WiE IS DE ANTICHRIST? Deze foto bevat verschillende allegorische voorstellingen of opvattingen van den Antichrist, a. Het luchtgevecht van Elias met den Antichrist, waarbij de eerste hem met zijn adern naar beneden bliksemt en menigen zijner zondige trawanten doodelijk treft. Dit principe en dubbel streven geldt als bewijs, dat het Goddelijk Instituut de bestemming heelt zonde en dwaling op de wereld te vernietigen, b. De tempel te Rome Babyion) waarin de Antichrist reeds zou gebo ren zijn, snel opgroeit, of de verschijning van een Antichrist, van wien het heet, dat hij vóór de tweede komst van Christus aanwezig zal zijn, dat hij zich zelf in een tempel heeft gezet, als ware hijeen God. c. De plaats waar de dien vernederden door den waren Messias, den zoon van David en door den profeet Elias uit alle volksstammen weer bij elkander gebracht worden, d. Ook de Luther-figuren zijn wel eens als Antichrist aangeduid. Ook de^ tegenstanders der R. IC Kerk na de 13e eeuw en vooral de Kerkhervormers beschouwden den Paus als den Antichrist en alle geestelijken als zijn helpers, waartegen ze heftig en vaak op onmenschelijke wijze te keer gingen en martelingen aan de orde van den dag waren. Christus heeft zijn Kerk gesticht en ge zegd, dat de machten der Hel haar niet zul len overweldigen. Zijn volgelingen wisten dus .zeker, dat, wat er mocht gebeuren, aan Christus en Zijn Kerk de zege zijn zal. Maar ze wisten ook en weten nog, dat vóór dien uiteindelijken zegepraal er;.veel vervolging zal zijn. Het evangeliewoord zegt ons: „Want er zullen valsche Christussen en valsche -pro- feten opstaan en zij zullen groote teekenen en wonderen verrichten zoodat indien het mogelijk ware, zelfs de uitverkorenen dwaling zouden worden gebracht." Zooals wel vanzelf spreekt hebben de profetiën omtrent cle Verschrikkingen, die de volledige zegepraal van den Christus en Zijn Kerk zullen voorafgaan ten allen tijde diepen indruk gemaakt. En waar het nie mand gegeven werd te weten wanneer deze dingen zullen geschieden, daar is het evenzeer van zelfsprekend, dat men al dik wijls gemeend heeft, dat het einde der we reld nabij was, dat men vaak al gemeend heeft, dat de tijden waren aangebroken, waarin de teekenen te zien waren van de dingen, die dat einde moeten voorafgaan. Reeds ten tijde van den wreeden kerkver- volger Nero hebben de Christenen in hun benauwenis gemeend, dat het einde niet ver meer kon zijn en er wareneer, die in Nero den anti-christ zagen. En nog vele malen later was meer of minder de gedachte ver breid, dat de komst van den anti-christ zeer aanstaande moest zijn of dat deze reeds ge boren was. De volksphantasie had niet genoeg aan de voorspellingen omtrent dezen grooten te genstander van den Christus, de verpersoon lijking van het kwaad en talrijk zijn darj Dit herscheppingsbeeld is dat van 'Jagarnat, die met A is aangewe zen. Hij ondernam eenmaal de we reld om te vormen naar zijn eigen voorstelling. Hij liep daarom met den zwaren aardklomp op zijn schouders rond, maar bezweek on der dien last. Hij zou zijn zoon, naar een eiland brengen met behulp der zee (D). Daarna nam hij de gedaante aan van den vogel Ibis (E), toen van een hond (F) en later van een drakenmonster, dat een staart droeg in den vorm eener slang (G). Al zijn valsche voorstellingen en vervormingen konden niets baten. Na de zee te Jjebben doorwaad rotten zijn voe ten. en banden af, en is -hij' in de gedaante van pQP gedrocht door zijn vervolgers gedood. ook onder de verschillende volken en in ver schillende tijden de legenden omtrent den Meester der Aarde, die ontzaglijk kwaad stichten zal, maar die tenslotte de nederlaag lijden moet zooals zijn groote meester Lu cifer, de vorst der duisternis, de nederlaag leed tegen de legerscharen, die onder aan voering van Michaël Gods eere verdedigden. Wanneer zal hij komen? Talloos zijn de legenden en verhalen omtrent den anti-christ, en de naïeve Mid deleeuwers hebben hem vaak zeer eigenaar dig gebeeld en geschilderd, hem, den Mach tige, dien men alle reden had te vreezen, maar die tenslotte toch onmachtig wezen zal, omdat Christus met de Zijnen zijn zal tot het einde