20ste Jaargang DINSDAG 6 AUGUSTUS 1929 No. 6250 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 32 DE HAAGSCHE CONFERENTIE 1929 BUITENLAND BINNENLAND KERKNIEUWS UIT DE OMGEVING h, eei ïstïg. S)e£cicbcli^(BoiiAcmt w )E ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling "^a?oor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Jij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal franco per postf 2.95 per kwartaal eren let Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- ee crijgbaa? tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij ooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1 TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 JTeden is de Haagsche conferentie 1929 - aldus luidt haar officieele naam be- onnen met een openbare zitting ter in- fcallatie van de verschillende delegaties V--T* n ter verdeeling van de functies. Zondag en Maandag zijn de buitenland- che gasten den Haag binnengestroomd alle volkeren en talen zijn de lei- ende staatslieden herwaarts gekomen, m ondanks de Babylonische sprakverwar- ing zich met elkander te verstaan. Als een goede gastheer heeft minister ieelaerts van Blokland zijn gasten aan station ontvangen, een buitengewoon -ermoeiende bozigheid, daar de verschil- üide delegaties met verschillende treinen it allerhande richtingen arriveerden. het Den Haag is gereed. Toen de gasten aankwamen vonden zij [en Haag gereed om hen te ontvangen. Sommige delegaties vonden onderdak in [en Haag zelf, andere in Scheveningen. Zoo zijn volgens het ,,Hbld." gehuis- est in: Palace-Hotel: de Japanners, met 20 per- onen; de Engelsche en de Fransche ge- peit ant te 's-Gravenhagede Poolsche minis- er van buitenlandsche zaken, de heer Za- ski, met zijn secretaris. Hotel Kurhaus: de Italiaansche delega te, met 30 personen. Oranje-Hotel: de Duitsc-he delegatie mot a 80 personen. Kasteel-Wassenaar: acht Roemenen. De Twee Steden: de Grieksche delegatie, aam Grand-Hotel: een groep Roemenen, een Foor eel der Engelsche delegatie (30 personen) lVje{ n. de Servische delegatie (10 personen). Hotel Central: een ander deel der En- ;elsche delegatie (40 personen). Hotel Witte Brug: de Belgische delega- ie (30 personen), de Polen (7 personen), log een groep Roemenen. Hotel des Indes, Hotel Paulez en Hotel vild 'ieux Doelen: de Fransche delegatie. Hotel Bellevue: een groep Engelschen vei® de Tsjecho-Slowaaksche minister van gja mitenlandsche zaken, de heer Benesj met Aijn secretaris. Hotel Terminus: een groep Duitschers in eenige Italianen. In Hotel Galerie zijn verscheidene jour- lalisten ondergebracht. De Engelsche delegatie heeft bovendien leslag gelegd op het oude gebouw der Ned. ostti ^dische Handelsbank in de Lange Hout- 110 itraat, om te werken. Dat wijst niet op ^Verwachtingen omtrent een korten duur. Volgens de raeening van een diplomaat, ie goed ingelicht moet zijn, zou men zelfs verwachten, dat de conferentie tot het ngd h{ mu' iinde van dit jaar zou duren! Wat er te bespreken valt. Er valt dan ook wel heel wat te be- Bpreken. Daar is vooreerst het plan-Young, dat ,-3 financieele deskundigen te Parijs heb- :dl ben opgesteld, om in de plaats te treden de Daw es-regeling, welke op haar beurt weer e>en betere regeling van de herstelbetalingen was' dan in het vredes- talj verdrag van Versailles was gegeven. Bij de besprekingen over dit plan zal men dade lijk voor groote moeilijkheden komen te staan, omdat de deskundigen te Parijs al- ezigleen naar de grooten hebben gekeken en niet naar de kleintjes. Die zijn er maar schraal van afgekomen en zullen dat nu in den Haag wel eens eventjes vertellen. De est< moeilijkheid zal zijn hun tevree te stellen nag zonder anderen te ontstemmen. Duitsch- rooi land, de Symen-betaal van de historie, kan niet chei niet zwaarder belast worden; het is vol gens sommigen zelfs de vraag of de belas ting, die ook het plan-Young dit land nog oplegt, op den duur wel te handhaven zal zijn. Engeland, tot dusver de grootmoedige, dis telkens weer iets van zijn eischen liet vallen, ziet zich langzamerhand zoo in