PRUIMING 1 e tm vic Leidsche Zwemclub. Qilder iiju- en 8mI' Afrijden LUCHtVAART MARKTBERICHTEN INGEZONDEN MEDEDEELING HEERENKLEEDING Colbert Costuums vanaf G.ö° Blauwe Costuums Demi Saisons Regenjassen. Gestreepte pantalons. Grijze Fïan. pantalons Beige Flan. pantalons Manchester pantalons 9.9° 3.eo 6.so 1.25 2.i° 3.5° 2.5° JONGENSKLEEDING vanaf 2.9° pikjes 1.65 2.9° chev. zg.0 c f manch. 79c Regenjjpjes 4.9° RTIKELEN vanaf no verhemden 'gen80verhemden fetten Heerenhoeden Sokken, Boorden, Dassen 1.10 i.®5 49 1.2S 79 29 1.5° 19 Haarlemmerstraat 143 De vechtpartij aan de Belgische grens. Naar Middelburg is overgebracht P. de N., 23 jaar, uit Koewacht, die verdacht wordt van mishandeling van den 24-jari gen P. te Stekcnc (Belgic), die aan de ge volgen is overleden. De aangehoudene ontkent. Stormschade te Groningen. De plotseling opgekomen storm heeft ernstig huis gehouden in de ter gelegen heid van de Groningsche lustrumfeesten versierde straten. Op de vischmarkt waren een honderd houten ramen, met oranje doek bespannon, ter breedte, van ongeveer 1.5 M. en hoog I a 5 M., aangebracht, waarvan al spoedig een groot gedeelte to taal uiteengeslagen werd. In de Brugstraat aan het A-Kerkhof en in de A-straat, waar eenzelfde versiering was aangebracht, was een klein gedeelte nog blijven staan, maar dit leverde voor het verkeer groot gevaar, zoodat de brandweer met een aan tal werklieden de doeken verder stuksloeg en de reeds uit elkaar gerukte ra-xnen op ruimde. Windhoos in Overijsel. Gistermiddag omstreeks -1 uur heeft zich boven het buurtschap Laag Zutphen (gemeente Zwolle-Karspcl) een windhoos ontlast. Van een boerenschuur is het dak dat uit gegolfde platen van asbest be stond, af geslingerd. Een der platen, heeft den eigenaar een arm verbrijzeld! Hij is naar het ziekenhuis te Zwolle overge bracht. Voorts is nog Tn kap van een hooiberg afgerukt zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Nabij Dalfsen is een rij van 15 eikenboomen ontworteld. Verder aangerichte schade is niet bekend. BUITENL. BERICHTEN DE BRAND BIJ SAN FRANCISCO. 200 huizen in de asch gelegd of beschadigd. Million n airs helpen b ij het blusschingswerk. Do geweldige brand, die, zooals gemeld, te Millvalley bij San Francisco de aan de Golf van San Francisco gelegen zomerver blijfplaats van vele millionnairs, heeft ge woed, was 24 uur na het uitbreken er van nog niet geheel gebluscht. Nog altijd be staat het gevaar, dat de vlammen naar an dere wijken zullen overslaan. Op een in de nabijheid der vuurzee gelegen heuvel reeks zijn reeds nieuwe'branden ontstaan. Naar gebleken is, brak de brand Dins dagmiddag op den Mount Tamalpais uit. Vandaar breidde hij zich s-nel uit over het Blyt.hed-Canion en bedreigde van tijd tot tijd zelfs de op 5 K.M. van den vuurhaard gelegen zakenwijk der stad. Dientengevolge 'wérden de in de nabijheid gelegen bankin stellingen en handelshuizen ontruimd, ter wijl het geld en de goederen zooveel mo gelijk in veiligheid werden gebracht. On der de talrijke vrijwilligers, die aan heb blusschingswerk deelnamen, kon men mil lionnairs en huispersoneel zij aan zij ont waren. Volgens de laatste schattingen bedraagt de aangerichte schade aanzienlijk meer dan een millioen dollar. Bijna tweehonderd woonhuizen werden in de asch gelegd of beschadigd w.o. zich verscheidene bevin den, die kostbare bibliotheken cn verzame lingen van kunstwerken en tapijten her bergden. Fabrieksbrand. Te Bennungen (Duitschland) is een