2Gste Jaargang ZATERDAG 20 JULI 1929 No. 6236 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux; PAPENGRACHT 32 LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND S)e£cid^cli^0oii/wmt )E ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling 'oor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal lij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal 'ranco per postf2J)5 per kwartaal let Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- xijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij ooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 )it nummer bestaat uit- vijf bladen, raaronder geïllustreerd Zondags- ilad. FRANKRIJK. De schaldenkwestie. Ellenlange ratificatie debatten. Nadat een voorstel tot uitstel verwor- en was, zijn thans in de Fransche Kamer debatten aan den gang over de ratificat ie-ontwerpen van de sohuldenovereenkom- :en. De debatten duren tot in den nacht je en leveren weinig nieuws op, meest na- eschouwingen, waaruit blijken moet, dat idien men tien jaar geleden den. raad van en spreker en zijn partijgenooten maar evolgd had, alles heel anders geloopen du zijn. Met het tegenwoordige probleem eeft dit alles niets te maken en het ver engt de debatten zoozeer, dat men nu al rijwel cle hoop heeft opgegeven, de be- la-ndeling deze week te beëindigen, en de indstemming jra op zijn vroegst tegen a.s. Hnsdag voorziet. ENGELAND Conflict in de katoenindustrie. In de katoenindustrie van Lancashire is en conflict uitgebroken. De toestand is thans zóó, dat indien de ibeiders of de regeering geen nieuwen tap doen, ten einde alsnog het conflict te ezwereiia alle arbeiders bij de Icatoen- idiistrie, d.w.z. meer dan een half millioen ersonen op 27 Juli zullen worden uitge- loten. RUSLAND. HONGERONLUSTEN IN RUSLAND. Het verzet der boeren tegen de Sovjets. Aan een overzicht in het Eransche blad Le Populaire" over de toenemende onte- redenheid onder de Russische boerenbe- olking, is het volgende ontleend: In een maand tjjd werden in één district '0 communistische ambtenaren door de evolntionnaire boeren vermoord. In Paskou vooral nemen de onlusten iand over hand toe. Het huis, waarin de rareaux der sovjets gevestigd zijn, werd* telegerd. In het district Georgia, duurde de op- tand twee volle weken. Stalin hield echter lies zooveel mogelijk geheim, totdat do ïstand onderdrukt was. De Gepoe zelf schijnt den toestand als eer ernstig te beschouwen. Men beweert, tat zij door een deputatie aan Stalin liet ï-ej-klaren, dat zij niet meer kon instaan ■oor de handhaving der orde. Op verschillende plaatsen hebben de akrngen een politiek karakter aangeno- nejj; in Sermoos en Orecowo Sa/newo klonk rit de oproerige menigte de .kreet: „Weg net de communisten!" De levensmiddel en voorziening wordt net den dag moeilijker. In Moskou zijn wood, suiker^ thee, meel, en eieren ge rantsoeneerd, deze artikelen worden alleen >p kaarten verstrekt. In andere streken is het nog veel erger. Iet volk mag geen levensmiddelen in voor 'aad hebbep. Alle straten worden Streng bewaaVb. eder particulier transport van granen is perboden. In de Toela moest de markt, waar de le vensmiddelen verkocht werden, door de Jolitie bewaakt worden, om te verhinderen lat de tenten met verbruiksartikelen door ~e iet hongerige volk bestormd werden. Om ik een dreigenden hongersnood af te wenden tpas het noodig, direct treinen met levens- n( niddelen te zenden uit de streken waar be- n1 rekkelijk overvloed is aan voedingsmid- lelen. Van een werkelijken overvloed is ichter nergens sprake. Rusland weigert Geneefsche inmenging. Naar aanleiding van de geruchten dat de Volkenbond voornemens zijn zon zich in len strijd in het Verre Oosten te mengen, rordt uit welingelichte Sovjetbronnen te tfoskou gemeld, dat de Sovjetregeering in- nenging van den Volkenbond zal afwij ken. De Sovjetregeering zou verklaren, dat het conflict zonder eejiige bemiddeling op gelost moet kunnen worden. PERZIE Perzische uitnoodiging aan Aman -Oellah. Uit Teheran wordt gemeld, dat de Per- AFGH ANIST AN. De strijd om de macht. Een halfbroer en drie aanhan gers van Aman Oellah ter dood gebracht. Volgens