DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND [vierde blad. de leidsche courant. zaterdag 13 juli 1929 INGEZONDEN MEDEDEEL1NG. AmanenFoead. Deze week kwam de ex-koning van Afghanistan te Marseille aan wal. Wel was het niet zoo romantisch, als sommige fantasie-rijke bladen .ons wil den doen gelooven. Hij had nl. meer geld op zak dan een paar pond sterling, zoo als uit. Port Said gemeld werd, en hij was nog niet de arme prins uit het sprookje, die de hand moest ophouden voor een aal moes. Maar tragisch is deze terugkeer van den onttroonden monarch in Europa wel. Twee jaar geleden maakte hij als ko ning een rondreis en werd hij gevierd en londgeleid, onthaald en gehuldigd net als thans koning Foead van Egypte, die op het oogenblik ook in Frankrijk vertoeft. Deze week echter kwam hij als balling terug en behalve een paar nieuwsgierige persman nen keek geen mensch naar hem om. Als hij gewild had, zou hij troost hebben kun nen zoeken bij andere koninklijke ballin gen, zooals den ex-sjah van Perzië en den ex-kroonprins van Roemenië, die allen de gastvrijheid van Frankrijk genieten. Hij schijnt het echter niet gedaan te hebben enl is doorgereisd naar Rome. Als hij daar aankomt, heeft men het te druk met de Amerikaansche Oceaanvliegers, die als overwinnaars van de lucht Rome triomfee- rend zijn binnengetrokken, en let men nau welijks dp een ex-koning, die als balling en als verslagene arriveert. Hij mag blij zijn, dat hij niet al „te nauwe betrekkingen met de Sovjets heeft aangeknoopt, anders zou het hem vergaan zijn als Trotski, die ner- gers onderdak kan vinden, omdat, niemand weet, waartoe deze aarts-revolutiemaker in staat is. Zelfs de rood-getinte MacDo- nald moet niets van zijn tegenwoordigheid hebben. Roemeensche staatsgreep. De wereld is overigens vol van allerlei slag van lieden, die ontevreden zijn met den bestaanden 'toestand. Roemenië heeft het verleden week Zaterdag ondervonden. Daar heeft de regeering van Manioe nog juist bijtijds een samenzwering verijdeld. Naar het schijnt, waren de leiders voor nemens het station, het postkantoor en de ministeries te Boekarest gewapenderhand te bezetten, maar daar is niets van geko men, omdat de regeering de veertig .aan voerders, onder wie zich ook eenige bur gers bevonden, reeds opgesloten had, voor zij hun slag konden slaan. Er loopen na tuurlijk geruchten dat de samenzweerders van plan waren den vroegeren kroonprins in het land te halen. Deze heeft al herhaal delïjk met behulp van ontevreden elemen ten onder het officierskorps in Roemenië brachten te woelen. De boerenpartij die met Manioe aan het bewind is gekomen, is hern echter vroeger gunstig gezind ge weest, in tegenstelling met de liberale van Bratianoe, en als hij werkelijk de hand in de nieuwe poging tot omverwerping van het gezag bleek gehad te hebben, zou hij de laatste sympathieën die onder de boerenpartij jegens hem overgebleven wa ren. verspeeld hebben. Wat hiervan ook zij, vast staat, dat de regeering zich heeft weten te handhaven. Wat er zich echter allemaal achter de schennen heeft afgespeeld, is niet'uit te maken. Daarvoor heeft de censuur wel ge waakt. No een crisis. In Portugal heeft zich deze week in de gauwigheid ook een crisis afgespeeld. Voor Portugal niets bij zonders, ook de aanleiding was niets bij zonders, in dien zin, dat zelfs in z.g. Pro- testantsche landen wel eens een crisis kan uitbreken wegens dergelijke redenen. De aanleiding was nl. een besluit, waarbij meer vrijheid werd gegeven voor het hou den van kerkelijke processies. Ook daar al