De wijziging der Invaliditeitswet LUCHTVAART LETTEREN EN KUNST ALLERLEI "j A K R A f MARKTBERICHTE! - Communistische slimmigheidjes „SUDOSIFINE" Hoewel reeds eerder de voornaamste wijzigingen der Invaliditeitswet ter ken nis van werkgevers en werknemers zijn ge bracht, komt het ons niet ondienstig voor nogmaals de aandacht op deze wijzigingen te vestigen, temeer daar door de wijziging van het Koninklijk besluit van 21 Novem ber 1910 (Staatsblad Xo. 7G1) verandering is gebracht in de premiebetaling voor de verschillende groepen van arbeiders. De voornaamste wijzigingen volgen hier onder. 1. De loongrens in artikel 4 welke 1200 bedroeg is verhoogd en gebracht op 2000 Behoefde tot 10 Juli 1929 niet geplakt, te worden voor een arbeider die voor het eerst in loondienst getreden meer dan 1200 per jaar verdiende, vanaf 10 Juni 1929 moet er voor zoo'n arbeider geplakt worden," indien hij niet meer dan 2000 per jaar verdient. Is de arbeider eenmaal in het bezit van een rentekaart, dan moet door den werkgever worden doorgeplakt totdat, de arbeider een loon gaat verdienen van f 3000 of meer per jaar. 2. Tot heden viel een arbeider, die in z. g. aangenomen werk arbeid verrichtte, meestal niet onder de bepalingen van de Invaliditeitswet. Door de daarin aange brachte wijziging is thans ook op hem de Invaliditeitswet van toepassing, mits zijn loon bij aanmelding voor de verzekering niet meer bedraagt dan 2000 per jaar en niet meer'dan 3000 per jaar wanneer hij reeds in het bezit, van een rentekaart is. 3. Door wijziging van artikel 6 komen nu ook kellners en dcrzelijken onder de bepa lingen van de wet te vallen en zullen in het. vervolg ook voor hen zegels geplakt behooren te worden. 4. Voor de arbeiders, die bij wijze van werkverschaffing waren te werk gesteld, behoefden tot heden geen zegels geplakt te worden. Door de wijziging van de Inva liditeitswet is ook hierin verandering ge bracht en zijn de gemeentebesturen e. d. verplicht ook voor hen zegels te plakken. Voorts is: 5. het plakken naar het loon dat de ar beider verdiende komen te vervallen, zoo dat vanaf 19 Augustus 1929 uitsluitend naar leeftijd geplakt, moet worden. Het. leeftijdstarief is als volgt: Mannen: 14 jaar doch jonger dan 18 jaar, weekzegel ad 0.40; IS jaar doch jonger dan 21 jaar, week zegel ad 0.50; 21 jaar en ouder weekzegel ad 0.60. Vrouwen: .14 jaar doch jonger dan 21 jaar weekzegel ad 0.40. 21 jaar en ouder weekzegel ad 0.50. Voor arbeiders, wier loon onafhanke lijk van leeftijd of geslacht slechts bestaat in verstrekkingen in natura, zijn weekze- gels van 0.25 verschuldigd. GHEON'S TRIOMF VAN ST. THOMAS. In het Studiehuis der Kruisheeren te Zoeterwoude. Den vierden Augustus was het. vijftig jaar geléden, dat. Paus Leo XIII uitvaar digde de encycliek „Aetërni Patris", waardoor hij de scholastieke wijsbegeerte weer in ecre herstelde, en Thomas van Aquine aanwees als den grooten leeraar en leidsman op 't gebied der metaphysica. In 't Studiehuis der Kruisheeren te Zoe- terwoude word dit. gewichtige feit her dacht, en van die herdenking mochten we getuige zijn. Xadat op den dag zeiven een weten schappelijke zitting gehouden was, waarbij een der studenten op meesterlijke wijze de voorbereiding, den inhoud en de vér strekkende gevolgen der encycliek uiteen zette, werd dat 'heuglijk feit gisteren her dacht, in besloten kring, met de opvoe ring van Ghéon's bekende spel: „De Triomf van St. Thomas", of gelijk 't heette in de aankondiging van de herauten, „met 'n triomf naar de wijze der oude tijden, met 'n triomf, gelijkend op dien, welken men ziet uitgebeeld op den muur der wit-zwarte kerk van Santa Maria Xorella aan de oevers van den Arno in de Bloe menstad.