Oste Jaargang MAANDAG 29 JULI 1929 No. 6243 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux; PAPENGRACHT 32 LEIDEN DE PAUS BUITEN HET VATICAAN BUITENLAND -heb T7 e ScidódieGou/fcömt ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling ior Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal anco per postf 2.95 per kwartaal t, )t Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- ijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij zelfd oruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 e: it nummer bestaat uit twee bladen Schoonheid. ge Behoeften kunnen den mensch ongeluk maken en maken ook feitelijk vele mschen ongelukkig. jen van de doelmatigste middelen, om :1e weden, en blij te leven, is een krachtda- en doeltreffend stroven, om z5n behoef- te beperken. Ook in deze komen de zedeleer en de tten der Kerk den mensoh ter hulp, om >reld helt ilul} Hij >h een gelukkig bestaan te verzekeren. *1 en zeg mei Maar er zijn ook behoeften, die yoor den snsch gelukkig zijn die de mensch niet ig verwaarloozen, maar juist moet voe- en kweeken en waaraan hij bevredi- moet schenken. Natuurlijk is dat op de eerste uts de behoefte om God te dienen, behoefte aan Godsdienst een be- efte zóó sterk, dat men den mensch, in men 't hem onmogelijk maakt, aan door hem gevoelde behoefte te vol- __i, het levensgeluk ontrooft. Wij etei izen er dezer dagen op, dat een, even op- ien chte als naïeve, inzender in „Het Volk" t erkende, toen hij schreef, dat den ge- ovigen arbeider door het socialisme (dat im den Godsdienst ontneemt) „meer ont- plic imen dan gegeven wordt". en, Maar over de behoefte van den mensch Godsdienst willen wij hier nu niet rijven. Je Schepper heeft ook vele andere he eften neergelegd in den mensch, waar- n te voldoen, geluk schenkt. Bij den een ven deze behoeften op krachtiger wijze Ö11 m bij'den-ander.'fel bij wie ze niet of heel pak bestaan, kunnen ze worden opge- 3' ekt of versterkt. Een van die behoeften is de trek, het irlangen in den mensoh naar schoonheid. Naar het genieten van de schoon- eid in Gods schepping, in de wijdste iteekerds naar het genieten van de fcbeelding en uitstraling, van de persoon- ke uitdrukking en belichaming van de ihoonheid in de kunst. Gelukkig het volk, dat schoonheid en iinst weet te waardeeren! En daarom en hierop willen wij van- h aag even do aandacht vestigen zijn wij 11 r verheugd om, dat Nederland eeren wil, j, oor het opriohten van een schoon graf- ttonument, den waarachtigen kunstenaar an Toorop. In een stuk in de bladen, onderteekend oor het daartoe gevormd'en reeds eerder emeld comité, werd dezer dagen gesobre- i#en: Immers niemand, ook niet degenen die wij niet per circulaire bereikten, zal wil len achterblijven om een bewijs te geven van vriendschap en hulde aan hem, die tijdens zijn leven zooveel warme vriend schap en zooveel diep en innig schoon aan ons geschonken heeft. Het graf van Jan Toorop is nog im mer niet voorzien van een teeken, waar aan zijn vrienden en vereerders het kun nen herkennen; en dat willen en mogen we tooh niet langer aanzien. Laten wij dan den gever van het schoone eeren met iets sohoons. Giften worden dankbaar in ontvangst genomen door Arch. C. M. van Moorsel Pzm, Laan v. N. O. Einde 57, Voorburg, postreke ning 4226. Met September moeten wij met de uitvoering een begin kunnen maken, en dat kan alleen met uw. aller steun. Toorop, die ons „zooveel diep en innig schoon" heeft geschonken! Toorop's kunst moge in levende waar deering worden genoten-in alle kringen van ons volk; en er moge als 't ware behoefte worden gevoeld in de gezinnen aan repro ducties van zijn verheven en verheffende kunstwerken HOE 'T VOOR 1870 GING WAT ER NU ZAL GEBEUREN De vrede