HEUSE» KERKNIEUWS ONDERWIJS SPORT UIT DE OMGEVING 1.75,1.95,2.10,2.40 en hooyer UIT DE RIJNSTREEK STADSNIEUWS Financiën en Ecoïïqhi De laatst gehouden bloemendag te 'Amsterdam ten bate der R.-K. Vereeniging tob bestrijding der tuberculose „Herwon- n.en Levenskracht", heeft een be drag opgeleverd van 4837, di ruim ƒ1600 meer dan in 1928. Gisteren is te Den Bosch onder groo- fte belangstelling hét zilveren ambtsjubi leum gevierd van den heer J. H. Wate r- b o r g, referendaris bij de Posterijen en den bekenden voorman van de Katholieke postmannen. Z. D. H. do Bisschop van Haarlem, zal Maandag en Vrijdag van de volgende week geen audiëntie verleenen. R. K. LANDB0UWWINTERSCH00L TE VOORHOUT. Men deelt ons mede, dat de inschrijving van leerlingen voor de nieuwe cursus aan de R. K. Landbouwwinterschool te Voor hout is geopend. Zooals bekend, is deze school bestemd voor boerenzoons van 16 jaar en ouder. Do lessen worden gegeven door landbouwkundige ingenieurs, terwijl aan de school een internaat verbonden is, dat onder leiding staat van Eerw. Broe ders. Inschrijving geschiedt kosteloos bij den Directeur: Ir. G. J. Heijmeijer, die te vens gaarne alle inlichtingen zal verschaf fen. (Zie verder do advertentie elders in dit blad). ZWEMMEN. Zwemwedstrijden in den Rijn voor Arnhem Zondag a.s. wordt in den Rijn voor Arn hem een 8 K.M. zwemwedstrijd gehouden, waarvoor o.a. hebben ingeschreven de Utrechische zwemsters mej. Leibrand en mej. Baumeister en o.a de bekendo vete raan; van Lunteren uit Rotterdam. Circa 80 zwemmers en zwemsters zullen aan den wedstrijd deelnemen. DE KAAG. Koningirmefeest. Dinsdagavond te 7 uur werd op het feest terrein in de Binnen-Kaag het jaa-rlijksch Oranjefeest geopend. Te 8 uur zou volgens programma de landelijke rij vereeniging „Kita Sening" uit Haarlemmermeer deze opening komen, opluisteren. Gezien de re putaties van deze vereen, was een zeer tal rijk publiek opgekomen om de diverse rij- demonstraties gade te slaan. En de ver wachtingen werden bij de vele aanwezigen, waaronder vele watersportliefhebbers, hier aanwezig, niet in het minst teleurgesteld. Men was een en al bewondering voor de prestaties van deze paardensportliefheb bers. Als men ook zag het nemen van hin dernissen. het vlagvertoon, door de rui ters, staande te paard, en zoovele anderen, is het wezenlijk verbluffend wat door deze vereen, reeds bereikt is. Ka afloop dan ook sprak de voorzitter der Oranjever., de heer C. de Breuk, het kranige 10-tal, waar onder 5 dames, plus hun instructeur, den heer G. Slimme, toe, prijzend him liefde tot onzen trouwen viervoeter, het paard, het welk tegenwoordig zoo zeer door de mecha nische kracht verdreven wordt. De voorz. meende dan ook niet beter den dank van bestuur en leden der Oranjever. te kunnen vertolken dan door het aanbieden van een blijvend klein huldeblijk, een medaille, en verzocht een jongedame dit den instructeur der rijver, to willen overhandigen. Tevens bood hij den dames-deelneemsters ieder een fraai bouquet aan. De Fanfare van Abbenes luisterde een en ander op. De Secretaris van de gem. Alkemade, de heer ran Harte veld. woonde deze demon stratie bij, daar de burgemeester, zeer tot zijn spijt, verhinderd was. Inmiddels begon het op het feestterrein, dank zij het goede weer, gezellig en vroolijk toe te gaan. De tweede dag begon met een kinderop tocht met muziek. Helaas liet het mooie weer ons weer in den steek, zoodat de be langstelling bij de volksspelen niet zoo was als het had kunnen zijn. Hier volgen de diverse uitslagen: Ringsteken op de fiets voor dames: