J.I. B^iif-Soda UIT DE RIJNSTREEK SPORT STADSNIEUWS LAND- EN TUINBOUW Agenda s« NOORDWIJK. Feestelijke intrede van den burgemeester. Het programma. Hedenmorgen te 11 uur legde de heer van do Mortel in handen van den Com missaris der Koningin de vereischte eedj» af. De burgemeester zal, zooals reeds ge meld, morgen zijn intrede doen. Het comité, dat de feestelijke ontvangst zal leiden, is als volgt samengesteld: H. A. Matliót, voorzitter; C. P. van Zeist, vice-voorzittar; J. H. A. v. d. Weijden, secr.-penninem.; F. H. van Spanje, cere moniemeester. Leden: J. Admiraal. W. Baalbergen, J. Barnhoorn, P. van Dam, M. Hoek, W. Klinkenberg, G. v. d. Luijt, J. Mooijekind, P. Plug, C. Soeteman, Tb. Taskin, J. Tis- sing. Te 10 3/4 uur wordt de Burgemeester aan de grens der gemeente (Gooweg) ver wacht. Een welkomstwoord zal daar ge sproken worden door den heer H. A. Ma thot, voorzitter van het comité. Bloemen zullen worden aangeboden namens de bur gerij van Noordwijk door een dochtertje van den loco-burgemeester, den heer J. van Eeden. Daarna beeft een défilé plaats van be sturen of deputaties van vereenigingen, die op de laan van „Dijk en Burg" staan opgesteld. Hierna wordt in optocht naar het Baadhuis getrokken. Daar aangekomen wordt een welkomstlied gezongen, gedicht door den heer J. Kloos. Aan de echtge- noote en de moeder van den Burgemees ter worden door een dochtertje van het oudste raadslid, den heer C. W. G. Alke made, en een dochtertje van den gemeen te-secretaris bloemen aangeboden. Te 12 uur heeft de installatie van den burgemeester plaats in een openbare raadsvergadering,. Daarna te half één de receptie. Om kwart over 3 wordt een rijtoer ge maakt door den nieuwen burgemeester en den gemeenteraad door de geheele ge meente. Te volgen route: Lindenplein, v. Lim burg Stirum straat, Bronckhorststraat, Mo lenstraat, Voorstraat, Lindenplein, van Limburg Stirumstraat, Kerkstraat, Zee straat. Bij aankomst te Noord wijk aan Zee zal de Burgemeester door den heer C. J. van Zeist, voorzitter van de Oranje-Ver- eeniging te Noord wijk aan Zee, worden toegesproken. Hierna aanbieding van bloe men door het dochtertje van den heer C. v. d. Wiel, wethouder, waarna de Burge meester zal worden toegezongen door het kinderkoor „De Lofstem". Vervolgens 3al de rijtoer worden voort gezet door de Hoofdstraat, Huis ter Duin straat. Bij het monument van Burgemees ter Pické zal door vereenigde koren een zanghulde worden gebracht. Hierna wordt de rijtoer vervolgd: O. Zeeweg, Pické- straat, Douzastraat en Voorstraat. Daarna ontbinding. Te half 9 wordt een muziek- en zang uitvoering gegeven op het Lindenplein en voor de Ned. Herv. Kerk te Noordwijk- Zee. Te ongeveer half 10 zal de burge meester en het dagelijksch bestuur der ge meente tegenwoordig zijn bij het concert te Noordwyk aan Zee. KATWIJK. Hevige autobotsing. Hedenmorgen omstreeks 9 uur zou de bode Zwaan zich met zijn auto begeven naar de bollen schuur van de fa. De Mooy en Braun aan den Vreugdeweg. Het uitzicht op den weg aldaar wordt belemmerd door de woning van den tolbaas aldaar, Als gevolg hier-, van is Z. met zijn auto in botsing gekomen met de electrische tram naar Katwijk aan Zee. De auto sloeg over den kop en werd nagenoeg vernield. De twee inzittenden wisten resp. door het portier en de voor ruit uit den auto te kruipen. Zij bleken wonderlijk genoeg geen letsel te hebben •bekomen. Ook het tramrijtuig werd nogal bescha digd. LISSE. Auto onderstboven gereden. Gister morgen te half negen werd een vrachtauto geladen met leverbare tulpen, van de vei ling