SPORT LUCHTVAART RECHTZAKEN UIT DE PERS Financiën en Economie De vondst van traangas te Berlijn. Een overdreven voorstelling. jEtefc eerste bericht over de ontdekking van den voorraad gifgas in de Barstrasse te Wilmer&dorf zijn overdreven gebleken. Eet gaat niet om duizenden doch om en kele glazen bollen en e. ïige honderden ampullen van een vinger dik, welke gas, dat noch levensgevaarlijk, noch schadelijk voor de gezondheid is. bevatten en dat tijdens den oorlog voor het beproeven van gas meters werd gebruikt. Be gezondheid der gaswerkers, die den voorraad vonden, heeft geen nadeel on dervonden en de mannen behoefden geen medische hulp in te roepen, daar de ster- te prikkeling der traanklieren, na korten tijd ophield. De brandweer had terstond eenige man schappen, die met gasmaskers waren uitge- rust naar de plaats van de vondst gezon den. De glazen bollen en ampullen werden opgeruimd, zoodat er verder geen gevaar meer bestaat. De eigenaar van de fabriek van prikkel- gas, heeft op het o ogenblik een technisch bureau in Saksen. Hij zal zoo spoedig mo gelijk in verhoor worden genomen over de vraag of er nog meer schadelijke gassen op het terrein liggen begraven. Zou dit het gevolg zijn, dan zouden de eventueel nog aanwezige voorraden onder deskundig toe zicht onschadelijk worden gemaakt. Zes kostbare handschriften verdwenen* Onder ouden rommel teruggevonden. Op het transport van Keulen naar Mainz zijn kort na afloop van de Pressa-tentoon- 6telling zes kostbare handschriften verdwe nen, o.a. het getijdenboek van Karei den Stouten uit de 14de eeuw dat eigendom van het Gufcenfoerg-museum te Mainnz was. De {tukken waren voor 200.000 mark verze kerd. Alle nasporingen waren tot nu toe vruch teloos doch eindelijk is de zaak toch opge- erd. Een jonge man, die bij een expe ditiefirma te Keulen in dienst is heeft de stukken in een kist onder ouden rommel gevonden. Hij had er geen besef van, welke waarde de stukken hadden en dacht, dat b Gutenherg-museum te Mainz was. De daarom mede naar huis, waar zijn va der ze zag. Deze zag de waarde van de stukken in i gaf er kennis van aan de expeditiefir ma, die zich met het bestuur van de Pressa in verbinding stelde. Toen bleek dat het drie der vermiste stukken waren en gisterenmorgen werden bij nader onderzoek onder het oude papier "lij de firma ook de drie and'ere stukken gevonden. Strafbare feiten zijn, voor zoover geble ken is, niet gepleegd. Door een ongelukkig il is de kist waarschijnlijk onder den ouden rommel in het pakhuis van de firma verzeild. Ellis-eiland. Muiterij van uitgewezen immigranten. Honderd zes en zeventig immigranten, die door de Amerikaansche autoriteiten niet in de Vereènigde Staten werden toegela ten en daarom tijdelijk werden onderge bracht op Ellis-Island, zijn op de veerboot tusschen Jersey-City en Ellis-Island in op stand, geraakt. Een Duitsche immigrante, Dora Peters, sloeg een venster stuk en trachtte den immigratie-inspecteur zijn dienstrevolver te ontrukken. Zij verwondde verscheidene beambten, die haar tracht ten tegen te houden. Een Syrische yrouw trachtte met een schaar zelfmoord te ple- i. Een Italiaan was reeds in het obser- vatiege-bouw uit een raam gesprongen en gevlucht. Hij kon echter gearresteerd wor den. Een groot aantal immigranten maakte zich aan verzet schuldig. Waarschijnlijk zijn zij daartoe aangezet door ongunstige elementen aan boord, aangezien zich veer tig misdadigers onder de voor Ellis-Island bestemde passagiers bevonden. Familiedrama in Grunewald. Een droevig drama speelde zich volgens een bericht