DE ST. JACOBI-VICARIE TE ELBÜRG BUITENL BERICHTEN Ned. Oost-ïndië UIT DE OMGEVING INGEZONDEN MEDEDEELING. Het tragisch geval te Capelle. Men deelt, aan „De Tijd'' mede, dat. bij i e gerechtelijke schouwing van het lijkje van het 5-jarig meisje der familie 'Z. te Vrijhoeve-Capelle, dat, naar men weet, door den vader gestraft werd, doordat het een ruit had vernield en na de lichamelij ke straf (een klap) zou zijn gestorven, ge bleken is dat het kind niet tengevolge van dezen klap is gestorven, doch alleen ten gevolge van verschillende factoren van schrik, angst enz. die een tot- het uiterste opgedreven zenuwoverspanning teweeg brachten, welke het bekende droevig ge volg had. De beklagenswaardige ouders zijn ten prooi aan de grootste neerslachtigheid en radeloosheid. Een opwindende arrestatie. Gistermiddag om half drie gaf een win kelierster te Groningen aan een surveil- leerend agent kennis dat- even te voren een haar onbekend persoon geld uit de toonbanklade had gestolen. Zij wist een signalement van den dader op te geven, waarna het eenige agenten al vrij spoedig gelukte het spoor van den dader te vin den. die de vlucht nam naar een opslag plaats. Hij werd hier door een inspecteur en twee politieagenten achtervolgd, maar wist te ontkomen over een 3 M. hooge schut ting, bespannen met. prikkeldraad. Ha een opwindende jacht slaagde de politie er ten slotte in den dader te arresteeren, die bleek te zijn zekere H. P., een Duitscher, afkomstig van een schoener in de Hoorder- haven. Een duur bad! Uit een badkoets te Zandvoort is Dins dag uit een portefeuille van een badgast een bedrag van ongeveer 400 ontvreemd, een cheque van 2000, een Hederlandsch paspoort en eenig vreemd geld. De politie stolt een uitgebreid onderzoek in. Aanranding. De 23-jarige W. D. uit. Papenhoven (L.). is Zondagavond half tien. na afloop van een openluchtconcert, op weg naar huis, aangevallen door de gebroeders B. en C. M. Laatstgenoemde bracht den jongen man zonder de minste aanleiding, een mes steek in den hals toe. Het slachtoffer .werd. later, badend in zijn bloed, in bedenkelij- ken toestand naar heb ziekenhuis te Sit- tard overgebracht. De dader is gearres teerd. Nette inbreker. Bij de uitgeversfirma van D. te Bussum, waar de vorige week werd ingebroken, is het vermiste geld onder couvert terug be zorgd. Het onderzoek wordt nog voort gezet. Chauffeur aangehouden. Dp Amsterdamsche chauffeur V.. die ten nadeele van zijn patroon een auto in Bus sum had verkocht, is te Amsterdam aan gehouden en door den commissaris van po litie te Bussum, na verhoor, ter beschikking van de Justitie gesteld. De aangehoudene had nog slechts 1.50 in zijn bezit. Malversaties bij een bank. Gistermiddag werd -ter Beurze te Am sterdam druk besproken een geval van ontdekte malversaties bij een der groote bankinstellingen tet Amsterdam. Nadat een hoofdambtenaar van de desbetreffende bank was overleden, zijn in diens admini stratie de verduisteringen ontdekt. Zij zijn gepleegd in een groot aantal jaren en moe ten vele tonnen gouds bedragen. De di rectie, door het ..Hbld." naar het gebeurde gevraagd, zei. dat alles nog wordt nage gaan en eerst over eenigen tijd de geheele omvang der gepleegde fraude kan worden overzien. Treurig. De politie te Nijmegen hield Maandag avond tegen elven, midden in de stad drie kinderen aan van 8, 5 en 4 jaar. Zij liepen te dwalen en zeiden op vader en moeder te wachten, die naar de bioscoop waren. Des nachts om één uur kwam moeder haar kinderen op het politiebureau afha len. Vijf jeugdige avonturiers. Door de Bussumsche politie zijn vijf