groo- te fabriek van drie verdiepingen, gister nacht geheel door brand vernield. De schade is groot, maar wordt echter door verzekering gedekt. Noodweer in Beieren. Storm en hagelslag. Volgens een Wolff bericht uit Neuren berg zijn de plaatsen Oberölsback en All- dorf door een geweldigen hagelstorm ge teisterd. Talrijke personen werden door de hagclsteenen min of meer ernstig ge kwetst, een boer werd zelfs godood. Ook de bliksem eischfc twee menschenlevens. Verder vielen een hecle kudde schapen, talrijke hoenders en andere dieren ten prooi aan de vallende hagelsteenen. die ter hoogte van 30 c.M. den grond bedek ten. De storm rukte ettelijke daken van de huizen, verbrijzelde ontelbare venster ruiten, ontwortelde tallooze boomen en vernielde over een groote oppervlakte den te velde staanden oogst.. De aangerichte schade is niet te overzien. Hevige aardschokken in Perzië. Uit Asjraf, Amol en Barfaroesj in het district Mazanderan worden hevige aard schokken gemeld. VIERING VAN AMER IK A'S ONAFHANKELIJKHEID. Talrijke branden in alle deelen des lands. Als gevolg van de viering van den on afhankelijkheidsdag zijn op vele plaatsen in Amerika branden uitgebroken. In Brooklyn is een schade van niet min der dan een half mil il oen dollar aangericht door talrijke branden, *die waarschijnlijk door jongens zijn aangestoken. Verder zijn branden uitgebroken op een timmerwerf en in vier fabrieken. In verband hiermede heeft de commandant van de New York- sche brandweer, Doran, door middel van het gemeentelijke radiostation, een oproep tot. de bevolking gericht voor een waar dige viering van de onafhankelijkheid. In Midden-Calii'oriiië staan 200.000 acres land in brand. De affaire van de „Gazette du Franc". Tekort van 20 50 millioen francs. Thans is het accountantsrapport ver schenen over de boekhouding en bedrijfs leiding van de „Gazette du Franc". Het omvat niet minder dan 546 bladzij den en constateert, dat de afschrijvingen in het jaar 1928 ongeveer 150 millioen francs bedroegen. Dit financieel© succes werd voornamelijk bereikt, doordat de „Gazette du Franc" niet werd uitgegeven als een in relatie met de bank staand fi nancieel orgaan, maar als een onbaatzuch tige raadgever, die het Fransche crediet en de internationale schulden dienen wilde. Volgens de financieele deskundigen diende het blad slechts als middel, om de cliënt Me van de financieele ondernemin gen der „Gazette du Franc" te beïnvloe den. Madame Hanau wordt ervan beschuldigd, dat zij de haar in bewaring gegeven waar depapieren, ter dekking van beursspecu laties, direct nadat zij in haar bezit kwa men, heeft verkocht?. Het bedrag van" de op deze wijze wederrechtelijk verkochte pa pieren zou ongeveer 52 1/2 millioen franc bedragen. Madame Hanau richtte boven dien nog acht andere ondernemingen op, die o.a. de financieele rubrieken van ver schillende dagbladen verzorgden. In het rapport, worden ten slotte de activa op 130 millioen franc, de passiva op 189 mil lioen franc berekend. Indien het persoonlijk vermogon van Madame Hanau, dat op 30 millioen franc geschat wordt, daarbij wordt gerekend dan zou het tekort dus ongeveer 220 millioen francs bedragen. Verduistering bij eer. vakbond. De ..B. Z. am Mittag" meldt, dat hij den Neutralen Bond van Kantoorbedienden. (G. B. A.), deel uitmakende van de Hirscli -Dunkersche vakbeweging, een groote ver duistering is ontdekt, aangezien de bedrijf s directeur van de boekdrukkerij cn uii- geversmaatschappij van