A^&^Kinna, A bid Lj^i roop. STADSNIEUWS UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT. ZATERDAG 13 JULI 1929 INGEZONDEN MEDEDEELING. los die taaie o-> op, vlerriïir*"» Liw o.derr-»l-to.l'ir\q met /\KKe-r"S in Blokschrift) KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. De K. v. K. vergadert Woensdag 17 Juli des namiddags 2-30 uur in de vergaderzaal der Kamer, Stationsweg 43. Do agenda vermeldt oJh.: Belasting be talen ten postkantore.Praeadvies der Com missie voor Vervoer, Post en Telegrafie, in zake weg door liet Rietveld. Praeadvies der Comm. v. Verv., P. en T., inzake ope ningstijden brug te Alphen a. d. Rijn. Belasting betalen op postkantoren. Het bureau der K. v. K. stelt voor aan den Minister van Financiën onderstaand schrijven te richten: 1. Inza-ke het ontwerp van wet tot verhooging van het zevende Hoofdstuk B. der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1929 (Belasting betalen op Postkantoor) Kr. 439, veroorlooft de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland, Uwe Excellentie het volgende mede te deelen. 2. Doel van dit ontwerp is de zitdagen der ontvangers op te heffen en het betalen der belasting op de postkantoren mogelijk te maken. Naar de meening der Kamer is het evenwel niet wenschelijk deze maatre gelen te treffen. 3. Ter motiveering van dit standpunt veroorlooft de Kamer zich allereerst in het algemeen het volgende op te merken: Naar de meening der Kamer eischt de. belastingadministratie een zóó uitermate groot deel van bet jaarlijksche inkomen der burgers op, waaraan voor de betrokkenen vaak zoo vele moeilijkheden van allerlei aard verbonden zijn, dat het noodzakelijk geacht moet worden, maatregelen te tref fen, welke makkelijk contact tusschen de administratie en het belasting betalend pu bliek mogelijk maken. Zulks is inzonderheid noodzakelijk, om dat reeds het invullen van een belasting biljet voor niet weinigen groote moeilijk heden met zich brengt en ten deze officieele voorEchting niet met veel bezwaren mag worden omringd. Ook bij het bespreken van een te hoogen aanslag en van de mogelijk heid om uitstel van betaling te verkrijgen, is persoonlijk contact van groote waarde. Zou dit contact door opheffing der zitda gen minder gemakkelijk worden, dan is het te vyeezen, dat het publiek meer nog da-u nu, de termijnen om bezwaren in- te die nen, of in beroep te gaan, laat verstrijken. 4. De bemoeiingen van den Rijksont vanger strekken zich echter iveel verder uit, dan het terrein der inkomstenbelas ting. Deze is ook de vraagbaak inzake Per- soneele belasting, Tabaksbelasting, wegen belasting, accijnzen, enz., ook met het oog hierop is een makkelijk contact door zit dagen en een niet te ver afgelegen kantoor, zeer gewenscht. Wanneer de postbetalingen voorts er toe zouden leiden, dat tot opheffing van kantoren en centralisatie zou worden over gegaan, dan zou aan het publiek ten plat- telande, opnieuw een zwaardere last wor den opgelegd. Voor elke inlichting, verzoek om uitstel, omwisseling van een wegen be-' lasting-kaart, resp. nieuwe kaart, verstrek king van een tabaksvergunning, aanvragen voor zegels, tabaksbelasting en vele ande re kleine verplichtingen die noodzakelijk de aanwezigheid van een Ontvangkantoor vereischen, zou telkens een groote afstand moeten worden afgelegd. 