Y 20ste Jaargang VRIJDAG 19 JULI 1929 No. 6235 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND KERKNIEUWS LETTEREN EN KUNST LAND- EN TUINBOUW DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt iiet dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 De Kabinetsformatie. Er zullen niet velen zoo onverschillig Lijn viror de politiek, dat zij geen belang stellen in het al of niet slagen van de po gingen van deiT heer Buys de Beerenbrouck, een Kabinet te vormen, steunend op de drie rechtsche partijen. Met belangstelling wordt het resultaat afgewacht. En de hoop van de Katholieken is ge vestigd op de mogelijkheid van een rechtsch Kabinet, gefundeerd op de stevige basis van een vooruitstrevend en scherp-omlijnd Hiernaar gaat wel algemeen het verlan gen der Katholieken uit Zeker, er zijn onder ons in deze ook nuanceeringen. Daar zijn er, die zoo zeer gevoelen de wensohelijkheid van een rechtsch Kabinet, dat zij zulk 'n Kabinet wenschen wij zouden haast zeggen: op welk program dan ook. Zoo oordeelt echterniet de overgroote meerderheid der Katholieken. En zoo denkt, ongetwijfeld, de Kabinets formateur Rüys de Beerenbrouck cr ook niet over. Wij wensohen een rechtsch Kabinet, doch ©en op een vooruitstrevend pro gram een op een s c h e r.pro m 1 ij n d program. Als zulk 'n Kabinet er zal komen, is dat, I ongetwijfeld, in het belang van het Neder- i Jandsche volk, van het Vaderland. Als zulk 'n Kabinet er zal komen, betee- kent dat, dat in de Regeering van ons V a- derland Gods. wetten niet teneencnmalo ;enegeerd zullen worden. Wij zien daarom in gespannen- afwach ting naar de mededeeling, of de.heer Ruys de Beerenbrouck de hem door de .Konin- ging gegeven opdracht tot vorming van een op de drie rechtsche partijen steunend Ka binet al dan niet zal aanvaarden. Een mededeeling, dat hij die opdracht zal aan vaarden, beteekent, zooals men weet, dat hij zich reeds de zekerheid van slagen der formatie heeft verzekerd. FRANKRIJK. Communisten te Parijs gearresteerd. Een hunner in het bezit van geheime militaire stukken. Gisteren werd te Parijs een man, die verklaarde, redacteur van de „Humanité" te zijn, in de omgeving van het bureau van dit blad gearresteerd. Hij bleek in het be zit te zijn van geheime documenten, afkom stig van een militaire autoriteit. Onmid dellijk werd een onderzoek inge-steld en werden huiszoekingen gehouden in de bu reaux van de „Humanité" en de lokalen van den communistischen jeugdbond, waar bij documenten in beslag werden genomen. Twee militante communisten, een Pool en een Italiaan, werden gearresteerd. Zij zul len over de grens worden gezet. De direc teur van de „Humanité", tegen wien een bevel tot arrestatie was uitgevaardigd, werd onmiddellijk in hechtenis genomen. JOEGO-SL AVIE. Invallen van Komitadsji's in Joego-Slavië. Hevige vuurgevechten. Kaar uit Resjan aan de „Tel." wordt ge meld, is daar een uit Bulgarije komende bende komitadsji's op Joegoslaviseh grond gebied doorgedrongen. Bij de gemeente Smiljowa ontstond tusschen hen en een af- deeüng gendarmerie een heftig vuurge vecht-, dab tegen het vallen van den avond nog altijd voortduurde. De komitadsji's trokken langzaam in de richting van de grens terug. Voort-s wordt gemeld, dat aan de Alba- neesche grens een groep van 17 roovers bij Laboenisjta uit Albanië in den afgeloopen nacht de grens naar Joegoslavië heeft over schreden. Op Joegoslaviseh grondgebied stalen zij niet minder dan 700 schapen, be nevens ander vee, waarna zij de dieren in de