der dagen. De Antichrist of tegenstander van Chris tus, is bij de Joden, de Christenen en zelfs bij de Mohammedanen de geweldige, dui- velsche, maar tenslotte toch bezwijkende vijand van Christus' Koninkrijk op aarde. Eenigszins Zinnelijk en ook zonderling doet den voorstelling van den Antichrist aan in de vroegste tijden der Christelijke Kerk. Hij ver toont zich hier als dengene, die de weder komst van Christus voorafgaat. Daar is hij een valsche leeraar, 'n wonderdoener,"n ver leider tot goddeloosheid, een valsche Chris tus, een mcnsch der zonde en een zoon des verderfs, die strijd voert tegen God en den godsdienst. De Rabbijnen noemen hem Ar- millus. Volgens hen zou hij een telg zijn van eenige heidensche booswichten en van het marineren beeld eener schoone maagd. De vervaardiger van het Boek der Openbaring maakt de voorstelling echter veel zinnelijker. Bij hein is de Antichrist een zeemonster met 7 koppen, 10 horens, 10 kronen. Hij krijgt de macht door Satan, hoont God, overwint de engelen en heeft daarna gedurende 42 maanden de^heerschappij over den aardbo dem. Is het dus wonder, dat in den loop der vele eeuw-en de Antichrist in het volks geloof en in de volkssagen eene zoo groote rol ging spelen, en zich allerhande bijge- loovigheden aan deze voorstellingen gin gen vastknopen? Als zoodanig willen we hem dan ook hier aan de lezers voorstellen. Het is echter niet van belang ontbloot, als wij-vooraf mededeelen, wat wijsgeecen en mannen van beteekenis in de oudste tijden over zijne verschijning hebben geboek staafd. In het jaar 380 meende Martinus var Toilrs, dat hij reeds een knapenleeftijd had bereikt. In 591 wilde Gegorius van Tours een bedrieger, die zich voor Christus uit gaf, den Antichrist noemen. In 854 verklaar de Alvar.us, dat de tijd van den Antichrist gekomen was en Mohammed als zijn voor loop-er gold. Abbo van Fleury schreef in 990: Over het einde der wereld heb ik in mijn prille jeugd een predikatie in eene kerk te Parijs gehoord, dat nadat het 1000e jaar zou verstreken zijn, de».Antichrist- zou verschijnen. Toen daar echter niets van uitkwam, verdween met dat voor uitzicht ook de vrees voor den Antichrist. Wel verspreidde zich in de 12e eeuw weer het gerucht zijner geboorte, maar de kerk' wilde er niets van weten. Irr 1080 meende ook Bisschop Ranieri van Fiorencia zeker dat hij reeds leefde. Walter yan Lille zag in Barbarossa zijn voorlooper. In 1185 hield op artrologische gronden Magister Johan nes van Toledo zijn tijd voor gekomen. In, 1190 antwoordde Joachim van Fiore aan Richard Löwenherz, dat hij reeds in de-stad, Rome geboren was. In 1227 verkondigt de Minoriet Petrus van Boreth te Acre, dat hij flink opgroeide en in Maart al 10 jaar oud Volksphantasie. Onze voorvaderen gaven hem den naam van Anten-christ, want de menschen worden aan het einde van de wereld, volgens hen, dierlijk, in den letterlijken zin des woords. en met een eenden-snavel geboren. Hij komt eerst, als de heele wereld tot Christe nen zijn bekeerd, en dan een periode van algemeenen afval intreedt, en als hij 19 ja ren oud is, zal zeker het heele menschdom afgevallen zijn, waarna pseudo-profeten zul len optreden. Stormen en hevige beroerin gen in de maand der Christenen zullen zijne komst verkondigen. Menigeen heeft al geloofd, dat hij reeds regeerde, vooral in het jaar 1848 heeft men dat gemeend. Anderen denken weer, dat zijn komst nog lang zal duren. Maar voor zekere voorteekens hield het volk: a. een veerti, jarige dorheid en hongersnood, in welk tijd perk niet één regenboog zal gezien worden; b. algemeene broederhaat. De Antichrist wil de wereldheerschappij verkrijgen, en zendt 12 jongeren als predi kanten uit. De wet Mozes wordt wederom geldig. De Joden gaan tot hem over, en ook hii laat zich te Jeruzalem besnijden, of hij is ^t al vanaf den achtsten dag zijner ge boorte. Hij wordt hun Messias er bouwt den tempel weer op, of,hij plaatst zich in 't tabernakel en laat zich daar aan bidden. be Christenen moeten God afzwe ren, hij woedt tegen het Katholiek geloof, en vangt een Christenvervolging aan; Elias en Henoch prediken tevergeefs, maar toch zal er eenmaal