0 DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND ïrde blad. DE LEIDSCHE COURANT. ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1929 oin ca ré. Plotseling is Poiitöaré gegaan van heb tooneei zijner staats- gwerkzaamheden. Ditmaal niet omdat of andere motie van wantrouwen hem s aftreden dwong, of omdat de een of ,r6 minister links wilde, terwijl hij h ts wilde. Poincaré is afgetreden als mi- r-president om gezondheidsredenen, omdat zijn politieke gezondheid een had gekregen, maar werkelijk omdat M| gezondheidstoestand hem verder wer- belette. grc itzaglijk zwaar was de taak, die Ray- d Poincaré zich gesteld had en die hij i heeft volbracht, schrijft de „Tel.", .tsmansinzicht dwong hem tot een po- waaraan zijn gevoel vreemd was, de Jiek van Herriot en van Briand. en hij op de aanhangers-van-ganscher- c dezer politiek maar half kon rekenen, it hij hen overtuigen, die zijn gevoel den, maar niet zijn inzicht. Deze drie- te worsteling heeft hij met stug-Lotha- ich doorzettingsvermogen tot een goed e gebracht. De Fransche schuld-accoor- werden geratificeerd. De geesten in ïkrijfc werden rijp gemaakt voor een rn®c roegde Rijnland-ontruiming en voor '®r'aardingvan heb betalingsplan-Young. vielen den strijder de wapens uit de u. üji BRIAND. riand-, die met hem streed, maar min- stug en eleganter, volgt op. Hij zal het rschijnlijk gemakkelijker hebben dan voorganger. Hij heeft gedacht .,A1s schip in volle vaart is en de kapitein INGEZONDEN MEDEDEELING. FEUILLETON. i®NY MARSTON DE DOLENDE RIDDER Een verhaal uit den tijd van den Spaansohen Successie-oorlog. Haar het Engelseh van MORIOE GERARD. agan verscheen, maar bleef oogenblik- jk stilstaan toen. hij zag dat zijn heer alleen was. Hij was wel een beetje baasd over het tooneeltje dat hij zag, }t zijn meester was niet van hetzelfde iber als de meeste officieren. Zeg maar wat ik vpor je doen kan. Je it alles vertellenik heb geen ge-hei- n voor mijn dienaar. - U moet mij helpen, herhaalde ze. Ik H drie dagen geleden door Alstadt rij- uw vriendelijk gezicht viel mij direct Maar ik had niet kunnen denken dat oog eens een beroep op Uw hulp zou eten doen. Ze snikte. Ik wil graag voor je doen wat ik kan, boordde Anthony vriendelijk, maar moet toch eerst weten wat je van me h, nietwaar r Mijn vader, scheide het meisje, ze en hem meegenomen naar de vesting; ar zullen ze hem nu wel op de pijnbank Ken en de afloopde afloopZe opeens a£ en ra(jeloos snikkend zijde. wordt ziek, dan is dat geen reden om een geheele nieuwe bemanning aan te stellen". En hij heeft Poincaré's kabinet overgeno men. Maar ook met een ongewijzigd kabi net zal het Briand, doordat zijn persoon lijkheid een andere is dan die van Poinoaré, minder moeilijk vallen, den steun te ver krijgen van de radicaal-socialisten, ook nu deze om de aanwezigheid van recht- sche mannen in het ministerie niet be reid zijn, de verantwoordelijkheid te aan vaarden. Inderdaad heeft Briand, toen hij zich aan het parlement voorstelde, slechts be strijding van de zijde van socialisten en communisten ondervonden, die- tegen de motie van vertrouwen stemden. Een groote meerderheid stelde zich achter hem, zoo dat Briand met dezen steun in den rug zich gerust naar den Haag kan begeven, waar hij thans èn als minister-president èn als minister van buitenlandsche zaken Frank rijk zal vertegenwoordigen. Haag sche conferentie. Lan gen tijd heeft het geduurd, voordat den Haag aangewezen werd als plaats, waar de diplomatieke herstelconferentie zal gehou den worden. Nadab men er eerst eenigen tijd over gekibbeld had en vooral België langen tijd had