouderdom van 64 jaar. Hij was een be kende wis- en natuurkundige en doctoreer de in 1897 onder professor Lorentz te L e i- d e n. Pater Kramer was een autoriteit op hel gebied der electro-techniek en hij was ad viseur van groote industrieën in Neder land. Ook op het gebied der acoustiek had hij een bijzondere reputatie en hij heeft in Nederland en het buitenland meer dan SO kerken (o-a. de Sint Petrnskerk te Leiden) San klankborden voorzien. ALKEMADE. Gemeenteraad. De Baad dezer ge meente vergadert Woensdag a.s. des na middags om 2 uur (Zomertijd). Onderwer pen ter behandeling: 1. Voorloopige vast stelling gemeenterekening, dienstjaar 1928. 2. Aanbieding gemeentebegrooting, dienst jaar 1930. 3. Voorstel van B. en W. om aan den brugwachter P. van Leeuwen eervol ontslag te verleenen uit zijne betrekking van brugwachter, ingaande 1 Januari 1930. i. Benoeming van een brugwachter voor de bediening van de brug over de ringvaart te Nieuwe-Wetering, ingaande 1 Januari 1930. 5. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot onderhandeche verhuring van een woonhuis te Rijpwetering, D. 147. 6. Voor stel van B. en W. om over te _gaan tot het verleenen van kwijtschelding van huur aan C. Post en tot. onderhandsche verhuring van een woonhuis te Nieuwe Wetering C. 108. 7. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot onderhandsche verhuring van een perceel tuinland aan den Langenweg te Boelofarendsveen voor den tijd van één jaar. 8. Vaststelling '1ste suppletoir kohier Hondenbelasting, dienstjaar' T929. 9. Inge komen stukken en mededeelingen. Geboren: Jacobus Maria z. van A. P. van der Poel en A. C. C. van der Geest Jacobus Leonardus z. van Th. M. Obdeijn en G. J. J. de Jeu Johannes Thomas z. van G. de Jong en G. Hoogenboom Elisa beth Maria d. van Th. P. van der Meer en Th. G. Straathof. Overleden: Johannes La-urentius v. d. Hoorn 2 mnd. HILLEGOM. Personalia. De heer S. Bedeker. onder wijzer der B. K. Jongensschool aan de Ma- riastraat, slaagde voor het examen En- gelsch L. O. Harmonie. Onze Burgemeester Mi-. D. F. Pont, heeft het beschermheerschap der Hillegomsche Harmonie-kapel aanvaard. Aanrijding. Aan de Wilhelminalaan werd Zaterdag ter hoogte van de bloem- bolienschuur der firma K. van Bourgondiën en Zn., een handkar met bloembollen door een auto aangereden. Beide voertuigen bekwamen schade, doch het ergste was, dat de verschillende soorten bloembollen door elkaar kwamen. Dienstplicht. Hillegom zal voor de nieuwe lichting 36 manschappen moeten „leveren", c H00GMADE. Geitenhouders-veroeniging. Vrijdag n.m. hield deze vereeniging haar jaarlijk- sche keuring en inschrijving; 23 geiten wa ren aangevoerd en het was jammer dat door omstandigheden niet nog meer aan wezig waren. Be keuringscommissie, bestond uit de heeren Zuiddam, rijksveeleeltconsu- lent, den Haag, Clemens uit Haarlemmer meer en van Noord uit. Lisse. Er werden 7 geiten ingeschreven, waarvan de medaille werd gewonnen door Gerrie van K. J. van Fruchten, Diena van Corn. Baak Czn. Ie prijs en Corrie van H. A. Kleer 2e prijs. Oude geiten, witte, ongehoornd: medaille Truitje van S. Lieverse, le pr. Ongen van Corn. Ruygrok v. d. Werven. 