UIT DE BINNENLAND UIT DE OMGEVING UIT DE RIJMSTREEK "b zal de moeilijke taak hebben als niet-mili- tair de beide deelcn van het departement van defensie te besturen; hij was onder de Roomscli-Kutholiicke Kamerleden een der genen, die het meest studie maakte van defensie-zaken; of wij van hem een krach tig beleid speciaal van on-ze marine-zaken te wachten hebben? Na den c.-h. dr. De Visser en den r.-k. heer Waszink komt nu de anti-revolutionair Woltjer aan het dc- •partement van onderwijs; wat de richting betreft waarin ons onderwijs wordt ge stuurd, zal het verschil, vreezen wij, niet groot zijn. De heer Verschuur is in de po litiek een geheel onbekende. Enkele der veranderingen kunnen alleen verbeteringen zijnbij andere past een vraagtecken. Minister Beclaerts zal dus tegen de verwachting die hij zelf gewekt heeft, voortgaan de onderhandelingen met België te voeren; het is te hopen, dat hij daarbij meer samenwerking moge vinden bij zijn njeuwen ambtgenoot van waterstaat dan bij den vorigen. Hij kan gedurende de conferentie met de Belgische heeren, die hij in Den Haag zoo hartelijk welkom heet te. de besprekingen voortzetten. Intusschen. dal deze negen mannen een geheel zouden vormen, zal zeker niemand beweren. Het viel ook moeilijk te verwach ten. In dit opzicht blijft dus allee bij het oude". De N i e u w c Ro 11. Cr t. schrijft o.m.: „De premier is geen krachtige figuur, doch staat bij de radicale elementen "m een 'boter blaadje dan zijn moer conserva tief gehceten voorganger, die do finan ciën zal blijven besturen o<j die reeds door een der B. K. bladen als lid van het nieuwe ministerie was gewraakt. Ook voor de anti-rcvolutionnairen zal jhr. Buys als voorzitter van den raad der ministers wel meer acceptabel zijn dan jhr. De Geer, die zich verstout had na den val van het Kabinot.-Colijn het sohip van staat weer in do vaart te brengen. Wij kunnen er onze bevrediging ovor uitspreken, dat ook Jhr. Beclaerts van Blokland voor Buitenl&ndsche Zaken be houden blijft. Dc derde blijver is mr. Donner, die van bekwaamheid zeker niet ontbloot is, maar wiens standpunt (huwe lijkswetgeving, benoemingen) van liberaal standpunt tol bedenkingen aanleiding gaf. Nieuwe figuren zijn de heeren prof. Woltjer en de mrs. Reymer, Deckers en Verschuur. Men zal hun daden hebben af te wachten. Op de twee laatstgenoem den zullen dc radicale Katholieken wel voornamelijk hun hoop moeten vestigen. De lieer Deckers stond in militaire zaken als Kamerlid nogal eens aan hun kant. Bij dc keuze van den heer Verschuur schijnt uitsluitend aan Arbeid te zijn .ge dacht; Handel en Nijverheid mogen stief kinderen 'blijven. Verbijsterend is bepaald dc keuze van den heer S. de Graaft „den naar men- schelijke 'berekening voorgoed verdwenen oud-minister", zooals "hij nog onlangs is aangeduid als minister van koloniën Wij mogen in het bijzonder bij dezen op- zienbarenden terugkeer een oogenblik stil staan. Verwacht werd wel algemeen, dat de beer Koningsberger, die zich geen sterke figuur beeft getoond, in een nieuw Kabinet geen zitting meer zöu nemen; met werd, verzekerde men ons, ook door hemzelveri niet geambieerd. Dat zijn voorganger zijn opvolger zou worden, kon in trouwe niet worden verwacht. Tijdens zijn tot zes jaar gerekt ministerschap (Ïhl9-1925), waarin hij steeds tot schipperen bereid bleek als hij zijn positie in gevaar meende te zien, heeft de heer De Graaff zich een repu tatie verschaft, die een hernieuwing van bet mandaat ondenkbaar maakte." PARLEMENTAIR EN EXTRA- PARLEMENTAIR. Wij citeerden gisteren de ,,Ned." (Chr.