vastgehouden aan zijn ver langen om de conferentie te Brussel te hou den, hoorde men officieus verluiden, dat Brussel niet langer zijn standpunt kon handhaven en dat den Haag nu wel de aan gewezen plaats was. Hals over kop is toen alles in gereedheid gebiacht in den Haag, hoewel de Nederlandsche regeering pas zeer laat officieel het verzoek van de mo gendheden kreeg, om de conferentie gast vrijheid te verleenen. Toen men hier te lande eenmaal wist, dat de conferentie hier in den Haag gehouden zou worde, wist men nog altijd niet wanneer zij bijeen zou ko men. Thans staat vast, dat de conferentie a.s. Dinsdag een aanvang nemen zal. In verband met den 'korten voorberei dingstijd, welke aan de regeering en aan het gemeentebestuur is gelaten, zou het niet te verwonderen zijn als het een en ander aan de organisatie ontbrak. Toch be hoeft eenige ongerustheid omtrent het on derdak brengen van heb legertje diploma ten, secx-ebarissen, journalisten enz. niet te bestaan, hoewel het juist nu in het drukste van het seizoen is. Het belooft een spannende conferentie te worden, want er schijnt allerminst een stemmigheid te bestaan, noch onder de groote noch onder de kleine mogendheden. •De kleine mogendheden zijn niet tevreden met het hun door de expertencommissie toegedachte deel, terwijl van de groote mogendheden Engeland niet al te. best te spreken is over het gedeelte, dat het uit de groote buit houden mag. Frankrijk is over zijn deel wel tevreden, maar het wenscht niet te spreken over de ontrui ming van het Rijnland, terwijl Duitsohland meent, dat heit juist nu de beste tijd is om deze kwestie te verbinden aan de herstel betalingskwestie. Zoo wil de een dit en de ander dat en het zal niet gemakkelijk zijn, om een re sultaat te verkrijgen dat allen bevredigt. Het gekibbel om de plaats van de confe rentie is reeds een voorproefje geweest van de dingen, die te gebeuren staan. Het eind van bet liedje zal wel zijn, dat het plan- Ypung, zooals het door de experts te Parijs is opgesteld, ongewijzigd of nagenoeg onge wijzigd zal worden aanvaard. Loonconflict. In Engeland is weer een groot arbeidsconflict uitgebro ken, een der uitgebreidste sedert de be ruchte mijnwerkersstaking. De werkgevers in de katoenindustrie van Lancashire hadden het besluit genomen de loonen met 12 pet. te verlagen, en hebben allen, die deze verlaging niet wilden aan vaarden uitgesloten. De uitsluiting is Maandag j.l. ingegaan en treft ruim een half millioen arbeiders rechtstreeks. Hoe- velen er nog zijdelings door getroffen wor den, is niet na te gaan. Hier en daa-r doen zich ook buiten de katoenindustrie de ge volgen reeds voelen. Yoor het kabinet-MacDonald, dat ook al moeilijkheden met de mijnwerkers, die in lossing der belofte van werktijdverkorting eischen. te duchten heeft, is het conflict een geduchte tegenslag, te- meer omdat de'mi nister van arbeid, die er alles op had gezet om een breuk te voorkomen, daarin niet is Ontwapening. Tenslotte nog een beetje toekomstmuziek, over de ontwape ning. De voorloopige besprekingen t us sche n MacDonald en Dawes over vlootbeperking zijn klaarblijkelijk met verrassende snelheid opgeschoten. Anders zou het vermoedelijk officieuse bericht uit Londen, dat belang stelling betuigt voor een te Washington op geworpen denkbeeld om nog dit jaar te Londen een conferentie van de voornaam ste zeemogendheden te houden en mitsdien de bijeenkomst, welke het verdrag van Washington in 1931 heeft gesteld, met an derhalf jaar te vervroegen, geen zin heb ben. Londen erkent alvast de wenschelijk- heid der uitvoering van dit denkbeeld, on der