SPORT LUCHTVAART LAND- EN TUINBOUW RECHTZAKEN VOETBAL. R. K. FEDERATIE. Jaarverslag der Technische Sectie. Aan het jaarverslag der Technische Sec tie der R. K. F., opgenomen in de „Sport- 111." ontlcenen we het volgende: Verblijdend was het dat verschillende vereenigiugen haar verplichtingen voor het seizoen tijdig nakwamen, zoodat althans gedeeltelijk met de competities tijdiger kon worden aangevangen dan de vorige jaren. Een groot gedeelte der vereenigingen bleef echter ook nu nog nalatig, hetgeen tot gevolg had, dat voor deze eerst in October, voor een twintigtal eerst in November wed strijden vastgesteld konden worden.. Eenige elftallen waren al zeer laat. Als men nu bedenkt, dat in de tweede helft van December reeds in sommige dce- l'en des lands de hevige vorstperiode intrad en deze duurde tot half Maart, 10 Maart werd nog lang niet overal weer normaal gespeeld en dus half Maart bedoelde ver eenigingen nog slechts een enkelen wed strijd gespeeld hadden, dan zal men begrij pen waar de oorzaken voor het al te laat beëindigen der competities in enkele afdee- lingen gezocht moeten worden. Dit jaar kwamen twee nieuwe afdeelin- gen tot stand. Er werden ingedeeld: in de eerste klas A 9 elftalleneerste klas B 8, overgang A 8, overgang B 9, overgang C 9, tweede klas A 8, tweede klas B 7. tweede klas C 10, twede klas D 7, tweede klas E 8, tweede klas F 7, tweede klas G 8, tweede klas H 7, tweede klas I 8, en tweede klas K 7, to taal 120 elftallen. Hiervan behoorden: tot het diocees den Bosch 24 elftallen, tot het diocees Limburg 32, tot het diocees Utrecht 37, tot- het dio cees Haarlem 27, totaal 120 elftallen. Het vorig seizoen bedroeg het aantal elftallen dat ingedeeld werd 98, het seizoen daarvoor 87 elftallen, zoodat de laatste 2 jaren een flinke uitbreiding valt te consla- beeren. Op de algemeene vergadering der Tech nische Sectie welke 11 Augustus te Utrecht zal worden gehouden, komt o.a. in behan deling het bestuursvoorstel om den naam „Overgangsklasse" voor de hoogste compe- titie-afdeelingen in het Oosten cn Westen des lands te wijzigen in ..eerste klas". De jaarvergadering der R. K. F. heeft Zondag 25 Augustus plaats te 's-Hertogen- bosch. De Zwaluwen naar Mechelen. A.s. Zondag speelt een elftal van de Zwa luwen te Mechelen tegen het Stedenelftal van Mechelen. Naar de „Tel." verneemt zijn voor dien wedstrijd do volgende spelers uitgenoodigd v. d. Broek (N. A. C.); v. d. Geest (Sparta); J. Halle (Go Ahead); Quax (A. D. O.); Horsten (Vitesse); Prins (Sparta); Gerritse ('t Gooi); Landaal (A. G. O. V. V.); v. d. Heyde (Wageningen); v. d. Wildt (V. U. C.) en Tinsel. (Go1!to). LAWNTENNIS. üe nationale kampioenschappen. Niettegenstaande de weersgesteldheid weinig medewerkte, hebben de wedstrijd leiders toch kans gezien met eenige walks over, 36 partijen te doen verspelen, waar door de kampioenschappen een flink stuk zijn opgeschoten. Met nog vier da-gen voor den boeg zou het wol al heel erg moeten tegenloope» indien de kampioenschappen Zondag niet beslist waren, in het dames enkelspel is men reeds tot de laatste acht genaderd en in het gemengd dubbelspel moeten nog twee partijen gespeeld worden om zoover te komen. Voor het dames-dub belspel zijn reeds twee kwart-finales ge speeld en voor het. heeren-dubbel twee achtste finales. De volledige uitslagen van gisteren zijn: Heeren-enkekpel tweede ronde: J. D. Pasteur slaat F. des Tombes 46, 75, 7_5. J. van der Hagen w.o. L. Jacobs. Eerste uitzonderingsronde: mr. M. C. Sigmond slaat mr. M. Brouwers 63, 5 7, 6—3, T. Hughan slaat W. F. Weber 6—3, 6—1. Tweede uitzonderingsronde: ir. A. Knap pert slaat J. G. Heldring 6—2. 