20ste Jaargang WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1929 No. 6251 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN RONDOM HET BINNENHOF De opening van de Herstel-Conferentie BUITENLAND BINNENLAND 3)e£cicbeli^(Sou/^amt )E ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling foor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal 3I Jy onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal franco per postf 2.95 per kwartaal Iet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij 'ooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen I TEL. INT. ADMINISTRATIE 93S - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 DE EERSTE DAG BRACHT REEDS DE EERSTE MOEILIJKHEDEN Rondom het Binnenhof, het centrum der [erstelconferentie, heerschte gistermorgen en levendige drukte. Het publiek was in 11 rooten getale opgekomen om de groote 11 iternationale politici te zien, een glimp p te vangen van Briand, Stresemann, Hij- ïans, Snowden en de vele anderen, die liegen 11 uur per auto ter conferentie kwa- B er eden politie en politie-agenten ?(B voet hielden de honderden kijkers op et Buitenhof en het Plein bijeen terzijde an de verkeerswegen, zoodat het verkeer tjeen moeilijkheden ondervond. Op het Binnenhof reden auto's, die gede- igeerden, experts, diplomaten naar het lerste Kamergebouw brachten, af en aan n werden geparkeerd op het Binnenhof, oumalisten van allerlei landen gingen het leine deurtje naar de publieke tribune innen en vulden de beide groote tribu- es der vergaderzaal, waar slechts wei- ige zitplaatsen en, op trapsgewijze ge- ouwde stellages, vele staanplaatsen wa in. Tal van fototoestellen en filmappara- ;n waren daar opgesteld, alle gericht op hoofd der reusachtige ovale tafel, die e geheele middenruimte der zaal besloeg an het podium waar anders de voorzitter iet het bureau der Eerste Kamer zetelt ot aan den overkant der zaal, waar de men uitzicht geven op den Hofvijver. Rondom deze tafel zouden aanstonds e gedelegeerden der naties plaats nemen, erzijde in de banken der Eerste Kamer- g sden die, om voor de conferentietafel i laats te maken, achteruit geschoven wa~ en, vonden de experts, secretarissen, en ge- anten, hun plaatsen. Op het podium van iet Kamerbureau namen tolken en een offi- u ieele verslaggever plaats. Langzamerhand ulde de fraaie zaal zich en geruimen tijd 'as er een levendig bewegen van pratendo n groeten-wisselende menschen, doch om- treeks kwart na elf hadden allen plaats enomen. Aan het hoofd der tafel zat de Minister ran Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. Bee- aerts van Blokland tusschen de Fransche n de Engelsche delegaties in; ter rechter- zat Briand, ter linkerzijde Snowden. laast de Fransche delegatie had de Bel- e ische, dan de Grieksche, de Poolsche, de loemeensche, de Zuid-Siavische, de Ita- iaansche, de Tsjecho-Slowaaksche, de Ja- lansche en daarna sloot de Engelsche dele- ;atie den kring weer. Het was twintig minuten over elf, toen llinister Beelaerts van Blokland den voor- littershamer liet vallen en een oogenblik landacht vroeg voor „nos amis les photo- [raphes". Een geklikklak van fototoestel- en, een ratelend lawaai van filmtoestel- een hel ontploffende vlam van mag- lesiumlicht, toen verwijderden de fotogra- en zich en de conferentie kon een aanvang lemen. Het was een oogenblik van plechtige itilte, toen Minister Beelaerts van Blok- and zich van zijn zetel verhief en zijn 'ede hield, die aandachtig door de geheele saai werd aangehoord. dat wanneer wij Den Haag zullen verlaten, wij weer een stap in de richting van den vrede zullen hebben gedaan, en naar wij vertrouwen, een beslissenden stap. Bij deze aangelegenheden zijn alle landen evenzeer betrokken; alle landen zijn thans overtuigd van de onderlinge afhankelijkheid der vol ken. Briand bood ten slotte