V MAANDAG 22 JULI 1929 No. 6237 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN i tgentschap Nieuwveen. ;a!Oste Jaargang e Seidóefoe 0oti^Gnit 'E ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling oor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal [ij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal 'ranco per postf 2.95 per kwartaal y0 [et Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- j rijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal. ve, oor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. bij met Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 )it nummer bestaat uit twee bladen Met ingang van heden is op zijn verzoek ervol ontslag verleend als Agent van Leidsche Courant" aan den heer J. WETTER, lie tot onze tevredenheid de belangen an het Agentschap heeft behartigd. Vanaf heden zal de heer H. LENTBNG iptreden als Agent onzer Couranten zich lelelasten met het aannemen van Abonne- lalienten en Advertentiën. te DE DIRECTIE. Het partijwezen hier en elders. Dr. J. Th. de Visser heeft Zaterdag te ■Gravenhage aangezeten aan een noen- aal, hem door den Ned. Journalisten- kring aangeboden. Aan dezen maaltijd heeft de oud-minis- U! ter eén rede gehouden over „Staatkundige partijen en parlementaire richtingen". e heer De Visser trok in zijn rede parellel tusschen de partijen in andere paden- en in ons land, en zeide: heel moet worden ontzien en ontwikkeld; dan viert niet zelden 'benepen eigenbaat hoogtijd. En al deze politici van klein al looi vinden dan alras hun bondgenooten in •hen, die over hun' eigen levensomstandig heden ontevreden zijn en in de geheele maatschappij niet veel anders zien dan een a-lles te wenschen overlatend geheel, en dèn staat 'beschouwen als een wezen, dat het voor hen nog veel erger maakt. Wij hebben een nog al uitvoerig citaat gegeven. Den lezer zal 't o.i. daardoor duidelijk zijn geworden, dat Dr. De Visser te veel zich laat beïnvloeden door ontevredenheid en misnoegen over de verbrokkeling in verschillende Protestantsohe partijen ten onzent, als hij over den aard van 't partij wezen in Nederland over het algemeen spreekt. Wij meenen ons te mogen veroorlooven, wat de R. K. Staatspartij betreft te mo gen opmerken, dat ook zij evenals de groote partijen in andere landen „do vraagstukken die in het volk leven in zich heeft opgenomen en bestudeerd", dat ook zij „een vaste grondslag in ons volks leven heeft". En wij zouden dat ook niet voor alle andere partijen zoo maar durven ontken nen! Als dr. De Visser verder in zijn rede vervolgt „Daarnevens wordt het gezonde partijwezen ook nog van een andere zijde bedreigd. Het is een feit, dat de sterkste beide partijen in ons land, de Roomscli-XatE. en de Sociaal-De mocratische, tot heden op kranige wij ze haar eenheid en saamhoorigheid hebben weten te bewaren. Maar het is zeer de vraag, of dat ook in de toekomst het geval zal zijn", dan schijnt hij ons in deze ook wel wat erg somber. Zeker, de eenheid van de R.K. Staats partij om alleen over onszelf te spre ken staat niet 'blijvend vast met abso lute zekerheid. Maar er is o.i. toch ook geen reden daarover momenteel pessimis tisch gestemd te zijn! Dr. De Visser heeft aan het noenmaal van Zaterdag wel wat zwart en somber gekeken in figuurlijken zin. Op enkele anderen interessante passages in de re'de zullen wij morgen de aandacht vestigen. BUITENLAND DUITSCHLAND Rijkskanselier Hermann Muller ernstig ziek. Uit Bad Mergentheim wordt gemeld, dat de Duitsche Rijkskanselier Hermann Muller plotseling ernstig ziek is geworden tengevolge van een galblaasontsteking. De doctoren Dr. Haug, Enderlen en Von Krehl adviseerden den Rijkskanselier, zich onmiddellijk te Heidelberg aan een opera tie te onderwerpen. Gistermiddag te vijf uur vond de operatie plaats. Hoewel de operatie goed geslaagd is, wordt de toe stand van den Rijkskanselier ernstig ge acht. FRANKRIJK. DE SCHULDENOVEREENKOMSTEN. Tot ratificatie besloten. Na een naehtzitting, die tot omstreeks halfvier duurde, heeft de Fransche Ivarn^r de motie tot ratificatie van het accoord van Washington (behelzende de schuldre geling met Amerika) aangenomen met 300 tegen 292 stemmen. Daarna werd het accoord van Londen (zijnde de schuldregeling met Engeland) bij handopsteken