den economischen hoek gedrongen, dat het uit zelfbehoud niet verder kan gaan. Frank rijk, dat te Parijs vrijwel gekregen heeft wat het hebben wilde, wil hieraan niet weer laten knabbelen en geniet den steun van Italië, dat eveneens voor „integrale'' aanvaarding van het plan-Young verklaart te zijn. Of de kleintjes zullen dus het hoofd in den schoot moeten leggen, of. Frankrijk zal een klein offer op het altaar des vre- des moeten brengen. Wat hiervan gebeure, het za-1 wat plooiens en schikkens kosten eer men zoover is. Daarmee is echter de conferentie niet ten einde. De politici moe ten niet alleen het plan Young nagaan en goedkeuren (of wijzigen), zij moeten ook de politieke gevolgen bespreken, die men daar aan zal verbinden, d.w.z. de voorwaarden vaststellen, waaronder men redelijkerwijze van Duitschland zal mogen verwachten, dat het in staat en bereid wezen zal zijn vei*plichtingen na te komen. Dat hiertoe een vervroegde ontruiming van het Rijn land behoort, staat voor allen vast; de voorwaarden voor die ontruiming echter niet. Frankrijk is nog altijd huiverig een pand uit handen te geven als het er niet iets tastbaars voor terugkrijgt, terwijl Duitschland van die tastbaarheid, die den vorm van een of ander lichaam van con trole zou moeten aannemen, niets wil we ten. Ook hieraan zal wel een mouw te passen zijn, mits men zich maar niet haas ten zal. Een derde netelige kwestie is die van het Saargebied, die Duitschland graag ter sprake wil brengen en Frankrijk gaar ne voor taboe zou verklaren. Hiervan kan men zelfs nog niet zeggen of zij wel open lijk te berde zal komen. Dat men er ach ter de schermen over praten zal, staat na tuurlijk vast. De eerste besprekingen. Gisteravond zijn de eerste besprekingen reeds begonnen. De gedelegeerden van de zes uitnoodigende mogendheden zijn gis teravond n.l. bijeengekomen in de salon van de Fransche delegatie in Hotel des Indes om te onderzoeken de wijze, waarop de werkzaamheden van de conferentie zul len beginnen. Zij hebben toen besloten dat de bijeenkomst van hedenochtend te 11 uur de installatie-zitting zou zijn en dat zij volledig zou zijn, benevens openbaar. Den heer Briand is door zijn collega's verzocht, op de rede, die Minister Beelaerts van Blokland zal houden, te antwoorden. De eerste werkelijke vergadering zal 's middags te vier uur plaats vinden en niet openbaar zijn. Naar verluidt zal in deze laatste zitting de voorzitter worden gekozen, benevens de secretaris-generaal. Naar voorts vernomen wordt zou de heer Jaspar in aanmerking komen voor presi dent. De conferentie der zes uitnoodigende mogendheden duurde ongeveer 2 1/2 uur. In een aangrenzend vertrek kwamen terzelf der tijd de secretarissen bijeen. Op een vraag van de journalisten, wat de reden was, dat de bijeenkomst zooveel tijd in be slag had genomen, werd geantwoord, dat er drie talen gesproken worden nJ. Fransch, Engelsch en Duitsch. Tolken waren aanwe zig. Behalve, de hoofden dezer zes delega ties waren bij de besprekingen nog tegen woordig 3 k 4 leden der delegaties. DE ONTWAPENINGSKWESTIE. De ontwapening ter zee. Japansche eischen. Volgens een bericht uit Tokio heeft do Japansche minister van marine een ver hooging van het Japansche verhoudings percentage voor de vlootsterkte verlangd. Hij wenscht, dat de Japansche oorlog schepen van allerlei klassen in totaal 70 percent van de sterkte van de Amerikaan- sche en Engelsche vloot zullen mogen be dragen. Volgens de tot nu toe geldende overeen komst konden de groote oorlogschepen van Japan slechts 60 pet. van die der Ameri- kaansche en Engelsche vloot bedragen, voor de kleinere schepen waren tot nu geen bi/'-ondere verhoudingscijfers BELGIE Congres Kathol. Vlaamsche Landsbond. Ds Katholieke Vlaamsche Landsbond, waarvan de jaarcongressen steeds veel be langstelling genieten, wegens de politieke beteekenis der debatten, waaraan verschei dene leden der Vlaamsche Kamergroep deelnemen, heeft te Dendermonde een tien de congres gehouden, onder voorzitter schap van burgemeester Van Cauwelaert. Ook het wilde Kamerlid voor