van Lateranen is gesloten, de Romeinsohe kwestie opgelost. Als mani festatie van de verzoening tusschen de H. Stoel en het koninkrijk Italië heeft de Paus zijn grondgebied verlaten en, de tra ditie herstellend, in alle pracht en praal een Sacramentsprocessie gehouden rond het St. Pietersplein. De Paus is weer „vrij", even vrij als vóór de verovering van Rome. De vraag, welke thans voor de hand ligt, is: zal de Paus dikwijls het Vatieaan verlaten Zal de Paus als „vreemde vorst" door Itali eizen 1 Het Londensche blad de „Times" heeft dienaangaande uit het verloop der plech tigheid van Woensdag j.l reeds een „mo raal" getrokken, en haar correspondent te Bome schrijft: „Een moraal, welke zeker uit de Eucha ristische processie van Donderdagvoud mag worden getrokken is dat de solemn eele ge legenheden, waarbij de Paus de Vaticaan- sche stad zal verlaten zeer zeldzaam zul len zijn. Ofschoon de Paus Donderdag nog niet de grenzen van zijn souvereinen staat overschreed, waren -op een opmerkelijk uitgebreide schaal door de Italiaansche regeering in overeenstemming met de Va- ticaansohe autoriteiten voorzorgsmaatre gelen genomen ten einde de orde en de veiligheid te handhaven. De schattingen over het aantal gebruikte manschappen verschillen tusschen 15.000 en 20.000. Men behoeft niet te denken, dat deze schattingen overdreven zijn. De militaire cordons, welke rond het groote St. Pieters plein waren getrokken, stonden in sommi ge gevallen twaalf man dik en daarenbo ven waren vele ander troepen in de aan grenzende straten van de Borgo opge steld. Inderdaad dreigde do vrees der auto riteiten op cwi gegeven oogenblik de plechtigheid te verstoren. De toegang tot het plein was afgesloten op een uur, dat de zon nog met kracht scheen en dat vele personen nog geen tijd hadden gehad om van hun bureaux te komen. Bijgevolg bleef ten minste een derde van het plein bijna leeg, totdat de processie een kwartier stil hield. De troepencordons gingen toen van een om het publiek dat op de Piazza Rus- ticucci dicht opeengepakt stond toe te la ten. Wanneer nu zulke voorzorgsmaatrege len noodzakelijk werden geacht op Pause lijk gebied, wat voor maatregelen zullen dan vereischt worden, wanneer de Paus een officieel bezoek brengt ergens op het buitenlandsche Italië V' De „moraal", welke de „Times" uit deze gebeurtenissen trekt, had even goed vóór deplechtigheden neergeschreven kunnen worden. Solemneel© gelegenheden, waarbij de Paus de Vaticaansc'he Stad verlaat, zullen inderdaad tot de hooge zeldzaam heden behoor en, omdat de Roomsche Kerk wel iederen dag „feest viert", maar plech tige vieringen tot slechts enkele in den kringloop van het Kerkelijk Jaar beperkt houdt. Niemand verwacht, dat de Paus om den anderen dag met de tiaar op het hoofd door Rome- zal trekken. Maar evenmin is er reden om aan te nemen, dat de Paus, geleerd door de processie van Woensdag, bezwaren heeft zich als opperpriester bui ten zijn paleis te begeven. Wij zijn door de zestigjarige afzonde ring van de Pausen er aan ongewoon ge raakt, en daarom zijn wij te eerder ge neigd om te zeggen: het zal wel niet dik wijls gebeuren. Vóór 1870 vertoonden de Pausen zich echter dikwijls in de straten van Rome. Driemaal in het jaar trokken zij met plechtig gevolg van St. Pieter naar een der groote baselieken St. Jan van Lateranen, St. Paulus buiten de Muren en Santa Maria Maggiore om daar vanaf het balcon der kerk het volk te zegenen. Een nieuw gekozen Paus ging den dag na de kroning „bezit nemen" va® de Kathe draal van Rome, St. Jan van Lateranen, aan de andere zijde der stad gelegen. Oude (beschrijvingen maken met enthousiasme gewag van de kleurrijke en prachtlievende stoet, die bij zulke gelegenheden door de straten