20ste Jaargang ZATERDAG 13 JULI 1929 No. 6230 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND Kabinetsformatie 1/ ^e£eid6clve0oti^cMit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 et. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen, waaronder geïllustreerd Zondags blad. V Het Socialisme en de Gods dienst. In België verkeert de' S. D. A. P. in een nog onbehaaglijker stemming dan hier. Hier is, tegen aller socialistische leiders verwachting in, geen winst behaald. In België is verlies geleden. En nu is te Brussel een Socialistisch Congres gehouden. Een congres, dat erg leerzaam is, omdat wij er uit kunnen leeren, hoe zeer waar schijnlijk de geestesgesteldheid zal zijn op het jaarlijksch congres, dat straks de S. D. A. P. hier zal houden. Aan een beschouwing over dat congres in de Maasbode" ontleenen wij het vol- geilde: „De ltrider, Vandervelde, achtte het be ter zich niet zoozeer bezrig te houden met te zoeken naar de oorzaken van de neder laag bij de jongste verkiezingen, maar lie ver uit te zien naar de middelen, die zullen toelaten te groeien naar een nieuwe zege praal. In de eerste plaats achtte hij 't daarom noodzakelijk, dat de Partij niet te scherp optreedt tegen den godsdienst. ,JDe socialistische partij is wel een anti- clericale partij", zeide hij, ,smaar zij moet niet optreden als 'n ongodsdienstige partij' En waarom moet zij niet optreden als een ongodsdienstige partij1? Omdat", zoo liet Vandervelde er aan stonds op volgen, „een dergelijk optreden haar te veel schade zou berokkenen". Dus de socialisten moeten momenteel niet tegen den godsdienst ageeren, alleen op opport unit ei tsgronden. Op dezelfde gronden veroordeelde Van dervelde ook de campagne, door het socia listisch blad ,Le Réveil"' gevoerd,-tegen de candidatuur van Herbert Speyer. omdat deze een Jood is. Men mag nooit vergeten, zeide Vander velde, dat juist de beste socialistische krachten behooren tot het Jodendom. Met deze zelfde opportuniteitsgronden moet- volgens hem ook rekening gehouden worden ten opzichte van de schoolquaestie. Subsidie aan vrije scholen mag alleen worden toegestemd, naar gelang van de plaatselijke politieke toestanden en com binaties. Een al-gemeene gedragslijn in de Partij kan hier niet worden gevolgd, daar de Partij anders weer te veel vijanden zou maken. Alleen mag door de afdeelingen der par tij nooit een enkele toelage aan de vrije school worden toegekend, zonder dat de partij daarover is gehoord, en daaraan haar goedkeuring verleent". Het doel heiligt de middelen hier wordt in practijk gebracht een leuze, die lasterlijk, o.a. door Henriette Roland Holst- v. d. Schalk (in haar in 1928 verschenen werk ,.De weg tot eenheid") wordt toe geschreven aan de Jesuieten! Wij leggen hier vast: Eerstens: De socialistische partij is een anti-clcricale partij. Vandervelde erkent het ronduit! Niemand kan het trouwens dn gemoede ontkennen! Vervolgens: Als de socialistische partij niet anti-godsdienstig optreedt, dan is dit alleen, om aan de partij geen schade te doen. Dezerzijds wordt herhaaldelijk gewezen op het anfci-clerica-al en anti-godsdienstig karakter van het Socialisme op het vaste land van Europa. Wij zien dat karakter niet zoo gelijk wel 'ns beweerd is omdat wij het graag zoo willen zien. IntegendeelDit is een insinuatie, die we met beslistheid mogen en moeten afwijzen. Maar wij zien het zoo, omdat het zoo is En de bekende en gezaghebbende Belgi sche socialist Vandervelde geeft ons ge lijk, zooals uit het bovenstaande allerdui- delijkfc