DE GLOEILAMP VAN EDISON de toovenaar van menlopark in dagen van strijd SPORT ^TugIvaart" RECHTZAKEN ALLERLEI III. Toen Thomas Alva Edison 21 October 1879 do oractisch bruikbare gloeilamp uit- irondj was hij twee en dertig jaar oud. Jeugd. i Zijn jeugd was hard geweest; toen de l cnaap zeven jaar oud was verloor zijn va- i Ier al zijn geld en werd het gezin in ar- J noede gedompeld. Thomas Alva, die aan- rankelijk een zw.ak kind was, moest al rroeg meeverdienen en reeds op zijn 12e j aar verkocht hi,i ooft en snoeperijen langs ji len trein. Daarna werd hij kranten-verkoo- i >er en reisde daartoe in den trein mede. )at er wat in den knaap stak bleeksteen dj met behulp van een zetkastje en een Irukpersje in den bagagewagen, zijn eigen ,reinkrant uitgaf, die hij vulde met nieuws, dat hij telkens aan de stations oppikte. De i oplage van dit blad bedr.oeg ongeveer 300 i jxemplaren en de jeugdige journalist, druk- ker, uitgever verdiende 40 dollar per maand. Na deze periode werd Edison spoorweg- {elegrafist; in deze functie moest hij eik i half uur een controle-sein aan liet naburig i station geven ,doch Edison construeerde i een telegrafische wekkerklök, die zijn werk overnam, zoodat hijzelf kon studeeren. i Wij naderen hiermede het tijdperk der i uitvindingen. Een electrische stemmenop- i nemer en een electrische koersaanwijzer ibewijzen dat Edison de beide groote mach- i ten: parlement en beurs binnen zijn ge- f zichtskring heeft getrokken. Dan vindt hij een methode uit om over éénzelfde draad in twee richtingen te telegrafeeren. Het be- i gin van zijn financieel succes, 'i De onderneming, die aan de New York- i 6che beurs de koersen telegrafisch uit- zendt had op een goeden, of beter gezegd, een kwaden dag het ongeluk dat haar zendapparaat defect raakte, i Natuurlijk heerschte er juist dien dag een wilde stemming op de beurs. De abon- né's werden ongeduldig en meenden, dat ze met een truc van speculanten te doen b hadden. Temidden ,der grootste opwinding fbood Edison aan om binnen het uur het toestel te herstellen, van welke moeilijke 5 taak hij zich uitstekend wist te kwijten. B Als gevolg hiervan kreeg hij een vaste aan stelling op. 300 dollar per maand, Als hij dan een automatisch telegraaf- apparaat uitvindt, waarmede 1000 woorden fper minuut kunnen worden overgeseind is f zijn naam als uitvinder voor goed gevestigd I Edison is ruim bij kas en hierdoor in staat ,f een lievelingswensch van hem te verwezen- lijken. Menlo-Park. Te Menlo-Park, op 40 K.M. afstand van New York liet hij een groot laboratorium •bouwen met bibliotheek; moderne fabrieks gebouwen verrezen, woonhuizen, enz. In 1876 hield de 20-jarige Edison zijn intocht in Menlo-Park. Hij was gehuwd, vader van drie kinderen ,en had bovendien de ver- sntwoordelijkheid te dragen voor zijn vrij talrijk personeel van assistenten en arbei ders. Te Menlo-Park is enorm hard ge werkt. Edison zelf gaf het voorbeeld, toon de de juistheid van zijn definitie,' dat het genie voor 1 procent in- en vo'or 99 tran spiratie is. Meermalen arbeidde hij tot drie of vier uur in den morgen en soms vond men hem bij het aanbreken van den dag in'.slaap gevallen op een tafel van het la boratorium. Hij had slechts enkele uren rust noodig, legde hij zich neer, <^an scheen de slaap op zijn bevél te komen. Een re cord vestigde hij door vijf dagen en nach ten achtereen door te werken. Vaak was het middernacht vóór het avondeten voor Edison en zijn staf werd binnen gebracht. De leider wist zijn mede werkers te begeesteren en te inspireeren door zijn voorbeeld. De verhouding te Men lo-Park moet wel eenigszins patriarchaal zijn geweest, immers wanneer een succes bereikt was toog Edison met zijn staf uit visschen. Edison was een geduldig henge laar; de legende vermeldt, dat hij eens twee dagen en twee nachten heeft zitten vis schen, zonder beet te krijgen. In Menlo-Park heeft Edison zijn groot- 6te uitvindingen gedaan. Hij vond d© mi crofoon uit en voerde op 20 Augustus 1879 te Soratoga in het openbaar het eerste sto ringsvrije telefoon gesprek. Zelfs het be kende „Hallo!" is door Edison ingevoerd. Edison's Gloeilamp. Daarna- volgde Edison's gloeilamp. De e'ectrische booglamp, met de koolspitsen, VOETBAL. DIOC. HAARLEMSCHE BOND. R. K. Sportvereeniging A. V. V. Te elfder ure zijn er voor de A. V. V.