der Eeuwige Stad trok. In vroeger eeuwen was de Paus daarbij gezeten op een schimmel, de driekroon op 't hoofdin moderner tijden werd gebruik gemaakt van staatsiekardossen, rijk met gouden krullen georneerd, waarvan nog eenige exemplaren in het Vaticaansch Museum te bezichtigen zijn. Wanneer de Paus thans uit St. Pieter naar een der ba silieken' gaat, zal hij gezeten zijn in een zacht-wiegende, glanzend-gepolijste „Fiat"- auto, waarvoor in de Vaticaansche Stad garages in aanbouw zijn. Het is natuurlijk een open vraag, of de Paus de zegen vanaf de groote basilieken wederom zal invoeren de omstandighe den zijn wel eenigszins veranderd Maar het is vrij zeker, dat ieder jaar de Sacramentsprocessie zooals deze Woens dag is gehouden zal worden herhaald. Een tradititie wordt immers niet hersteld, om verbroken te worden.' Het motief waarop de „Times" aan het moraliseeren gaat en besluit dat d© Paus van zijn recht om zich als Opperpriester bui ten de grenzen der Citta del Vaticano te vertoon en maar heel weinig gebruik zal maken is ietwat kortzichtig. Een ontzaggelijke troepenmacht was op de been gebracht om de veiligheid van Z. H. en het goed verloop der processie te regelen. Maar daarbij mag niet wor den vergeten, dat een historisch feit plaats had, en ten tweede, dat de plechtigheid werd gehouden op het St. Pietersplein, dat als een kom een menigte van misschien driehonderdduizend menschen omsloten hield. Wanneer iets bijzonders was voor gevallen en deze menigte, door geestdrift of door welke oorzaak ook, in beroering kwam, zou waar schielijk zelfs de tiendub bele afsluiting van Italiaansche soldaten tegenover den aandrang machteloos heb ben gestaan. Maar dit betrof een zeer bijzondere ge beurtenis. Wanneer de Paus het traditio neel© bezoek aan een. der Groote Basilie ken. brengt, wordt het. vraagstuk van de afzetting veel gemakkelijker. De afstand naar de Mariakerk bedraagt 4 K.M., naar het Lateraan meer dan 5 K.M. De menigte toeschouwers is dan verspreid over de ge heel stad langs do breede straten, die van St. Pieter daarheen leiden. En bovendien, waar moet het heen, wanneer stoeten, welke veel belangstelling trekken, niet meer over den openbaren weg mochten trekken. Voor een buitenlandsche vorst, die in de hoofdstad een officeel bezoek brengt, wordt immers ook de geheele troe penmacht in actie geroepen, en de Paus zal krachtens het verdrag met dezelfde honneurs worden ontvangen. Nog in de vorige eeuw bracht Pius VII zij het om- der droevige omstandigheden een staatsie-bezoek aan Parijs ter kroning van Napoleon I. Het blijft echter een vraag een vraag die eerst in de komende jaren be antwoord zal worden. of de Paus meer malen. Italië zal binnengaan. Ten slotte moet er de nadruk op geves tigd worden, dat liet verlaten van het Va tieaan slechts een openlijk blijk van. ver zoening is. Dat do Paus zich thans'vrij in de wereld kan bewegen, is slechts een bij komende omstandigheid van het groote feit, dat er verzoening is tusschen de H. Stoel en Italië, Van welk een groot be lang dat is voor het geloofsleven in dat land, moge blijken uit de geheel verander de toon in de Italiaansche pers. Zelfs het Romeinsche spotblad, dat zich niet ontzag het Pauselijk Hof belachelijk te maken, heeft na het verdrag daarmede opgehou den omdat het weet, dat de lezers daar thans niet meer op gesteld zijn. Alleen het ultra-fascistische blad, de „Irnpero" gaat geweldig te keer. Het blad karakteriseert de pracht der Pausproces sie als een uiting van slechten smaak, om dat, wat in werkelijkheid een zuiver men- schelijke gebeurtenis was n.l. het ver trek van den Paus uit zijn vrijwillige ge vangenschap onder het voorwendsel van een godsdienstige gebeurtenis werd