BINNENLAND In UwZade/fasch KERKNIEUWS Het Gezellen-Leven IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRAN CISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender, be halve: ZONDAG-. Feest v. d. H. Vader Domini- cus. Mis: In medio. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Zondag. Kleur: Wit. WOENSDAG. Mis v. <L Z.Z. Agafchage- lus en Cassianus, Martelaren: Salus au tem. 2e gebed v. d. IT. Ca jet-anus; 3e v. d. H. Donatus. Kleur: Rood. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. ELFDE ZONDAG NA PINKSTEREN. HOOFDGEDACHTE. Deze is kort sa men te vatten in deze woorden: God is onze Helper; God is onze Redder. De In troïtus" zegt het duidelijk: „God zal sterkte en kracht geven aan Zijn volk", terwijl de Oratie spreekt van „den overvloed van Gods goedheid". De Apostel Paulus wijst ons jn Zijn brief aan de Corinthiërs op het zoo wonderbare en zoo overtuigend bewezen verlossingswerk van den Zalig maker, cn, als om te bewijzen, dat nie mand ooit reden kan hebben, om te twij felen aan Gods goedheid, wijst hij op zich zelf, die „door do genade geworden was, wat hij was, en in wien de genade niet vruchteloos geweest was". Als illustra tie van Christus' weldoende goedheid, schildert het Evangelie dan de wonder bare genezing van den doofstomme, waar na het volk, overstelpt door Christus' wonderdaden, uitroept: „Alles heeft Hij wel gedaan! „In heb Offertorium klinkt dan het dankgebed der Kerk, die God verheerlijken zal om Zijne weldaden aan den armen mensch. In de overige gebeden wordt de Heer dan geteekend als de Red der van Zijn volk, Die, Offeraar en Offer tevens in de H. Communie ons den groot- sten steun geeft, voor ziel en lichaam. Introïtus. God is in Zijn heilige S'tede. God, Die eecsgezinden wonen doet in eene woning (de Kerk): Hij zal geven kracht en sterkte aan Zijn volk. Ps. God moge opstaan, en dat Zijne vij anden uiteenstuiven en dat die Hem haten, vluchten voor Zijn aangezicht. Glorie zij den Vader. Oratie. Almachtige, eindelooze God, Die in den overvloed van Uwe goedheid de verdiensten en de wenschen van Uwe smeekelingen verre te boven gaat: stort over ons uit Uwe barmhartigheid; opdat Gij vergeven moogt datgene waarvoor ons geweten huivert-, en Gij ons moogt toe werpen wat ons gebed niet durft vragen. Door onzen Heer, enz. Gedachtenis van den H. Dominicus. God, Die U gewaardigd hebt Uwe Kerk te verlichten door de verdiensten en leerin gen van den Heiligen Belijder Dominicus, geef dat door Zijne voorspraak Uwe Kerk - niet verstoken blijve van tijdelijke hulp, en door geestelijke gunsten altijd moge vooruitgaan. Door onzen Heer. Graduale. Op God heeft mijn hart ge hoopt, en ik ben geholpen: en mijn vleesch bloeit weder op (als een boom na den storm), en uit den grond mijns harten zal ik Hem loven. Tot U, o Heer, heb ik geroepen: o Heor mijn God, zwijg niet voor mij (d.w.z. als Gij mij niet verhoort, •ben ik verloren): ga niet van mij heen. Alleluia! Alleluia! Juicht God toe, onzen Helper jubelt ter eere van Jacobs God: heft een lieflijk gezang aan met den cithe rAlleluia Offertorium. Verheffen wil ik U, o Heer, omdat Gij mij hebt opgebeurd, en Gij mijn haters niet Hebt opgebeurd wegens mij: o Heer, tot U "heb ik geroepen,, en Gij hebt mij gered! Stil gebed. Zie, o Heer, genadig neder op onze onderwerping, opdat, wat wij U aanbieden, U een aangenaam offer zij, en voor onze zwakheid eene opwekking. Door onzen Heer, enz. H. Dominicus. WH, o Heer, de offers, U gebracht, heiligen, opdat zij, om de verdiensten van Uwen Heiligen Belijder Dominicus ons voordeelig mogenzijn tot een geneesmiddel. Door onzen