Hobaho komende uit de Kanaalstraat door de stoomtram van achteren aangere den. De auto werd totaal onderstboven ge worpen. zoodat de bollen over den weg rolden. Daar het. verschillende soorten wa ren is 't natuurlijk een schadepost.je LANGERAAR. Serre-wedstrijden S. D. 0. Onder be gunstiging van goed zomerweer werd Zon dag met de serie-wedstrjjden van S. D. O. een aanvang gemaakt. Om half drie werd begonnen met den wedstrijd S. D. O. I te gen B. O. D. A. I uit Bovenkerk voor de le afdeeling. S. D. O. wist na de rust de leiding te nemen en deze te behouden. Het spel was somtijds wat ruw, waartegen de„ scheidsrechter strenger had moeten op treden. Toch is deze overwinning tegen een goeden 2e klasser een mooie prestatie. Na dei} eersten wedstrijd moest er gespeeld worden voor de 2de afdeeling, maar beide elftallen waren verhinderd te komen. OEGSTGEEST. Bouwen. Aan van der Velden en De .Tong, aannemers alhier, is opgedragen: Door de commissie der Ned. Herv. Gem. to Leiden onder Architectuur W. Fontein, Architect B. N. A.; het restaureeren van de Marekerk en de geheele eiken betim meringen en l>anken in de Marekerk te Leiden. Door den Rijkswaterstaat onderhands opgedragen het maken van een havenkan toor bchoorende tot den bouw eener schutsluis te IJmuiden, dit gebouw wordt geheel uit gewapend beton opgetrokken. Deze 1 wee werken zijn opgedragen voor ruim 75.000. VOORSCHOTEN. Geboren: Geertruida Maria d. van G. van Dorp en E. Los. Overleden: G. J. van den Berg, 74 j. P. A. van Haaster, 41 j. Getrouwd: W. N. van Heijniugen en W. M. E. Waaijer. A.' West-phal en E. Schuier. A. Beij en H. van der Vos. RIJNSBURG. Oprichting woningbouwvereeniging. Gisteravond werd hier ter plaatse in het café van den heer H. Coster een bijeen komstgehouden ter oprichting van een woningbouw-vereeniging. De opkomst was groot, aanwezig waren o.a. de heer T. ICr'alt, gemeenteraadslid en de heer A. van der Heyden. architect te Leiden. Als inleider trad op de heer J. A. Verkuylen, voorzitter van de Woningbouw vereeniging „Buitenkist" te Oegstgeest en tevens federatief bestuurslid van woning- bouwvereeuigingen voor Leiden en omstre ken. Spreker sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen, memoreerde uitvoerig het doel van een woningbouw-vereeniging en lichtte de noodzakelijkheid er van te Rijns burg nader toe. Zooals de Romeinen uit riepen Panem et Circenses (brood en cir- cusspelen), zoo krijt het volk in Rijns>burg om woningen, aldus spreker. De te stichten woningen zullen voor zoo laag mogelijken prijs verhuurd worden. Spreker behandelde de vraag, hoe men aan kapitaal komt. daarin heeft onze re geering voorzien in het belang der -olks- huisvesting; verschillende naties nemen hieraan een voorbeeld. Spreker gaf gelegenheid tot vragen stel len, enkele vragen werden gesteld en door spreker beantwoord. Hierna had de samenstelling van het voorloopig bestuur plaats. Spreker stelde zich beschikbaar als adviseur. Het voor loopig bestuur is gekozen als volgt: G. van Egmond, vice-voorz., H. van Leeuwen, se cretaris, A. de Heyer, penningmeester. Verdere bestuursleden P. van Egmond, K. Zandberg. J. van der Kwaak, C. D. Ver- bey, H. W-althuis en R. Wagter. Tot ar chitect werd benoemd de heer A. van der Heyden. Ten slotte werd de geanimeerde verga dering, onder applaus der aanwezigen, na een hartelijk woord van den inleider, ge sloten. WASSENAAR. Kindje in het zand gestikt Het anderhalf-jarig dochtertje van den heer- W. Z„ alhier, geraakte bij het spelen in het zand in een gat en werd onder het zand bedolven. Een vlug ontboden