den Bond, dr. Ma- rius Matthiesen, met medeneming van eenige honderdduizenden mark naar Ar gentinië is vertrokken. Reeds vier weken geleden was hij naar Argentinië gegaan en dezer dagen seinde zijn vrouw, dat dr. Matthiesen ernstig ziek was en in een sa natorium moest worden opgenomen. In middels was men tot de ontdekking ge komen-, dat hij den zeer verantwoordelij ken veitrouwenspost, dien hij bekleedde, misbruikt had om vóór zijn vlucht een zeer groot bedrag op te nemen. Thans is geble ken, dat dr. Matthiesen zich reeds langen tijd bij zijn inkoopen voor de ondernemin gen, waarvan hij directeur was, heeft sehul dig gemaakt aan corruptie cn het aanne men van steekpenningen. Op deze wijze zou hij de G. B. A. reeds voor millioenen benadeeld hebben. Kindermishandelingen in opvoedings gesticht. Directeur en acht employe's veroordeeld. De directeur van een opvoedingsge sticht. te Studzieni (Polen) en acht em ploye's van het gesticht zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen varieerende van een maand tot- twee jaar, wegens het mis handelen der kinderen. De jongens werden in hun slaap met koud water begoten en moesten dan in hun nat bed slapon. Een jongen, die een poging had gedaan om te vluchten, werd zoo onmcnschelijk geslagen dat hij kort daarop stierf. Van een ande ren jongen werden de beenderen gebroken van een derde de gewrichten uitgerekt. Vrouw vergiftigt haar drie kinderen met gas. Woensdag heeft te Dresden-Trachan wo nende schoenmakersvrouw tijdens Je «afwe zigheid van haar man haar 3 kinderen in den leeftijd van een, drie en vijf jaar en zichzelf door gasvergiftiging om het leven gebracht. Toen de man thuis kwam, vond hij alle vier dierbaren dood liggen. Wat rle vrouw, die eerst 24 jaar oud was, tot haar daad heeft gebracht, is niet bekend. Plotselinge dood. Te Parijs zijn op het oogenblik de eind examens van het conservatorium voor too- neelspcl aan den gang, waarbij dc candi- daten in liet openbaar proeven van be kwaamheid afleggen. Een der leerlingen, een jongeman van 24 jaar, wiens bijzondere begaafdheid de bladen roemen, is gisteren, even nadat hij een fragment uit een stuk van Molière had gespeeld, achter de scher men plotseling dood gebleven. Een zonderling avontuur. De heer Willard Elliott is de vice-presi dent van de Hob art Trust Cy. te New York. Hij woont in New Orange in den Staat New Jersey en zegt door revolver- bandieten (uit Chicago) te zijn ontvoerd en zes dagen gevangen gehouden te zijn. Hij was goed behandeld door zijn ontvoer ders en had heel prettig met hen gepokerd en daarbijtwee dollar verloren. Ook was hij niet bestolen of mishandeld. Na in vrijheid te zijn gesteld werd Elliott in zijn. eigen auto naar de politic in een naburigo plaats gereden. Ook de ontvoerders hadden niet kunnen vertellen, wat hun drijfveer waa" „Zij had den bevel ontvangen". De Kanaal-tunnel. De Engelschc minister Thomas heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de com missie voor de Kanaaltunnel goed op schoot met haar arbeid en dat vóór het einde des jaars haar rapport kon worden tegemoet, gezien. London's verkeersproblemen. De Engelsche regeering heeft het voor Londen zeer belangrijke besluit genomen, dat de Londen sehe verkeersont werpen, waarbij de trans, de oninibusdiensten en de ondergrondsche spoorwegen in één groote verkeerscombinatie zouden worden vereenigd, niet door de regeering zullen worden overgenomen. Ned. Oest-Indïë Chineesc'ne koelies