de kwestie van het processie-verbod! Over dit besluit raakte het ministerie verdpeld. De Katholieke leden van het kabinet steunden den maatregel, de overigen- ver zetten er zich tegen. De tegenstanders van den maatregel tot wien de eerste minister behoorde, werden overstemd en daarop diende de regeering haar ontslag in. Een andere regeering werd benoemd en klaar was Kees. Londen of Luzern. Een kwes tie, wier oplossing meer voeten in de aar de schijnt te hebben is de vraag: waar zullen de gedelegeerden vergaderen ter bespreking van de herstelkwestie. Iedere niet-politiekeling zal verbaasd antwoor den, dat de wereld toch groot genoeg is en dat het er niet op aan komt, waar men gaat zitten praten, als er maar gepraat wordt en als men maar tot resultaten komt. Toch schijnt dat in de oogen der regee ringen niet het geval te zijn. Algemeen is men van oordcel, dat de conferentie in de eerste week van Augustus bijeen moet ko men en als men niet oppast wordt er dan nog gekibbeld waar die conferentie ge houden moet wordenin Londen 9of to Luzern. Engeland wil te Londen conferee- ren,, maar Frankrijk wil niet. Het wil niet de minste zijn en geeft tot nog toe niet toe, hoewel alle andere mogendheden hebben toegestemd om naar Londen te komen. Men meent nu, dat de beste oplossing zal zijn: een plaats in Zwitserland, hetzij Lu zern, hetzij Lausanne. Onweer in de lucht. Het schijnt dat niet alleen het gekibbel tus- schen Frankrijk en Engeland wijst, op boe- nemende kans op onweer, maar dat ook iu Oost-Europa en in China onweer in de lucht zit. Grensincidenten maken de verhouding tusschen Joego-Slavië en Bulgarije gespan nen, terwijl ook tusschen Hongarije en TsjeCh^-Slowakije de vriendschapsbanden niet al tc best blijken. Het zal wel weer zakken! Niet te veel over praten. In China staan we plotseling weer voor een van die gebeurtenissen, waarvan dat) gele land hei. monopolie heeft. Wat er pre cies gebeurt weet niemand, maar nadat Tsjang Hsoe Liang uit het Noorden met Tsjang Kai Sjek uit het Zuiden te Pe king hadden geconfereerd, zijn zij over haast resp. naar het. Noorden en het Zui den afgereisd en verneemt men, dat de Chineesche autoriteiten de telegraaf- en telefoonlijnen van den Oosterspoorweg in beslag hebben genomen en de betrekkin gen met Sovjet-Rusland hebben verbro ken. Willen de Chineezen eens groote schoonmaak gaan houden? De Padvinder. Tot slot nog even de geslaagde Oceaanvlucht van de „Pad vinder". Het is een „doodgewone" Oceaan- vlucht; wij zijn blasé. Zoolang het nieuwe Duitsche kolossale vliegschip niet over den Oceaan vliegt of de Zeppelin weer naar Amerika stoomt, kunnen ons de geslaagde vluchten van gewone vliegers niet meer schelen. De vlucht van de „Padvinder" zouden wij dan ook niet meer gememoreerd heb ben, als het niet een aanleiding was om een overzicht te geven van de tot nu toe gemaakte en geslaagde Oceaanvluchtcn. 1919 (Juni) Alcock en Brown (Eng.); New FoundlandIerland, 3050 K.M. 1927 (Mei) Lindbergh (Am.); New- YorkParijs, 5825 K.M. 1927 (Juni) Chamberlin en Levine (Am.); New-YorkEislebeu, 5440 K.M. 1927 (Juli) Byrd en zijn drie metgezel len; New YorkVer-sur-Mer, 5120 K.M. 1927 (Augustus) Brock en Schlee (Am.) New foundlandCroydon, 3760 K.M. 1928 (April) Köhl, Hiinefeld en Fritz- maurice (Du. en Iersch); Balddonnel Greenly Island (Labr.). 192S (Juni) Stultz, Gordon en Miss Earhart (Ara.); New Foundland—Wales (3200 K.M.). 