2e pr. Mietje van L. Lieverse. Geiten, die reeds een medaille gewonnen hebben: le pr. Alie van J. B. Bórst, 2e pr. Goba van H. Th. Elstgeest. Bonte en gehoornde: le pr. Miena- van G. Baak Cz.. 2e pr. Beekleur van W. v. d. Laan. 3e pr. Geisje van B. Borreman, 4e pr. Klein maar Dapper van W. v. d. Laan. Extra prijs voor de meeste aanvoer L. Lieverse. Op het keiiringsterrein was ook aanwe zig de burgemeester, den heer Boddens Hosang. LEI MUIDEN. Gered. Gisterennamiddag ca. half drie geraakte 't 2 1/2-jarig dochtertje van den heer J. de Prie alhier bij ongeluk in een sloot nabij de ouderlijke woning. De vader, door zijn zoontje gewaarschuwd, sprong oogenblikkelijk te water en bad 't geluk 't kind te grijpen. Door een toeval kwam 't echter weer los on zonk naar de diepte. An dere, inmiddels toegeschoten hulp, voorzien van een dreghaalc, had het genoegen na cenige pogingen de drenkelinge op te halen, die bewusteloos bij den heer Bernard werd biimengedragen. Door dr. Bouthoorn, clie ook spoedig ter plaatse verscheen, werden direct pogingen aangewend om de levens geesten weer op te wekken, welke pogingen da-n ook spoedig met gunstigen uitslag be kroond werden. De toestand van het meisje, dat nog al water en modder had binnen gekregen, is vrij wel, zoodat het er nog ge lukkig met den schrik en een nat pak is afgekomen. R0EL0FARENDSVEEN. Bootje omgekanteld. Zaterdagmiddag waren drie jongens aan het varen op den Oostpolder. Toen zij blijkbaar van het va ren genoeg hadden, .gingen zij met de boot schommelen met het noodlottig gevolg dat de boot omkantelde en allen te water ge raakten. Op het hulpgeroep der jongens kwam het personeel van de wed. v. d. Meer. dat. zich in de nabijheid van de plaats des onheils bevond toegeschoten. Zij mochten er in slagen allen te redden. Wij vertrouwen dat dit bericht een waarschuwing zal zijn voor anderen. VOORSCHOTEN. Electriciteitsstoring. Zaterdagmorgen omstreeks elf uur was de gemeente plotse ling van electriciteit .verstoken door een storing in het hoogspanningsgebouwtje in de Schoolstraat. Zoo spoedig mogelijk was er personeel van de lichtfabrieken uit Lei den aanwezig en is door plaatsing van nieuwe onderdeelen net onheil verholpen. Tegen half vijf in den namiddag was alles weer in orde. Omtrent de oorzaak van deze langdurige storing was nog niets met ze kerheid te zeggen. OUDE-WETERING. Het jubileum van den Pastoor. Het. programma der plechtige vie-ring van het 25-jarig Priesterfeest van PastooT Raken alhier op 15 Augustus luidt als volgt: Woensdag 14 Atig. 7.30 's avonds, feestelijke ontvangst van den pastoor. Bij het binnen komen der kerk zingen alle parochianen een welkomstlied. Daarna toespraak met kort. Lof. Te 9 uur serenade door het plaat selijk muziekgezelschap Eruditio. Donder dag 15 Aug. S uur. Vroegmis waar-onder Generale H. Communie. 10.30 uur plechtige Hoogmis. 2.304 uur receptie. S uur plech tig lof met Te Deum en Feestlied. Vrijdag 16 Augustus 7.30 uur H. Mis. waaronder al- gemeene Communie voor de schoolkinderen 3 uur ontvangst door de kinderen en huldi ging in de parochiale schoot OEGSTGEEST. Personalia, Voor het examen Engelsch M. O. (akte A) is geslaagd mej. E. A. Sie- burgh. SASSENHEIM. Tooneel. Wegens vertrek van de regis seur der tooneelvereeniging „St. Pancra- tius" werd door deze vereeniging een ver gadering gehouden in het K.S.A.