excuses aan voor den-weinigen tijd. welke aan den Haag was gelaten om zich op deze conferentie voor te bereiden. Des te grooter bewonde ring had spr. voor de maatregelen, door de Nederlandsche regeering genomen om de conferentie te ontvangen. Hij verzocht den minister den eerbiedigen dank der conferentie daarvoor aan de Koningin, te willen overbrengen. Ook deze rede werd in het Engelsch vertaald. Toen sprak Stresemann, die er aan her innerde, dat hier in den Haag het denk beeld van een internationale rechtsorde ning geboren en ten uitvoer gebracht is. De beraadslagingen, welke hier zullen wor den gehouden, zijn stellig ïiiet het uitvoeisel van nuchtere financieele overwegingen al leen; ze zijn een voortzetting van de po gingen die reeds in 1924 een aanvang heb ben genomen te Londen en waaraan eenigen die thans aan deze tafel gezeten zijn, heb ben deelgenomen om te komen tot de eco nomische liquidatie van den oorlog. Die pogingen hadden nog geen definitief resul- taat, zij zijn voortgezet te Parijs door des kundigen, die tot een economisch-financieel resultaat zijn gekomen. Maar het spreekt vanzelf dat het daarbij niet kan blijven. De werkzaamheden dezer conferentie zullen verder strekkende gevolgen moeten hebben, niet alleen voor de landen die in den oor log zijn geweest, maar voor alle landen. Er is een nieuwe oriëntatie der geesten noo- dig. Spr. ziet voor zijn geestesoog een toe komstige economische conferentie, waarop de vraag zal moeten worden behandeld of niet het economisch leven der volken meer moet worden geunifieerd ten einde van den kleinhandel der volken te komen tot een algemeene economische rationalisatie der volken. In Duitschland herinnert men zich met een glimlach den tijd, dat elke Duit- sche staat zijn eigen munt en zijn eigen douanen had. Spr. hoopt, dat er een tijd zal komen dat men zich met eenzelfden glimlach den tijd zal herinneren, dat in Europa elk land zijn munt en douanen had. Namens de Britsche delegatie vroeg daar op de heer Snowden het woord om zich aan te sluiten bij den dank voor de harte lijke gastvrijheid aan de conferentie be reid. Wij moeten werkelijk onze veront schuldiging aanbieden ons aan Nederland te hebben opgedrongen en dat op zoo kor ten termijn. Gij zeidet, merkte spreker op, zich tot minister Beelaerts wendende, dat Nederland niet rechtstreeks op deze con ferentie vertegenwoordigd was. Nu mijn heer, dit is een felicitatie waard. (Vroo- lijkheid). Spreker wees voorts op de be- teekenis van Den Haag, dat sinds gerui men tijd bekend is als zetel van een groot gerechtshof. Spreker en eenige anderen die voor het eerst hier ter stede aanwezig zijn, zijn zeer getroffen door de schoon heid. dezer stad, haar artistieke architec tuur en haar opmerkelijke reinheid. ENGELAND TEGEN HET YOUNG-PLAN Tot dusver had de Engelschman Snow den vriendelijke woorden gesproken, doch het werd anders toen de eerste werkzit ting des middags te 4 uur plaats had. Toen hield hij een groote redevoering, die het geheele werk van de Parijsche deskundi gen waaruit het Young-plan geboren is, zou kunnen ten val brengen. „Als het Snowden werkelijk ernst is met zijn oppositie tegen do verdeelingscijfers, kunnen wij wel naar huis gaan zeide een Fransch journalist en dit is stellig de stem ming, die gisteravond in de Fransche dele gatie algemeen heerschte. Gelukkig echter gelooft men niet, dat Snowden zijn laatste woord over het Young-plan reeds gezegd heeft en daarom kan men dan ook nog volstrekt niet van een paniekstemming spreken. .Wat Snowden zeid© was geen verras sing. Want zijn oppositioneel© redevoering stemt in haar groote lijnen geheel overeen met wat hij een paar weken geleden in het Engelsche lagerhuis verklaard heeft. De Franschen waren dus er op voorbe reid, dat Snowden opnieuw het Young- plan zou aanvallen al is het misschien een