Heer, enz. Communio. Huldig den heer met uwe goederen en met de eerstelingen van uwe vruchten: dan zullen uwe schuren rijkelijk gevuld worden, en uwe wijnpersen over- loopen van most. Postcommunio. Mogen wij ondervinden, smeeken wij, o Heer, door het ontvangen van Uw Sacrament, bijstand voor ziel en lichaam, opdat wij, naar ziel en lichaam gered, in de volheid van Uw hemelseh geneesmiddel mogen verheerlijkt worden. Door onzen Heer, enz. H. Dominicus. Geef, smeeken wij, al machtige God, dat wij, die door 'het ge wicht onzer zonden worden neergedrukt, dpor de bescherming van den H. Domi nicus, CJwen Belijder, worden opgeheven. Door onzen Heer, enz. Hoeveel menschen wonen er op de wereld? Volgens de laatste statistiek zou onze aarde door ongeveer 2 milliard menschen bewoond zijn. Van deze wonen er 900 mil- lioen in Azië. 500 in Europa, 220 in Amerika, 150 in Afrika en 7 millioen in Australië. Van de Europeescke landen staat Rus land aan het hoofd mot 115 millioen in woners, dan volgen Duitschland met 62.5, Groot-Brittannië met 42.7, Italië met 41, Frankrijk met 39.5, Spanje met 42.7, Polen met 20, Roemenië met 17, Tsjecho-Slowa- kije met 13.6, Joego-Slavië met 13, Hon garije met 8, België met 7.8, Nederland met Oostenrijk met 6.5. Zweden en Griekenland ieder met 6 snillioen inwoners. JUBILE DR. J. VAN BEURDEN. Een intieme huldiging te 's-Hertogenbosch. In den kring dergenen voor wier belan gen hij zich immer zoo beijverd heeft, is gïstei\namidda<g' de adviseur van den Bos- schen Middenstandsbond, Dr. J. van Beur den, professor aan de Abdij van Bernc te Heeswijk, op hartelijke wijze gehuldigd in verband met zijn zilveren priesterfeest. Het lag voor de hand dat als de beschei den Norbertijn ergens gehuldigd zou wor den, dit zou wezen in dezen kring. Hij heeft dan ook een groo'ce belangstelling mogen ondervinden. In een. der zalen van het Oranjehof el ving te 5 uur eene receptie aan, waar tal rijken uit de middenstandshewegiiig hem kwamen complimenteeren. Naast vertegenwoordigers van vele plaatselijke afdeelingen van den Bosschvn Boud. waren er ook gekomen uit andere bisdommenvoormannen uit diverse dio cesane organisaties en de bureaux dier bonden waren present, alsmede de lieer Struycken. voorzitter van den R.-K. Mid denstandsbond. afgevaardigden van ver schillende vakbonden, oud-minister prof. mr. P. Aalberse, de Kamerleden Mr. van Hellenberg Eubar en Lockefeer, het Eer ste Kamerlid A. C. de Bruijn, namens het R.-K. Werkliedenverbond, de hoofddirec teur van de N.-Nederl. Middenstandska mer, de heer Calkoon, de secretaris der Bossche Kamer van Koophandel, mi-. H. Wagen aar, en vele anderen. Dc heer J. B. Testers voerde het woord als voorzitter van de R.-K. Journalisten- vereeniging. In zijn antwoord op de sympathieke toespraak des heeren Testers zeide dr. v. Beurden: Als ik zou kunnen toetreden tot de R.-K. Journalistenvereeniging, dan zou ik dat willen deen alleen om de volgzame leerling te zijn van den meester-journa- list- Testers! Toen de receptie ten einde was nam de h-eer Jos. Meyring, Den Bosch, tot het aanbieden van het huldeblijk van den bnnd, hef. woord. Als levenstaak, zeide spr., heeft dr. Tan Beurden zich gesteld hulp en sociale on dersteuning van den middenstand en op dezen dag mochten niet vergeten worden de goede eigenschappen van geest en hart van dr. van Beurden. Teel is er al ver zwegen, maar nu moest de dankbaarheid zich uiten en dat wil men niet slechts doen met woorden, maar ook met daden. Overeenkomstig den wenscli van den jubi laris kon spr. hem een bedrag van 2700 aanbieden voor de stichting van een fonds tot opleiding voor het