UIT DE PERS tweede blad de leidsche courant donderdag 25 juli 1929 tegen den achtjarigen leerplicht. Pp Rotterdammer (A.-R.) schrijft Officieel kent onze wet slechts een ze sjarigen leerplicht. Maar de practijk is, dat tal van leerlin- m, die voorspoedig de zeven klassen door- ppen, hun ijver en vlijt zien beloond met >n achtjarige verplichting tot schoolgaan. 7 De Leerplichtwet bepaalde namelijk, dat >n leerling, die de zeven klassen eener la- ere school heeft doorloopen en nog geen rtien jaar is, nog een vol jaar de school rent te bezoeken. «Bekend is het verzet, dat enke'e maan- ■n geleden bij de behandeling eener wij- ging van artikel 3 der Leerplichtwet zeer „gen deze bedekte invoering eener acht- irige leerverplichting voor dc ijverigste en ïeesi begaafde leerlingen, zich voordeed. Een amendement-Til anus, dat bedoelde lit euvel weg te nemen, werd echter met leerderheid van stemmen verworpen. Uit het feit, dat alle aanwezige Anti-Re- 'olutionairen hun stem gaven aan dit 8 mendement blijkt reeds dat men in onzen •ing niet instemt met den toestand, zoo- B |s die thans geworden is. Men zal goed doen aan deze zaak aan- acht te blijven schenken en middelen te eramen om te komen tot wijziging der [ettelijke bepalingen op dit stuk. Dit wil echter allerminst zeggen, dat nu ok iedere actie tot wegneming van den ngewenschten toestand onzerzijds dient II e worden gesteund. Zoo werd door de ouder-commissie te [oog-Blokland besloten om een beweging p touw te zetten teneinde de bestaande nbillijkheid uit de wet te krijgen. Tot medewerking aan deze actie wordt Ie steun gevraagd van alle ouder-commis- ies, schoolbesturen of ouders van leer plichtige kinderen. Wij wenschen onzen schoolbesturen en juders van schoolgaande kinderen te ont- aden het werk dezer oudercommissie te ifceunen.. Niet om de zaak zelf, die den steun er- angde der A.-B.-fractie en de sympathie jeriet van gansch den A.-B. lering. Maar om het instituut dat de actie op ouw zette. Reeds eerder vestigden wij er de aan- sandacht hebben voor eigen taak: sterking dacht op, dat de ouder-commissies te weinig van den band tusschen school en gezin, en maar al te vaak zaken aantrekken, die buiten him bevoegdheid liggen. En nu kon het toch niet op den weg der Regeering liggen om een dergelijke instel- j, die haar «wettelijk omschreven be voegdheid te buiten gaat, te stijven in de miskenning van eigen laak. Aan een dergelijke actie is dan ook wei nig kans op succes toe te schrijven. Onze Christelijke scholen cn onze ouders ebben hun eigen organisaties, die blijkens de ervaring uitnemend verstaan de belan gen van het Christelijk onderwijs te behar tigen en die voor hun geregeld contact met - de regeeringsbureaux in den loop der jaren invloed wisten te verkrijgen. Over deze organisaties en over de Ka merfracties dient de actie te loopen tegen den achtjarigen leerplicht, wil zij kans op succes hebben. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Aan de gevolgen overleden. Een S-jai'ige jongen te Bergumerdam, die door een auto van de Thermo-chemische fabrieken was aangereden en verwond, is aan de gevolgen overleden. INGEZONDEN MEDEDEELING. Overreden en gedood. Dinsdagnamiddag is te Echt het 7-jarig jongetje H. Vergoossen door een kar gela den met steenen overreden cn op slag ge dood. Het ventje kwam uit de ouderlijke wo ning geloopen en liep pardoes onder den wagen. Botsing tusschen tram en auto. Gistermiddag omstreeks half vier had in de Marnixstraat te Amsterdam een ern stige botsing plaats tusschen een vracht auto en een motorwagen van lijn 10. De auto kwam in volle vaart de Nieuwe Pas- seerderstraat uitrijden en zwenkte naar links in de richting Rozengracht, juist op het oogenblik, dat een tramtrein van lijn 10 naderde in de richting van het Leidsche- plein. Door onoplettendheid van den chauf feur, die, hoewel hij een vrij uitzicht had, de tram te laat bemerkte en deze niet