- elftallen nog een 2-tal wedstrijden vast gesteld. Het le elftal speelt voor de Wilhelmus- serie te 3 uur tegen Wilhelmus II. Wij geven -ook thans het le elftal niet veel kans. Het 3e elftal speelt eveneens voor de Wilhclmus-serio en wel te 2 uur tegen R. I. A. II om den 3en prijs. R.-K. S. V, „Meerbi^g" Zoeterwoude Hc-R. A.s. Zondag 3 uur spelen de junioren een vriendschappelijken westrijd tegen die van A.S.C. Zoeterwoude (dorp). AA aar 2 leden onzer vereeniging, n.l. de heeren P. de Mey en P. de Vrind, gekozen zijn in de distrietsproefelftallen, welke el kaar bekampen zullen in het Sportpark te h oord wijk meenen wij deze gelegenheid te baat te nemen, om een onderlingen fiets tocht te houden naar Noordwijk. Daartoe gorden alle leden dringend uitgenoodigd zich morgen om kwart voor 2 aan het Pa tronaat te bevinden vanwaar om 2 uur de •frit begint. Behalve dat dit een aangenaam fiets- was ïeeds bekend, doch haar lichtsterkte was veel te groot, evenals haar stroomver bruik. Wilde een electrische lamp in huis kamer en werkplaats kunnen worden ge bruikt, dan moest de lichtsterkte van de booglamp worden verdeeld over een groot aantal kleine lampen van geringere licht sterkte, pioest de sterke electrische stroom als 't ware worden onderverdeeld", ver takt in kleine stroompjes. Tot dusverre was dit altijd mislukt. En Edison had al zijn wilskracht noodig om te slagen: „Droomer, dwaas, opschepper", wa ren woorden, welke hem naar het hoofd ge slingerd werden door pessimisten, die geen oogeii'blik in de mogelijkheid van een wel slagen geloofden. De groote moeilijkheid leverde de gloei- draad op. Platina mislukte. Edisdn verkoel de alle mogelijke soorten materiaal, tot het roocle haar uit den'baard van een zekeren Mijnheer Mackenzie toe, die toentertijd te Menlo verblijf hield. Tenslotte zou men het dan probeeren met een verkoolden katoendraad. Heel voorzichtig werd de verkoolde draad uit deh vorm te voorschijn gehaald, behoed zaam gedragen naar de glasblazers werk plaats. Helaas brak toen de draad. Een nieuwe werd vervaardigd, doch ook deze sneuvelde ontijdig. Eindelijk. 21 October, was een nieuwe kooldraad gereed en in den glazen ballon a ail gebracht, deze» werd luchtledig ge pompt-, de electrische st-room werd toege laten, en.... de lamp gloeide aan! Edison had zijn doel bereikt. De lamp brandde meer dan 40 uur aan een stuk. Maar Edi son was niet tevreden met den katoen- draad, hij beproefde het met verkoold pa pier en daarna met verkoolde bamboe vezel. Hoe grondig het probleem van den gloeidraad werd onderzocht, moge blijken uit het feit. dat 6000 soorten plantenvezels werden onderzocht, voornamelijk bamboe, welk onderzoek een uitgave van 100.000 dollars vergde. Hoe zwaarder de strijd, des te zoeter smaakt de overwinning! Op het redactie-bureau van de N. Y. Herald. Op den morgen'van den 21 sten December 1879 zat Albert E. Orr, stadsredacteur van „New York Herald" op zijn bureau aan z'n lessenaar. Plotseling.stoof de heer Tho mas B. Connery de directeur van het blad binnen, het laatste nummer in zijn hand, dat hij met een gebaar van afgrijzen ver van zich strekte. Orr keek verrast op, want gewoonlijk vei scheen Connery eerst eenige uren latei- op het kantoor. Orr begreep in het geheel niet wat er aan de hand was, doch