opgedreven. Verder beschrijft het blad de gebeurtenis alsof deze de verwachtingen zou hebben teleurgesteld en. geeft ten slotte de verzekering, „dat Mussolini de eenige man boven alle anderen is, die geestdriftige volksmenigten kan trekken." Het blad is, blijkens dit resumé, geel van nijd en jalouzie, want het is een op merkelijk feit, dat de sympathie van de wereld niet uitgaat naar Mussolini maar naar den Paus. En de ongekroonde Keizer van Rome had zich zulk een rijke oogst van popula riteit gedroomdHad niet de liberale mi nister Crispi indertijd verklaard, dat de gene, die de Romeinsche kwestie zou op lossen, de grootste staatsman van zijn tijd zou zijn? Aan de gelukige diplomatieke onder handelingen van Mussolini willen wij niets te kort doen, al is het zeer de vraag ge let ook op de geruchtmakende redevoerin gen een maand geleden in de Senaat of Zijne Excellentie's bedoelingen wel andere zijn, dan een nieuwe gloriestraal aan zijn steeds groeiende machtskroon toe te voe gen en de Italiaansche staatsgedac'hte te verheerlijken. Van den anderen kant ech ter is het heel menschelijk en begrijpe lijk, dat de sympathie uitgaat naar den H. Vader. Italië was de beleediger, de Paus de beleedigde. Het is van den belee diger een mannelijke daad eerherstel te geven, maar onze liefde en waardeering gaat toch uit naar den beleedigden Op perherder, die met zooveel'graagte de toe gestoken hand heeft aanvaard in vader lijke toegenegenheid en bezorgdheid voor het Christelijke volk van Italië. DE HERSTELKWESTIE. DE HAAGSCHE CONFERENTIE. De voorbereidingen. Hoewel het hoofdbestuur der Posterijen officieel nog niet op de hoogte is gesteld van de plaats en datum waarop de diplo matieke Herstelconferentie zal worden ge houden, heeft de directeur-generaal niette min de maatregelen besproken, welke noo- dig zouden blijken, indien Den Haag offi cieel wordt aangewezen als plaats der conferentie. Natuurlijk zijn dan tal van extra-telefoon- en telegraaflijnen noodig voor de gedelegeerden en voor de verte genwoordigers der pers. Naar verluidt zou den de Fransche gedelegeerden zelf hun telegraaf en telefoonmateriaal en hun be dienend personeel medebrengen. Waarschijnlijk zullen als conferentie- plaats worden aangewezen de Grafelijke Zalen en de gebouwen der Eerste en Twee de Kamer, doch daaromtrent staat nog niets positief vast. Op het telegraafkantoor is men echter reeds met eenige voorberei dende werkzaamheden begonnen. Ook vernamen wij, dat in Hotel Des In- des reeds vijftig kamers voor de Fransche delegatie gereserveerd zijn. FRANKRIJK. HET AFTREDEN VAN POINCARé. Brianlj kabinetsformateur. Hij hoopt vanavond klaar te z ij n. Nadat het Fransche kabinet zijn ont slag had ingediend, begon president Dou- mergue onmiddellijk de gebruikelijke con ferenties met de voorzitters van kamer en senaat. Daarna ontbood Doumergue Briand, die tegen 7 uur op het Elysée arriveerde en gaf hem de opdracht tot vorming van een nieuw ministerie. Briand heeft die opdracht aanvaard. Hij had Zondagavond een onderhoud met pre sident Doumergue, dat veertig minuten duurde. Na afloop zeide hij tot de journa listen: „Ik kan u niet veel zeggen. Ik heb hedenmiddag den toestand met een aantal leden der beide Kamers besproken. Ik streef ernaar, ontspanning in de situatie teweeg te brengen. Het kabinet heeft tot dusver geen nederlaag geleden en er be staat geen reden, het niet te handhaven. Misschien zal ik in staat zijn, het uit te breiden. Morgen zal ik mijn pogingen voort zetten; ik hoop 's avonds gereed te zijn". ENGELAND DE CRISIS IN DE KATOENINDUSTRIE. Heden gaat de uitsluiting in. De onderhandelingen in de katoen-indus trie, die zich aanvankelijk niet ongunstig lieten aanzien, namen Zaterdag een