- Hist.), die het verschil tusschen een rechtsch parlementair pn een rechtsch ex tra-parlementair Kabinet „niet zoo heel groot" acht. Hierop antwoordt De Tijd: „Intusschen is het duidelijk, dat het groot genoeg was, om de formatie van een rechtsch parlementair Kabinet te doen mislukken. En indien het blad het ver schil inderdaad niet zoo heel groot vond, dan blijft het nog te verwonderlijker, waar om de christelijk-historische fractie niet van zich verkrijgen kon, het kleine ver schil te helpen overbruggen. „De Ned." verdedigt de houding der Chr. Historischen, „al moge zij thans hebben geleid tob de teleurstellende mis lukking der eerste poging" als „een goe de daad", die zelfs in de toekomst zal wor den geprezen als „een daad van goed con stitutioneel beleid". Wij helpeu haar dit hopen, maar zien ook in de toekomst wei nig kans voor een parlementair rechtsch Kabinet, indien de Christelijk-Historisehen blijven vasthouden aan een theoretische opvatting van constitutioneel beleid en parlementair stelsel, die practiseh tot re sultaten leidt, welke noch vóór de Consti tutie, noch voor het parlementaire stelsel gewenscht schijnen. Ecu herinnering aan het gebeurde bij de Vlootwet doet hieraan niets af, al wil len v> ij het uitzonderlijke van dien onver- kwikkelijken strijd niet ophalen, om het te toetsen aan de goede traditie van 1918, 1922 en 1925. Intusschen krijgen onze vroegere coali- tiegenooten eerlang de gelegenheid, om hun „oprechte geneigdheid" tot steun van een Kabinet te toonen, dat thans tenge volge hunner houding wel extra-parlemen tair moet optreden, maar dat ongetwijfeld naar rechtsche opvattingen zal besturen cn wetgeven, terwijl het voor zooveel als iu de gegeven omstandigheden mogelijk is, constitutioneel en parlementair regeert. Voor het overige zal er nog gelegen heid zijn, over de theoretische opvattingen van „De Nederlander" van gedachten te wisselen, zoodra de officieele stukken op tafel liggen. Thans is het meest dringen dere loopende crisis te beëindigen en het land te regeeren". DE KRISHNAMURTI E-KOMEDIE. Onder dezen titel schrijft „De Maas bode": Ommen slaat weer in het centrum der belangstelling van vele zoekenden, die niét vinden. De grootc gebeurtenis van het huidige kumpseizocn is wel de opheffing van dc Orde van do Ster, door den heer Krishna murti aangekondigd. Volgens het ..Vaderland" werd dit be sluit door den leider genomen „ra zorg vuldige overweging gedurende twee jaar en niet op aandringen van vrienden of van wien dan ook." Het volgende biedt genoemd orgaan zijn lezers ter „moiivoering" aan volgens den gedachtengaug van Krishnamurti: Elke organisatie met oen geestelijk doel is eer onding en in elk geval zeide Ivrish- namurti niet tc willen behoor en tot een or ganisatie die ren z.g. geestelijke boteeke- nis zegt te hebben. Of anderen nu weer nieuwe organisaties zullen gaan opzetten cn weer een ander zullen gaan verwach t-en, ging liem riet aan. Wel zon hij blij ven gebruik maken van zuiver zakelijke, materieole organisaties, zooals hij ook ge bruik maakt van auto's, schepen en schrijf machines. Wie deukt er echter aan een schrijfmachine op een altaar te zeiten en het te veroeren? Ter illustratie van zijn stand punt ver telde Krishnamurti zijn gehoor liet ver haal van den duivel die. met een vriend wandelend, iemand iets va.n de straat zag oprapen en in zijn zak steken. ..Wal raap te die man op?" vroeg de vriend. „Een stuk je Waarheid", antwoordde de duivel. „Is dat niet een leelijk ding voor jou V' vroeg de vriend. „O! Neen", antwoordde de dui vel, „ik zal hem hel port hel te organisee- Krishuamurti zeide maar een ding le willen doen: n.l. de menschen vrij 1c ma ker, d.w.z. hen te doen beseffen, dat zij zichzelf vrij moeten maken van alle voor- oordeelen, van'allen angst, zoo dat zij tot zelfverwerkelijking kunnen komen. Dat is hetgeen hij in dc wereld wenschi tc doen, daar zeide hij voor te leven, zooals een schilder leeft voor het scheppen van zijn doeken. Liever zeide hij een mensch be grijpend, een mensch