het werd hem wel duidelijk gemaakt. „Hoe kwam al die onzin in de krant", bulderde de heer Connery, „Lichtjes opgehangen aan dradenGoed om de Herald belache lijk te maken en tot een aanfluiting van haar lezers, om van de concurrenten maar niet eens te spreken! Wat zal New York er van zeggen!!" Waarschijnlijk, dat het de beste „stunt" is, dien we sinds langen tijd in de krant hebben gehad", dacht Orr, maar hij zeide heb niet. De verontwaardiging van den heer Con nery was, de 'lezer zal het alreeds heb ben begrepen opgewekt door een spe ciale pagina betreffende de Edison Gloei lamp. „Maar weet je dan niet", huilde hij, ,dat met absolute zekerheid is aangetoond, dat dit soort van licht tegien de wetten dei- natuur indruischt? Wie heeft het artikel geschreven?" „Ma-shall Fox. Een der beste reporters van New York". „Waar is bij? Roep hem hier! Wij moeten iets do-en om niet onsterfelijk geblameerd te v orden". Verre evenwel van hoon en spot uit te lokken, wekte Fox' artikel zulk een be langstelling, dab te Menlo-Park besloten werd tot het houden va:i een openbare de monstratie. Deze vond plaats op Oude jaarsavond 1879. Extra treinen voerden meer dan 3000 bezoekers aan, waaronder vele autoriteiten. En allen zagen het tooveracht'ge licht der gloeilampen, die hingen aan draden, welke waren gespannen van de e-ene bla- der'looze boom naar den andere. tochtje .wordt, kunnen "onze leclen getuige zijn van een zeer mooien wedstrijd en kunnen vooral onze voetballens hier iets leeren. Wij vertrouwen er dus op, dat'alle leden, geen enkele uitgezonderd, tijdig aanwezig zullen zijn. Stelt nw medeleden met bovenstaande in kennis. Leden van „Meerburg", Zondag allen dus naar Noordwijk. LICHAMELIJKE OPVOEDING. De vierdaagsche afstandmarschen. Delaatste dag zonder uitvallers. De marsclien zijn geëindigd. De zware taak is volbracht. Het kruis werd weer door zeer velen dubbel on dwars verdiend. Er waren gisteren geen nieuwe uitvallers, dus slechts 72 in tot-aal slaagden er niet in de lange, zware marsehen af te leggen. Er was enorm veel animo gistermorgen van vijf tot zes om zoo spoedig mogelijk te vertrekken. En vooral in het eers-te gedeel te van den marsch, dat over den breeden mooien asfaltweg liep tot- Grave toe, werd er een geduchte pas ingezet. Doch toen brak het zwaarste stuk aan, dat over keien, klinkers, grind en gruis liep. Hier en daar werd er eens eentje wat gesteund door zijn makkers. Sommigen hadden het heel erg te kwaad, maar ten slotte bereikten toch allen de kazerne, waar een aantal autori teiten en zeer velen anderen de blijde bin nenkomst toejuichten. Met bloemen, fanfares en vlaggengewap- per werden de Nijmeegsche dames aan de grens van haar stad opgewacht en verdor begeleid door enthousiaste clubleden. Reeds aan het begin van den dag kreeg opperwachtmeester Poot, uit den Haag, die gisteren voor de 10e maal de marschen heeft geloopen, onderweg een krans. Later in de kazerne werd hij opnieuw gehuldigd voor zijn kranige prestatie. Om half 5 vereenigden alle deelnemers zich op het achterterrein bij de kazerne, waar Jhr. mr. uon Weiier de kruisen zou uitreiken. Hij uitte eerst woorden van hulde tob de Spanjaarden, de Engelschen en de Fran sehen, die hij in 't Fransch en Engelsch toe sprak; en huldigde daarna de Hollanders, vooral de dames, die ditmaal een loopje niet de mannen hadden genomenHij roem de het werk van allen en releveerde het groote belang, dat deze mars-chen voor de physieke en geestelijke ontwikkeling heb ben. Daarna ging hij tot de prijsuitreiking over, die door zes generaals, o.a. den chef van den Gen. Staf en den commandant van het Veldleger werd bijgewoond. De deelname der Leidsche R.