in de bladen van Dinsdagavond af in een restaurant bij het station Grune wald. Daar schoot de 27-jarige zoon van den eigenaar uit vertwijfeling over den dood van zijn vrouw zijn l1/2-jarig dochtertje dood en pleegde vervolgens zelfmoord. Een spoorloos verdwenen rechter. Sinds een dag of tien heerscht groote onrust over het spoorloos verdwijnen van den Berlijnscben rechter dr. Bombe, die een vacantie-uitstapje niet is terugge keerd. Alle nasporingen door politie en justitie op groote schaal gedaan, zijn tot dusver vruchteloos gebleven. Dr. Bombe heeft inderdaad de aandacht op zich gevestigd in de dagen van de be ruchte veemmoord-processen. Hij heeft toen o.m. van de regeering een verklaring Uitgelokt over de vraag of openbaarheid 'bij die processen al of niet gewenscht was. In een gemeenschappelijke conferentie van het Eijkskabinet en de Pruisische regeering onder leiding van den rijkskanselier Marx is men toen tot de conclusie gekomen, dat openbare behandeling in het staatsbelang geboden was. Hij heeft toen nogal opzien gebaard, dat niettemin de rechtbank on der president Bombe toch de openbaarheid Uitsloot. Op een groote bijeenkomst van de republikeins che Rijksdag te Hamburg heeft de Pruisische minister-president Braun dit toen scherp gecritiséerd. Dit ge beurde echter ruim drie jaar geleden. En uu weten rec-htsche bladen te vertellen, dab vdie critiek Bombe in den dood heeft ge dreven". Van andere zijde wordt echter verzekerd, dat hier van zelfmoord geen sprake is, doch veeleer van moord. Het onderzoek wordt ijverig voortgezet. INGEZONDEN MEDEDEELING. VOETBAL. DIOC. HAARL. BOND. Uit het Leidsche District. Gisterenavond hield het District Leiden van den D. H. V. B. een druk bezochte al- gemeene vergadering, waar besproken is de jaarvergadering van den D. H. V. B. te Haarlem gehouden op Zondag 21 Juli 1.1. Er werden vele discussies gevoerd. Het geheele Districtbestuur is en bloc afgetre den, zoodat de leiding in het Leidsohe Dis trict er niet meer is. Om het wereldkampioenschap. De commissie uit de F.I.F.A. voor het wereldkampioenschap in 1930 te Monte video heeft gistern te Neurenberg verga derd en vastgesteld, dat wanneer meer dan 16 olubs deelnemen, gewoon volgens beker-systeem gespeeld zal worden. Be draagt het. aantal deelnemers ten hoogste 16, dan zullen de deelnemers in 4 groepen van ten hoogste 4 ploegen verdeeld won- den. Iedere groep speelt dan een halve competitie en de winnaars spelen dan vol geus beker-systeem om het kampioenschap. Voor zoover thans reeds nagegaan kan worden, zal het aantal deelnemers onge veer 16 bedragen, waarvan c.a. 10 uit Amerika en ea. 6 uit Europa. Zweden—Letland. De Zondag te Malmö gehouden wed strijd Zweden'Letland werd met 100 ge- door Zweden. De belangen der N. V. B. geschaad. Naar de „Sportkroniek" vermeldt, werd in de bestuursvergadering van den N. V. B., naar aanleiding van de in de N.A.C.- Klok gepubliceerde artikelen van de hee ren Asselbergs en Yerlegh, betreffende de door het Bondsbestuur aan den heer Piederiet opgelegde straf van schorsing, waarin, de goede trouw van het "bondsbe stuur in geding wordt gebracht, besloten, om genoemde heeren in staat van beschul diging te stellen, wegens het schaden van de belangen van den N.Y.B. WATERPOLO. A. Z. C. I—A. Z. C. II 3—1. A. Z. O. I is direct iets sterker, waar door het leder herhaaldelijk naar de helft van de A. Z. O. II wordt verplaatst. En kele schoten belanden in veilige handen van Weijers, die meermalen verdienstelijk weet. te redden. Rust komt met blanken stand. Als weer aangevangen