Brugge, Vic tor Delille was aanwezig. De voorzitter deelde mede, dat de algemeene secretaris pater Claes van zijn hoogere overheid geen vrijheid had. gekregen om het congres bij te wonen. De meer algemeene beteekenis van dit congres bestond in bet debat over de op lossing van bet Vlaamsche vraagstuk, dat in het brandpunt der belangstelling staat. Advocaat Valvekens rapporteerde en be sloot tot verwerping van alle extremisti sche oplossingen van het Vlaamsche vraagstuk, als stichting van een 'onafhan kelijk Vlaanderen van Groot-Nederland of bestuurlijke scheiding. De Belgische staats- eenheid dient gehandhaafd, maar met ra dicale hervormingen, steunende op het be ginsel van eentaligheid van Vlaanderen, zonder erkenning van zoogenaamde rech ten van Franschsprekende mindeiTieden. Deze hervormingen zouden tot stand moe ten komen in rechtspraak, onderwijs en bestuur. Alvorens tot de goedkeuring van deze besluiten over te gaan, had een debat over het federalisme plaats. Het Kamer lid Rubbens meende, dat met federalisme door den Landsbond duidelijk dient gebro ken te ^worden. De Vlamingen moeten het in België zelf tot een oplossing brengen, omdat bet hun belang niet is, zich van de helft van België af te scheiden. Van Cauwelaert drukte zich minder scherp uit: om aller doel, de ver- vlaamsching van Vlaanderen te bereiken, is er een andere weg dan het uit wanhoop en verbittering geboren separatisme: na melijk het v ettelijke taaistatuut voor Vlaanderen. Spreker verklaarde: „Wij hebben totnogtoe geen bepaalde voorstel len betreffende het federalisme, wij wei geren echter niet onderricht te worden, de voorstellen welke aangekondigd worden, zullen wij met welwillendheid en objectivi teit onderzoeken, en indien deze voorste1- len beter blijken te zijn dan de onze zul len wij eventueel onze oplossing tegen deze voorstellen ruilen". Het rapport, dat voor de katholieke Vlaamsche Kamergroep ook een aanbeveling bevat, om spoedig een wetsvoorstel in dezen geest in te die nen, werd daarna goedgekeurd. De algemeene congresvergadering werd door minister Cariioy bijgewoond; Van Cauwelaert hield er nog een rede waarin hij ongeveer zijn vorige verklaringen her haalde. Incident met Duitsche padvinders. Volgens de „Soir" is Zaterdagavond te Nieuwpoort een ernstig incident voorgeval len. Een honderdtal Duitsche padvinders verscheen op het strand met muziek voor op, die de „Wacht am Rhein" en „Deutsch- land über alles" speelde. Toen de troep halt had gemaakt, werd de oude keizer lijke vlag in het zand geplant en het „Deutschland, Deutsehland über alles" aangeheven. Daartegen werd geprotesteerd en de politie kwam tusschenbeide, waarop acht padvinders bun dolken trokken. De politie nam ten slotte de vlag weg. DUITSCHLAND Het congres der nationaal-socialisten te Neurenberg. En de botsing daarna. Bij de botsingen, welke Zondag j.l., na bet congres der nationaal-socialisten te Neurenberg plaats grepen, moesten onge veer 75 meeting-gangers medisch behan deld worden; een vijf en dertigtal moest wegens opgeloopen kwetsuren- verbonden worden, de anderen waren tijdens den feestoptocht onwel geworden. Zestien a achttien gewonden moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Er waren drie of vier zwaar gewonden onder. Verscheiden gewonden, o.a. een met een schot in de long, en een ander, die een schot in den buik kreeg, zijn met speciale treinen naar hun woonsteden vervoerd, nadat de met de nationaal-socialisten her- "waarts gekomen doctoren de verantwoor delijkheid voor dit transport op zich ge nomen hadden. De gewonde politie-agent kon reeds weer uit het ziekenhuis ontslagen worden. Zondagavond moest een der betoogers een dertigjarige man, die door meerdere schoten aan het hoofd gewond was, uit een logement aan de Mafferiplaz naar het ziekenhuis worden overgebracht. LITAUEN. Onlusten in Kowno. Uit Kowno wordt gemeld, dat daar Za terdagavond ernstige anti-semitische onlus ten hebben plaats gehad. In een der voor steden werden op straat ongeveer 65 Joden ernstig mishandeld. In enkele gevallen drong men ook Joodsche woningen binnen, waar veel vernield werd. CHINA. Het Chineesch-Russisch conflict. Toch een partieel© overeenkomst. Zooals is gemeld, zijn de voorloopige onderhandelingen te Mantsjoeli, tot op lossing van het ChineeschRussisch con flict, in verband met den Russdschen eiscb tot herstel van den status quo, gestaakt. Intusschen zouden naar het Indo Paci- fique-agentschap uit Charbin meldt, de Chineesche en Russische gedelegeerden het toch over de volgende drie punten eens geworden zijn: lo. Terugtrekking der troepen weder zijds tot op een bepaalden afstand van de ChineeschRussische grens.' 