-gebouw. De voorz., de heer Jao, Hoogervorst, sprak den scheidenden regisseur, den heer Wijne- kus, toe. Spr. betreurde het den heer Wij nekus te zien vertrekken, al wordt hem van harte een onbezorgden levensavond, na een moeilijke dagtaak gegund. De tooneelclub heeft in de korte jaren van haar bestaan reeds aanzien gekregen bij het publiek en de toekomst is verzekerd. Moeilijkheden treffen de club echter, nu de regisseur heengaat, want die leegte is niet zoo dade lijk weer aangevuld. De voorz. dankte ten slotte namens alle aanwezigen, den heer Wijnekus voor wat hij-is geweest in het be lang van de vereeniging. Ook dankte spr. namens het bestuur van den R. K. Volks bond en reikte als blijk van waardeering een medaille met inscriptie over, als blijven de herinnering aa-n de tooneelvereeniging „St. Paneratius". Nadat de heer Wijnekus zijnerzijds be dankt en de club veel succes had toege- wenschts werd de vergadering voortgezet met enkele punten van huishoudelijken aard, waaronder bestuursverkiezing, waar bij de aftredenden herkozen werden. NIEUWKOOP. L.T.B. Door het bestuur van den Land en Tuinbouwbond alhier is besloten a.s. winter een cursus te geven voor de tuinders in het trekken van snijbloemen en voor de landbouwers in het landbouwbedrijf. De deelnemers kunnen zich aanmelden bij den heer E. B. P,auw alhier. ZWAMMERDAM. Geboren: Jan z. van Arie Fokker en Maria Margritha van Beek. Getrouwd: Pieter van den Ent jm. 22 j., te Bodegraven, en Evcrtje Zwaneveld jd. 21 jaar. ZOETERWQUDE (H. R.)—LEIDERDORP. Bloemendag. Donderdag a.s. hoopt het Comité van „Herwonnen Levenskracht" zijn jaarlijkschen bloemendag te houden. Het Comité vertrouwt dat de ingezetenen hun milddadigheid zullen toonen. gelijk an dere jaren, daar de vereeniging „Herwon nen Levenskracht" voor groote finantieele offers staat voor het bouwen van een ge heel nieuw Sanatorium. Roemeer»sch bezoek. De Roemeensc-he minister van buiten- landsche zaken, de heer Mironesco en de Roemeensche minister van financiën de heer Popovitchi, hebben Zaterdagavond, vergezeld van den Roemesnschen gezant- te Berlijn, den heer PelrescoCoinnene, en hunne secretarissen een bezoek gebracht aan Leiden, waar zij verschillende beziens waardigheden hebben bezichtigd. Voor het examen Duitsch L. O. is te 's-Gravenhage geslaagd de heer J. A. Dam- merholt, alhier. In den nacht van Zaterdag op Zondag is van het sigarenmagazijn van den heer R. op den hoek van Levendaal en St. Joris- steeg een ruit ingedrukt, waarna er twee kistjes, gedeeltelijk met sigaren gevuld, werden ontvreemd. De politie is de vermoe delijke daders op het spoor. Hedenmorgen is de 57-jarige Haarlem mer J. B., die in beschonken toestand op den Rijnsburger weg reed, tegen een boom gereden. Hij bekwam een vrij ernstige hoofdwonde en werd na ter plaatse dooi den dokter van den E. H. D. te zijn verbon den, naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. De 4-jarige J. M. is Zaterdagmiddag in de ouderlijke woning, Oude Rijn 87, in de gang gevallen. Het ventje brak een arm en werd door den E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Bij de politie zijn inlichtingen te beko men omtrent twee heerenrijwielen, waar van de eigenaars onbekend zijn. Gehouden verkooping in het Notarishuis alhier op Vrijdag j.l. ten overstaan van A. J. C. van der Heijden, notaris alhier: drie parccelen bcuwlei-rein te Zocterwoude aan de StsdLcuaerslaan. kooper S. J. Anneeze voor 1935; het huis, Burgemeester van der Valk Boumanweg te Leiderdorp is niet gegund. Mödling. 