*' Nog zelden kwamen we zóó onder den invloed van 'n spel als dezen keer, en we weten niet wat we het meest moeten roe men: 't spel van Ghéon zelf of de voor treffelijke vertolking te Zoeterwoude. De spelers hebben het spel volkomen begre pen en aangevoeld, en op meesterlijke wijze hebben ze 't weergegeven. Er is hier getoond, wat 'n professor met z'u leerlin gen, met vereende krachten samenwerkend, kan bereiken. We vonden het jammer, dat slechts 'n zoo betrekkelijk kleine kring bij de opvoering kon aanwezig zijn. Doch die aanwezig waren, kwamen geheel onder den indruk, vonden spel en opvoe ring schitterend, zeiden (lat ze nog nooit zoo iets hadden gezien. Xadat herauten met klaroenen hel spel hadden aangekondigd, gingen de gordijnen open en stond de kerk te midden der Vaders op 't altaar. Dat. eerste tooneel maakte reeds indruk't eenvoudige altaar, de. Vaders met hun kleurige kasuifels, met mijter en staf, de Kerk in haar groenen mantel, vormden 'n schitterend geheel, vooral toen, na de klachten der Kerk over de belaging van den duivel en haar bede om 'n nieuwen leeraar, allen neerknielden en 't Vcni Creator zongen. Ondertusschen was op het voortooneel Lucifer opgeko men met twee. andere duivels: de duivels van 't Zingenot en van de Hoovaardij des Levens Beiden hadden gepoogd, de laatste verkleed als Benc'lictijner-abt van Monte Cassino en de eerste als slechte vrouw, Thomas te verleiden, doch alles was mislukt. Xu moest er geprobeerd worden langs 'n anderen weg: de duivel van 't Zingenot /noest worden Rede zonder geloof, en die van de Hoovaardij moest worden Geloof zonder rede. Dit tooneel. eerst Lucifer en dan Thomas van Aquine, staande tusschen twee duivels, was nu en dan grandioos. Hen innig moment was *t, Dagzegels mogen geplakt worden; a. voor arbeiders, wier dienstbetrekking voor minder dan 4 dagen is aangegaan en korter dan 4 dagen duurt. b. voor arbeiders, die in den regel in de zelfde kalenderweek niet langer dan 3 da gen in dienst van denzelfden werkgever werkzaam zijn. Gedeelten van dagen dienen voor ge- beele gerekend te worden. Voor dagzegels komen in het algemeen in aanmerking losse arbeiders, naaisters, werksters e. d. De te plakken dagzegels volgen het ge wone tarief en wel: Dagzegel van 0.075, uitsluitend loon in natura; dagzegel van 0.10, leeftijd mannen 14 tot 18 jaar, vrouwen 14 tot 21 jaar; dagzcgel van 0.125, leeftijd mannen 18 jaar en ouder, vrouwen 21 jaar en ouder; 6. Door de wijziging van artikel 328 is aan den Raad van Arbeid de bevoegdheid toegekend het nagevorderde bedrag te verhoogen met tien ten honderd, naar bo ven afgerond tot een bedrag van ten min ste tien centen. Gebruik makende van de bij art. 328 toe gekende bevoedheid, zal de Raad van Ar beid te Haarlem van 1 Augustus 1929 af de verhooging toepassen. Men zij dus gewaarschuwd. 7. Door de wijziging van de Invaliditeits wet kunnen ook de arbeiders, die nu meer verdienen dan 2000 per jaar nog in de verzekering worden opgenomen, mits zi; tusschen 30 Juni 1922 en 10 Juni 1929 in loondienst l i setreden en bii de in loon- diensttreding niet meer verdienden dan 2000 per jaar. Dit is ook van toepassing voor personen die nu ouder zijn dan 35 jaar, maar die bij het in loondienst.treden dien leeftijd nog niet hadden bereikt. Willen deze arbeiders onder de nieuwe bepalingen vallen, dan zullen zij zich tot het bekomen van een rentekaart bij den Raad van Arbeid moeten aanmelden. Xa 10 Augustus 1930 kunnen deze arbei ders niet meer in de verzekering worden opgenomen. 