ern- stigen keer. De wevers besloten n.l. onder geen be ding eenige loonsverlaging te aanvaarden, tengevolge waarvan de besprekingen met de werkgevers als mislukt kunnen worden geacht. Het gevolg is, dat heden meer dan een half millioen werklieden in de katoen industrie, bestaande uit 300.000 wevers en 200.000 spinners, zonder werk zijn. De crisis is ontstaan, doordat de werk nemers de loonsverlaging van 12.5 procent niet wenschen te aanvaarden. Naar verluidt zouden de onderhandelin gen aan het eind der week hervat worden, maar intusschen zullen de werknemers een verlies aan loonen lijden van ongeveer een millioen pond. RUSLAND. De Sovjetregeering bestelt vliegtuigen. De Sovjetregeering heeft in Italië een order geplaatst voor 280 vliegtuigen. Zij zullen geleverd moeten worden in vier zen dingen van 70 stuks. De Russen hebben ook orders geplaatst voor 200 autobussen voor Russische gemeenten en 150 automobie len voor het Russische luchtvaartdeparte ment. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Briand zal een nieuw Fransch kabinet formeeren, waarmede hij vanavond reeds hoopt klaar te zijn. Heden gaat de uitsluiting in de Britsche katoenindustrie in. Overstrooming in Britsch-Jndië. (Buitenl. Berichten, 2de blad). BINNENLAND. De starid van de Kabinetsformatie. (1ste blad). LEIDEN. Op een terrein bij het Kagermoer zijn drie kinderen vergiftigd, hoogstwaarschijn lijk door het eten van bessen twee zijn overleden. (1ste blad). De weleerw. pater Henricus v. Egmond, Ord. Conv., die morgen, te 10 uur zijn eer ste plechtige H. Mis opdraagt in de pa rochiekerk van O. L. V. Onb. Ontv. (Hart eb rug). Zelf de gevangeniskosten betalen. De Sovjets laten, zooals men weet, geen middel ongebruikt om hot leven van de ge goede boeren zoo zuur mogelijk te maken, en van tal van maatregelen is dan ook die categorie het slachtoffer. De raad van volkscommissarissen in de Oekraïne heeft thans een besluit genomen, dat van dezelf de 'mentaliteit getuigt. Deze commissaris sen willen de niet-arbeiders' en vooral de gegoede boeren ook in de gevangenis het leven zoo zorgelijk mogelijk maken. Daar om hebben zij, naar het Oekrainisch Pers bureau te Parijs meldt, besloten, dat deze categorieën gevangenen voortaan „pen- sionpiïjs" zullen moeten betalen voor den tijd, dien zij in de Sovjet-gevangenissen hebben moeten doorbrengen. CHINA. HET CONFLICT MET RUSLAND. Naar een vreedzame regeling. Bemiddeling van Amerika, aanvaard? Het Japansche bureau van den Zuid- Mantsjoerijschen spoorweg, die zooals be kend onder Japansch beheer staat, publi ceert geruststellende verklaringen mot be trekking tot het Russisch-Chineesche con flict. Volgens de laatste bij het bureau ont vangen berichten heeft de Chineesche gou verneur van Noord-Mantsjoerijc opdracht gegeven, alle wrijvingen met Rusland zorg vuldig te vermijden en verdere militaire maatregelen te staken. De Ohineesche troepentransporten naar de Siberische grens zijn stop gezét. Ook aan Russische zijde zijn geen tee kenen meer waar te nemen, die op aanvals- bedoelingen wijzen. Naar de „New York Herald" uit Tokio verneemt, moet de Nanking-regeoring den Chineescnen gezant te Washington hebben opgedragen het Amerikaanschc bemidde lingsaanbod te aanvaarden. China zou er mee accoord gaan, dat de toestand, zooals die vóór het conflict was, wordt hersteld. Muitor ij te Charbin. Volgens een bericht uit Tsjita aan het Sovjet-telegraafagentschap is een Chi- neesch regiment in een voorstad van Char bin aan het muiten geslagen en hebben de muiters vreeselijk huisgehouden in de win kels en woningen van dc kooplieden dei- hoofdstraat. Vele kooplieden zijn reeds uit Charbin gevlucht.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1