de 1S75 M.-golf op de 1071 M. niet veel uit gaven zullen medebrengen. g. Het onvermijdelijke ongerief, dat' do tijdelijke regeling voor de omroeporganisa ties medebrengt, wordt gelijkelijk over die organisaties verdeeld. h. Dat een algemeen omroepstation, wer kende op de 1071 M.-golf meer storing zal veroorzaken aan den dienst van dc radio- bakende (radiophores), luchtvaart en an dere niet voor liet nbaar verkeer be stemde diensten, dan het station Schcvenin- gen-Haven, omdat dit laatste uitsluitend het gesproken woord overbrengt en dus met een smalleren frequentieband kan vol staan, terwijl bovendien laatstgenoemd sta tion met minder energie werkt cn dus een kleinere werkingsfeer heeft. De Tweede Kamerverkiezingen. Een incident te X ij m e g, e n. Men schrijft uit Nijmegen aan de „Msb." Naar wij vernemen is protest aangC-tee- kend legen de handelwijze van den voor zitter van stembureau 50, alhier, den heer Krui'zinga (8. D. A. P.) die een kiezer ver boden had een procfstcmbiljet der R. K. Staatspartij in het stemhokje mee te nc-, men. Hiertegen werd door mr. Prinzen protest aangeteekend. KERKNIEUWS 0. L. VROUW TER NOOD TE HEILO. Mgr. Aengcnent brengt het Pauselijk geschenk. Dinsdagmorgen op hel feest van O. L. Vr. Visitatie bezocht Z. D. H. mgr. J. D. J. Aengenent de bedevaartsplaats van O. L. Vr. ter Nood le Heilo. om daar liet ge schenk, dat Z. D. H. bij zijn jongste be zoek aan de H. Stad van den Paus mocht ontvangen, aan1 het beeld van O. L. Vr. Ier Nood te bevestigen. In de groote overvolle bedevaartskapcl droeg de bisschop vervolgens een pontifi cale H. Mis op. Onder deze H. Mis ontvingen vele geloo- vigen de H. Communie uit de handen van den Bisschop. Om half twaalf had de hulde aan den bisschop door de Heil o'er jeugd' plaat s en de overdracht van hot Pauselijk geschenk. De belangstelling van de zijde der ka tholieke Kennemers was enorm toegeno men honderden hadden zich voor de de votie-kapel verzameld, waar zich ook het koor der schoolkinderen had opgesteld. Een lange rij van bloemen en pa lm en dragende bruidjes verwelkomde mgr. Aengenent aan den ingang van het terrein cn zong hem een lied van hulde en dank toe. De voorzitter van de bisschoppelijke commissie prof. H. Nolet sprak hierna den Bisschop toe en deelde mede, dat het co mité binnenkort aan Z.D.H. plannen hoopt voor te leggen voor de stichting van een waardig heiligdom op deze*plaats. De Ken- nemers, aldus spr.. roepen U aanstonds geen vaarwel toe, maar een tot wcersziens; •/.ij hopen IT het volgend jaar hier weer te zien om definitef op deze plaats een nieuw heiligdom toe te wijden aan Maria. In Zijn aniwoord op deze toespraak wees mgr. Aengenent er op, dat deze dag een gloriedag is voor Maria en haar goddel ij ken Zoon, doch ook voor mgr. zelf. Na mens Z. H. den Paus, aldus de Bisschop, kom ik de beeltenis van deze Lie:e Mce- der sierenhet is daarom voor mij een dag van groote vreugde, omdat weer m mij levendig wordt de herinnering aan het moment, dat ik he: geschen1: ontving van den Paus. Die zeide. dat he-t Hem een groote vreugde was, op deze wijze mede ic werken, om de oude devotie tot Maria die hier in vroegere eeuwen bestaan heeft, te 'hernieuwen. Dit stemt ons tot dankbaar heid. Mijn vreugde wordt, echter vergroot, als ik denk aan de toekomst, waarin de Ma- ria-devotie zal toenmen,_ ten zegen voor ons Ken nemer land. Deze plechtigheid zal zijn liet uitgangs punt tot opleving van de Middeleeu .vsche Maria-devotie in deze streken. Deze plech tige gebeurtenis houdt een belofte in voor de toekomst en ik vertrouw, dat er nieuwe blêemen van deugd en heiligheid zullen verschijnen in ons laad in het algemeen en in ons bisdom in het