V DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1929 No. 6252 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN DE INTERNATIONALE HAAGSCHE SFEER BUITENLAND 20ste Jaargang 2)e £eicboke Gou/tont DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal jj onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededcclingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 V Met vertrouwen begroet. Wij begroeten het nieuwe ministerie niet vertrouwen. Dit vertrouwen is gegrond, op de overwe ging, dat het zal weten, wat het wiL althans in de groote lijnen. De formateur staat ons daarvoor absoluut borg. Wij aar zelen niet dit onomwonden als onze stel lige overtuiging neer te schrijven. Dit vertrouwen is, op de tweede plaats, gegrond op de overweging, dat het Katho liek program in de komende periode zoo veel mogelijk zal worden verwezenlijkt. De premier heeft men weet het in de samenstelling van het program een zeer voornaam aandeel gehad. Ook de heer Verschuur heeft, als lid van het partijbe stuur aan dat program meegewerkt. Van hoeren Deckers en Reymer mogen wij ook de overtuiging hebben, dat zij zich met dat program van harte vereenigen en er practisch zoo veel mogelijk van zullen wil len verwezenlijken. En op de derde plaats is ons vertrou wen gegrond op de personen, die het niei^ we ministerie zullen vormen. Zeker, niet voor allen is dat vertrouwen éven groot. Toen wij hedenmorgen in 'de „Geld." la zen, dat op de Sociale Week te Roldnc Mr. v. Schaik als minister werd gedood verfd, kwam bij ons de gedachte op: zou deze persoonlijkheid niet inderdaad de plaats van een der nu gekozenen hebbeen kunnen innemen, en met een ie voren al vaststaand succes van slagen? Maar wij geven onmiddellijk toe, dat- 't eigenlijk min of meer dwaas is vergelijkingen te maken tusschen de door den formateur mis schien na anderer weigering uitverkoren ministers en anderen, die hadden kunnen zijn gekozen. We .moeten de personen van de ministers op zichzelf beschouwen. En dan geven wij wezen ons vertrouwen N a t u Ti r 1 ij k heeft ons volle vertrou- jwen en onze hartelijke sympathie de pre- [mier, jhr. mr. Buys de Beerenbrouck, in jwien wij blijven respecteeren en waar- deeren den energieken staatsman, ook al meent de „N. R. Crt." van hedenmor- even terloops te mogen opmerken: „De premier is geen krachtige figuur" Van den nieuwen minister van defensie, den heer Deckers vraagt 't „Vad." smalend, ,of deze Excellentie wellicht zijne geschikt heid voor het ambt opdeed als hoofdinspec teur van de boerenleenbanken". Maar heeft de, toch niet jeugdige, poli- ieke hoofdredacteur van het „Vad." geen levenservaring genoeg, om te weten, dat b.v. in een bedrijf commissarissen, die bui tenstaanders zijn, veel onheil kunnen be rokkenen, maar dat het dikwijls ook voor komt, dat juist commissarissen, buiten het bedrijf staande, onafhankelijk een frisch oordeel over dat bedrijf kunnen vor men, hetwelk de onderneming ten goede komt. Em heeft de heer Roodhuyzen ook niet voldoende politieke ervaring, om to wetens mutatis mutandis dit ook kan, worden verklaard van een minister op een departement. Is er in den loop der jaren misschien niet 'ais een minister van oor log geweest, op en top militair, die op zijn departement niet veel te vertellen had? En zou 't misschien niet mogelijk zijn, dat een niet-beroeps militair, in militaire zaken ingewerkt, zooals dr. Deckers, op dit de partement nuttige dingen kan tot stand brengen In mr. Reymer heeft dit zijn wij met het „Vad." eens „de formateur zeker de hand gelegd op een man van groote be kwaamheid". Moge den nieuwen Min. van Waterstaat gelegenheid gegeven zijn, lan gen tijd zijn erkende bekwaamheid en groote arbeidskracht in dienst van het vaderland te stellen. Van den nieuwen minister van Arbeid, Handel en Hij verheid, mr. Verschuur, her halen wij wat wij gisteren schreven: Zon der overdrijving