LUCHTVAART UIT DE OMGEVING VRAGENBUS JOHN D. ROCKEFELLER 90 JAAR. Gisteren vierde de bekende Amerikaan- sche grootindustrieel en oliemagnaat zijn negentigsten geboortedag. Uit zijn lang veelbewogen leven stippen wij het volgende aan: Rockefeller werd S Juli 1839 te Richmond in den Slaat New York geboren. Zijn va der was een eenvoudig koopman. Toen de jonge Rockefeller 14 jaar oud was, ver huisde zijn familie naar Ohio, waar John, nauwelijks 16 jaar oud, een betrekking als boekhouder kreeg. Drie jaar later ging hij naar Cleveland, waar hij met zijn moeizaam bijeengespaarde kapitaal van eenige dui zenden dollars, deelgenoot werd in een agenturenzaak. In dien tijd reeds zag Rockefeller de groote beteekenis van den petroleumhan- del in, bestudeerde dezen handel en zette zijn studies daarover in practische daden om. In luttele jaren in 186i> reeds kon hij zich door zijn deelgenoot 72.500 dollar uitbetalen laten, als zijn deel in de zaak. Hij werd nu lid van de pctroleumraffina- derij der firma Rockefeller en Andrews. Twee jaar later werd de zaak reeds dit- gebreid en een derde deelgenoot (Henry M. Feagler) opgenomen. De drie leden der firma Rockefeller, Andrews and Co. sticht ten vervolgens in 1870 met de petroleum firma Steplian V. Harknes, de Standard Oil Works te Cleveland. Hot kapitaal der Standard Oil bedroeg in het jaar der op richting 1 nvillioen dollar. Het kapitaal werd regelmatig verhoogd. In 1882 werd de Standard Oil Trust opgericht, die de gan- sche Amerikaansche petroleumhandel naar zich toe trok en de markt geheel beheersch- te. Nadat Rockefeller ook nog de ijzer- markt door massa-aankoop van aandeelen sterk beinvloed had, trok hij zich in 1895 uit zijn zaken terug. Na 1895 begon Rockefeller meer en meer teruggetrokken te leven. Op een goe den dag verraste hij de gansche wereld met de mededeeling. dat hij zijn gcheelc ver mogen voor liefdadige doeleinden wilde aanwenden: maar zijn rijkdom, die nooit precies geschat kon worden, wijl deze te groot was, Verminderde nauwelijks. Hij gaf millioenen na millioenen weg. Hij stichtte o.a. de ITniversiteit te Chicago, die hij ge durende haar eerste jaren 7 millioen dollar gaf, in 1900 deed hij nog 5 millioen er bij; de General Education Board kreeg 43 mil lioen dollar van hem. In 1901 riep hij het Rockefeller-Instituut voor medicinaal on derzoek te New York in het leven. Hij gaf een stamkapitaal van 15 millioen. Aan het- Hopkins Hospitaal te Baltimore, missie genootschappen enz. gaf hij kapitalen. Zijn belangrijkste stichting is dc Roëkefellcr- S'tichting van 1913, aan welke stichting hij tot. dusver 180 millioen dollar vermaakte. Deze stichting heeft tot doel. „de wel vaart. der menschen" in het alge'meen te bevorderen en beweegt zich op velerlei ge bieden. lp totaal heeft Rockefeller meer dan 500 millioen dollar ten nutte van de mensch- heid weggegeven, zoodat hij. toen hij in 1921 bijna de gansche rest van zijn ver mogen aan zijn familie overdroeg, dit „restvermogen" nog slechts op 500 millioen dollar werd geschat. Sedert. 