H. Priesterschap, Aan deze som is bijgedragen door de af deelingen van den Bo&schen Bond, door de vier andere diocesane bonden, waarbij vooral Haarlem uitblonk, en door de vak bonden. De Nationale Schilderspatroons bond heeft de daad bovendien willen vast leggen in een fraaie oorkonde van de hand van den zoon van den voorzitter van dien bond, den heer NotenboomDe Bruyn uit Roosendaal. Met de beste wenschen be sloot de heer Meyring zijn hartelijke toe spraak. Dr. Tan Beurden uitte zijn groote waar deering. Al had de heer Meyring gezegd, dat hij niets voor zich zelf gevraagd had, hij meende toch veel gevraagd te hebben op geestelijk terrein, nl, dat hem de gele genheid zou geboden worden .er toe mede te werken, dat een jongen uit een onbe middeld gezin de gelegenheid zou krijgen zijn priesterstudie te voltooien. Mijn le vensdoel, aldus dr. Tan Beurden, was dat hij dan door zijn priesterlijk leven zou kun nen aanvullen de tekortkomingen dio ik zelf zou hebben te betreuren. Dat hem die gelegenheid nu geboden was, stemde hem ze-er dankbaar. Tenslotte wees de jubilaris er pp, dat hij met den dag er dieper van overtuigd wordt van hoe groote beteekenis de prin- cipieele organisatie is. Dio overtuiging zou hij vandaag willen instampen. Hij hoopte te mogen blijven werken voor de belangen van den middenstand en van de geheele maatschappij. Na deze huldiging ving een feestmaaltijd aan. Onder dc vele sprekers aan dezen maal tijd noemen wij den voorz. van de Haar- le-msche Hanze, de heer Boom, die betoog de, dat dr. van Beurden in de practijk de geestelijke leider van de heele Hanze is. Haarlem heeft veel te danken aan dr. van Beurden, verklaarde spr. Als 's jubilaris grooten roem noemde hij het, dat hij den Roomschen middenstand gebracht heeft in de lijnen, der R.-K. democratie. Prof. mr. Aalberse merkte o.a. op, dal dr. van Beurden steeds al zijn best deed om op den achtergrond te komen en als hij nu in het eerste gelid staat, dan is dat niet uit zichzelf, maar omdat we hem ge duwd hebben waar hij hoorde. Wijzende op de bescheidenheid van den jubilaris sprak prof. Aalberse de meening uit, dat als deze met voorlichting van den prior zijn gewe ten eens onderzocht, hij tot de ontdekking zou kunnen komen, dat de deugd van be scheidenheid wel eens zoo beoefend kan worden, dat ze een ondeugd wordt. Hij hoopte, dat dr. van Beurden vandaag over zijn te groote bescheidenheid heen is. Er zijn menschen, die zich overschatten, maar ook die zich onderschatten en dat is ook niet goed. Te beseffen dat men een pous- seerende kracht is, is geen zelfverheffing en niet in strijd met de deugd, maar een dankbare erkenning van de groote van God ontvangen gaven. Prof. Aa-lbcrse sprak de hoop uit, dat dr. Tan Beurden nog lang een voorbeeld zou blijven in het belang van het volk en van den middenstand. In zijn dankwoord richtte dr. Tan Beur den zich allereerst tot den Schilderspa- troonsbond om zijn erkentelijkheid te be tuigen voor zijn attentie. Die calligrafie is hem een heerlijk aandenken aan dezen voor hem ook mooien dag, die een van de mooiste van zijn leven is, omdat hij heeft mogen ervaren de waardeering voor het geen hij voor den middenstand heeft mo gen doen. Toorts dankte hij voor de groote INGEZONDEN MEDEDEELING. belangstelling cn wees nog op de beteeke- is van de prineipieele R.