Jongens van circa acht jaar die de ouder lijke woning te Amsterdam waren ontloo- pen, op transport gesteld. Een windhoos. Gistermiddag omstreeks twee uur is een windhoos in schuine richting over het dorp Pijnaeker getrokken. Wel werden verschil lende voorwerpen de lucht ingeslingerd. doch ernstige ongelukken vielen niet voor. Een zeldzaam jubilé. Te Breedevoort kan de brandweer eind dezer maand het feit herdenken, dat ze in 25 jaar geen dienst heeft behoeven te doen. De hanen mogen blijven kraaien. De commissie voor plaatselijke strafwet geving in de gemeente Vel sen had o.m. voorgesteld het houden van pluimgedierte, dat hinder voor de omwonenden kan ople veren, te verbieden. Met eenige stemmen vóór is het voorstel evenwel in den gemeenteraad verworpen, zoodat de hanen mogen blijven kraaien. Rechten van Katholieke theolo gische studenten op de vruchten der stichting. Begeving van de beurs voor den Elburgschen ge meenteraad. In het jaar 1484 is te Elburg door den Weleerw. Heer Bernard Lutteken, eersten priester aldaar een vicarie gesticht, waar bij bepaalde goederen bestemd werden voor het onderhoud van een geestelijke, die ver plicht was tot het lezen van H.H. Missen voor de zielerust van den stichter. In den fundatiebrief was uitdrukkelijk vastgelegd, dat de opbrengsten dezer vica rie slechts ten goede zouden komen aan priester-bloedverwanten van den stichter en dan eerst aan een vreemden wanneer er onder do familie geen lid voorkwam die geestelijke iferd of om andere'reden in de termen vieldie vreemde moest geboren zijn uit de gemeente Elburg of uit de Ve- luwe. Op grond van deze en andere voorwaar den in den fundatiebrief vervat, heeft Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering, Aartsbis schop van Utrecht aan den gemeenteraad van Elburg een schrijven gericht, waarin hij mededeelt van meening te zijn. dat ook nu nog studenten van seminaries of van de B.-K. Universiteit ie Nijmegen aan de vruchten dezer stichting mogen deelhebben en dat hij als medecollalor mag optreden. Dit- schrijven werd door ons eenigen tijd geleden in extenso opgenomen. Naar aanleiding van dit schrijven heeft thans ook een student der St. Dominicus- stichting te Zwolle naar de beurs gesolli citeerd. Het gemeentebestuur van Elburg heeft den Rijksarchivaris in Gelderland den 'heer Hartens verzocht, van advies te willen die nen welk standpunt zij bij de begeving van dc St. Jacobi- of Luttekens-vicarie heb ben in te nemen. Aan dat rapport ontleenen wij het vol gende: „De stichter der vicarie, heer B. Lutte- ken, bepaalde, dat de door collatoren aan te wijzen vicaris tot zijn bloedverwanten zou moeten behooren. Zoo er geen bloed verwant te vinden zou zijn. zou een uit El burg geboortig priester moeten worden be noemd. Op grond van de vicarieën gemaak te bepalingen waarbij zij van geestelijke stichtingen (ot studiebeurzen gemaakt zijn, is 'het vereischte vervallen, dat de vicaris een priester moest zijn: Sinds het laatst der 16de eeuw werden studenten van de Gereformeerde religie met de vicarie be giftigd. Aan 'het vereischte, dat de begif tigde tot de bloedverwanten van den stich ter moest behooren, is steeds dc hand ge houden. Veelal wordt tegenwoordig aangenomen, dat kan worden afgeweken van de door de Gereformeerde Overheid gemaakte bepa ling, dat uitsluitend gereformeerde studen ten met vicarieën konden worden begif tigd, en wel op grond van het feit, dat we geen door den Staat bevoorrechte Kerk meer kennen. Indien echter de stichter be paald heeft, dat de viearie bij voorkeur tot zijn bloedverwanten zou moeten behooren, bestaat er geen reden om dit voorschrift niet in acht te nemen. Ten overvloede merk ik op. dat geen en kele der vele vicarieën in ons land die na de reformatie in studiebeurzen zijn omge zet, later haar oorspronkelijk karakter van geestelijke stichting heeft teruggekregen en dat dus de vraag, of een B.