meer do voorkeur kon geven, was een botsing onvermijdelijk. Het linker voorgedeelte van den auto werd zeer zwaar beschadigd, ter- ivijl het voorbalcon van den motorwagen werd ingedrukt, waardoor de schakelinrich- onklaar werd. De chauffeur en de bestuur der der tram liepen eenige lichte verwon dingen aan het gelaat door de vallende glasscherven op. Een 12-jarige jongen, die achter in den wagen gezeten was, werd door den schok tegen de straat geslingerd en bekwam eenige schaafwonden. Per auto van den Geneeskundigen Dienst werd hij naar het «Tesselschade-ziekenhuis overge bracht, vanwaar hij, na verbonden te zijn, per auto naar huis werd gebracht. De motorwagen en bijwagen zijn, nadat de passagiers deze hadden verlaten, naar een der remises ter reparatie vervoerd. Auto tegen een boom. Te Chaam reed de heer A. ten Bosch tengevolge van een defect aan de stuurin richting met zijn auto tegen een boom. Door glasscherven werd hij aan gelaat en handen gewond, terwijl mej. Bartels kwetsuren aan de knie bekwam. De auto was zwaar beschadigd. De radiator was geheef inge drukt. Tegen een auto gebotst. Op de fe. Wuytierslaan te Amersfoort botste een wielrijder door van het rijwielpad af te wijken tegen een passeerenden auto aan. Het rijwiel werd geheel vernield, ter wijl de berijder ernstig gewond werd opge nomen. Dr. Nieuwenhuizen verleende de eerste geneeskundige hulp. Met een hersen schudding werd het slachtoffer per auto door dr. N. naar zijn woning vervoerd. Een vrouw aangereden. Een met paard bespannen wagen, be stuurd door den woonwagenbewoner S., reed teBirkhoven een passeerenden auto aan. Door den schok viel de vrouw van den be stuurder van den wagen en werd aan het hoofd gewond. Per ziekenauto werd zij naar het ziekenhuis te Amersfoort overgebracht, waar men hersenschudding constateerde. Mijnongeluk. Dinsdagavond is de ongehuwde Duitsehe mijnwerker T. uit Kerkrade in de Dominiale mijn aldaar verongelukt. Hij brak den hals ten gevolge van een ongeval met de lift. Zonnesteek. De heer L. Lamers, caféhouder te Zaan dam, werd door een zonnesteek getroffen, tengevolge waarvan hij is overleden. Te Zeilberg (N.-Br.) is de landbouwer M. door een zonnesteek getroffen en aan de gevolgen overleden. Dcor de warmte bezweken. Een zoontje van den arbeider B. to Dwingelo werd door de warmte bevangen en overleed. Te Eemster (Dr.) is een zoontje van A. Baas tengevolge van do warmte plotseling gestorven. Verdronken. De 19-jarige Engelsche matroos H. S. H. van een in de Maashaven te Rotterdam lig gend schip is gisteravond van een hang- stelling langszij van dit schip gevallen, te water geraakt en verdronken. Het lijk is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd. De U-jarige P. van Dijk te Niehove is bij het baden verdronken. feuilleton. ANTHONY MARSTON DE DOLENDE RIDDER Een verhaal uit den tijd van den Spaanschen Successie-oorlog. Naar het Engelsch van MORICE GERARD. Wat is er 1 vroeg Anthony. Groote hemel Het groepje mannen was aan een open plek in het bosch gekomen, aan het eind waarvan een prachtige, groote beuk stond. Eén groote tak strekte zich dreigend naar den kant van het kasteel uit en aan dien tak hing iets. Langzamerhand konden zij meer onderscheiden Er was geen twijfel aan, wat boven hun hoofden bengelde was het lichaam van een man Mark Fagan was de eerste die de situa tie begreep; hij begon dadelijk in den boom te klimmen. In een oogenblik had hij den tak bereikt en kroop er langs; dc anderen konden de schittering van zijn dolk, die hij in de eene hand hield, zien. Marston en Hellebrand gingen precies onder de plek staan, waar de man hing en ze stondener nauwelijks of het lichaam 'iel in hun armen. Zij legden het op' het mos neer; Hans knielde en maakte de lus om den hals van den man los. Een diepe snik kwam uit de hijgende en *^e toegeknepen keel omhoog. Mark had zich weer omlaag laten glij den, nam een ilesch opwekkenden