le prijs mej. E. Reinink, 2e pr. P. de Man, 3e pr. S. Sajtos. Idem voor heeren: le pr. M. Verbeek, 2e pr. J. Tromp, 3e pr. P. Biemond. Behendigheidswedstrijd op de fiets voor jongens: le pr. C. v. d. Lip, 2e pr. P. L. v. Lint, 3e pr. P. Konings. Tobbetje steken voor heeren: le pr. J. Clemens Sr., 2e pr. J. Zwartjes, 3e pr. O. Clemens. Sprietloopen voor heeren: le pr. J. Schui- lenburg, 2e pr. A. Clemens, 3o pr. R. v. Kieuwkoop. Onthoofding Landru voor dames: le pr. mej. C. Kroon, 2e pr. mej. M. Verbeek v. Staveren, 3e pr. mej. M. Alders, Draadje knippen dames: le pr. mej. K. v. Egmond, 2e pr. R. Oostdam, 3e pr. B. v. Ruiten. Blaastrappen voor dames: le pr. mej. M. Kool, 2e pr. mej. M. Verbeek v. Staveren, 3e pr. mej. H. Akerboom. Stroopbappen voor jongens: le pr. J. de Man, 2e pr. C. Klugt, 3e pr. A. Zwetsloot. Ka afloop deelde de voorz. op de hem eigene vroolijko wijze de prijzen uit. De Oranjecommissie kan zeker weer met genoegen op de gehouden feesten terug zien, en een woord van hulde aan haar is hier zeker op zijn plaats. Helaas is ons vuurwerk en avondfeest op dezen laatsten avond weer in den plasregen verloren ge gaan. N00RDWIJK. Sluiting van de winkelweek. Dé tweede winkelweek, georganiseerd door de Xoordwijksclio Winkeliersvereeni ging in onze badplaats, mag in alle opzich ten schitterend geslaagd genoemd worden. Hierdoor zullen zeker nog meerderen aan gespoord worden een volgend seizoen een dergelijke week te helpen organiseeren. Was aanvankelijk bepaald, dat op den sluitingsdag (gisteren) een bloemencorso zou gehouden worden, door het minder gunstige weer is men hiervan teruggeko men en werd deze mooie attractie uitge steld. De sluiting heeft echter dit uitstel ruimschoots goedgemaakt, daar een enthousiaste menigte getooid met vele honderden lampions aan de lichtstoet deel namen, hetwelk vooral in de Hoofdstraat tusschen het geboomte een fantastischen aaji'blik opleverde. Ka een rondwandeling door het dorp, waarbij het muziekgezel schap „De Echo der Duinen'haar blijde tonen liet weerklinken, werd voor het bor des van het Palace Hotel een ovatie ge bracht aan burgemeester v. d. Mortel, ter gelegenheid van zijn verpaardag. Ka deze huldiging maakt Z.Edelachtb., diens fami lie en gasten een kleine omwandeling ach ter het muziekkorps mede, waarna de stoet ontbonden werd. Te elf uur kwamen de leden der Koord wijksche Winkeliersvereeniging in ..Atlan tis'' bijeen, waarbij de voorzitter, de heer v. Wcly, den burgemeester van harte wel kom heette, en hem dank bracht voor het blijk van medeleven met den Koordwijk- schen winkelstand, Spr. verzocht Z.E.A. de prijzen^ van den Etalagewedstrijd te willen uitreiken, waaraan deze volgaarne gevolg gaf. Aan de navolgende winkeliers werden prijzen uitgereikt: Plaquette gemeentebestuur aan S. P. C. v. Wely, wisselbeker aan J. Mooijekind, be ker A. B. C. aan fa. Lamens, plaquette burgemeester aan H. C. Admiraal, medail le Tieleman en Dros aan P. v. Rijswijk, schilderij aan J. Ruigrok v. d. Werve, fla con eau de cologne aan W. Choufour. Ver der werden nog uitgereikt 29 diploma's en 9 eervolle vermeldingen. De burgemeester sprak hierna zijn genoegen uit over de eer hem aangeboden door de Xoordwijk- sche Winkeliersvereeniging, reeds zoo spoedig de plichten als burgemeester te mogen vervullen. Spr. had niet alleen nu, doch ook vroeger kunnen constateeren dat de Koordwijksche winkelstand er kon we zen en beloofde zij volle steun en medewer king in de toekomst. Gaarne wilde Z.E.A. uit het gesprokene van den heer v. Zeist nog aanhalen de woorden ,.Kent