van bekeeringen door hen sprake zijn. Dertig jaren lang predikt hij als Christus. Zijne aanhangers ontvangen een merktee- ken aan 't voorhoofd en weliswaar eene N, wat „nego" beteekent. Dan zullen de menschen wild gaan leven, en er zullen nog slechts negen Katholieken overblijven, die door Elias onder een appelboom zullen verzameld worden. Op een ezel zal hij menschen over 't water brengen en laat ze dan verdrinken. Elias zal zijn medelooper zijn. Enoch pre dikt voor de heidenen, Elias voor de Joden.t Na een woordentwist laat hij hen De God der Wereld. Dat ook latere schrijvers zich met de fi guur van den anti-christ hebben bezigge houden is zeer begrijpelijk, want het i-s een machtig onderwerp, die vreeselijke strijd tusschen waarheid en leugen, tusschen goed en kwaad, de voorspelde titanische worste ling tegen Christus Kerk, waarin de mach ten der Hel nog eenmaal alles, maar dan ook alles, zullen beproeven óm de zege te behalen. De beroemde Engelsche schrijver Robert Hugh Benson heeft indertijd geschreven een zeer sensationeelen roman „Lord of te World" ook in onze taal verschenen onder den titel „De God der Wereld" Die God der wereld in de anti-christ en het onder werp van het boek is een parabel van de godsdienstige crisis, die de schrijver ver wacht, een schets van de ontwikkeling, die hij zich verbeeldt dat de strijd in de maat schappij nemen zal. De maatschappij is ver deeld in twee godsdienstige kampen, Katho licisme en Humanitairianisme, waarbij de strijd tusschen beide den vorm aanneemt van strenge wetgeving en bloedvergieten. Door de godsdienstwereld loopen slechts twee groote stroomen, geloof en ongeloof, alle andere stroomen en stroompjes zijn daarin opgenomen. De verschillende sekten zijn alle opgelost in de eene godsdienst der Menschheid. Een is slechts sterk genoeg ge weest om den drang te weerstaan: het Ka tholicisme. De meester der aarde is Presi dent van Europa en Tribuun van Amerika, die ook de Aziatische volkeren heeft opge nomen in de groote broederschap der menschheid. De aanhang van Rome wordt steeds kleiner, nagenoeg de geheele Katho lieke kerkgemeente wordt weggevaagd,van de aarde, slechts drie kardinalen zijn ontko men. Een van hen wordt tot Paus gekozen, de beide anderen sterven spoedig maar nieuwe worden benoemd. Onder de twaalf bevindt zich een Judas ,die het verblijf van zijn meester verraadt en dan zal de anti christ, de Meester der Aarde, het Pausdom, de Kerk, liet werk van Christus vernietigen. De laatste Paus leeft verborgen in Nazareth en op de plaats zelve vanwaar uit de Stich- zij hebben nu 3/4 jaar gearbeid met ter Zijn leer verkondigen ging, zal alles be- alle mogelijke folterwerktuigen jnartelen en slist worden. Twee honderd vliegtuigen on- mishandelen. Zijn laatste euveldaad zal zijn der de persoonlijke leiding van den Vorst hemelvaart zijn, of hij zal na verloop van drie jaren in een vurigen wagen opwaarts rijden. Daar aangekomen verslaat Christus hem met den adem van Zijn mond of met den uitroep: „gedood zij de Antichrist"! De voorstelling, die Adsos, de abt van Montier in de 10e eeuw aan de verdel ging van den Antichrist heeft gegeven, n.l. dat Michaël of Georgius hem doodt; de Antichrist wordt daarbij als' een draak voorgesteld. Het principe dezer voorstelling'moet beteekenen, dat de Antichrist was een verleider tot Goddeloosheid, een verleider der onschuld tot zonde, daT hij was een zoon des verderfs, die strijd voert tegen God en Zijn dienst. Andere schilders stelden den Antichrist hier voor als een monster met veel hoofden en horens. der Aarde hangen boven het plaatsje waar de laatste paus staat aan het altaar. De H. Mis is geëindigd en het Tantum'Ergo wordt aangeheven voor het ter aanbidding uitge stelde Hoogheilig Sacrament. „...Sneller en sneller kwam Hij nader, de erfgenaam der tijden en de Balling der eeuwigheid, de laatste jammerlijke Prins der opstandelingen, het schepsel tegenover God, blinder dan de zon, die haar licht begon te derven en de aarde die sidderde; en als hij naderde op dat zelfde oogenblik overgaande van de ijlste stoffelijke gedaante in de door zichtigheid van "een geestesvorm, wielde