wordt, neemt het tweede zevental het spel onmiddellijk in handen. Het leder wordt goed opgebracht en met een onverwacht schot uit het mid den neemt A. Z. C. II de leiding. A. Z. C. I pakt. nu flink aan en weldra wordt de stand door Hoogenboom met een onhoud baar schot op gelijken voet gebracht. Spoe dig vergroot het eerste zevental dan mot een schot van links de voorsprong. Wel tracht A. Z. C. ÏI alsnog den achterstand te verkleinen, doch deze pogingen falen. In tegendeel verplaatst A. Z. C. I het spel nogmaals na-ar de overzijde, waar weldra het derde doelpunt te voorschijn komt. Ein de komt met een 31 overwinning van A. Z. C. I. Scheidsrechter H. van den Bosch leidde correct. ROEIEN. Een nieuwe prijs voor Henley. De Amerikaansche mevrouw Florence Brooks-At en hoeft het bestuur van Hen ley een wisselbeker aangeboden om te dienen als prijs voor een nieuw nummer bij de Henleywedstrijden en wel een wed strijd in achtriemsgieken voor schoolploe- gen. De toezegging is daarbij gedaan, dat een der sterkste Amerikaansche schoolploe gen het komend seizoen in dien wedstrijd zal uitkomen. SCHIETEN. Schietwedstrijd „Duinland". Gisteren werden voor de Kring van Bur gerwachten „Duinland." de Kring-wedstrij den gahouden, waaraan deelnamen vijftal len uit alle bij den Kring aangesloten Bur gerwachten n.l. Katwijk, Valkenburg, Yoor schoten, Wassenaar, Oegstgeest, Rijnsburg Leiderdorp en Benthuizen, tellende samen 894. leden. Yoor deze wedstrijden, die op de Rijks schietbanen te Katwijk a. d. Rijn plaats hadden, waren ingeschreven 21 vijftallen (korpsen): Tevens was er een vrije baan wedstrijd waaraan alle korpsschutters en reserves konden deelnemen. De volgende prijzen waren beschikbaar. 3 Medailles als korpsprijzen, in iedere klas se A, B en C een medaille. Drie luxe prij zen voor ioderen besten schutter in iedere ldasse A, B en C Verder konden de drie beste schutters in ieder vijftal een prijs, luxe voorwerp, winnen. Voor de vrije baan waren geldprijzen beschikbaar. Te drie uur waren bijna allo schutters present en nam Majoor Phaff het woord. Spr. zeide het «en eer te vinden deze wed strijden van „Duinland" waarvoor zoo'n groote animo bestond te mogen openen. Na enkele hartelijke woorden wensohtc spr. de schutters veel succes en verklaarde den wedstrijd voor geopend. D'e wedstrijden namen een aanvang op vier banen en werden den geheelen mid dag begunstigd door prachtig weer. Na afloop te ongeveer half acht verzamelden alle schutters zich bij de Cantine, waar aan de hand van een uitgebreide collectie staten werd bepaald, wie de winnaars wa ren. De xiitslag was al3 volgt: In A was maar een vijftal, nl. van Rijnsburg. Deze kamp was dus gemakke lijk. Dit vijftal behaalde 243 punten in 140 seconden. In klasse B was de uitslag: Oegstgeest no. 1 met 255 p. in 176 sec., Voorschoten no. 2 met 253 p. in 183 sec., Rijnsburg no. 3 met 251 p. in 164 sec., Kat- wjjk no. 4 met 235 p. in 144 sec., Rijnsburg 2de vqftal met 241 p. in 155 sec., Katwijk no. 6 met 235 p. in 173 sec., Wassenaar no. 7 met 231 p. in 182 sec., Leiderdorp no. 8 met 228 p. in 164 sec., Benthuizen no. 9 met 217 p. in 204 sec., Benthuizen 2de vijftal no. 10 met 141 p. in 198 seconden. In klasse O was de uitslag: No. 1 Oegst geest met 238 p. in 201 sec., Rijnsburg no. 2 met 256 p. in 188 sec., Katwijk no. 3 met 243 p. in 200 sec., Voorschoten no. 4 met 233 p. in 217 sec.; Katwijk 2de vijftal no. 5 met 221 p. in 203 sec., Valkenburg no. 6 met 206 p. in 189 sec., Katwijk 3de vijftal no. 7 met 203 p. in 188 sec., Benthuizen no. 8 met 185 p. in 224 