1864 was Rockefeller gehuwd met. Laura C. Spelmann, die in 1915 stierf. Hij woont thans op zijn buiten Pócantico Hills bij Tarrytown in den Staat New York, waar hij o.a. nog steeds ijverig.... golfspcelt. Ned. Oost-Indië Wraak van een koeli. De echtgenoote van een assistent vermoord. Aneta seint uit Medan: Een inlandsche koelie van de onderneming Parnabolon, van de Handelsvereeniging Amsterdam, drong de woning binnen van den assistent den heer Landzaat en vermoordde de 27- jarige mevrouw Landzaat geb. van Rijn berk met een pisoblatti. De assistent Rog ge snelde op het hulpgeroep van mevrouw toe en schoot met een browning op den moordenaar, doch het wapen ketste, waar op de koeli hem een snede aan den pols toebracht, die echter niet ernstig bleek te zijn. De dader vluchtte het bosch in, maar werd door koelies nagezet- en aangebracht. Mevrouw Landzaat laat een kindje van een jaar na. De reden tot den moord is een wraakne ming. De gescheiden vrouw van den koelie was naar een andere afdeeling overge plaatst. De koelie verlangde haar terug, maar deze terugplaatsing geschiedde naar zijn meening niet snel genoeg. SPORT VOETBAL. R. K. FEDERATIE. G.D.A.„Leiden" 43. „Leiden" heeft Zondag 1.1. een alleszins geslaagde fietstocht gehouden naar Loos duinen. Enkele nieuwe vrienden uitten hun groote tevredenheid over liet gezellige sa menzijn. Te Loosduinen werd een wedstrijd ge speeld tegen het met drie invallers spe lende G.D.A. Leiden kwam met zes reser ves uit. Het was een aardige wedstrijd, die het aanzien wel waard was. Beide partijen wogen tegen elkaar op, met Leiden in den beginne in de meerderheid. Vele kansen worden echter door de voorhoeden hopeloos gemist. Dan gaat G.D.A. zich roeren, en weet dan voor rust met twee doelpunten de leiding te nemen. Na de tlieo pakt Lei den goed aan, en na vijf minuten doelpunt de rechtsbuiten. Als bij een voorzet van G.D.A. de keeper van Leiden met den bal staat te spelen, wordt deze hom afhan dig gemaakt en in het net gedeponeerd. Geen minuut later doelpunt de midvoor van Leiden met een fraai schot. Het spel golft snel heen en weer, en wanneer einde gefloten wordt, hebben beide partijen nog eenmaal het net gevonden. In een gezel lige stemming werd weer huiswaarts ge fietst DIOC. HAARL. VOETBALBOND. R. K. S. V. „D.O.S." Een Alphensche combinatie was de gast van D.O.S. De Alphen aars hebben zeer mooi spel gegeven, dooh D.O.S. was voor dc rust zeker niet minder en gaf de ver dediging der gasten volop werk, doch doel punten konden niet door hen gemaakt wor den. Alphen wist den D.O.S.-keeper voor de rust slechts éémnaal te passeeren. Na cle rust wordt Alphen, door den wind geholpen, iets sterker en weet dit in 2 doel punten uit te drukken, terwijl D.O.S. een tegenpunt maakte. Seriewedstrijden S.N.A. Onder begunstiging van uitstekend voet- balweer en flinke belangstelling zijn de wedstrijden begonnen. Allereerst kwam S.N.A. II tegen xV.S.C. I uit Zoeterwoude in het veld. Dit is een aardige wedstrijd geworden. Voor de rust werd er niet. ge doelpunt. S..N.A. miste een penalty. Na dc rust direct een S.N.A.-aanval. Dc rechts buiten zet voor en Thomas schiet in (10). Na dit doelpunt wil A.S.C. gelijk maken, aanval op aanval wordt ondernomen, maar de S.N.A.-verdodiging houdt stand en met een 10-overwinning voor S.N.A. komt het einde. De wedstrijd werd in de beste verstandhouding gespeeld. Direct hierna komt B.N.A. I in het. veld tegen A.V.V. I. Na cle aftrap neemt de S.N.A.