8. De wijziging van artikel 373 is van veel belang met. het oog op een eventueele aanvraag en ouderdomsrente. Het verkrij gen van ouderdomsrente is door de aange brachte wijziging wel gemakkelijker ge maakt, maar steeds blijft, van kracht, dat de rente afhankelijk is van het bedrag der premiën, hetwelk in rekening kan worden gebracht. De arbeiders, die den leeftijd van 65 jaar hebben overschreden en niet in het genot zijn van ouderdomsrente, omdat er door werkloosheid of ziekte te weinig is geplakt, behooren zich in hun eigen belang om inlichtingen tot den Raad van Arbeid te wenden. toen daarop verschenen Waar Geloof en Ware Rede om Thomas te geleiden naar 't altaar en de Vaders, waar allen ge zamenlijk aanhieven het Adore Te. In het tweede bedrijf zit Thomas neer, om de stelsels aan te hooren der oude wijsgeeren, die aanstonds zullen optreden. Eerst verschijnt de tegenstelling Heracli- tus-Barmenides en daarna de niet min dere tegenstelling Plato-Aristotëles. Een pracht-scène was 't, toen Thomas in zijn eenvoudige wit-zwarte pij stond tusschen de kleurige pallium's der oude wijsgeeren. 'n Hoogtepunt, van 't spel werd bereikt, toen op 't einde van 't tweede bedrijf Thomas zich begaf naar 't altaar en tus schen de Vaders op den trap zich neer zette met Geloof en Rede naast zich, om zijn Summa te schrijven, 'n Huivering kwam over de aanwezigen, toen Thomas, na 't verhaal van den Pedel, die onder tusschen over zijn werk vertelde, in geest vervoering raakte, en na wat hij in zijn geestvervoering zag, zijn werk wilde ver scheuren, het noemde „een niets en een handvol stroo", totdat ineens de sf am van God weerklonk: „Gij heb goed over mij geschreven, Thomas!" Bij dit. laatste tooneel sprongen de tranen ln de oogen. In 't derde bedrijf zien we de Kerk vaders onder 't zingen van De Profundis wegtrekken van Thomas graf. Geloof en Rede volgen hen. Xaast 't altaar staat de Kerk, die opnieuw klaagt omdat men Thomas' eer verwerpt. Ondertusschen komt op 't voortooneel de Moderne Mensch op, zoekend naar de Waarheid. Daarna a erschijnt Lucifer, verkleed als professor, die den Modernen Mensch achtereenvol gens toont en aanprijst den Universeelen Twijfel, de Reine Vernunft met de Phaeno- merv», de Practische Vernunft, 't Absolute waaruit alles voortkomt, 't. Monisme, de Vloeiende Eeuwigheid van Bergson en het Pragmatisme, 'n Gevoel van diep medelij den, medelijden met. den Modernen Mensch, komt over je, wanneer je al deze stelsels, als zooveel monsters verkleed, een rondedans ziet beginnen, terwijl ondertus schen gehoord wordt de stem van den verdwaasden Nietzsche: „Ik ben koning, ik ben keizer, Zarathoustra, also sprach Zarathoustra". Zoo kan het niet lan'ger. De gordijnen gaan open van 't tweede tooneel en we hooren de stem der Kerk, die Thomas oproept om den Modernen Mensch te onderrichten. De Kerkvaders verschij nen weer' en 'n prachtige slotscène was 't, toen Thomas tusschen Geloof en Rejle, gevolgd door de Vaders, 't altaar besteeg, toen allen, nadat 't Geloof, de Rede en de Kerk hem in 'n grootschen beurtzang had den verheerlijkt, op uitnoodiging der Kerk samenstemden in het majestueuze Lauda Sion. We keken op ons horloge: 't was ruim half tien. Even na half vijf was 't spel flegonnen. 