drank tiit zijn zak, duwde Hans opzij en goot een paar druppels tusschen de zwarte, gezwol len lippen. Een diepe zucht; toen nog een. Mark gaf den man nog iets van het vocht. Een schreeuw, die half op een rilling leek. Het is in orde, Herr Müller, U bent bij vrienden, stelde Hans hem gerust. Na een paar minuten was het slachtof fer in staat om te zitten en te vertellen wat er gebeurd was. De goddelijke Voor zienigheid had hen naar die plek gebracht, welhaast onmiddellijk nadat de wreede daad bedreven was door den Baron en zijn trawanten. Terwijl zij naar zijn verhaal luisterden, scheurde een eenzame kreet de stilte van het bosch, het was de kreet van een vrouw in doodsangst of pijn het geluid kwam uit de richting van den toren. De mannen sprongen op. Vlug, vlug, riep Anthony. De Hofmeester werd door Hans onder steund. Is er behalve de gro<^e poort nog een andere manier om binnen te komen, vroeg Marston haastig. Müller hield zijn hand voor zijn voor hoofd, terwijl dc^ anderen ongeduldig het antwoord wachtten. Eindelijk zei hij: Er is er nog een, maar daar durft nie mand heen. Hier zijn mannen die alles durven, verzekerde Marston hein. Vooruit man., vertel op, wij mogen niet langer talmen. Dan moet U de rivier doorwaden, die onder het kasteel doorloopt. Meestal is die te diep om er doorheen te gaan, maar de stroom is op het oogenblik niet sterk door de droge lenteeen groote man kan er wel Gevaarlijke zwemles. In. de N. W. Vaart, onder Assen, kreeg de 13jarigo D. Ie H., terwijl zijn ouders toe zagen, zwemles van den 25-jarigen W. B. Toen eensklaps de kleine jongen naar het midden van de vaart schoot, zwom B. hem na cn haalde hem boven, waarbij de knaap zich krampachtig aan dc beenen van zijn redder vastklampte en op diens rug klom. Het gevolg was, dat beiden naar dc diepte gingen. Een toeschouwer, de heer V., hoewel niet kunnende zwemmen begaf zich te water en haalde D. Ie H. op. De heer B. zwom naar den kant, doch bleef van uit putting mét het hoofd onder water in het riet liggen'. Een vierde belangstellende wist hem boven te houden en met behulp van eenige omstanders op den wal te brengen. W. B. was bewusteloos, doch kwam nadat kunstmatige ademhaling op hem was toe gepast, na geruimen tijd weer bij. Goederentrein gederailleerd. Dinsdagmiddag zijn te Boekelo nabij het station van den goederentrein, die om half vier naar Enschede zou vertrekken, twee wagons ontspoord. De beide sporen naar Hengelo en Enschede werden hierdoor ver sperd, zoodat vrij groote vertraging ont stond. Tegen half elf was het verkeer eerst hersteld. Aanvaring. Gisternacht ongeveer kwart vóór 3 is te Rotterdam het uitgaande stoomschip August Thyssen, dat uit de Waalhaven gesleept werd door een boot van het Xedcrlandsch Havenbedrijf, bij boei 2 met de schroef te gen het aldaar liggende Rijnschip Christina gevaren, waardoor een lek ontstond. Schip per C. J. Kok dichtte het gat zoo goed mo gelijk met een zeil. Sleepbooten van Piet Smit hebben de Christina drijvende gehou den en na eenigen tijd is het Rijnschip in het nieuwe gedeelte der Waalhaven aan den grond gezet. Het vergaan van den stoomtrawler Gerard. Do opvarenden van den op de rotsen na bij het eiland Ramsay geloopen en daarna gezonken stoomtrawler Gerard zijn per stoomschip te IJmuiden teruggekeerd. Van een der opvarenden vernam de „Msb." nog enkele bijzonderheden. In den nacht van 12 op 13 Juli is de Ge rard, welke in de Moray Firth visschen zou, tijdens dikken mist op de rotsen nabij het eiland Ramsay (Westkust van Engeland) geloopen. Het vaartuig, dat een lek beko men had, begon spoedig te zinken, zoodat de opvarenden bet schip moesten verlaten. In de eigen scheepsboot is men toen van boord gegaan en roeide weg in de hoop door een passeerend schip te worden opge pikt. Doordat de boot water maakte moesten de visschers voortdurend hoozen en waren zij blijde bij het aanbreken van den moi'gen het