vurig te willen ma ken dan duizenden volgelingen te hebben die jaar op jaar hetzelfde blijven cn die niet als een gevaar voor het oude, met de brandende kracht van het nieuwe door de wereld gaan. Dc opheffing van dc Orde van de Ster wijst op een nieuw begin. Zij is hel .logisch gevolg van Krishnamurti's gedachtengang en leering. Het algemeen e vraagstuk is het persoonlijk vraagstuk geworden en moet door een ieder voor zichzelf worden opge lost. De organisatie als zoodanig heeft op gehouden te bestaan. Inplaats daarvan is, voor practische doeleinden een mechanis me in het leven geroepen, dat betrokken belangen voldoende zal verzorgen, maar dat niet de pretentie heeft van geestelijke beteekenis te bezitten. Beteekende de in 1911 gestichte Orde van de Ster in het Oosten een uitdrukking van intuïtieve ver wachting en hoop. gaf dc Orde van de Ster in 1927 uitdrukking aan de vervullig daar van, dan bedoelt do opheffing der Orde als een apart lichaam het verwijderen der beletselen en voorrechten die tusschen de weinigen cn de velen stonden. Deze belet-, sclen hebben nooit de buitenwereld belet de grootheid van Krishnamurti tc zien en in hem belang te stelleij, maar zij werkten kristaliiseerend, zelfs fossielvorming in de hand en zouden in den loop van tijd heb ben gelèid tot de vorming van een nieuwen cultus. En dat is zonder twijfel het tegen gestelde van wat Krishnamurti wonecht. Hij strijdt steeds tegen kristallisatie, spe ciaal tegen kristallisatie der gedachte, welke hij in alle godsdiensten ziet en hij bestrijdt „autoriteit". De beteekenis van deze houding wordt getoond door het feit, dat, terwijl enkelen den potentieelen leeraar in Krishnamurti reeds erkenden in zijn jeugd en velen dien leeraar thans in hem zien, juist zij die hem op gezag van anderen als den leeraar aannamen, de eer sten waxen om aan hem te twijfelen. De Orde was gebaseerd op een geloof, maar dat was niet levend genoeg'cm het karak ter harer leden te vormen. Door de ophef fing van de Orde wordt een einde gemaakt aan den waan dat het lidmaatschapbe- wijs tevens bewijs van begrijpen zou zijn. Mocht in bovenstaande „motiveering" niet alles even klaar en duidelijk zijn voor den lezer, dat ééne valt er wel uit op te maken, dat door de opheffing der orde de „volheid der tijden" schijnt te. worden aan gekondigd. Wat weer volkomen klopt op een an dere uiting van den nieuwen „Messias", die wij in „Hel Volk" vermeld vinden: ..Het doet niets terzake wie tot u spreekt of het Krishnamurti of de Wereld leeraar of iemand anders is. Om het leven te bcgrijr pen, moet gij niet zien naar de persoon lijkheid, die over het leven spreekt, maar naar het Leven zelf. Ik handhaaf, aldus eindigde Krishnamurti zijn toespraak. dc bewering, dat ik de volle zekerheid heb en dat ik de W aarheid in haar geheel ben." Zeggen wij te veel, als we tegenover dit profaneerend gezwets van een Krishna- murti-komedie spreken? TELEFONISCHE VERBINDING MET INDIë. Het aantal spreekcellen belangrijk uitgebreid. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling hel aantal spreekcellen voor dc radio- telefonische verbinding met Indië belang rijk uit te breiden. Zeer binnenkort, waar schijnlijk half Augustus of anders begin September, zal in Arnhem de gelegenheid voor het. spreken met Indië worden open gesteld. Verder zou voor een dergelijke verbinding in aanmerking komen Breda, Eindhoven, Deventer, Hengelo en Gro ningen. Het r.ieuwe Gemeentehuis. De laatste maanden maken de plannen voor het nieuwe gemeentehuis geregeld een punt van bespreking uit. En na ons oor zoo hier en daar te luisteren gelegd te hebben, blijken de meeningen hieromtrent nogal to verschillen en zullen er nog wel enkele wqorden gesproken moeten worden voor- alleer de aanbesteding plaats heeft. Zooals bij de opening