voorbehoud dat het voorloopig overlög, waaraan MacDonald bij zijn bezoek aan de Ver. Staten de laatste hand hoopt te leggen, bevredigenden voortgang blijft ma ken. Over den omvang daarvan geeft de di plomatieke medewerker van de Daily Te legraph belangwekkende inlichtingen. Mae Donald en Dawes hebben zich niet beperkt tot de kruiserkwestie, maar voor alle typen van oorlogsbodems, van slagschepen tot duikbooten, een vermindering overwogen. De kruiserkwestie schijnt zelfs eenigszins op den achtergrond te zijn geraakt, want de gewoonlijk goed ingelichte medewerker verzekert, dat een veel aanzienlijker ver mindering voor slagschepen, torpedojagers en duikbooten, dan voor kruisers is geop perd, omdat de eerstgenoemde drie cate gorieën van vernielenden en aanvallenden aard zouden zijn, terwijl kruisers voorna melijk voor politietoezicht ter zee worden gebruikt. Men heeft in Engelsche vlootkringen daarover wel eens anders geoordeeld en een scheiding willen maken tusschen groo te kruisers, die bij de offensieve vloot- macht werden gerekend, en kleine die voor de bewaking der handelswegen zouden die nen, een onderscheid dat de Ver. Staten niet wenschten te aanvaarden. Over dot punt van geschil zijn de onderhandelaars nu vermoedelijk heengestapt en dan ligt het voor de hand, 't geen de Daily Tele graph ook aanstipt, dab van een inkrimping van het kruiser tal niet zoo heel veel zal komen. Hoe de andere betrokken mogendheden Japan, Frankrijk en Italië over een vervroe ging van de algemeene vlootconferentie denken, dient afgewacht. Naar de Times uit Tokio verneemt heeft de Japansche minister van marine te Lon den en Washington inlichtingen gevraagd over de bedoeling der aangekondigde op schorting va-n hun kruiserboirw. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. Autobus-ongeval. Gistermiddag reed een autobus van de firma- Yan Poelgeest uit Amsterdam op den Sloterstraatweg, toen plotseling een boerenwagen, zonder een teeken fe ge ven, de-n weg opreed. De chauffeur van den autobus, J. van der L., remde krachtig om een aanrijding te voorkomen. Door den schok vloor hij door de voorruit, waardoor hij verwondingen aan hoofd en handen bekwam. Hij is naar Amsterdam vervoerd om in een ziekenhuis ter verpleging te worden opgenomen. De autobus werd be schadigd. Verdronken. Te Gendt bij Nijmegen lag eergisteren een schip met turf in lossing. De arbeider A. T., die boven op de lading stond, werd plotseling door een stormvlaag van het schip geslingerd en te water geworpen. Do man, vader vaxi zes kinderen, verdronk. Kom kind, niét direct dien moed ver liezen Ik houd zooveel van hem, jammerde ze, hij is vader en moeder tegelijk voor mij geweest. Och meneer, red hem toch, red hem als U kunt. Waarom is je vader gevangen geno men? Waarvan wordt hij beschuldigd! Het is majoor Voltman, fluisterde zij gejaagd terwijl ze angstig rondkeek alsof de boomen haar hoóren konden. Wie is majoor Voltman? Weet. U dat niet....? Het meisje •scheen verbaasd. Dat is de comman dant van de vesting en- hij is zoozoo. Zoo wat Zoo hardZoo wreed Zoo onverzet telijk. Er is hier niemand zooals hij, behal ve Uzelf, meneer. Ik heb nog nooit zoo'n grooten man gezien in het fort haten ze hem en in Alstadt en overal in den om trek. Maar je hebt me nog altijd niet ver teld wat de reden is van de gevangenne ming van je vader. Ze zeggen dat hij een spion is. Yan wien Anthony raakte in verba zing. Yan den grooten Engelschexx Gene raal. Van den Hertog van Marlborough? Ja meneer, ik geloof wel dat hij zoo heet. Marston lachte. Dat is een rare his torie. De Hertog heeft geen spionnen