Engelsche stoomschip „Findhorn" te ontmoeten, aan boord waarvan zij werden opgenomen..Later werdén de geredden door de „Findhorn" te Glasgow geland. Geen der opvarenden heeft eenig letsel bekomen tij dens of na de schipbreuk. De trawler, waar van het wrak inmiddels gevonden is, zal vermoedelijk wel totaal verloren zijn. BRANDEN. Twee vlasschuren met inhoud een prooi der vlammen. Dinsdagnamiddag omstreeks halfzeven brak in de buurtschap Kapellebrug bij Hulst brand uit in de vlasschuur van A. van Geijt, welke spoedig in lichte laaie stond. Het vuur greep snel om zich heen en tastte ook een tweede schuur aan, die geheel met vlas ge- gevuld was. Hierop sloegen de vlammen over naar het woonhuis. Door krachtdadig optreden van eenige personen kon dit ech ter behouden blijven. Beide schuren brand den tot den grond toe af waarbij een groote partij ruw vlas een prooi der vlammen werd. De schade der beide schuren wordt door verzekering gedekt. Reeds woedde het vuur oen uur voort, doch van een brandweer was geen spoor te zien. Omtrent, de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. „Tel." Brandje in een filmcabine. Tijdens de bioscoopvoorstelling in het Ceintuurtheater te Amsterdam is gister avond een brandje uitgebroken in de bijca bine. Het vuur is ontstaan doordat een stukje filmafval tusschen een drijfriem van den motor was gekomen. Het hout van de cabine vatte vlam doch het vuur was reeds gebluscht voor de brandweer ter plaatse verscheen. Toen het publiek in de zaal bemerkte, dat er iets haperde gaven eenige bezoekers blijken van ongerustheid, doch de directie maande de aanwezigen tot kalmte aan. Na dat de brandweer zich ervan overtuigd had, dat voor verder brandgevaar niet to vree zen was, kon de onderbroken bioscoopvoor stelling weer hervat worden. Oude fabriek te Helmond, waarin jongenspatronaat en kantoorge bouwen, afgebrand. Hedennacht heeft te Helmond een ern stige brand gewoed in de voormalige kantoorgebouwen der N. V. dc Wit en Co.'s Dekenfabrieken waarvan het boven gedeelte thans als pakhuis was ingericht, terwijl de benedenverdieping omgebouwd was als jongenspatronaat. Omstreeks 12 uur werd de brand ont dekt, waarna onmiddellijk de brandweer gewaarschuwd werd, welke in een mini mum van tijd ter plaatse was en de be strijding van het vuur direct energiek ter hand nam. Met twee motorspuiten werd het vuur van alle zijden bestreden, terwijl ook de fabrieksbrandweer een werkzaam aandeel had in het blusschingswcrk. On danks het late uur sloegen honderden den brand gade. Er bestond gevaar voor de belendende gebouwen, o.a. van de Kon. Ned. Cacaofabriek. Het mocht dc brand weer eoliter gelukken den brand te be perken tot bovengenoemd pakhuis en pa tronaat, welke echter geheel uitbrandden. Het pakhuis was tot den nok gevuld met inslagstof voor de dekenweverij. Dc oor zaak van den brand is onbekend. De- schade wordt geschat op ongeveer f 150.u„J. Alles is op beurspolis verzekerd. Verschil lende arbeiders der fabriek moesten he denmorgen weer huiswaarts keeren. Een zonderlinge. Te Dongen word sedert eenige dagen vrouw H. vermist. Men heeft haar thans teruggevonden, verborgen in het houtge was in den Lage Ham, waar zij drie dagen en drie nachten zonder eten of drinken heeft doorgebracht. Doordat zij zich geheel met bladeren en dergelijke had bedekt, zijn velen haar gepasseerd zonder haar te zien. Toen zij echter vreeselijk geplaagd werd door de vliegen, stak zij even haar hoofd buiten do struiken en een juist passeerend persoon, die van haar vermissing wist, zag haar. De vrouw was totaal uitgeput. Inbraken. Gisternacht is ingebroken in het hotel De Prins te Zutphen. Er werden eenige spaarpotjes geledigd en er is voor oen waarde van ongeveer 160 aan sigaren en sigaretten gestolen. Een brutaal stukje op het gebied van nachtelijko avonturen heeft men aan de Zandvoortschelaan te Zandvoort bedreven. Ongowenschte bezoekers hebben