't Had dus, met slechts een kleine pauze tusschen de bedrijven, nage noeg vier uur geduurd. Geen oogenblik verveelden we ons: ieder oogenblik was onze aandacht ten volle gespannen. We konden slechts getuigen, dat de fraters studenten ons 'n schitterenden avond had den bezorgd. De mooie, waardige tooneel-decoratie werd gratis beschikbaar gesteld door de firma Vroom en Dreesmann te Leiden. Jacht per vliegtuig. De Duitsche vlieger Mittelholzer, die o.a-, bekend is door een vlucht naar Afrika en een vlucht naar IJsland, gaat half Decem ber weer met zijn vliegtuig op reis naar Afrika en "wel over Egypte en den Soedan naar de binnenlanden. Mittelholzer maakt daarbij gebruik van een vliegtuig van Fok ker met drie motoren, waarmee hij reeds verscheidene proefvluchten in de Alpen heeft gemaakt. Hij koos de Alpen voor die proefvluchten, omdat hij in Afrika over de Kenya en de Kilimandsjaro w il vliegen, de hoogste bergen van dit werelddeel. Mittel holzer zal op zijn tocht vergezeld worden door een EngelschNederlandsch jachtge zelschap. Het voornaamste doel van de on derneming is dan ook de jacht op leeuwen en olifanten. Vliegtuig-ongeval. Gistermiddag omstreeks 3 uur is een W.A.-watervliegtuig van den marine luchtvaartdienst. nabij het vliegkamp De Mok over den kop geslagen. Het vliegtuig is bij de pogingen om het te bergen gezon ken- Er worden pogingen in het werk ge steld om het weder te lichten. DIAMANT. Verhalen uit de verschillende missie's laten ons zien hoe die onbeschaafde hei- densche inlanders zich aangetrokken voe len door al wat schittert en glinstert. Reeds van oudsher heeft liet. fraaie uiter lijk van sommige gesteenten de aandacht getrokken, dus eeuwen geleden oefende het ook op ons 'n machtige aantrekkings kracht. Doch heden ten dage niet meer? Waarom zijn dan al die edelgesteenten, waarom is diamant dan zoo kostbaar, zoo duur? Zijn wij in zekér opzicht niet volko men gelijk aan die bekeerlingen uit de missie-landen Reeds in de alleroudste geschiedenis wordt de diamant als siersteen vermeld, de oudste bewoners van Voor-Azië versier den er hun afgodsbeelden reeds mee. Dit kwam grootendee' wel door het feit dat de toenmaals bek">'~en gedeeltelijk reeds beschaafde wereld gevonden werd in Egypte en Klein-Azië; het naburige Voor-Indië was rijk aan dit mineraal, was zelfs tot in de middeleeuwen de eenige. vindplaats. In den grond der zaak is dia mant volkomen gelijk aan tal van artike len, welker waarde zeer gering is. Zoo is er scheikundig gesproken geen verschil in houtskool, lamp zwart, cokes, potlood, gra fiet en diamant. Ze bestaan alle uit nage noeg zuivere kool, alleen de hardheid ver schilt. Daaruit volgt dus dat men diamant evengoed kan verbranden als de andere genoemde stoffen. Hét. eenige maar dan ook overwegende verschil is, dat diamant bij zeer hoogen druk en temperatuur in de natuur is ontstaan. Geen wonder dan ook, dat. talrijke on derzoekers getracht hebben om dit goedje langs scheikundigen weg te bereiden, even als ze hun beste krachten beproefd hebben op de fabricatie van goud en andere meta len met 'n zeer hooge waarde. Lukte het, dan was rijk worden geen kunst meer! Op zeer vernuftige wijze zijn er dan ook en kelen in geslaagd, dié hooge temperaturen en druk te bereiken, lang genoeg te doen doorwerken om ten slotte diamant, te ver krijgen. Eilarie! de grootste aldus ver kregen diamant