sec., Rijnsburg 2de vijftal 126 p. in 114 sec. Benthuizen 2de vijftal 104 p. in 264 sec. De beste korpsschutters waren: In A waarvan één vijftal uit Rijnsburg de heer G. van Vliet te Rijnsburg. In B, 10 vijftal len, de heer H. W. Collee te Oegstgeest. In C, 10 vijftallen, de heer H. J. Bouw meester te Voorschoten. Een korpsmedaille voor hoogste korps- uitkomst wonnen: in A. I vijftal, de Bur gerwacht te Rijnsburg. In B 10 vijftallen de Burgerwacht te Oegstgeest. In even- zoo 10 vijftallen, de Burgerwacht te Oegst geest. De uitslag van de vrije baan-wedstrijd was: (Maximum 30 punten): no. 1 W. van Druten te Oegstgeest met 30 p., steunserie 29; 2. de heer R. Trousselot te Katwijk met 30—29; no. 3 de heer J. Rijnders Wasse naar met 3027 p.; no. 4 de heer C. Haasnoot met 3026 p.; no. 5 de heer van Beesten te Wassenaar niet 3022 p.; en no. 6 de heer A. Slingerland te Katwijk met 30—21 p. Do uitkomsten der korpswedstrijden had den tot gevolg, dat als hoogste korpsen in B aan den gewestelijken wedstrijd in Den Haag zullen mogen deelnemen no. 1 Oegstgeest, no. 2 Voorschoten, no. 3 Rijns- burg. In C no. 1 Oegstgeest, no. 2 Rijns- burg, no. 3 Katwijk, terwijl in A slechts een vijftal was, zoodat deze klasse hierom niet behoefde te schieten. Na afloop sprak de heer Schrassert Bert secr. van den „Kring Duinland" eenige woorden tot de leden van „Duinland" en feliciteerde hen met het behaalde succes. Do heer Turion te Voorschoten reikte dan de prijzen uit aan de respectievelijke win naars, waarmee deze wedstrijddag eindig de. Oegstgeest heeft zijn ouden roem weer voortreffelijk gehandhaafd. Kom eris naar beneden! De vliegers Jackson en O'brien bevin den zich nog steeds in de lucht. De organisators van de vlucht hebben den vliegers last gegeven, de vlucht te staken. Men vermoedt dat dit om finan- cieele redenen is geschied, daar elk uur ongeveer 300 gulden kost. De organisators zijn klaarblijkelijk be vreesd, dat zij indien de vlucht nog lan ger duurt niet aan hun geld zullen komen. Of de vliegers aap deze lastgeving gevolg zullen geven, is nog onbekend. Zij hebben pas nog gemeld, dat de motor weer naar behooren werkt. De organisators hebben daarop te kennen gegeven dat zij verdere tochten niet voor hun rekening nemen. HAAGSCHE RECHTBANK. Een aanrijding met doodelijk gevolg. Voor do rechtbank te 's-Gravenhage stond gistermiddag terecht H. W. A., iblöerabollenkweeker te N o o r d w ij k, ter zake dat hij op 3 Mei j.l. te Noordwijker- hout op de Lange Laan bij een kruispunt deu wielrijder O. R. heeft aangereden, ten gevolge waarvan de laatste is overleden. Als eerste getuige werd gehoord dr. J. P. L. v. Hulst, geneeskundige te Leiden, die sectie had uitgeoefend op het lijk. Hij had ernstige verwondingen van de herse nen geconstateerd. De dood moest ver oorzaakt zijn door een val en de verwon dingen der huid zijn vermoedelijk ontstaan door het schuiven over den grond. Van glasscherfjes in de huid is niets geble ken. Getuige v. Dijk, arbeiders te Noordwijk, vertelde, dat het 's avonds 7 uur was. Hij zat bij verdachte in den anto, die van de richting Lisse kwam. De auto reed in de richting Noordwijk. De Lange Laan komt 'bij het kruispunt uit op den 's-Graven- damschen Weg. Mien reed ongeveer 35 K.M. Op den hoek van de Lange Laan staat een huisje, dat het uitzicht belemmerde. Van achter het huis kwam toen B. op de fiets te voorschijn. De chauffeur A. week uit naar links, hetgeen in de gegeven omstan digheden het beste leek. Getuige hoorde toen glasgerinkel en A. stopte onmiddel lijk. De jongen lag toen