gij het Koordwijksche volk, dan zult ge het na eenigen tijd liefhebben". Dat eenige tijd wilde Z.E.A. echter veranderen in eenige dagen en spr. kon reeds verklaren, dat hij het Koordwijksche volk reeds liefhad, het geen een geweldig applaus veroorzaakte. De voorz. dankte den burgeeester voor diens aangename woorden, welke allen op hooge prijs stellen en verklaarde de win kelweek voor geëindigd. De heer v. Zeist deed in een geestig speechje aan het be stuur het voorstel, den burgemeester tc willen verzoeken het eere-voorzitterschap te willen aanvaarden, hetgeen deze op ver zoek van den voorz. volgaarne aannam. Ka nogmaals dank gebracht te hebben voor de hem bereide schittedende ontvangst wensch te Z.E.A. alsnog een dronk te -wijden aan H. M. Koningin-Moeder ter gelegenheid van haar verjaardag, waarbij allen staan de het Wilhelmus aanhieven. Hierna ble ven de aanwezigen nog geruimen tijd ge zellig bijeen. Jubileum. Onze plaatsgenoot de lieer J. de Haas zal Woensdag 7 Augustus den dag herdenken waarop hij vóór 25 jaar als kerkwacht in dienst trad bij de R.-K. kerk alhier. STOMPWIJK. Het derde eeuwfeest van de kerk. 10 October a.s. wordt het derde paro chie-eeuwfeest gevierd, terwijl dan tevens de marteldood van den eersten Pastoor zal worden herdacht. Bij gelegenheid van deze herdenking, welker datum feitelijk reeds in 1928 was, hebben de parochianen aan hun Pastoor een prachtig altaar ten geschenke gegeven, dat juist dezer dagen is gereed gekomen. Ook de kerk, welke van bjnnen en buiten gebeel gerestau reerd is, nadert haar voltooiing. Op het oogenblik wordt de laatste hand aan den toren gelegd, alsmede met de school, wel ke eveneens gerestaureerd is. Men hoopt dit alles met de a.s. feesten, waarop ver moedelijk Z. D. H. Mgr. Aengenent het nieuwe altaar komt consacreeren, gereed te hebben. Voor het verdere verloop der feestelijkheden heeft Pastoor Floor nog geen plannen gemaakt. WASSENAAR. Personalia. Voorliet examen Machine- schrijven Snelheidsdiploma (Instituut Pont) is geslaagd mej. A. Bruggink. WARMOND. Geboren: Adrianus, zoon van C. Zevenhoven en C. J. van Kints Francis- ca Jacoba Maria, dochter van Henricus van Dam en M. J. A. v. d. Burg Made line Ludoiphine, dochter van E. E. Mentcn cn E. R. S. van Essen. Gehuwd: J. van Velzen oud 48 jaar en J. Govers oud 43 jaar. Gevestigd Th. H. v. d. Geest van Alkemade R. Schildbergen van Duitsch- land W. H. Oskar van Duitschland L. A. Faas van Lisse E. J. Schoneveld van Xed.-Indië G. J. A. M. Ruijgrok van Eindhoven J. Silvester van Duitsch land M. Waalsdorp van Sassenheim A. W. Kaandorp van Lisse Chr. M. Kuij- per van Leiden A. A. M. van Duijker van Amsterdam. Vertrokken: A. Dries en gezin naar Amsterdam M. van Nieuwkoop en gezin naar Gouda Th. W. Keijzer naar Lisse J. Koning naar Leiden J. van Schagen naar Leiden J. v. d. Weijden naar Sassenheim A. H. Roest naar Den Haag F. L. A. Kieuwenhuis naar Oos terhout. INGEZONDEN MEDEDELING. NIEUWE ZENJXNG AANGEKOMEN TER-AAR. Vacantiereis. De 6e en 7e klas van de jongens en meisjesschool hebben onder lei ding der onderwijzers een bezoek gebracht aan Den Haag en Schevemngen. Ondanks het mistroostige weer hebben de kinderen genoten en veel pleizier gehad. Twee auto's te water. Donderdagmiddag omstreeks 3 uur reed de heer Doesburg uit Mijdrecht met zijn auto bij de wed. Haak van het erf, toen juist een auto uit Breukelen, waarin een koe geladen was, uit de richting Koorden kwam. De auto uit Breukelen greep die van Doesburg in de zijde en beiden kwamen in de wetering terecht. De koe werd dadelijk gered en