noo- dig; die weet zelf meer dan een ander hem vertellen kan. Natuurlijk is heb ook niet waar, me neer, want mijn vader heeft zich nooit met dergelijke dingen ingelaten. Hij is groenten- kweeker en houtskoolbrander aan der, rand van het bosch. We brengen groenten en vruchten naar de vesting hij of ik, of alle bei waren eiken dag gewoon om met wat we leveren moesten.... Ze sloeg de oogen neer en zei verlegen: Ik ben verloofd met korporaal Got- lichj hij is een Hollander en is bij de bezet ting van de vesting. Hoe komt een Hollander onder den Keurvorst te dienen? Hij is groot gebracht in Ratisbon door een tante; zijn ouders zijn, allebei gestor ven toen hij nog heel jong was zoo as het gekomen, dat hij zich heeft laten aanwer ven. en nu de wa-pens draagt tegen zijn eigen volk. Ik begrijp het kind. Nu heeft hij er zeker spijt van Jacob.... zoo heet hij, «haat Majoor Voltmanal zoolang als de majoor com mandant van de vesting ia. Nu haat hij hem nog veel meer dan vroeger. Om wat hij met je vader gedaan heeft? Het meisje boog het hoofd zoo diep dat Anthony alleen nog maar de roode zakdoek zag. Neen meneer, het is om mij. De ma joor probeerde me te krissen hij kuste mij werkelijk en wilde me dwingen hem ook te kussen. Het meisje hief het hoofd ineens op. Ik beet hem Hij loopt nu met een verbonden hand. Marston lachte hartelijk. Flink zoo meisje, riep hij. En wat deed de ma joor? Dat gebeurde gisteren, mijn vader gearresteerd als spion. Ongeluk op een station. Gistermorgen was het stalionscmplace- mentS te Hoorn de leerling-machinist K. uit Alkmaar bezig zijn machine na te zien. Terwijl hij daarmee bezig was, stootte een anderen trein oeven tegen zijn machine aan met het gevolg, dat de arm van K. bekneld raakte tusschen het wiel en heb frame. Ernstig gekneusd is de jongeman naar Purmerend vervoerd. Sigarenfabriek uitgebrand. Gisternacht is de sigarenfabriek van den heer II. Bijsterveld, aan den Blaarthem- scheweg te Eindhoven, geheel uitgebrand, Ofschoon de brandweer spoedig ter plaat se was, bleef niets gespaard. Dc fabriek is eigendom van den heer Van Boeren*, oveneens wonende aan genoemden weg, naast het verbrande perceel. De brand is vermoedelijk ontstaan op de droogkamer. De fabricksinvontaris zoo wel als de gebouwen zijn verzekerd. De oorzaak is onbekend. Er werkten op dit fabriekje acht A tien persoden. Brand te Wilnis. Door onbekende oorzaak ontstond brand in de opslagplaats van den winkelier van de Hoorn te Wilnis. De schuur brandde geheel uit. Een vat met 300 liter petroleum en vele andere brandbare stoffen boden het vuur een gretig voedsel. De brand weer, die spoedig met do mot or spuit ter plaatse was, wist 't woonhuis te behouden. BELANGRIJKE INBRAAK TE ROTTERDAM. Vaklui aan het werk* Voor 2400 gulden bankpapier gestolen. Gisterennacht is in heb groote kantoor gebouw Boompjes 23a een belangrijke in braak gepleegd, waarbij vermoedelijk vak- menschen aan het werk zijn geweest. In dit pand is op de le etage de expe ditie en graanfactorsfirma Peterson en Hauchmann gevestigd, terwijl op de 2e etage de assurantiefirma Zuur en van Duyn hare kantoren heeft. Men vermoedt dat de dieven zich tegeu heb sluitingsuur hebben laten insluiten en eerst de kantoren van dc expediteurs heb ben doorzocht. Hier word een slot gefor ceerd, eenige lessenaars werden opengebro ken en de brandkast werd aangeboord. Het laatste echter zonder resultaat. Vervolgens is men door heb uitbreken van een paneel binnengekomen bij de assu- rantiefirma, waar ook weer vergeefs de krachten werden gemeten op de brandkast. Ook hier werden eenige lessenaars ge