5. Naar de meening der Kamer verdient het daarom overweging om de bestaande wijze van inning door middel van zitdagen door Rijksontvanger, zelfs meer dan tot nu toe geschiedt, dienstbaar te maken aan de voorlichting van en hulp aan het belas tingbetalend publiek. Officieele bekendma king in de bladen, van den datum telken male wanneer in een bepaalde gemeente een zitdag zal worden gehouden en mede- deeling dat de ontvangers op hun zitdagen, voor zoover de betalingen dit toelaten, in lichtingen zullen geven en de behulpzame hand bieden bij invulling van aangiftebil jetten, etc., zal mogelijk reeds voldoende zijn om het publiek op de dagen,- dat er gewoonlijk weinig betaald wordt, toch naar het spreekuur te doen gaan. Mocht het op bepaalde dagen te druk zijn om de ge vraagde inlichtingen te beantwoorden, dan zou een klerk goede assistentie kunnen be wijzen. 6. Voor wat de kantoren in plaatsen als Leiden betreft, ontgaat het de Kamer, waarom de betaalgelegenheid voor het pu bliek ten Postkantore moet worden ge opend. Het Postkantoor is te Leiden gele gen op zeer korten afstand van het belas tingkantoor, hetgeen op meer plaatsen het geval zal zijn, weshalve deze verruiming van betaalgelcgehheid alleen noodig en nuttig zou zijn, indien en voor zoover het kantoor Leiden overbelast zou ziju, dan wel, op een minder aantal uren voor het publiek geopend zou zijn. Naar de mcening der Kamer is er ech ter geen enkele reden, om de betaaluren op die kantoren in te perken, vooral nu bij gebruik van een losbladig journaal systeem, de verdere werkzaamheden ook tijdens de uren van openstelling normaal doorgang kunnen hebben. De Kamer is dan ook van meening, dat voldoende verruiming van betaalgelegen heid kan worden verkregen door langere openstelling van de belastingkantoren, be nevens openstelling gedurende een of meer dagen per week in de avonduren, waarbij dan door de behandeling van belasting ambtenaren in plaats van Postambtenaren tegelijkertijd de geheimhouding, beter ver zekerd is. Ook zal het gevaar voor het maken van fouten bij elke tusschenvoeging van een nieuwe schakel grooter worden, waardoor aan het belastingbetalend publiek tenslotte wederom veel ongerief kan worden veroor zaakt-. 7. Uit deze opmerkingen blijkt, dat onze Kamer de opheffing van- z-itdagen en het openstellen van de gelegenheid om de be lasting op de postkantoren te betalen, niet wenschelijk acht. 8. Een regeling a-Is in het onderhavige wetsontwerp voorgesteld, is trouwens over bodig, omdat de betaling op de postkan* toren door middel van postwissels of door storting op de postcheque- en girorekening van den ontvanger en voor aangeslotenen aan do giro, door overschrijving, reeds be staat. Het zal echter naar de meening der Kamer aanbeveling verdienen deze moge lijkheden en de wijze waarop, veel duide lijker dan thans geschiedt, (b.v. door mede- deelingen in roode inkt te drukken), op de aanslagbiljetten der belastingplichtigen te vermelden. Ook de gemeentelijke en parti culiere belastingophaaldiensten, zooals deze in verschillende plaatsen zijn geor ganiseerd, maken voor vele gevallen beta ling ten postkantore te meer overbodig. 9. Ook ontgaat het de Kamer ten eenen- male, waarom op enkele dagen wel per postwissel of per postcheque- .en girodienst betaald mag worden en niet aan het kan toor zelf, zulks te meer, omdat in de voor gestelde regeling deze betaling ten post kantore blijkbaar wel mogelijk geacht wordt. 