aangenomen met bijna een parigheid van stemmen. ENGELAND De herstel-kwestie. Waar komt de di-plomatieke conferentie? Naar de Vossisohe Zeitung meldt, wordt uit Londen van betrouwbare zijde medege deeld, dat het Eagelsche kabinet afziet vau de aanspraken tot het houden van do politieke conferentie te Londen. België en Nederland komen nu alleen in aanmerking. Indien de keuze op een badplaats valt, gaat het blijkbaar tusschen Scheveningen en Ostende. Volgens de Intransigent zou de Neder- flandsohe regeering niet op de rol van gast heer gesteld zijn. De Matin geeft de meeste kans aan den Haag. Terreur op Malta. Aan een besloten zitting van de Wetge vende Vergadering van Malta heeft Lord Strickland, de eerste minister van Malta, drie documenten voorgelegd, welke een groote beroering hebben gewekt. Het eerste document is een brief van Kardinaal Gasparri aan den Aartsbisschop van Malta, waarin hij de bisschoppen aan spoort hun oppositie voort te zetten tegen de politiek der Maltezer regeering, die zich op een wijze gedraagt, welke „den gods dienst en de heiligste katholieke tradities van Malta schaadt". Betrouwbare getuigen aarzelen niet te verklaren, dat Malta op het oogcnblik on derworpen is aan een stelsel van terreur en despotisme, waarbij de oppositie iu het parlement wordt ontwapend, de pers wordt gemuilband en de Kerk openlijk wordt be- leedigd en tegengewerkt. Het tweede document is een nota van Kardinaal Gasparri aan Chilton, den Brit- schen gezant bij het Vaticaan, waarin wordt gezegd dat LordStrickland geen persona grata voor den Heiligen Stoel is. Het derde document is een brief van den Kardinaal aan Lord Strickland zelf; d.d. November 1.1., waarin hij Lord Strick land, die naar Rome ging en een audiën tie bij den Paus had aangevraagd, aanried dit verzoek uit te stellen. Overwogen wordt of de regeering te Londen in deze nota-wisseling moet wor den gekend. CHINA. DE BREUK MET SOVJET-RUSLAND. Rusland informeert naar de houding van Japan. Japan wil neutraal blijven. Naar uit Tokio wordt gemeld, heeft de Russische gezant aldaar bij den Japan- schen minister van buitenlandsche zaken Sjidehara geïnformeerd, welke houding Ja pan zal aannemen, wanneer de pogingen om tot een vredelievende oplossing te ko men mochten mislukken. Sjidehara antwoordde hierop, dat Japan op het oogenblik nog geen termen aanwe- zig acht om tusschenbeide te komen. Het kabinet heeft reeds eerder over de situatie beraadslaagd en is tot de conclusie geko men, dat een definitieve actie van Japan niet gewenscht is. Het feit, dat Rusland Japan gepolst heeft in zake de eventueele neutraliteit vau dat land, doet veronderstellen, dat de plan nen van Moskou verder gaan dan oorspron kelijk werd aangenomen Het wordt te To kio mogelijk geacht, dat de Russen beslo ten hebben, den Chineeschen Oosterspoor- weg weer meb geweld in bezit te nemen en erkend moet worden, dat de algemeene situatie gunstig zou zijn voor een dergelij- ken stap. De openbare meening in bet bui tenland erkent, dat China verkeerd gehan deld heeft door het in beslag nemen van den spoorweg en Japan heeft er groot be lang bij, dat de rechten der buitenlanders in Mandsjoerije gerespecteerd worden. Het schijnt, dat Japan daarom niet geneigd is, de Chineezen te beschermen tegen de ge volgen van hun eigen daden. Rusland heeft drie of misschien vier uitstekende divisies op zeer korten afstand van de grens liggen en kan hiermede zonder ernstige militaire moeilijkheden den spoorweg weer geheel bezetten. Er kan geen sprake van zijn, dat Rusland verder zou gaan dan het bezetten van den spoorweg zelf, doch in dat geval zullen de Sovjets bij de onderhandelingen over een nieuwe overeenkomst in zake den spoor weg in ieder geval de grootste troeven in handen hebben. Een dergelijke expeditie zal geen mobilisatie vereischen, evenmin als het overbrengen van troepen uit het Westen. In politieke kringen te Tokio is men van meening, dat de situatie Rusland een gun stige gelegenheid biedt, een einde te ma ken aan de vernederingen, die de Sovjets sinds 1917 van de zijde van China hebben moeten verduren. De plannen, die aan Rusland worden, toegeschreven, kunnen alleen ten uitvoer gebracht worden, warmeer gerekend kan worden op de neutraliteit vau Japan. Van daar