gearresteerd. Aneta seint- uit Medan: De Sumatra Post bericht, cTat ook op de onderneming Tandem, die gelegen is naast de onderne ming Tandem Hilir, waar eenige weken geleden een communistische organisatie ontdekt is. welke ten doel had. in het ge heim verzet te verwekken op de onderne mingen om vervolgens moorden te kunnen plegen op dc blanke leiders, thans Chi- neesche koelies gearresteerd zijn. Deze koelies staan onder verdenking van deel noming aan het complot op Tandem Milir, dat reeds aanleiding gaf tot een vecht partij. In totaal zijn thans reeds in ver band met deze verzetsaffaire 29 personen gearresteerd, die voor het grootste deel bekend hebben. De veldpolitie patrouil leert thans voortdurend in de omgeving van de beide ondernemingen. SPORT ZWEMMEN. LEIDSCH ZWEMFEEST. De nationale wedstrijden. Een dames-zwemfestijn. De nationale wedstrijden, die de Leid sche Zwemclub Zondag a.s. hoopt te hou den in de zweminrichting aan den Hooge Rijndijk te Leiden, staan in liet teeken. van een dames-zweanfestijn-, een gevolg van het bijna overweldigend aantal inschrijvingen der dames. Alle damesverecnigingen van eenige be- teckenis lie ben voor de nationale wedstrij den der Leidsche ingeschreven. Slechts O. D. Z. ontbreekt wegens deelname aan de wedstrijden der R. Z. C. te Rotterdam. Aan het nummer nieuwelingen .50 M. vrije slag voor dames is door niet minder dan 19 dames uit acht verschillende ver- oenighigon ingeschreven, t.w. It. D. H. D. Z.. A. D. Z., Hel IJ, Inter Nios, H. Z. en. P. O., de Zijl en L.Z.C. Daartegenover staan slechts 9 hccrcn- inschrijvingen in dit nummer. Voor het nummer 100 M. rugslag senio res zijn slechts 2 inschrijvingen ingeko men. Ook de deelname voor hel nummer 200 M. vrije slag voor lieeren is gering. Kenmer kend is zelfs wel, dat alleen de A. Z. hier uitkomt met 4 deelnemers, n.l. van Voorst (Olympisch estafette-zwemmer), Schol ten-, Hóogenstraten en Ambachtsheer. Voor het. nummer 100 M. vrije slag voc* dames hebben 9 deelneemster zich aange meld. onder wie Truus Baumeister (R. D. Z.), J. Kort hof f (H. D. Z.), Eva Smits (In ter Nos), die evenwel meer bekend is als schoolslag zwemster. Voor de 1 maal 50 M. wisselslag-estafet te hebben 7 van de bovengenoemde dames- veieenigingen ingeschreven. Alleen de H. D. Z. ontbreekt. Hot nummer 4 maal 50 M. wisselslag voor heeren zal wel gewonnen worden door de A.Z.. die alleen de L.Z.C. en de Zijl als tegenstanders heeft. Ook voor den schoolslag bestaat bij de nicuv. clingen onder de dames groote ani mo. Niet minder dan 23 deelneemsters heb ben zich voor het nummer opgegeven. Hetzelfde nummer voor heeren open voor leden van bij den Haagse hen Zwem- bond aangesloten vereenigingen, stond al leen open voor juniores, doch desondanks sclupvcn er slechts 3 ploegen in. Met het nummer schoon springen voor heeren is het nog erger gesteld.... Daar voor gaf niemand zich op. Voor het nummer schoonspringen voor dames werd slechts 1 inschrijving ontvan gen. Meer animo bestaat er voor het touw trekken. Negen damesploegen (R.D.Z. 3, Het IJ 2. A.D.Z. 2. L.Z.C. 1 en Inter Nes 1). Voor hetzelfde nummer voor heeren schreven 4 ploegen in (A.Z. 2, Dolfijn en L.Z.C. ieder 1). Tot slot wordt een waterpolowedstrijd gespeeld tüsschen de eerste heeren zeven lallen van de L.Z.C. cn dc A.Z. De onderlinge- en school- wedstrijden. L it de geringere deelname aan de wed strijden in het algemeen zou men kunnen afleiden, dat de slechte zomer zijn invloed danig doet