10. Tenslotte bestaat bij de Kamer nog een overwegend bezwaar tegen de voorge stelde regeling. Naar hare meening is het postbedrijf met zijn onderdeelen, de brief en pakketpost, den postchéque-en girodienst, den telegraafdienst, den telefoondienst met de radio, reeds een zoo ingewikkeld be drijf, dat niet, dan bij zeer sprekende voor- deelen en uiterst weinig bezwaren, andore diensten daaraan moeten worden toege voegd. Hoe ingewikkelder de verhoudingen "worden, hoe minder overzichtelijkheid ten aanzien van de rentabiliteit der onderdee len. Dit moge in de eerste plaats gelden voor degenen die de directe leiding hebben, maar ook in zeer groote mate voor hen, die, zooals de Kamer van Koophandel en andere organisaties somtijds geroepen worden omtrent bepaalde punten van ad vies te dienen. 11. Het in het voorloopig verslag ge noemde bezwaar, dat door de vele werk zaamheden de postkantoren hoe langer hoe meer gedenatureerd worden, kan de Ka mer dan ook volkomen deelen. Tevens be staat ook harerzijds de vrees dat door ai dergelijke nevenarbeid, de eigenlijke werk zaamheden zullen gaan lijden. 12. In verband met de mogelijkheid •genoemd onder 8, acht de Kamer de be zwaren, genoemd onder 10 en 11 zoo be langrijk, dat alleen reeds daarom de voor gestelde regeling niet dient te worden, in gevoerd. Uit hoofde van het bovenstaande ver oorlooft de Ivamer zich met ver schuldig- den eerbied Uwe Excellentie te verzoeken, het wetsontwerp alsnog in te trekken en maatregelen te treffen om het contact tus schen het belastingbetalend publiek en de belastingambtenaren, zoo soepel en mak kelijk mogelijk te maken. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Hoopte men de vorige week dat, als we even verder in den tijd waren en de massa winteraardappelen zou opgeruimd zijn, dat het dan wel beter zou werden, die hoop is niet vervuld, integen deel, de toestand, is er nadien nog veel slechter op geworden. Eiken dag dacht men, dat het laagtepunt bereikt was, en el- ken dag liepen de prijzen nog weer terug. Zooals deze in, den loop dezer week waren, kan men werkelijk van ongekend spreken. Zeer vele partijen gingen voor 40 ct. per kist van 50 pond en dat voor de bekende Katwijksche zandaardappelen. Zeker een extra partijtje bracht meer op, doch bleef in ieder geval ook onder productiekosten, zooda-t vaststaat dat in deze 14 dagen door de tuinders kapitalen geld zijn verloren op de aardappelenteelt. Voor wie eenigszins met de landprijzen, arbeidsloonen enz. op de hoogte is, moet dit duidelijk zijn. Vorig jaar was een ongunstig aardappel en jaar, ioch thans dreigt het veel ernstiger te worden. Do hoop doet leven. Vorig jaar is door de bloemkool veel goed gemaakt. Laat men ook nu hier op hopen en een conclu sie trekken op het einde van het jaar. Met de bospeeu ging het ook geregeld in da lende lijn alhoewel hier nog niet van slecht gesproken mag worden. Er is overigens in het algemeen wel reden om pessimistisch te zijn. RIJNSBURG. Tuinbouw. Deze week zijn hier de vei lingen der Rijnsburgsche groenten en aard appelen aangevangen. Het begin was alles behalve schitterend.- De aardappelprijzen waren zoo laag, dat zulks geen aansporing kan zijn om de teelt van dit product weer ter hand te gaan nemen. Jaarlijks kromp de teelt hiervan in. voornamelijk omdat het niet loon end was, doch mede omdat de bloementeelt hier zoodanig uitbreidt, dat er voor het artikel vroege aardappelen geen plaats meer -is. "De steeds toenemende aanvoer van bloemen en de grootere om zet aan de veiling „Flora" toont dit dui delijk aan. Men moet van de grove tuin bouwproducten als vroege aardappelen, hier niets hebben. Hier komt bij, dat de vroege aardappelen te Rijnsburg een export product is en bij