-K. Priester met de viearie zou behooren begiftigd te wor den geheel buiten de orde is. Ik heb mitsdien de eer uw college te adviseeren een tot de bloedverwant en van den stichter behoorend student (indien deze gevonden kan worden) te ^begiftigen met de inkomsten der vicarie." B. en W., op bun beurt den raad advi- seerend, wezen in hun rapport er op. dat na de reformatie de vicarie geen geestelijke stichting meer was. ..De institutie van de geestelijke overheid was niet meer over", zeiden zij. In-plaats van de institutie kwam de agreatie of con firmatie door de Provinciale Staten (be- bestiging als vicaris op voordracht). De Etaten waren namelijk in de plaats getre den van de geestelijke overheid. Zij her vormden de vicarieën tot studiebeurzen. De pieuse bestemming bleef gehandhaafd, vandaar dat zij in den regel bestemd -wer den tot- theologische studiebeurzen. Toen werd ook hiermede voortdurend de hand ge licht. Men begaf de vicarie aan ieder in zijn familie, die men er een genoegen mee wilde doen. Voor zoover uit het ten gemeentehuize ONGELUKKEN. OVERSTROOMINGEN IN ROEMENIë. In Roemenië zijn tengevolge van de he vige regens van den laatsten tijd uitgebrei de overstroomingen voorgekomen. De Proeth is buiten haar oevers getre den en heeft talrijke dorpen en enkele steden onder water gezet. Ook in het gebied van de Theiss zijn uitgestrekte gebieden overstroomd. Een brug over de Theiss is ingestort. Verder is een gedeelte van den spoorweg vernield, zoodat het spoorwegverkeer is gestaakt. Ook menschenlovens zijn te betreuren. Storm in Chili. Schip' gezonken, 41 man v e r d r o n k^en. Zuid- en midden-Chili werd dezer dagen door een hevigen storm geteisterd. Vooral de streken van San Antonio en Valparaiso. Het troepentransportschip „Abtao" is gezonken, 41 man zijn verdronken. De schepen kunnen de haven niet binnen loopen. vanaf 1913 berustende archief kan worden nagegaan zijn de inkomsten der Luttekens- vicarie sinds dat jaar voor twee-derde be geven door het gemeentebestuur. De be geving werd (wordt) door den Koning, Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, geconformeerd en voorts wordt het overige derde deel door den Koning (Minister van Onderwijs K. en W.) begeven. De inkomsten worden steeds begeven aan bloedverwanten van den stichter, die allen protestant zjjn." B. en W. gaven derhalve den raad op grond van vorenstaande en mede overeen komstig het advies van den Rijksarchiva ris in Gelderland, in overweging een bloed verwant van den stichter met de inkomsten der vicarie te begiftigen. Van de volgende personen was een ver zoek om begeving ingekomen: 1. H. K. W. Wrede, te Leiden. 2. dr. H. •T. Olthuis Rotterdam, 3. Mgr. H. van de Wetering Utrecht, 4. S. J. En gering, Zwol le, 5. S. Moulijn Den Haag, 6. W. G.Plan- ten, Goor, 7. M. Esacr. Laren en 8. F. K. J. Beukema toe Water, D>en Haag. Omdat mgr. TI. van de Wetering, S. J. Engeving, dr. H. J. Olt'huis. S. Moulijn géén bloedverwanten van den stichter zijn en de heer H. Wrede geen student meer is maak ten B. en W. de volgende voordracht op: 1. M. Esser. 