der tentoonstelling van teekeningen voor het nieuwe gemeen tehuis door den Burgemeester is gezegd werd reeds in de raadsvergadering van Ja nuari 1918 ernstig betoogd dat een nieuw gemeentehuis een gebiedende eisoh was. Toen was het volgens den raad al een on- houdbaren toestand. Zonder eenige oppo sitie nam de raad toen het besluit om een nieuw gemeentehuis te bouwen. Dc econo mische toestand maakte dal toen nog niet tot. uitvoering van het besluit kon worden overgegaan. Hoe geheel anders blijkt het, als men op ernstig onderzoek uil gaat, nu tc zijn. Ver schil van meening onder dc bevolking, ook nog eenig verschil van meening onder de raadsleden. Van de ceno zijde wordt beweerd dat de financieele toestand der gemeente niet. toelaat, om dergelijke lasten op zich te nemen en dat heel gemakkelijk kan wor den volstaan met verbouw en bijbouwen van liet oude gemeentehuis. Dit heeft mede tot gevolg gehad dal bijna 11 maan den nadat de raad met algemeene steramen besloot om tot den bouw over te gaan, een request aan den raad werd gericht waarin gevraagd om niet tot den bouw over te gaan. Weer anderen zijn liet niet eens over de plaats waar het gebouw zal ver rijzen. Deze wensclien het te zien gebouwd volgens een ander plan dat ter inzage van den raad heeft, gelegd, nl. bij de tol, op dc plaats waar de ziekenbarak heeft ge staan. De eerste categorie speelt natuurlijk in de kaart van de tweede groep, want is het besluit ora tc bouwen van de baan, dan is er later weer een kansje dat aan den wen sch van de personen, die. bij de tol wil len bouwen, zal worden voldaan. Een andere groep van personen, en dit lijkt, ons wel dc groote groep, zijn het. met het besluit van den Baad van 192S volko men eens en wel op verschillende gronden. De Raad besloot gezien het belangrijke besluit na korte discussies lot bouwen over te gaan, en wel op het terrein vóór de Prinses Julianalaan, welk terrein (er ligt daar pl.m. 180.000 M2. gemeentegrond) ge heel eigendom is «der gemeente, terwijl vol gens liet plan bij de tol zeer duren grond van particulieren moest worden aange kocht. Het bouwen van een nieuw gemeen tehuis zal met inventaris pl.m. 175.000 vragen, dal mag worden afgelost in 50 ja ren terwijl verbouw en bijbouw van liet oude gemeentehuis, dat naar raming pl.m, 50.000 zal kosten, op korten termijn van ongeveer 15 jaar moet zijn betaald, het geen dus zwaardere kosten beteekent, terwijl het dan nog een primitief gebouw- blijft. Voor het uitschrijven eerier prijsvraag kregen B. en W. in dc raadszitting van Aug. 1928 een blanco crediet. De to taal kos ten dezer prijsvraag zullen ongeveer 5000 bedragen. Behalve dat deze 5000 totaal weggeworpen geld zou zijn, zou, volgens de meening van bedoelde personen, de ge meente Katwijk, door thans alles weer on gedaan te maken, zich in geheel Nederland en zelfs verre daarbuiten, onherstelbaar blameeren. Wel, wordt door deze caterogic beweerd, is 'n request met ruim 750 hancl- teekeningen bij den raad ingekomen (thans bij B. cn W. voor prac-advies), doch 750 handteekeningen in een gemeente van 15000 inwoners beteekent weinig, vooral als men weet dat 50 lijsten in de gemeen te ter teekening hebben gelegen. Dat is dan per lijst gemiddeld 15 namen. Boven dien beteekencn dergelijke lijsten dikwijls weinig. Er zijn ook personen bekend die hun handleekening weer terug wenschen te nemen. Er moeten, zegt. men, namen van grondspeculantcn op voorkomen. Opvallend is het, dat pas na bijna eeri jaar na het genomen besluit, tocli de prijsvraag zelfs al was uitgeschreven, men een zekere tegenactie ging voeren. Al kon men hier voor ons geen bepaalde feiten noemen, het geeft toch iets te denken. Doch ook vreemd vindt men 't dat de politieke verecnigingen, de Kiesvereeni- gingen, de raadsleden afvaardigden, goe- nerlei