6—4. Dames-enkelspel, derde rondemevr. M. Jonquière slaat mevr. C. Duurentijdt 6—1, 6—0. Dames-dubbelspel, eerste ronde: A. en Z. Kerckhoff slaan mevr. Mollerus Beugen Bik en mej. de Wolf van Weslerode 6—2, 6—3; mevr. Pabst en mej. N. Spit slaan de da mes A. en Z. Kerckhoff 60. 61; mevr. H. van Alfen en mevr. M. Jonquière slaan mej. T. Groenewegen en mej. E. van Her wijnen 97, 36, 61. Kwart, final: mevr. Driebeek-Castend ijk en mej. M. Staab slaan mej. H. C. van dei- Heide en mej. T. de Jong 64. /60; de dames C. en D. Blijdenstein slaan mevr. Pabst en mej. N. Spit 6—1, 6—4. Heeren-dubbelspe], tweede ronde: H. Bloemhof en P. V. Astro w o. N.N. en T. Hughan: W. Marinkelle en T. Hughan slaan H. Kruvt en A. Kruyt 62. .—5. Achtste final: W. Korthals Altes en Schweigman slaan ir. J. W. Bartelds en J. van der Hagen 26, 60, 9—7. Gemengd dubbelspel: mej. E. de Wolf v. Westerode cn F. C'. baron Schimmelpen- ninck van der O.ve w.o. mej. H. C. van der Heide en N.N.; mej. Groenewegen en ir. J. W. Bartelds slaan mevr. Ziegeler Aronds en T. Hughan 6—1. «-2. ZWEMMEN. De onderlinge zwemwedstrijden van „De Zijl" Gisterenavond werden in de zwem-in- richting „De Zijl" de uitgestelde volks wedstrijden voortgezet. De uitslagen luiden: Popduiken: 1. F. v. d. Horst in 29.6 sec.; 2. H. C. Korto, in 31.2 sec.; 3. H. Kraayenbrink in 31.8 sec. Afvalrace voor meisjes: 1. M. Paardekooper, 2. H. van Leeuwen, 3. C. van Leeuwen. WATERPOLO. De Gouwe IA.Z.C. I 05. „Dé Gouwe moest gisteravond tegen de Alphensche ploeg met 0—5 het onderspit delven. A.Z.C. speelde een goeden wed strijd vooral het. samenspel der voorhoe de viel bijzonder op en het is ongetwijfeld aan het. goede verdedigen van den Gouwe keeper tc danken, dat meerdere doelpunten zijn uitgebleven. A.Z.C. nam reeds spoe dig door Thim de leiding. Achtereenvol gens voerden Verduin en C. van Leeuwr/. voor A.Z.C. de score tot 30 op, waarna werd gedraaid. In de tweede helft toonde A.Z.C. eveneens een voortdurend oven- wicht. Weer was het Thim, die den voor sprong wist te vergrooten, terwijl J. Raap horst met no. 5 het hekje vol maakte, waarmede einde kwam. WIELRENNEN. De wereldkampioenschappen. De Zwitsersche Wielrijdersbond heeft openbaar gemaakt de volledige lijst van de inschrijvingen voor de wereldkampioen schappen wielrennen, die volgende week op de wielerbaan te Oerïikon bij Zürich zullen aanvangen. De lijst luidt als volgt: Amateurs korten afstand: Van Massen- lioven (België); Andersen, Christensen en Gerwin (Denemarken); Fliegel, Johow en Klug (üuitschland); Beaufranc (Frankrijk); Cozens, Sibbits en Wyld (Engeland); Ma- zairac (N ederland); Mala testa- en Pellizzari (Italië); Even sen (Noorwegen); Szamota (Polen); Dinkelkamp, Moor, Dre- her en Feldmann (Zwitserland) en Sidlo en Martinek (Tsjecho-SIowakije). Bcroepsrijders korten afstand: De Grave cn Arlet (België): Falck Hansen (Dene marken); N. Engel, Oszmella en Steffes (Duitschland); Michard en Faucheux (Frankrijk); Bailey (Engeland); Moeskops enJaap Meijer (Nederland): Marti- netti en Bergamini (Italië); Kauffmann en Riohli (Zwitserland). Beroepsrijders langen afstand: Linart en Benoit- (België); Sawall en Krewer (Dnitsch land); Paillard, Grassin en Bréau (Frank rijk); Leddy en Schlebaum (Nederland) Toricelli en Manera (Italië); J. P. Engel (Luxemburg); Paul Suter en Lauppi (Zwit serland). Voor de wereldkampioenschappen