bewusteloos op den .grond. Er was niemand in het huis. Getuige heeft toen het slachtoffer bij hot huis gelegd. A. heeft in dien rijd een dok ter gehaald. Voor dat men het kruispunt naderde is een signaal gegeven. De jon gen had geenerlei teeken gegeven welke richting hij nemen moest. Getuige de Groot, die in een bloembol- lenveld werkzaam was, had het ongeluk niet zien gebeuren. De auto reed niet hard en had bij het huis een voldoende claxon-signaal gegeven. Getuige Kromhout had het ongeluk zien aankomen. De wielrijder reed zeer hard en pardoes tegen den auto aan. De jon gen keek absoluut niet uit. Een getuige a décharge, die dc fiets na FIETSERSPLICHT. „DE LEUGEN DER MIDDELEEUWEN". De Maasbode schrijft: Zooals men in ons land heeft kunnen le zen, heeft het Xle internationaal congres voor middelbaar onderwijs vergaderd en daar is o.a. speciaal de nadruk gelegd op de waarde van controle op gc:'licclenis'boo- ken, opdat de jeugd niet verkeerd worde voorgelicht. Het is buitengewoon prijzenswaardig, dat men zoo op de bres staat om door goede voorlichting het internationaal leven to zui veren, maar het zou van waarde zijn, dat men tevens een oogje in het zeil hield over degenen, die in het naar beneden halen van onze voorouders, blijkbaar gezonde historie- beoefening zien en die het blijkbaar vooral gemunt hebben op het tijdvak, waarin de Katholieke Kerk in Europa de grootste rol speelde. Dat optreden tegen het laatste slag „voorlichters" ook zijn nut hebben kan, be wijst nr. 237 van „Universum", tijdschrift van Dalmeyer's volkuniversiteit. Volgens dr. H. van Schelven spreekt men nog steeds met recht van „donkere Middel eeuwen"; „de Middeleeuwen, besloten tus schen de wereldrijken van Karei den Groo- ten en Karei den Vijfden vormen een don keren tijd in de Europeesche geschiedenis"; „de Middeleeuwen geven het beeld van ge weld en ruwheid te zien,.niet van eennaieve maar van een perfide ruwheid". Wij dachten werkelijk in onze argeloos heid. dat dit domme standpunt omtrent een tijdvak met zoon verheven als spon taan uit geest en karakter van den tijd zelf gegroeide kunstuitingen, dat onze tegen woordige maatschappij er jaloersch op moet zijn sinds lang overwonnen was. Maar neenhet fabeltje van de duistere Middeleeuwen spookt nog steeds rond, zelfs in „Dalmeyer's Volksuniversiteit". Reden, waarom wij tegen dergelijke volksverlichting met den groptsten nadruk waarschuwen. het ongeval had bekeken, zeide, dat het rijwiel alleen voorzien was van een band- rem, die bovendien nog' in slechten staat verkeerde. De officier, mr. Rijkers, zeide, dat uit het. getuigenverhoor niet voldoende was komen vast te staan, dat verdachte schuld had aan de aanrijding. Ook is niet geble ken, dat de wielrijder zich er van over tuigd had of de weg wel vrij was. Spr. vroeg daarom v r ij s p r a a k. De verdediger, mr. F. Heeniskerck. sloot zich. bij dit requisitoir aan. De primaire schuld lag bij den wielrijder, die met een slechte rem in groote vaart den hoek om reed. Uitspraak Zaterdag 10 Augustus. Fietsendiefstallen. Wegens diefstal, gepleegd op 25 Mei, van twee fietsen, welke onbeheerd ston den voor perceelon aan de Thomsonlaan en aan de Heemstraat,' in Den Haag, is tegen dij chauffeur P. B. in Den Haag, ge detineerd, 2 jaar en 6 maanden gevange nisstraf geëischt. Het O.M. hield bij dezen eisch rekening met de omstandigheden, dat verdachte nog eenige fietsen heeft ge stolen, en dat het aantal fietsendiefstal len in Den Haag en omgeving in den laatsten tijd weer toeneemt. De artist G. B., in Den Haag, recidi vist en