- aanval den bal over en het wordt een worsteling voor het A.V.V.-doel, welke in hel. voordeel van S.N.A. uitloopt; van Rijn ziet een opening, die hij dankbaar ge bruikt (10). Voor cle rust wordt er aan beide kanten saai gespoeld on de stand blijft dan ook onveranderd. Na cle rust heeft A.V.V. haar opstelling gewijzigd, wat Avel een verbetering blijkt. Hun aanvallen zijn dan ook zeer gevaarlijk. Doch de S. N.A.verdediging is ook in goede conditie en zij retourneert steeds. Doch als er een kwartier gespeeld is, krijgt de A.V.V.-mid- voor den bal vrij en met een hard schot brengt hij de partijen op gelijken voet. Er wordt nu vurig gespeeld om de leiding, doch als het einde daar is, is de stand nog 1f, zooda-t er verlengd moet worden. Als er ongeveer 3 minuten zijn gespeeld, blijkt, dat A.V.V. over meer uithoudings vermogen beschikt dan S.N.A. Zij zijn niet voor het doel van S.N.A. vandaan te krij gen. Een 2-tal corners weten zij te forcee- ren, maar tot doelpunten kunnen zij het niet brengen. Dan een mooie A.V.V.-aan- val, de linksbuiten zet voor en de mid voor geeft A.V.V. de leiding (12) Er wordt dan nog gedraaid, maar S.N.A. is uitgespeeld en met dezen stand komt het einde. Hierdoor plaatste A.V.V. zich in de volgende ronde en zal zich moeten meten tegen Meerburg I, dat vrijgeloot was. Ver meld dient nog, dat de wedstrijd in de beste verstandhouding gespeeld werd en dat de leiding in handen van den heer Righart van Gelder zeer goed verzorgd werd. Volgenden Zondag zijn er geen wed strijden wegens aanbiddings-fcest in de parochie. KORFBAL. S.D.0. ontbonden. De Leidsohe Korfbalclub S.D.O. is we gens gebrek aan leclen oritbondep. In 1920 werd de korfbalclub S.L.F. opge richt door kantoorpersoneel der Stcd. Licht-Fabr. Eenige jaren later toen de vereeriiging geen zuivere kantoorclub was werd de naam S.D.O. aangenomen. Ge durende de negen jaar van haar bestaan, kwam S.D.O. met afwisselend succes in de 2e klasse N.K.B. uit. Eenige malen wist zij op de 2e plaats beslag te leggen, maar voor het bereiken der eerste plaats, bleken haar krachten ontoereikend. Ondanks tegensla gen van verschillenden aard, zooals over gang van spelers en bestuursleden naar an dere clubs, hield S.D.O. steeds het hoofd boven water. Jarenlang was S.D.O. een gevreesde te genstander in competitie- cn serie-wed strijden, op welke laatsten zij herhaalde lijk prijzen veroverde. Verschillende ma len kwamen S.D.O.'s leden uit in steden- twaalftallen, of hadden zij zitting in com missies, door de Leidsche clubs in het le ven geroepen. Vandaar dat men hier ter slede de opheffing dezer kleine, sympa thieke vereeniging, zeer betreurt. ATHLETIEK. Nederland— West-Duitschland. De samenstelling der heerenploeg. De Technische Connnissie van de Kon. Ned. Athletiek Unie stelde de volgende ploeg samen voor den a.s. Zondag te Am sterdam te houden wedstrijd Nederland- We st-Du its chland 100 Meter: v. d. Berge en Benz; reserve Peters. 