kerknieuws gemengde berichten BUITENL BERICHTEN rWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 27 JULI 1929 BENOEMINGEN. in de St. Joseph's Congregatie van Mill Hill. Z. D. H. mgr. J. Biermans, Gen. Overste er St. Joseph's Congregatie van Mill Hill eeft benoemd voor de Prefectuur van ;ashmir en Kafiristan Father C. Meyer Engeland); voor de Missie van Nieuw Zeo- ind Father A. Hazelzet (Amsterdam); voor e Prefectuur van Kavirondo Fathers H. cholten (Ootmarsum) en F. Hall (Enge- ind); voor het Bisdom Nellore Fathers v. Dooren (Tilburg) en C. Mitterstieler Tirol); voor de Missie op de Philippijnsche Jilanden Father C. Koelman (Amsterdam); cor de Prefectuur van Basankusu (Belgi- che Congo) Fathers L. Eijgenraam (Dord- echt) en A. Vercauteren (Nieuw Namen); r0or de Prefectuur van Sarawak Father A. de Vos (Lage Zwaluw e); voor de Pre- ecfcuur van Noord Borneo Father J. Klijn 's-Gravenhage)voor do Prefectuur van Br. (ameroen Father A. v. Dal (Hilvarenbeek); poor het Vicariaat van den Boven Nijl Fa- ,her E. Peye (Engeland); R. Griffin (Enge- and) en W. v. Oerle (Leiden). Tot Professor in de Schriftuur aan het ;t. Joseph's College te Mill Hill werd be- loemd Father J. Thoomen uit Zeeland N.- totnutoe Missionaris in het Vicariaat v. i Boven Nijl; tot Professor in de Kerke- ijkc Geschiedenis aan hetzelfde College n>erd benoemd Father J. Kennely, totnutoe eeraar aan het College te Freshfield, in ingeland. Tot Leeraar aan het College te Juni Hall Father A. Wardle. Tot Leeraar &an het St. Bonifacius Missiehuis te Hoorn Father H. Lijding (Den Helder); tot Pro fessor aan het St. Joseph's Missiehuis te loosen daal Father H. Kniiwer Schagen tot- uitoe Missionaris in de Apostolische Pre- ectuur van Kavirondo. Verder werd gekozen tot Eersten Con- lultor (Vicaris) van den Gen. Overste de loogEerw. Father J. A. Wall; tot Vierden Consultor de HoogEerw. Father dr. T. Mc. jaughlin. Tot voortzetting hunner studies te Re ne werden aangewezen de Eerw. Fraters P. Morris en A. v. Vliet uit Utrecht. Heilige wijdingen. Donderdagmorgen heeft in de kapel van het St. Jozefstudiehuis (Missiecongregatie ran Mill Hill aan de Tongerloschehoefstraat te Tilburg, een treffende plechtigheid plaats gehad. Z. D. H. de Bisschop van Den Bosch, Mgr. A. F. Diepen, was overgekomen, om de H. Priesterwijding toe te dienen aan rev. fa ther H. van Dooren, van de Missiecongrega tie van Mill Hill. Als regel worden de H.H. Priesterwijdin gen van deze ordepriesters in Engeland toe gediend, doch in dit bijzonder geval wa9 perlof verleend de wijding te Tilburg te doen plaats hebben, teneinde de familie van den neomist in de gelegenheid te stellen de Jechtiglieid bij te wonen. Mgr. Diepen droeg in do feestelijk ver gierde kapel een pontificale H. Mis op. Z. D H. werd hierbij geassisteerd door den Zeereerw. heer dr. Ahaus, directeur van het St. Jozef studiehuis als presbyter as sistent, rev. father B. Saraber en rev. fa ther P. v. d. Linden, als troondiakens; dia- coni missae waren rev. father Strater cn rev. father Turner. Als ceremoniarii fun geerden de weleerw. heer Van der Ven, secretaris van het bisdom Den Bosch en rev. father Th. Bijnen. Dc lagere functies werden verricht door, en het zangkoor werd gevormd uit de studenten van het Studie huis. Onder het F. Officie diende Mgr. Die pen de H. Priesterwijding toe aan rev. H. van Dooren. Verder ontvingen de wijding tot diaken de eerw. fraters J. Kropmans, J. Francino en G. Wesrte, en tot subdiaken de eerw. fraters J. Busé, W. van Hees, F. Verhoeven en L. van Dijk, allen van de orde der Kruis- heeren te St. Agatha. «Tijd". Pater v. Adrichem O.F.M. De ZeerEerw. Pater Donatus van Adri chem O.F.M., verblijf houdend in het Min derbroeders-College te Quarrantia (Italië), hoopt in September zijn zilveren klooster- feest. te vieren. Z.Eerw., die binnenkort met vacantie naar Nederland komt, zal dit jubilé op 4 en 5 Augustus te Delft iu zijn familiekring herdenken. Zondag 4 Augustus zal Pater Van Adrichem in dc St. Josephs- kerk, aldaar, een plechtige Hoogmis van dankzegging opdragen. Audiëntie. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal alleen Vrijdag en Zaterdag van de volgende week audiëntie verleenen. ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Ernstige trambotsing. Donderdagavond tegen halftwaalf zijn te Amsterdam een wagen van lijn 13, die in de richting van de stad reed, en een van lijn 23, rijdende naar de Fred. Hendrik straat, op den hoek van dc De Clercqstraat en do Bilderdijkstraat met elkander in botsing gekomen. De botsing was zóó he vig, dat beide motorwagens uit dc rails zijn geraakt. Van den wagen van lijn 13 waren liet I voorbalcon aan flarden en alle ruiten ver brijzeld: de andere wagen was minder be- schadigd. Beide trams moesten naar de I remise worden vervoerd. Van dc inzitten- I den heeft niemand letsel bekomen. Het verkeer ter plaatse is ongeveer drie kwartier gestremd geweest. Van een vrachtauto gevallen. Donderdagmiddag is te Buitenveldert een circa 30-jarige man welke op den kap van een vrachtauto had plaats genomen, daarvan tijdens het rijden afgevallen en ^et een ernstige schedelbreuk en maag verwonding naar een zie ken inrichting te Amsterdam overgebracht. Overreden. Bij het verrijden van zand van de op slagplaats te Drogeham is de voerman W. P. de Boer gevallen, met het gevolg, dat de wieiep van den wagen hem over het lichaam gingen. Hij kreeg inwendige kneu zingen, een hoofdwonde, een gebroken been en een gekneusden arm. Na voorloopig door dr. Bogtstra van Twijzel te zijn verbonden, is hij naar het Diaconessenhuis te Leeuwar den vervoerd. Zijn. toestand is zorgelijk. Door een wielrijder aangereden. Toen gisterenavond te ongeveer kwart voor zeven twee dames, die in de Hoog straat te Amsterdam wandelden, ter hoogte van het magazijn „Hema" van het trot toir op den rijweg stapten, werd één van hen aangereden door een wielrijder, dio met een op dit vrij drukke verkeerspunt met onbesuisde vaart reed. De aangereden dame, die 26 jaar oud is, kwam te vallen en bezeetde zich vrij ernstig aan het achterhoofd en een der beenen. De wiel rijder werd door burgers aangehouden, totdat er een agent kwam, die proces verbaal van het gebeurde opmaakte. Een en ander had de volle belangstelling van het publiek. De gewonde dame kon zich te voet naar huis begev Bekneld geraakt en gedood. De 30-jarige chauffeur A H. uit de Tuin derstraat te Rotterdam is op een terrein aan do Waalhaven aldaar bekneld geraakt tusschen een vrachtauto en een machine ketel. Hij is met zware inwendige kneuzin gen naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. Auto op een pleizierjacht gereden. Gisteravond om kwart over tien is op dc Haringkade te 's-Gravenhage, bij de brug tegenover den Nieuwen Duinweg een ernstig ongeluk gebeurd, dat echter nog vrij goed is afgeloopen. Een open auto, toebehoorendo aan een dokter in Wassenaar, kwam uit de richting Scheveningen. Behalve een chauf feur zaten nog 2 heeren en een 8-jarig jon getje in den wagen. Bij den hock van den Nieuwen Duinweg moest de chauffeur uitwijken voor een an dere auto. Hij raakte zijn stuur kwijt en reed met volle vaart