richting van de grens voor zich uitdre ven. Toen zij echter gewaar werden, dat zij door de bevolking en gendarmerie werden achtervolgd, verschansten zij zich in een bergpas, van waaruit zij een heftig vuur openden. Ten slotte zagen zij zich echter genoodzaakt hun buit in. den steek te laten en over de grens te vluchten. LITAUEN. Vijftien Litausche studenten veroordeeld. In verband met den aanslag op Woldemaras. Tien sociaal-democratische studenten, die er van beschuldigd werden, indirect bij den op Woldemaras gepleegden aanslag be trokken te zijn geweest, zijn thans door den krijgsraad te Ivowno tot gevangenisstraffen varieerend tusschen zes maanden en vijf tien jaar. veroordeeld. In het geheel zijn nu in verband met deze affaire. 14 studen ten tot vrijheidsstraffen veroordeeld, ter wijl de hoofddader, de student Vosilius, die ter dood werd veroordeeld inmiddels reeds geëxecuteerd is. sjTel". AFGHANISTAN. De burgeroorlog in Afghanistan. Botsingen, aan de Russisch- A f g h a a n s c h e grens. Uit Moskou wordt gemeld, dat de sovjet troepen aan de Afgkaansche grens eergis teren verscheidene malen in botsing zijn gekomen met opstandige Basmatsjen uit Afghanistan. Het gelukte den rooden troepen 120 man gevangen te nemen en te ontwapenen. Dc aanvoerder zal voor een rijksgerecht wor den gebracht. Volgens officieele Russische mededeelin gen heerscht thans aan de Afghaansche grens weer volkomen rust, aangezien de Ba-smat-sjen-beweging door de sovjet-troe pen geheel geliquideerd is. Aan de Russisch-Afghaansche grens heb- beiiide sovjet-troepen bovendien in de laat st© dagen verscheidene groepen van het voormalige-leger van Aman. OeTla-h ontwa pend, die in Rusland geïnterneerd wensch- ten te worden. Succes van Nadir Kkan. Berichten afkomstig uit Afghanistan mel den, dat het leger van Nadir Khan zich meester maakte van den post Kuadi in het Logar-dal, welke in handen was van Habib Oeïlah. Het leger van Nadir rukt verder op. CHINA. DE BREUK MET RUSLAND. Chineesche vertegenwoordigers vertrekken uit Moskou. Alle Chineesche consulaten gesloten. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Chi neesche zaakgelastigde te Moskou giste ren een bezoek zou afleggen bij den waar- nemenden volkscommissaris voor buiten landsche zaken, teneinde zijn paspoort te vragen. Hij zal heden met het personeel van do Chineesche legatie Moskou verlaten en over Berlijn reizen, aangezien de verbinding tusschen de sovjet-unie en China verbro ken is. Alle Chineesche consulaten in de sovjet unie zijn gisterenavond te 6 uur gesloten. De Chineesche zaakwaarnemer heeft zich tot de vertegenwoordigers van een der groote mogendheden te Moskou gewend met het verzoek, de zorg voor het Chinee sche gezantschap op zich te willen nemen. Naar verluidt, hebben zoo wel China als de sovjet-unie Duitschland verzocht hun belangen te behartigen. De Duitsche regeering heeft beider ver zoek ingewilligd. De Chineesche legerleiding. De Nanking-regeering heeft generaal Tsjang Hsoe Liang benoemd tot opperbe velhebber van alle Chineesche strijdkrach ten in Noord-Ma-ntsjoerije. Zij heeft het vroegere lid van den Rus- sischen tsaristischen generalen staf Kler- sche en den voormaligen Kozakken-ataman Somjonow, die beiden een rol hebben ver vuld bij de witte troepen tijdens de contra revolutie, toegestaan, troepen te werven tot een getal van 12.000 man uit de voor malige witte legers van Koltsjak en De- nikin, ter bescherming van den Ooster- Het Kellogg-pact op de proef gesteld. Het