op den weg zijn ingeschreven amateurs uit België, Denemarken, Duitschland, Frank rijk, Engeland, Italië, Nederland, Tsje- cho-Slowakije en Zwitserland. Voor de we reldkampioenschappen wegrennen voor be roepsrijders zijn ingeschreven rijders uit België, Duitschland. Frankrijk, Neder land, Italië. Luxemburg en Zwitserland. Wedstrijden Stadion. Hedenavond wordt op de wielerbaan van het Amsterdamsche Stadion een belang wekkend programma afgewerkt. Dan rijden, zoowel voor sprint als voor de wedstrijden achter motoren niet minder dan negen candidaten voor de wereldkampioenschap pen. In den sprint komen tegenover elkaar Piè't Moeskops, Faucheux, Kaufmann en Jaap Meijer, alle vier rijders, die naar Zü rich gaan; benevens Bergamini den win naar van den grand prix der U. V. F. en Gerard Leene. De indeeling dezer sprintwedstrijden is dezelfde als geldt, bij de wereldkampioen schappen te Zürich, n.l. vijftien matches a deux, zoodat in deze nummers wel echte goede sport te zien zal zijn. Verder komen achter groote motoren in twee manches van 40 K.M. elk Pail lard (Querin), Linart (Pasquier Sr.), Kre wer (Sauge), Leddy (Oeurremans Sr.), Schlebaum (Hörtrich) en Maronnier (Hess- lich). De eerste vijf renners zijn candida ten voor de wereldkampioenschappen; Ma ronnier is de Franschman. die vooral op de Duitsche banen waar hij veel wint een populair figuur is. De volgende wedstrijd op de Stadion- baan wordt Zondag 11 Augustus gehouden. Piet Moeskops naar Zürich. Naar wij vernemen, zal Piet Moeskops, na de wedstrijden van heden op de Am sterdamsche Stadionbaaiij onmiddellijk naar Zürich gaan. Hij wil zich ter plaatse een week lang oefenen, ten einde in' de wedstrijden om de wereldkampioenschap pen een zoo groot mogelijke kans te hebben. De Olympische Spelen te Los Angeles. Uit Amerika komen eenige nadere bij zonderheden over de voorbereidingen, wel ke men voor de Olympische Spelen te Los Angeles treft. Het nieuwe Stadion zal plaats bieden voor 125.000 toeschouwers, die allen zullen kunnen zitten. Alles is doel matig en zeer eenvoudig. Mooi is het niet maar daarop heeft men niet gelet. Men heeft zich blijkbaar slechts de vraag ge steld hoe kunnen wij op de eenvoudigste en goedkoopste, manier de duizenden toeschou wers bergen. Het Stadion is vrijwel in de stad gele gen, het is omgeven door breede toegangs wegen zoodat het transportvraagstuk vrij gemakkelijk is. In de onmiddellijke nabijheid* van het Stadion is de zweminrichting, waarin een rechte baan van 100 yards is. De zalen voor boksen, worstelen en schermen liggen hier naast. De roeiwedstrijden zullen in de haven van San Pedro worden gehouden, waar men een rechte baan van 4 K.M. heeft. Voor het volgen van de wedstrijden zal men de be schikking hebben over autobussen, die eigenlijk rijdende, tribunes zullen zijn. In de lengte van de autobussen zijn n.l. op loopend e rijen zitplaatsen aangebracht, die naar hel water gekeerd zijn. De roeibaan ligt ongeveer 35 K.M. van Los Angeles. Op het oogenblik heeft men voor de voorbe reiding reeds drie millioen dollar uitgege ven, de rest zal nog ongeveer 2 millioen dollar kosten, waarvan de stad er een zal geven, het andere millioen zal door de re geering van Californië worden gestort. Men rekent op een zeer talrijk bezoek doch de kosten zijn zoo hoog, dat zelfs in dien het stadion voortdurend bezet is, een batig saldo nog zeer onwaarschijnlijk zal zijn. POSTDUIVEN. „De Vooruitgang" (Nieuwkoop) Bovengenoemde vereeniging hield Zon dag haar eerste wedvlucht met jonge dui ven om den beker vanaf Lier. Afstand 112 K.M. Aankomst le duif 10.38.2S uur. Ver der kwamen de duiven als volgt: P. Pie- tersen nos. 1, 2 en 3, A. van Houten no. 4, G. Voorsluis no. 5, P. Pictersen no. 6, A. v. Houten no. 7, P. Pietcrsen no. 8, G. Voorsluis no. 9, A. v. Houten no. 10, G. Voorsluis no. 11. Aankomst laatste duif 2. 