1929 (Juni) Assolant, Lefèvre en Lotti (Fr.); Old Oroha-rdSantander (4200 K.M.) 1929 (Juli) Williams pn Yancy (Am.); Old OrchardSantander (4200 K.M.). Dertien mannen en drie vrouwen hebben bij vluchtpogingen over den Atl. Oceaan het leven verloren. SPORT VOETBAL. DIOC. HAARL. BOND. Propaganda Sportdag D. 0. S.-terrein. Morgen te half 2 speelt D. O. S. III tegen de jonge vereeniging V. V. B. van Hazers- woude. Daarna om 3 uur D. O. S. ILisse- Combinatie. Te 4.30 uur D. O. S. II—S. D. O. I, beiden om een medaille. Als het weder een beetje meewerkt hopen we vele Veenders op het D. O. S.-terrein te zien. Het zal de moeite waard zijn. KORFBAL. Bordsbestuur N.K.B. De heer Mr. H. W. Vliegen, aftredend bestuurslid van den Ned. Korfbalbond wil op de jaarvergadering van a.s. Zondag niet meer in aanmerking komen voor een herbe noeming. LAWNTENNIS. OM DEN DAVISB'EKER. Be eindstrijd in de Europeesche zone. De twee eerste enkelpartijen te Berlijn tusschen Duitschland en Engeland zijn gis teren beide door de Duitschers gewonnen, wat wel een ©enigszins juister licht werpt op al de loftuitingen, waarmee de Engel- sche eritiek op Wimbledon vooral Austin overladen heeft. De uitslagen waren: Prenn slaat J. C. Gregory-63. 63, 62. Moldenhauer slaat Austin 64, 6—2, 63. Vandaag wordt het dubbelspel gespeeld, dat Gregory en Collins moeten winnen, vol gens de Engelsche deskundigen. Laten we afwachten. CRICKET. Eerste klas. A. C. C.—Quick (N.); H. C. C. I-P. W.; H. D. V. S.—H. C. C. IIPhoenix—Ajax (L.)HaarlemRood en Wit; V. V. V. V. O. C.PhoenixP. W. (op 13 Juli). Tweede klas. Ajax (L.)Phoenix IIQuick (H.)L. C. C.; V. O. C. II—H. D. V. S. II. WIELRENNEN. L. R. en T. V. „Swift". Zondag a.s. wordt er gezamenlijk 40 K.M. gereden. In dezen wedstrijd moeten de juniors extra goed opletten, want. 21 Juli komen er uit Amsterdam, Haarlem en Den Haag. Jullie moet zien te trachten dc baa-s te blijven, hoor jongens. Dus morgen allen aan den start te half 10 H. B. S. TOERISME. Jaarvergsidering A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland. Aan het 46ste jaarverslag van den A. N. W. B., toeristenbond voor Nederland, na mens het da-gelijksch bestuur van den bond uitgebracht door den Secretaris-Penning meester ,den heer Mr. A. Meyje-s, in de al- gemeene vergadering welke heden te Utrecht wordt gehouden, is het volgende ontleend;. 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bl( Apoth. en DroglKen De bond heeft in het jaar 1927 bijna 32.000 en in het jaar 192S ruim 39.000 grens- documenten, in hoofdzaak voor automobie len en motorrijwielen, uitgereikt. Ook in het afgeloopen jaar is er in de bondswerkzaamheden weder een groote verscheidenheid geweest, een verscheiden heid, die zich niet enkel beperkt heeft tot dat, wat er reeds was, maar die zich ook over tal van nieuwe dingen uitgestrekt heeft. Immers eischt het algemeen belang,, eisehen onze ruim 77.000 leden steeds meer en meer en liet is tengevolge daarvan, dat wij aangespoord worden tot telkens groo- ter activiteit en tot. een inspanning, die van hoog tot laag het uiterste vergt. Als voorbeeld van dit laatste zou ik u er op willen wijzen, hoe véél, hoe enorm veel er in het afgeloopen jaar van onze triptiek-afdeelingen aan Secretariaat en Hoofdconsulaat is gevergd, die. zooals be- k< r.d, tot taak hebben onze leden-automo bilisten, -motorrijders en -wielrijders te helpen aan zoodanige stukken, dat voor hen bij bet maken van een buitenlandsche reis met hun auto, hun motor, hun rijwiel het storten van een waarborgsom daarvoor aan de grenzen niet meer noodig is en dat zij in het buitenland hunne voertuigen kunnen feesturen, zonder dat daarvoor eerst nog door hen de noodige formaliteiten