gelden. Ook toot dc onderlingc- en schoolwedstrjjden is zulks liet geval. Deze wedstrijden, die morgenmiddag te half drie aan den Hooge Rijndijk aanvan gen, geven een tegenovergesteld beeld van de nationale wedstrijden op Zondag. De deolname der dames valt hier lang niet zoozeer te roemen. Alleen van de deelname der damesploegen van Gymnasium en Chr. H.B.B. is men verzekerdmisschien komt er nog één ploeg bij. Aan de wedstrijden der jongens wordt voor het eerst deelgenomen door de Mulo- sohool van den heer Hibma. Verder zijn er weer dc ploegen van de Chr. H.B.S,, dc Gem. H.B.S., het Gymnasium en de Am bachtsschool. Op het programma staat o.m. een vier kamp, waarin de vertegenwoordigers der scholen resp. 40 M. vrijen slag zwemmen, vèr-gooien met den polobal. eizwemmen en schoonspringen. De schooi, die in dit het hoogst aantal punten behaalt, is winnares. Hieraan wordt deelgenomen door de drie middelbare scholen. Voor het meisjesnum- mer is het gymnasium nog alleen. Er wordt polo gespeeld tussohen een heerencomb. van dc L.Z.C. en een dito H.Z. en P. C., benevens tusschen de da mes L.Z.C.I en een versterkt dameszeven- tal van de H. Z. en P. C. Het programma vermeldt verder hot kampioenschap van Leiden popduiken voor heeren open voor leden van L. Z. O., de Zijl en Leidsche Reddingsbrigade. Tien deelnemers hebben hiervoor ingeschreven. Aan den wedstrijd om den Van Bpall- beker, 100 M. vrije slag, wordt deelgeno men door de heeren E. Munting, A. Smink en J. P. Buys. Als niéuw nummer vermeldt het pro gramma het gearmd zwemmen, waarvoor 15 paren hebben ingeschreven. Hopen we nog slcchtsi, dat de tempera tuur de eerstvolgende dagen wat milder zij, opdat de zwemfeesten zich in ruim be zoek mogen verheugen INGEZONDEN MEDEDEELING. ZATERDAG 6jlUli a.s., nm. 21/- in deZw|minric ting, HOOGE RIJNDIJK Entrée f O.SO 15W VOETBAL. DIOC. HAARL. BOND. R. K. S. V. „Meerburg", Zoeterwoude H.R. Zondag a.s. zal de vriendschappelijke ontmoeting plaats hebben tussche-n de drie elftallen van „Meerburg" en van S. B. C. (Groenendijk). De wedstrijden vangen aan als volgt: „Meerburg" Jun.S. B. C. Jun. half een. Meerburg" IIS. B. C. II, 2 uur. „Meerburg" IS. B. C. I, 3.30 uur. Teneinde aan deze wedstrijden een spannend karakter te geven, zijn oorn- eenige sportliefhebbers medaillees uitge loofd, wij raden daarom iedereen aan, Mcerburgers en Groenendijkers, deze inte ressante wedstrijden te komen zien. Dc wedstrijden zullen plaats hebben op het Meerburgterrein aan den Hoogen Rijn dijk nabij de R. K. Kerk. LEIDSCHE VOETBALBOND. Om den Lugdunum-beker. Leidsch N. V. B. XI—E. D. O. op Zon dag 7 Juli a.s. te half drie n.m. op het L. F. C.-terrein. De N. V. B. Elftalcommissie heeft voor bovengenoemden wedstrijd het Leidsch- N. V. B.-elftal als volgt samengesteld: Doel: Duffels (L. F. C.). Reserve: D. v. d. Berg (Lugdunum). Achter: Heijmans (Lugd.), Wondergem (U.V.S.). 'Reserve: B. Bekkering (Lugd.). Midden: Mon te-ba (L.F.C.), van Well (Lugd.) aanv., J. Segaar (L.F.C.). Reserve: J. Bekkering (Lugd.). Voor: P. Raar (Lugd.), v. d. Laan (Lugd.) A. v. Leeuwen (L.F.C.), C. de Roo (Lugd.), Peter (LLV.S.). Reserve: N. de Bruin (U. V. S.). H. Laman (U. V. S.): Spelers en reserves worden verzocht te twee uur op het L. F. C.