53.14 uur. Zondag a.s. zal er een coneoursvlucht worden gehouden vanaf Soignies (België). Zeilvliegen. Een record verbeterd. De zeilvlieger Mayer uit Aken heeft gis ter het tijdsduurrecord zeilvliegen, dat se dert het vorige jaar met 7 uur 55 minuten op naam van Ivroufeld stond, geslagen. Hij bleef, van de Wasserkuppo in de Rhoen opgestegen, 8 uur 24 minuten in de lucht. De vlieger Meiniger uit Darmstadt, die 8 uur 20 minuten haalde, bleef maar 4 minu ten bij hem achter. Vliegtuig brandend op fabriek gestort. Een arbeider gedood. Een Belgisch militair' vliegtuig, dat bo ven de stad Thienen koerste, in plotseling in brand geraakt en op een suikerfabriek gevallen. De piloot kon met behulp van een valscherm veilig den grond bereiken, doch de raffinaderij vloog in brand, waar bij een arbeider in de vlammen den dood vond. Door de schroef van zijn vliegtuig getroffen Tijdens manoeuvres.boven liet kamp van Maillay bij Reims, zijn twee jagervliegtui gen met elkaar in botsing gekomen. Het eerste vliegtuig landde zonder veel scha de op te loopen, doch het tweede vliegtuig, dab ernstiger was beschadigd, kwam met kracht neer. De vISeger sprong uit de ma chine, doch hij werd door de nog steeds draaiende schroef getroffen en was op slag dood. Branden veroorzaakt door vliegers. Opzichters uit Kern County, in Califor nië, die tot taak hebben het signaleeren en bestrijden van bosoh- en heidebranden, hebben verklaard, dat de eerste drie. bran den vaji dit jaar binnen hun gebied niet anders veroorzaakt kunnen zijn dan door weggeworpen brandende cigaretten uit voorbijtrekkende vliegtuigen. Een dier branden verwoestte 2500 aren grasland. Kaasmarkt te OudewAter. Onder gestagen regen, waarnaar door velen reeds zoo lang werd uitgezien, had de officieele opening plaats van het nieuwe kaasmarktterrein. Te 9 uur trok de fanfare Concordia met vroölijk schetterende mu ziek naar het. nieuwe t.errein, waar de plechtigheid zou plaats hebben. Door het groot getal aanvoerders, waarvan het eind te 9.15 uur nog niet te bespeuren viel, moest de officieele opening een half uur worden uitgesteld. Eindelijk besteeg de burgemeester, de Edelachtb. heer J. M. van Doorninck het podium, waarom ston den geschaard o.a. de Wethouders en de leden van den Raad, de genoodigden w.o. wij opmerkten den burgemeester van Hoenkoop e.a., den loco-burgemeester van Snelrewaard, het bestuur van de afd. Oude water van de Holl. Mij. van Landbouw en het bestuur van de A. B. T. B. De Burgemeester opende de Markt met een toepasselijk woord. Hierna werd het woord gevoerd door den heer IJf, voorz. van genoemde afd. van de Holl. Mij. van Landbouw en door den heer De Mol uit Gouda. Vervolgens werd de marktklok geluid door den burgemeester op welk teeken de markt aanving. Verschillende momenten in deze openingsplechtigheid werden ver filmd. Voorafgegaan van het muziekgezel schap begaven de genoodigden zich naar de Doelenzaal, waar door velen het woord werd gevoerd. Daarop nam het wegen en meten van kaasaanvoer een aanvang in het bedrijvenmagazijn. Aan de navolgende landbouwers werd een bijzondere prijs toegekend: A. Vendrig te Linscboten voor de zwaarste