behoe ven te worden vervuld. Gaven wij, blijkens hte vorige jaarver slag. in het tijdvak van 1 Juni t.m. 31 Mei het respectabele getal van 34.437 triptieken, carnets de passages en douanes, interna tionale rijbewijzen en douanokaarten af, in dit jaar klom in datzelfde tijdvak dat aan tal tot 41.898 stuks, bestaande in 10.843. triptieken, 16.668 internationale rijbewijzen, 2.256 carnets en 3.131 douanekaarten, een vremeerdering dus op een getal van ruim 34.000 met 7.461 stuks in 12 maanden lijds of een stijging van bijna 22 pet. in één jaar. Een tweede voorbeeld betreft het werk dat in dit jaar door den reisinlichtingen- dienst is verzet. Niet alleen deed zich ook hier in den loop van dit verslagjaar in het verstrekken van reisinlichtingen voor privé-reizen per trein, per rijwiel, met een motorvoertuig, enz. in binnen- en buitenland een belang rijke stijging voor (er werden o.a. in de pe riode van 1 Juni 1928 t.m. 31 Mei 1929 al leen al 8041 schriftelijke reisinlichtingen, t. w. 14S1 voor Nedrlaend en 6560 voor het buitenland, verstrekt), maar ook noodzaak te de sterke toename van hel toerisme om èn aan de Reiswijzers, die wij reeds voor Nederland en voor den vreemde haddon, een aanmerkelijke uitbreiding te geven èn tot het samenstellen van nieuwe Reiswij zers en van nieuwe Reisgidsjes over te gaan. Zoo zag, voor wat Nederland betreft, in het midden van het Vorige jaar de lang verbeide, geheel in den geest van onze buitenlandsche #Reiswijzers omgewerkte en met tal van beschrijvingen uitgebreide uit gave van deel I van den bityjenlandschen Reiswijzer, omvattende de provincies Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Gel derland, het. licht. Direct na de totstandkoming daarvan werd met de herziening van deel II van dien Reiswijzer, ded rie Zuidelijke provin cies betreffende, een begin gemaakt, wel ke herziening zoo juist haar beslag gekre gen heeft, terwijl daarnaast bovendien ook nog nieuwe gidsjes voor Twente en voor Haarlem en omstreken werden gemaakt. Ook verschillende andere reiswijzers, v.n. buitenlandsche, zagen het licht. Gememoreerd wordt verder het werk van den voorzitter in dc Rijkscommissie van overleg voor de wegen verbetering, in de commissie van advies inzake herziening van het motor- en rijwielreglement en de commissie van onderzoek der onbewaakte overwegen. Van een minstens even groot nut. voor alle weggebruikers is dc radio-ijsberichten- dienst geweest, die van Bondswege in den afgeloopen winter mte zijn strenge dagen heft gefunctionneerd. Immers hebben wij, dank zij de volledige medewerking van een schare van correspondenten over het ge- hcele land en dank zij de groote tegemoet komendheid van het Persbureau Vaz Dias, dat het groote belang van deze zaak inzag, tijdens de vorstperiode geregeld iederen avond, ook des Zaterdags en des Zondags, betrouwbare, berichten over»verkeersstrcm- mingen, ontstaan door het wegnemen van schipbruggen, het buiten dienst moeten stel len van ponten, per radio verspreid, en het zijn duizenden en nog eens duizenden ge weest, die de bond daarmede toen aan zich heeft verplicht. Wat het rijwieltoerisifle betreft, zijn het m de allereerste plaats dc rijwielpaden ge weest, waarover in het afgeloopen jaar zich onze zorg heeft uitgestrekt. Evenals vorige jaren hebben 'wij weer een hard neklti gen strijd voor den aanleg van rijwielpaden langs de groote wegen ge voerd. Vanwege de Wegen-commissie werd eenige malen daarover gerèquestreerd, her haaldelijk werd in vergaderingen, bij be sprekingen het groote belang daarvan be toogd, terwijl