-terrein aanwezig te zijn en bij eventueele verhindering zulks omgaand te melden aan het Bondsbureau Nieuwe Rijn 26. SCHERMEN. Geslaagde schermdemonstratie. Met een automatisch treffer- aan w ij zin g-apparaa t. Men meldt uit Den Haag aan de „Msb.": In de schermzaa-1 Bouillet heeft gister avond een uitstekend geslaagde demonstra tie plaats gehad met 'het electrisch treffer- aanwijzingsapparaat, welke demonstratie o.m. werd bijgewoond door Z. Exc. jhr. v. Karnebeek. oud-Minister van Buitenland- sche Zaken cn Commissaris van H. M. de Koningin in de Provincie Zuid-Holland, den Franschcn gezant en den bekenden Belgi schen schermer P. Anspach. Om de zuiverheid van het apparaat aan te toonen werden enkele partijen getrok ken, eerst volgens de gewone methode met een hoofdsee<^jdant en vier secondanten. In deze partijen ontstonden enkele ge vallen van twijfel omtrent de geldigheid der treffers, terwijl in de daarop volgende partijen, welke met behulp van liet toestel ^werden gemaakt dat op 1/50 'seconde was afgesteld verrassende resultaten werden verkregen. Alléén zuiver toegebrachte steken brach ten de verlichting van den getroffen scher mer in contact, terwijl het electrische schelgeluid werd in werking gebracht. Een prachtig voorbeeld werd verkregen met een attaque, welke door het over- groote deel der aanwezige juryleden als treffer werd geannonceerd, doch waarbij geen contact werd verkregen, zoodat nu de geldigheid uitbleef. Coup double kwamen met het apparaat niet voor. wat op zich ook reeds veel zegt. Alhoewel het een eenigszins vreemd ge zicht is de schermers met electrische dra don aan een toestel verbonden le zien, weegt dit niet op tegen de zuiverheid van rechtspraak, welke door dit apparaat wordt verkregen. Een stout stukje. Vliegtuig en luchtschip. U:it Lakehurst, waar het groote vlieg veld, levens luchthaven van de Amerikaan- sclie marine gelegen is, wordt een kranig stukje van vliegkunst en manoeuvreer vaar digheid gemeld. De Los Amgeles, het bekende groote luchtschip van de Amcrikaanschc marine, bevond zich in de lucht. De marine-vlieger Gordon vloog er na«ir toe en slaagde er tot driemaal toe in, zijn vliegtuig aan het luchtschip vast te leggen en er daarna weer van los te komen. DELFT. 4 Juli. Boter 1.902.20 per K.G. Aanvoer 127/8 5/16 wegende samen 2590 K.G. Handel vlug. Vee. Vette koeien 180425, kalf- koeien 1903S5, vaarkoeien 150275, magere varkens 2276, nuchtere kalve ren S—26, biggen 12—26, paarden 100 325, rundvleesch per K.G. 1.10Ó.95 0.85, Aanvoer 166 runderen, 13 paarden, 4 graskalv., 149 magere kal v., 11 schapen of lammeren, 660 varkens, 659 biggen, 5 geiten of bokken. UITHOORN. 4 Juli. Kaas. Op de kaasmarkt aangevoerd 70 partijen. Prijs Goudschc kaas le soort R.M. 5053, id. 2e soort 4449, zonder R.M. 43—48. Handel matig. KATWIJK a.d. RIJN. 4 Juli. Groen- tenveiling. Due of York 11.20, idem drielingen 0.500.70, Eerstelingen 1. 1.00, id. drielingen 0.600.70 per kist van 25 K.G. Peen per 100 bos 5.007. Aanvoer: 340 kisten groote aardappelen, 40 kisten drielingen. 5800 bos peen. BOSKOOP, 4 Juli. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Ophelia 30 cent. Golden Ophelia 3537 cent, Marcel Rouyer 50 cent, Iladley 5032 cent. Cl. Pernet 1.071.25, Columbia 36 et., But terfly 41 ct., Mac Keiler 50 ct., Bouche 10 et., Rosalandia 40—51 ct., Paul Scarlet 5565 ct., van Rossen 3841 ct. Diversen per bos: Gladiolen 40 ct., Pioenen 8797 ct., Campanula 20 ct., Delphinium 10 ct. W0UBRUGGE, 1 Juli. Eierenveiling. Aanvoer 3210 stuks; kippeneieren 5.75— 1 6.40. eendeneieren 5.305.S5, per 100 stuks; ka-as 0.340.92. boter f 1.701.80. per K.G. Handel vlug.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8