7 Augustus 19*29. Tweede Congresdag. De tweede dag opende met. de schitteren de rede van den oud-professor van Nijme gen, prof. dr. Joh. P. Steffes van Munster, over het thema: de verhouding van gods dienst en maatschappij. In het eerste gedeelte gaf de professor een overzicht- over do godsdienst-s.ociologie en de geschiedenis, terwijl hij in het tweede systematisch gedeelte een meer philoso- phische belichting van de verschillende maatschappelijk-godsdienstige typen en de verhoudingen van den godsdienst tot de maatschappij gaf. De conclusie van de diep zinnige verhandeling was: de maatschappij en godsdienst behooren innerlijk bij elkaar. De re-de werd met buitengewone belang stelling gevolgd en het daverend applaus toonde da± de redenaar zijn talrijke toe hoorders de feesttent was zooalg ook bij al de overige lezingen tot o>p de plaats ge vuld diep had getroffen. Onder algemeenen langdurigen bijval be trad prof. dr. Pater Wilhelm Schmidt, Ö.V.D., directeur van het La-teraansche mis sie-museum, de tribune. Zijn thema luidde „Missie en rassen". De weg tob de bekeering van een volk, de collectieve missioneering is de bekeering van den enkeling, de individueele missio neering. De grootste van alle missionaris sen, Christus zelf, gaf zich aan de enkele ziel, Hij oefende individueele zielzorg, en ook thans nog in de Sacramenten geeft Hij zich aan elke ziel, is Hij de zielzorger van iedereen. De missionaris moet dienzelfden weg volgen; in die overtuiging moet hij uit: gaan naar de heidenen, dat hij niet enkel gezonden is tot de massa, maar ook tot elke afzonderlijke ziel. Deze individueele ziel zorg, is tot de weg tot de collectieve mis sioneering: geen bekeering van een volk, zal een gedurig succes behalen, als hij niet het resultaat is van de individueele ziel zorg. Deze weg is de Heilige Kerk bij de missioneering der volken steeds gevolgd, te beginnen met Christus cn de Apostelen tot in onze dagen. Maar niet enkel individueele zielzorg moet de missionaris beoefenen, maar hij moet ook de stammen en volkeren tot- de Kerk van Christus leiden, en daar toe is de Kerk in staat, omdat ze is Ka tholiek. In het. tweede gedeelte wijdde de geleer de spreker uit over de verhouding tusschen Missie en Volkenkunde. De ontwikkeling der laatste jaren heeft de Europeesche cul tuur gebracht tot de volkeren van overzee, maa-r niet. enkel de voordeden maar ook de nadeel-en van deze cultuur werden bij deze volkeren binnengebracht. De wereld oorlog vooral heeft d.e Europeesche naties hun prestige in de oogen der niet-christe- lijke volken doen verliezen. Daarbij komt nog de verderfelijke invloed van het bols jewisme, „die Mission Satans" met zijn ge raffineerde agitatie tegen God en gods dienst. Het wendt zich niet- zoozeer tot de enkele ziel maar tot de massa's. Zoo ooit dan is thans het oogenblik gekomen, waar op de volkeren die in het grootst gevaar verkeeren in het bolsjewisme w eg te zinken de bede. tot de Kerk richten: „Kom en red ons", 't Is een groote taak die de missie te vervullen heeft; ze kan en mag er zich niet aan onttrekken. En doze taak is zoo veelvoudig als er volkeren zijn. Zij moet haar zending vervullen bij de volkeren op de laatste trap van beschaving die versplin terd zijn in verschillende talen, zeden en gebr-uiken. Het zal haar taak zijn om deze stammen tot een volk samen te brengen en op te heffen. Een groote zending heeft het missiewerk te vervullen bij de volkeren van een hon ger beschavingspeil zooals Insulinde en Aehter-Indië. waar boeddisme en islamisme bijna a-lleenheerschers zijn. Juist deze vol keren zijn, wegens hun onzelfstandigheid op geestelijk gebied aan het grootsie ge vaar van het bolsjewisme blootgesteld. Het