daarbij met klem op het ma ken van een goede verharding van het pad aangedrongen werd. Meer dan eens kwam de redactie van ..Dc Kampioen" daarvoor in het geweer, en, al merkt de wielrijder weinig van den door ons gevoerden strijd, toch zal hij zoo hier en daar en meer en meer vinden de resultaten, door ons on verpoosde werken in dezen bereikt. Wat het motort-oerisme betreft, wat. wij daarvoor speciaal gedaan hebben heeft zich in hoofdzaak in de afgifte van triptie- ken, interaiationale rijbewijzen en carnets de passages de douanes, waarvan ik u daar straks verteld heb, dat daarvan in het tijd vak 1 Juni 1928 tót en met 31 Mei 1929 resp. 19.800, 16.600 en 2.200 door ons werden verstrekt, geconcentreerd. Wat het watertoerisme betreft kwam in de eerste plaats in dit jaar de kaart der groote rivieren in 4 bladen, over wier sa menstelling ik u reeds in mijn vorige jaar verslag sprak, gereed, d. w. z. de twee Oostelijke bladen van die kaart kwamen uit, terwijl de beide westelijke bladen naar allo waarschijnlijkheid nog deze maand het licht, zullen zien. Verder kwamen er dit jaar bij onze col lectie waterreisgidsjes, die onder de wa tersportliefhebbers zeer veel aftrek vindon, wederom een drietal gidsjes bij. o.a. een achtdaagsche motorboottocht door Noord en Zuid-IIolland en Utrecht, een gidsje voor tochtjes met roeivaartuigen binnen door van Alkmaar naar Enkhuizen on een voor dergelijke tochtjes door het. Wcstland, gaande van Leiden uit en via Delft, terwijl met de herziening van ons gidsje voor een achtdaagschen motorboottocht door Fries land inmiddels een aanvang werd gemaakt. Wat het wandcltoerisme betreft is aan de S bestaande Bonds wandelwegen wéder eenige uitbreiding gegeven. Wat het ruitertoerisme betreft, kan er hier mot bijzonder genoegen gewag van worden gemaakt, dat zich dit in den kaat sten tijd enorm ontwikkeld heeft. Wat hte ski-toerisme betreft, evenals het ruiter-toerisine beeft ook dit zich in het afgeloopen jaar in een buitengewone be langstelling mogen verheugen. Sinds het .vorige jaarverslag nam het ledental van de een onderdel van onzen bond vormende Nederlandsche Ski-verccniging met circa 150 leden toe. Gevolg gevende aan den oproep, aan het einde van het vorige jaarverslag ge daan, hebben de eigen leden in het. jaar, waarover dit verslag loopt, harder dan ooit als propagandisten voor den bond ge- werk en te danken aan hunne inspanning is het. dat. er in dit jaar rond 9.600 nieuwe leden konden worden geboekt wat een 1300 meer beteekent dan in het overeen komstige tijdvak van het iaar daarvoor. Het is een van onze leden geweest die. blakende van liefde voor don bond, geheel op eigen initiatief in Deventer enkele bondsvrienden bijeengeroepen heeft, 'aldaar een tejitoonstelling van het werk van den bond heeft georganiseerd, en het resuUaat daarvan is geweest, dat er in die plaats een actie is gevoerd, die in minder dan geen tijd bijna !00 nieuwe leden opgeleverd heeft. In Sneek hebben, gesteund d<?ov officials van den bond. zeer onlangs enkele bonds- enthousiasten hetzelfde gedaan, en* het is tengevolge daarvan, dat tegen veler ver wachting in vanuil die plaats binnen een maand tiids 60 nieuwe leden zich hebben aangemeld. In enkele maanden tijds bracht een bondslid uit Oosterbeek bijna 100. een bondsvriend uit Mepnel bijna 60 nieuwe le den aan. en zoo zou ik nog een tijdlang door kunnen gaan. ware het n;et -dat met- de hier genoemde voorbeelden op afdoende wijze bewezen is, dat men ons van buiten af zoo enorm, zoo geweldig steunen kan. Vergelijkend overzicht van het aantal bondslden op 1 Juli 1929 en 1 Juli 1928. 