2. F. K. J. Beukema toe Wa ter, 3. W. G. Planten. Gistermorgen heeft de gemeenteraad de- .ze kwestie in openbare zitting behandeld. Nadat de voorzitter, Jhr. Feith, het praeaivies van B. en W. nader had toege licht. hield de heer Stephan een uitvoerig en goed gedocumenteerd pleidooi, waarin hij naar voren bracht, dat B. en W. in 'hun praeadvies de zaak verkeerd hebben voor gesteld en daaruit onlogische conclusies hebben getrokken. Hij wenschte niet, dat er van machtsmisbruik sprake kon zijn. Hij wenschte, dat met zekerheid worde ge weten, wie de rechtmatige collatoren zijn. Derhalve stelde hij den raad voor te beslui ten, aan B. en W. op te dragen een zoo vol ledig mogelijk onderzoek naar de rechts positie der Ëlburgschc vicarieën en de re sultaten van dit onderzoek volledig aan den raad over te leggen en voorts óm de behandeling van het voorstel van B. en W. omtrent de begeving aan te honden totdat de resultaten van bedoeld onderzoek aan den raad bekend zijn. Naar aanleiding van dit pleidooi ont spon zich een levendig debat. Den lieer van de Poll (C'.-H.) was het ook opgevallen, dat de vicarie geen geeste lijke stichting meer zou zijn, maar een we reldlijke. Gehoord het pleidooi van deu heer Stephan meende hij, dat het aanbe veling zou verdienen, de beslissing aan te houden. Hij wenschte af te wachten, wat de minister zal doen en te zien aan wien 'het een derde gedeelte der vicarie zou worden toegekend. Spr. durfde zich niet uitspre ken, waar het recht ligt, want zooals uit de uiteenzetting bleek, is het mogelijk, dat ook anderen rechten kunnen doen gelden. De heer Sweepe merkte op, dat er deze kwesties zijn: wien behoort het recht, van begeven en aan wien moet de vicarie be geven worden? Waar er zooveel vicarieën in het land zijn, gaf spr. er zijn verwon dering over te leennen, dat Elburg werd uit gezocht voor het verkrijgen van eeii' prin- cipeele beslissing. Z.i. begaat de raad geen onrecht, wanneer bij 'handelt, zooals hij tot heden gedaan heeft. Spr. was van mee ning. dat deze zaak niet alleen thuis hoort bij den raad, maar ook bij den minister, die voor een derde gedeelte collator is. Wil men dus in deze aangelegenheid een principieel© beslissing, dan moet de kwes tie au fond behandeld worden. Daarop wees spr. er nog op, dat het vic&riaats- vraa-gstuk niet alleen een vraagstuk voor Elburg is, maar een nationaal vraagstuk, dat uitgemaakt moet worden, door de rijks wetgeving. De heer Stephan voorzegde, dat, wan neer de raad zich niet in verbinding stelt met den Aartsbisschop, de gemeente op- nieüw een proces zal worden aangedaan. De voorzitter zou het toejuichen als van hoogerhand een onderzoek werd ingesteld, omdat hij zelf niet goed weet, of de raad wel het recht heeft, de gelden te begeven. Het voorstel van den heer Stephan, in stemming gebracht, werd verwerpen met 5 tegen 2 stemmen. (De heeren Stephan en v. <L Poll). Dc raad kende daarop den heer Esser (Laren) de vicarie toe met 4 van de 7 stem men. De heer Engerlng kreeg 1 stem, terwijl een blanco en een ongeldig biljet werden ingeleverd. De heer Stephan verklaarde daarop te gen -het besluit in hooger beroep te zullen gaan bij Geel. Staten te Arnhem. Luchtballon ontploft. V ij f personen zwaar gewond. Naar eerst thans bekend wordt, is on langs een reclame-luchtballon nabij Schach in Moravië gedaald, die, naar later bleek, met ontplofbaar gas was gevuld. Een man met een brandende fietslantaarn kwam te dicht bij den ballon, met het gevolg, dat het uitstroomende gas vlam vatte Hier door werden vijf personen zwaar gewond. Twee hunner liggen in kopeloozen toestand iri het ziekenhuis. Tegen den eigenaar van den ballon is een vervolging ingesteld. Tragische dood. Een tragisehen dood vond in het dorp Klein-Salitz bij Schwerin een bij een land goedeigenaar aldaar zijn