de drijvende kring achter hem aan, dansend als spookvogels in het zog van een schim- menschip... Hij kwam en de aarde, nog eens uiteengedrukt in haar trouw, kromp ineen en waggelde in haar de doodstrijd van ver deeld eerbetoon." Benson laat dan deze wereld in al haar glorie vergaan, het einde der tijden is daar! Het is een zeer fantastisch boek met een phaatastisch slot, dat indertijd veel ophef veroorzaakte. Benson is een kind van zijn tijd, hij zag den anti-christ heel anders dan vroegere geslachten hem gezien hebben, hij verbeeldde zich den eindstrijd tusschen het geloof en het ongeloof op geheel andere wijze. Het is dwaas om zijn verbeelding te wil len bedillen. Hoe immers zal eenmaal de eindstrijd gestreden worden en wanneer? Wij weten het niet zoomin als Benson het wist, zoo min als anderen het voor hem geweten heb ben. Maar dit weten we: valsche Christus sen en valsche profeten zullen opstaan machtig zullen zij zijn in hun titanische strijd tegen Christus en Zijn Kerk, doch dit weten wij óók: de poorten der Hel zullen die Kerk niet overweldigen. We weten niet hoe, we weten niet wanneer, doch de Galli- leeër zal overwinnen. Christus zal komen met groote macht en majesteit. (Nadruk verboden) zou zijn. In 1297 stelt Arnold van Villanova zijn komst vast tusschen 1300 en 1400. In 1321 verklaart een non op grond der lectuur van Johannes Olivi, dat hij reeds geboren was „et habebat ultra XX annos actatis". De voorzegging van Lehnin zag in Lode wijk van Beieren den Antichrist. Bartolomeus Jq,novesius uit Maloorca verwachtte heni met Pinksteren 1300. De geweldige Dominicaan Terrer schreef in 1412 aan Paus Benedictus Xill dat hij in 1403 geboren en thans reeds 9 jaren oud was. Ten jare 1401 profeteerde de H. Hildegardus hem ook. Meer dan 100 mannen en 300 vrouwen uit de mindere Lombardische bevolking traden in de 3e Or de van 4en H. Dominions en togen in 1420 onder Terrer's ordebroeder Manfred van Vercelli naar Rome, waar hun .Manfred „martyrium et victoriam contra A" beloofde. Sinds 1522 verwachtte Luther hem ook. Eveneens wist Rabelais: 1'Antichrist est déja né". En ongeveer het jaar 1550 vond men gedrukt: „AntiChristus, seu Prognosticate finis mundi". In 1574'is hij te Babylona op de grenzen van Labea geboren, daarna in 1578, en eindelijk in 1592 in de stad Consa. Laten we hem thans beschouwen in 't licht der volkssagen en het volksleven. Een bliksemstraal werpt hem ter aarde. On der he-vig gedonder en ontzettend hemel svuur verdelgt God hem door een zwavelre gen. Anderen zeggen, dat Michaël en Elias hem dooden. Ook wordt verhaald, dat Elias met een leger van engelen tegen hem ten strijde zal trekken, en hem te val brengt. Meyei: zegt in zijn Gcrmaansche Mytholo gie, dat de slapende keizer op het Waalser- veld met hem zal vechten, of van den Kyff- huizer tot den Olieberg tegen hem zal op trekken. De vuurschichten van den bliksem Gods zullen hem in de aarde slaan, waarna •hij gedoemd is om ter helle te varen, ter wijl de aarbodem openberst en hem ver slindt. Schönwerth zegt, dat in de Pfalz de men schen beweren, dat de bliksem, die hem bij zijne hemelvaart zal treffen, hem ter neder slaat, zoodat hij in duizend stukken barst; waar een der stukken nedervalt, gaat de aardbodem in brand. Ook zegt men, dat Elias hem in de zee werpt, en dat de aard bol na zijn terneerstorting een en al water massa wordt. Veertig dagen daarna zal de Heer ver schijnen, om algemeene gerechtigheid te doen. De heidensche volkeren hielden er reeds begrippen op na, die volgens Moubach in zijn Boek der Waerel- den veel overeenkomst hadden met de latere Antichristphantasieën. Het waren de nieuwe menschwordin-r gen of de zoogenaamde herschep pingen hunner goden als Wistnou en anderen. Een reus met ontelbare armen kon de reine, witte, door de lucht zwevende koe, die alle geluk aanbrengt, niet bemachtigen, dus niet vernietigen, teen zij weer naar den Koning der gelukzalige zielen terugkeerde. De reus trachtte den bezitter van het gelukaianbrengend beest te dooden,. maar werd op zijn beurt alle armen afgeslagen en ter dood gebracht.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 14