1500 Meter: Zeegcrs en Wink; reserve De Hen. 5000 Meter: Klaase en Baars Steine- mann. 110 Meter hordenloop: Hecgen Spel; re serve Ras. Verspringen: Peters en Welsenes; re serve Landrée of de Boer. Polsstokhoogspringen: v. d. Zee en Pas- ma; reserve Oirschot. Speerwerpen: Knol en Meerburg; reser ve v. d. Ley. Discuswerpen: Eysker en Postma; re serve v. d. Berg. Voor de 400 Meter zal een nadere keus worden gedaan uit v. d. Berge, v. d. Burg en Geurts; voor dc 800 Meter uit Hooge- werf, Nieuwland, Zijflander en v. d. Burg. Dinsdagavond zal op te Werve een se lectie worden gehouden tusschen de hoog springers Bührman, Thesing en v. d. Most om uit te maken, wie met den reeds defi nitief aangewezen Kamstra op dit nummer zal worden afgevaardigd; ook Hofman komt voor dit nummer nog in aanmerking. De 4 x 100 Meter estafetteploeg bestaat uit Berger. Benz..Van Welsenes en v. d. Berge; een selectie op Dinsdagavond op te Werve zal uitmaken, wie met Peters re serve zal' zijn. De Boer. Both en Schoon- heim komen daarvoor in aanmerking. ROEIEN. Een vorstelijke intocht van Gunther. Een overweldigende huldiging Een vorstelijke intocht is onzen skiff- kampioen L. H. F. Gunfher gisteravond ten deel gevallen. Van het Centraal-station te Amsterdam, waar hij omstreeks half negen met den boottrein aankwam, werd de winnaar van de Diamond Sculls afgehaald door het be stuur van de Roei- en Zeilvereeniging ,.De Amstel" en eenige zijner vrienden <1 ie met hem en Dr. Marres, dén coacher. in open landauers door de stad reden, waar overal dichte hagen van menschen op de trottoirs geschaard stonden, om Gunther geestdrif tig toe te juichen. Voor het huis van den burgemeester werd even halt gehouden. De heer W. de Vlugt kwam naar buiten en sprak den held van Henley toe, hem als hulde een mooie krans overhandigende. Voor het gebouw van de Roei- en Zeil vereeniging „De Amstel" op den Amstel- dijk was de toeloop inmiddels zoo groot geworden, dat de politie, met niet ie veel manschappen aanwezig, de opdringende menigte nauwelijks van voor den ingang van het gebouw kon weren. Toch w-as er nog net voldoende ruimte vrij, om Gunther en Dr. Mannes door dc stormachtig juichende menschenmassa te laten passeeren, zoodat hij toch nog met hét bestuur van .,De Amstel" het met lam pions versierde terras van het clubgebouw kon Bereiken. Daar wachtte den winnaar van dc Dia mond Sculls en diens' coach een overweldi gende huldiging. Met saluutschoten ingehaald was de ont vangst gelijk die van een vorst. Een onder scheiding, welke dc kampioen zeker op prijs zal stellen, werd hem toegekend in den vorm van het ecrelidmaatschap der Roei- cn Zeilvereeniging .,De Amstel", het welk de voorzitter, de heer Doser hem na mens de Vereeniging aanbood. Toespraken, getuigende van den trots, waarmede allen jegens Gunther bezield wa ren, werden in grooten getale gehouden. Vertegenwoordigers van den Ncd. Roei- bond. van <le Koninklijke, van den Amster- damschen Roeibond, van de verschillende Amsterdamsche zustervereenigingen, zij al len voerden het woord tot den kampioen en boden hem bloemen en souvenirs aan. De dochter van onzen eersten Xeder- landschen winnaar der Diamond Sculls, wij len J. J. K. Ooms, bracht hulde aan Gun ther, tot wien ook de heer F. E. Eyken, die in 1921 dit nummer heeft, gewonnen, een mooie toespraak hield, hem daarbij aan biedende een gouden speld, voorstellende de „Diamond Sculls", die hij iuderlijd van den eersten kampioen Ooms ha<l gekregen. Ook werd Gunther nog een gouden das speld, in den vorm van een