bijzonder. Doch er zijn ook eenige zwarte plekken, die ik even wil laten zien. Ten eerste, dat er zooveel, zoo buitengewoon veel gemeng de huwelijken voorkomen. Hai de stroom niet tegen te houden is. doch is aangezwol len en onrustbarende afmetingen heeft aangenomen. Ten tweede, dat duizenden, vglc duizenden, die toch de genade van het II. Doopsel ontvangen hebben, vervreemd zijn van de Kerk en op het kleed' der on schuld geen prijs meer stellen. Maria echter zal zorgen, dal deze scha duwplekken zullen verminderen; de slrcom der gemengde huwelijken zal door hare •hand worden tegengehouden, en de \er- vreemding van zoovelcn zal door Hare voorspraak eindigen, laten wij dat vandaag aan Maria, vragen. Laten wij- bij elk bc- reelc aan deze devotie-kapel de twee inten ties gedachtig zijn, dan vertrouw ik, dat door Maria's voorspraak deze twee den- keie schaduwzijden zullen verdwijnen. Nadat het, applaus bedaard was, zong het kinderkoor onder leiding van kapelaan van Buuren een lied ter eere van Onze Lieve Vrouw ter Nood. tekst van kape laan van Buuren. muziek van L. van Voicht. Terwijl alle aanwezigen hierna het Mag nificat uil jubelden, werd door Haarlem s Bisschop de Rozenkrans bevestigd aan het Mariabeeld, dat le midden van een zee van palmen1 en. bloemen en waslicht prijkt. Mgr. Aengenent zeide nog. dat hij vol gaarne beloofde, om, wanneer in de nieu we kapel het 25-jarig beslaan van de ople ving der Maria-dovotie gevierd zal worden, weer hier te zullen verschijnen. Mot ap plaus en juichend hoera geroep werd deze mededeeling beantwoord. Hierna schonk nigr allen zijn Bisschoppelijken zegen waarmede deze indrukwekkende, plechtig heid geëindigd was. BENOEMINGEN. Bisdom Roermond. Z.D.H. Mgr. L. J. A. Schrijnen, Bisschop van Roermond heeft op hun verzoek eervol ontslag verleend aan dc weleerw. hecren P. A. de Bruyn als pastoor te Sevenum en H. H. Huymans aJs pastoor te Ottersum, en heeft benoemd tot pastoor te Seve- nnm den weleerw. heer J. H. Wismans, te Ottersum den weleerw. heer J. H. J. Ker- bosch, die professor was aan hel Bis schoppelijk College te Weert. heeft belast met de oprichting van een nieuw Rectoraat te BroekhemHout- hem den weleerw. heer S. B. E. M. J. Janssen», die professor was te Rolduc. Gouden Priesterfeest van Kardinaal Van Rossum. Zooals bekend is, viert Kardinaal van Rossum in het komende najaar zijn gou den priesterfeest. In verband daarmee vormen zich thans een Eere- cn een Huldi gingscomité, om den hoogen Jubilaris de 'gelukwcnschen van Katholiek Nederland aan te bieden. In de eerste week van September hoopt Zijne Eminentie een bezoek te brengen aan zijn vaderland en bij die gelegenheid in de St. Willibrord te Amsterdam een Pon tificale H. Mis van dankbaarheid op te dragen, waarna, zoo stelt het Uitvoerend Comité zich voor, de jubilecrende Kerk vorst gehuldigd zal worden in een daartoe belegde feestvergadering en Hem namens Katholiek Nederland een feestgave zal worden aangeboden. H.H. D.D. H.H. de Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland hebben be reids in het Eere-Oomité zitting genomen, welles samenstelling evenals die van het uitgebreide Hukligings-comité overigens nog niet- bekend is. De leden van het Uit voerend Comité zijn: Jhr. Cb. Ruys dc Bcerenbrouclc, Voorzitter; Mgr. Dr. A. C. M. Kchaepman; Mgr. Dr. B. Eras: Mgr. Prof. Dr. J. Hoogveld; de heer W. J. R. Dreesmann; Dr. Th. Verhoeven, Directeur van het R. K. Centraal Bureau voor On derwijs en Opvoeding, Bezuidenhout 275, 't-Gravenhage, Secretaris-penningmeester. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Door auto aangereden en gedood. De 40-jarige schilder 8. te Xijland (bij Sneek) is gisterenmiddag door een auto aangereden en in een sloot geworpen. Hij werd levenloos uit de sloot gehaald. Ernstige auto-ongelukken. Een jongen overreden en gedood. Gistermiddag circa 5 uur werd in de Marktstraat te Oldenzaal het circa 10-ja- rig zoontje van den heer A., wonende, in de Emmastraat, door een met steenen ge laden vrachtauto overreden. Het knaapje werd naar een naburige woning vervoerd, waar het kort daarop overleed. Ook werd gistermiddag omstreeks 4 uur het 8-jarig zoontje van den heer K. alhier, door den auto van den heer 8. overreden. Ernstig gewond werd het jongetje naar het Ziekenhuis overgebracht. "Steiger ingestort. Een werkman ernstig gewond. Gisterenmiddag is op den Graafschen weg t-e Nijmegen de steiger ingestort van een in aanbouw zijnd huis. De 20-jarige opperman P. A. T., uit Wijchen, stortte van een groote hoogte, maar kwam op zijn beenen terecht. Hij werd echter zwaar gewond door neerval lende steenen. Door de politie wordt een nader onder zoek naar het ongeluk ingesteld. Tot nu toe bleek, dat een koppeling van den stei ger was gebroken. Nader wordt nog gemeld: Tusschen 12 uur en half een ïs een fa milie, wonende aan den Essenb.urgsingcl te Rotterdam, gaan stemmen. Bij thuis komst bleek er te zijn ingebroken. Een ijzeren geldkistje met f 200 was gestolen. Buren hadden een onbekenden man gezien, van wien een signalement is opgegeven. Om half drie is een man in de Saft- levenstraat gekomen, heeft zijn fiets tegen pand 6 gezet en is de woning van den heer B. G. Meyer, inspecteur van politie binnengegaan, waar hij in een slaapkamer is ontdekt. De man is naar de verandah gevlucht en heeft zich langs de goten laten afglijden naar den tuin van liet benedenhuis. Daarna is hij verder ge vlucht, op de manier, welke wij in het blad van gisteren reeds hebben beschre- Het bleek de 36-jarige bankwerker IL W. te zijn. Het signalement van den vermoedclijken inbreker in het pand van den Essenburgsingel klopte nauwkeurig met dat van den aangehoudene en weldra viel hij door de mand. Hij bekende inder daad deze inbraak te hebben gepleegd. Het geldkistje heeft hij leeg in de Scliïe gegooid. Het geld is bij huiszoeking in zijn woning gevonden. Hij is opgesloten. Ongelukkige val. Te Groningen is de 24-jarige schilder B. M. uit Zuidhorn bij werkzaamheden aan de Noorderhalte (spoorwegstation) van een 3.50 M. hooge steiger gevallen en met ernstige inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis vervoerd. Geen speelgoed. Een 5-jarig zoontje der familie N. te Schinveld vond in den kolenstal een pa troon en begon daarmede te spelen. De patroon ontplofte en twee vingertjes der rechterhand werden geamputeerd. Boven dien bekwam het ventje een diepe wonde aan een been. Op last van den genees heer is de kleine naar het hospitaal over gebracht. Ernstige ontploffing. Gisterenavond heeft een ontploffing plaats gehad in liet in het Vcrbindings- kanaal te Groningen liggend jacht, dat eigendom is van den heer Ruys te Rot terdam directeur van de Rotterdamsche Lloyd. De kapitein van het jacht wilde bij afwezigheid van den loods benzine in laden, maar goot deze in een verkeerd gat, waardoor zij onder in het schip vloei de, waar een primus stond te branden. Hierop volgde een ontploffing en ontstond brand. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dab het inwendige van het jacht geheel door het vuur werd vernield. De kapitein van het jacht dc heer, Blom, en de kapitein van een naast liet bran dende schip liggende bootje vap. de Shcll- maatschappij werden beiden ernstig ge wond. Ook een brandweerman, die in het water was gesprongen en zich aan het gloeiende want vasthield, liep ernstige verwondingen op. De gewonden werden door een dokter uit den buurt verbonden. Ongeluk bij schietoefeningen. Men meldt uit Den Helder aan de „N. B. Oii. Gisterenmiddag had aan boord van H.M. pantserboot Grunö tijdens oefeningen met evn mitrailleur no. 3 een ernstig onge luk plaats. Door een nog niet opgehelderde oorzaak bleef een patroon in den loop steken. Bij het zoeken naar dc oorzaak is de patroon in den warmen loop ontploft/Daarbij werd de marinier Kee zwaar gewond aan het rechteroog, de sergcant-constabol Vliet werd aan het linkeroog gewond. Beiden werden naar Leiden getransporteerd. Lui tenant ter zee Bax werd niet ernstig ge wond aan een der handen. Het rechteroog van Kec is verwijderd moeten worden. Bij Vliet heeft men ope ratief moet. ingrijpen, doch hij zal beide oogen kunnen behouden. HET M00R0-MYSTERIE TE ROTTERDAM. Het hernieuwde onderzoek. De merkwaardige vondst van het bloed bevlekte ijzer in. het pand van dc X. V. de Haas Jr.'s Handelsmaatschappij, zeven maanden na den moord, wordt natuurlijk van groot belang .geacht in het nog steeds onopgeloste mysterie, wie Lans vermoord kan hebben, schrijft de ,,Msb." Terwijl politie en justitie hieromtrent geen mededeelingen willen verstrekken, kunnen wij toch melden dat de vondst van dit ijzer vooralsnog niet als al te gewichtig beschouwd behoeft te worden. Het ijzer is eenige dagen geleden ge vonden bij het schoonmaken van het por taal dus op dezelfde verdieping waar het lijk van Lans lag, tusschen een hoop oude •rommefl. Het is een uifcgesmeed breekijzer, dat voor yelerlei doeleinden gediend kan heb ben. De bloedsporen welke er op zijn aange troffen. zijn scheikundig onderzocht, waar bij is komen vast te staan, dat dit bloed behoort tot dezelfde bloedgroep als het bloed van den heer Lans. Dit op zichzelf behoeft echter nog geen bewijs te zijn,'dat dit bloed ook inderdaad van den vermoorde afkomstig is, immers menschenblocd wordt onderscheiden in slechts enkele groepen, zoodat er in Ne derland eenige millioenen menschen zijn, wier bloed eveneens behoort tot dezelfde bloedgroep als dat van het slachtoffer. Over hel breekijzer ziin vele gissingen te maken. Men kan natuurlijk aannemen dat hiermede Lans vermoord is, dat de moordenaar het na zijn misdaad te heb ben gepleegd, heeft verborgen, doch na eenige dagen toen het politie-onderzoek was afgeloopen, het weer voor den dag heeft gehaald en tusschen den rommel op het portaal heeft neergelegd. In dat ge val zou het een nieuwe aanwijzing kunnen beteekenen tegen van O., omdat deze de gelegenheid heeft gehad, verscheidene dagen na den moord op het kantoor nog te komen cn te werken zooals hij ook vroe ger deed, nl. zonder te worden gecontro leerd. Het- is moeilijk aan te nemen dat dit ijzer terstond na den moord in den hoek van liet portaal is neergelegd, de politic heeft ook hier gezocht en toen. niets ge vonden. Evenmin mag worden aangenomen dat het tot het materiaal heeft behoord, dat geregeld of af cn toe op de zaak gebruikt werd; immers dan had iemand van het personeel het moeten missen. De vraag hoe dit merkwaardige even tueel e bewijsstuk op dc verborgen plaats waar het gevonden is, terecht kwam, is dus nog niet opgelost. Aan den verdachte is het getoond, hij zegt er niets van af te weten, ook niet of het al vroeger op dc zaak is geweest. Een oogenblik aangenomen dat van O. onschuldig is, staat dus de veronderstel ling open, dat dit breekijzer al dan niet bevlekt met het. bloed van Lans of van iemand anders, eenigen tijd na den moord of wellicht pas kort geleden ter plaatse is gedeponeerd, door iemand die van de heele affaire meer af weet en op deze wij ze politie en justitie op een dwaalspoor tracht te brengen. De verdachte hoopt dat de politie