ietwat onaangename verrassing geweest, dat. hij het werk in. de conferentie onmid dellijk met deze noot van verdeeldheid begonnen is en dat hij hier en daar een zoo scherpen vorm voor zijn weigering het Youngplan te aanvaarden, gekozen heeft, dat hij daardoor zelf zijn eigen terugtocht heeft bemoeilijkt. Snowden stelde zich ook thans op zijn bekende standpunt, dat hij bereid is een groote streep door het geheele schuldem- en-herstel-vraagstuk te trekken. Engeland is bereid van. al zijn schuld vorderingen wegens oorlogsleeningen en oorlogsschaden afstand te doen, mits alle andere erbij betrokken regeeringen, even eens de spons door alle oorlogsrekeningen willen halen. Dit fraaie standpunt heeft alleen een academische bekoorlijkheid, want iedereen weet dat Amerika niets van een derge lijke financieele grootmoedigheid weten wil, zoodat deze Engelsche oplossing van het reparatjevraagstuk zich tot een se- rieuse bespreking op de Haa-gsche confe rentie niet leenen kan. Onder deze omstandigheden heeft Snow den dan.een tweede oplossing: vasthou den aan de verdeelingscijfers, waarom trent de geallieerden op de conferentie van Spa het onderling eens zijn geworden inzake de verdeeling van den buit, in casu de Duitschland te betalen annuïteiten. Ook hier neemt Snowden een van theo retisch standpunt grootmoedige houding aan. Hij is bereid bij de vaststelling van het door Duitschlai vast te stellen be drag ten volle rekening te houden met de Duitsche financieele draagkracht. Te gen de verlaging van het totale bedrag, dat Duitschland te betalen had volgens het Dawes-plan, heeft Snowden dus geen bezwaar. Onder deze voorwaarde echter, dat in de verdeelingscijfers tusschen de crediteuren onderling, zooals deze negen jaar geleden te Spa werden vastgesteld, geen wijziging worde gebracht. Hier verbindt Snowden aan zijn groot moedig standpunt over het totale bedTag der Duitsche schuld ook weder een. voor waarde, waarvan hij zelf moet inzien, hoe onvervulbaar deze is. Want Frankrijk, dat juist de schulden overeenkomst met Ame rika heeft geratificeerd, zal niet toestem men in een vermindering der Duitsche schuld, als het percentage van Spa dan niet tevens ten gunste van Frankrijk wordt gewijzigd. Zoo hebben wij dus reeds op dezen eer sten middag een kijkje gekregen van de financieele hinderpalen, die het succes der conferentie bedreigen. Briand en Snowden zullen de eersten zijn, om in theo rie te erkennen, dat de hoogere mensch- heidsbelangen niet mogen veronachtzaamd worden. Doch beiden laten tevens een ,.Non possumus" hooren ten opzichte van de financieele concessies, die de een van den ander in het belang van het welsla gen der conferentie vordert. Duur der conferentie tot diep in September? De speciale verslaggever te Den Haag van de Daily Herald" concludeert uit het eerste contact van de leidende personen, dat de herstelconferentie een zeer netelige taak heeft, die niet in een paar weken af gedaan zal zijn. Het heeft geen doel, aldus genoemd blad, de oogen te sluiten voor het feit, dat de conferentie waarschijnlijk tot diep in September zal duren. Soirée in de Ridderzaal. Gisteravond te half tien heeft de Ned er- land sche regeering ter gelegenheid van de opening der Herstel-conferentie, ©en druk bezochte receptie gegeven in de Ridder zaal, welke zeer smaakvol was versierd met tapijten, palmengroepen en bloemen. De gasten werden ontvangen door den minister van Buitenlandsche Zaken, terwijl voorts aanwezig waren de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, de heer Slo- temaker de Bruine, de minister van Wa terstaat, de heer Van der Vegte, de minis ter van Justitie, de heer Donner, de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen de heer Waszink en de minister va-n Koloniën, de heer Koningsberger. O.a. werden opgemerkt de ministers van Staat