berichten uit Kaboel zouden Hidajat Oella, een halfbroeder van ex-ko ning Aman Oellah, en drie andere aanhan gers van laatstgenoemde, door Habib Oel lah door worging ter dood zijn gebracht. CHINA. DE BREUK MET SOVJET-RUSLAND. Dreigend oorlogsgeluid. Verbreking telegraafverkeer met Rusland. Uit Peking wordt gemeld, dat gister middag te half vier de telegrafische ver binding tus-schen Moskou en Peking ver broken werd. Pogingen van het Chineesche Telegraafagentschap om verbinding met Moskou te krijgen werden door Moskou onbeantwoord gelaten. Bovendien hebben Sovjet^autoriteiten gisteren geweigerd de post- van een Chi- neesch stoomschip, bestemd voor Europa, in ontvangst te nemen. Het Ohineesche stoomschip zal naar China terugkeeren en de post zal over Amerika naar Europa ge zonden worden. Generaal Tsjang Hsoe Liang te Moekden. Generaal Tsjang Hsoe Liang is gisteren van de badplaats nabij Tsingtau, waar hij vertoefde, te Moekden teruggekeerd. Hij heeft het opperbevel over alle Chi neesche troepen in Noord-Mandsjoerijo op zich genomen. Een Russisch offensief? Aan de Russisch-Chineesche grens is de brug over de Amoer, die de verbinding vormt tusschen de steden Sachaljang en Bogowjesj, door de Ohineezen opgeblazen. Gemeld wordt, dat de Russen het offen sief hebben ingezet en de grensplaatsen Pogranisnaja- en Mantsjocli hebben bezet. De „British United Press" meldt, dat zwaar kanonvuur is gehoord nabij Pogra- nitsjnaja-, hetgeen het gerucht, dat de Rus sen die stad hebben aangevallen, zou be vestigen. De Chineezen hebben de spoor wegtunnel van den Ohineeschen Ooster spoorweg vernield en op het bericht, dat er Russische oorlogsschepen in aantocht wa ren, zijn tot de zeegeul bij San Fen Ho mijnen gelegd. Ver-klaring van een volks commissaris. Do Russische volkscommissaris van Ver keerswezen. Roedsoetak, die tevens lid is van het Politiek Bureau, heeft aan een aantal buitenlandsche persvertegenwoordi gers te Moskou een interview toegestaan. Hierin verklaarde hij. dat de Sovjetunie om redenen van principieelen aard niet den oorlog aan Nanking zal verklaren, zoolang geen Chineesche troepen op Bussisch ge bied trachten door te dringen. Echter zijn reeds alle maatregelen tot bescherming der grens genomen, daar de Sovjetregee ring bericht heeft ontvangen, dat op Mand- sjoerijsch gebied wit-gardisten en Russi sche emigranten ten behoeve van een inval op het gebied der Sovjetunie worden ge organiseerd. - In het ergste geval, aldus do volkscom missaris, zal de Sovjetunie een verlies van een paar honderd millioen roebel lijden, welk bedrag zij in den Chineeschen Ooster spoorweg heeft geïnvesteerd, benevens omstreeks 20 millioen roebel aan jaarlijk- sche winst uit de inkomsten van den spoor weg en van het handelsverkeer der betrok ken streek. De communistische Internationale publi ceert een manifest „aan het proletariaat der geheele wereld", waarin o.m. wordt „Vereenigt u, om het uitbreken van een wereldoorlog te verijdelen ,dien de imperia listen tegen de Sovjetunie voorbereiden. Men wil daarbij China tot slagveld kiezen. Dc eerste stap in die richting is reeds ge daan, doordat de oorlogzuchtige elemen ten zich van den Oosterspoorweg meester hebben De staat van beleg in Charbin Een telegram uit Charbin zegt. dat naar aanleiding van de breuk tusschen Rusland en China de staat van beleg in de stad is afgekondigd. Sterke Chineesche patrouilles trekken rond. De gouverneur heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij dc aanstichters van ongeregeldheden met dc doodstraf bedreigt. Alle bladen zijn gecensureerdhet za kenleven staat stil. Het Japansche consn- laat is overvol met Sovjet-Russen, die om visa vragen voor Dairen. Een démarche van de Vereenigde Staten. De Amerikaansche regeering heeft de aandacht van de regeeringen van Sovjet- Rusland en China gevestigd op heb feit, dat beide onderteekenaren zijn van het Kellogpact tegen den oorlog. De regeering is tob deze démarche overgegaan naar aan leiding van het gevaar van een oorlog tusschen Rusland en China. Claudel, de Fransche .ambassadeur, be zocht gisteren het Staatsdepartemenb te Washington en vermoed