-K. organisatie. Mocht hij nog een huldeblijk vragen, dan zou het d-it wezen: Ieder trachte zijn mede- middenstanders te overtuigen van de groo te beteekenis, die de organisatie heeft voor maatschappij en Kerk. Dan vervult men ook een lecken-apostolaat van ver dragen de beteekenis. Toorlezing werd gedaan van tal van te legrafische gelukwensehen van vele afdee lingen en andere organisaties, o.a. van den Bosschen Diocesanen Werbliedenbond. Stellig zal deze den jubilaris er van overtuigd hebben, dat zijn gestadigen ar beid in 'b ree den kring erkenning vindt. „Msbd." De Vroedvrouwenschool te Heerlen. De subsi dae-k w e s t i e. In den gemeenteraad van Heerlen werd besproken het v-oorstel van B. en W. om, in afwachting van de beslissing over de ai of niet verplichting der gemeente Heer len tot het betalen van een jaarlijksche subsidie van 10.000 aan de R.-K. Troed- vrouwenschool te Heerlen, het volle subsi die over 192S uit te keeren. Uitgekeerd was reeds een subsidie van 7500. Na een utvoerig debat stelde de meerderheid van den raad zich op het standpunt, dat, al vorens deze 2500 zal worden uitgekeerd, eerst met het betrokken departement-, over eenstemming moet worden verkregen over de vraag of de gemeente Heerlen ver plicht is ieder jaar 10.000 aan de Troed- vrouwenschool te verleen en. Besloten werd tot den bouw van twee Kath. scholen, een te Nieuweinde en een te Vrank, te zamen kostende 108.860. Actie in de textielindustrie. Op de Twentsche bontweverij te Hen gelo werd voor eenigen tijd het zes-getou- wenstelsel ingevoerd met tevens 30 pet. loonsverlaging. De wevers zijn over het al gemeen van oordeel, dat dit een belang rijke verslechtering voor hen is. Verschil lende bestuurs- en personeelsvergaderingen zijn hierover reeds gehouden, besprekin gen met de Directie hadden toit nog toe geen resultaat. Gisteravond had over deze kwestie we derom een personeelsvergadering plaats. Met slechts 2 stemmen tegen en 3 blanco werd besloten tot het stellen van het ulti matum. De „Nieuwe IJpelaar" te Ginneken. De nieuwe gebouwen i n g e w ij d. Dinsdag was voor de kloostergemeente van de paters der H. H. Harten op Nieuwe IJpelaar te Ginneken een feestdag: de nieuwe gebouwen, reeds eenigen tijd in ge bruik genomen, werden door Z. D. H. Mgr. P. Hopmans plechtig ingewijd. Na de inze gening van dc residentie der Paters droeg Mgr. een H. Mis op in de nieuwe, pas door hem gewijde kapel van het Noviciaat, dat kortgeleden van Talkenburg (L.) naar Gin neken werd overgebracht. Daarna gebruik te Mgr., in tegenwoordigheid van Paters en genoodigden het middagmaal in den kloosterrefter. Onder de genoodigden waren aanwezig: de Hoogeerwaarde Regent van het Klein -Seminarie IJpelaar, en de Hoogeerw. Pa ters Provinciaals van België en Duitsch land. Allen waren vol lof over den nieuwbouw en het woord van dank van Pater Provin ciaal aan den architec-t, den heer Dings uit Beek (L.), was ten volle verdiend. - Begrafenis Pater A. Gielen S.J. Gistermorgen werd in de kapel va-n het Berchmanscollege aan de Goudlaan te Nij megen een plechtige uitvaart gehouden voor de zielerust van wijlen pater A. B. H. Gielen S. J., oud-moderator van „Geloof en Wetenschap" te Amsterdam; de R. K. Stu- dentenvereeniging ;,St. Thomas" en de Unie van R. K. Studentenverecnigingen en oud- redacteur van „Boekenschouw". De H. Mis werd opgedragen door den ZeerEerw. Pater G. Lamers S. J., rector van het Berchmanscollege. Tele ordegenooten en vrienden van wij len Pater Gielen woonden de eenvoudige plechtigheid bij. Het koor der studenten zong de liturgische gezangen. Na de plechtigheid werd het stoffelijk overschot naar huize „Mariëndaal" te Telp bij Grave overgebracht, waar het bijgezet werd in het priestergraf der E. E. P. P. Jesuieten. De absoute werd verricht door den Zeer Eerw. Pater G. Lamers. Onder de aanwe zigen merkten wij op pater Gielen. een broer van den overledene en meerdere bloedverwanten. Terder