-K. Atheltick- vereeniging „Rood Wit". Het is den Roodwitten mogen gelukken hun verschillende marschen keurig te vol brengen. Maandag werd welgemoed de reis aanvaard en onder de jongens heersohte een buitengewone stemming, die tot het einde toe is gebleven. Rood Wit was als eenigst Leidsche vereeniging ver- tegemvoordigd en zij heeft dc Leidsche kleuren hoog gehouden. (Het volgend jaar hopen wij, dat meer vereonigingon zullen inschrijven). Het succes van Rood Wit is vooral te danken aan den leider, dén heer G. van Geile. die door zijn goede training en raadgevingen liet den jongens gemakke lijk maakt hun zware parcoursen met ge mak te volbrengen. Op de 4 X 55 K.M. behaalden H. Duin dam en R. v. Noort het verguld bronzen kruis. Op de 4 X 40 K.M. behaalden F. Fisser, P. Verhoef en B. Molken-boer het bronzen kriiis. Op de 4 X 30 K.M. behaal den A. Kneiffer een bronzen medaille. L. Molkenboer en Th. Stey'nman behaalden het verg. bronzen kruis op de 4 X 40 K.M. voor milt ai rem Moge dit succes een aansporing zijn om het vjlgend jaar met minstens vijf maal zooveel deelnemers naar Nijmegen te gaan. Het 4c Regiment Inf. volbracht de mar schen zonder uitvallers en behaalde hier door de corpsmedaille. LUCHTPOST MET DE „GRAF ZEPPELIN". Omstreeks 1 Aug. heen en- terug naar Amerika. Het luchtschip „Graf Zeppelin" zal om streeks 1 Augustus a- s. den in Mei j.l. on derbroken tocht van Friedrichshafen naar Lakehurst en terug opnieuw ondernemen. Er bestaat gelegenheid om in Neder land ter porto bezorgde niet-aangeteeken- de brieven (niet zwaarder dan 20 gram) en briefkaarten met- dit luchtschip te verzen den. Boven het gewoüe porto is daarvoor verschuldigd 115 voor een briefkaart en 2.25 voor een brief, te voldoen met gewo ne Nederlaudsche frankeerzegels, De stuk ken moeten voorzién zijn van een lucht postetiket en- van het opschrift „Mit Luftschiff L.Z. 127 nach Amerika" en voorts het volledige adres van den afzen der vermelden. De stukken, w-elke reeds voor den afge broken tocht ter verzending aanwezig wa ren, zullen thans opnieuw worden ver voerd, voorzien van een afdruk van een bij- zondern stempel „Beföi-derung verzögert wegen Abbruchs der 1. Amerikafahrt". Militair vliegtuig neergestort. Gistervoormiddag is een militair vlieg tuig- neergestort nabij het station van Geispolsheim bij. Straatsburg. Het vlieg tuig vloog in brand. ,De piloot, een onder officier, was op slag dood. Aanrijding met doodelijken afloop. Voor de Haarlemsche Rechtbank stond veertien dagen geleden een dertigjarig me dicus terecht, die met zijn auto op den Sta tionsweg onder L i s s e, hoogst roekeloos en onvoorzichtig had gereden, waardoor hij -de 12-jarigo Bloome Kesner, uit Den Haag, aanreed en zoodanig verwondde, dat zij aan de. gevolgen overleed. De eiscb luidt: ƒ300 boete of een maand hechtenis. De uitspraak was conform den eis-ch. Spaansche hotelrat veroordeeld. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft ar rest gewezen in de zaak van den 37-jarigen Spanjaard, die op 16 December 1.1. in een kamer van hotel „Neuf" in de Kalverstraat to Amsterdam een portefeuille stal, inhou dende een gouden schakelarmband, een gou den halsketting en wat gouden munten. Het Hof heeft het. vonnis der Rechtbank, waarbij verd. wegens diefstal was veroor deeld tot een jaar en zes maanden gevan genisstraf, bevestigd, echter met dien ver stande dat van de voorloopige hechtenis drie maanden in mindering werden ge bracht. De kanarie. In 1478 bracht Hendrik de Zeevaarder de eerste kanaries'naar Spanje. Toen hij de kanarische eilanden veroverde, vond hij een bijzonder fraaie soort van vink, dio bijna onophoudelijk doorzong. Er waren er een massa en ze lieten zich zonder veel moeite vangen. De in Spanje geboren vogels waren aan BRIEVEN VAN EEN WANDELAAR. LXXV. Over den Stadhuis-bouw. Bij elke wandeling langs de Breestraat vragen wij ons af: hoelang zullen de res ten van ons verbrande