blijkt VAN HET VATICAAN '8 PAUSEN VERSCHIJNING BUITEN HET VATICAAN. Do H. Vader heeft den gouverneur der Vaticaansche stad,'prof. Serafini, ontvan gen, aan wien hij officieel bekend maakte, dat hij van plan was, op 25 dezer aan de Sacraments-processie deel te nemen. MUSSOLINI OVER DE JEUGDOPVOEDING. De „Oss." komt op voor het recht der Kerk. Men seint uit Rome aan de „Msb.": De „Osservatore Romano" bevat onder den titel „Christelijke jeugdopvoeding" een polemiek tegen een passage in de rede, Woensdag jJ. door Mussolini tot de leiders van het Milaneesche fascisme gehouden. In die rede had de duce o.a. beweerd: „De jonge generatie komt geheel aan ons en wij zijn niet van plan, eenigerlei uitzon dering toe te laten op dezen ernstigen fun- damentalcn regel. De jongeren moeten op gevoed worden in den goeden geest van fas cistische discipline en het is daarom nood zakelijk, dat zij naarstiglijk en regelmatig do instellingen bezoeken, welke het regime voor hen heeft in stand gezet en alleen die". Het pauselijk orgaan herinnert in ver band met deze uitlating, aan de bepalin gen betreffende- de vrijheid der Katholieke actie en de daarmee samenhangende jeugd organisaties, gelijk ze ook in meerdere paragrafen van het concordaat werd vast gelegd. Het blad vraagt, of Mussolini's woorden een toespeling bevatten op de Katholieke actie en de Kerk en zegt dab wanneer dit zoo is, zij onvereenigbaar zijn met vroe gere verklaringen Wanneer de opvoeding in burgerlijken zin aan den staat toekomt, dan komt de godsdienstige opvoeding, herhaalt de „Os servatore Romano", aan de Kerk toe. De instellingen der Katholieke actie zijn speciaal door het concordaat gewaarborgd en de „Osservatore" vindt het daarom on begrijpelijk, waarom onlangs in Palermo een verordening werd uitgevaardigd, waar bij het voor onwettig werd verklaard, dat iemand tegelijkertijd tot de staats jeugdor ganisaties behoort en tot de Katholieke actie. In beslag neming van een Katholiek weekblad. Men schrijft uit Rome aan de „Msb.": De „Osservatore" maakt gewag van het feit, dat het Katholieke jeugdblad van de stad Vicenza, „Vita Giovanile" wederom door de staatsautoriteiten in beslag geno men werd waardoor de jeugd een reeks mooie en belangrijke artikelen over het feest van den Apostelvorst en over het pausdom gemist heeft. De in beslag neming geschiedde om twee redenen, vooral, naar het heet, omdat „ge poogd werd, de Katholieke Italiaansche jeugd aan het wettige staatsgezag en de daarmee verbonden staatsinrichtingen te onttrekken". Het schijnt,, dat de censor ook de uitla tingen van het orgaan der Katholieke actie voor verdacht hield, wijl daarin van de hoogste autoriteit des P.ausen en de on voorwaardelijke onderwerping van alle goede Katholieken aan de verordeningen van den oppersten zielenherder werd ge sproken. FRANKRIJK. Klotz veroordeeld. Volgens telegrammen uit Parijs is oud- minister Klotz, die wegens financieele mal versaties en oplichting terecht stond, gis teren veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf en 50 francs-boete. ITALIË Koning Aman Oellah te Rome. Hij neemt zijn intrek in het legatiegebouw. Gistermorgen is ex-koning Aman Oellah van Afghanistan met zijn echtgenoote en gevolg te Rome aangekomen. Deze aan komst heeft een pikante noot. Verwacht werd, dat hij met zijn gezelschap zijn in trek zou nemen in een hotel, doch volgens bericht uit Rome aan de „Times" begaf hij zich naar de Afghaansche legatie in de Via Nomentana, waar zich echter de Afghaansche gezant, Sejjid. Kassim