geringe vraag in het bui tenland hier moeilijk afzet kan vinden. De laatste, jaren b\eek de teelt van Eigenhei mers en andere winteraardappelen al van meer beteekenis te zijn dan van vroege. Donderdag en Vrijdag b.v. was er, mede door den buitengewoon lagen prijs, totaal geen aanvoer en zooals de toestand is zal deze er ongetwijfeld toe bijdragen dat het artikel vroege aardappelen geheel ver drongen wordt. Bloemenhandel. De aanvoer bestaat thans bijna geheel uit bloemen van zaaibed- den. Ook met de Pioenen is het afgeloo- pen. Hiervan waren er aanmerkelijk min- der dan vorige jaren. De prijzen zijn nog laag. Juliaantje 78 ct.. Margrieten 3040 ct., Galardia 8000 cb.s Anjers roor 40 55 ct., Centoria 3042 ct., Stroobloemen 35.per 100 bos, Gips 34.per 100 bos. Ranonkels 1721 ct.. Korenbloemen 1416 ct.., Scabiosa 60SO ct., Stat ice 20—25 ct- STOMPWIJK. Rijwielbelasting-merk. De ontvanger der dir. belastingen te 's-Gravenhage (B. G.) verzoekt ons onder de aandacht van belanghebbenden te brengen, dat zijn kan toor voor het behandelen van aanvragen om kostelooze rijwielbelastingmerken 1920- 1930 behalve op de gewone men op 16, 18, 23, 25 en 30 Juli en 1 Augustus a.s. ook des avonds van 7 tot 9 uur zal geopend zijn. WASSENAAR. Onverlaat. Door een fietsrijder werd dezer dagen een individu betrapt, welke niet nader te noemen handelingen wilde bedrijven met een minderjarig meisje. Toen de man zich ontdekt zag, pp ronk hij op de fiets en maakte zich in de richting Kat wijk uit de voeten. De wielrijder zette hem na en mocht het- genoegen smaken den on verlaar in Noordwijk te pakken te krijgen cn aan de politie te kunnen overleveren. Door de gemeentepolitie is dezer da gen een manspersoon aangehouden, ver dacht van aanranding van vrouwen. Na confrontatie bekendede man. ALPHEN AAN DEN RIJN. Overboord gevallen. Op den Rijn, richting Gouwsluis, is gistermorgen een klein vaartuig in aanvaring gekomen met een passeerend sleepschip. Dc opvarende persoon van eerstgenoemd vaartuig viel door den schok over boord en verkeerde weldra in gevaar, doordat hij niet zwem men kon. Men heeft hoewel tie man reeds het bewustzijn had verloren, hem nog we ten te redden. Gezonken, Gisteren is in de Spoor- vaart bij de'Hofbrug een vlet beladen met dakpannen gezonken. Men is begonnen met het vaartuig te lichten. Gevonden voorwerpen. Een koperen gewicht 5 H.G., een belastingplaatje, auto pet, een zilveren broche, een gouden zegel ring, een postduif No. 511506 1929, een kersenmand. BODEGRAVEN. Bouwen. Door B. en W. is aan J. de Joug Pzn. vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis voor J. de Kruif, aan A. Ooms tot verbouwing van het Volkslokaal en aan P. de Jong tot het bou wen van een dubbel woonhuis aan de Noordzijde. GEMENGDE BERICHTEN De aanvaring van de Beka. De Nederlanders z ij n niet gevlucht. Omtrent de aanvaring tusschen den Ne- derlandschen stoomtrawler IJM 78 Beka en den Duitschen motorkotter HF 284 Ella vernam de berichtgever van de ,,Msb.", te IJniuideir uit den mond van schipper A. Groen uit Egmond aan Zee nog de volgen de vermeldings waardige bijzonderheden, waaruit maar al te duidelijk blijkt, dat de van Duitsche zijde gedane mededoelingen betreffende dit ongeval op zee allerminst betrouwbaar kunnen genoemd worden. De IJ.M. 78, zoo vertelde schipper Groen was 2 Juli van IJmuiden naar de vissche- rijgronden vertrokken. Op 4 Juli des avonds ongeveer 10.30 namen wij een lich ten schok waar en wij meenden, dat het schip met de vischboordon