1929 I928 Werkende leden 69.092 65.900 Gezinsleden 5.715 5.286 Juniorleden 311 332 Levensleden 2.227 2.129 Buitengewone leden 288 226 Leden-begunstigers 17 16 Totaal 77.650 73.979 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Jongen overreden en gedood. De 11-jarige J. Bosnia, is heden te He renveen door een auto overreden en ge dood. Hevige botsing. Op*den Lekdijk bij den Zijdeweg te Streefkerk heeft Donderdagmiddag om streeks 2 uur een botsing plaats gehad tus schen twee luxe auto's. De eene auto was den Zijdeweg afgekomen, de andere kwam uit dc richting Nicuw-Lekkerland. De botsing was zoo hevig, dat de eene auto van den dijk in den boezem word gewor pen en de andere over den kop sloeg. Dc eigenaar-bestuurder van den eersten auto, de heer T. Versloot, uit Dubbeldam, kwam met den schrik vrij. Dc andore eige naar-bestuurder, de heer C. Boogaardts. uit Hazcrswoude, kreeg een hoofdwonde en een linkerarmfractuur: hij is op last van den geneesheer H. Roelink naar het zie kenhuis te Rottendam vervoerd. De beide auto's, hoewel beschadigd, konden op éigen kracht weggevoerd wor den. Auto te water. Vrijdagmiddag is een tweepersoons-auto nabij de Ouderkerkcrlaan bij liet. nemen van een bocht- in den Amstel gereden. Beide inzittenden, een dame en een heer, zagen geen kans uit hei wagentje tc springen en geraakten te water. Zij werden met groote moeite door visschers, die het ongeluk za gen gebeuren, gered. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Ook de redder omgekomen. Gistermiddag omstreeks 2 uur zijn te Rossum in de rivier de Waal twee perso nen verdronken. Dil tragisch ongeval heef! zich als volgt afgespeeld: Een 21-jarig persoon was aan den rivierkant aan het baden, toen hij plotseling op een diepere plaats wegzonk. De man kon niet zwem men. Op zijn hulpgeroep schoot oen 44' jarig man toe, die zich direct gekleed te water begaf om den drenkeling op het droge te brengen. Deze poging kostte ook den redder het leven, daar de drenkeling zich zoodanig atfn hem vastklampte, dat hij niet kon zwemmen. Beiden verdwenen in dq diepte. Dc vader en een jonger broertje van den 21-jarigen jongen stonden machte loos aan den kant- hei drama aan te zien. De politic heeft onmiddellijk gedregd en slaagde er in het lijk van den 44-jarigen man te vinden. Do slachtoffers zijn afkom stig uit een in de nabijheid gelegen woon wagenkamp. Bij het zwemmen verdronken. Gisteravond is de 19-jarige van der V. uit- Gemert. die met- een aantal kameraden in het. Wilhelminakanaal onder Aarle- Rixtel aan het zwemmen was, verdronken. Zijn lijk is cenigen tijd later opgehaald. Te water geraakt cn verdronken. Een 2-jarig jongetje is onder het spelen in de Middeuvliet te Koegras te water ge raakt en daaruit levenloos opgehaald. Gislcrnamiddag is de 50-jarige J. v. der S. uit O verveen; schipper op een West lander. in de Delftsche vaart te Rotterdam geraakt en verdronken. Te Beek cn Donk is een kind van pl.m. 5 jaar. van een schipper liggende nabij sluis 6 verdronken. Men heeft nog getracht kunstmatig de levensgeesten op te wekken, doch hel mocht niet meer baten. Te Julianadorp is het 3-jarig zoontje van den heer R. in een onbewaakt oogen blik te water geraakt en verdronken. Te Zwartemeer werd sedert Woensdag een ongehuwde vrouw vermist. Haar lijk is nu uit het Diep opgehaald en herkond als te zijn van dc aan toevallen lijdende G. de V., die dc kostwinster harer ouders was. Doodeiijk ongeval. Donderdagmiddag waren de 52-jarig© P. B. cn de -10-jarige