door deze vondst het spoor van den dader zal vinden. Voor zoover.de verdediger van van O. mr. v. d. Meer ons kon mededeelen, zijn er op het ijzer geen vingerafdrukken meer gevonden. De geheele vondst, zoo lang na den moord, is dus op zich zelf nog geen stuk van overtuiging, hoewel zij in combinatie met eventueel e nieuwe gegevens mis schien van waarde kan worden. Wat nu het opnieuw geopende onder zoek betreft, over het algemeen zijn hier door voor zoover wij konden vernemen nog geen bijzondere resultaten bereikt. Men herinnert, zich de opzienbarende verklaring van den agent Brons, die in zijn pro ces-verb aal van 16 Juni neerschreef, dat hij op den avond van den moord te omstreeks half zeven voor het raam van het kantoor van de Haas, terwijl de gor dijnen waren opengeschoven een man in hemdsmouwen eenige keef en heeft zien bukken. Deze verklaring werd van groot belang geacht, omdat, van O. beweert dien avond niet in hemdsmouwen te zijn geweest en o.a. uit het Boèrengat een overhemd is op- gevisclit, dat aan v. O. paste, doch geen bloedvlekken vertoonde. Dit laatste behoefde echter geen bewijs te zijn, dat er ook geen. bloed op geweest was, omdat het bedoelde overhemd gerui- men tijd in het water had gelegen en door een proefneming kon worden vastgesteld, dat alle bloedsporen op een stof als waarvan dit overhemd was gemaakt, to taal verdwijnen, wanneer het evenlang als dit, in het water had gelegen. Doch door de verklaring van Brons werd de overhemdskwestie, die men aanvanke lijk bij de behandeling der zaak had ver waarloosd, plotseling weer van belang. Brons heeft verklaard, dat hij, hoewel over den man in overhemd in zijn oor spronkelijk verbaal kort na den moord, niet gerept was, dit mondeling aan den inspecteur Hermans heeft medegedeeld. Dit wordt, door den inspecteur nadruk kelijk ontkend. Het is zeer onwaarschijnlijk, dal Brons gelijk zou hebben, want al zeide hij ter te rechtzitting dan ook, dat „om politioneeïe redenen" van zijn mededeelingen geen ge bruik was gemaakt, mag men toch veilig aannemen, dat een politie-inspecteur een dergelijke verklaring, die zelfs voor den leek uiterst belangrijk is, niet zal ver- waarloozcn. Het onderzoek naar de mogelijke juist heid van do verklaringen van Brons heeft daarom in het nieuw onderzoek buitenge woon veel aandacht gevraagd. Hoewel door proefnemingen ter plaatse is komen vast (e staan, dat iemand, die zooals Brons, langs heb hek fietste, iemand in het verlichte kantoor heeft kunnen zien en ook heeft kunnen opmerken of zoo iemand bukte, wordt de jJfesiticvc verkla ring van den agent aanmerkelijk ver zwakt door zijn vroeger optreden. Hij was de man, die, zooals wij destijds meldden in de rustige Polafiensfcraat /.on der eenige voldoende aanleiding schoten in de lucht loste (waardoor de man tus schen haakjes slechts zeer licht gestraft is). Hij is de agent geweest, die bij een in braak in de suikerfabriek van 8. Maas en Zonen in de Van Spaanstraat met een po litiehond een onderzoek instelde en om dat hij daarover een in het geheel niet juist rapport uitbracht, is hij verwijderd uit de zgn. hondenbrigade en ten slotte wer den zijn verklaringen van thans nog min der geloofwaardig, doordat al zijn agen ten-collega's, die met hem in geregeld con tact waren, voor den rechter van instructie gehoord zijn en in 't geheel niets kunnen herinneren van de bevindingen van Brons op den moordavond of, en dat zijn er slechts zcor weinigen, dit zicli slechts zeer vaag herinneren. Toch is de bedoelde agent als mededeel zaam bekend, hetgeen o.a. is gebleken door zijn mededeelzaamheid tegenover burgers in de omgeving waar hij woont, ge durende dc dagen van de behandeling dei- zaak