de groote beteekenis, die aan het on derhoud tusschen den Russischen gezant en Sjidehara wordt gehecht. In Japansche militaire kringen acht men een opmarsch der Russen naar Charbin niet onmogelijk en'gezegd wordt, dat Ja pan geen maatregelen zal nemen, zoolang de Russen zich tot den Chineeschen Oos terspoorweg beperken. Bandieten aan de grens. De Amorikaansche journalist Simms, correspondent van een aantal vooraanstaan de bladen uit de V. S., seint uit Dalny, dat de Russen troepen verzamelen op strate gische punten langs de Russisch-Chinee- sche.grens. Volgens dezen journalist wordt Mandsjoerije ook bedreigd door duizenden bandieten, die naar het schijnt door de Russen worden betaald, terwijl eveneens een bedreiging wordt gezien in 40.000 Mort- goolsche bandieten, die, naar verluidt, ge reed zijn om Mandsjoerije binnen te val len. Gedeeltelijke mobilisatie in Mongol ië. Op last van maarschalk Tsjang Hsu- liang is in de drie Oostelijke provincies de oorlogstoestand uitgeroepen. De commu nistische partij is buiten de wet gesteld, terwijl iedere vorm van communistische propaganda streng vervolgd zal worden. Vier cavalcrio-regimenten en drie tanks zijn van Charbin naar Chailar vertrokken. Naar omtrent het eerste treffen nabij Sachaljan wordt gemeld, heeft in den af- goloopcn nacht een afdeeling, die men voor Russen hield, met twee machinegewe ren gewapend, de Chineesche grens over schreden om te trachten de verbinding met Sachaljan te verbreken. Een Chinee sche afdeeling cavalerie constateerde, dat liet echter niet een troep Russen was, dóch een Chineesche communstische groep. Van de laatste werden 19 mannen doorgescho ten. Volgens particuliere berichten heeft de Mongoolsche regeering een gedeeltelijke mobilisatie bevolen, als gevolg waarvan 27.000 goed gewapende soldaten onder be vel van Russische officieren naar de Mon- goosch-ChineesclTe grenzJen zijn gezonden. Naar a^erder verluidt heeft de Mongoolsche regeering de niet-officieele vertegenwoor digers der Nanking-regeering uit Oerga verbannen. Een bevestiging dezer berich ten van Russische zijde kon nog niet wor den verkregen Maarschalk Tsjang Hsu Liang uit z ij n a m b t g e z e t? Het Chineesche telegraafagentschap pu bliceert een bericht volgens hetwelk maar schalk Tsjang Hsu Liang uit zijn ambt van opperbevelhebber der Chineesche troepen in Noord-Mandsjoerije zou worden ontzet. De Nanking-regeering is, volgens mededee lingen van het agentschap ontevreden over de maatregelen van den maarschalk ter be scherming van den Chineeschen Ooster spoorweg tegen een Russischen aanval. Maarschalk Tsjang Hsu Liang heeft Za terdag Moekden weer verlaten en is naar de Chineesche badplaats Pitaho vertrok ken. Officieele bevestiging van dit bericht moet nog worden afgeAvacht. AMERIKA Het Kellogg-pact. Treedt a.s. Woensdag in werking. Do Japansche ambassadeur te Washing ton heeft van do Japansche regeering alle stukken betreffende de ratificatie van het verdrag tot uitbanning van den oorlog, ontvangen. Hij zal deze a.s. Woensdag met eenige plechtigheid op het Staatsdeparte- ment overhandigen. Daarmee zullen alle vijftien staten, die heb verdrag ondertee kend hebben, hun ratificatie-oorkonden overhandigd hebben, zoodat het verdrag Woensdag a.s. in werking treedt. (Rusland en China zijn beide ondertee kenaren van het Kellogg-verdrag. Zij kun- nlen de werking practisch demonstreeren! Red.). BINNENLAND EERSTE KAMERVERKIEZING IN NOORDHOLLAND. Communiqué der Commissie door het Partijbestuur ter zake aangewezen. -De Commissie door het Partijbestuur der R.K. Staatspartij in zijn vergadering van 13 Juli j.l. aangewezen' om te trachten do gerezen moeilijkheden in Noord-'Hollaixl in goede banen te leiden1, bestond uit de heeren rar. C. Goseling, anr. A. Leesberg, J, G. Sui'ing en mr. Frans Teulings. Deze Commissie heeft Vrijdagavond den geheelen loop dezer zaak met het Bureau der Statenfractie van NoordkHolland be sproken aan de hand van1 alle desbetreffen de stukken. Haar is gebleken, dat tot de caudidaat- stelling van den heer Hendrix is besloten op zeer achtbare en redelijke gronden, Avaarvan de Commissie in haar rapport aan het Partijbestuur een duidelijke uit eenzetting geA-en zal. Alle beschouwingen in dit verband, Avelke minderwaardige be