in het water. Daar ter plaatse lag een pleizierjacht, aan den kant gemeerd, toebehoorende aan den heer A. v. D. De eigenaar was met eenige personen naar het vuurwerk te Sche veningen en het. jacht lag dien tijd onbe heerd. De auto kwam precies op het jacht te recht en bleef er met den vooras aan han gen. Het scheepje werd geheel vernield. De,- inzittenden van den auto geraakten te water, doch voorbijgangers konden hen spoedig op het droge brengen. Na eenige moeite gelukte het een tramconducteur het jongetje eveneens behouden aan den wal te brengen. Alle personen waren me<t de schrik en een nat pak vrij gekomen. De materieele schade is echter zeer aanzienlijk, niet al leen aan het jacht, maar ook aan de auto, die later door den kraanwagen op het dro ge is gebracht. DE RAMP TE VEENDAM. Naar wij vernemen, zal de teraardebe stelling van de moeder en dochter van den zoo zwaar getroffen opzichter Mie- el erna plhats hebben a.s. Maandag om 3 uur op de Algemeene Begraafplaats te Veendam. Het stoffelijk overschot van Fekko Molog zal op hetzelfde uur te Veen- dam worden teraardebesteld. Omtrent den overleden Jacob Miedema is wat de begrafenis betreft nog niets beslist tot heden. Gisterenmiddag werd uit Veendam nog gemeld Klaas Bos is nog steeds niet gevonden. Burgemeester De Zee heeft met eenige notabelen een steuncomité opgericht ten behoeve van hv.n, die niet krachtens eenige verzekering worden geholpen en die na zorg of steun behoeven. Penningmeester is ds. Wuite, doops gezind predikant te Veendam, gironummer 17165. De Koningin, de Koningin-Moeder, de minister van Binnenlandsche Zaken, oud-burgemeester Rijkens en het Kamerlid Schaper zonden telegrammen van deel neming. De toestand van alle gewonden is rede lijk, behalve van D. Koetje, die heel ern stig is en te Winschoten wordt verpleegd. Het was Donderdag "en gisteren ontzet tend druk bij de puinhoopen van de af gebrande fabriek. De bezoekers kwamen zelfs uit Zuid-Holland, Gelderland, Utrecht en Friesland. De file van auto's langs den weg was enorm lang en duizenden fiet sers kwamen van overal en stonden naar de rookende puinhoopen to kijken, waar men bezig was naar het zoeken van den nog afwezigen Bos. Men zoekt nog maar steeds op dc plaats, waar hij het laatst is gezien. Vermoed wordt echter, dat de explosie hem naar el ders heeft verplaatst, want zijn mede arbeider Kruisinga, die ook op diezelfde plaats werkzaam was, is verkoold achter de muren van het huis van den opzichter gevonden, ruim tien meter daar vandaan. Het groote apparaat, eon soort stoom ketel, waarbij zij werkten, was n.l. boven uit de fabriek geslingerd tot tien meter ver achter het huis van den opzichter. Zoodoende vermoeden de werklieden, dat Bos in het felle vuur is gebleven en dat men zeer vermoedelijk de overblijfselen niet zal vinden. Men is overigens met het opruimen be zig en de assuradeuren zijn gekomen om de schade op te nemen. De omliggende boerderijen, die door de ontploffing op ernstige wijze gehavend zijn cn waarbij verschillende maatschappijen betrokken zijn, hebben hun vertegenwoordigers ge zonden, die de schade hebben opgenomen. Naar men verzekert, zijn de maatschap pijen genegen de schade te vergoeden, hoe wel van een brand geen sprake is. Deze beslissing zou voor de betrokkenen groot INGEZONDEN MEDEDEELING. BIJ MAAG- EN DARMKWALEN, tegenzin in eten, tragen stpelgang, opge blazenheid, maagbrandeiw opri^fen, be nauwdheden, pijn in 't voJrhoofd» neiging tot braken, bewerken 1 —M glazeB natuur lijk „Franz-Josef"-bitte»ater Jgrondige reiniging van het spiKverterBgskanaal. Attesten