genees heer kon slechts den dood constateeren. ALPHEN AAN DEN RIJN. Nationale grasbaan-wielerwedstrijden. Tijdens de a.s. feestelijkheden der Wil- helmina-vereeniging te Alphen aan den Rijn, te houden op 20 en 21 Augustus, zul len door het actieve optreden van eenige bestuursleden, nationale gr as b a an- wi ele r- wedstrijden gehouden worden, welke wed strijden worden gereden onder het regle ment der N. W. U. border vernemen wij uit goede bron, dat de beste renners van Nederland onder de mededingers zijn, oa. de heer J. Franssen, Ubachtsberg, Limburg, kampioen beroeps rijder 1929 van Nederland, welke renner is afgevaardigd naar de wereld-kampioen schappen, die op 15 Augustus a.s. in Zwit serland worden verreden. Verder zullen deelnemen de snelle Haag- sche renners, Leenen en Bontekoe, welke§ laatste kampioen is van Zuid-Holland als ook de prijswinnaar van den wedstrijd Den HaagBrussel 1927, onze plaatsgenoot Vreeswijk, waarna nog 16 der beste ama teurs van Nederland zullen deelnemen, w. o. de Graaf, Amsterdam, kampioen 1929; Van Rossum, Den Haag, kampioen 1928; J. v. d. Ende, 200 K.M. recordhouder van Sparta enz. BODEGRAVEN. Herwonnen Levenskracht. De Speld jesdag gehouden ten bate van Herwonnen Levenskracht heeft Zondag 21 Juli 140.51 opgebracht. Dank aan de milde gevers, maar ook en vooral aan de dames voor de moeite die zij zich getroost hebben voor het welslagen dezer collecte. Twee ongelukken. Gisteren werd een jongen door een auto, die snel den hoek om kwam rijden, aangereden en van de fiets geworpen. Hij kwam voor de auto te rechtdoor krachtig remmen bleef de auto gelukkig bijtijds staan. Even later reed een motor tegen een auto op de brug. De motor kantelde en kwam op twee kleine meisjes van den heer T. terecht. De beide kleinen liepen verscheiden wonden op, gelukkig niet van ernstigen aard. NIEUWKOOP. Personalia. Aan den heer C. Th. v. d. Bosch Czn. is het diploma uitgereikt voor het volgen van een 3-jarigen cursus in schil deren te Voorhout. WATERPOLO. L. Z. C. IVZ. C. Residentie I 50. Door het bij herhaling niet opkomen van de Zwemel. Residentie, behaalde L. Z. C IV gisteravond een papieren overwinning, mede het kampioenschap van afd. B. van de competitie va-n den Haagschen Zwem- 'bond. Met H. Z. en P. C. III moet nu gekampt worden om het kampioenschap H. Z. B. Omtrent de data, waarop L. Z. O. II haar kampioenswedstrijden moet spelen is nog niets bekend. Van L. Z. C.-zijde worden pogingen in het werk gesteld om deze wedstrijden zoo vlug mogelijk vastgesteld te krijgen. Aan gevraagd is n.l. 8 of 9 Aug. hier ter stede en 15 Aug. in Amsterdam. De Zijl. Gisteravond speelde de Zijl-combinatie I en II tegen Maas I er. Il-combinatie te Rotterdam. De wedstrijd werd door de Maas gewonnen met- 4-1. Morgenavond speelt de Zijl II een com petitie-wedstrijd tegen L. Z. C. III in de zweminrichting de Zijl te kwart over 8. INGEZONDEN MEDEDEELING. „Let op WW. W." 952 Bedevaart naar den Briel. Gisteren heeft de Leidsche processie haar jaarlijksche bedevaart naar den Briel gehouden ter eere van de H.H. Martelaren van Gorcum. Ruim drie honderd bedevaartgangers zijn gistermorgen naar den Briel gegaan, o.w. de hoogecrw. heer P. L. Dessens^ De ken van Leiden, de zeereerw. heeren Pas toor Th. Beukers en Pastoor Th. Blom van Oud-Beyerland en de weleerw. heeren R. Nieveen van Dijkum, kapelaan der Mon Père-kerk, L. Gudde, kapelaan der St.