partij kaas (663 K.G., 93 kazen); W. Hoogendoorn te Veldhuizen, voor den hoogsten marktprijs n.l. 58; P. v. d. Linden Jr. te Haastrecht als de langste aanvoerder n.l. 2.02.5 M.J. de Wit te Oudewater als de kortste aan voerder n.l. 1.54 M., L. Verlaan te Monfc- foort als de zwaarste aanvoerder n.l. ruim 109 K.G.; W. Stuij te Kedichem als de lichtste aanvoerder n.l. ruim 56 K.G. Als versfkomende aanvoerders werd een prijs toegewezen aan J. Kuipers ie Wijngaarden. Ook onder de kaasaanvoerders werd een verloting gehouden. Tegelijk met de markt loon ontvingen zij daarloe een gratis lot. De uitslag der verloting is als volgt: le prijs te Benschop: 2e prijs Uyttewaal te IJsselstein; 3e prijs A. van Schaik te Pa- pekop; 4e pr. R. C. Vendrig te Linschoten; 5e pr. T. Overbeek te Benschop; 6e pr. wed. -T. Boere te Snelrewaard; 7c prijs Th. de Wit te Wil'c kop; Se pr. G. Nederend te Oudewater; 9e pr. J. de Gir te Snelre waard 10e pr. A. Lekkerkerkcr te Ben schop. Te 11.30 uur was er in de Doelenzaal een bijeenkomst van heeren kaashandelaren, al daar uitgenoodigd door het gemeentebe stuur. Ook hier voerden verschillende spre kers het woord. Bij verloting werd een Bor- deauxboor. dragende de inscriptie „Kaas markt Oudewater 29—7—'29" toegewezen aan J. Griffioen te Hoenkoop, A. Wint- horst te Bodegraven, P. Wilschut tc Gouda. H. Muilwijk te Schoonhoven en J. Duijm te Gouda. DE KAMERVERKIEZING VAN 1929 (Ingezonden). Op 1 Nov. 1928 verscheen ter drukkerij van de N.V. „Patria" te Amersfoort een brochure over „Onze onjuiste kiesdeeler". De schrijver noemt daarin onzen wette- lijken kiesdeeler onjuist, omdat door dien kiesdeeler nooit direct 100 zetels worden toegewezen; de ontbrekende zetels worden aan de partijen met de grootste resten ge geven enz. Daardoor worden enkele par tijen schromelijk benadeeld, andere even sterk bevoordeeld. Op bldz. 15 geeft de brochure 'n inte ressant staaltje van de onevenredige stem- men'waarde der zetels bij de verschillende partijen. Den zetel van den Plattelanders- bond op 1000 stemmen stellend betaalde de Chr. Hist. Partij toen eiken kamerzetel met 1259 stemmen! Dat is met nagenoeg 26 pet. meer stemmen per zetel. Op bldz. 16 vindt men een staat, waar in duidelijk te zien is, dat een partij, die. volgens de vigeerende kieswet 30 krijgt, het tot 36 zou gebracht hebbi dien alle zetels met evenveel stemmen taald werden, m.a.w., als de wet wijzigd werd, dat de kiesdeeler in c zetels gaf, dat die ellendige resten; dus niet bestonden. Ook geeft de brochure nog interess cijfers over lijstenverbinding. In hoofd: heeft ze ten doel, de wet zoo te wijzi dat de kiesdeeler in eens 100 zetels g; waardoor alle zetels even groote steme waarde krijgen. Eerlijker kan 't niet. Laat ik nu de officieele cijfers in Staatscourant gepubliceerd zijn i hand der brochure de verkiezing van i behandelen. Dit interesseert den geacl lezer natuurlijk meer. In totaal werden uitgebracht 3.379, geldige stemmen; de wettelijke kiesi 1 Ir is dus 33795.03 en 75 pet. daarvan 22046,2725. Om kans op 'n restengeta hebben zijn dus vereischt 22047 geli stemmen. De partijen, die een of meer haalden zijn: k. a. R. Iv. Staatspartij 1001589 st. b. S. D. A. P. 8047,14 c. Anti-Revolution. Partij 391S32 d. Christ.