UIT DE PERS LAND- EN TUINBOUW rWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT. MAANDAG 29 JULI 1929 IE EERSTE KAMERVERKIEZINGEN. Aan een artikel in De Tijd ontleenen het volgende: Over het algemeen leent zich de uitslag Eerste Kamer-verkiezingen niet tot jdloopende opmerkingen. De S. D. A. P. rloor een zetel in Zeeland en won er een Hoord-Holland waar de verwachting t de anti-revolutionnairen er een zouden jjtraken, is bewaarheid. Maar deze gerin- verschuiving lieert toch geen voldoen- resulfcaat om een Kabinet uit partijen rechterzijde, mocht het tot stand ko- sn, in zijn politieke bewegingen te be- iimeren. De katholieke partij zal slechts met ge- jngde gevoelens den uitslag in Noord rand begroeten. Daar kon het behoud r drie tot dusver door katholieken be- jte zetels niet worden verkregen zonder t de meerderheid een tegen haar onver- digbare actie opgeroepen lijst van de nderheid had aanvaard en met den te- Hl a haar aanvankelijke houding gerichten jenstand een compromis gesloten. Over wijze, waarop dit compromis tot stand ?am, kan men alleen zekere gissingen iken. De R. K. Staatspartij zal dan ook niet innen berusten in het contenteeren der lenbare meening met een communiqué, ;t het vergrijp tegen de organisatie er et beter op heeft gemaakt. Want anders Bov ent het bestuur bij de eerste de beste ge acht genheid geïnterpelleerd te worden, of al Ar t mogelijke is gedaan om te voorkomen: dat zonder dringende redenen een (Sui tstekend voor zijn functie berekend ka oliek lid der Gedeputeerde Staten (de Hendrix) zou worden overgeplaatst ar de Eerste Kamer? aat-s 2o. dat de katholieke fractie der Staten akkin Noord-(Holland zou toelaten het uit- jooten van een zeer verdienstelijk zitting •bben lid der Eerste Kamer door bedoel- Gedeputeerde (den heer Eeijmer) in rijd met de tot dusver gevolgde gebrui- i en zonder dat met het zitting hebbend een reeds door de burgerlijke welvoege- :heid geboden, voorafgaand overleg was ij ig- Nota UMI li inde A in., if' faj w 3o. dat het bestuur van genoemde frac- de Statenleden, uitgekozen om met de f erklieden-organisatie over de candidatu- sn te onderhandelen, niet alleen onheusch ijegent, maar zich bovendien jegens de in en anderen niet kwijt èn van het bij- inroepen eener aangevraagde vergadering van de verplichting om een tweede can- datenlijst in te dienen? 4o. dat een onder die omstandigheden ilD igestane oppositie op eigen gelegenheid i zonder organisch verband een lijst in- ionde op gevaar, dat een k •ste Kamerzetel verloren zou gaan? 5o. dab onder medewerking van een com- V( lissie uit de R. K. Staatspartij deze lijst oppositie, terwijl de meerderheid week de minderheid, werd overgenomen? Er zouden nog meer vragen zijn te for- luleeren, maar een openbare gedachten- jisseling zou veel duisterheden ophelde- die de beantwoording van een aldus pgezette interpellatie nog zou achterla- De personen-quaestie, welke sommigen au het geheele geval hebben trachten te raken, behoeft in dit pleit voor de belan- eki en. onze partij-organisatie geen rol pelen. De bijzondere verdiensten en hoe- Ti anigheden, welke den heer Serrarens tot toi en vertegenwoordiger bij uitstek vooral g an werklieden-kringen maken, zijn ezers bekend. Ook aan het actieve open- a are leven en de bekwaamhed van den Hendrix hebben wij steeds recht la- di en wedervaren. Maar de beide candidatu- b ren hadden een zuiverder opzet en vooral laatstgenoemde een geschikter tijdstip :tii rerdiend. to? Bijzonder betreurenswaardig blijft, dat oei een onzer uitstekende vertegenwoordigers 1 f2. m, INGEZONDEN MEDEDEELING. in dé Eerste Kamer, de heer mr. Paul Reijmer, tengevolge der manoeuvre in de Staten van Noord-Holland, zal uitvallen. Nog de jongste zittingen, waar hij met een scherpzinnig doorzicht in actueele quaes- ties 't woord voerde, toonde de aandachti ge Senaat hoezeer hij de adviezen van den eminenten burgemeester der grootste fo rensen-gemeente in Nederland op prijs stelt. Vooral de katholieke fractie in de Eerste Kamer betreurt zijn op zoo brute wijze gedwongen heengaan, want zijn. in trede had zij als een aanwinst van betee- kenis erkend. Zijn parlementaire loopbaan als lid van de Tweede Kamer, waar hij zich niet alleen als een vlot spreker, maar ook door zijn zakelijken betoogtrant en waardevolle adviezen onderscheidde, doet trouwens voorzien, dat het katholieke par tijleven hem bij de eerste de beste gelegen heid weder zal afvaardigen naar den Se naat, waar hij zulk een waardige figuur heeft uitgemaakt. In het bijzonder nu de verhouding van 't Rijk tot de gemeenten, gemeentelijke uitbreidingen, forensenbelas ting, verkeerswezen en talrijke vragen van openbaar belang, waarmee provinciale en gemeentelijke problemen gemoeid zijn', in het brandpunt der belangstelling staan en telkens opnieuw aan de orde komen, zal onze fractie een bekwaam man van par lementaire ervaring als burgemeester Reij mer in ons Parlement bijzonder De Maasbode schrijft o. m. De uitslag der verkiezingen voor de Eer ste Kamer bieldt niet'veel stof tot bijzon deren commentaar. Buiten onze partij is wel het merkwaar digste, dat een R. Iv. Volkspartijcr van dc Brabantsche Staten prof. Kranenburg, Vrij zinnig-Democraat, in de Eerste Kamer bracht 'ten koste van een winst-zetel voor do R. K. Staatspartij. Afgezien van het eigenaardige der wijze waarop, kunnen wij ons het optreden in onzen Senaat van de zen hoogst bekwamen en sympathieken Leidschen hoogleeraar met. hartelijke in stemming -begroeten. Het is zelfs niet ge heel onmogelijk, dat wij hem .or nog liever zien dan zijn Amsterdamschen' collega en partijgenoot, Van Embden! Het was te verwachten, dat de oneenig- heid in de Christelijk-Historischc partij zich ook bij de Eerste-Kamerverkiezing zou openbaren in voorkeurstommen; Utrecht schonk ze aan de Savornin Lohrnan, Zee land aan mr. Frowein. Wel opmerkelijk is het, dat al de Vrijheidsbonders in de laat ste provincie hun partij-leider, Fock, in den steek lieten en trouw bleven aan het aftre dend lid Jhr. de Muralt. Wat onze eigen partij betreft, juichen wij het van ganscher harte toe, dat door de verkiezing van de heeren De Bruijn en Ser rarens de rijke schakeering onzer Katho lieke Staatspartij ook in den Senaat op zoo gelukkige wijze tot uiting komt. Dat vooral in den heer Serrarens onze Eersto Kamer een lid rijker wordt, dat dit hooge college op breed terrein van deskundige voorlichting zal kunnen dienen, daarvoor blijft ons het verdienstelijke, „veel bewo gen" verleden van deze internationalen onvervaard-Katholieken behartiger der arbeidersbelangen met volstrekte zeker heid borg. Een zijn stembiljet-verknoeiende Vrij- heidsbonder heeft aldus nog gezorgd voor een blij einde van hetgeen men met eenig recht de Noord-Hollandsche tragedie zou den kunnen noemen. De aanwinst van een zoo uiterst bekwaam lid als den heer Hen drix, kan ons echter niet geheel verzoe nen met het