forceerd -met het voor de inbrekers ver rassende resultaat, dat in een daarvan dc sleutel van de brandkast word gevon den. Toen was het kinderwerk de brandkast te openen en een bedrag van 2400 gulden aan bankpapier, dat hierin was geborgen, mee te nemen. De beide brandkasten waren van oud model, doch niettemin wekt de wijze waar op hier „gewerkt" moet zijn, den indruk dat deze inbraak terdege is voorbereid en dat men met geroutineerde dieven te doen heeft. Hoogstwaarschijnlijk hebben zij het pand door de voordeur verlaten. Geldkistje gestolen. Eergisteravond, waarschijnlijk tusschen negen en tien uur, hebben inbrekers zioh, vermoedelijk door openschuiven van een raam aan de voorzijde, toegang weten te verschaffen tot perceel Reinier Vinkelcs- kade 73, te Amsterdam, van de familie D. Sluizer. Door het openbreken van een boe kenkast hebben zij zich een ijzeren geld kistje weten toe te eigenen. Waarschijnlijk zijn de inbrekers- in hun bedrijf gestoord geworden, daar zij het tafelzilver en an dere voorwerpen, van waarde hebben laten liggen. Buren hebben den geheelen avond een drietal verdachte personen zich in den om trek zien ophouden. Daar de politie ver moedt hier met bekenden te doen te heb ben, zal hun arrestatie wel spoedig volgen. Ontvluch-t. Uit het huis van bewaring te Almelo is ontsnapt de 17-jarige A. W. uit Enschede, die wegens diefstal was ingesloten. Hij is uit de luchtcel gekomen met behulp van een stang, welke voor het mat ten-maken in het huis van bewaring wordt gebruikt. De politie is e-r nog niet in geslaagd den vluchteling op te sporen. BÜITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. De mijnramp in Siiezië. De teraardebestelling van de slachtoffers. Gisteren vond te Nieder Hcrmsdorf de teraardebestelling van dc slachtoffers van de mijnramp op de Freidens-Hoffnungsmijn plaats. Yoor de „Glueckhilf'' haddden zich tal rijke vereenigingen opgesteld. Een reus achtige menscbenmenigte vulde dc straten. De geheel met rouwfloers behangen zaal kon bijna allo verwanten der slachtoffers niet bevatten. Voorin stonden in twee rijen, met rouwfloers bedekt, omgeven door brandende kaarsen en bedolven onder een schat van bloemen de 25 kisten van de om het leven gekomen mijnwerkers. Vijf slachtoffers, die niet. te Nieder-IIermsdorf thuis hooren, zijn reeds vervoerd om in de plaats hunner inwoning 'begraven te wor den. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de opper-presidont van het district, de re- geerings-president dr. Jaenickc, leden der mijninspectie, van de mijndirectic, van den raad van beheer, bestuurders der vakver- eenigingen en deputaties van bijna, alle andere mijnen. Nadat door de mijnwcrkerskapel een treurmarsch was gespeeld en een mannen- zangkoor een lied had gezongen, spraken na. elkaar de geestelijke van de Evangeli sche gemeente, een Katholiek priester en een predikant van de vrij-rcligieuse ge meente. Door den hoofdinspecteur van het mijnwezen werd het woord gevoerd namens president Von Hindenburg, namens de rijksregcering en namens de Pruisische regeering. Nadat nog eenige andere sprekers het woord hadden 'gevoerd, worden de kisten met het stoffelijk overschot der slachtof fers naar de Evangelische en Katholieke kerken vervoerd, vanwaar zij afzonderlijk naar dc resp. begraafplaatsen worden over gebracht. Treinongeval bij Praag. Eén doode, 45 gekwetsten. De spoorwegdirectie Praag-Zuid deelt mede, dat gisterenavond te half 7 een per sonentrein bij het binnenrijden van het star tion Motlran met een rangeorlocomotief ini botsing is gekotnen. Een stoker werd zwaar gewond en over leed in het