een deputatie van „Geloof en Wetenschap" te Amsterdam, bestaande uit de heeren Mr. P. Romme en Melis en namens ..St. Thomas", den heer van Spaendonck. Ook waren nog tegen woordig vier paters van het Berchmans college te Nijmegen. „Msb." Pauselijke onderscheidingen. Aan den directeur van het Kon. Muziek korps van Goulmy en Baar te den Bosch, den heer Joh. Wierts, is het eerekmis „Pro Ecclesia et Pontifioe" toegekend, wegens de door het korps aan de K. R. O. bewezen diensten. Een gelijke onderscheiding viel ten deel aan den heer J. A. de Meyer te Schiedam om zijn groote verdiensten op het gebied van armenzorg. ST. JOSEPH EN WIJ. Eenigen tijd geleden werd in deze ru briek de aandacht gevestigd op onzen machtigen patroon den H. Joseph. De schrijver van dat- artikel was van mee ning, dat door de Kolpingsgroet, waarmede „de Leidsche Gez. Ter. besmet is" het groote voorbeeld van onzen patroon eenig- zdn-9 zou verkleinen. En toch, St. Joseph en lvolping behoo- ren bij elkander. Want o.i. is de Kolpings- geest een navolgen van St. Joseph, is de groote en inhoudrijke Kolpingsgedachtc gebaseerd op het voorbeeld van St. Joseph. Tan St. Joseph kunnen wij ons inden ken dat „Hij was een eenvoudig en recht vaardig man". Eenvoudig zijn, is dat niet hard noo-dig in onzen tijd? Wordt er, ook onder de Ge zellen, soms niet te gauw afgezien van le- venseenvoud? Is niet het feit, dat jonge kerels zich „schamen" voor hun Werkkiel; iets dat ons zegt dat de levenseenvoud weggecijferd wordt? Rechtvaardig zijn, eerlijk in alle omstan digheden van ons leven; men ziet er vanaf en men draait er om heen in onzen tijd. En 'toch, zijn w ij wel beter dan anderen, waar van we soms den mond vol hebben. Onze Lieve Heer ziet immers liever den jongeman met het eelt in zijn han den en van die mooie oogen, waaruit je tegenlacht de mooiste zieleblijheid. Een voudig en rechtvaardig, ja waarachtig kon Adolf Kolping een beter voorbeeld vin den? Immers neen. St. Joseph, de man van gebed en arbeid, altijd blij, altijd tevre den. Een ramp van onzen tijd is, dat we kijken naar hen, die boven ons staan op den maat schappelijke» ladder, in zooverre een ramp als we bedenken, dat we niet op aarde zijn voor geld en goed. Kolping bracht ons te zaam in zijn ver eeniging, gaf ons een program, maar gaf ons ook een leidsman en een voorbeeld. Het is niet moeilijk achter het vaandel te maroheeren engewoon z'n gang te gaan. Maar we moeten opzien naar Hem, we moeten leeren van Hem, we moeten Hem volgen. En daarin zit de kracht van 't Kolpingsprogram; een kracht, die ons be zielt bij ons alledaagsche leventje. Eenvoud en rechtvaardigheid, men speelt er mee en daarvoor in de plaats schreeuwt onze eeuw van hoogmoed en oneerlijkheid.* Maar als wij, katholieke jongeren, inet onze oogen wijd open de wereld inzien, en daarbij bedenken, dat -de toekomst afhangt van ons, dan ook is het zoo helder als glas, dat, waar die toekomst vraagt mannen van Godsdienst en arbeid; van eenvoud en rechtvaardigheid, wij allemaal onze oogen mogen?.... neen moeten richten op St. Joseph. Hij bad en al zijn werk werd gedragen door het gebed, hij was altijd tevreden en blij en als Toedstervader van Gods Zoon wa-s Zijn oog steeds gericht op de eeuwig heid. Hij morde niet en was steeds dienst vaardig en heel dat leven was één geheel van bidden en werken. Als onze patroon en als ons voorbeeld, zoo moge duidelijk voor ons staa^i de beel tenis van St. Joseph, opbeurend ons le ven, versterkend ons geloof, ons gevend lust voor onzen avbeicl met den Godsdienst bovenaan. Do prachtige Kolpings'geest zij het con tact tusschen St. Joseph en ons, Zijn Ge zellen. S t e p h. M. 