van ziekenhuAn verMaren, dat het „Franz-Josef"-wate# zelfs *>or bedle gerige patiënten gaari» wordflfingenomen en hun zeer goed bekomt. (139) voordeel opleveren. Uit Yeendara wordt nog gemeld: Nog al tijd wordt gezocht, naar de overblijfselen van den arbeider Bos. Op de plaats waar hij vermoedelijk zal zijn geweest is de vloer doorgebrand. De groote, één meter diepe kuil is vol met aardappelmeel geloopen, zoo dat het zeker erg verschroeide en gehaven de lichaam vermoedelijk in geen dagen te voorschijn zal komen. Alles is overwelfd met zware ijzeren balken, machinedeelen en pijpen. Daardoor kan niet direct ruimte ge maakt wórden. De weduwe van den arbei der staat den lieelen dag op den kant van het kanaal te wachten. Er is nog geen beslissing genomen of dc fabriek al dan niet zal worden herbouwd. De begrafenis van de 5 slachtoffers zal a.s. Maandag plaats hebben. Van het dak gevallen. De 25-jarige metselaarsknecht B. R. uit Bathem is te Deventer van een dak geval len van een in aanbouw zijnd huis en werd met een hersenschudding opgenomen. Hij is kort daarna overleden. In een glas gevallen. Te Naaldwijk kwam een 2-jarig jongetje bij het spelen te vallen en juist op een bierglas, dat. brak. De scherven verwond den het kind. aan het linkeroog zoodanig, dat een geneesheer opneming in een zie kenhuis noodzakelijk echtte. Zeer waarschijnlijk ral het arme wicht het oog moeten missen. Noodlottige val. De ongeveer 50-jarige gehuwde landbou wer H. Hartkamp te Wapserveen is gister bij het naar beneden werpen van een paar bessen stroo van den koezolder gevallen. Hij heeft, daarbij den nek gebroken. De dood trad dadelijk in. Verdronken. Woensdagmiddag te ongeveer twaalf uur is in de haven van de Hevea-fabriek nabij Oosterbeek de 22-jarige v. d. H. bij het zwemmen verdronken. In de buitenhaven te Schiedam is gis terenavond het 5-jarig dochtertje van den schipper S. vermoedelijk bij het water scheppen overboord gevallen en verdron ken. Het ongeluk Jaad plaats toen de moeder oven van dek naar beneden was gegaan. Toen zij weer boven kwam miste zij de kleine. De knecht van een naast liggend schip hoeft onmiddellijk met een bootshaak po gingen gedaan om de kleine te vinden en slaagde daarin zeer spoedig. Pogingen om de levensgeesten wederom op te wek ken mochten echter niet meer baten. Lijk opgehaald. Te Laag-Kcppel is uit den Ouden IJsel het lijk opgehaald van de U-jarige dienst bode H. \V. uit Doetinchem, die sedert Maandagmiddag werd vermist. BRANDEN. Heidebrand bij Havelte. In de omgeving van Havelte (Drente) in de zoogenaamde Meerkamp, woedde gisterennamiddag een felle heidebrand, waarbij verscheidene akkers een prooi der vlammen dreigden te zullen worden. De Havelter inwoners deden al het mogelijke om den zich snel uit-breïdenden brand te stuiten. Brandstichting? Gisterennacht brak te Sommelsdijk op twee plaatsen tegelijk brand uit. Aan de Zuidzijde van het dorp ontdekte de nacht waker een begin van brand in de land- bouwschuur van M. Doordat hij <lc omwo nenden wekte cn dezen spoedig met het blusschingswerk begonnen, kon de schuur gespaard worden. Het bleek, dat een paar planken waren losgerukt en hiertu-s- schcn een krant gestoken was, zoodat het vermoeden van kwaadwilligheid voor de hand ligt. Even daarna ontdekte de nachtwaker brand in do landbouwschuur van den heer J. A. Slis aan de westzijde van het dorp. Hier kon geen hulp meer gebo den worden. Dc schuur brandde geheel af. Een paar veulens en biggen kwamen in de vlammen om. Bewoners van nabij gelegen huizen konden zich slechts naar buiten begeven door met een ladder op zij van hun woningen op den dijk te klim men. De gewone uitgang was door de hitte niet bruikbaar. Verzekering dekt voor een, gedeelte te schade. Uitslaande brand te Grootebroek. Gisterenmiddag brak te Grootebroek, nabij Enkhuizen in het gebouwencomplex van den heer P. Hof, timmerman-aanne mer, brand uit. Hoewel een voorbijgan ger het begin van brand nog trachtte te blusschen, grepen de vlammen zoo spoe dig om zich heen, dat dit niet mogelijk bleek. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat het woonhuis en 'de timmermans-werk plaats tot den grond toe afbrandden. Een der belendende perceelen kreeg ernstige schade aan den zijgevel, terwijl ruiten sprongen. De oorzaak van c^en brand is vermoe delijk het spelen met lucifers door een zoontje van Hof. Verzekering dekt de schade. Een uitslaande brand te Voor burg. De brandweer machteloos. Gisteravond omstreeks kwart, over tien is door tot nog toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in een schuur van den grcentenhandelaar Ceuleinans, waarin op geslagen was een groote hoeveelheid mat ten, 2 motoren, een 20-tal kisten tomaten en verder tuingereedschappen. De schuur stond op het terrein Westerloo bij de Broeksloot te Voorburg. De brandweer was spoedig onder leiding van de brandmeesters Pellekaan en Elsevier ter plaatse met de groote motorspuit, doch bij aankomst bleek, dat er niets meer te redden viel, zoodat de spuit ook niet meer in werking is gesteld. Naar wij vernemen zijn alleen de schuur en de matten tegen brandschade verzekerd. In minder dan een uur tijds is het ge- heele gebouw tot den grond toe afgebrand. De geweldig uitslaande vlammen trokken, ondanks het late uur, honderden belangstel lenden. Zelfs waren van uit Den Haag tal van personen per auto den feilen brand, die uren in den omtrek zichtbaar was, in oogenschouw komen nemen. Woonhuis afgebrand. Gistermorgen is te Roosendaal afgebrand het woonhuis van den vraohtrijder J. Hee ren., De inboedel kon worden gered. Verze kering dekt de schade. De oorzaak is onbe kend. De Rotterdamsche brandstichter. Over de wijze waarop de gearresteerde K. te werk ging bij het stichten van bran den alhier kon nog het volgende worden meegedeeld Op Hemelvaartsdag heeft hij, zoo heeft hij thans aan de politie medegedeeld, op de Vlietkade brand gesticht op den zolder van pand 22, van welk pand de buitendeur openstond. Omdat hij meende, dat dit brandje te onbeduidend zou zijn, om er veel brandweermateriaal bij te kunnen verwach ten heeft hij daarop in pand 37 hetzelfde gedaan. Hij is toen op de stoep van pand 22 gaan zitten, om te kijken wat er zou gebeuren. Weldra kreeg men er erg in, dat in pand 22 brand was uitgebroken. Buren schoten toe om te helpen en K. ging mee naar boven, om een helpende hand uit te steken. Met enkele emmers water werd 't vuur gedoofd. Dc bewoonster een be jaarde weduwe uitte er haar verwon dering over, dat er op zulk een onverklaar bare wijze brand op haar zolder was ont staan en sprak er over, de politie te waar schuwen. K. ried haar dit ten sterkste af, omdat dit, volgens hem, toch niets zou helpen. Terwijl men nog over het voor en tegén redetwistte verschenen enkele brandspuiten in de straat. De buren maak ten een schampere opmerking, dat dc brandweer zoo laat kwam, maar Iv. zei, dat de spuiten niet voor pand 22 kwamen, maar voor pand 37. omdat daar ocfk-brand was uitgebroken. Met de buren heeft hij toeh" ook daal* bij het 'blusschen geholpen. Noodlottige vechtpartij in een café te Groningen.' De dader ontvlucht. Gistermiddag