Khan, niet bevond, daar deze ongeveer vier maan den geleden de legatie verliet, die sedert slechts door een secretaris en een Italiaan- schen tolk werd gebruikt. De Italiaansche autoriteiten zouden door de ingebruikne ming van de Aighaansche legatie door Aman Oellah ©enigszins in verlegenheid verkeeren. Intusschen zijn een carabinieri en een rechercheur ter bewaking vóór het legatiegebouw geplaatst. EGYPTE. Engeland en Egypte. Naar een vriendschaps verdrag. Ma-hmed Pacha, de Egyptische minister president, die op het oogenblik te Londen vertoeft, had dezer dagen een langdurig onderhoud met minister Henderson, dat, naar de diplomatieke medewerker van de „Daily Tel." verneemt, zeer hartelijk was. In Engelsc-he kringen hoopte men, dat nog voor het einde van deze week belang rijke vorderingen zonden zijn gemaakt voor een eindrcgeling der tusschen Enge land en Egypte nog hangende geschillen, zoodat dan het sluiten van een definitief vriendschapsverdrag tusschen beide landen mogelijk zal worden. CHINA. HET CONFLICT MET RUSLAND. Bijna 150 Russen gearresteerd. Tegen de Sovjetpropaganda i n O h i n a. Volgens berichten uit Sjanghai wordt de bezetting van de telegraaf- en telefoon lijn van den Chineeschen Oosterspoorweg en de sluiting van de Sovjet-handeïsver- tegenwoordiging te Cliarbin bevestigd. Het aantal gearresteerde Russen is gestegen tot 143. Onder hen bevinden zich de di recteur-generaal en 7 andere leidende Russische persoonlijkheden van den Chi neeschen Oosterspoorweg. Zij zijn allen uitgewezen naar Sovjet-Rusland, zonder dat hot hun vergund was hun bezittingen mede te nemen. De redenen van dit Chi- neesohe optreden zijn tot nu toe nog niet bekend. Van officieele Chineesche zijde wordt beweerd dat alie uitgewezen Russen be trokken zijn bij dc Russische communis tische propaganda. Tc-hter bestas f, de in druk, da.' de thans genomen maatregelen reeds langen tijd van te voren zijn voor bereid. MEXICO. PACIFICATIE IN MEXICO. Meer dan een millioen Mexicanen gevallen in den Burgeroorlog. Uit Mexico wordt gemeld, dat geduren de de laatste vier-en-twintig uur ongeveer duizend opstandelingen in den staat Ja lisco naar de regeeringstroepen zijn o-ver- geloopon. Onder hen bevindt zich één der vooraanstaande leiders der opstandelin gen. In verschillende deelen van het land zetten kleine groepen hun strijd tegen de regeering nog voort; 150 rebellen hebben een aanval gedaan op de stad Cocula, doch werden door de politie en vrijwilli gers teruggeslagen. De katholieke geestelijken, die in ver banning waren gegaan, keeren geleidelijk terug en worden overal door de bevol king verwelkomd. President Port.es Gil is voornemens om rijken officieren, die dan den opstand •hebben deelgenomen en uit het land wa ren gevlucht, toe te staan weer in het leger te worden opgenomen. De voormalige minister van buiten- landsche zaken Aguilar, onder het presi dentschap van Oalles, publiceert een op roep aan het land, tot herstel van den binnenlandsohen vrede en het staken der vijandelijkheden. Volgens zijn schatting hebben sedert het begin der opstandige beweging tegen president Diaz in 1910 meer dan 1.200.000 Mexicanen him leven in burgeroorlogen verloren. EERSTE KAMER. Rijk en Gemeenten. Door het van de agenda afvoeren van het initiatief-voorstel van den heer v. d. Heuvel c.s. met de bedoeling om het eerst na het reces te behandelen, zal over den steun aan do suikerbieten eerst worden be slist als de belanghebbende suikerbieten reeds gerooid, althans volwassen zullen zijn. Iets wat