roeiriem, bezet met een diamant aangeboden. De vertegenwoordiger van de Roei-ver- eeniging ..De Maas" uit Rotterdam bracht nog de hulde over van Burgemeester Droog- leever Fortuyn aldaar. Kransen en bloemen werden vervolgens in grooten getale den eersten Nederlandschen roeier en diens coach aangeboden en daarna kregen de vele gasten gelegenheid hem met een handdruk- te complimenteeren. ZEILEN. Internationale wedstrijden van de Brasemermeer. D .c i n s 'ö.h r ij v i n g e n. Voor de a.s. Zaterdag en Zondag te hou den internationale zeilwedstrijden uitgaan de van de Zeilvereeniging Het Brasemer meer zijn de volgende inschrijvingen reeds bekend Regenboogklasse: „Dc Lccde". eig. Doe- des, den Haag. stuurman W. Z. v. d. Mey, Leiden; „Lies", eig. P. Ckiefer, Amster- *dam, stuurman O. Nathan, Amsterdam; „Brasemermeer", eig. en stuurm. H. Nathan Amsterdam; „Aviola", eig. en stuurm. C. A. Schoenmaker, den Haag; Hollandia", eig. en stuurman C. van Staveren, Oudc- Welering; ..Dolfijn", eig. en stuurm. H. H. Garbrecht, Amsterdam: „Jan", eig. cn stuurm. H. Veldhuizen te Rotterdam; ..Holland", eig. en stuurm. T. P. Bos uit. Alphen a. cl. Rijn; „Metoor", eig. en stuur man Marx uit Alphen a. d. Rijn. 6 Meter-klasse: ,.Lou". eig. G. Proehl, Arasterdam, stuurman H. Nathan Amster dam; „Kemphaan", eig. en stuurm. H. J. Pluygers te Rotterdam. 45 M2.-klasse: „Benati II", eig. en stuur man Fencnga. Heemstede: „Walta" eig.. en stuurm. Pieter Bon, Heemstede: .De Loes". eig. en stuurman D. Veen, Amster dam. Sterklasse: ..Aldcbaron", eig. .T. Dors man; „Sirius", F. de Lange; „Poolster", C. J. W. v. d. Schoot-: ,AIcar". H. J. Boomsnia. Heerenjollen: „Kikker IV". W. II. We ber; „Hanny", J. C. Streng; „Kever". Crom- melin; „Dandy", J. cle Brey; ..Duvel", A. J. Tcddeloo; „Daphina", J. M. Bothe; „Mieke". T. Bakker; „Gollywog", W. Everts; ,11 Figretto", D. Rutgers; „Bruin- visch". Troostenburg cle Bruin; „Karkiet", E. R. Zweep; J. Jesse; „Had je me maar" Borgerhof Mulder. 16 M2.-klasse: ,Contramino". eig. en .stuurman J. H. Voorhoeve. Damesjollen: „Anny", Mej. Albert; Mie ke". Mej*. Roozen; ..Pan", Mej. cle Vlieger; „Bruinvisch" Troostenburg de Bruin. Buitenlandsche schepen waren nog niet bekend. De prijzen bestaan uit verschil lende fraaie kunstvoorwerpen en me dailles. TOERISME. Jaarvergadering van den A.N.W.B. Ter vergadering van het Algemeen Be stuur van den A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland, op Zondag in het American Hotel te Amsterdam waren aanwezig mefc cle leden van het Dagelijksch Bestuur 51 leden. De voorzitter, dc heer Edo Bergsma, opend® te 10 uur dc vergadering en stelde aan dc orde de vaststelling van de notulen der vergadering van 30 December 1928, waarover cle heeren Van Koolbergen, Van der Wijk, Ritmeester en De Ruyter enkele opmerkingen maakten. Nadat cle voorzitter de sprekers beant woord had, werden de notulen z. h. s. vast gesteld. Medegedeeld werd, dat eenige le den bericht van verhindering hadden ge zonden. Aan de orde kwam vervolgens het besluit tot dechargeeren van den penning meester in verband met de goedgekeurde balans over 1928. Aan de besprekingen werd deelgenomen door de heeren Hom, Ritmeester. Van der Wijk, Roelink, Posthumus, Kolfschoten, Den Hollander, Van