was niet groojter dan een .speldeknop en kon niet opwegen tegen de ontzaglijke moeite en kosten, die er aan ten offer gebracht werden. Voorlocpig bestaat er dan ook niet het minste gevaar, dat dé natuurlijke diamant' verdrongen zal worden door zijn kunstma- tigen broeder! Hij zal zeldzaam blijven en gedeeltelijk daardoor zijn hooge waarde behouden. Voor-Indië heeft als vindplaats reeds lang afgedaan; achtereenvolgens zijn in de gratie geweest Borneo, Brazilië, Zuid-Afri- ka, Duitsch-Zuid-West-Afrika, de Belgische Congo en Australië. Overal zijn de hoe veelheden echter gering en gaat de win ning met groote onkosten gepaard. Dia mant immers komt iq den grond voor ver spreid als kleine steentjes tusschen de ove rige bestanddeelen; zand en steenen. Daar uit moet het gewonnen worden, waartoe een massa grond verzet en behandeld moet worden alvorens het. eigenlijke product te voorschijn komt. De winning berust weer hoofdzakelijk op z'n soortgelijk gewicht; de lichtere stoffen spoelen met liet water mee, de zwaardere bezinken. Met behulp van zeven wordt het overschot gesorteerd en na heel wat omwegen na zeer veel moeite gelukt, het eindelijk enkele steentjes over te houden, die dan nog slechts ruwe diamanten zijn. De zwaarste, die ooit «re- vonden is, is de bekende Cullinan, die uw ruim een pond woog. Voordat hij in den juwelierswinkel te recht komt, moet hij eerst nog tal van be werkingen ondergaan, want ruwe diamant is nagenoeg geheel kleurloos en doorzich tig; eerstens wordt hij gekloofd, vervolgens gesneden en ten slotte krijgen we het slij pen en polijsten. In de middeleeuwen was de stad Brugge het centrum van de diamantbewerkers; tegenwoordig is Amsterdam de hoofdzetel, ofschoon ook Antwerpen veel beoefenaars, huisvest. Het kloven gaat betrekkelijk ge makkelijk, volgens vaste lijnen laat de ruwe diamant zich vrij eenvoudig verdee- len, ondanks zijn hardheid. Omdat elke steen zoo'n hooge waarde vertegenwoor digt, wordt er eerst microscopisch een stu die van gemaakt, welke de voordeeligste weg is met het. minste afval. Want men moet in aanmerking nemen, dat er bij de bewerking bijna altijd 50 pet. van het ge wicht verloren gaat! Het. snijden zou wel licht beter „bijkrassen" genoemd mogen worden, want het bestaat hierin, dat met behulp van een andere diamant de steen wordt bekrast tot hij de ruwen vorm heeft, die men eruit wenscht te slijpen. Daarna zal hij geslepen worden. Daar hij echter zoo enorm hard is, bestaat er geen enkele steen, die hiervoor hard genoeg is. Hij wordt dan ook geslepen met zijn eigen poe der: stuk gestampte diamanten, waaruit niets meer te fabrioeeron viel. De slijp- schijf is een hard stalen horizontale schijf, door een drijfriem in snelle draaiing ge bracht, hierop wordt een papje van dia mantpoeder met olijfolie gestreken. Door dit slijpen verkrijgt de diamant zijn schit terende straling, berustend op de breking der lichtstralen; hierin komt de groote technisohe vaardigheid van den diamant slijper tot uiting. De waarde van een geslepen diamant hangt behalve van zijn kleur en helderheid niet alleen af van den slijpvorm, maar ook van de grootte. De reeds genoemde Culli nan werd, toen hij nog ruw was en dus nog geen enkele bewerking had ondergaan, door de Zuid-Afrikaansche regeering ge kocht voor I.S millioen, om hem cadeau te geven aan den Engelschen koning die hem aan de firma Asscher te Amsterdam toevertrouwde om te slijpen. Hij werd ge splitst in 4 stukken met