dreigende oorlogsgevaar in het Verre Oosten komt ernstig tot uiting in de hoofdartikelen van de hedenmorgen verschenen Engelschc bladen. Men is het erover eens, dat beide landen door een oor log slechts te verliezen hebben en het ver stand zegt, dat geen oorlog mag uitbreken. Ook is men het erover eens, dat noch China noch Rusland werkelijk den oorlog willen. Het grootste gevaar van het oogen- blik acht men, dat beide landen min of meer tegen hun eigen wil door militaire incidenten aan den grens in den strijd zul len worden betrokken. De voortdurende troepenconcentraties aan de Mantsjoe- rijsoh-Russische grens worden bij den hui- digen stand van zaken een ernstige bedrei ging voor den wereldvrede geacht. Van groot belang wordt voorts 'geaoht de hou ding welke beide landen zullen aannemen ten opzichte van het Kellogg-pact en men ziet met spanning uit naar de houding van de Ver. Staten, nu voor de eerste maal en nog wel bij een conflict tusschen twee groote naties zal moeten blijken, of heb Kellogg-pact practische waarde heeft. Kellogg optimistisch. De vroegere Amerikaansche staatsse cretaris Kellogg heeft zich Donderdag in een rede te St. Paul in den Staat Minne sota ook uitgelaten over het Russisch Chineesch conflict. Ik geloof niet, zeide hij, dat deze beide groote landen, al is de toestand na het ver breken der diplomatieke betrekkingen ver scherpt, naar de wapens zullen grijpen. Wanneer zij zouden besluiten hun. weder- zijdsche verzekeringen, den wereldvrede te handhaven, te verbreken, dan ben ik er ze ker van, dat de andere groote mogendheden in staat zijn, bloedvergieten in het Verre Oosten te voorkomen. Japan wil trachten bemiddelend op te treden. Uit Tokio wordt gemeld, dat gisteren het Japansche Kaibinet een zitting heeft ge houden onder het voorzitterschap van den minister-president, waarin de minister van Buitenlandsche Zaken Sjidehara en de mi nister van oorlog verslag uitbrachten om trent den toestand in Noord-Mantsjoerije. Sjidehara verklaarde, dat na het verbre ken. der diplomatieke betrekkingen tus schen China en Rusland de toestand' aan zienlijk slechter is geworden. De Japansche regeering zal trachten' het geschil tusschen China en Sovjet-Rusland door haar bemid deling te helpen oplossen. Officieele Ja pansche bemiddeling zal echter slechts plaats vinden, wanneer beide partijen er mede accoord gaan, dat Japan de bemid delaarsrol vervult. De Japansche gezant te Peking heeft verklaard, dat de kans op vredelievende onderhandelingen thans aanmerkelijk ge ringer en wellicht onmogelijk is geworden, aangezien China in elk geval vasthoudt aan het beslag leggen op den Oosterspoorweg. Nieuwe huiszoekingen in een bank te Charbin. De directeur gearresteerd. Dc Chineesche autoriteiten hebben nieu we huiszoekingen ondernomen in. een fi liaal van de „Dalbak" te Charbin, waarbij de directeur is gearresteerd en een groote •hoeveelheid materiaal in beslag werd ge nomen. De Chineesche politic beweert, dat deze bank de communistische beweging in het Verre Oosten heeft gefinancierd. Anti-Chincesche demonstraties in Rusland. De Sovjet-ï geering blijft, zooals uit Riga aan de „Times'' wordt gemeld, de demon straties aanmoedigen, welke in alle groote stoden, en vooral' te Moskou, tegen China zijn gehouden. De inbrieken hebben specia le maatregelen getroffen ten einde deze de monstraties mogelijk te maken. Een enorme menigte belegerde gisteren het Chineesche legatieg^bouw te Moskou, dat gebombardeerd werd met komkom mers en