daar des nachts een bezoek gebracht bij een villa bewoner. De indringer heeft een grondig onderzoek ingesteld naar geld en bemachtigde de por- temonnaie 'van den heer des huizes, de beurs van de vrouw en zelfs een spaarpot uit een buffet. Een flink bedrag werd buitgemaakt, ter wijl er geen enkele aanwijzing voor de poli tie achterbleef, wie hier zoo brutaal had gewerkt. Invasie van vreemdelingen. Den laatsten tijd is de trok van vreem delingen naar de mijnstreek, voornamelijk van Duitschers uit het Roergebied, bijzon der groot. De menschen vinden volop werk bij de staatsmijn Maurits en dc in aanbouw zijnde ammoniakfabriek. Werfagenten trek ken dc grens over om daar arbeidskrachten te vinden. Hoogere loonen en beter arbeids voorwaarden lokken de menschon naar Zuid-Limburg. Zelfs uit het Saargebied ko men de vreemdelingen naar ons mijngebied. En niet alleen mannen in de kracht huns levens, doch ook jeugdige arbeiders sluiten zich bij de emigranten aan. „Tijd". UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Vrijdag 26 Juli. H j lvorsn m, 1070 M. (V o o r 6 uur 298 M.) 11.00—11.30 Korte Ziekendienst. 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15 K. R. O. Concert door het K. K. O.-Trio. I.152.00 Gramofoonmuziek K. R. O. 4.005.00 Gramofoonmuziek N. C. R. V. 5.006.00 Solistenconcert. N. C. R. V. 7.007.25 K. R. O. Lezing over Bijen teelt. 7.35 V. P. R. O.-uitzending. Huizen, 1875 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het A. V. R. O.- Kwintefc. 2.00—3.00 Gramofoonmuziek. 3.004.00 Concert door het A. V. R. O.- Kwintet. 4.30—5.00 Lezing door J. H. Kruyff over Kampeeren. 5.005.30 Lezing door J. de Wit over: Dahlia's en hare verzorging. 5.307.15 Concert door hot Omroepor kest. Henk van Wezel (cello). 7.157.45 Spreekuur van den radio-dok ter. 8.018.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Kurhaus Scheveningen. Svmphonie- concert. Het Residentie-Orkest. Na afloop: Persberichten. Daarna: Dansmuziek uit Hotel Groot Badhuis te Zandvoort. II.30 Sluiting. Davcntry, 1554 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Kookpraatjc. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Sonaten voor viool en piano. 12.50 Orgelconcert. I.202.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Pianoconcert. 4.35 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Land bouw berichten. 7.05 Pianoduetten. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Marine-concert. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Zuid-Afrikaansch programma. II.05 Een verrassing. 11.2012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1725 M 12.502.10 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestconcert. 6.557.20 Gramofoonmuziek. 8.55*11.10 Concert. L a n g c n b e r g, 473 M. 7.50—8.50 Orkestconcert. 10.35 en 12.40 Gramofoonmuziek. 1.252.50 Orkestconcert. 5.556.50 Orkostconcert. 8.20 Werken van Dvorak. Hr. Feldin, cello. 9.20 ,,Mordaffare Duppler", hoorspel. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. 6.1010.50 Berichten en lezingen. Z e o s e n, 1635 M. 12.201.15 Gramofoonmuziek. 1.15—5.20 Berichten cn lezingen. 5.206.20 Concert. 6.208.15 Berichten cn lezingen. 8.20 Operettemuziek. Orkest cn solisten. 9.20 Kamermuziek door het Rose-trio. Hamburg, 421.3 M. 4.35 Piano-recital. 5.20 „Hans en Grietjo". SprookjessptT. 6.15 Concert. 8.20 „Die ICönigin von Honolulu". Volks stuk in 4 bedrijven van Goroh Fock. 10.35 Dansmuziek. Brussel, 512 M. 5.206.20 Dansmuziek. 6.507.30 Gramofoonmiuyek. 