- Josophkerk, W; Hessing, kapelaan der Mon-Pcre-kerk, Pater van Rooy O.F.M., van het klooster aan den Haagweg, Pater E. Meckina O. Carm., kapelaan van de St. Bernarduskerk aan den Groenendijk en F Lohmann. kapelaan te Voorschoten. Na aankomst te Brielle werd een plech tige H. Mis opgedragen door den hoog eerwaarden heer P. L. Dessens, met assis tentie van de weleerw. heeren L. Gudde als diaken en Pater Q. van Rooy als sub diaken. Na de H. Mis werd door den wel eerw. heer F. Lohman, kapelaan te Voor schoten, een predicatie gehouden. Des middags werden de plechtigheden gehouden op het martelveld. Door den zeereerw. heer Th. Blom, pas toor te Oud-Beyerland. werd een predicatie gehouden, waarna de bedevaart in plech tige processie waarin het H.H. Sacrame^ werd meegedragen rondtrok over het mar telveld. Agens was de zeereerw. heer Th. Beu kers, diaken de weleerw. Pater E. Meckina en sub-diaken .de weleerw. Pater Q. van Rooy. Des avonds te half negen kwamen de bedevaartgangers weder te Leiden aan. Langs den Rijn tot Mainz met „Rotala Neerlandica". Wie kent niet het Rheinlied? Wie heeft nooit die dichtwoorden uitgegalmd (want het lied leent zic-h er bijzonder toe om uitgegalmd te worden): „Nur am Rhein will ich leben, nur am Rhein geboren sein". Wat het laatste betreft, hebben wij helaas niets te willen, waarvan arme-lui's kinderen nog het meest de dupe worden. Maar aan den Rijn te leven zij t voor slechts een week wordt door het reis bureau Rotala Neerlandica heel gemak kelijk gemaakt, en zelfs degenen, voor wie een reisje langs den Rijn te kostbaar is, kunnen morgenavond op de film zonder kosten of vermoeienis een tocht- maken langs den Duitschen Rijn tot aan het „gou den Mainz". Ongetwijfeld zullen velen onzer lezers van deze gratis gelegenheid gebruik ma ken, de een om oude herinneringen aan pleizierige va cauties op te frisschen, een ander om te zien of zijn reisplan goed is opgesteld, en weer anderen tenslotte en dat zijn de meesten om te genieten van een mooie film over hi?*- ürraantische Rijn dal met zijn wijngaarden, trotsche burch- ten en knusse stadjes. De heer Jan Bee- rends de voet-reiziger van Amsterdam naar Rome zal daarbij een lezing nou- den en van de ervaringen en indrukken vertellen, die hij zelf bij zijn zwerftocht langs de Koningin der Rivieren heeft op gedaan. Kaarten in zeer beperkt aantal zijn nog aan de administratie van onze courant ver krijgbaar. Droeve plechtigheid. Hedenmiddag te 12 uur heeft op de be graafplaats „Rhijnhof" de ter aardebestel- ling plaats gehad va-n de twee kinderen uit het gezin van den heer Zwart alhier, het 2-jarig zoontje en het 9-jarig dochter tje, die zoo droevig door vergiftiging om het leven zijn gekomen. De belangstelling op het kerkhof was zeer groot. Toen de twee kleine kisten, die bedol ven waren onder bloemen, in de geopende groeve waren neergelaten, werd het woord gevoerd dcor den heer Kriest, hoofd van de school aan de Aalmarkt, waar het meis je heeft school gegaan. Spr. vertolkte de ontroering, welke dit tragisch ongeval al om heeft verwekt, en schilderde de smart, welke de ouders moeten ondervinden, nu hun gezin op zoo vreeselijke wijze is uit eengerukt. De eenige troost, die gegeven kan worden, ligt besloten in het woord: „De Heer heeft gegeven, de Heer heeft ge nomen, de naam des Heeren zij gezegend." Nadat de familie vervolgens levende bloemen in het graf had gestrooid, dankte een familielid voor de bewezen eer, waar mede deze diep tragische plechtigheid was afgeloopen. Naar wij vernemen is in den toestand van het 7-jarig dochtertje van de familie Zwart, alhier, dat in het Diaconessenhuis verpleegd wordt, een aanmerkelijke verbe tering ingetreden. Het kind is thans buiten gevaar. Het bestuur van de schietver. „Excelsior" maakt den leden bekend, dat de eerste jaarlijksche ledenvergadering wordt ge houden op Donderdag 1 Augustus (mor gen) 's avonds 8. 