Koolbergen, De Ruv- ter, Van Houtum, en De Jonge. In het bijzonder werd de aandacht ge vestigd op de wijze van het maken van propaganda. De voorzitter maakte van een gelegen heid gebruik om den heeren, wier persoon lijke bemoeiingen in het belang van de toe neming van het ledental te Deventer, Sneck, Meppel en Oosterbcek zulke ver heugende resultaten hebben gehad, harte lijk dank te zeggen. Ter beantwoording van de sprekers voerden het. woorcl, behalve de voorzitter, de leden van 'het Dagelijksch Bestuur Pos, Spanjaard, Meyjes en Feifch. Besloten Werd tot royeering van hen, die in gebreke zijn gebleven de contributie voor 1929 te vol doen, waarop tenslotte goedgekeurd werd, dat aan de Wegencommissie van den A.X. W.B. cn do K.N.A.C'. als lid wordt toege voegd jhr. mr. J Th. M. Smits van Oyen to Eindhoven, en aan de Commissie voor het Ruitertoerisme den heer ir J. P. Leeu wenburg te Baarn. NIEUWE 0CEAANVLUCHT. De „Padvinder" boven den Oceaan. Een nieuwe Oceaan vlucht is gisteren be gonnen van uit Old Orchard bij New-York. De vliegers Yancey en Williams hebben voor hun vertrek hun machine nauwkeurig geïnspecteerd niet het oog op cle èven- tueele aanwezigheid van een verstekeling. Na de start taxiede de ..Padvinder" on geveer een mijl langs cle kust alvorens op te stijgen. Daarna was het vliegtuig spoe dig uit het gezicht verdwenen. Ilct werd 75 mijl boven die zee vergezeld door een machine van dc kustwacht, die rappor teerde, dat de vliegers vlot vooruit kwa men. Om 9.50 uur werden ze 75 mijl van het Portland lichtschip gesignaleerd. Ze had den een groote vaart. Kort na het. vertek is een mededeeling van de vliegers ontvangen dat cle voor naamste moeilijkheden van de start over wonnen waren, toen "t vliegtuig ziel» op ccn hoogte van ongeveer 100 M. bevond. Nog kort voor den start hadden de vliegers een aanzienlijke hoeveelheid benzine laten wegvloeien daar het vliegtuig overbelast Volgens een mededeeling van het meteo rologisch bureau te New-York heeft, het vliegtuig den wind mee. Aangezien er een dikke mist hangt verwacht men clat voor- loopig geen berichten ontvangen zullen worden dat het vliegtuig gezien is. Men rekent er op dat de vlucht -15 a 50 uur zal duren. De „Untin Bowler" terecht. Naar een nog niet bevestigd bericht uit Chicago zou het. groote vliegtuig „Untin Bowler" na een tocht van 15 uur een han delsnederzetting van de Hudsonbaai-Com- pany bereikt hebben, een punt in <lo na bijheid van Kaap Chibley aan de Noord kust van Labrador. STOMPWIJK—VEUR. GEMEENTERAAD. Benoeming van een boekhouder kassier. Drie vragen van den heer Willemse. Vrijdagavond te 7 uur kwamen de Raden der Gemeenten Stompwijk on Vcur in open bare gecombineerde vergadering bijeen. Voorz. burg. W. Keijzer, wn. sccr. dc heer Tra-pnian, aanwezig alle leden. De voorz. opende de vergadering met gebeu, waarna de notulen onveranderd werden goedgekeurd; er zijn geen ingekomen stuk ken ter behandeling. Benoeming boekhouder-kassier aan dc lichtbedrijven. Dc voorz. vraagt, of de hee ren deze zaak in geheime vergadering wen- schen to behandelen, doch geen dor hee ren antwoordt hierop bevestigend. De voorz. zet uiteen, waarom de Comm. van Beheer de voordracht aldus heeft op gemaakt; een en ander is gcschic 1 op ad