gedetineerd, stond terecht, wegens oplichting. Hij had - een rijwiolfabrikant weten te bewegen, tot afgifte aan hem van twee fietsen, door zich uit te geven voor gemachtigde van zijn broer, die agent was van bedoelden fabrikant, en daarbij ge bruik te maken van een valschelijk opge maakt volgbriefje. Tegen dezen verdachte, die het hem tenlastegelegdo volledig be kende, werd 8 maanden gevangenisstraf geëischt. Diefstal van een reliquie. De verpleger J. B. v. B., in Den Haag. recidivist en gedetineerd, stond terecht ter zake van diefstal van een zilveren reli- puie, toebehoorende aan de St. Antonius- parochie, uit de R.-K. kerk aan de Prin- cessegracht in Den Haag, gepleegd op 25 Juni. Verdachte heeft het gestolen voor werp in het Haagschc Bosch verborgen en daarna den pastoor van de parochie ge schreven, dat deze de reliquie onder ze kere omstandigheden kon terug krijgen. Do pastoor moest zich daartoe op een aan gegeven dag en uur bij de Bosehbrug be- vindon. Dit heeft geleid' tot verdachte's arrestatie. Het O. M. eisclite tegen dezen ver dachte, die reeds herhaaldelijk is veroor deeld, 2 jaar gevangenisstraf. De verdediger bepleitte het instellen van een onderzoek naar verdachte's geest vermogens. Uitspraken 10 Augustus. AFGESNEDEN BLOEMEN. Wilt ge lang genieten van afgesneden bloemen, onthoudt dan het volgende: Snij de bloemen 's morgens vroeg af of 's avonds na zonsondergang. Zet ze na het afsnijden eerst, een poos flink diep in het water en plaats ze op een koele donkere plek, nooit op een tochtige plaats. Schik ze daarna in vazen en zet. de bloemen ..niet in de zon. Wanneer onkelo der onderste bladeren onder water staan, blijven de bloemen ook langer mooi. Een roos voor het knoopsgat brandt men met. een lucifer aan het uiteinde dicht dan blijft ze langer goed. Do uiteinden 10 minuten onder kokend water houden is ook een methode. Bloemen die een lange reis hebben ge maakt zet men eerst in kokend water; wanneer het water weer koel is, snijdt men een stuk van de stelen en plaatst ze in frisch water. Wilt ge bloemen verzenden zet ze dan eerst eenige uren in water en pak ze ver volgens in een kist, met vochtig mos om het onderste gedeelte der stengels. Op 1 .Augustus moeten allo fietsen van een nieuw belastingplaatje zijn voorzien. Fietsers wilt U morgen denken Aan Uw nieuwe fietsersplicht, Met de wetenschap, dat g? anders Voor U zeiven onheil sticht. Bel en lamp en achterlichie Zijiv voor Uwe veiligheid, Maar de Btaat moet van de fietsers Ook wat hebben op zijn tijd. Want zij zorgt toch voor d' agenten, Die voor U klaar moeten staan Met hun boekjo, als U even Iets onfiétsig hebt gedaan. Stel die goede fietserzorgen Van Uw moeder Staat op prijs, Als een zeer gehoorzaam fietser, Doe Uw plicht nu en wees wijs. Houd goed rechts, als gij gaat fietsen, Let op den verkeersagent, Koop een plaatje voor een riksie En dan is de Staat content. Want een fiets zonder zoo'n plaatje Is een potlood zonder punt, Daar U, zonder overtreding, Op zoo'n fiets niet rijden kunt. 't Is een brandkast zonder sleutel, 't Is een haring zonder zuur, 't Is een socpie zonder ballen, 't Is een huisbaas zonder huur, Als een knoopsgat zonder knoopen, Want dan heb je feit'lijk niets, Als een weiland zonder koeien, Is een plaatje zonder fiets. TROUBADOUR. Nederlandsche Middenstandsbank N.V. Het jaarverslag over het eerste boekjaar der Nederlandsche Middenstandscrediet- bank begint met een overzicht van haar geschiedenis. Reeds een aantal jaren be- sto ud er een toestand van onrust en onze kerheid in het MiddensbandscredietWezen <n Nederland, zoowel ten gevolgo van alge- meene als van bijzondere oorzaken. Diver- so plaatselijlco (niet centraal georganiseer de) banken kwamen in moeilijkheden, ten slotte bleven ook de centrale instellingen niet voor moeilijkheden gespaard. In don loop van de jaren 1924 tot 1926 namen dezo verwikkelingen een steeds dreigender vorm aan; ten einde een catastrophe to vermij den, werd toon door de regeoring oen be langrijke garantie verstrekt ten bate van oen dier instellingen, wier val zonder twij fel zeer ernstige en vormoedclijk onherstel bare gevolgen zou hebben gehad. Het afge ven van een degelijke garantie echter zou, aldus het verslag, op zichzelf weinig ziu hebben gehad, indien zij niet kon worden beschouwd als middel om den tijd te win nen, welke voor een grondige reconstructie van het Middenstandsbankwezen noodig was. Die tijd is dan ook gewonnen.en gebruikt. In opdracht van den minister van financiën bestudeerde een daartoe speciaal in het leven geroepen commissie de vraag: öf, en zoo ja, op welke wijze, een reorgani satie van hot Middenstandsbankwezon mo gelijk zou zijn, zóó, dat daarmede de levens vatbaarheid gewaarborgd kon worden ge acht. Bedoeldo commissie, kwam tot de con- clusie, dat le. een afzonderlijk Midden- standsbankwezen in ons land nuttig en ge wenscht moet wordon geacht, en 2c. dat een zoodanig bankwezen kon worden opge bouwd door een grondige reorganisatie van hetgeen te dezen aanzion reeds in ons land bestond. Zij legde voor de reorganisatie een uitgewerkt schema aan den minister over. Do regeering nam de plannen der com missie over; de taxatie der drie bedrijven had plaats; de Volksvertegenwoordiging verleende haar goedkeuring aan de plan nen en na oen lange reeks van lange vrij ingewikkelde voorbereidende werk zaamheden kon de Nederlandsche Midden standsbank haar arbeid beginnen. Op den I4en Nov. 1927 opende de nieuwe bank haar loketten voor het publiek. Gezien de voorgeschiedenis van dit Mid- denstandscredietwezen, een factor, welke nog altijd zij het gelukkig in steeds min dere mate zijn schaduw op het 'bedrijf werpt, geeft do gang van zaken het bestuur aanleiding, met vertrouwen de toekomst tegemoet te gaan. De balans bevat dc volgende cijfers: Debet. Kas, kassiers {J24.165, effecten en belangen bij bevriende instellingen 579.923, prolongatie, on call en voorschotten op ef fecten ƒ2.885.746, rek. ct. debiteuren en ge- disc. accepten 15.828.045, vr. valuta 111.284, saldo nog te leveren en te ontv. fondsen 154.852, diverse debiteuren 119.458, te vorderen intrest, provisie en onlc. 107.529, iiigek. ohderp. ƒ96.236, in ventaris en safeinrichting 273.000, diversen 148.144, verlies 23.951. Credit. Aandeelenkapitaal 1,260.000, 5 pet. obligatielening 230.050, bankiers 772.465, prolongatie en callgelden 1.181.000, crediteuren, deposito's en spaar gelden 17.028.195, deposito's met eff. on- derp. 222.856, div. ered. ƒ290.030, tc beta len wissels 36.493, af tc rekenen incasso's 118.245, diversen ƒ113.005. De winst- en verliesrekening geeft aan: Debet. Onkosten en salarissen 1.932.127, afschrijvingen ƒ86.500, reserveering tegen bedrijfsrisico's 15.000. Credit. Intrest 1.265.36C, provisie 639.886, diversen 104.423, verlicssaldo ƒ23.951. Do gisteren te Amsterdam gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders heeft de balans en de winst en verliesrekening over 1927-—'28 goedge keurd. Als commissarissen zijn herbenoemd do heeren Chr. van den Heuvel, J. -M. H. Schoonbrood en L. de Groot. 3-2

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7