-Hist, Unie 354548 e. Vrijheidsbond 249105 f. Vrijzinnig Dem. Bond 208979 g. Staatkundig Geref. Partij 76709 h. Herv. Geref. Staatspartij 35931 i. Plattelandersbond 34S05 j. Comm. Partij (De Visser) 37678 k. Middenpartij v. St. en L. 39955 1. Comm. Partij (Wijnkoop) 29863 Bepaal ik volgens de tabellen I en II, blz. 6 en 7 der brochure de grenswaarden van den kiesdeeler (K. D.), die in eens 100 zetels geeft, dan vind ik voor minimum 30950 7/13 ruim en voor maximum 31138 1/8. De brochure bewijst me, dat de getallen, liggende tusschen 30950 7/13 ruim en 311381/8 incluis, alle even goed zijn voor K. D., wijl ze alle precies 100 zetels geven. Tusschen die grenswaarden liggen behalve n oneindig aantal gemengde getallen 2S8 heele getallen, o.a. 31000. Dit is de gemakkelijkste kiesdeeler: hij geeft 100 kamerzetels van gelijke stem- menwaarde. De uitslagen staan hieronder: Zetels volgens de Wet: a b c d e fgh i .j k 1 30 24 12 11873 11111 100 zetels. Zetels met K. D. SlOOt) ab cdefghijkl 32 25 12 11 8 6 2 1 1 1 1 0 100 zetels. a-c-d 53 zetels volgens de Wet en 55 met K. D. 31000. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat bij deeling door den wettelijken K. D. en kele stemcijfers gelijke resten geven; deze gelijke resten kunnen onder bepaalde om standigheden aanleiding geven tot loting om één of meer restenzetels. Bij de hier beoogde wetswijziging kan zich in min dere mate 't geval voordoen dat één of meer resten per zetel gelijk zijn. In dit geval kan het onder bepaalde voorwaar den gebeuren, dat er geen K.D. te vin den is, die precies 100 zetels geeft. In dat geval geeft loting ook hier de oplossing. De kans op deze mogelijkheid de z.g. „panne arithmétique" is evenwel uiterst gering. Wil de „panne" aanwezig zijn bij 't aanbevolen systeem K. D„ dan moeten: a. twee of meer stemcijfers gelijke resten per zetel geven bij deeling; b. die resten per zetel tot <Ie kleinste behooren en daar door in aanmerking komen om een zetel te verliezen ter bereiking van 't juiste aantal, en c. de aan al die partijen met gelijke resten per zetel te ontnemen zetels 't aantal zetels te klein doen worden. In deze drie voorwaarden ligt dus 'n onwaar- schijnlijkheidsgraad in de 3de macht, waar door de theoretische mogelijkheid a. h. w. 'n practische onmogelijkheid der „p.a." wordt. Geheel onmogelijk is ze evenwel niet. Doet ze zich ooit voor, dan geeft 'n simpele loting de oplossing. Stellen we bij de laatste verkiezing el- ken zetel van g op 1000 stemmen, dan be talen de 12 partijen, die één of meer ze tels haalden, haar zetels als volgt: g. met 1000.00 st. 1. 1123.78 f. 1167.56 e. 1217.77 dus 29 dir. z. en 1 restz. 1256.63 1277.04 1309.64 1311.39 1321.68 1321.68 1321.68 1321.68 Hieruit blijkt duidelijk de zeer gro onbillijkheid van den Wettelijken K. want de zetelwaarden loopen op van 1 tot ruim 1321 stemmen of met ruim 31 j Nu kan men wel zeggen, dat de kle partijen haar kans op een zetel verliez als ze bij 75 pet. van den K. D. niet i mogen loten om de restenzetels. Maar stel daar tegenover: Dezen keer viel voorrecht slechts aan een enkele pai Wijnkoop, ten deel; en waarom moeten grootere partijen benadeeld worden d ze haar zetels te doen betalen met li 32 pet. meer stemmen? Waarom is kiezer eener groote partij zooveel mini waard, dan die ecner kleine partij? Is i dan billijk? Is dat eerlijk? Daarenbovf Nu waren 25 van de 37 partijen waai loos omdat ze geen 75 pet. van den K. haalden. Zou 't nu zoo erg geweest z als Wijnkoop nog bij dat groepje van geduwd was? Weinigen in 't land zoui er om treuren, zeker niet z'n 99 Colleg De nieuwe Kamer heeft nu 4 jaai tijd om aan de zeer oneerlijke zetelverd ling, vastgelegd in art. 99 onzer Kiesw 'n einde te maken. Daartoe is slechts n dig, de redactie van art. 