verdwijnen uit den Senaat van Hilversum's burgemeester. Den bekwamen en nog levenskrachtiger) veteraan Van Sassen van Ysselt begroe ten wij met vreugde op dit meer rustig ter rein van politieke werkzaamheid. Het zou jammer zijïl geweest als de naam van Sasse van Ysselt geheel uit ons parlemen taire leven ware verdwenen. Melkoorlog in en bij Haarlem. Er is eon strijd uitgebroken tusschen de Haarlemsche Vereeniging van Melk handelaren en de R. K. Veehoudersbond. De laatste wil den melkprijs met 2 cents per liter verhoogd zien; de eerste wil niet toegeven. De Landbouwgewassen. De stand op 22 Juli. Het onderstaand overzicht betreffende den stand der landbouwgewassen op 22 Juli is, onder medewerking der rijksland- bouwconsulenten, samengesteld naar ge gevens, verstrekt door de correspondenten der directie van den landbouw. Vrijwel alle berichten, die ontvangen werden, staan in het teeken van de droog te. Intusschen is de weersgesteldheid tot nu toe in het algemeen niet ongunstig ge weest, voor de ontwikkeling der gewassen, met uitzondering van wintertarwe, winter- gerst, koolzaad en de gras- en klaverlan- den; deze gewassen zijn de vorstschade niet meer te boven gekomen. Overigens staan de granen goed, hoewel men vreest, dat het gewas op de hooge gronden, vooral de haver, noodrijp zal worden en de korrels klein zullen blijven. De peulvruchten staan goed. De stand van de bruine boon-en is zelfs aanzienlijk beter dan het gemiddelde voor Juli van de laatste tien jaar. Hier en daar beginnen perceelen erwten reeds gele plekken te vertocnenop enkele plaatsen in Zuid-Hol land treedt knopmade op. Het vlas is op vele plaatsen te kort ge bleven, doch draagt veel zaad; de stand is vrij goed. De stand van de kar wij is sinds de vorige maand sterk vooruitgegaan en is thans goed tot vrij goed; het koolzaad bleef matig tot vrij goed. De andere han- deJsgewassen, staan goed. De aardappelen staan er in heb alge meen goed voor. Enkele soorten, vooral de Eigenheimers, hebben regen noodig. Suikerbieten. Deze hebben aanvankelijk veel schade ondervonden van de made vaai de bietenvlieg; door het warme weder zijn de bieten krachtig gegroeid, zoodat het gewas zich goed hersteld heeft. Klavc- en graslanden lijden nog steeds in ernstige mate van de droogte. Ook de gevolgen van de vorstschade doen zich nog op vele plaatsen gevoelen. Op vele hoogerc gronden, alsook op de zware kleigronden, begint hqt grasland dor te worden. De eer ste snede is goed gewonnen, de hoeveelheid is echter gering. Van het gras is tot nu toe weinig terechtgekomen. De flink met stik stof bemeste perceelen met- goeden bodem- tcestand onderscheiden zich in gunstigen zin. Oo vele plaatsen wordt bijgevoederd in de weide. Algem.eene Vereeniging voor Bloem bollencultuur. Hoofdbest uurs vergadering. In de jongste vergadering van het hoofd bestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur is behandeld een ver zoek van de vorstschade-commissie, inge steld door de Kon. Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, om samen werking met Bloembollencultuur bij het samenstellen van een.: rapport over de door den strengen winter veroorzaakte schade aan te veld staande gewassen. De Kon. Maatschappij zou gaarne zien, dat heb on derzoek naar de gewassemi der bloembol len teelt geleid werd door een door Bloem bollencultuur benoemde commissie. Het hoofdbestuur besloot, aan dezen wensch te voldoen; aan den rijkstuinbouwconsulent ir. K. Volkersz werd verzocht, als voorzitter der te benoemen commissie op te treden. Ten aanzien van de opplantingcn in den proeftuin bij het vereenigingsgebouw te Haarlem werd besloten, het voorstel der Engelsch-Hollandsche commissie te aan vaarden, om nog een jaar te doen opplan- fcen een regel van de'verscheidenheden late tulpen, behoorende tot de klassen Cottage, Breeder, Darwin, Biz-arren, Bijbloemen, Ro zen en Parkiettulpen. Voorts werd besloten, tot alle gemeente besturen in de bloembollenstreek het ver zoek te richten, in overweging te nemen het uitvaardigen van een plaatselijke ver ordening, waarbij het planten van bepaal de, voor wratziekte zeer vatbare aardappel- soorten wordt verboden. In beginsel werd besloten, aan de alge meene vergadering voor te stellen, het maximum-bedrag, in het reglement voor het scheidsgerecht genoemd van kosten van de uitspraak, waartoe de verliezende partij kan worden veroordeeld, te verhoo- gen. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Vrachtauto door een trein vernield. Zaterdagmorgen circa kwart voor 10 is de met melkbussen bela-den vrachtauto van den melkrijder Jonkman uit Bedum op den onbewaakten overweg te Westerwijtwerd in botsing geweest met den personentrein uit Groningen. De schok was hevig. De auto werd een eind meegesleurd en totaal ver nield. Van de melk is ook niet veel overge bleven. Jonkman kwam er goed af; slechts eeni- ge ontvellingen liep bij op. De locomotief geraakte gedeeltelijk uit de rails, zoodat hulp moest worden ontboden. Andere ge volgen had het déraillement gelukkig niet. Wel was er vertraging in den treinenloop. DE RAMP TE VEENDAM. Een der zwaar gewonden overleden. Otto Koetjes, een der zwaar gewonden bij de ramp te Veendam is in het R. K. ziekenhuis te Winschoten overleden. Auto te water gereden bij Schipluiden. Nabij Schipluiden is een auto varu den heer S. te Wassenaar in de langs den weg loopende vliet gereden. De chauffeur wist zich uit zijn benarde positie te bevrijden en slaagde er daarna in, hoewel met groote moeite, om mevrouw S. en haar drie kinde ren te redden. De onder water verdwenen auto is met een kraanwagen van de firma De Graaf to Delft gelicht. Een misdaad? Jonge vrouw doodgevonden. Zaterdagmiddag bemerkte buren, dat in de kamer van een 23-jarige vrouw, die op een bovenhuis aan den Sohiedamsche Dijk te Rotterdam woonde, de gordijnen dicht waren. Bovendien gaf de vrouw geen gehoor op roepen. Daarom en omdat de vrouw Vrij dag ook niet meer gezien was, werd een onderzoek ingesteld. Een inspecteur van politie heeft de vrouw dood op" haar bed gevonden, zij lag rustig op haar linkerzij én niets wees erop, dat hierbij eenig mis drijf in het spel zou geweest zijn. Men ver moedt, dat zij vrij plotseling is overleden aan een beroerte. Hoogstwaarschijnlijk is de vrouw in den nacht van Woensdag op Donderdag gestor ven. De mogelijkheid dat zij vergif zou heb ben ingenomen is'theoretisch natuurlijk niet uitgesloten, doch oogenschijnlijk moet zij zacht zijn dood gegaan, daar do houding van het lichaam was, als van iemand die rustig slaapt, aldus de „Msb." Op den Schiedainsche Dijk en omgeving verspreidde zich, nadat de politie in het huis geweest was, het gerucht, dat de vrouw vermoord zort zijn. De mogelijkheid dat hier eenig misdrijf zou zijn geschied, wordt door dc politie echter uitgesloten geacht. Tragisch. Te Nispen is zekere C. O., reeds lang in de omgeving bekend als een zonderling, en die met zijn moeder