2o. Opening der officieele conferentie binnen 4 weken. 3o. Hervatting van het trans-Siberisch verkeer voor den aanvang der officieele conferentie. De strijdlust der Chineezen. De Moekden-regeering heeft bericht ont vangen van het opperbevel der Chinee sche troepen te Mantsjoeria, dat een afdee- ling Chineesche soldaten zich verbroederd heeft met de Russische troepen. Twee in- fanterie-bataljons zijn met wapens en ge weren naar de Roodo troepen overgeloopen. Men schrijft deze gebeurtenis toe aan de intensieve communistische propaganda van den laatsten tijd. Koninklijke Besluiten. Burgemeester. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Zierikzee J. C. A. Bannink. De staking in de Zaansche houtindustrie. Uit Zaandam meldt men aan de ,.N. R. Crt." Aan de werven van de N.V. v.h. William Pont zijn gistermorgen twee houtwerkers weer aan het werk gegaan. Kort na hun aanmelding zijn bij een van hen de ruiten vernield. Twee andere, buiten de gemeente woon achtige werkwilligen hebben bij de politie aangifte gedaan, dat zij door stakers zijn mishandeld, en bij een op den Zuiddijk wo nenden werkwillige is de voorpui met verf beklad en zijn de ruiten ingegooid. Gezelschap Deensche land- en tuinbouwers op bezoek. Met de staatsspoortredn van 9.13 is giste ren te 's Gravenhage een gezelschap Deen sche land- en tuinbouwers uit Amalger aan gekomen. Het gezelschap, dat, met de dames uit 35 personen bestond, was Zondagochtend uit Kopenhagen vertrokken en heeft te Ham burg overnacht. Leider va-n het gezelschap is de heer Christian Ostrup uit Kopenhagen De deelnemers aan de vijfdaagsche trip door Nederland zijn gisteravond verwel komd door dr. ir. W. Hl. O. Knapp, direc teur 'van het uitvoer- en controlebureau voor groenten, fruit en aardappelen te 's Gravenhage, die voor het gezelschap het programma heeft uitgewerkt en het op de excursie zal vergezellen. In de keurig ingerichte ontvangzaal van hotel Terminus, waar de Deensche vlag naast ons rood-wit-blauw als wandversie ring was aangebracht heeft de voorzitter van de Amalgerlands Producentforening, de heer J. P. Svane, de deelnemers voorgesteld aan dr. Knapp. Spr. sprak voorts zijn tevredenheid uit over de ontvangst te 's Gravenhage en over het programma. Daarna heeft dr. Knapp de gasten in het Deensch toegesproken. Hij' verwelkomde de Denen in Nederland en in het bijzonder in de Residentie, in de eerste plaats. Het is, zoo zeide spr„ den Hollanders altijd aangenaam om gasten te ontvangen, in dit geval te meer, omdat het Denen zijn. Holland en Denemarken zijn beide kleine landen, maar toch hebben zij steeds zij aan zij gestaan in den strijd voor de vrijheid op de zee. Ook hebben beide een groote geschiedenis achter den rug. En niet in de laatste plaats heette spre ker de Denen welkom toe, omdat het De nen zijn van Amalgar, die wij met genoegen beschouwen als familieleden. Spreker zeide tenslotte, dat Holland en Denemarken beide nog steeds staan aan de spits der cultuur. Hun naam wordt in de geheele wereld met eere genoemd. Land- en tuinbouw staan in beide landen op hoog peil, hetgeen wat Holland betreft, dezer dagen duidelijk zal worden bewezen. Daarna zijn ververschingen rondgediend. BENOEMINGEN. Bisdom Haarlem. Z. D. H. heeft belast met het treffen van voorbereidende maatregelen tot verheffing van de Bijkerk van den H. Augustinus te Haarlemmermeer tot zelfstandige parochie kerk den Weleerw. Heer P. Kleintjes en be noemd tot Pastoor te Haarlemmer