J. M.. beiden wonende te Dubbeldam aan den Rijkstraatweg, bezig met het spannen van eon geleiddra&d van de - elect-rische straatverlichting. Deze draad werd van paal tot paal gespannen, waarbij elk der werklieden op een ladder stond, die legen een paal was geplaatst. Bovendien droeg ieder een veiligheidsgor- dcl, die aan de paal was bevestigd. Doordat de paal, waarop B. stond onder aan was verteerd, brak deze bij don grond af, waarbij B. kwam to vallen en zijn rech- terdijbeen brak. Op advies van den directeur van den gem., gcncesk. dienst overgebracht, naar het R. K. Ziekenhuis, is de ongelukkigs daar gisterenmiddag aan de bekomen ver wondingen 'overleden. Kermis-pngeval. Op de Eindhovensche kermis bleef W. L. L. met zijn ringvinger achter een haak in', een amusementsgelegenheid hangen. De vinger werd totaal uitgerukt. Ongeval met een drijfriem. De gehuwde fabrieksarbeider F. Drenl-h tc Altereer is op de fabriek „Ceres" te O.- Pekela in aanraking gekomen mei een drijfriem, waardoor hij legen de as werd geslingerd en met verbrijzeld onderbeen opgenomen. Een kind verdwenen. Donderdagavond vermiste de heer W. Leenaarts wonende Kokstraat 19 te Haar lem, zijn V-jarig zoontje Hendrik. Deze was <jni half zeven met zijn broertje uitge gaan. Zij hadden samen gespeeld aan den waterkant nabij de Hooimarkt. De vader wendde zioli omstreeks 10 uur tot de poli tie, met de mededeeling, dat zijn zoontje vermoedelijk verdronken was in het Spaar- no. Dadelijk werd in de omgeving gedregd, 'doch zonder resultaat. Tot half twee des nachts is men bezig geweest. Hedenmor gen is het dreggen voortgezet. Een vuurpijl in brand gestoken. Donderdagavond heeft de 10-jarige K. do R., op hot strand te Scheveningen, na afloop van het vuurwerk, een achtergeble ven vuurpijl in brand gestoken, welke ont ploft is. Do jongen bekwam brandwonden aan armen en beonon en is naar het zie kenhuis aan den Zuid wal overgebracht. TREINR00F. Een zak met gelrl op onverklaarbare wijze verdwenen. Tusschen Boxtel en Gennep is Donder dag uit den iocaaltrein BoxtelGennep een zak mol geld verdwenen. Donderdag moesten met den Iocaaltrein van Boxtel naar Gennep twee zakken met geld vanuit Boxtel verzonden worden.' De ladingnioe-der heeft den eenen zak aan den hoofdconducteur-lreingeleider K. over handigd. Een arbeider, die den lading- meester behulpzaam was. heeft den ande ren zak overhandigd. K. heeft daarop bei de zakken in dc kluis van den trein geslo ten en voor ontvangst gctcekend. Toen <le trein in Gennep aankwam en dc- kluis geopend werd, was een dor geld zakkon verdwenen. De andere was nog on geschonden aanwezig. K., die voor het vervoer verantwoorde lijk is. die alleen in het bezit is van den kluissleutel, werd te Boxtel -aan een ver hoor onderworpen, waarna hij echter weer op vrije voeten gesteld werd. K.. die als buitengewoon oppassend bekend staat, zegt nergens van te weten. Men neemt dan ook niet aan. dat K. de dader zijn zou. K. moest op de tusschen Boxtel en Gen nep liggende stations telkens den trein verlaten, om langs den trein te loopen. Het is dus mogelijk, dat een ander met een va.1- schen sleutel van deze gelegenheid gebruik gemaakt zou hebben om zijn slag te slaan. Naar verluidt bevond zich in den gestolen zak, althans in beide zakken te zamen een bedrag van f 3000. Aan de ploegbazen langs de lijn Boxtel- Gennep is opdracht gegeven om dc lijn te inspectccren, om tc zien of er geen aanwij zingen te vinden zijn. „Msb." (Verder Gemend Nieuws in het 2e blad).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 13