'KUNT GE ZINGEN,...."! Onder de vele onderafdeeliugen, die in de Gezellenvereeniging arbeiden als een werkdadig beleven barer deviezen is er ééne waarvoor ik hier in onze eigen Ge- zellenrubriek deze week de bijzondere aandacht van alle Gezellen wil vragen. Wanneer we in onze gedachten de ver schillende achter ons liggende gebeurte nissen, welke in de laatste jaren in de vereeniging hebben plaats gehad, eens op halen, dan herinneren we ons ook onge twijfeld den mooien volkszangavond, welken onder leiding van Jhr. Alting van Geusau zoo -prachtig geslaagd is. En nu nog, na ruim 3 jaar, zijn enkele frissche liedjes zoo als „Het Boerenmeisje" en „Holland ik heb je zoo lief" nog niet in het vergeetboek geraakt, allerminst! De Liedertafel „Sebastiaan Schaffer" werd opgericht en heeft de eerste jaren van haar bestaan goed stand gehouden, het laatste jaarfeest werd met blijdschap en enthousiasme gevierd en besloten werd de propaganda onder de Gezellen flink ter hand te nemen, daar het voor de werking van een nuttige onderafdeeling een eer ste vereischte is, dat een behoorlijk aantal Gezellen lid is. Uit den aard der zaak treedt de Lie dertafel niet zoo op den voorgrond ia dagelijkscli leven der Tereeniging wanneer het Woensdagavond is, vinden s de trouwe leden altijd bijeen rondom hc directeur die zich met groote 'toèwijdjj van zijn taak kwijt. Ja Gezellen, ge begrijpt het al, wat d •stukje bedoelt propaganda voor j Liedertafel. Juist! En dan komen de verschillende bez| ren voor den dag zooals„Ik kan niet zij gen", of „Ik heb geen zin, noten te leereij etc. „het lijkt me erg saai" of (ja lach hie „Ik ben verloofd" of „Alweer contribut betaling". Tegen de eerste twee opmerker^ zou ij willen zeggen: „hebt gij het wel eens eri stig geprobeerd" en „Onbekend maakt o] bemind". Tegen nummer drie: „uw meiri zal liet prettiger vinden later een man |j krijgen, die eens vroolijk zingen (nj] .schreeuwen!) kan, dan een saaie Pief Eu tegen nummer vier dit: „dat cle contr butie-waarde, zegge een sigaar per wee weer uitgespaard wordt doordat men. dens het zingen niet rookt zonder dat i het merkt, terwijl ge ergens anders wellidj wel een sigaar zoudt rooken; uw lidn schap der Liedertafel maakt U dus j cent armer!" Neen, voor wie ernstig wil, bestaan t. bezwaren; daarom als goede gezellen i dc daad aangepakt, iedereen die goed al kent hij nog geen muziek, is welkt Let wel: men moet ernstig willen, bet twintig ernstig willenden, dan veertig nou ja, zoo'n beetje meedoen, maar hetwj gelooven, lederen Woensdag kunnen de Gezeild zich aanmelden bij het bestuur en den. Djj recteur. Leden der Liedertafel, zelf ook propj ganda gemaakt onder uw medegézelle opdat de Liedertafel een mooie plaats der de onderafdeeliugen der Tereenig blijft innemen, en zoodoende een der st* pilaren is waarop de vereeniging kar gen. Senior.) EXCURSIE NAAR WASSENAAR EN VOORSCHOTEN. De eenvoudige excursie naar Wassenaq en Toorsohoten door de onderafdeeling 81 Petrus Canisius op Zondag 1.1. georganiseeij mag geslaagd heeten. Ruim twintig leden namen aan den toch deel. Begunstigd door mooi weer werd i spoedig Wassenaar bereikt, waar ons e« zeer kalme ontvangst ten deel viel. 1 Vandaar ging het naar de Gezellenvei eeniging te Voorschoten. De T.