alleen samenwoon de, plotseling volslagen krankzinnig gewor den. Zonder eenige aanleiding ging hij in een vlaag van waanzin zijn moeder te lijf, die hij wilde mishandelen. Op haar hulp kreten kwamen buren, o.w. een andere zoon van de weduwe O., te hulp snellen, die trachtten de moeder te ontzetten. Bij deze worsteling beet do waanzinnige zijn broer den rechterduim bijna geheel af, zoodat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen, en wist C. O., te ontvluchten. Op straat was niets voor hem veilig. Bij J. S. sloeg de man met de vuist een vensterruit in, waar door hij ernstig aan den pols werd ver wond; bij anderen in de omgeving sloeg hij met geweld op de deur; dan weer liep hij als een bezetene rond en stormde kinderen of vrouwen op den weg achterna; een kat, die hij op den weg ontmoette greep hij plot seling beet, waarna hij het dier den nek omdraaide en het kadaver wegwierp. In tusschen was de politie gewaarschuwd, dio, bijgestaan door inmiddels gerequireerde politic-assistentie uit Roosendaal, den arme man wist te overmeesteren en hem per auto wegvoerde. UIT DE RAJDIO-WERELD. Programma's voor Dinsdag 30 Juli. Hilversum, 1070 M. (V o o r 6 uur 298 M.) Uitsl. K.R.O.-uitzendingen. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15 Concert door het KRO-Trio. I.152.00 Gramofoonmuziek. 2.002.20 Knipcursus. 2.303.20 Vrouwenuurtje. 5.006.00 Gramofoonmuziek. 6.007.00 Gramofoonmuziek. 7.008.00 Vroolijk gramofoon-programma 8.008.25 Causerie over: Het gevange niswezen. 8.25 Tooneeluitzending: ,,'n Jongen of 'n Meisje". Magda JanssensEnsemble. Na het eerste bedrijf: Persber. II.30 Sluiting. Huizen, 1S75 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het A.V.R.O.- Kwintet. 2.2.45 Kookpraatje door P. J. Kers. 2.453.00 Gramofoonmuziek. 3.001.00 Maar-het-zelf cursus. 4.30—5.30 Microfoon-debutanten. Zang en viool. 5.300.00 Gramofoonmuziek. 6.017.00 Concert dóór het A.V.R.O-- Kwintet. 7.00—7.45 Lezing door Casper Höweler over: De Pastorale van L. v. Beethoven. Muzikaal geïllustreerd. 8.018.30 A.V.R.O. Boekenhalfuurtje. Her man Robbers bespreekt „De Verloren Droom" van Mevr. J. P. ZoomersVer meer. 8.3010.30 Concert door het Omroepor kest. W. Herckenrath (bariton). 10.30 Persber. Daarna:' Concert uit Ho tel „Britannia" Vlissingen. 11.30 Sluiting. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Nieuwsber. 11.05 Kookpraatje. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Orgelconcert m.m.v. celliste. I.20 Orkestconcert. 2.20—'2.45 Beelduitzending. 4.20 Dansmuziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gedicht en-voorlezing. 6.35 Nieuwsber. 6.50 Muzikaal intermezzo. 7.05 Liederen-voordracht. Bariton. 7.20 Lezing. 7.35 Muzikaal Intermezzo. 7.50 Balladen-concert. Sopraan, tenor en sextet. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Lezing over „The Canterbury Fes tival". 9.50 Nieuwsber. 9.55 Vaudeville m.m.v. Dansorkest. II.05 Dansmuziek. 11.2012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1725 M 12.50 Gramofoonmuziek; 1.20 Vervolg van 12.50. 4.05 Orkestconcert. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.55 Orkestconcert m.m.v. colisten. Langenberg, 473 M. 7.20—7.50 Gramofoonmuziek. 7.508.50 Orkestconcert. 10.3512.10 Gramofoonmuziek. 12.30 Gramofoonmuziek. 1.252.50 Orkestconcert m.m.v. tenor. 5.556.50 Orkestc.ncert Xylophoou. 8.20 Concert. Kinderkoor declamatrice Z o e s c n, 1635 M. G.1012.45 Berichten en lezingen. 