ziekenhuis. Van de reizigers werden, er 45 gekwetst. Allen gekwetsten werd te Modran medische hulp verleend waarna zij met den trein konden verder reizen. Het verkeer op het baanvak is niet ge stremd. De oorzaak van de botsing is onbe kend. In een afgrond gevallen. In het Wettersteingebergte is de onder wijzeres Heida uit Frieberg in .Saksen van den Oostelijken top van de Drcitor-spits in een afgrond gevallen en doodelijk veronge lukt. Een bergingsexpeditic is vertrokken om het lijk naar Leutasch te brengen. Ontploffing in een bronsfabriek. Gistermorgen vroeg heeft in de bronsfa briek van de firma Schlenk te Harmsdorf nabij Rolth een ontploffing van aluminium- poeder plaats gehad, waardoor een in aan bouw zijnd gedeelte der fabriek totaal ver woest werd. Persoonlijke ongevallen kwa men niet voor. De ontploffing werd ver in de omgeving gehoord. Wat een duivelsehe gemeenheidAn thony's neiging om te lachen was hem ge heel vergaan. Jacob heeft mij verteld; toen ik aan de achterdeur was om wat te hooren, dat mijn vader zal. dat hij zal... Anthony legde zijn hand op haar schou der. -— Den moed niet verliezen. Het is nog zoover niet Te vader leeft voorloopig nog en we zullen wel eens zien wat we er aan kunnen doen. Hij sloeg zijn blik op naar de vesting, die er grimmig en onheilspellend uitzag; een donkere steenmassa tegen een grauwe lucht. Hij had voldoende ervaring om te beseffen dat de redding van een gevange ne uit zulk een sterke plaats niet bepaald een gemakkelijke opdracht was. Zijn man nen had hij weggestuurd en om het alleen te doen, hoogstens met de hulp van Fagan, grensde werkelijk aan het onmogelijke. Maar ..onmogelijk" was tenslotte een woord dat in Marston's woordenboek niet voor kwam, vooral niet als een zwakke, on- rechtvaardig-behandcldo vrouw zijn hulp inriep. Het probleem is hoe we erin moeten komen, zei Anthony in zichzelf, maar zoo luid dat de anderen het konden verstaan. Ik denk dat ik daarvoor wel zorgen kan. zei het meisje dat Anna Geuer •bleek te heelen gretig, mijn verloofde zal bij den achteringang zijn en opendoen als ik klop. Dan is één moeilijkheid overwonnen, riep Anthony uit. Alles tintelde reeds aan hem bij de gedachte aan het avontuur en dan nog wel een voor zulk een rcchtvaar- Ik zal zorgen dat uw paard goed vex-- zorgd wordt, meneer. Bij wie? Bij Mendel, den smid hij is een vriend van mijn vader en hij wacht alleen maar Zij hield op alsof zij bang was om teveel te zeggen. Waarop wacht hij? Marston voelde dat er meer achter dit alles zat dan het meisje verteld had.. Ik xxxoet het U wel vertollen, fluister de ze na eenigo aarzeling, al is het 't geheim van anderen. Ziet U, mijn vader is erg 'bemind ze komen om hem te redden, maar het district is groothet duurt een poos om ze bij elkaar te krijgen. En onder- tusschen weer kwam er een hartbreken de snik kan vader dood zijn. Marston zag zich al aan het hoofd van een legertje recalcitrante boeren! Hij moest inwendig lachen om cle idoe. Het was iets dat volkomen streed met zijn prin cipes. Maar tenslotte gold het een doel dat hem uiterst sympathiek was on een aanval op een sterkte, waarvan de vlag van den vijand woei en waarover een man het be vel voerde die ccn afstraffing ruimschoots vcx'ddende. Mag ik Uw paard naar de smidse brengen, smeekte het meisje toen zij merkte dat hij even nadacht. Het is het beste dal mijn dienaar het maar even doet; het dier houdt er niet van om door een vreemde geleid te worden, Dat zou Mendel niet goed vindon het paard zal wel met mij meegaan, zei ze vriendelijk. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 11