Stadhuis nog om sloten -blijven met het enge keurslijf van de grove en onooglijke betimmering? En hoe lang nog tevens zullen wij in raad selen moet rondwandelen ten aanzien van de maatregelen, te troffen tot herstel van het verlies door den brand van het Stad huis geleden. De autoriteiten zwijgen en barricadeeren zich achter de zoo hoog mo gelijk opgetrokken, muren van ongenaak baarheid, die- de burgerij met liopclooze nieuwsgierigheid slaat. De geheimzinnig heid heeft een zoodanige afmeting geno men, dat het lijkt of de oplossing van deze zoo belangrijke kwestie er een is van binnenkamersche allure met uitsluiting van elk greintje mededeelzaamheid, aan dé burgerij, die zoo levendig belang stelt in de oplossing van heb vraagstuk. Wij meenden in de vorige raadsverga dering wat te hooren, als antwoord op de door een der raadsleden' gestelde vragen. Doch heb lijkt wel, of er een geest vaardig was geworden bij B. en W., om er zich met een antwoord „in 's blaue hinein" af te maken of wel het bekende kluitje in het riet te hanteeren. Echter, zoover kwam het ook nog niet eens, doordat de Raad verliep in een onvoltaljig samenzijn, waarop sluiting volgde. We zullen nu onze ooren goed open houden, den volgenden Raad. Toch zijn wij niet zonder voorlichting gebleven. Tal van adviezen, adressen, toe zeggingen en wat dies meer zij, komen uit alle kringen en in de meeste uiteenloopen- conclusiën ons zeggen hoet het moet en ook hoe het niet moet. Vaste lijn valt er niet te onderkennen; al streven er velen naar een herbouw acliter een te restau- reeren gevel. Toch zijn ook in die advie zen niet talrijke verschillen te constatee- ren. En dan willen wij even wijzen op de schrifturen, welke uitgaan van besturen, enz. van vereenigingen of lichamen, die slechts leeken zijn op liet gebied van de architectuur, doch zich alleen laten leiden door een bijna ziekelijke uiting van histo rische liefde, die zich slechts blind staart op de resten van wat het verleden goeds en moois wist te scheppen. Deze cate gorie van personen zijn niet de beste raadgevers, daar in onze dagen met an dere dingen valt rekening te houden en het zoo maar niet aangaat, te decretee- ren, dat- achter de resten een aan de eischen des tijds voldoend gebouw kan woraen aangemetselu. Van meer waarde althans zijn de adviezen, welke komen uit de kringen, waar men blijkbaar overtuigd is van nog groote waarde en deugdzaam heid van den restenden gevel. Daar kun nen wij nog inkomen, dat men zich sug gereert in die richting een oplossing, als de eenig goede, te vinden. Als van zelve komt men er dan zoo gemakkelijk toe, alle technische en aestetische factoren voorbij te zien en te behandelen als dingen van ondergeschikt belang. Het- behoeft niet.ge zegd, dat ook zulke adviezen mank gaan aan tal van verwerpelijkheden, die de oplossing eerder bemoeilijken dan bevor deren. Dan zijn daar nog de geldelijke toezeggingen bij een bouw in eep bepaalde richting. Deze beloften te verdisconteeren in den vorm van den bouw, heeft groote bezwaren, en dit mag vooral niet dominee- ren bij het zoeken naar den juistcn weg tot oplossing. Groot respect zal elk burger hebben voor hen, die blijk geven van zoo een prijzenswaardige burgerzin en liefde voor de stad, doch terecht vragen wij ons af, of het niet beter ware geweest, de toe zeggingen te reservéeren voor de aanklee ding en verfraaiing van 'het interieur van den nieuwbquw of wel dozo te verrijken met een klokkenspel, dat zijn heerlijke ac- coorden over stad en land zal doen weer klinken. Een initiatief daartoe zal wat spontaan is geboden, in goede banen kun nen leiden. AYafc overigens de verzoeken betreft van corporatiën, deze sluiten niet uit do veronderstelling, dat een zekere geest over hen is losgelaten van dringen in een bepaalde richting, met