12.501.15 Gramofoonmuziek. I.155.20 Berichten en lezingen. 5.20—6.20 Concert. 6.20S.20 Berichten en lezingen. 8.20 Concert door Militair Orkest. 9.20 Orkestconcert m.m.v. alt .en sopraan. Hamburg 421 M. 4.35 Zang en declamatie. 6.35 Concert. 8,20 „Die Nacht vor dem Beil". Drama an Alfred Wolfen stein. 10.20 Viool-recital. Georg. Herbst. II.35 Orkestconcert. B r u s s e 1, 508 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert. Sopraan en bariton. FEUILLETON. NTHONY MARSTON DE DOLENDE RIDDER Een verhaal uit den tijd. vaiï den S p a an s oh e n S uc c e s si e- o o rl o g. Naar het Engelsen, van MORICE GERARD. 11) Twee uur later reed de barones, begeleid door eenige stalknechten, aan Marston's Nde, tot zij aan de grens van haar bezit ting kwam. Daar namen zij afscheid van elkaar weliswaar met weinig woorden, maar op een manier die duidelijk toonde dat beiden hoopten op 'n spoedig weerzien. Anthony's besluit dat dit niet zijn laatste bezoek aan liet kasteel Hansau zou zijü stond yaster dan ooit. HOOFDSTUK IX. Een geheimzinnige tocht. Mark Fagan floot, dat deed hij altijd a]s v i -me^ 0en ■aü^'er probleem bezig hield. Hij had iets van een speurhond en j Bierkte onmiddellijk of er iets bijzonders gaande was. Een duif was uit het kamp omhoog ge- J ogen, cirkelde hoog in de lucht en zette oen koers naar een bepaalde richting. ark stond bij de buitenste postenketen van het kamp, waar de tent van zijn mees ter was opgezet, omringd door andere ten ten van den kleinen troep -manschappen, die onder Ant'hony Marston's bevelen ston den. Een duifDat. was geen gewone woud duif, die waren er genoeg in de buurt waar zij in de bosschen hun nesten hadden ge bouwd. Kolonel Marston, U begrijpt natuur lijk dat deze opdracht absoluut geheim moet blijven. Marlborough stond ophij pakte Mar ston bij den schouder, alsom zijn woorden klem bij te zetten. Ik denk nu niet aan de anderen de Beieren maar aan onze eigen mannen. Ik wensch, dat zoover dat mogelijk is, niemand weet dat U gegaan bent; evenmin mag niemand welen waar U heengegaan bent. U vertrekt 's nachts, maakt eerst een omweg en zorgt voor vriend of vijand ten zeerste op Uw hoede te zijn, wantrouw iedereen en wees zwijg- Onwillekeurig zag Marston een gezicht en het figuur van een langen man met eenigszins afhangende schouders voor zich geen type van een soldaateen man met zwarte kraaloogjes en vlashaar en een lan gen dunnen neus. De man, die hij voor zijn geestesoog zag, was de ..Edelmogende Woessel". Anthony noemde hem bij zich zelf altijd' „De Wezel". „Edelmogende Woessel" was het hoofd van de Hóllandsche Gedeputeerden te Vel de. Hij vertegenwoordigde de Staten-Gcne- raal van de Republiek der Vereenigde Ne derlanden. Marlborough mocht hem niet, in zijn manieren had hij iets van een spion; liij wantrouwde.hem, doch apprecieerde te gelijkertijd zijn bekwaamheid op financieel en organisatorisch gebied. Marston haatte hem, had lust hem bij zijn nek te pakken en door elkaar te schudden. Hij wist ze ker dat Marlborough op hem doelde, toen hij zijn speciale instructies omtrent ge heimhouding gaf. „Edelmogende Woessel" was zonder ling genoeg een geboren Beier in dienst van de Heeren in den Haag, terwijl de Keurvorst van zijn geboorteland in dezen oorlog de bondgenoot was van Lodewijk XIV. Wat deed Woessel bij een strijdmacht die de wapens opnam tegen zijn vader land Ik zal de grootste voorzorgen ne men, Uwe Genade. Dat weet ik; ik stel vertrouwen in U. Nu bet doel