omstreeks 2 uur had in een bekend café van J. de V. te Groningen een ernstige vechtpartij plaats. Twee be zoekers, beide in nuchteren toestand, kwa men het café binnen en bestelden een glas bier. Plotseling kregen zij hevige ru zie, waarbij de bezoeker, arbeider Kwint, wonende te Groningen, een bierglas nam en dit op het hoofd van zijn kameraad J. Broers, eveneens uit Groningen, kapot sloeg. De slagaderen werden doorgesneden Hij was onmiddellijk bewusteloos en word in zorgwekkenden toestand, naar 't Aca demisch Ziekenhuis vervoerd. De dader werd door den eigenaar van het café uit het lokaal gesmeten, waardoor hij ruim schoots gelegenheid had te ontvluchten. Hij is no.g niet gearresteerd. Mishandeling. Bij een ruzie tusschen de gebroeders K., wonende aan den weg naar Voorst onder Zutphen, heeft gisteren A. K. zijn broer tegen het hoofd geschopt. H. werd bewus teloos por ziekenauto naar het ziekenhuis vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Insluiping. In de St. Lambertuslaan te Maastricht klonk gister te middernacht uit een villa het geroep om politic. Toen deze was aan gekomen, bracht een onderzoek op dc villa het volgende aan het licht: Een dienstbode, een ruim dertigjarige bleek gekneveld en nagenoeg ontkleed op haar bed te liggen, terwijl een spaarbank boekje en nog eenige kleinigheden vermist werden. Zij verklaarde overvallen te zijn door een man, die zich onder haar bed verborgen had gehouden en haar bij het maken van gerucht met een revolver ge dreigd had. Dc dienstbode zoowel als de vrouw des huizes waren zoo ontdaan, dat haar geneeskundige hulp verleend werd. De dader zou langs den achtertuin zijn bin nengedrongen. Vroeger in den avond, omstreeks negen uur, zou iemand in het huis reeds opge merkt hebben, dat zij ergens het electri- sche licht meende te hooren aanknippen, doch daar werd geen aandacht aan ge schonken. Tegen middernacht werd dc heer des huizes evenwel opgeschrikt door het la waai, dat de overvallenc een meisje uit Mecrssen maakte met een nachtkastje, want. de misdadiger had blijkbaar vergeten haar handen te binden. Tot laat in den nacht duurde de ver volging op den onvindbaren indringer. Hoewel aan den achterkant van het huis een bijzonder hooge muur is, moet de schuldige toch wel langs deze zijde ontko men zijn. Door de politie werd reeds den zelfden nacht nog een persoon aangehou den ten einde nader te worden verhoord. Nekkramp. Wederom is 10" Deventer een geval van nekkramp geconstateerd, thans bij een 7-jarigen jongen. Zijn toestand is evenwel vrij gunstig. Een 8-jarig jongetje te Deventer, waar bij dezer dagen nekkramp werd geconsta teerd, is overleden. Onschuldig van vergiftiging beticht. Hendrikje van Veer te Hoogeveen, die verdacht werd van poging tot vergifti ging van het gezin van Zuider, slager aldaar, is in vrijheid gesteld en ontslagen van rechtsvervolging. Het meisje heeft aan de „Hoogeveen- sche Crt." medegedeeld: Bij slager v. Z. hebben ze veel last van ratten, waarvoor brood, besmeerd met fos for, wordt neergezet om de ratten te ver giftigen. Ook Zaterdagavond 15 Juni was dit geschied op de plaat onder de kachel. Zondagn\orgen 'had Hendrikje het. besmeer de brood daar weggenomen en in de ka cheloven gezet. Zonder de handen te was- schen, hetgeen natuurlijk een groote fout is geweest, heeft ze het zoutvaatje enz. binnengebracht en toen de familie v. Z. een fosfor-reuk op de tafel waarnam, heeft men dadelijk aan vergiftiging gedacht, en is de dokter te hulp geroepen, die advi seerde de maag leeg te laten pompen enz. Zondagavond 16 Juni werd het