onderscheiden grootte, echter nog altijd veel grooter als de toenmaals bekende diamanten. Het practisch gebruik van diamanten, afgezien van het sieraad der koningskro nen, is veelzijdiger dan men oppervlakkig zou vermoeden. Van algemeene bekendheid is zijn toepassing bij het snijden van gla zen ruiten, waartoe echter nog geen spel- deknop-grootte noodig is. Een belangrijke toepassing Vindt hij echter in de diamant- boor. zooals die wordt gebruikt bij het ma ken van boorgaten van honderden meters diep in hard gesteente. Het zal wel geen betoog behoeven, dat deze kostbare din gen extra stevig bevestigd worden in een stalen rand toch vinden er altijd nog veel verliezen plaats en ook stukken. Voorts hebben we reeds gezien, dat er heel wat diamant fijn gestampt wordt om de ruwe steenen te slijpen. De moderne gloeidraad lampen vragen hun aandeel uit den aan wezigen voorraad vor het strekken van uiterst dunne metaaldraden van een be paalde en zeer gelijkmatige middellijn tot in honderdste deelen van een millimeter nauwkeurig! In tal van fabrieken waar het op zeer groote nauwkeurigheid aankomt en waar uitsluitend met hardstalen voorwer pen gewerkt wordt, zooals in geweer- en kanonnenwcrkplaatsen, vindt de diamant een arbeidsveld. Hier moet op de draai banken een stof gebruikt worden, harder dan het hardste staal! Al behoort dit laat ste gebruik misschien niet meer tot het nuttigste gebruik, we zien toch, dat de tijd, dat hij uitsluitend als sieraad diende, voor een gedeelte voorbij is. Drie eigenschappen, nl. fraai uiterlijk, onbesohadigbaarheid en een groote waar de in een klein bestek, maken den diamant %tot een sieraad bij uitnemendheid. En wat tegenwoordig van nog slechts weinig din gen gezegd kan worden ze worden nog steeds niet nagemaakt. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat er geen valschè diamanten in omloop zijn, menigeen is er reeds de dupe van geworden evenals zeer velen met een niet al te dikke beurs zich tevreden stellen met imitatieDe kunstmatige fa bricatie stuit echter af op de langdurige hooge temperaturen en druk, die men vooralsnog niet kan bereiken en zoo lang zal het voor ons nog wel een vrome wensch blijven zich met diamanten te tooien! „Volkskrant". v. d. S. Wij hebben, aldus de „Geld.", indertijd het militaire, zakboekje in handen gekre gen en gepubliceerd; vandaag wordt, ons een nieuw bewijs der communistische pro paganda in de kazerne overgelegd. Het'is een proclamatie van Jan Zonder land aan de „kameraden soldaten" en ge dateerd Juli 1929. De proclamatie bevat de gewone rimram, welke de Tribune dage lijks aan haar lezers' voorzet en die dit maal eindigt in een opwekking om het ka pitalisme in Holland te vernietigen, den burgeroorlog te ontketenen bij het uitbre- N V. CHEMISCHE FABRIEKEN HAARLEM In deze enveloppe zat de communistische proclamatie. De oproep tot den burgeroorlóg. Men ziet, dat. de communisten hun hard nekkige propaganda onder de militairen met. alle middelen voortzetten en men HILLEG0M, 7 Aug. Bloembollenveil Evt. Brilliant Star zl0-ll 5.30 z Evt. Augusta 51.per H.L., Brillant 8 z 10-11 5.30 zll-12 6.30 p. 100, Couleur diral 13-op 7.p. 100, Cram. Brillant 3.10 p. 100, Due de Berlin 4.905.60 100, Due Scarlet 3.70 p. 100, Fred. Mo 2.60—3.60 p. 100, Gele Prins 4.70—5.80 100. Keizerskroon 10.p. 100. 