vacantie door brengend kind uit het Rijnland. Het kind, een 15-jarige knaap, had op een wals waarmee een akker geëffend werd, plaats genomen. Waarschijnlijk is de jongen op ©en gegeven oogenblik om laag gegleden en onder de wals terecht ge komen. De paarden, die de wa>ls trokken, bleven staan, zoodat het kind onder het zware ding bleef liggen. De eigenaar van het landgoed vond den jongen later onder de wals gestikt. Schoolknapen in levensgevaar. Terwijl dezer dagen vijf schooljongens op de Oostzee bij Stralsund aan -het roeien waren, schepte de boot door het draaien van deu wind plotseling water, waardoor ze omsloeg en de inzittenden in zee stort ten. Zij slaagden er echter in, zich aan de naar boven drijvende kiel van de boot vast te grijpen, waardoor zij zich boven water konden houden. Aangezien geen hulp kwam opdagen, belastte een der jongens zich er mee naar land te zwemmen en assistentie te gaan halen. Nadat zij drie uur hadden rondgedreven, werden de vier andere jongens ten slotte in volkomen uitgeputten toestand door een visschersboot gered. Van degeen, die naar land wilde zwemmen, heeft men niets meer vernomen, zoodat gevreesd moet worden, dat hij verdronken is. Het lahd der oogziekten. 31125 blinden in Perzië. Uit c^e laatste statistieken op verzoek van den volkenbond samengesteld over de hygiënische en gezondheidstoestanden in Perzië blijkt, dat in Perzië op een bevol king van 7,5 millioen inwoners ruim 4 rail- lioen aan oogziekten lijden. Het aantal blinden in Perzië bedraagt 31.125. Amerikaansche ingenieurs-expeditie in Venezuela vermoord. Volgens een bericht uit Caracas aan de „Chicago Tribune" is een expeditie van Amerikaansche ingenieurs en geologen, die een onderzoek instelden naar het voorko men van petroleum in Venezuela, in de oerbosschen door inboorlingen om bet le ven gebracht. Moord. In 'n bosch achter het. Glambachmeer bij Stettin werd gistermorgen het lijk van een vrouw gevonden. Bij de lijkschouwing bleek, dat er een moord is gepleegd. Er werdén 9 wonden aan het hoofd geconsta teerd, die door krachtige stokslagen ver oorzaakt schijnen en waardoor de schedel pan gedeeltelijk verbrijzeld is. De ver moorde was de 49-jarige vrouw van een machinewerker. Zij had haar man Maan dagmiddag eten gebracht en werd sedert gemist. Van den dader heeft men nog geen spoor kunnen ontdekken. DE ARMOEDE DER 00STENRIJKSCHE rijksambtenaren: Vertegenwoordiger van een ministerie berispt. Hij had geen gekleede jas aan. De Weensche correspondent van het „Vad." schrijft: Oostenrijk is maar een arme staat en de .rijksambtenaren worden er niet al te best bezoldigd. In een Oostenrijksch amb tenaarsgezin is vaak schraalhans keuken meester: de vrouw des huizes moet eiken schilling en eiken groschen minstens drie maal omdraaien vóórdat zij deze kan uit geven. De ambtenaarsvrouwen moeten el- ken morgen in de vroegte zelf met een groote handtasch of met een hengselmand naar een der vele markten of verkoops hallen toestappen om daar de levensmidde len voor den dag zelf in te slaan, omdat zij die dan goedkooper kunnen krijgen dan in een winkel. Veelal moeten zij lang loven en bieden en een heftigen strijd met schreeuwende groentevrouwen voeren. Ein delijk dan keeren de dames afgemat naar huis terug. De prijzen der levensmiddelen zijn de laatste maanden onrustbarend gestegen en. het aantal dagen, waarop geen vleesch op tafel komt, wordt steeds grooter. Van een dienstbode of een hulp in, de huishouding kan in de meeste gevallen hoegenaamd geen sprake zijn; de ambtenaarsvrouw moet bijna al het ruwe werk alleen verrichten. Natuurlijk