was vastgeloo- pen. Onmiddellijk werd de machine stop gezet, zooda-t het schip direct stillag, want het liep slechts een vaart van 13/4 mijl. Wij bemerkten, dab aan bakboordszijde van ons schip een vaartuig lag, waarop men met- een lantaarn in onze richting scheen om ons vischnummer en naam op den boeg op te nemen. Wij riepen of de aandrijving want meer was het niet geweest van eenige beteekenis was, waarop teruggeroepen werd, dat er geen gevaar was, maar dat men gaarne het vischtuig, dat in ons vischtuig verward was, wilde klaren, teneinde het alsnog te kunnen bergen. In een half uur tijds slaag den wij er in onze visohlijnen te klaren en ook op den kotter hoorden wij den lier werken, waaruit opgemaakt kon worden, dat ook aan boord daarvan het vischtuig ingehaald werd. De kotter stoomde daar na in O.W.O.-richting verder, zonder dat over eenigè schade gekikt werd. Wij maak ten daaruit de gevolgtrekking, dat alles goed was afgeloopen, en we vervolgden daarna onze reis. Met absolute zekerheid kunnen wij be vestigen, dat door de Duitsche bemanning niet om hulp is gevraagd, anders waren wij zeker niet weggevaren. Ook is aan boord van den kotter niet gestakeld. De bewering dat wij met gedoofde lich ten zouden zijn gevlucht is een pertinente onwaarheid. Wel'mogen wij onzerzijds er op wijzen, dab de kotter slechts lichten had, welke gedeeltelijk nog door dc zeilen waren gemaskeerd. Niet kleinzeerig. Dinsdagmorgen zou de landbouwer B., wonende te Barneveld op de hofstede „Gooswilligen", een door hem verkocht kalf aldaar afleveren. Doordat echter een. der voor den wagen gespannen paarden wat dartel was, geraakte B. onder het voortuig. De landbouwer was niet meer in staat de paarden te besturen, zoodat hij zijn oudste zoontje er mede belastte. Toch achtte B. het raadzaam het voertuig per fiets te begeleiden. Aan den Watermolen gekomen, zakte B. van pijn in elkaar. Na ten huize van den tolgaarder G. Groene- velt wat tot rust te zijn gekomen, besteeg hij zijn rijwiel weer om zijn hofstede te bereiken. Naar het uiterlijk te oordeelen, moest B. enkele ribben hebben gebroken. Hem werd daarom geadviseerd geneeskundige hulp in te roepen. De landbouwer achtte dit echter onnoodig, „want dat zou uut z'n eigen wel beter worren". ,,Tijd" Dronkemans-dankbaarheid. Een Servische mijnwerker, die door Lut- terade trachtte te fietsen, bleek dermate onder den invloed van sicken drank, dat hij van zijn rijwiel tuimelde en zich leelijk bezeerde. Een barmhartig toeschouwer zette do ma-n weer op zijn wankele beenen en wiesch de wond uit. Op staanden voet word hij met één gulden voor zijn diensten gehonoreerd, waarna een jongen die in- tusschen de fiets had vastgehouden van dc Serviër een biljetje van tien gulden ontving. Uitermate erkentelijk voor de in middels ontstane belangstelling greep daarna de mijnwerker in zijn zakken en ging marken en kwartjes uitdeelen om deze distributie te besluiten met enkele breede zaaiingen zilvergeld. Ernstige grondverschuiving te Rotterdam. Gisteravond heeft bij graafwerk aan den Pieter de Hooghweg te Rotterdam een ernstige grondverschuiving plaats gehad, doordat een vrachtauto een gedeelte van het werk heeft ingedrukt. Niet minder dan 10.000 kub. Meter grond is ingestort, waar bij een waterleidingbuis is gesprongen. Persoonlijke ongelukken hadden er niet bij plaats. Het rijverkeer was geheel belem merd. Met man en macht werd het oprui- mingswerk ter hand genomen. Verduistering van effecten. Te Delft is een man