mag worden geconsta teerd, dat de heer Verschuur is een zeer scherpzinnig jurist, een man van gedegen studie èn van practischen kijk. Wie hem yit persoonlijken omgang kennen, respec teeren hem om zijn karakter en conse quente Katholieke levensbeschouwing. Het ministerie-Ruys zij zegen toege- ïenscht Twee commissies ingesteld ER ZIT VOORTGANG IN DE BESPREKINGEN Gisterenmiddag zou de zitting der Her stel-Conferentie om 5 uur beginnen, doch de groote leiders zooals Briand, Strese- mann en Snowden, waren reeds om 4 uur op het Binnenhof aangekomen om in ver trouwelijk inofficieel gesprek de belangrijk ste kwesties te regelen. Na afloop van de zitting werd op de persconferentie, welke na iedere zitting in het journalistenkwartier plaats heeft, het volgende communiqué verstrekt: Bij den aanvang der zitting heeft de heer Hymans het woord genomen uit naam der Belgische delegatie. Hij heeft, het karakter van een transactie, dat het plan-Young vertoont, en den nauwen ou derlingen samenhang der verschillende elementen van het plan onderstrepend, de vurige hoop uitgesproken, dat, in het algc- moene belang van den vrede, het plan, zooals liet is, zal wórden aangenomen. De heer Adatsji 'verklaarde, namens de Japansohe delegatie, dat zijn regee'ring in principe het plan-Young aanvaardt als basis van een definitieve regeling van het herstel en de liquidatie van het ver leden, in dit opzicht, dat het een billijk accoord vergemakkelijkt, dat de w'egen naar een waarachtigen vrede zal openen. De heer Wilson heeft het recht der Vereenigde Staten voorbehouden om zich in de financieele commissie te doen hoo- ren over de vraagstukken, waarbij dit land in het bijzonder belang heeft. De algemeene beschouwingen werden gesloten; de conferentie besloot, op voor stel van den voorzitter, twee commissies te vormen, een financieele en een poli tieke commissie. Elk dezer commissies zal sub-commissies kunnen vormen en ex perts kunnen hooren. De financieele com missie, die het plan-Young zal onderzoe ken en de vraagstukken der toepassing, zal twee vertegenwoordigers tellen van elko aan de conferentie deelnemende mo gendheden, terwijl de gedelegeerden van de ultnoodigende mogendheden natuurlijk de bevoegdheid hebben zich onder elkaar te vereenigen voor de bespreking der vraagstukken, waarbij zij hun speciaal be lang hebben. De politieke commissie, die de politieke vraagstukken zal onderzoeken, die bij de conferentie aanhangig zijn gemaakt, zal van elk der zes uitnoodigende mogend heden twee vertegenwoordigers bevatten. Op voorstel van den heer Briand is baron Houtart, minister, van financiën van België, aangewezen als president van de financieele commissie; op voorstel van den heer Snowden is de heer Henderson, Engelsch staatssecretaris voor buitenland- sohe zaken, aangewezen als voorzitter van de politieke commissie. De beide commissies zullen heden om 4 uur .vergaderen. STRESEMANN'S EERSTE SUCCES. Het was dus blijkbaar niet zonder grond, toen wij gisterenmiddag, bemerken de, dat Briand en Stresemann reeds een uur van te voren met elkander samen wa ren gekomen, veronderstelden, dat er een belangrijk besluit op komst was. Inderdaad is de instelling van de twee commissies een belangrijk besluit. Dit is dus het eerste succes van Strese mann op deze conferentie. Dc besprekin gen omtrent de ontruiming van het Rijn land zullen niet behoeven te wachten op den goeden uitslag van de beraadslagin gen in de financieele commissie over bet Young-plan. Het ligt echter voor de hand, dat Briand niet zal nalaten den Duitschers. als dit nog noodig mocht zijn, duidelijk in te prenten, dat alle besprekingen en even- tueele Fransche toezeggingen in de poli tieke commissie geschieden onder hol uit drukkelijke voorbehoud, dat de financieele commissie tot overeenstemming Jfomt. Dit is en blijft de conditio sine qua non voor lederen verderen vooruitgang op