wordt dat Stim- son, de minister van Buitenlandsche Za ken, hem ter overbrenging via Parijs aan de Sovjet-regewring het voorstel mededeel de, dat laatstgenoemde zich houdt aan dc leerstelling van het afzien van den oor log, die Rusland aanvaardde toen het zich aansloot bij hot. Kellogpact tegen den oorlog. Stimson deed een soortgelijk voor stel aan den gezant van China toekomen. Ofschoon officieel het Staatsdepartement geen enkele mededeeling heeft ontvangen nopens de feitelijke oorzaken van het con flict tusschen China en Rusland in ver band met de inbeslagneming van den Oos terspoorweg door China, is Stimson toch op grond van de perstelegrammen van mee ning, dat het conflict moet worden geregeld zonder dat men zijn toevlucht neemt tot vijandelijkheden. Ter ondersteuning van zijn poging tot het voorkomen van vijandelijkheden, heeft Stimson ook een beroep gedaan op den steun van Groot-Brittannië. Frankrijk en Japan. Krachtens de bepalingen van het Viermogendhedenverdrag betreffende den Stillen Oceaan in 1923 te Washington getec- kend, hebben Groot-Brittannië, de Ver. Staten, Japan en Frankrijk de verplichting, met elkaar te rade te gaan, wanneer' de orde in den Stillen Oceaan wordt be dreigd. NEDERLANDSCHE R. K. MIDDENSTANDSBOND. Vergadering H ootid bestuur. Dezer dagen vergaderde het Hoofdbe stuur van den Ned. R. K. Middenstands bond te Utrecht, onder leiding van den heer C. J. G. Struycken uit Den Haag. Mededeeling werd gedaan van de op richting van een R. K. Bond van Electro- technische werkgevers, waarvan het secre tariaat gevestigd is Prins Hendrikstraat 43 te den Haag. Verslag werd uitgebracht van dc con ferentie, welke onlangs heeft plaats gehad, tusschen vertegenwoordigers van de R. K. Middenstandsorganisaties in Duitschland, België en Nederland. De conferentie, alwaar besproken wer den de belangrijkste problemen voor den middenstand en de middelen, waarmee men in de onderscheidene landen deze pro blemen tracht op te lossen, bleek zeer vruchtbaar te zijn, zoodat besloten werd de besprekingen dezen winter voort te zetten. Evenals vorige jaren zal den aangeslo ten leden worden verzocht den 15en Augus tus hun zaken te sluiten. De Ned. R. K. Middenstandsbond zal met den R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedien den de medewerking der Geestelijke Over heid vragen om het publiek aan te sporen op genoemden feestdag niet te koopen. Ter tafel kwam het rapport der Commis sie, welke tot taak had middelen te bera men om te ondervangen de bezwaren, wel ke worden gevoeld tegen den huidigen or ganisatievorm van den R. K. Middenstand. Na ampele bespreking der voorgestelde middelen werd besloten op de volgende vergadering een definitief standpunt te be palen en daaromtrent heb advies te vragen van de aangesloten bonden. Blijkens ontvangen berichten zal het dit jaar te Almelo te houden congres drnk worden bezocht. Zeer waarschijnlijk zal de Aartsbisschop het congres bijwonen. Het programma voor het congres is als volgt 24 September: des avonds réunie. 25 September: Behandeling van do praeadviezen: „Het grootwinkelbedrijf en de Middenstand" van mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar en „De organisatie van den R. K. Jongen Middenstand" van rector B. H. de Groot. Des avonds: gemeenschappelijke maal tijd. 26 September: Behandeling van het rap port over het afbetalingsstelsel en vast stelling der conclusies. Des avonds: fees telijke bijeenkomst. Voor de oprichting van een bcdrijfsver- eeniging ter uitvoering van de ziektewet is reeds overleg gepleegd met de vakcen trales der arbeiders. Verwacht wordt, dat de oprichting thans spoedig- een feit zal zijn. In verband met het feit, dat de Chris telijke Middenstandsbond met het C. N. V. reeds een bedrijfsvereeniging heeft opge richt, genaamd: Middenstandsbedrijfsver- eeniging. werd besloten den aanvankelijk gelijkluidenden naam van de bedrijfsver eeniging van den N. R. K. M. te verande ren in „Middenstandsonderlinge". Waar blijkt, dat nog steeds vele leden niet op de hoogte zijn van het feit, dat er een eigen bedrijfsvereeniging in een ver gevorderd stadium van oprichting en ver