30 uur in den Burcht. Op deze vergadering heeft tevens de prijsuitreiking plaats van den gehouden on- derlingen wedstrijd. Aller opkomst wordt verzocht. Leden, die geen convocatie ontvangen hebben, gelieven deze mededeeling als zoo danig te beschouwen. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving 5309. Firma S. Brus- see en Zoon (B. P.), Leiden, Schelpenkade 18. Uitoefening van het- Tuindersbedrijf, de Bloemisterij en het drijven van handel ia Bloembollen. Venn.: S. Brussee Sr., Leiden en D. Brussee, Leiden. Wijziging 562. N.V. Handelmaatschappij v/h. G. Splinter, Leiden, Hoogewoerd 41, Verkoop Complete Meubileering. Uittr. Comm.: A. Henkemans, te 's-Gravenhage. Wijziging 4286. Hotel „du Commerce", Leiden, Stationsweg 35a. Nieuwe Eig.: D. Lub, Leiden. Wijziging 199. Firma J. van der Kolk, Alphen a. d. Rijn, Prins Hendrikstraat 29, Handel in koloniale waren, tabak, sigaren, sigaretten'enz. Uittr. Venn.: G. J. van der Kolk te Alphen a. d. Rijn treedt uit als vennoot per 1 Juli 1929. De overblijvende vennoot J. J. van der Kolk zet als eenig eigenaar de zaak voort onder den ouden naam. Wijziging 3-145. Firma A. Blom, Alphen a. d. Rijn, Dorpsstraat 119, Fabriek van hout- en ijzerbewerking ten dienste der Zui velbereiding. De vennootschap onder firma onder den naam Fa. A. Blom te Alphen a. d. Rijn is met ingang van 11 Maart 1929 ontbonden. Het bedrijf wordt voortgezet door den vennoot J. Blom als eenig eigenaar onder denzelfden naam. Eig.: J. Blom, Al phen a. d. Rijn. ALLERLEI. De late aardbeien-handel is zoo goed als afgeloopen, men ziet het goed zoo ongeveer niet meer op de binnenlandsche markt, de prijzen zijn dan ook te hoog, zelfs de jam- fabrieken welke hun benoodigde kwantum» niet kunnen bekomen, deinzen voor dc zeer hooge noteeringen terug. Als gemiddelde prijs kan worden aangenomen van 80 tot 90 cent per K.G. De jonge planten geven door de maar steeds aanhoudende droogte maar zeer weinig vrucht. Het blijft met de aardappel compagne tegenloopen, groote beschotten en abnor maal lage prijzen. Gelukkig kunnen wij me- dedeeleu dat de bespottelijke prijzen heb ben afgedaan, wel komen de tuinders nog lang niet aan do productie-prijs zeven gulden per 100 kilo). Dat er dit jaar geen cultuurziekten zijn, is ook nog iets in het belang der teelt. De tuinboorien, ook wel groote boo- nen genaamd krijgt men nu voor een matigen prijs. Daar de oogstbeschotten sterk meevallen is de markt overvoerd en de tuinders maken niet meer dan 2 k 3 cent per kilo. Ook heeft lui» danig in do boonen huis gehouden, het goed is niet mooi meer. De tuinders welke het goed tij dig hebben geplukt hebben echter goede zaken Het is een zeldzaamheid in welke kwa liteit thans de Westlandsche druiven wor den aangevoerd, niet alleen dat de tros bijzonder zwaar ontwikkeld is, doch ook kleur en korrel laten niets te weuschen over. De noteeringen blijven prachtig en het Westland, dat, nu de herfst in aantocht is, voor tal van tentoonstellingen staat, ook in eigen streek, kan een schitterend figuur maken. Ook is momenteel het standgewas, dank zij de zon, uitstekend; 1929 kan als een goed druiven jaar worden aangezien. Wat kan thans gedaan worden om voeder- schaarste op de veehouders-bedrijven te voorkomen? Men schrijft ons: Elke veehouder kent de factoren, die van invloed zijn op de geldelijke resultaten van zijn bedrijf; waarvan een deel een gunsti- gen invloed