appels, terwijl een ..orkestsamen gesteld uit alle mogelijke instrumenten, met inbegrip van autohoorns, eeii oorverdoo- vend lawaai maakte. Het officieele nieuws bureau meldt, dat 500.000 perjonen aan deze betooging hebben deel.genosaen. Daar alle resoluties, welke door de pro testvergaderingen worden aangenomen, door Moskou geredigeerd zijn, verdient het de aandacht, dab deze resoluties -thans veel scherper zijn dan een paar dagen ge leden. In bijna alle wordt de bereidwillig heid der Sovjet-regeering, haar rechten niet de wapenen te verdedigen, te kennen gege ven. DE STAKING IN DE ZAANSCHE HOUTINDUSTRIE. De bespreking met den rijks bemiddelaar. Men schrijft uit Zaandam aan de „N. R. Crt." Gisteren heeft ten gemeentehuize alhier de waarnemend rijksbemiddelaar van dis trict 2, de heer H. A. van IJsselstein, na dat eerst een onderhoud met de heeren K. ter Laan, burgemeester dezer gemeente en J. A. E. Verkade, industrieel en voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zaanland, had plaats ge vonden, een bespreking gehouden met het bestuur van den Bond van Werkgevers in het Houtbedrijf te Zaandam, vertegen woordigd door de heeren J. C. de Lange, W. Pauw, P. Engel, W. C. Middelhoven, J. F. Kampliuys, H. Simonsz, J. C. van Wes- sern en de secretaris van dien bond mr. F. H. A. de Graaff. Na afloop van deze besprekingen, welke een uur duurden, vond een conferentie plaats met afgevaardigden van de vier in het houtbedrijf samenwerkende organisa ties. De Centrale Bond van Transportar beiders werd vertegenwoordigd door de heeren Sieverink, Brautigam en Plooyer, de Chr Bond door de heeren A. van der Heyden en P. dc Vries, de R.-K. Bond door de heeren Th. de Groot en J. Wierts, ter wijl voor de Federatie' optraden de heeren C. Posthuma, Bolhoeve cn Kat. Nadat het onderhoud met. de arbeiders afgevaardigden eveneens ruim oen uur in beslag had genomen, vond te half drie een gecombineerde bespreking met de beide in het houtconflict betrokken partijen plaats. Te ongeveer vier uur maakte de keer van IJsselstein onverwacht een einde aan deze conferentie, door partijen in overwe ging te geven dc loonen van de losse arbei ders met 50 cent per week te verkoogen en de tarieven dienovereenkomstig op te voeren. Zonder dc gelegenheid te laten hierover van gedachten te wisselen verzocht de rijksbemiddelaar hem uiterlijk Maandag 22 Juli aanstaande mededeeling te doen of dit voorstel door partijen wordt aangeno men. Zoodra het voorstel van den Rijksbc- middelaar in de stad bekend werd, gaf dit aanleiding tot veel commentaar. Una niem is mon hier van oordeel, dat. met dit voorstel de staking, welke nu reeds langer dan drie maanden duurt, niet tot oplos sing is te brengen. Nooit kunnen wij aan zulk een voorstel onzen stem geven, voor één cent meer per uur gaan wij tooh geen veertien lange we ken'in staking, aldus luidt het in stakers- kringen. Te oordeelcn naar de mcdedeolingen van de werkgevers, ons een 14 tal dagen geleden gedaan, is het eveneens zeer twij felachtig of dezen het voorstel zullen aan vaarden. Hedenmorgen vergadert de Boud van Werkgevers in liet Houtbedrijf te Zaandam, terwijl de leden van de vier in bet conflict betrokken arbeidersorganisaties eveneens hedenmorgen elk afzonderlijk, het. voorstel in stemming zullen brengen. Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel. L. F. Guit bedankt als ges i.larieerd beste Het Tweede Kamerlid, de lieer L. F. Guit, gesalioerd hoofdbestuurder cn voor zitter van den Ned. R. K. Bond van Over heidspersoneel, heeft in de laatste lioofd- bestuursvergadering, medegedeeld, dat hij bedankt als gesalarieerd hoofdbestuurder. Hij is echt-er wel genegen de functie van voorzitter te blijven vervullen. Dit voorne men is aan de leden ter goedkeuring me degedeeld. DIRECTEUR PHILOSOPHICUM. Naar wij vernemen, is de zeereerw. hooggcl. heer J. H. Nickel, professor in de philosophic aan het groot-seminarie te Warmond, door Z. D. H. den Bisschop be noemd tot Directeur van hei Philosophicum. Zooals medegedeeld, zal het Philosophi cum in September 1930 te Warmond wor den geopend. Priesters uit het Bisdom Haarlem naar Rome. Naar de „Msb." verneemt, heeft Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, de neomisten L. Kat en B. Da- men aangewezen om aan de Romeinsclie universiteit te gaan studeeren, resp. in de Muziekwetenschap en het Kerkelijk Recht. Pastoor C. W. Wouterlood. De zeereerw. heer C. M. Wouterlood, pastoor der parochie van O. L. Vrouw van Goeden Raad te Beverwijk, is sedert Maan dag lijriende aan een lichte longontsteking. De toestand van den patiënt is op 't oogen- blik vrij gunstig. ..Msbd." Met September zal de zeereerw. pater Bonifidus Flnipping O.F.M., leeraar aan het college der Franciscanen, te Sittard, wor den overgeplaatst naar Utrecht, om er te- gaan studecretf aan de Universiteit, aldaar. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Botsingen aan de Russisch-Afghaansche grens. Het Russiscb-Chineesche conflict. Een proef op de som voor het Kellogg-pact. Te Denver in Colorado is een trein in een rivier gestort. Tot dusver 20 dooden. (Buitcnl. Berichten, 2de blad). BINNENLAND. De staking in de Zaansche houtindustrie. (lste blad). Benoemd is de Directeur van het Philo sophicum in het Bisdom Haarlem. (Kerkn.. 2de blad). Do jaarlijksche Kaagweek. (Sport, lste blad). ALPHEN AAN DEN RIJN. JOH. VLASMAN f Te Alphon aan den Rijn overleed, zoo als wij gemeld hebben, Woensdag op 73- jarigen leeftijd do heer Joh. Vlasman, wet houder dezer gemeente. De overledene was begiftigd met de pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia el Pontifice". Prijsvraag Groningsch historisch tooneelstuk. Op de prijsvraag ,door dc vereeniging „Groningen" uitgeschreven, waarbij ge vraagd werd een tooneelstuk of drama, waarbij de stof is ontleend aan- of l^ct ge geven direct verband houdt met de ge schiedenis van Groningen (stad of gewest) zijn 11 antwoorden ingekomen. De jury. bestaande uit de hoeren Adr. van der Horst te Amsterdam, dr. II. A. Poelman cn Herman Poort te Groningen, heeft een prijs van één honderd vijf cn ze ventig gulden toegekend aan hol stuk ..Don kere dagen", geschreven door den heer 1'. G. Pollman te Leiden. Een standbeeld voor Pastoor Vcrburgh. Den grondlegger van d c drui vencultu nv in het Wc s tl and. In do vergadering van den kring van den Land- en Tuinbouwersbond ..'1. Westland" werd besloten een commissie te benoemen tob stichting van een monument voor Pas toor Verburgh die in de 17e eeuw leefde en de grondlegger is geweest van dc druiven- cultuur in 't Westland. De commissie heeft den bekenden Xe- deriandschen beeldhouwer August Falisc te Wageningen uitgenoodigd een standbeeld in brons op voetstuk van graniet te willen vervaardigen. Het ontwerp is dezer dagen door -Ie commissie ter uitvoering goedgekeurd. Het standbeeld zal in het Westland geplaatst worden. De onthulling zal waarschijnlijk in hot aanstaande voorjaar plaats hebben.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1