gearresteerd, ver dacht van verduistering van effecten ter waarde van drieduizend gulden ten na- deele van een particulier. Inbreker aangehouden. Ongeveer een week geleden werd in den nacht ingebroken in de schuren van enkele landbouwers, in de buurtschap Brembosch, onder de gemeente Roosendaal, waarbij graanzakken werden gestolen. Tijdens heb onderzoek kwam aan het licht, dat vermoedelijk zekere B., een zwer ver, de inbraak had gepleegd, wiens opspo ring werd verzocht en die te Bergen op Zoom werd aangehouden. Onder hevig ver zet werd de zwerver naar het politiebureau overgebracht. Een schot op het politiebureau. Donderdagavond even voor tien uur werd, naar de „Limb. Koerier'r meldt, het politie bureau te Venlo opgeschrikt door een schot, dat een der ruiten van de wacht, waarin eenige ag-enten zaten, verbrijzelde. De ko gel scheerde even over de tafel, waaraan de agenten zaten en deed glasscherven in het lokaal rinkelen. Gelukkig zaten allen aan de andere zijde van de tafel, zoodat niemand getroffen werd. Direct werd een onderzoek naar den dader ingesteld. Alle tuinen in de richting, waarvan het schot kon gelost zijn, werden aan een nauwkeurig onderzoek onderwor pen, maar de dader was nergens te vinden. Men neemt aan, dat hier baldadigheid in het spel is. Salarisverhooging. Een woord, dat finteling brengt in het oog van een ieder, die in dienstbetrekking is. Het zij, dat men wekelijks of maande lijks zijn euveloppe ontvangt, een ieder ziet met verlangen uit naar den dag, dat de portie op dit couvert moet worden ver hoogd. Er zijn salarisverhoogingen van ver schillenden omvang. Er zijn er, die nauwe lijks worden gewaardeerd, er zijn er, van dusdanige beteekenis, dat de verhoogde zich „binnen" waant. Tweodens is de appreciatie van eon sa larisverhooging zeer uiteenloopend. En derdens is de wijze waarop dc verhooging wordt besteed niet altijd even verstandig en economisch overlegd. Maar het geval hetwelk wij hier willen sjgnaleeren is toch wel zoo ergerlijk ver kwistend, dat wij ons afvragen of het niet een gebiedende noodzaak is, dat in deze kwestie een commissie van onderzoek in hot leven wordt geroepen, dio zal hebben ha te gaan of de persoon, waar het hier over gaat, nog langer zijn functie van pae- dagoog kan beklcoden. Hoort, hoe een onderwijzer, ccn onder wijzer nog wel, in éénen zijn salarisver hooging oprookte Zoo maar in één keer, zijn gehcele sala risverhooging, nog wel loopende over ze ven raaandpn, in rook doen opgaan. Is dat geen schande? Ingevolge do laatste wijziging van het Bezoldigingsbesluit zijn in dc laatste da gen aan d6 scholen verhoogingen uitbe taald. Deze verhoogingen, zooals «reeds gezegd, loopend. over zeven maanden, waren niet alle even „hoog". Er waren onderwijzers, die ëen bedrag van zestig en vijftig gulden ontvingen, maar er waren er ook, die wis kundig uitgerekend een gulden met tweo en dertig centen in ontvangst hadden te nemen. Er is er zelf een geweest, die totaal ge neraal de somma van twaalf koperen cen ten beurde. De verkwister schaf tb zich onmiddellijk een „speciaal" aan en blies zijn geheeie verhooging de lucht in. Nog een vraag: Hoeveel administratie kosten heeft deze „salarisverhooging" met zich gebracht? „Tijd" BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. DE TRAGISCHE BRANDWEER DEMONSTRATIE TE GILLINGHAM. Van de twaalf slachtoffers van het onge val te Gillingham in Kent, waarbij twaalf cadetten, dio deelnamen aan een brand weeroefening en door hot in brand raken van