8.35—10.35 Concert in Quaregnon door de Konink. Philharmonie. doorheen. De hofmeester rilde. Het is een verschrikkelijke doorgang, stikdonker; ik zou het niet durven en God is mijn ge tuige dat ik geen lafaard ben. Van ons durven er wel een paar, wat zeg jij, Hellebrand] Ik blijf bij TT! U beiden bent groot genoeg, Hans ook wel, maar dit kereltje moet maar ach ter blijven, zei Müller, met een blik op Mark. Dit kereltje gaat mee op de schou ders van Hans, wat zeg jij, Hans] Jouw stierennek draagt er wel twee van mijn gewicht. Hans knikte, hij zei niet veel, hij was veel te verlangend om weg te komen. Dc hofmeester haalde een sleutel van de bos, die hij aan zijn gordel droeg. Deze sleutel, zei hij geeft toegang tot den kerker van het kasteel, het is de sleutel van de waterpoort. Mark hield hem in zijn lange, dunne vin gers stevig vast. Hans en ik gaan voor aan. zei hij. Zij gingen onmiddellijk terug en na een half uur vlug geloopen te hebben, kwamen zij bij de mannen, die zij achtergelaten hadden. Allen waren even verlangend om mee tc gaan, maar de grootsten werden uitgeko zen de rest moest de wacht houden aan den rand va<n het bosch en gereed zijn om door de hoofdpoort naar binnen te stor men, als Marston en zijn mannen slaagden deze te openen. Een veertiental kwam voor de tocht in aanmerking. Hun pistolen moesten zij ach terlaten, die werden onder een rotsblok verborgen; zij waren alleen gewapend met jachtmessen en dolken; de eersten hielden zij omhoog boven het water. Deze voorbereidingen werden getroffen onder toezicht van Marston zelf. HOOFDSTUK VII. De Waterpoort. Anthony Marston had in zijn bewogen leven veel on velerlei meegemaakt, maar niets dat leek op dc gebeurtenissen dien nacht bij hel kasteel Hansau. De onverschrokken kleine strijdmacht stapte in de smalle bedding van den stroom op eenigen afstand van de plaats waar deze den onderbouw van het kasteel binnen stroomde. De oever vanwaar zij tc waiter gingen, was steil, het ijskoude water had zooveel kracht, dat zij moeite hadden om op de boen te blijven. Ze liepen met drieën naast elkaar: in dc voorste rij Mar ston in het_ midden met kapitein Helle brand aan zijn oenen en Hans aan zijn aderen kantde kleine Mark Fagan, die niet in staat was als al deze lange krijgs lieden dezen tocht te voet te wagen, zat ineengehurkt als een aap op do sterke schouders van den boer. Dc andere trio's volgden mot een tusschcnruimto van tel kens eenige meters. Ze hadden hun dolken aan hun hals hangen en hun ontbloote zwaaiden en jachtmessen hielden zij boven hun hoofd. Een poos konden zij den donkeren he melkoepel boven zich zien met hier en daar het flauwe "licht van een ster. Een kwartier ging voorbij; de rivierbed ding werd smallerhet water kwa-m tot aan hun oksels. Vóór hen- was de sombere dreiging van een zwaren steenen toegangs poort. Ze konden de voetstappen op do binnenplaatsen achter de wallen hooien, het regelmatig heen en weer loopen van de schildwachten. De leiders van den ;ocht dachten aan de woorden van den hofmees ter en moesten do waarheid ervan erken nen: als de stroom op zijn diepst was ge weest, zou geen levende ziel ooit weer uit deze geul te voorschijn zijn gokomen. De mannen die de, buitenzijden van de rotten-van-drie vormden, tastten hun weg langs de wanden van dit riool en de mid den man hield zich aan de handen van de twee buitenste vast. Zoo gingen zo voort door dc inktzwarte duisternis. Dc lugubere omgeving was niet in het minst in staat om ook maar eenigen afbreuk tc doen aan hun vastbesloten moed. Geen geluid van buiton bereikten hun ooren meerze waren zich nauwelijks meer bewust van eikaars aanwezigheidieder van hen had evengoed alleen kunnen zijn in dc ingewanden der aarde. Hoe lang deze tocht door het ruimte- en tijdlooze duurde, kon geen van hen zeggen. Met ijskoude ledematen en pijnlijke spieren door hun worsteling met het machtige wa ter, met hengenden adem baanden zij zich ter, met hijgenden adein baanden zij zich me verbazing over Hans, dien hij stovig vasthield. Hang verzaakte geen oogenblik zijn plicht, als gids; hij struikelde niet, noch aarzelde; liefde voor zijn jonge mees teres.. haat tegen hun gemeenschappelijken vijand en onderdrukker, had in dit onbe houwen lichaam een machtigen geest ge wekt. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5