kan ook niet veel geld voor kleeding overblijven en toch hebben allen den aangeboren drang in zich zoo netjes mogelijk voor den dag te komen. De meeste ambtenaarsfamilies zitten diep in de schul den, zij koopen hun kleeren enz. op afbeta ling, en elke maand gaat er een vrij groot deel van 't toch al niet zoo hooge trakte ment weg om. de termijn, leveranciers te voldoen. Wanneer dan nog ziektegevallen in de familie voorkomen, wordt de toestand nóg kritieker. Een kras staaltje van de ver gulde armoede bleek dezer dagen voor den „Verwaltungsgerichtshof" aldaar, dat is het hoogste lichaam van administratieve recht spraak. Er werd een geval behandeld van een firma, welke nagelaten had een barer vrouwelijke bedienden bij een ziekenfonds te verzekeren; hot ministerie van sociale administratie („Bundesministerium für so- ziale Verwaltung") had een barer hoogere ambtenaren, een jurist, als haar vertegen woordiger gezonden ten einde als openbaar aanklager op te treden. Deze, dr. Grössin- ger, was in een licht zomerpak verschenen. Vroeger, in de tijden der monarchie, moest men in rok en witte das komen, anders werd de behandeling eenvoudig verdaagd. Bedert de omwenteling echter werd het usance, dat de juristen in een zwart geklee de jas konden komen. Toen nu dr. Grössin- ger als officieele vertegenwoordiger van het voornoemde ministerie in een licht zo- mercolbertje kwam, begonnen de oogen van den voorzitter van het gerechtshof, vice- president dr. Hiller-Schönach, vuur te schieten. Hij maakte den ambtenaar er op opmerkzaam, dat het niet in overeenstem ming was met de waardigheid van liet ge rechtshof, dat hij in een licht pakje was verschenen. Dr. Grössinyer zeide dat hij tehuis een zieke vrouw en ©en ziek kind had, en slechts 390 schillingen per maand verdiende (d.i. nog niet eens 140 Heder landsch© gulden!) zoodat hij niet in staat was geweest speciaal voor deze zaak een gekleede jas te koopen. Op scherpen toon zei dr. HillerSchön- bach: „Ik verzoek u geen rede te houden! Ik duld geen critiek np mijn handeling!" „Ik vraag u beleefd om excuus", aldus de advocaat, „ik heb thuis wel een geklee- de rok, maar die is zóó versleten, dat zj]| nóg minder in overeenstemming zou zijij met de waardigheid van dit gerechtshol dan dit zomerpak, dat ik aan heb!" „Ik verzoek u ter kennis te nemen, dat een regeeringsvertegenwoordiger als u bent, hier een donker costuum moet dragen", ging de voorzitter onbarmhartig voort. De arme dr. Grös'singer wendde zich nu tot het publiek in de zaal, maar de voor zitter zeide hem barsch, dat hij moest gaan zitten. En deze daarop: „Ik heb zulk een hoofdpijn, dat ik mijn departement hier niet meer zal kunnen verdedigen!" „Dan neem ik afstand van Uw aanwezig heid", aldus de voorzitter. De vertegenwoordiger van het ministerie, dien men als een kwajongen de les had gelezen, verliet* geheel in de war gebracht, de zaal. Het gedrag van den ijzeren voorzitter van het gerechtshof wordt in kringen van regeeringsambtenaren ten zeerste gelaakt. ONVEILIGHEID OP SUMATRA'S OOSTKUST. Een plantersvergadering te Medan. Aneta seint uit Medan: Te Med§wi is een plantersvergadering gehouden, waar 10000 pers-onen tegenwoordig waren. Onder hen bevond zich de gouverneur van Suma tra's Oostkust, de heer L. H. W. van San- dick. De heer van Rooven leidde de vergade ring en stelde voor liet navolgend telegram aan de Koningin te zenden: „Duizend va derlanders betuigen Uwe Majesteit hun die pen eerbied en spreken hun vast vertrou wen uit, dat Uwe Majesteits regeering rust en orde zal weten te verzekeren tot ont wikkeling der