het voor dit doel gebouwde „magazijn" om het leven kwamen, konden tot nog toe vier herkend worden. In het ziekenhuis te Gillingham zijn nog drie brandweerlieden opgenomen, terwijl in het. marinelazaret te Uhatham een on der-officier ligt met zware brandwonden. In alle vier gevallen bestaat heb gevaar, dat de patiënten aan hun ernstige verwon dingen zullen overlijden. De om het leven gekomen cadetten zijn allen onder de 16 jaar. Nog eergister namen zij deel aan manoeuvres van marine-artil lerie. Het resultaat van het onderzoek naar de oorzaak van den brand is nog niet be kend. Opruimingswerk hoeft niet. meer ver richt te worden, aangezien het gehcele ge bouwtje tot den grond toe afbrandde. Het aantal slachtoffers is thans defini tief op 12 vastgesteld. De overstroominger) bij Trebizonde. „Slechts" veertig personen verdronken. De eerste berichten omtrent dc over stroomingen bij Trebizonde blijken over dreven te zijn geweest. Naar thans gemeld wordt, zijn niet. vijfhondord, doch veertig personen óm het leven gekomen. Motoronge.luk. Twee dooden. Een ernstig motorongeluk had gisteren in de Noord-Beiersche stad Kronach plaats. Een motorrijwiel reed tegen een trapleu ning met het gevolg, dat de motorrijder er af geslingerd werd. Hij kwam tegen de leu ning zoo ongelukkig terecht, dat, hij op slag dood was. Zijn begeleidster bekwam zulke ernstige verwondingen, dat zij kort daarop eveneens overleed. Geweldige ontploffing in een vuurwerk fabriek. Uit Bidgefield. (New Jersey) wordt ge meld: In een vuurwerkfabriek heeft een geweldige ontploffing plaats gehad, waar door een groote paniek ontstond. Alle rui ten in den omtrek van vijf mijlen werden vernield. Er werden slechts weinig perso nen gewond. De eigenaars der fabriek wij zen er op, dat de ontploffing aan een dy- namietaanslag is te wijten. Ontploffing aan boord van een duikboot. Naar Havas uit Caen meldt, is bij werk zaamheden op een in aanbouw zijnde Griek- sche onderzeeboot een flesch met gecom primeerde lucht gesprongen. Een fregatten- kapitein werd gedood, zes personen zwaar gewond. Hittegolf in Engeland. Donderdag en Vrijdag heersclite te Lon den en over geheel Engeland een hittegolf. De temperatuur bereikte 81 gr. F. Wolkenkrabber door brand vernield. Te New York is gisteren een in aanbouw zijnde wolkenkrabber door een brand ge heel vernield. Do schade wordt op 170.000 dollar geraamd. Men vermoedt, dat men met brandstichting heeft te doen. daar in verschillende deelen van deze wijk dien zelfden dag nog andere branden uitbraken. Pianofabrick afgebrand. Gistermorgen is in de pianofabriek van Gebr. Giaser in Stadtroda (Duilschland), een zuurstofapparaat ontploft, -waardoor een persoon zware brandwonden beliep. En een oogwenk stond het gehcele bedrijf in vlammen, zoodat do brandweer zich tot be scherming der belendende pcrceelen meest beperken. De fabriek is geheel in de ascli gelegd. De schade wordt op bijna •vee inil- lioen mark geraamd. Een nieuwe Pooltocht van deri ijsbreker Krassin. Uit Moskou wordt gemeld, dat dc ijsbre ker Krassin gisteren uit Leningrad is ver trokken naar do Poolzcc. Do ijsbrokcr zal tc Bergen in Noorwegen kolen bunker-u en dan de reis naar de Barendtszec ver volgen, waar zich oen aantal buitenland- sche schepen, die aan de expeditie zullen deelnemen, bij dc Krassin zal aanslirten. Door het ijsgebied van de Barendtszoe zal de Krassin deze schepen naar dc monding van de Ob en de Jennissli brengen.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5