politiek gebied. Zooals Stresemann gisterochtend in do voltallige vergadering der conferentie v=t- 'rlaarde zal hn in dc pol:tieke dus vermoede1 ut iccds vandaag, aange ven, welke politieke kwesties volgens de Duitsche opvatting in zoo direct verband tot het reparatievraagstuk staan, dat zij hier te 's-Gravenhage zullen moeten be handeld worden. Deze kwesties zullen op de eerste plaats zijn: het tijdstip van de ontruiming van het. Rijnland en de doornige kwestie van de z.g. verzoenings- en vaststellings-com- missie. Het is eeri waagstuk met de- besprekin gen in twee commissies tegelijk te begin nen, die beide tot crisis-toestanden kunnen leiden. Een goede gang van zaken in de eene commissie kan natuurlijk een gunsti- gen invloed hebben op den gang van za ken in de andere, maar omgekeerd kan een crisis in de eene commissie ook tot lusteloosheid en stilstand in de andere commissie leiden. Het is een daad van moed van de cönferentie, om aan Strese mann'^ wensch naar een gelijktijdige be spreking gehoor te hebben geschonken. Moge deze conferentie deze daad van moed nimmer te bcvo'.wn hebben! SNOWDEN GEÏSOLEERD. De redevoering van Snowden Dinsdag heeft, zooals gemeld, eenige ongerustheid, in Frankrijk veroorzaakt. Men zag daarin een voor Frankrijk ongunstige groepeering der mogendheden zich afteekenen n.l. Frankrijk, België en Italië eenerzijds en Engeland met de kleinere mogendheden anderzijds, terwijl Duitschland op den ach tergrond een afwachtende houding aan neemt. De kleine mogendheden, die aanvanke lijk evenals Engeland bezwaren lieten hoo ren tegen het Young-plan, voeren evenwel geen scherpe oppositie. Portugal heeft slechts enkele opmerkin gen gemaakt- over de samenstelling van de directie der internationale bank. Roemenië. Servië en Griekenland hebben weliswaar eenige financieele verbeteringen van 't hun toegedachte aandeel in wat Duitschland betalen zal, ge wensch t, doch zij spraken in zoo opvallend gematigde woorden, dat van eenige solidair-verkla-ring .hunnerzijds met Snowden's verzet niet ge- spïoken kan worden. Van de twee zwijgende delegaties is be kend, dat Polen vrijwel op het standpunt van Roemenië, Servië en Griekenland staat en zeer zeker niet als bondgenoot van Snowden zal optreden, terwijl de Tsjechen het Duitsche standpunt innemen, dajt zij, als niet direct belanghebbend bij het ge schil tusschen Engeland en de meeste dele gaties, zich buiten het geding houden, doch een spoedige overeenstemming der confe rentie, om het Young-plan te aanvaarden, stellig zouden 'toejuichen. Zoo staat Snowden dus vrijwel geïsoleerd en mag men de vraag opwerpen, of dc En- gelsche arbeidersregeering, die aan haar vredesprogramma voor een belangrijk deel haar verkiezingssucces en daardoor haar bestaan te danken had. inderdaad de groo te verantwoordelijkheid op zich zal nemen, om deze conferentie, wier welslagen voor de zaak van. ccn duurzamen vrede van zoo buitengewoon belang is, in nog grootere moeilijkheden te brengen, dan haar bij de bespreking der politieke kwesties toch reeds te wachten staan, en wellicht zelfs door haar houding te doen mislukken. Aan Engelscho zijde bestond er stellig eenige teleurstelling over den zeer zwak ken steun, die de kleinere staten Roemenië, Joego-Slavic en Griekenland aan Snow den's verlangen naar herziening van het plan-Young geboden hadden, en over het absoluut ontbreken van cenigen steun van de zijde van Stresemann. In een onderhoud, dat Snowden gister middag persoonlijk aan de Britsche pers heeft toegestaan, bleek echter wel. dat Snowden, die bekend staat om zijn hard nekkig vasthouden' aan zijn eenmaal ver kregen overtuiging, nog allerminst, aan toegeven denkt. ENGELAND Het nieuwe verdrag met Egypte. Gunstige Egyptische uitlatingen. Reuter meldt uit Kairo, dat de inland- sche bladen het er over eens zijn dat het ontwerp voor een nieuw verdrag tusschen Groot-Brifctannië