meisje, verdacht van poging tot vergiftiging, door de marechaussee in de ouderlijke woning, gearresteerd, opgesloten en in verhoor ge nomen. Op de vraag hoe zij, geheel onschuldig, er too gekomen is, een bekentenis af te leggen, verklaarde zij to meenen na een 'bekentenis naar huis te mpgen gaan en vader zou dan verder wel Voor haar op komen. Na haar bekentenis werd ze natuurlijk naar Assen overgebracht cn in het huis van bewaring opgesloten. Een uitgebreid onderzoek werd inge steld. Het in beslag genomen zoutvaatje en de maaginhoud werd te Utrecht schei kundig onderzocht en daarbij is gebleken, dat. in het geheel geen fosfor in het zout en de maag aanwezig is geweest. Echter wel aan den buitenkant van 'het zout vaatje. Donderdagmiddag 18 Juli, dus bijna 5 weken na de arrestatie, werd haar mede gedeeld, dat ze in vrijheid werd gesteld en dat ze van alle rechtsvervolging was ontslagen. De ouders, die 'hun dochter na de arrestatie niet weer hadden gesproken, konden bijna hun oogen niet gelooven, toen ze haar Donderdagavond zagen aan komen. Rijwieldief gearresteerd. De marechaussée te Tilburg heeft giste ren een jongmensch uit Dordrecht gearres teerd, dat te Tilburg en in Roosendaal eeni ge rijwielen had ontvreemd. Hij was ge vlucht naar Antwerpen, waar hij de fietsen wist te verkoopen. Voor benige dagen was hij weer naar Tilburg teruggekeerd, alwaar hij op signalement werd aangehouden. Schaking. Op verzoek van den commissaris van politie te Den Helder is te Bussum op gespoord en bij haar familie aangetrof fen, een zeventien-jarig meisje uit Den Helder dat door een gehuwd man, even eens uit Den Helder, was geschaakt en een paar maanden met hem, hoofdzakelijk in Zeeland heeft rondgezworven. Per radio was liet signalement bekend gemaakt. Wegens haar minderjarigheid is zij naar Den Helder teruggevoerd en evenals de man, die intusschen elders werd aange houden, ter beschikking van den com missaris van politie te Den Helder ge steld. Kippen verscheurd. Te Callantsoog zijn bij den pluimveehou der J. Kool door 2 honden 50 kippen ver scheurd. ONGELUKKEN. Ontploffing aan boord vande „Devonshire" Zesdooden, I 1 gewonden. De Britscho admiraliteit deelt mede, dat gistermorgen aan boord van den Britschen kruiser „Devonshire" tijdens schietoefe ningen in het Oostelijk gedeelte van de Middellandsche Zee een ernstige ontplof- fingsramp plaats vond. De admiraliteit had nog geen nauwkeurige opgave van het aantal gewonden ontvangen, doch dit aan tal bedraagt, voor zoover thans bekend ia, zeventien, waarvan zes zwaar gewonden. Een Reuter-telegram uit Malta bevestigt bovenstaand bericht. Volgens nadere berichten uit Malta zijn 6 matrozen gedood en 11 gewond. Hel ongeluk moet aan het springen van een der nieuwe kanonnen van 15 e.M. te wijten zijn. Dc ..Devonshire" behoort tot de vloot van de Middellandsche Zee. Zes jongens door een granaatontploffing gedood. Op een weide bij Zborow in Oost-Gali- cië trachtten eenige boeren-jongens, die liet vee hoedden, een graanat, die zij op het veld gevonden hadden, uit elkaar te ne men. Plotseling ontplofte de granaat, waar door zes knaapjes in den ouderdom van zeven en acht jaar op slag gedood werden, terwijl twee andere jongens zwaar gewond werden. Vijf personen door den bliksem gedood. Tijdens een onweer werden te Moisset zeven personen, die op het veld werkten en onder een boom waren gevlucht, door den bliksem getroffen. Vijf hunner werden op slag gedood, terwijl één ernstige braud- wonden opliep en de ander ontroerd bleef.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5