mgr. Nolens, mr. Cort van der Lin den en jhr. mr. dr. Van Karnebeek, de Tweede Kamerleden Colijn, Scbokking en Snoeck Henkemans, de vice-president van den Raa-d van State, graaf Van Lynden van Sandenburg en Staatsraad mr. Lim burg, de rechters in het Perm. Hof van Intern. Justitie dr. Londen en Hughes, ge neraal Insinger, de burgemeester der re sidentie mr. Patijn, enz. DUITSCHLAND Een conflict in de metaalindustrie. Stalling en dreigende ui tsliui ting te Kronenberg. Uit Elberfeld wordt gemeld: Wegens 't ontslag van den voorzitter va-n den be- drijfsraad zijn de slijpers van de firma Töllner in staking gegaan. Alle slijpers van de metaalindustrie te Kronenberg hebben om dezelfde reden het werk opgezegd met een termijn van 14 dagen, daar mem, in de kringen der werkgevers voornemens moet zijn alle arbeiders in de metaalindustrie uit te sluiten. Wanneer het werk werke lijk wordt neergelegd zullen, naar gevreesd wordt, 2000 arbeiders werkloos worden. ENGELAND ENGELAND EN EGYPTE. De inhoud der voorgestelde overeenkomst Het Engelsche ministerie van buiten landsche zaken heeft de voorstellen no pens het Engelsch-Egyptische verdrag, be staande uit zestien korte clausules en gel dig voor 25 jaar gepubliceerd. Het verdrag stelt yast, dat de Britsche militaire bezetting in Egypte eindigt; de Britsche strijdkrachten, noodig voor de be scherming van het Suezkanaal, zullen in een nader omschreven zone worden onder gebracht. Uit de tusschen Henderson en den Egyp- tischen minister gewisselde stukken blijkt, dat de Egyptische strijdkrachten naar En gelsch voorbeeld zullen uitgerust- en opge leid worden. Egypte is voornemens voor loopig de financieele en juridische advi seurs te behouden. Engelsche officieren zullen tenminste 5 jaar lang het bevel over de stedelijke politie uitoefenen. Er zal een Engelsch-Egyptische alliantie tot stand komen welke actieve hulp weder zijds voorziet in geval van oorlog. De verantwoordelijkheid voor de bescher ming der buitenstaanders in Egypte rust op de Egyptische regeering. Alle vreemdelingen zullen zich aan- de Egyptische wetten hebben te onderwer pen. Koning Foead terug naar Egypte. In verband met het tot stand komen van het verdrag tusschen Engeland en Egypte zal koning Foead zijn reis door Engeland niet voortzetten. Hij vertrekt naar Parijs, vanwaar hij na een verblijf van een week weer naar Egypte zal terug- keeren met den Egyptischen premier Mah- meod Pasja, die eveneens naar Frankrijk vertrekt. Lancashire's katoen-conflict. Nog geen uitweg in de impasse. MacDonald was gisteren te Londen en besprak de situatie in de katoenindustrie met de betrokken departementen, die hem rapport over de situatie uitbrachten. Door geen enkele partij is eenige definitieve stap gedaan', om uit de impasse te ko men, waarin men is geraakt. Naar verluidt laten de arbeiders zich niet verontrusten door het slinken van de fondsen hunner vakvereenigingen. ROEMENIE De Roemeensche straatroovers. Scherpe maatregelen tegen de o v e r v al 1 e n op a u t o's. De herhaalde, overal in Roemenië voor komende aanvallen op auto's en postauto- bussen hebben de gendarmerie aanleiding gegeven, een uitgebreide en kraehtige ac tie te ondernemen, om althans de gevaar lijkste onder de bandieten- aanvoerders on schadelijk te maken. Bij Kronstadt overvielen zij dezer dagen een bandietenkamp en na een heftigen strijd legden zij er twee neer, terwijl een derde gevangen genomen werd. De leider der bende'heeft echter kans gezien te ontsnappen. Tevens schijnen de roovers nog gelegen heid gehad te hebben zich te wreken op den herder, die hun schuilplaats aan de gendarmen verraden had. Zijn lijk werd, door kogels doorzeefd en wreed met mes sen verminkt, later gevonden. Ook bij Pytyla heeft do gendarmerie een rooversbende opgespoord. Tijdens het gevecht, dat zich hier ontwikkelde, wer den