van Uw reis. U rijdt naar Colm en bezet het stadje. Er zal waar schijnlijk geen weerstand geboden worden; het is een klein plaatsje, zooals U weet, maar een belangrijk strategisch punt. Door eigen waarnemingen en door mededeelin- gen ben ik tot de conclusie gekomen dat de aanslagen op onze convooien, den laat- sten tijd van uit Colm voorbereid worden of in elk geval uit de streek, waarvan de stad het middelpunt is. Sedert wij aan de Beiersche grens staan, hebben wij al te dikwijls dergelijke verliezen -geleden. Ik draag u op, Kolonel Marston, om uit te vinden waar deze aanslagen voorbereid worden en om ze voor het vervolg te ver mijden. Marston richtte zich hoog op en groette. U kunt U op mij veriaten, Uwe Genade. Ik zal vannacht vertrekken. Marlborough keerde zich met een hoofd knik om en zei: Hoe eerder hoe beter. Het kleine vestingsstadje Colm ligt aan de Beiersche grens, aan een zijrivier van de Donau, die dezelfde naam draagt als de stad. Marston kende de plaatshij was er tweemaal geweest op zijn weg naar Frank fort. Het leek ongelooflijk, dat doze stille, pittoreske verzameling van antieke huis jes met verwcerd-roodc daken, die zich zacht spiegelden in de rivier en waarboven als een -machtige waaier de prachtige to rens van de kathedraal zich verhief, een rooversnest was en dat van hier uit aan slagen voorbereid werden op het machtige leger van vijftig duizend man, onder be vel van den grootsten opperbevelhebber der eeuw. Maar Marlborough vergistte zich zelden of nooit en Marston was overtuigd dat do Hertog ook nu gelijk had. Anthony deed wat hem gezegd washij ging met twee dozijn ruiters den weg terug naar Cassel, waarvan zij eenige dagen te voren gekomen waren. 's Avonds om tien uur vertrokken zij; het was een prachtige, maar donkere nacht met enkele sterren aan de lucht, maar geen maan. Nadat zij een mijl of zes gereden hadden, kwamen zij aan een paar zijwe gen. Anthony had zich, door Mark Fagan en een anderen ruiter terug te zenden, ver- gewischt, dat zij door niemand uit het kamp gevolgd werden, toen maakten zij langs zijwegen een omweg en kwamen te gen middernacht aan de rivier; door do langdurige droogte was die op verschil lende plaatsen doorwaadbaar. Ze waren spoedig aan den anderen ka-nt en bereikten Colm kort daarop. Bij de poorten onder vonden zij geen tegenstand zij werden op Marston's bevel terstond geopend dopr twee slaperige poortwachters. Do inwoners waren in rust. Anthony deed zijn troepen in een leegstaand gebouw bivakkeeren met het voornemen hen den volgenden dag in te kwartieren; hij zette wachtposten bij de poort, waardoor hij binnengekomen was en bij de rivier. Toen nam hij met kapitein Heiebrand en Mark Fagan zijn ingang te genover de rivier-poort', do woning van den kapitein van de stedelijke schutterij, dien zij wegstuurden met dc boodschap," dat hij maar moest zien ergens anders onder dak te komen. Marston koos deze plaats uit onrdat hij zeker was dat wie wat tegen Marlbo rough's leger in den zin had, deze richting uit moest. Bij het krieken van den wig zochten zij de groote veeren bedden op, die de ka pitein van dc schutterij cn zijn officieren de heldhaftige verdedigers der stad tegen hun zin hadden moeten verlaten. Mark Fagan had van de duif niets tegen zijn meester gezegd, maar hij was het vooral niet vergetnhij had waargenomen dat hét diertje in de richting van Colm was gevlogen 1 volgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5