is de taak der missie om deze volkeren zoo noodig met de hulp der koloniale macht voor dit- gevaar te behoeden. Een laatste groep van volkeren zijn die, welke een „Hoehkultur" bezitten, zooals Indiö, China en Japan. Vooral in deze landen, waar het' nationalisme is ontwaakt en het onafhan kelijkheidsstreven alle kringen der maat schappij heeft aangegrepen, staat de missie voor een groote taak. maar ook voor een groot, gevaar. De missionaris, de vertegen woordiger der Heilige Kerk. moet. zich los maken van zijn geboorteland en de belan gen van zijn natie; hij moet zich geven aan het volk van zijn nieuwe „Heimat." en zijn belangen tot de zijne maken. Los van alle politiek moet hij zich geven aan de taak der zielzorg. Enkel zoo, zal de missie deze volken groote diensten kunnen bewijzen. De Katholieke Ker*k is de macht die alle omwentelingen in Europa trotseerde, en indien de katholieke godsdienst er niet. ge weest was, zouden de. puinvelden van Euro pa na- den oorlog een nog gr uwelij keren aanblik hebben geboden. Het is een verblijdend verschijnsel dat er in de kringen van de geleerden in Euro pa in de laatste jaren een groot,ere waar deering voor den katholieken godsdienst, valt waar te nemen. Een treurig verschijn - sel blijft- het- echter dat- de leiders der vreemde volkeren aan onze universiteiten het atheisme in zich hebben genomen en na hun terugkeer in hun vaderland met MUZIEK. Tweede Zorr.erccr.cert 1929 Pieterskerk Leiden. Op het tweede zomerconcert van mor gen. Dinsdag 13 Aug., in de Pieierskerk. zullen medewerking verleenen mejuffrouw Nanda Gerretsen, sopraan. Nijmegen, en de heer Frans Vrijhof f, cello, Leiden. Op het p: ogiamma komen o.a. voor lie deren van Joh. Wolfg. Franck. Bach, v. Brucken Fock en een sonate Aan Buonon- cini voor violoncel. De heer Mens zal or gelwerken van Eac-h en Mendelssohn ten gehoore brengen. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienet apotheken wordt van Maandag 12 fin met Zondag IS August; waargenomen door de apotheken van heeren G. H. Blanken. Hoogewoerd y telefoon 502. en D. J. v. Driesum. Ma 76, tel. 406. deze laatste resultaten onbekend zijn bleven. Het zou een heerlijke taak z voor onze academici, om hun buiten-Eun peesche medestudenten met deze toe® mende waardeering van het godsdienstig bekend te ui aken De missionarissen* zelf hebben de taal door de beoefening der liturgie meer i den geest van de katholieke kerk de chrii tenen op te voeden en door 'n wijze accc modatie aan godsdienstige gebruiken, al bijv. dansen, processies, enz. de au run mirtg en de beleving van het katholiek geloof te vergemakkelijken. Een verdere voorname taak van dei missionaris is de stichting van christelijk families, de „Keimzelle" van elk cïmsti lijk volk. Na de pauze sprak Dr. H. C. E, Zachj rias (Bombay), over het kaste wezen in 5 dië, voornamelijk over het Brahanismj welks aanhanger de spreker jaren lacj zelf geweest is. Als vierde spreker van den da-g spra prof. Dr. Joh. Thauren over 't t-hemj Missie en industrialisatie. Spreker wees op den grooten voomi gang van de industrie in de Overzeese! landen met al haar schaduwzijden van d groot-industrie Europa's, speciaal over c groote moeilijkheden, die daaruit voor vloeien voor het missiewerk. Ook daar ge den de beginselen van de encycliek „Renr Novarum" van Leo XIII. Na deze inspanning van uren, nog ve zwaard door de zomerwarmte, was hi voor de Congressisten een welkome aflc ding