de inzittenden redden zich zeiven. Van den heer Doesburg ging een groote hoeveelheid koek en suikerwerken verlo ren. De timmerman Vink heeft beide auto's op den wal getakelgl. Zij waren niet verze kerd, zoodat het een groote schadepost is. BOSKOOP. Opening nieuwe Raadhuis. Do ope ning van het nieuwe raadhuis zal plaats hebben op Woensdag 4 September. Z. Exc. de commissaris der Koningin in deze provincie zal bij deze plechtigheid tegenwoordig zijn. NIEUWVEEN. GEMEEKTERAAD. De herstellingen aan gemeente toren en openbare school. Af scheid van den gemeente-secre taris v. d. Vos. De Raad dezer gebeente kwam Woens dag in vergadering" bijeen. Bij afwezig heid van den burgemeester presideert de heer Hoogervorst de vergadering. Alle léden zijn tegenwoordig. Ka voorlezing van het gebed opent de voorzitter de vergadering. De notulen worden onveranderd vastgesteld. De heer Van Leeuwen merkt naar aanleiding van de notulen op, dat het verslag vin het Eleotrisch Bedrijf nog niet heeft gecircu leerd. De voorz. deelt echter mede, dat dit nu zal gebeuren. Ingekomen stukken. Van de Spoorweg-Maatschappij kennis geving omtrent uitvallen van den trein naar Ter Aar, dat zulks noodig was, om dat met verlies gewerkt werd. Schrijven van J. Kapel, welke verzoekt ontheffiug van bijdrage in verplegingskosten van zijn vrouw. Prae-advies van voorz. om in plaats van f 75 de bijdrage te stellen op f 50, wat na eenige bespreking wordt aan genomen. Verzoek van de Wilnelmina-Vereeniging om de gewone bijdrage ad f 150 bij de a.s. feestviering. De bijdrage wordt verleend. Do lieer Vossepoel vraagt of de Wilhel- mina-Vereeniging ook van het goedkoope tarief der verlichting kan profiteeren, de ijsclub heeft dit voorrecht gehad, nu heeft ook de Wilhelmina-Vereeniging hier recht op. Mefc den heer Bergsma zal hierover ge sproken worden, en zoo mogelijk zal de vereeniging ook het goedkoope tarief krijgen. Bij de rondvraag vraag de heer Vosse poel over het kroozen in de sloot om den polder. Heeft Janmaat al een kennisge ving ontvangen? Janmaat is reeds meer malen opmerkzaam gemaakt cn zal nog maals een waarschuwing ontvangen. Ook vraagt de heer Vossepoel over aanbesteding van don Gemeentetoren. Voorzitter: Er is een deskundige be noemd om alles op te nemen. De heer Augustinus: Het zal veel kos ten, eerste raming was f 2000, nu echter wordt f 4000 genoemd. De heer Vossepoel verzoekt nog, dat bij de brug achter de kerk de boel wat; in orde gebracht zal worden door den ge meente-werkman. Als het geregeld bijge houden wordt, kost dit zooveel niet. Hierin zal worden voorzien. Do heer Augustinus vraagt omtrent de openbare school, die noodzakelijke verbe tering behoeft. Spr. noemt een som van f 1000, die daarvoor noodig f1. Een nieuwe school zal wel f 20.000 kosten. Spr, geeft veixler eenige getallen voor verbetering. Wanneer dit jaar f 490 vol gens raming besteed wordt en de volgende jaren liet verdere gedeelte, was nog alles in orde brengen, maar de bijzondere scholen zullen volgens zijn berekening dan ook hun deel krijgen. Dat zal het zoo duur maken en men houdt nog de oude school. Dc heer Groene weg antwoordt hierop: de bijzondere scholui zullen niet meer gebruiken dan noodig is, de bijzondere schalen zien er nog netjes uit, terwijl de openbare school vervalt. Do heer Vossepoel: 't Komt door de bezuiniging. Zoowel de school als üe toren zijn niet genoegzaam onderhouden, nu krijgen wij alles te gelijk, beter toe zicht is zeker gewenscht. De heer Augustinus verzoekt den Raad om samen de school op te nemen en dan naar bevinding te handelen