tegenactie op touw hebben gezet waaruit men mag concludeeren dat deze vereenigingen de handelingen van hun afgevaardigden, nl. om een gemeentehuis te bouwen op deze gemeentegronden, ge heel goed keuren en de raad dus gevoe gelijk het adres voor kennisgeving kan aan nemen. En die niet lid is eener Kiesver- eeniging, die z. g. „niet doet aan politiek" heeft ook geen aanmerking te maken op besluiten van den raad. Die doet immers niet mee aan het zenden van afgevaardig den. Het is hem goed! Op grond dan hier van meent de groep van personen die laatstgenoemde argumenten naar voren brengen, dat de Baad zijn met alg. st. ge nomen besluit zeker zal handhaven en de naam der gemeente en van het college van den raad zal hoog houden. Wij zien met belangstelling een en an der tegemoet. Personalia. Te Amersfoort slaagde voor het examen Fransch L.O. de heer J. P. v. d. Born alhier. Electrificatie. De brug aan den Noordwijkerweg zal electrisch worden ver licht waarvoor heden de kabel zal wor den gelegd vanaf den Achterkerkweg. WASSENAAR. Personalia. Te den Haag slaagde voor het examen hoofdacte de heer J. "van 't Veer alhier. DE KWAKEL Aanbesteding verbouwing Kath. school. - Uitslag der gisteren gehouden publie ke aanbesteding door ilen architect J. Star mans te Utrecht, inzake uitbreiding R. K. school te de KwakelW. v. Scheppingen Jzn. en J. Koeleman te de Hoof 27.000; C'. J. Kuntz tc Amersfoort 34.900; v. d. Yen en Venhoven te Vogelenzang 28.500; W. de Horde te de Kwakel 30.200; J. Wittebrood te Beemster-Purmercnd 34.200; G. dc Vries tc Amstelveen ƒ31.810; A. Voordouw te Zwammerdam ƒ31.800; Groen en Slinger te Woerden ƒ37.495; H. Hoogervorst tc Alkmaar ƒ35.000; Warnaar en Hoogstraten te Lei den ƒ31.718. Gunning geschied aan den laagstcn inschrijver. BODEGRAVEN. GEMEENTERAAD. De heer Oldemans als zedepredi ker. De Prinsenstraat wordt door de gemeente overgenomen. Een teekening, welke niet bij het plan hoorde. Gisterenmiddag vergaderde de Raad de zer gemeente. Dc heer Oldemans had be zwaren tegen de notulen, waarin z.i. de redenon van sprekers verzet niet juist w a ren aangegeven. Voorts meende hij dat na zijn vertrek een besluit tot wijziging van dc orde der agenda zou moeten geno men zijn De verzekering van den voorzit ter, dat dit niet geschiedde, ontlokte hem dc verzekering, dat hij dat antwoord juist begeerde. Het feestcomité gevormd door de beide Oranjevcrccnigingen diende een begrooting in voor de te houden feesten op 9 September en verzocht een subsidie. B. en W. stelden voor 200 te verleenen. De heer Oldemans was daar sterk tegen. Het verwonderde hem dat de datum van 9 September gekozen was. Ook dat dc Christelijke en „paganistische" vereeniging zouden samenwerken. Hij vond dat het grootste bedrag zou moeten worden uitge trokken voor do wijdingssamenkomst en niet voor de kinderfeesten. Men wil echter een feest om het makkelijk te maken dat de ontucht zich kan botvieren. In ieder geval moeten daar echter geen geleien uit de gemeentekas voor worden gebruikt. De heer Beijen protesteerde tegen de bena ming „paganistisch". De heer Jongeneel tegen cle geheele redeneering van den heer Oldemans. Hij vond een kinderfeest juist prachtig cn stelde voor 300.te geven. Dit voorstel werd niet gesteund. Het voorstel wordt tenslotte met 91 stem aangenomen. Onder de rede van den heer Oldemans trok de voorz. het nummer voor de volgorde der stemming. De lieer Olde mans protesteerde daartegen en noemde het onbeschoft, wat hem een berisping van den voorz.' bezorgde, waarop de eerste opmerkte„die zit". De comm. voor dc Noordstraatverbete- ring zond de geleckende overeenkomst met de eigenaars der stoepen in. Het plan kan nu uitgevoerd worden. B. en W stel len voor de stukken naar B. en W. te zen den voor verdere uitvoering. Do heer Baan Batelaan