doelingen veronderstellen, zijn der Com missie gebleken ten eenenmale ongegrond te zijn. De Commissie heeft den indruk gekre gen, dat in de geheele procedure der ca-n- didaatstelling voor de Eerste Kamer, door de vergadering A-an de vereeniging van le den van R.K. Staten clubs, te Utrecht ge houden, niet die leiding is gegeven, welke bij de aanneming van het Partij-reglement VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Duitsche rijkskanselier ernstig ziek. De Fransche Kamer heeft besloten tot ratificatie van de schuldenovereenkomsten met Washington en Londen. De spanning tusschen Rusland en China. Boos weer op de Engelsche kust en el ders. (Buitenl. Berichten en Telegrammen).* Vijf-en-zestig personen in Indië verdron ken bij een bootongeluk. (Telegrammen). BINNENLAND. De verkiezing voor de Eerste Kamer in Noord-Holland (2de en 1ste blad). Bij een brand te Vijfhuizen is een dienst meisje in de vlammen omgekomen (Laatste Berichten). Te Amsterdam is Zaterdag een man doodgestoken (Gem. Berichten, 2de blad). In Nieuw Lekkerland zijn drie boerde rijen verbrand (Gem. Berichten, 2dd blad). Een eerste plechtige H. Mis te Sassen- heim (1ste blad). 1926 bedoeld is voor het leggen van het landelijk verband bij de samenstelling van de Eerste Kamer-fractie. De Commissie heeft met voldoening vastgesteld do aanwezigheid van een coiv ciliante houding van het Bureau der Frac tie tegenover de gerezen moeilijkheden. Het Bureau deelde mede, dat er bereids besloten is tot het houden van een fractie vergadering ter onderlinge bespreking van de houding tegenover de ingediende lijsten aan te nemen. Do Commissie keurt af, en na al het voorgeArallene nauAvkeurig aan de hand der stukken te 'hebben nagegaan blijft af keuren het indienen eener afzonderlijke lijst als een onorganisatorischc en in haar mogelijke gevolgen voor de R.K. Staats partij destructieve daad. Gezien de zooeven vermelde conciliante houding heeft de Commissie op dien grond zioh niet er tegen Avillen verzetten, om de oplossing van het gerezen conflict niet te belemmeren, dat liet Bureau der Fractie aan de Noord'-Hollandsche S laten- fractie in overweging zoude geven de af zonderlijk ingediende lijst alsnog te steu nen. Als antecedent echter blijft de indiening dier lijst een volstrekt afkeurenswaardige daad, die nimmer en nergens navolging moge vinden. (In een beschouwing over deze ItAvestïé in liet 2de blad leze men de op één na laatste alinea aldus: Doch daarmede Avas de candidatuur De Bruyn om hals gebracht). DE ROTARY-BEWEGING. Een club opgericht te Maastricht. Dezer dagen is te Maastricht een Rotary- club opgericht, waarvan, naar wij in ver schillende bladen lezen, ook vooraanstaan de Katholieken lid zouden zijn. In verband daarmee lijkt het ons niet ondienstig to vermelden, Avat een der laat ste nummers van „Het Schild", ons uitne mend apologetisch tijdschrift, over de Ro- tary-beweging schreef. Het tijdschrift maakt eerst melding \ran de verklaring door I. B. Sutton, den voor zitter van de Rotary International afge legd naar aanleiding van. de berichten van enkele Italiaansche bladen, dat de Rotary- beweging in zeer nauwe rel,atie stond met de Vrijmetselarij. Hij schrijft aldus: „Als President van Rotary International en als Katholiek verklaar ik op eerewoord, dat Rotary nimmer in eenige relatie of verbinding met de Vrijmetselarij heeft ge staan, in Avelken vorm ook. Verder heeft Rotary nimmer oenige houding aangeno men of deelgenomen aan eenige actie, die onvriendelijk jegens het Katholicisme is. Het is van beteekenis, dat duizenden katho lieke leeken cn priesters het lidmaatschap van Rotary nimmer onvcrecnigbaar hebben geacht met hun lidmaatschap van hun Kerk". Deze verklaring Averd aan de bladen doorgezonden door W. de Cock Bu- ning, District-Governor Rotary Internatio nal voor Holland. Dergelijke verklaring, zoo lezen avc in „Het Schild", moet zeker niet maar zoo voetstoots verworpen Avorden. Temeer oiti- dat wij, Katholieken, liet noodc verdragen, dat b.v. sommige Protestanten steeds Aveer terug komen met beweringen, die honderd maal door ons zijn ontkend en weerlegd, b.v. heb doel heiligt de middelen, enz. Wel moet mien o.a. niet vergeten, dat uiterlijke

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1