en Egypte het. beste is, tot dusver nog aan Egypte voorgesteld, en dat het met. zorg moet worden overwogen zonder partijdigheid. Het blad El Ahram schrijft dat dit nu het eerste verdrag is 't welk niet dubbel zinnig is, en dat. ruiterlijk erkent dat de bezetting voorbij is. Al Siassa schrijft, dat thans het Egyp tische volk kan zien, dat Mahmced Pasja niet. te optimistisch was geweest, toen hij verklaarde te hopen tot een bevredigende overeenstemming te kunnen komen. De indruk in Engeland. Reuter seinde .gisterochtend uit Londen, dat, terwijl de liberale en arbeidersbladen in politiek opzicht, de bepalingen van het nieuwe verdrag met Egypte toejuichen, de conservatieve meening nog geen tijd had gehad zich geheel te vormen. Times en Morning Post zagen af van detailoritiek in afwachting van verdere overweging, maar de Daily Telegraph en de Daily Express kwamen onverholen voor hun afkeuring uit. De Telegraph sprak van een politcek van overgave, terwijl de Express het verdrag verbazingwekkend noemt en voorziet, dat Egypte, dat zijn huidige-n bloei heeft ver worven onder de Engelsche voogdij, weer in zijn vroegere corruptie en wanorde zal vervallen. Verbeelt zich iemand, zoo vraagt de Express verder, dat het imperialistische Italië, gedreven door den geest van Mus solini, rustig zal toezien, dat Egypte weer in zijn oude anarchie vervalt? ROEMENIE De onlusten in Zevenburgen. Een streng en onpartijdig onderzoek. Na de bloedige onlusten van Dinsdag heerscht er thans weer in het kolenbekken van Lupeni volkomen rust. Het werk is her vat. De voornaamste punten van het indus triegebied worden door militairen be waakt. Gendarmerie patrouilleert in het stadskwartier. Het aantal dooden en gewonden blijkt hooger dan oorspronkelijk werd opgegeven, daar op de velden en langs de spoorweglijn nog verscheidene lijken zijn gé vonden van arbeiders, die bij de onlusten gewond wa ren en toen gevlucht zijn, echter op hun vlucht aan hun verwondingen bezweken. Ook hebben zich gisteren nog verschil- dende gewonden ter verpleging gemeld. De bladen schatten het aantal dooden op 32 en dat der gewonden op 100. doch deze getallen zijn niet officieel bevestigd en worden overdreven geacht. Nogmaals wordt er van o verheids zijde op gewezen, dat de eerste schoten door de stakers zijn gelost, hetgeen ook hieruit zou blijken, dat eenige gendarmen en soldaten door schoten zijn gewond. De socialistischo afgevaardigden hebben, in verband met do gebeurtenissen te Lupe ni, bij de regeering stappen gedaan en deze heeft nogmaals een streng en onpartijdig onderzoek toegezegd. Een nader Wol ff-telegram uit Boekarest bevestigt, dat de rust in het mijndistrict van Lupeni is hersteld. De arbeiders der naburige mijnen hebben zich niet bij de staking aangesloten. Officieel wordt thams het aantal dooden op 19 vastgesteld. RUSLAND. Het ononderbroken arbeidsjaar. We hebben al een paar maal melding gemaakt van het streven in de Russische industrie den algemeenen rustdag tc ver vangen door een ploegsgewijze, die dan in vele gevallen niet op den zevenden, maar op den zesden dag valt. Men meent daar mee een dubbelen slag te winnen: verhoo ging v&n het productievermogen en uit roeiing van een der sterkste religieuze tra dities: den Zondag. Nadat in alle afzon derlijke ondernemingen de nieuwe bedrijfs regeling reeds is ingevoerd, heeft zooeven het. presidium van dc Staatsplannen-com missie zich met het vraagstuk in het alge meen bezig gehouden. Men heeft de nood zakelijkheid uitgesproken liet ononderbro ken arbeidsjaar in die takken van industrie uit te voeren, waar het onder de bestaande arbeidsvoorwaarden en den stand van het bedrijf het mogelijk maakt, systematisch en geleidelijk, te beginnen met dc brand stoffen-industrie, de verschaffing van grondstoffen voor de industrie, de nut- brenging van onafgewerkte fabrikaten en bouwmaterialen. De doorvoering