wil de commissie danken, dat zij liet werk zoo goed in orde heeft ge bracht. De voorz. meent, dat dit bij de vorige behandeling reeds is geschied. De voorz. der comm., de heer Beijen is niet temin erkentelijk voor' de woorden van den heer Batelaan. Het voorstel Oldemans, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten, werd nu opnieuw in stemming gebracht. Wederom staakten de stemmen. Nu is het dus verworpen. Het betreft hier het toe voegen van een zin aan het schrijven van den Baad aan Ged. Staten over de late ontvangst van dc rioolverordening. De Gemeenterekening wordt aangeboden en gesteld in handen van de financieele commissie. De dienst heeft in ontvang sten 283.186.10, in uitgaven ƒ262.044.14 1/2 en sluit met een batig saldo van 3430.63. Het verslag van den toestand der ge meente wordt aangeboden en algemeen ter visie gelegd. Aan de B. K. school in de Meije wordt een bedrag van 475.hoogstens toege kend voor aanleg van waterleiding. Do Directeur der Ambachtstcekenschool, de heer P. J. Maas te Leiden, vraagt om gezondheidsredenen ontslag uit die func tie. De voorz. zegt dit te betreuren, om dat de school goed vooruit ging. Het ont slag wordt eervol verleend. Wederom is een schrijven ingekomen van de woningbouwstichting, waarin deze zich bereid verklaart dc geheele Prinsenstraat gratis af te staan aan de gemeente, om dat het belang der meerendeels particuliere huiseigenaars vordert dat deze straat gemeente-eigendom wordt. B. en W. stel len voor dit aanbod te accepleeren op voorwaarde, dat oen deel der straat ge heel zal worden verstraat en dat de kos ten daarvan gevonden zullen worden uit de opbrengst van grondverlcoop, na aflos sing van de annuïteiten van het Rijk. Dit laatste is oorzaak van lange besprekingen. Het plan van B. en W. schijnt hierop te berusten, dat bij grondverkoop de vrijko mende bedragen eerst gebruikt worden voor aflossing van het Rijk en daarna van de Gemeente. De gelden komen dan op de kapitaalsdienst. Omdat het onderhoud van dezen weg echter bij de pcrceelen be hoort, willen zij allereerst dc straat in orde laten maken, aangezien anders de gemeente dat volgend jaar doen moet. Dit plan vindt geen bestrijding, echter fulmineert de heer Jongeneel scherp tegen de bijgevoegde begrooting, waarin begre pen is de aanleg van trottoirs voor de on bebouwde perceelen. Dat moeten overal de eigenaars doen. Wel moet de weg ech ter spoedig worden overgestraat. De voorz. zegt, dat ook alleen de middenstraat zal worden verbeterd. Wel zullen trottoirsban den worden gelegd De heer Jongeneel be roept zich op de begrooting Deze blijkt echter vaai een vroeger plan te zijn en heeft met deze raming niets te maken. De heer Jongeneel verwondert er zich dan over, dat het bedrag van dit voorstel ge- Rjk ie aan dafc van die begrooting. Hi over ontstaat eenig scherp debat. De voo licht toe, dat de raming van den gemeen opzichter is en niet is uitgewerkt. Hij bereid voor de uitvoering van liet wei een plan over te leggen. Ook de heer 0 demans is verontwaardigd dat er mai „vodjes papier" in de portefeuille wordi gedaan, omdat de Baad toch allc6 3? slikt. Tijdens hot debat stelt hij voor de hei Jongeneel uit dc vergadering te zettei De voorz. verzoekt hem den heer Jongi an ja eel niet in de rede te vallen. Het vooierl stel van B. cn W. wordt tenslotte z. h. aangenomen. Tn de regeling van het Openbaar Oi ui: derwijs wordt een bepaling opgenomei er dat onderwijzers in de gemeente moete ig wonen. Tenslotte wordt in de vacature-Waln benstein tot onderwijzeres aan de schot en A benoemd,mcj. van der Miert t.c Woej tai den. Deze i» sinds eenigen tijd als kwa ïei kelinge werkzaam. De benoeminj schicdde met algemeene stemmen. Mede de vacature stonden mej. G. M. van F de Zeeuw te Gouda en mej. J. Meijer Leiden. Nadat de