in den namiddag een gezamelijke autotocht te maken door het heerlijl groene berglandschap van het- Wienerwa! naar het naburige Baden, waar de Ooi gressisten door den burgemeester der sta werden begroet en hun een lunch wei aangeboden. De grootste detective der wereld. Wie is dat, of wie was dat? Wij bedoelen „Nick Carter", die eenige tijd geleden tengevolge van een auto-oog Ink in de Vereenigde Staten is omgek men. Hij was meer dan GO jaar oud, genoc een uitstekende gezondheid en bezat b zijn dood een vermogen van 3 millioe dollar. Wonder van list; schranderheid e moed. Een politieman, zooals geen tweed Hij sprak acht talen, bezat een herci lische kracht en buitengewone dapperheii Het. is zeer interessant te vernemen, waai om hij detective werd. Toen hij nog een kleine jongen wa werd zijn heele familie door misdadige] vermoord en toen maakte Nick Carh het voornemen om zich later op de moo denaars te wreken en zijn geheele leve te besteden aan de vervolging der bandii ten. Dat beschouwde hij als zijn levenstaal In armoede en ontbering was hij eenis jaren voerman geweest, maar op zekere dag ging hij naar he-t Centraal Detectivi bureau van is ew York, stelde zich voor e zei: „ik wil graag agent worden." De chef zag hem van boven tot onde aan. „Hoe heet u?" „Nicolaas Castello, ik beu in Schol land geboren en van Spaansche afkomsi Mijne ouders zijn door een dievenbend vermoord en ik heb me voorgenome! sleohts te leven om dieven en moord* naars te achtervolgen." „Zeer goed", antwoordde de chef. „maa om detective te zijn, heeft u een waai borgsom van 5000 dollar noodig. Iïebt i die?" „Neen, mijnheer." „En hebt u een cursus gevolgd speeïaa voor- criminalisten. Hebt u examen ge daan?" „Neen!" „Dus?. „Dus", antwoordde de aspirant, er blij! me niets anders over dan 5000 dollar bij een te brengen en te bestudeeren wa voor een criminalist noodig is. Voor beid dingen ga ik zorgen, dan kom ik teruj word detective en dan zal ik dezelfd plaats innemen, die u thans heeft., ol schoon ik 20 jaar jonger ben dan u." Werkelijk verkocht Nicolaas Gastelli zijn wagen 'en zijn paarden en begon dei cursus. Na eenige maanden was hij eei buitengewone hulp voor de politie in Net York. Na een jaar werkte hij voor eigei rekening als particulier detective. Dril jaar later was hij reeds agent der hooi centrale en op 35-jarigen leeftijd de grooll ste detective der wereld. Meermalen kwam hij, op verlangen enkele personen, die zijn hulp inrie; en hem met grof geld betaalden, Europa. Voor een dezer reizen b.v. kr< hij een honorarium van een half millii francs. Maar zijn garderobe en pruikt alleen kostten toen ook ongeveer f 350. Hier volgt een aardige anecdote, die dj groote detective gaarne vertelde: In Parijs werd hem bij het veria der opera zijn horloge gerold. Het een heel gewoon horloge, dus dat was nie zoo erg, maar de vernedering en den spot waaraan hij blootgesteld was en die de: roem van den bekenden detective kondti ondermijnen, dat vond hij verschrikkeliji Daarom zette Nick Carfer zich werk hij moest 'het horloge terecht bra- gen, en werkelijk, na twee maanden hs< hij het weer in zijn bezit. Na deze lanj weken van buitengewoon moeilijken arba bevond de detective zich op het toppm van zijn roem. Het was, zooals hij lacheG beweerde, een zaak die hem het meest werk bezorgde en waaraan hij niets v» diend had. Geen enkel van mijn gr ooi 2-1

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2