en wel zoo spoedig mogelijk, opdat in deze vacantie reeds gewerkt kan worden. De voorzitter herinnert er aan, dat de heer Van der Vos voor de laatste maal als secretaris de vergadering bijwoont wegens hem verleend eervol ontslag. De voorzitter spreekt hem toe in waar- deerende woorden en schetst hem als een plichtgetrouw ambtenaar, die veel voor de gemeente heeft gedaan, altijd gereed was te helpen ieder, die zijn hulp inriep. Spr. wenscht hem en zijn gezin een ge lukkige vreedzame rust toe. De heer Vossepoel spreekt ook den heer De Vos toe. De heer Roovers dankt den scheiden den secretaris voor zijn hulp cn raad, hem verleend, en hoopt verder nog op een prettige samenwerking als secretaris en gemeente-ontvanger. De heer De Vos dankt voor al die vriendelijke woorden en den Raad voor het in hem gestelde vertrouwen al die jaren lang. Hierna wordt de vergadering gesloten. NIEUWKOOP. Personalia. Voor het examen handels correspondentie (Instituut Pont) Duitsch en Engelsch is geslaagd de heer P. K. Th. v. d. Weijden. Schoolreis. Woensdag maakten de leerlingen der hoogste klassen van de R. K. Jongensschool alhier, onder leiding van het onderwijzend personeel, een uitstapje naar Amsterdam en Zaandam. In den voor middag werd Artis bezocht. Om half één gihg het joelende troepje naar van Rooyen's Lunchroom, waar 'n smakelijk twaalfuurtje op een keurig gedekte tafel hen wachtte. Dan de boottocht naar Zaandam. Op de fraaie luxe boot holden ze over en weer cm toch maar alles te zien. Inderdaad op de heele reis kwamen ze overal oogen te kort. In Zaandam werd een bezoek gebracht aan het Czaar Peterhuisje, terwijl d© res- teerende tijd in 'n speeltuin gezellig werd doorgebracht. Gezond en wel en volop te vreden over den heerlijken dag kwamen al len zingend in Kieuwkoop terug, terwijl n malsche stortbui voor een pakkend slot zorgde. ZEVENHOVEN. Koninginnefeest. J.l. Donderdag had onder zeer ongunstige weersgesteldheid het jaarlijksche Konin ginnefeest plaats. Het programma, kinderoptocht en -spe len en volksvermakelijkheden werd on der de hevige plasregens en storm afge werkt. Des namiddags had een ringrijderij met paard en tilbury om fraaie prijzen plaats. Ook een poppenkast was aanwezig, waar mede de jeugd zich zeer vermaakte. Een muziekkorps luisterde de feestelijkheid op. De Burgemeester en echtgenooto woon den de feestelijkheden bij. Alles had een goed verloop en tot laat in den nacht bleef men feestelijk bijeen in vroolijke stemming. Geen enkele wanklank werd gehoord. ZOETERWOUDE. Rectificatie. Onder den burgerlijken stand van Koudekerk werd gisteravond vermeld het huwelijk tussclien Willem Ja cobus Jongeneel en Gretha van Tilburg uit deze gemeente. Men verzoekt ons mede te deelen, dat het huwelijk nog niet geslo ten is wegens ernstige ziekte van den va der der bruid. St. Josephgezellenvereeniging. De Josephgezellen gaan a.s Maandag een club- reis maken naar Rotterdam. Op het pro gram slaat, na een goed begin des mor gens in de Parochiekerk, autotocht over Den Haag naar Rotterdam, bezichtiging van het Stadhuis, Postkantoor, Witte Huis en Musea, rondvaart langs de ha vens en bezoek aan de kerk van de Eerw. Kruisheeren in het Tuindorp. Het belooft weder een mooie dag te wor de voor de Gezellen. Patronaat Zuidbuurt. Deze week is het plan voor de Diocesane Jeugddemon- stratie op Zondag 1 September geheel door de commissie, in overleg met het Districtsbondsbestuur uitgewerkt. De reis zal gemaakt worden in groote autobussen, een groote moderne karavaan, met eigen proviandwagen. Alle jongens zoover nog