voorz. heeft medegedeeld, di hem van 8 tot 24 Aug. verlof is verleen* sluit deze de vergadering. gt WOERDEN. GEMEENTERAAD. Installatie van den heer Ruijs. Het tekort der Woningbouwver :d eeniging „St. Willibrord". He marktterrein wordt in orde ge maakt. hi Voorzitter dc heer H. G. van Kempei Afwezig met kennisgeving de heer J. va Dijk. Nadat door de heeren de Kruif, Boose boom en Sonnevelt de geloofsbrieven ziji onderzocht, wordt de heer J. J. Ruijs al raadslid toegelaten. De voorz. richtte tot hera een woord va welkom cn hoopte dat hij in zijn functie al raadslid de belangen der gemeente naaf" best vermogen zou behartigen. Voor de verrichtingen van zijn voorgai ger, de heer A. O. Waltz, die om fina j, cieele redenen zich genoodzaakt zag raadslid te bedanken, had spr. niets da lof. Diverse ingekomen stukken werden voo kennisgeving aangenomen. Aan de eeniging Koninginnedag zal voor de houden kinderfeesten een subsidie 300.worden verleend. Een verzoek om subsidie van een zelfd [a bedrag door de Bad- en Zweminrichtin zal tot de a.s. begrooting worden houden. Op voorstel van B. en W. werd bgslo ten over te gaan tot den aankoop van verbindingsweg tusschen Singel en^ Sta t-ion. thans eigendom van de firma Kuijtei voor de som van 500. Eveneens werd besloten toe te trede als lid der Psych. Paedagogische Polikl niek, waarvan de kosten 25.per bedragen. Het. voordeel van liet lidmaatschap dat voor kinderen, wier ouders de cons tatiegelden noode kunnen missen, kostfe loos adviezen kunnen worden gevraagd. Goedgekeurd wordt een voorstel om res titutie te verleenen van de geheven pachl som voor de sluis en bruggelden van hl Woerdensch Verlaat, dit in verband de doorbraak der Amstelkade. De verpachting der sluis zal voor volgend jaar omjerhandsch geschiedei terwijl de brug daar hier meerdere hebbers voor zi'jn publiek wordt ID acht. Voor het aanbrengen van een gasradia tor in de brandweerkazerne wordt een drag van 300.toegestaan. De raad ging accoord met het voorste om over tc gaan tot een geldleening va 60.500.— bij de Bank van Ned. meenten tegen een rente van 5 pet. In verband met een verzoek der firm Lunenburg en de Zeeuw om restitutie va! een gedeelte der betaalde keurloonen, den door diverse leden voorstellen gedaac In principe waren allen tot restitutie ï'eid, gezien de uitkomst der dienst het jaar 1928. Door de financieele commissie zal woi f den onderzocht in hoeverre restitutie ka: gegeven worden. Een voorstel hieromtren kan dan voor een volgende vergaderin] worden tegemoet gezien. Op advies van den Dir. Gen. der Volk P gezondheid zal het tc kort ad 2550.de woningbouw vereeniging „St. Willibrord door de gemeente worden gedekt. Vervolgens werd besloten een stuk te verkoopen aan P. Bestebroer voor per M2. Idem een stuk grond aan H. de Wi voor 1.50 per M2„ terwijl voor 10. jaar een stuk grond in de Poelstraat H. Griffioen in erfpacht wordt afgestaan. Voor het in orde maken van het mark terrein wordt een bedrag van 5600.- gestaan. De beide wethouders stonden een beetj vreesachtig tegenover de wijze, waarop marktteri'ein in orde gebracht moet wol den. Echter moesten beiden met do doo de Marktcommissie voorgestelde wijze coord gaan. Aan de Openbare School zal een boven tallige leerkracht worden benoemd tegel een vergoeding van 350.per jaar. Door de heeren de Kruif en Ivalsbeel werd aanmerking gemaakt op een pas zinsneden in het aan den Raad gericht verzoek, die niet van sarcasme ontbloo Overgegaan zal worden tot het bouwe van een nieuw transformatorenhuisje 1 het terrein der gasfabriek. Kosten Ten slotte werd nog besloten om o\ gaan tot dc benoeming van een tijdelij opzichter, dit om dc werkzaamheden den heer Van der Meij eenigszins te ve! lichten. Hierna sluiting. G( - toe

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6