uitoefent en een andere groep de goede bedrijfsuitkomsten in gevaar brengt. Onder deze laatste zijn te rekenen een lage melkprijs, veeziekten en niet te ver geten. voederschaarste, die zoowel een ge volg kan zijn van een te grooten veestapel als van een onvoldoenden grasgroei. Door den ongewoon strengen winter, ge volgd door een betrekkelijk droog voorjaar én voorzomer, bleef de grasgroei steeds be neden het middelmatige; eerst laat kon het vee in de weide, waar op vele plaatsen de grasgroei onvoldoende bleef en vele percee- len, die aanvankelijk voor hooiland waren bestemd, nog voorgeweid moesten worden. Door den ,als gevolg hiervan, laten en min der goeden hooioogst, worden hooi-schaars- te en abnormaal hooge hooiprijzen in den komenden winter gevreesd. Ook in het overzicht betreffende den stand der landbouwgewassen op 22 Juli, dat onder medewerking der Rijkslandbouw- consulenten is samengesteld, naar gegevens verstrekt door de correspondenten der Di rectie van den Landbouw, wordt melding gemaakt van den slechten stand van het grasland. „Van het gras", aldus het verslag, „is tot nu toe weinig terecht gekomen: de flink met stikstof bemeste perceelen met goeden bodemtoestand onderscheiden zich in gun- stigen zin". Men geve zich van dit feit tijdig goed rekenschap en late niet na alle middelen aan tew enden, waardoor nog in den loop van dit seizoen overvloedig gras tot hooi of tot kuilvoeder kan worden verwerkt. Uit den aard der zaak is dit alleen mogelijk in dien een of meer perceelen grasland tijde lijk niet voor beweiding gebruikt behoeven te worden. De vraag die de landbouwer dus op te lossen heeft is: Op welke wijze kan een deel van het grasland vrij-gemaakt worden opdat men een extra snede hooi of gras kan winnen". De middelen hiervoor zijn: le. Het doelmatig beweiden. 2e. Een extra zomerbemesting met stik stof. 3e. Een combinatie van 1. en 2. Door toepassing van het eerste middel bereikt men dat het beschikbare gras op de beste wijze benut wordt; dat van het gras zoo weinig mogelijk verloren gaat of min derwaardig wordt en dat het weiland in derdaad. geheel wordt beweid. Door te Donderdag. „Sancta Veronica", Zit bouw 35 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst apotheken wordt van Maandag 29 Jul s en met Zondag 4 Augustus waargenc door de apotheken van de heeren G Reyst, Steenstraat 35, telefoon 136 en Donk, Doezastraat 31, telefoon 1313. Tl Aan de telefoon. RrrrrtI Hallo, met wie? Suus. Ja, met Suns. Zeg Gé, ik wo even vragen of je ook weet, dat er mor middag (Donderdag) van 35 uur zit is in 't Zitagebouw, Pieterskerkkoors 00 15, voor „Sancta Veronica". Je vroeg laatst of ik 't je wilde helpen heriruy ©r omdat je verschillende stukjes aan ken was. Gé. 't Is goed dat je 't me even i d. want ik had er heusch niet aan gedi en ik heb nog wel 'n heel stapeltje klaai »ij gen. Ik zal 't gauw brengen hoor, wai geloof dat „Sancta Veronica" best wat kunnen gebruiken. Suus. Natuurlijk, alles is welkom. Zeg, ik je nog wou vragen, zou je me niet 'n avondje kunnen komen helpen. Ik nog wat breikatoen liggen, daar zot nog best 'n paar borstrokjes van kui j.C breien. Als je nu eens kwam helpen, ren ze gauw klaar. Gé. Best hoor. Afgesproken. Ik kon e' vast helpen. Weet je wat, kom me mor 1U middag even halen, dan brengen w ons gemaakt goed weg, en spreken dan lijk af, wanneer ik bij je kom. Suus. Goed. Best. Tot morgen dan Daaag Tl groote perceelen in twee of drie stukkei verdeelen krijgt men de beweiding bete de hand, veel vee wordt op een kle perceel gehouden, gelijkmatiger worden