20S p. H La Reine 3.60 p. 100, Mon Tresor 9.9 10.10 p. 100, Pr. v. Oostenrijk 10-op 3.90 op 5.106.50 p. 100, 107 p. H.L., Princes Ligny 6.307.20 p. 100, Proserpine 8.1 9.p. 100, 172 p. H.L., Verm. Brillant p. 100, Witte Valk 5.5.20 p. 100, Lovelin I 4.10 p. 100, Pink Beauty 16.p. 100, H c beina 7.1 p. 100, Couronne d'Or zlO 3.90 s 100, Murillo 211 3.80 zl2 4.20 p. 100, 67.- J H.L., Theeroos zll 4.90 zl2 5.40 p. 100,3 v. d. Hoeff 7.30 p. 100, Tournesoll 6.— 100, Vuurbaak 6.707.30 p. 100. Dwt. r de Tonnaye 3.30 p. 100, Bartigon 5.10-401 p. 100, 93.p. H.L., Cenitinaire 5.10 p. l Clara Butt 10-op 420 11 op 4.90 p. 100, 61 t p. H.L., Gretchen 3.50 p. 100, La C'and 4.305.10 p. 100, Le Xotre 5.6.p. i ij Mad. Krelage 4.60 p. 100 Pride of Haar! 4.805.10 p. 100, Pr. Elisabeth zl2 5.20 4.60 p. 100, Rev. Ewbank 5.805.50 p. 1 William Pitt zll 4.90 zl2 5.70 p. 100, T! liarn Copland 7.607.80 p. 100, 106.p. 1 Narcis: Emperor dn 4.10 p. 100, Empi 3.10 p. 100, Golden Spur 13-op 4.10 p. Mad. de Graaf 6.60 p. 100, Princeps 4.— 100, Victoria- dn 7.80 p. 100, Poet. Orna dn 3.—3.50 p. 100, Croc. Pr. Albert z6 I.80 p. 100, Eranthus Hyara. 1.40 p. 100. t BOSKOOP, 7 Aug. Bloemenveiling. zen per bos van 10 stuks: Ophelia 26 c< e Golden Ophelia 2835 cent, Hadley 50- cent, Columbia 40—55 cent, Butterfly 3 50 cent, Mac Keller "71 cent, Bouche 25- 1 cent, Rosalandia 4551 cent. Van Ross1 G566 cent, Polyantharozen 5360 ce e Diversen per bos: Gladiolen ,819 ce j Lilium tigrinum 70 cent, Clematis Pr Hendrik 5.60, Plox 14 cent. WOERDEN, 7 Aug. Eierenveiling. kippeneieren wit 5.707.00, gemeie 6.507.10 en bruin 6.907.30; eend e eieren 5.705.90 en kalkoeneieren e per 100 stuks, aanvoer 16000 stuks. Boter cent en kaas 40 cent per pond. TER-AAR, 7 Aug. Veiling „Tuinders lang". Snijboonen 1.802.30, stele 30- •cent, prinseboonen 2.602.90, Augurki fijn 6.908.80, fijnbasterd 3.701 basterd 2.602.90, grof 1.501.80, kn reis f 1.20. KOUDEKERK (Rijndijk), 7 Aug. Eier veiling. Aanvoer 5179 stuks, kippeneiei 6.40—7.80, en eendeneieren 6.}06 per 100 stuks, hanen 0.801.15, en eend 3065 cent per stuk; Boter 74—88 cent pond. Handel vlug. ALPHEN a. d. RIJN, 7 Aug. Groent veiling. Per 100 Kg.: Tuinboonen 4.6! 5.30, heerenboonen 13.7015.20, postel 6.206.50, aardappelen 4.004.80; 100 bos: peen 9.30, en kroten 4. 100 stuks: kropsla, f 1.10—1.80, bloemk I 1317.60, bloemkool II 7.007.40; barber 1.70—2.50; Per 100 pond: zwa bessen 1819, roode bessen 1214 kruisbessen 13. KATWIJK a. d. RIJN, 7 Aug. Groent veiling. I?uc of York 0.60—0.90, ld drielingen 4050 cent en Eigenheimers 90 cent per kist van 25 Kg.; Peen j 100 bos 6.409.50 en Bloemkool I per 17.4022.50. Aanvoer: 370 kist grol aardappelen, 4900 bos peen en 11300 sti bloemkool. ken van een kapitalistischen oorlog en diktatuur van het proletariaat te vestigl De proclamatie van Jan Zonderland de aandacht nauwelijks waard, te mind ■daar zij verspreid is met het oog op de d monstraties van 1 Augustus, welke ovei een mislukking zijn geweest. Maar curieus is de wijze, waarop dt proclamatie is verspreid. Ze'was gestoken in een groene henne enveloppe, zooals er gebruikt worden o reclame-drukwerk te verspreiden en de enveloppe zag er uiterlijk zoo uit: vraagt zich altijd weer af. waar dc HM schen het geld vandaan halen om zulk e kostbare propaganda vol te houden. D:t I intusschen alweer bewezen, dat de cfl munistische activiteit niet mag word onderschat. Zij houdt vol. En rest niet. DE ANTI-M1LITARISTISCHE ACTIE IN DE KAZERNE HET NIEUWSTE MIDDEL TEGEN TRANSFIREERENDE VOETEN EN VOETBLAREN

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8