Indische gewesten en tot heil van alle bevolkingsgroepen. Zij zijn over tuigd, dat aan de leuze: „Je Maintiendrai" gestand zal worden gedaan". De volgende spreker de heer J. C. Groe- nenberg, inspecteur van heb Nederlandsch- Indisch Land-Sypdicaat, deelde mede, dat de verbittering algemeen was en dat een gevaarlijke grens befeikt was. De geëm ployeerden der cultures verkeer.en in bit teren gemoedstoestand en heffen hun oogen op naar de regeering, om hulp en bijstand vragend. Spr. ging vervolgens na den toe stand in Delili van vroeger en in het Dehli van thans. Indertijd heerschte er verbitte ring onder de koelies over bestaande mis standen, welke nu zijn weggenomen. Thans heerscht er verbittering onder de planters, die om bescherming vragen. De stelling „rgssengelijkheid" slaat in de onderste la gen der inheemsche bevolking velen uit het lood. Verdere factoren, welke oorzaak zijn van den tegenwoordigen toestand, zijn de activiteit door Moskou getoond, de gerin ge straf opgelegd bij strafbare feiten en de trage wijze waarop de straffen worden ten uitvoer gelegd. De planters hebben alles gedaan voor betere huiswesting, benevens goede medi sche verzorging van het personeel, terwijl de „klap" teruggebracht werd tot uiterst sporadische gevallen. Thans is het de beurt der regeering om te zorgen voor voldoende bescherming van de Europeanen. Spr. hield een pleidooi voor strenge se lectie bij het aanwerven van contractan ten. De geëmployeerden der cultures moe ten blijven streven naar een waardig op treden hunnerzijds. Spr. stelt voor het na-volgend telegram aan den gouverneur-generaal, den Volks raad en de Staten-Generaal te zenden: „De planters in Deh'li, benevens vele belangstel lenden uit den handel, de scheepvaart, etc., verkeerend onder den indruk van het af grijselijk gebeuren in het Siantarsche, dringt aan mét spoed maatregelen te be ramen, teneinde aan de voortwoekerende vergiftiging van den geest der koelies paal en perk te stellen". De vergadering had een zeer waardig verloop. De presentielijst vermelde 2100 namen, De presentielijst vermelde 2100 namen, terwijl 400 telegrammen met adhaesie- en sympathie-betuigingen binnenkwamen uit Atjeh, Tapanoeli en Sumatra's Oostkust. De vergadering werd gesloten onder het zingen van „Wilhelmus". HILLEG0M. Personalia. Voor het Mulo-examen zijn geslaagd C. v. d. Pluim en P. D. v. d. Werf. KATWIJK. Personalia. Voor liet Mulo-examen zijn geslaagd A. de Best en D. Kruijt. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Zelden is het voor de bloemkweekers zoo slecht geweest als zulks de laatste dagen het geval wa6. Sommige bloemsoorten brengen hoogstens arbeidsloon op. De oorzaak is voornamelijk te vinden in het zeer .warme weer. Be taald wordtKorenbloemen f 0.070.09 p. 100, Scabiosa f 0.090.15, Margrieten f 0.260.28, Static© f 0.120.15, Kopgodesia f 1.30—2.30 per 100 bos, Talmia f0.25— 0.27, Anjers f Q.140.22, Oentoria (wit, geel en paars) f 0.070.12, Godesia (gepeld) f 0.650.90, Gladiolen f 1.40—2.50, Alstre- meria f 0.901, ConvTlïï f 11.10, Ridder sporen f 1.402 per 100 bos, Galardia f 035—0.45. R0EL0FARENDSVEEN. Augurken-uitvoer. De eerste wagon augurken is Dinsdag 16 Juli door de firma H. van Ruiten en Zonen naar Duitschland verladen. Het vorig jaar is de eerste wa gon verzonden op 13 Juli, zoodat men niet kan zeggen, dat deze teelt bij vorige jaren ten achter is. Naar wij vernemen is er in het buitenland goede vraag naar augurken VALKENBURG. Personalia. Voor liet examen nuttige handwerken is geslaagd mej. P. Haantjes.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6