perceelen afgegraasd en minder pletU1 zullen overblijven waar het gras gelej heid heeft door te schieten en z.g. bos oud gras te vormen. Deze z.g. geilplei worden door het vee minder graag a l' weid en zijn voor de beweiding goedd ongeschikt. Door verkleining der percei is het dus in het algemeen mogelijk r vee op kleiner oppervlakte te houden een perceel tijdelijk van de beweiding te schakelen en voor winning van grai e] hooi te bestemmen. Bossenvorming is ook bij de beste v van beweiding niet te voorkomen; ve wordt aanbevolen de bossen direct na kaalweiden af te maaien, veel beter 1 het ons echter de bossen met de zeis.,, kele dagen voor het vee de weide verl af te maaien; schijnt de zon op het a maaide gras, zoo wordt alles vaak gel door het vee opgegeten, waardoor ook gras van de bossen tot zijn recht kom! i] de afgemaaide plekken spoedig aan groei kunnen gaan. Ook een extra zomerbemesting met stof wordt vaak aangeraden, waardoor grasgroei vaak bijzonder sterk wordt, gezet en men met veel minder land toekomen; dat men dan een perceel de beweidina kan uitschakelen is duidé r< In het afgeloopen jaar waren de ervarin c met ongeveer 50 K.G. zuivere stikstof H.A., gegeven in een of meer keeren dii t na het afweiden of hooien, zeer guns opvallend was hierbij dat ook bij c schijnlijk weinig gras, het melkvee goede melkproductie behield. Op veel dersbedrijven waar betrekkelijk wei doch groote kampen aangetroffen u komt de stikstofbemesting in den niet geheel tot zijn recht daar het niet mogelijk is een geheel perceel hooi- of graswinning te bestemmen, wel bijv. een kleiner perceel indien dit wezig geweest zou zijn. De beste oplossing geeft daarom combinatie van 1 en 2 waarbij een doeh tige beweiding gepaard gaat met een es zomehbemesting; de betrekkelijk kle perceelen worden dan in korten tijd gel kaalgeweid. direct na het kaalweiden wo r eenige malen een stikstofbemesting ge j ven, zoodat na ongeveer drie a- vier we het inmiddels snel gegroeide, nieuwe, jo r gras weer voor hernieuwde beweiding schikt is. Bovengenoemde 50 K.G. zuis stikstof zou men kunnen geven, bij v( keur in de goedkoopere vormen, dus ongeveer 110 K.G. Ureum DAiSF, 250 Kalkamonsalpeter .250 K.G. Zwavelzu Ammoniak of 200 K.G. Le una salpeter. Op tal van bedrijven is het op deze w mogelijk het vee op kleiner oppervlakte houden en het overblijvende deel door krachtiger bemesting, te dwingen in 4 weken een flinke snode gras op te le- die uitstekend geschikt, is om tot hooi reid te worden of om bij ongunstige we gesteldheid te worden ingekuild. De hooge voederprijzen in den komen< winter mogen dus wel gevreesd word doch behoeven nog niet noodzakelijker te worden betaald ieder die tijdi: maatregelen neemt, kan erger voorkom De eerste gunstige ervaringen met goede beweiding en een zomerbemest met stikstofmest zijn reeds voor langen opgedaan, het komt er slechts op aan deze ervaringen profijt te trekken en vereischte maatregelen op de juiste en op groote schaal toe te passen; het sultaat zal niet op zich laten wachten met meer voeder gaat men den tegemoet. (Waar hierboven geschreven werd een extra stikstofbemesting in den zos spreekt het wel van zelf, dat hier t voldoende fosforzuur en kali gegeven zijn. Waar dit. niet het. geval is. doet beter de zomebemesting te vervangen ongeveer 300 K.G. Nitrophoska de volle* meststof, waarmede ook de helpers derf stof. het fosforzuur en kali, gelijktijdig geven worden, waardoor de uitwerking in Nitrophoska gegeven stikstof kerd is). "e!t 0

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2