drie roovers gedood en meerdere ge wond. De bende heeft echter de lijken en gewonden op haar vlucht meegenomen. Bij hun nasporingen in Moldavië waar eveneens een aantal benden haar operatie basis hebben, hebben de gendarmen de be wijzen in handen gekregen, dat eenige ambtenaren van Jassy den roovers bij bun luguber bedrijf behulpzaam waren. Reeds hebben, in verband met deze ont- ing, arrestaties plaats gehad. Dit nummer bestaat uit twee bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Reeds op den eersten dag zit de confe rentie te Den Haag midden in de moeilijk heden. Minister Snowden holidt een rede, welke op de Franschen een onaangenamer! indruk maakt. De overeenkomst tusschen Engeland en Egypte. BINNENLAND. Persstemmen over de Kabinetsformatie. (2de en 1ste blad). Verkiezing Hoogeerw. Provinciaal Paters Augustijnen. (Kerkn., 2de blad). JOEGO-SLAVIE. Bomaanslag op kazerne te Zagreb. Communrisiten vermoedelijk de d. a d e r s. Gisternacht tegen 1 uur is op de in de nabijheid vaai het hoofdstation van Zag reb gelegen ge-ndarmeriekazerne een bom aanslag gepleegd, die groote schade heeft aangericht. O.m. werden alle ruiten ver nield, terwijl ook de voorgevel zwaar werd Een agent, die zich in. de nabijheid der kazerne bevond en den dader de vlucht zag nemen, trachtte hem nog te grijpen, doch slaagde hierin niet. De vluchteling trok namelijk zijn revolver en vuurde op den politieman, echter zonder hem te ra ken. De bom bleek in den kelder der ka zerne te zijn geplaatst. Naar verluidt zou den bij de explosie acht personen zijn ge wond en één persoon zijn gedood. Naar men gelooft, heeft men met een door communistische elementen op touw gezetten aanslag te doen. Verscheidene arrestaties hebben reeds plaats gehad. CHINA. Het Chineesch-Russische conflict. De onderhandelingen in Mantsjoeli. Het ministerie van buitenlandsche za ken te Nanking bevestigt, dat de Rus- sisch-Cbineesche conferentie te Mantsjoeli op het doode punt is gekomen. China weigert het Russische verzoek om de Russische ambtenaren van den Chinee- schen Oosterspoorweg voor de opening der formeele conferentie in hun ambt te her stellen, te aanvaarden. Indische cursus voor Katholieken. Het Katholiek Indisch Bureau deelt mede, dat de eerste Indische Cursus voor Katholieken", welke zich ten doel stelt jongelui, die voor het eerst naar Oost- en of WesHndië vertrekken, die practische bekwaamheid bij te brengen, welke daar voor in het algemeen wenschelijk wordt ge acht, zal aanvangen op Woensdag 18 Sep tember a.s. en zal worden gehouden in de R. K. Huishoudschool aan het Westeinde te 's-Gravenhage. Het onderricht in het koken (het toebe reiden van eenvoudige Indische en Hol- landsche gerechten) het knippen en naaien (het vervaardigen van eenvoudige onder en bovenkleeding) zal staan onder leiding van de onderwijscongregatie van de Eerw. Zusters van het Gezelschap J. M. J. Het Medisch gedeelte (Ziekenverpleging Zuigelingenverzorging en Verbandleer) wordt gegeven door Dr. Math. Bluml, oud officier van Gezondheid in Ned. Indië, ge vestigd Tandarts te 's-Gravenhage. De beginselen van het „gesproken Ma- leisch" en der „Maleische grammatica" zullen worden bijgebracht door den heer A. de Lange, oud-Directeur van de Kweek school voor Inlandsche Onderwijzers uit Nod.-Indië, die daarbij aanwijzingen zal geven noodig voor den omvang met den Javaan. De cursus Maleiscb kan zoowel dóór dames als heeren worden gevolgd. Met het oog op deelnemers(sters) bui ten Den Haag, zijn de lessen zóó geregeld, dat één vollen dag per week daarmede in beslag wordt genomen, terwijl de geheele cursus 3 maanden duurt. Ook bestaat gelegenheid slechts enkele vakken te volgen. Nadere inlichtingen verstrekt het Ka tholiek Indisch Bureau, de Carpentier- straat 153, te 's-Gravenhage.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1