trouwens practisch geen an dere beteekenis heeft dan dat de suiker- bietenindustrieelen wat langer in het on zekere verkeeren. De "bieten zitten toch al lang in den grond. Minister de Geer zong bij de behande ling van het wetsontwerp tot regeling der financieele verhouding tusschen het Rijk en Gemeenten zijn Ministerieelen zwanen zang. De Minister heeft het ontwerp op nieuw knap verdedigd. Dat het werd goedgekeurd stond vast. Dat die goedkeuring geschiedde met slechts 4 stemmen tegen, mag voor den Minister een groote genoegdoening zijn. Het bericht omtrent het aftreden van don 82-jarigen Voorzitter werd bevestigd door de hartelijke afscheidsplechtigheid, waarmede de vergadering werd besloten. DE RIJVAARDIGHEIDSPROEF. De 100.000e candidaat. Gistermiddag legde sedert de instelling van het „Centraal Bureau voor de afgifte van Bewijsstukken van Rijvaardigheid" de 100.000e candidaat te Amsterdam de ver- eischte proef af, No. 100.000 bleek te zijn mejuffrouw Honny Appels, die ten overstaan van een der Adviseurs, den heer Wilh. H. Wellen- siek, haar bekwaamheden in het besturen van een automobiel moest toonen. Vooruit rijden ging als bij de meesten uitste kend; liet achteruit rijden leverde ook in het gehèel geen moeilijkheden op; de bochtjes werden goed en rustig genomen; de hand- en hoornsignalen werden gege ven, juist daar. waar het noodig was: het van rechts komend verkeer ging voor; het van links komend verkeer wachtte op No. 100.000. In het kort: No. 100.000 voldeed geheel aan de gestelde eisclien en zal bin nen enkele dagen haar rijbewijs in bezit hebben. De Directeur van het Centraal Bureau, de heer J. G. van Turenhout. was bij het afleggen van de proef aanwezig. NIEUWE RIJWIELMERKEN. Met ingang van 16 Juli 1929 zullen op do kantoren der posterijen verkrijgbaar zijn de rijwiclbelastingmorken voor het belas tingtijdvak aanvangende 1 Augustus 1929 en eindigende 31 Juli 1930. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het geval zich kan voordoen, dat op een postkantoor en in het bijzonder op een hulpkantoor tijdelijk geen belastingmer- ken voorhanden zijn. Het verdient daarom aanbeveling heb koopen van een merk niet uit te stellen tot het tijdstip waarop men het moet gebrui ken. Voorts wordt er met nadruk op gewe zen. dab de controle op het gebruiken van nieuwe belastingmerken ditmaal reeds da delijk bij het aanbreken van het nieuwe be lastingtijdperk kan worden ingesteld, der halve zonder inachtneming van eenigen termijn, zooals vroeger wel is voorgekomen. De staking in de Zaansche hout-industrie. Het standpunt der werknemers. Gisteren hebben de Jioofdbestuurderen van de vier samenwerkende organisaties in het houtbedrijf langdurige besprekin gen gehouden. Kaar aanleiding van de jongste berichten in de pers, betreffende het door de werknemers ten opzichte van de staking ingenomen standpunt, weTd ons door de hoofdbestuurders o.a. het vol gende medegedeeld: „In de uitvoerige mededeelingen der j arbeiders-organisatie van 8 Mei >1. is met nadruk verklaard, dat door middel j der staking slechts werd gepoogd een redelijke verbetering der loon- en arbeids voorwaarden tot stand te brengen. Daarbij werd aangetoond, dat slechts het middel der staking restte, omdat reeds in de eerste en eenige onderhandeling, die tus schen 'partijen plaats had, de werkgevers •elke verbetering met beslistheid afwezen, hun houding door het gestelde ultimatum der arbeiders niet wercl gewijzigd en door hen ook in de bemiddelingspoging van de hoeren burgemeester Ter Laan en Ver