schillenden in den waan zijn gebracht, dat de verzekering reeds in werking is, terwijl deze eerst ingaat per 1 Maart 1930, werd besloten, door middel der organen den le den nader in te lichten. DE VOGELWET. Een verzoek van den R. K. Ned. Boeren- en Tuindersbond. Dc R. K. Ned. Boeren- en Tuindersbond heeft, naar aanleiding van dc mededee ling van den. minister van binnenlandschc zaken, en landbouw, dat er plannen bestaan om aan de Vogelwet 1912 een bepaling toe te voegen, volgens welke voortaan geen vergunningen tot het vangen van vogels worden verstrekt dan aan hen, die daarvan hun hoofdberoep maken en reeds in het bezit van zulk een vergunning voor het afgeloopen jaar zijn geweest, aan den mi nister geschreven, dat zijn bestuur iederen maatregel, die genomen wordt ten gunste van do bescherming van voor den land bouw nuttige vogels, toejuicht. Het be stuur is ervan overtuigd dat verreweg de meeste vogels zooveel nut doen als insec teneters tijdens de zomermaanden on als consumenten van onkruidzaden, dat dit nut veel grooter is dan de mogelijke scha de, welke zij somtijds aan cultuurgewassen toebrengen. Indien de vogelstand de laat ste jaren niet zooveel had geleden onder gebrek aan bescherming, zouden do rup- senplagen, welke in verschillende deelen des lands op het oogenblik optreden, niet dien omvang hebben genomen en niet die nadeolcn hebben berokkend als thans het geval is. Het bestuur meent derhalve dat dc be schermende maatregelen belangrijk moe ren worden uitgebreid en dat uiterst nauw lettend moet worden toegezien op do toe passing der beschermende voorschriften. Het verzoekt in heb bijzonder de aandacht voor de kooivogelvangst, omdat juist hier door do vogelstand blijkbaar in ernstige mate wordt bedreigd. Het acht de voorge stelde bepaling natuurlijk zeer toe te jui chen, maar zou willen verzoeken verder te gaan en hetzij alle vergunningen on middellijk'af le schaffen, hetzij indien dit niet mogelijk zou zijn de thans nog loopende vergunningen, doch dan alleen die van hen, welke hun hoofdberoep van het vangen van vogels maken, in ieder ge val te doen afloopen in een of ten hoogste twee jaar. Het bestuur meent dat de land- en tuin bouw voldoende beschermd wordt door art. 9 der Vogelwet. Ten slotte verzoekt het bestuur den mi nister, in deze doortastend en beslist tc willen optreden, om den vogelstand en daarmede ook den land- en tuinbouw zoo krachtig mogelijk te beschermen. DE STAKING IN DE ZAANSCHE HOUTINDUSTRIE. Een brief van de arbeidersorganisaties aan den Rijksbemiddelaar. De arbeidersorganisaties hebben aan den plaatsvervangenden Rijksbemiddelaar in antwoord op diens bemiddelingsvoorstel dc volgende brief gezonden. Hiermede berichten wij U, dat het voor stel door U als bemiddeling tot beëindi ging van het conflict te Zaandam gedaan, niet kan worden aanvaard. Volkomen in overeenstemming met onze meening heb ben de stakende arbeiders met zeer groote meerderheid, na schriftelijke geheime stem ming, tot afwijzing besloten. Met volle waardeering voor uwe be moeiingen en streven naar een oplossing voor het conflict en zonder critiek te oefe nen op het voorstel door U aan te partijen gedaan, zij liet ons veroorloofd de redenen aan te geven, die tot verwerping hebben geleid. Uw voorstel ging uit van de gedachte aan de losse arbeiders een verbetering toe te kennen van ongeveer 50 cent per week, zulks om aan do losse arbeiders, wier jaar inkomen uiteraard minder gunstig is, ccni- ge verbetering toe te kennen en daarbij deze verbetering te doen aansluiten op een Icons verruiming, die elders in hot houtbe- drijf dezer dagen is tot stand gekomen. Daarbij zouden dan echter de vaste ar beiders, die elders eveneens een verbete ring in ontvangst konden nemen, tc Zaan dam van elke verbetering zijn uitgesloten. De aanvaarding van Uw voorstel houdt dus in, dat de toestand te Zaandam, in verhouding tot de ander plaatsen nog on gunstiger zou worden, dan hij voor het geschil reeds was. Een dergelijke regeling achten wij met de arbeiders, verwerpelijk, niet enkel om dat verdere achteruitgang tot andere plaat sen onjuist ia, maar bovendien omdat in de gevraagde verbetering het alleszins bil lijke verlangen tot uitdrukking kwam tot eenige redelijke verruiming van levensvoor waarden te geraken. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Hongeronluster» in Rusland. Dreigende oorlogsgeruchten aan de Chi- neesch-Russische grens, Amerika herinnert aan het Kellog-pact. BINNENLAND. De staking in de Zaansche houtindustrie nog niet geëindigd. (1ste blad). Adres van den R. K. Ned. Boeren- en Tuindersbond over de Vogelwet. (lstc blad). De Rotterdamsche brandstichter gevat? (Gem. Berichten. 2de blad). LEIDEN. Drie hoogleeraren der Leidsche Univer siteit zullen wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd aftreden. (1ste blad). OMGEVING. Te Noordwijk is een jonge man bij het baden in zee verdronken, (lstc blad). Met betuiging dus van onze spijt dat Uw voorstel tot beslechting van den strijd niet heeft kunnen voeren, zij het ons vergunTl te wijzen naar onze herhaalde verklaring, dat wij tot beslechting van het ^geschil, met inachtneming der ons inziens redelij ke verlangens der arbeiders, steeds gaar ne bereid zijn. BEZOEK VAN DEN LORD-MAYOR VAN LONDEN AAN AMSTERDAM. De Lord-Mayor van Londen brengt een driedaagsch bezoek aan Amsterdam. Vanmorgen is do hooge gast, Sir E. E. Kynaston Studd, vergezeld van Lady Studd in onze hoofdstad aangekomen. In het ge zelschap van den Lord-Mayor bevinden zich de Alderman en Sheriff Sir William Waterlow en Lady Waterlow, do Sheriff W G. Coxen on Mrs. Coxen en verder ma joor A. E. Wood, Swordbearer, W. T. Bos ton, maccbcarcr en captain D. F. Massy, citymarshall. Met een Pullmann-salonwagon zijn de gasten vanuit Hoek van Holland om S.40 uur aan liet Centraal-Station aangekomen, waar zij door het Amsterdamsche college van Burgemeester en Wethouders werden verwelkomd. In do Koninklijke wachtkamer waren voorts ter verwelkoming aanwezig do doch ter van Burgemeester Dc Vlugt, mevrouw HymansDo Vlugt, die bij afwezigheid van Mevrouw De VlugtFlentrop die in liet buitenland vertoeft, de honneurs waarneemt, en verder de consul-generaal van Groot-Brittannië en Ierland, dc heer T. B. Wildman. De consul van dat Rijk dc lieer C. J. La ming was den Londenschen Burgemeester tot. Hoek van Holland tegemoet gereisd. Na dc verwelkoming begaf liet gezel schap zich naar de op het Stationsplein gereodstaande auto's, die den officieelen stoet voor den intocht vormde. De stoet werd geopend door een auto waarin de hoofdcommissaris van politie, de heer Versteeg en de hoofdinspecteur voor het verkeer, de heer Bakker plaats hadden genomen, evenals bij een intocht van de Koninklijke Familie. Daarop volgde dc auto, waarin de Lon- denschc en do Amsterdamsche Burgemees ters zaten. Het overige deel van hot gezelschap volgde in de andere auto's, waarop naast de chauffeurs palfreniers van de Londen- sche Magistraat zaten. Do stoet trok veel bekijks van het pu bliek, dat langs don intochtsweg op de trottoirs was geschaard. Om half tien kwam de stoet aan het Am- stel-Hotel aan, waar Sir Kynaston Studd mot zijn gevolg logeert. Na een wijle de gelegenheid tc hebben gehad zich in het Hotel tc vcrfrisschcn verlieten de Lord Mayor en dc beide She riffs om half elf het Amstel-Hotel, vanwaar naar heb Stadhuis gereden werd. Daar maakten zij hunne opwachting bij het col lege van B. en W. in dc burgemeesterska mer. Bij deze ontvangst waren geen dames aanwezig. De Londensche Magistraten verschenen in ambtsgewaad, terwijl de consul-generaal Wildman en. consul Laming, die ook bij dc ontvangst tegenwoordig waren uniformen droegen. Na de officieele ontvangst ve re enigden alle gasten zich aan een noenmaal, het welk Burgemeester De Vlugt te zijnen hui zo lvad aangeboden. Omstreeks drie uur werd een rijtoer door de stad gemaakt. Eerst werd gereden naar het Begijnen hof, waar rev. dr. W. Thomson aan het gezelschap de tot zijn bediening behooren- de Schotsche kerk toonde. Na afloop van dit korte bezoek volgde een rijtoer door de nieuwe stadsgedeelten West en Zuid, om den Engelschen magistra ten een idee te geven van hetgeen ir» Am sterdam in de laatste jaren is gebouwd.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1