vies van den heer Geele van het Verifica- tiebureau. Bij de Comm. van Beheer heeft niets anders voorgezeten dan het waarach tig belang der Gemeenten. Do voordracht der Comm. van Beheer is-; als volgt: No. 1 de heer Sanders cn No. 2 de heer liellc- monts. De heer Schilperoort memoreert, de vori ge benoemingen, met welke laatste hij niet accoord is gegaan, en welke ook een fiasco is gebleken, doch dit is voorbij, aldus spr., en wij staan thans wederom voor een nieu we benoeming. Hij kan zich thans met dc voordracht der Comm. van Beheer ver eenigen, de ingewonnen informaties en ook de getuigschriften, etc. van den heer San ders, zijn best. De heer Raaphorst zal op No. 1 stem men, omdat een persoon als de lieer Geelc hieromtrent advies gegeven heeft, wat z.i. alle waarde heeft. Dc heer Verheijen zegt de tactiek, door de Comm. van Beheer gevoerd, zeer juist te vinden. Hij zou het ill het belang der Gemeenten achten, als No. 1 benoemd werd. Dc heer Willemse vindt het eenige be zwaar van den heer Sanders, dat hij nog niet aan bedrijven ia werkzaam geweest, verder wil hij over de candidaten niet spre ken. Hierna wordt tot stemming overgegaan. Door Vcur werd No. 1, de heer Sanders, benoemd met algemeene stemmen; door Stompwijk met 10 stemmen; 1 stein was hier uitgebracht op den heer Hcllemonts. De heer Sanders zal op 1 Augustus a.s. in functie treden.. Het voorstel alsnog kindertoeslag tc vcr- leenen aan den boekhouder-kassier, wordt z. h. 9. aangenomen. Er zijn enkele vragen ingekomen van den heer Willemse. De twee eerste vragen zal de voorz. in de vergadering der Comm. van Beheer bespreken, en den heer Willem se hierop schriftelijk antwoorden. De 3e vraag van den heer Willemse, waarom tot inner der kwitanties der Wa terleiding-Stichting is benoemd dc heer Blom, ofschoon de voorz. had toegezegd geen gepensionneerde te zullen benoemen en hiervoor een oproep ie plaatsen, wordt door den voorz. nader beantwoord. B. cn W. hebben het in het belang der Gemeen ten geacht bovengenoemden persoon te moeten benoemen. De heer Willemse licht zijn vragen na der toe. Wat de laatste vraag betreft merkt hij op, dat het. toch niet juist is, dat aldus gehandeld is, daar de voorz. dan niets had moeten toezeggen. Hij verwacht dan ook, dat in het vervolg met de wen- schen van den Raad zal worden rekening gehouden. Do heer Verheijen vraagt de vragen van den heer Willemse niet schriftelijk te be antwoorden. De vragen zijn in den Raad gesteld en behooren dus ook in den Raad beantwoord te worden. De voorz. merkt op, dat het dikwijls zoo lang duurt, voordat er weer een gecombi neerde vergadering is. De heer Willemse wenscht schriftelijke beantwoording; men kan dan later in don Raad hierop nader terugkomen. Do voorz. zegt iedere fractie een schrif telijk antwoord te zullen zenden en in de eerstvolgende vergadering zoo noodig ecu mondelinge toelichting te zullen geven. Hierna gaat do Raad in geheime zitting ter behandeling zaak-Van Waarden. 0EGSTGEEST. Personalia. Mej. Jo Colla, te Leiden, is benoemd tot assistente aan de R. K. school, alhier. Buslichting. Dc Directeur van het Postkantoor tc Leiden brengt ter kennis, dat het laatste lichtingstijdstip der brieven bussen in het Juliana- en Emmapark na der is vastgesteld op 22 uur. Vraag: Welke is de kortste weg per auto van Bodegraven naar Zenderen (O.)