kade, die daags vóór de staking plaats had, in. de afwijzing werd volhard. „Daarnaast werd in die mededeelingen door de stakingsleiding verzekerd, dat men steeds tot reëele bespreking met de werkgevers bereid was geweest en bestu ren zoowel als leden volkomen toegan kelijk waren voor iedere 'bemiddeling, die er op gericht was om, met inachtneming der redelijke verlangens, het conflict tot een bevredigende oplossing te brengen. „Het is nuttig, nog eens aan deze feiten te herinneren, omdat, niettegenstaande deze duidelijke definieering van hot stand punt der arbeiders-organisaties, de werk gevers steeds weer in hun berichten be doelingen toedichten, welke deze vreemd zijn. „Men zij er van overtuigd, dat dc sta kers en dc organisaties alleen gedreven worden door het verlangen het conflict te beëindigen met een redelijke herziening der loon- en arbeidsvoorwaarden, die vol gens hun opvatting tot den omzet van den Zaansohen houthandel slechts een zeer minimaal en in procenten nauwelijks uit te drukken bedrag x-orderen zal. Tot de herziening is inmiddels te meer aan leiding, omdat tijdens de staking overal elders in het land wel verbeteringen in de loon- cn arbeidsvoorwaarden in den houthandel zijn tot stand gekomen. „Tenslotte moge de verklaring van 8 Mei j.l. worden herhaald, dat besturen cn leden nog steeds volkomen toegankelijk zijn voor ieder intermediair, dat er op ge richt is om, met inachtneming van de re delijke verlangens, het conflict tot een be vredigende oplossing te brengen." k V0 b o rene9g,v2yokbl k VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De strijd in Italië' om de jeugdopvoeding. Het conflict tusschen China en Rusland. De vrede keert in Moxico weder. Bij een ontploffing in de munitie-fabrie ken te Joenanfoe (China) zouden 1000 slachtoffers te betreuren zijn. (Telegram men). BINNENLAND. Opdracht aan Jhr. mr. Ruys de Beeren- brouck tot formatie van een rechlsch Ka binet. (lste blad). De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp inzake financieele regeling Rijk en Gemeen ten aangenomen, (lste blad). Een treinroof tusschen Boschel en Gen nep. (Ge-m. Berichten, 2de blad). Te Rossum is iemand bij het baden ver dronken; ook de redder kwam om het le ven. (Gom. Berichten, 2de blad). HAZERSWOUDE (GROENENDIJK). l mi o 1 WELEERW. PATER FR. WE8SELINGH varf de Congregatie der Witte Paters, die morgenochtend te 9 uur (zonnetijd) zijn eerste Plechtige H. Mis in de parochiokerk van St. Bernardus opdraagt. Morgenochtend te 7.30 uur celebreert pater Wesselingh een plechtig Lof in de parochiekerk te Oegstgeest- Dc ncomyst wordt ongovocr half 9 door het kerkbestuur en bruidjes afgehaald van af de boerenwoning „Oud Groenestein". Opdracht aan jhr. mr. Ruys dc Beerenbrouck. H. M. de Koningin heeft opdracht ge geven tot de formatie van een Kabinet, steunend op do drie rechtsohe partijen, aan Jhr. mr. Ch. Ruys do Beerenbrouck, voor zitter van de Tweede Kamer, die de op dracht in beraad heeft gehouden. PROFESSOR BEIJSENS. Ontslag aangevraagd als bijzonder hoogleeraar. Naar het „U. D." verneemt heeft prof. dr. J. Th. Beijsens, bijzonder hoogleeraar to Utrecht vanwege de St. Radboudstich- ting, ontslag aangevraagd. Prof. Beijsens. die van 1910 af aan de Ulrechtscho Uni versiteit verbonden was doceerde de Lo gica, dc Metaphysica, de Zielkunde en de Ethica. Hij is 65 jaar oud. Koninklijke Besluiten. Burgemeester. By Kom besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Smilde K. Gerrits

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1