vooropge zette bedoeling, om h tout prix, den ouden gevel te behouden. Juist daardoor verlie zen zij alle werkelijke waarde, daar alles wordt voorbijgezien, wat inderdaad domi neert bij de oplossing van het vraagstuk. Dat zoo maar iedereen van advies kan dienen is absoluut uitgesloten. Dit staat wel vast, hoe ook de oplossing zal worden gevonden, steeds zullen er een heele boel critici zijn, die een andere op lossing beter hadden gevonden, en wij maken ons sterk, dat er nog harde woor den zullen vallen aan het adres van de verantwoordelijke autoriteiten. Dat is menschelijk en een algemeen voorkomend verschijnsel. Hoevelen zien toch voorbij, dat een be slissing groote moeilijkheden oproept, die zelfs door menschen, die tot de deskun digen worden gerekend, zoo lastig op te lossen zijn. Bezien wij slechts liet rapport van de afdeeling B. der Rijkscommissie voor de monumentenzorg. Daar staan veel woorden in, die om dc kwestie zijn gegroe peerd, schijnbaar om het gewicht te ver- hoogen, en die er gerust hadden kunnen een kooi gewend en hadden al spoedig grooter waarde dan de pas gevangen vo gels. Spoedig werd de Spaansche kanarie een belangrijk handelsartikel en deed zij haar intocht in alle havens van Europa. Tegen zoo hooge prijzen werden ze ver kocht, ctab alleen rijke menschen ze konden koopen. De Spanjaarden maakten er een mono polie van, door alleen mannetjes te ver- koopen. Dit duurde z.óó lang, tot een voor Spanje bestemd schip met duizenden kanaries aan boord, strandde en do vrij geworden vogels naar Elba vlogen, waar zij door Italianen werden gevangen. Van Italië werden Noord-Duitschland en Tyrol van kanaries voorzien en kwa men ze ook naar ons land. De beste zangers komen sedert vele ja ren van St. Andreasberg in den Harz. afgelaten worden. Naar onze meening heeft die commissie zich op het standpunt ge steld, dat hier te beslissen viel over een levenskwestie van Leiden als historische stad, wier verleden roem met de muren van het Stadhuis in puin. verging. Niets is echter minder '/waar: Leiden's roem grondt zich niet. uitsluitend op de histori sche gebouwen. Deze zijn slechts dc getui gen van wat de historie ons verkondt. Lei den's roem en glorie staat of valt gelukkig niet met den ondergang van een liarer ge bouwen, dan was hij niets waard. Dit be denkende was ook de commissie allicht tot oen meer gedecideerd rapport gekomen, van breeder uitzicht, met ruimer perspec tief. Wel beluisteren wij tusschen de re gelen door oen zekeren schroom, om dc eenig ware oplossing te geven; een zekere veelzijdigheid van inzichten, die eigenlijk veel in 'het midden laat en meer een op lossing geeft, die, levendig begrijpbaar, in do lijn ligt van een commissie, die ten slotte een bepaalde taak heeft en clie meestal op te lossen wijst in een bepaal de richting. Juist de overwegingen van zoo verschillenden aard wijzen op een niet vask omlijnde opihie, niet alleen bij de geheele commissie, doch zelfs niet bij de meerderheid. Men zou kunnen spreken van zooveel leden, bijna evenveel meenin gen, zij het dan ook veel gaande in een bepaalde richting. Vreemd doet het aan, dat het rapport verklaart, dat de verschillende moties, aan genomen door eenige combinatiën van per sonen, te kennen geven hot levendig ver langen van zeer velen, aan wier uitspraak groote waarde moet worden gehecht. Aan deze zienswijze hebben de autoriteiten al heel weinig, omdat ook deze moties onder zeer beperkten gezichtskring zijn tot stand gekomen en zich in geen enkel opzicht re kening geven van alles wat aan de oplos sing vast zit. Wij veroorlooven ons te vragen of men den ouden gevel niet te veel van de voor zijde beziet en al te veel de oogen sluit voor wat de achterzijde aan vragen op roept. Is de vraag niet gerechtigd, of het van practischen zin getuigt, dc