-Praesj aldaar liet eerst in de kerk zien het nieuw gebrandschilderde raam van den kunsfo naar Louryssen. En dan ging het naar ke in aanbouw zijnde Gezellenhuis. Groot wordt het niet, maar voor de I zellenvereeniging daar zeker voldoem En wij hebben allemaal bewonderd stoere werken in eigen tijd van zoovc jonge mannen voor hun vereeniging. On| merkt ging er een aansporing vanuit ons zelf. Eu aardig was het. te zien, hoe we l daar allemaal onmiddellijk thuis gevo den. De Kolpingsgeest leeft hoog op i Voorschoten; daar waren we het eens. Na nog mooi getoerd te hebben in de on streken van Wassenaar, onder de kundig leiding van onzen voorrijde^ keerden wi voldaan te zeven uur in onze Sleutel» terug. DE GEZELLENVEREENIGING NOG VAN ONZEN TIJD? Dr. Theodor Brauer antwoordt: „Ik geloof door mijn werkzaamheid dieperen blik te kunnen werpen op de sc< ciale verhoudingen dan de meesten uwer ik zie dan voor mij de hedendaagsche gt blaseerde jeugd, welke men niet kan us deren met de traditioneele argumenten, heb in vele cursussen de mogelijkheid, oi den zielstoestand niet slechts van allei bande lieden uit de arbeiderswereld maa ook van beambten der arbeidersbewegió aan te voelen; ik leef verder, doordrongei van de ontzaggelijke verplichtingen, juist'heden de arbeiders- en vakbewegil draagt; ik denk aan den anderen kat echter ook aan het nog altijd aanwezig! idealistisch' streven, dat bij duizenden nog eens duizenden in een of anderen hoe van hun innerlijk wezen tegenover de ge heele lichtvaardigheid van de huidige at mosfeer een verlegen bestaan voert ei slechts wacht op de juiste manier om it werking gezet te worden. Aan dat alle) denk ik bij mijn antwoord en ik verzeker op grond van deze mijn ervaringen, da! •naar mijn vaste overtuiging de Gezel lenver eeniging als zoodanig, al katholieke vereeniging, beter gezegd ali Kolpingsvereeniging, vooral «h e cl e onontbeerlijki s". EUCHARISTISCH CONGRES. St. Augustinusfeesten 1930 te Tunis- Hippone. Wij vernemen, dat voor Nederlanders, die het Eucharistisch Congres te Tunis, 711 Mei, en eventueel de St. Augustinus feesten, 13 Mei, te Hippone willen mee maken, 150 slaapgelegenheden gereser veerd zijn op de „Lützow" van de Nord Deutsche Lloyd te Bremen. Deze boot biedt alle gewenschte comfort. De „Liitlow" voerde in 1927 ruim 500 passagiers, onder wie Kardinalen en Bisschoppen, naar het Eucharistisch Congres te Chicago. Op de boot worden ook de maaltijden gebruikt. De reis vangt aan te Utrecht. Te Ge nua schepen de reizigers zich in voor Pa lermo, de hoofdstad van Sicilië. Tandaar naar Tunis, bijwoning van het Eucharis- ristisch Congres en de St. Augustinusfees ten, afgewisseld door tbehten in Noord- Afrika. Op de terugvaart worden Capri en Napels bezocht en de ontscheping heeft plaats te Civita-Tecchia. De verdere reis geschiedt per trein. Behalve een audiëntie bij Z. H. den Paus en de gewone bezoeken te Rome, heeft aldaar een Augustijnsche plechtigheid plaats in S. Agostino en wordt een bezoel gebracht aan het heiligdom van O L. Vi van Goeden Raad te Genazzano, in de ro meinsche Oampagna. Tan Rome gaat di reis naar Florence, Tenetië en over Padu! naar Milaan, in de S. Ambrozio bekeerd zich Augustinus en daar werd lïij g® doopt. Tan Milaan uit wordt Pavia b® zocht, waar het graf van S. Augustinu zich bevindt en dc wereldberoemde Certo sa aller belangstelling zal hebben. Aanvang der reis 2 Mei, ejnde 26 Mes Mogelijk is de reis terug ook tot Genui per boot te maken. In aansluiting met dei reis is een bedevaart naar het H. La» georganiseerd door het „Mittel Europa» sche Reisebureau te Berlijn en het reit bureau „Centropa" te Utrecht. De prijs van de tocht regelt zicli naai de plaats, waar de hutten gelegen zijn ei naar het aantal bedden per hut: 2e kla! trein en le klas boot pl.m. 750.3e kla trein en le klas boot 655. Nadere inlichtingen en programma's gee' W. S. Jurgens, Witmarsum (Friesland).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8