meer (H. Franciscus v. Sales) den Wel eerw. Heer F. Cornet, die kapelaan was te Vlaardingen. Alsmede benoemd tot leeraar aan het Seminarie: „Hagevekl" te Heemstede den Weleerw. heer A. Andreoli. die kapelaan was te Voorburg (O. L. Vr. Hemelv.) en den Weleerw. Heer W. Bokeloh, die kapelaan was te 's Hage (H. Ger. Maj.). Dit nummer bestaat uit twee bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De conferentie te den Haag wordt heden officieel geopend. Gisteren reeds contact tusschen de leidende staatslieden. In het Chineesch-Russische conflict zou overeenstemming zijn bereikt op drie voor name punten. BINNENLAND. Benoemingen in het Bisdom Haarlem (Kerkn., 1ste blad). Vele verkeersongelukken (Gem. Berich ten, 2de blad). SASSENHE1M. GEMEENTERAAD. De heer v. Eek gaat heen. Ge dupeerde landarbeiders. Alle naties in het Raadhuis behalve één. De inrij van de Teijlinger- laan. Het raadhuis en het na geslacht. De Raad dezer gemeente vergaderde gis teravond 7.30 uur. Voorz. de burgemees ter. Afwezig de heeren wethouder W-ar naar en A. Warnaar. Secretaris de heer Pot man. Na opening door den voorz. worden de notulen goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den Pensioenraad, waarin werd medegedeeld, dat do gezondheidstoe stand van den heer v. Eek, gemeente-secre taris, zoodanig is. dat hij niet meer ge- Bchikt is om den dienst waar to nemen. Reeds bij voorbaat, wilde de voorzitter een woord van hulde brengen aan den heer v. Eek, die zijn beste krachten aan de ge meente heeft gewijd. Spr. zal hier later op terugkomen. B. en W. meenden goed te doen een oproep te doen voor secretaris en ambte naar voor den burgerlijken stand. Over de derde functie, welke de heer v. Eek waar nam, n.l de betrekking van gemeente-ont vanger, kan later gesproken worden. Spr. acht het 't beste, dat de secreta ris in functie blijft tot de nieuwe ambte naren benoemd zijn. Bij de inwijding va.n het nieuwe Raadhuis zal de heer v. Eek hetzij als secretaris hetzij als oud-secre taris natuurlijk een eereplaats inne men. Van het Hoogheemraadschap van Rijn land was bericht ingekomen, dat zij het algemeen belang niet inzien om de Motti- ger Vaart te verdiepen. Van eenige inwoners de heeren Speel man, v. Dorp, Bisschops en Oudshoorn -r was een verzoek ingekomen om de Post- wijkkade over te nemen in eigendom en onderhoud bij de gemeente. Hiertoe werd besloten. Enkele grootbedrijven drongen in een schrijven aan op medewerking tot het ver krijgen van doorloopende openstelling overdag van het post- en telegraafkantoor. Besloten werd in dien zin een schrijven te richten tot den directeur-generaal. Van Ged. Staten werden verschillende besluiten goedgekeurd terugontvangen, o.a. de gemeentebegrooting met enkele opmer kingen. De voorz. deelde daarna medo, dat het gas- en waterbedrijf goed vooruitgaat, wat als volgt werd gedemonstreerd. De gaaaf- name bedroeg over bet le halfjaar 1928: 218.000 M.3, over hetzelfde tijdvak in 1929: 246.000 M3. Het aantal afnemers bedroeg op 1 Jan 898, op 25 Juli 945. Wat het waterbedrijf betreft, de water- afname bedroeg over het le halfjaar 1928: 19705 M.3, over het le halfjaar van 1929: 27000 M3. Het aantal afnemers bedroeg op 1 Jan. 800, op 25 Juli 872. Besproken werd de aansluiting aan de waterleiding van den heer Langevekl. De heer v. Breda vond de handelwijze bij deze aansluiting niet juist. B. en W. meenden, dat de oorzaak daarvan geheel ligt bij den heer Langevekl. Medegedeeld werd, dat dr. Hueber het water van Oude en Nieuwe Haven heeft laten onderzoeken. Uit het rapport blijkt, dat het water nadeelig is voor drink- en waschwater en zelfs af te raden als sproei- waterDe sproeiwagen zal gevuld wor den aan de Zandsloot. De heer v. d. Geest meende, dat het die enkele keer dat ge sproeid wordt, geen bezwaar kan zijn om leidingwater te nemen. De heer Bisschops wilde liever meer sproeien met gezond, slootwater, zooals uit de Zandsloot. De voorz. zal met deze opmerking rekening houden. De heer v. Zonneveld zou ook monsters

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1