situatie van den gevel in zijn geheel tc aanvaarden, aJs bestand tegen den invloed der jaren, die zullen voortgaan eten tand des tijds, dié nu al zoo knaagt aan het resteerende, steeds gemakkelijker voedsel te geven. Mag dan geen rekening worden gehouden met het euvel van een immer terugkec- rende restauratie van wat aan den tand des tijds ten offer valt, en dan, naast het minder fraai maken van het geheel, ten slotte een voortdurende kostenrekening biedt aan do gemeentelijke schatkist? Wij willen eerlijk bekennen, leek te zijn en propageeren geen enkel denkbeeld, schuiven geen enkele oplossing naar voren, doch brengen eenige mogelijkheden ten berde, opdat de zoo moeilijke en verant woordelijke oplossing aan alle kanten is getoetst alvorens bepaald wordt in welke richting de zaak tot een definitief eind zal worden gebracht. Vooral waar de des kundigen of wel zij, die als zoodanig aan gemerkt worden, hun meeningen in zoo velerlei verscheidenheid ten gohoore bren gen Wij zien het gesol met den toren, die blijkbaar overal kan worden ingelascht! Ons dacht zoo, dat juist do plaats van den toren een domineerend karakter had, even zoo als de kwestie van de toppen van de gevels, die dan ten slotte al goed worden geacht, als ze in voldoende harmo nie zijn met den gevel, terwijl de beken tenis ons toekomt, dat heb beeldhouw werk onmogelijk te copieeren is, vooral waar liet, zooals 'hier, sterk verweerd is. Wat dan? Iets wat een anderen geest ademt: iets wat een meer vrije opvatting toelaat! Ja, als men de onderdcelen prijs geeft aan een soort vrije opvatting, al past die zich dan in enkele opzichten aan bij het bestaande, dan zou hot slechts een stap verder zijn, ten opzichte van heb ge heel een anderen weg in te slaan en de beslissing los te maken van do toch zoo knellende banden der historie. Dan zou heb ook misschien toelaatbaar zijn, de moderne inzichten te doen mee spreken en een oplossing te zoeken in een richting, die over eeuwen ook zal kunnen spreken tot het nageslacht, van de energie, den durf en de profijtelijke beslissing van hen, die in de twintigste eeuw in Leiden had den tc kiezen tusschen een restauratie of een nieuwen opbouw en toen hebben geko zen, wat naar hun inzicht de meest prac- tische, economische en bouwkundig ge- wenschte oplossing was. Eerst dan, als men zich van alle bijkomstige overwegin gen weet los te maken, als men, met ge zond verstand en eerlijke bedoelingen ne mende tot zich wat als deskundig advies kan dienen, weet te beslissen, zal er een bouwwerk worden gesticht, dat den tand des tijds zal kunnen weerstaan en zich een historie zal weten te scheppen, dio tot eer en roem van Leiden zal strekken. WANDELAAR. ('t Lijkt ons niet onduidelijk, waar „Wandelaar" heen wil, ook al zegt hij, geen enkel denkbeeld to propageeren. Intusschen hebben wij hem, evenals wij liet anderen 'hebben gedaan, gaarne gele genheid gegevenpropaganda te ma ken, al is 't dan ook tegen zijn bedoe- ling! Red. L. Crt.). Uit de Rechtzadl. De Lord President Holt had in zijii jeugd een zeer losbandig leven geleid en tot een gezelschap jonge lieden behoord, dat groo- tendeels den slechten weg was opgegaan. Op zekeren dag, dat zijn Lordschap in do Old Bailey het Voorzitterschap bekleedde, werd een man voor de Rechtbank gebracht die als struikroover in hechtenis was geno men en in wien de Rechter een ouden vriend herkende. Door nieuwsgierigheid ge dreven en in de veronderstelling, dat de gevangene zich niet meer zou herinneren hem vroeger gezien te hebben, vroeg hij hem, wat er van vrienden zijner jeugd ge worden was. De boosdoener maakte een beleefde buiging, loosde een diepe zucht en antwoordde: Helaas Mylord, zij zijn allen opgehangen, behalve uw lordschap en ik. 3—2

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7