? Hoeveel K.M.? Antwoord: Leiden, Alphen, Woer den, Harmelcn, Utrecht, De Bildt, Amers foort, Hoevelaken, Voorthuizen, Oud- en Nieuw Milligen, Apeldoorn, Deventer, Colmschate, Holten, Rijssen, Wierden, Almelo, Zenderen. Afstand 175 K.M. V raag: Welke is de beste en kortste weg per auto vanuit Leiden naar Broe- kerkhaven (X.-H.) en hoeveel K.M.? Antwoord: Leiden, Sassenheim, Lissc, Hillegoni, Haarlem, Spaarndam, As- scndclft, Krommenie, Spijkerboor, De Rijp, Scherm er hom, Hoorn, Hem cn Venhuizen, Brookcrhaven. Afstand 93 K.M. V raag Moet een kind, dat op school komt, worden ingeënt, voordat het tot do school wordt toegelaten? Is dit 'n wel le lijke verplichting? Antwoord: Ja V raag Kunt u mij ook zeggen of Longinus, de honderdman, die Christus' zijde opende, een heilige is geworden? Wordl zijn feestdag niet. in Maart gevierd. Wat betcckcnt honderdman. A ntwoord Dc honderdman Longi nus bekeerde zich nog op Golgolha tot het Christendom, vestigde zich in Cappadocië en onderging daar den marteldood. Hij wordt vereerd als heilige en zijn feestdag is op 16 Maart gesteld. Honderdman be- tcekent hoofdman over honderd soldaten. Daar dc legers in dien tijd niet zoo heel groot- waren, komt deze rang ongeveer overeen met die van kapitein. Vraag: Kunt u inij ook zeggen of de R. K. lvcrk huwelijken ontbindt.' Ik heb laatst gelezen, dat er een rechtbank is voor het uitspreken van cchl scheidingen. Antwoord: Do R. K. Kerk houdt zeer sterk vaat aan de onontbindbaarheid van het huwelijk. Slechts in zeer uitzon derlijke gevallen practiscli van weinig belang wordt een gesloten huwelijk ont bonden verklaard. Iets anders is natuurlijk de verklaring, dat een huwelijk van den beginne af nietig is geweest. Over deze za ken beslist een kerkelijke rechtbank. Vraag: Zoudt U kunnen zeggen op wel ke manier schildpadden in het leven wor den gehouden. Bedoeling is welk voedsel zij moeten hebben en hoe zij behandeld moeten worden in den a.s. winter? Antwoord: Er zijn verschillende soorten schildpadden. U heeft vermoedelijk een landschildpad, welke soort zich in hoofdzaak voedt niet planten, maar ook mefc insecten, wormen enz. Een juiste voe- dingsmefchode en verdere behandeling ken nen wij echter niet, doch u zoudt hierom trent- wel inlichtingen kunnen krijgen bij de directie van den Dierentuin in Den Haag of Amsterdam. Vraag: Ongeveer 8 weken geleden heb ik 100 Era-bonnen verzonden naar de Era-fabriek afdeeling reclame-cadcaux De venter (aan dat adres stuur ik altijd) en gevraagd om een hcerenhorlogc. Tweemaal heb ik een briefkaart gcsluurd en gevraag 1 of de bonnen zijn aangekomen, doch ik hoor niets, nog minder komt het horloge. Zou de controle wel goed zijn? Wat denkt u ervan en wat raadt u mij Antwoord: Wij welen hierop hcusch niets anders te antwoorden dan dat u nog maar eens schrijft. Men kan in dergelijke gevallen moeilijk anders doen. V ra a g: Hoe hoog kan mijn aanslagbil jet in de personeele belasting zijn zoo ik 5.per week verwoon, mijn gezin 5 kinde ren groot is cn mijn verdiensten 30.por week bedragen? Antw.oord: De aanslag zonder opcen ten bedraagt 6.60. 3—2

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7