in andere Dit nummer bestaat uit twee bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De diplomatieke Herstelconferentie te Den Haag heeft twee commissies ingesteld, die vandaag reeds zullen beraadslagen over de financieele en de politieke zijde van de kwestie. De z.g. witte Russen in China. De Zeppelin hedennacht van Lakehurst gestart. Eckener hoopt in 45 a 50 uur den Oceaan over te kunnen steken en over Londen te vliegen. BINNENLAND. Het nieuwe Ministerie (2de blad). De mislukking van de vorming van een rechtsch Ministerie (lste blad). industrieën en in het bouwbedrijf >is afhan kelijk van de aanwezigheid van voldoende brandstof, energie, grondstoffen, materia len en arbeidskrachten. Dc kwestie, van den' overgang tot het ononderbroken arbeids jaar van liandel en transport en de andere takken der volkshuishouding moet nader overwogen worden. De staatsplannen-com missie moet een plan opmaken om den overgang van do hecle volkshuishouding voor de sovjet-unie tot de ononderbroken arbeidsweek te bewerkstelligen en door de unie-regeering moet daartoe een speciale oommissie gevormd worden. CHINA. Witte Russen in China. Hopen op het herstel van het oude Rusland. Sedert het einde van den burgeroorlog, waarin het bolsjewisme overwinnaar bleef, leven millioencn Russen buiten hun land, niet slechts in West-Europa, waar steden als Berlijn en Parijs heelemaal Russische wijken gekregen hebben, maar ook in Chi na vindt men de medestrijders van een Koltsjak, een Semenof, een Anncnkof en dan nog dc kooplieden en ambtenaren, die zich niet naar het nieuwe bewind heb ben willen voegen r*n hun toevlucht in den vreemde zochten. Hun aantal wordt, vrou wen en kinde.ren inbegrepen, op tegen de honderdduizend geschal; 70 a 75.000 zitten in Mandsjocrijc en van hen weer het groot ste gedeelte in het Noorden. Een deel van hen die reeds voor de rcvolutio daar connecties hadden of die althans een deel van hun vermogen wisten tc redden heeft het er niet kwaad. Maar de meer derheid, gewezen officieren en kozakken, lijdt een ellendig bestaan, regelmatigen arbeid ontwond of nooit gewend geweest. Politiek vindt men in alle schakccringen van scciaal-revolutionnair tot fel monar chistisch toe, maar do monarchis-tcn van allerlei slag vormen verreweg dc meerder heid. Aan hun anti-sovjetgezindheid is dan ook geen twijfel De droom van hot her stel van het oude bewind in Rusland wordt hier nog gedroomd en, wijl de wensch do vader van dc gedachte is, wordt me nig fantastisch verhaal van hieruit? als do waarheid over het tegenwoordige Rasland verspreid. Hun zwak is hun verdeeldheid: iu Mandsjoerijo telt men niet minder dan vijftig „witte" organisaties-. De twee groot ste zijn dit van generaal Chorwat en het- man Semenof. Chorwat is onder het tsaris tische bewind directeur van den Oost-C'hi- neeschcn spoorweg geweest; hij was ccn aanhanger van wijlen grootvorst Nikolai Nikolajewitsj. Den laatsten tijd heeft hij zich zeer beijverd een heele reeks „witte" organisaties onder ziju invloed te krij gen. Hij is nauw verbonden met Tsjang Hsu Liang. Zona mededinger is hetman Semenof. Zijn organisaties zijn minder sterk, maar actiever, meer op avontuur belust en het schijnt, dat hij niet bepaalt kieskeurig is ten aanzien van dc middelen om aan geld te komen. (Voor het overige wonen noch Chorwat., noch Semenof in MandsjoerijeChorwat huist in Peking, Semenof in Japan, in Nagasaki). Chorwat vertegenwoordigt dc „nationale idee", ter wijl Semenof op zien komen speelt. Oplovingondcr dc wit- gardisten. De laatste maanden, aldus een brief schrijver in dc Izwestija, was er een zekere opleving onder deze z.g. wil-gardisten merkbaar. In MaarL b.v. had Semenof te Sjanghai oen buitengewoon congres bij eengeroepen, waar in tegenwoordigheid van leden van de rogeering van Nanking tegen de sovjetunie cctiV' be-

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1