99 aldus te zigen „Art. 99. Het centraal stembureau dei met inachtneming van het bepaalde in a t. 98 en 101, eerste lid, al de stemcijfi door zoodanig getal deeler dat som der geheelen van de quotiënten gel wordt aan het aantal te vervullen pla sen. De gebruikte deeler wordt in d wet kiesdeeler genoemd. Geven bij deeling der stemcijfers d< den kiesdeeler twee of meer partijen lijke res fen per zetel en wijkt daardoor vens het totale aantal zetels één of mt af van het aantal te vervullen plaats dan wordt door loting bepaald, aan wel van die partijen met gelijke resten zetel een zetel minder moet worden l gekend om het aantal zetels gelijk te ken aan het aantal te vervullen plaats? Van art. 100 cler bestaande wet bl alleen het 1ste lid bestaan en daara moet toegevoegd worden: „met inaahti ming van het in de laatste alinea van 99 bepaalde." Wie maakt zich verdienstelijk .Wi land door de kat de bel aan te bind om tot wetswijziging te geraken? Maastricht, 31 Juli 1929. H J. BECKERS Ten slotte werd een prijs toegekend aan den kaaskooper, den heer H. Scheer te Schoonhoven, die het grootste aantal par tijen kaas n.l. 28 ter markt had opgekocht. Op den winnaar volgden: de N.V. Kaas handel Mij. Gouda, met 22, de lieer Kas- bergen met 20 en de heer H. IJssen te Gouda met- 15 partijen. Een prijs werd nog toegekend aan den eersten en voorts eiken tienden aanvoer der, welke prijzen door winkeliers werden beschikbaar gesteld. Ten slotte ontving elke 25ste aanvoerder (van 25150) een premie, beschikbaar gesteld door de afd. Oudewa ter van de Holl. Mij. van Landbouw. Alcoholist-Psychopaat. De Amsterdamsche Rechtbank heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den man, die op 22 April 1.1. den geldbak van den electriciteilsnieter in zijn wo ning openbrak en het daarin aanwezige geld zich toeëigende. Volgens de deskun digen is verdachte een chronisch alcoho list en is zijn toerekeaigsvatbaavheid ver minderd, als gevolg vaii zijn alcoholisme en vanT~ zijn psychopathische karaktereigen schappen. Het O.M. had drie maanden gevangenis straf gevorderd. De Rechtbank veroordeel de hem wegns diefstal met verbreking tot twee weken gevangenisstraf onder aftrek van twee weken preventieve hechtenis en me; last., dat hij ter beschikking van de rë- geering zal worden gesteld, teneinde van harentwege te warden verpleegd Een niet gestutte muur. Voor de Arnhemschö Rechtbank bei de*vorige week tercht gestaan J. Br.,: beider bij de firma W. te Den Haag, het aan zijn schuld te wijten zou hebb gehad, dat bij een graafwerk tijdens 1 leggen der waterleiding re Ubbergen, d« de firma W. uitgevoerd, een muur stortte, die, (ffschoon in de nabij staande van de gegraven kuil over werk verd. het toezicht had niet op !i van den verd. was gestul. hetgeen ten volge had, dat e$n medearbeider nu. vallend gesteente werd bedolven en de gevolgen is overleden. Het O. M. achtte bij de behandeling zaak de schuld van den verd. bewezen eischte drie weken gevangenisstraf. De Rechtbank te Arnhem, niet be wet achtend, dat verd. verantwoordelijk hebben gehandeld, en Jat hij schuld i hebben aan den daa-i van den arbeid sprak hem daarom vrij Tulpen-diefstal te Hillegom. Een lS-jarige kellner en een 21-ja' koopman, beiden te H i 11 e g o m, besc! digd op den avond van 24 Mei op een' tc Hillegom 5000 tulpen te hebben afgi den en meegenomen, werden door de I lemsche rechtbank veroordeeld tot on: scheidenlijk 6 en 8 maanden gevang? straf.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8