niet hieraan voldaan is moeten morgen hun dubbel tje betalen, dat bestemd is voor het Juve naat- De voet balver ee n ii gn g A S. C. en dc Gymnastiekclub zullen als *"deeliugen van liet Patronaat oolc in de optocht demon-1 streeren. Zoeterwoude moet een mooie af- deeling zijn op 1 September. In de a.s. Raadsvergadering komt aan de orde een voorstel van B. cn W. om de wedden van. brigadiers cn hoofdagenten te verhoogen resp. met 1 en 2 gld. per week. Kaar wij vernemen zal uit de Kath. Raads fractie een amendement op dit voorstel worden ingediend, om de verhooging te doen zijn resp. 2 en 4 gld. per week. Maandag a.s. herdenkt de heer A. H. Visser, vleeschhouwer en spekslager aan de Haarlemmerstraat 268 den dag waarop hij vóór 25 jaar zijn zaak in het klein begon, toentertijd in het pand Haarlemmerstraat 272. Thans heeft de heer Visser, behalve de vleeschhouwerij en spekslagerij ook nog een grossierderij, en wordt hij in zijn uit breidend bedrijf t erzijde gestaan door twee zoons en een dochter. Wij wensehen den heer Visser, die aan vankelijk aan dit jubileum weinig rucht baarheid wenschte te geven, een steeds stij gend succes toe. Te Rotterdam slaagde voor het examen nuttige handwerken mej. C. M. de Jong, alhier. De Geneeskundige Zondagsdienst morgen waargenomen door de doktoi dc Jager, Janssens en Meijboom. De avond-, nacht- cn Zondagsdienst apotheken wordt van Maandag 29 Juli en met Zondag 4 Augustus waargena door de apotheken van de heeren Q Royst, Steenstraat 35, telefoon 136 en 1 Donk, Doezastraat 31, telefoon 1313. De geneeskundige Zondagsdienst huisartsen te Oegstgeest wordt 4 genomen door dr. Varekamp, tel. 1916, Bij de examens, afgenomen door Centraal Bureau Instituut Pont zijn slaagd voor kantoorstenograaf Ket landsch mej. H. J. C. v. d. Blij, voor cliineschrijven Keder.lar.dsch de heer B C'. Faure. voor boekhouden le heer H. M. Kerklioff en mej. M. E. Vodegel. Het programma- van het Parkconcert Dinsdag a.s. te 8 uur luidt als volgt: „Ein zug der gaste", marsch, Wagner; Ouverture „Titus", Mozart 3. „ij Traum", wals. Waidteufcl 4. Far., nisie moresque, Schertz5. „Ruige Withwj Cycle". Galop. Geijp 6. „Sobre Eas Eas", wals, Rodas7. Marsen, Geijp. BIOSCOPEN. Triai Mary Pickford krijgt ditmaal gele? lieid haar eigen en bijzondere charme midden der historie uit te vieren. Zij is 1 geplaatst als het meisje met een eigen onafhankelijk karakter te midden van ringen, graven, gravinnen en landedel den. En temidden van dat stuk histc waarmee het intusschen in deze film zoo nauw wordt genomen, is een aard comedie van liefde geweven, waarin M Pickford Dorothy Vernon zich te haar zeer driftige papa verzet, als haar aan een verren neef wil uithuwi ken. De scène's waarin dit driftige steil tegenover elkaar staan, zijn bepaald vermakelijk. Als een mitrailleur schiet film de scènes af, die alle óf spannend geestig zijn. En Dorothy, die hier nog lcelijk speculeert op haar overvloed weelderige krullen, trouwt natuurlijk hem. Het is bovendien een kunstwerk van gie en décors, waarin burchten verrij en kasteelen als huizen van een stad. Voor de pauze de zeer vermakel film „Dé dochter van den Sheik" eon a eenschakeling van dolle dingen en onmogelijkheden, waarin Bebé Daniels haar element is. Om eenige kleeding in deze film moi wij echter een voorbehoud voor volwa nen maken. Op het tooneel treedt de Hongaars violiste Amati op, die zeer verdiensteli solo's ten beste geeft en er bij het enth siaste publiek zonder toegift niet af kwi De Kunstzijde-fusie.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2