voor de rechtbank. Over "dezeil agent wordt dan ook een uitvoerig rapport uitgebracht door den commissaris Dijkstra, waardoor de recht bank haar houding tegenover zijn verkla ringen zal weten te bepalen. Voor de overige is de hernieuwde instruc tie aan het werk met de deskundigen in zake de bloed spatten. De benedendeur van heb pand van de Haas is daartoe in beslag genomen en wordt nader onder zocht, juist omdat over de grootte van de bloedspatten hierop, ter terechtzitting geen juist oordeel kon worden verkregen. Ten slotte blijft het psychiatrisch en physiek onderzoek van Van 0„ waarom trent nog geen resultaten bekend zijn. Dat hierdoor nieuw licht in de zaak zou ko men is echter moeilijk aan te nemen. De stand van zaken is dus vooralsnog niet belangrijk gewijzigd. Wat het breek ijzer zal opleveren? Het is nog niet te zeggen. De rechtbank zal de nieuwe behandeling der zaak vermoedelijk reeds in. het begin van October onmiddellijk na de vacantie beginnen. Vermoedelijk blijft in elk geval tot dien datum het moordmysterie Lans, althans voor de buitenwereld, een mysterie. Het ijzer herkend als eigendom der firma. Het afgeplatte, bloedbevlekte stuk ijzer op het portaal in een kast van de N. V. de Haas gevonden thans is gebleken dat men hier met een vijl te doen heeft van ongeveer 40 c.M. lengte, een platte cn een omgebogen kant, is door een expeditie- knecht R„ die in den tijd dat het drama geschiedde in dienst der firma was, posi tief als het eigendom van de zaak her kend. Deze getuige verklaarde, de vijl vroeger meermalen te hebben gebruikt bij zijn werk. Na den moord heeft hij het ding niet gemist, omdat hij het niet meer noodig had. Tot op zekere hoogte krijgt door deze verklaring de vondst eenigszins meer waarde. BRANDEN. Brand in een opslagplaats. Gisterenavond omstreeks elf uur werd brand ontdekt in een opslagplaats van fusten en duigwerk van de N.V. Machinale Kuiperij Electra aan de Koningin Wilhel- mi na ha ven te Vlaardingen. Met een brand slang op de waterleiding van de fabriek werd. door eigen personeel water in de rookraassa gespoten, terwijl inmiddels de brandweer werd gealarmeerd. Voorbijgan gers brachten een in de poort van do fabriek staanden met duigen geladen vrachtauto naar buiten. Dc motorspuit was spoedig ter plaatse. Het bleek echter, dat zij geen hulp behoefde te verleenen. De schade is gering. Boerderij afgebrand1. Nabij Telbert (Gr.) is Dinsdag, ver moedelijk door het broeien van hooi, de boerderij van E. Land geheel afgebrand. Alles was verzekerd. Bakkerij uitgebrand. Dinsdagmiddag brak brand uit in dc bakkerij van de Bevcrwijksche rogge- broodfabriek te Beverwijk. De voorraad houtmot, welke diende als brandstof voor de ovens en die op de bakkerijzolders was opgeslagen, was oorzaak, dat heb vuur zich zeer snel uitbreidde, zoodat de brand in den aanvang een fel karakter droeg. De brandweer was zeer spoedig met 'de motorspuit ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dar de bakkerij geheel uitbrandde. Dc winkel bekwam belang rijke waterschade. Vermoedelijk hebben vonken uit den oven den brand veroorzaakt. Alles was verzekerd. De besmettelijke ziekte in het Kamp te Waalsdorp. Het gevaar geweken. De kampcommandant te Waalsdorp meldt: Ingevolge beslissing van den Militairen Geneeskundigen Dienst mogen de solda ten^ gedetacheerd, bij de Stormsehool, die eenigen tijd geïsoleerd waren wegens een geval van besmettelijke ziekte, naar hun garnizoen terug keeren. Hieruit blijkt, dat voor verdere besmet ting geen vrees bestaat en dat er voor ge lanceerde alarmecrende berichten absoluut geen grond is. Brutale inbraak te Rotterdam. De inbreker gegrepen. Gistermiddag is een uiterst brutale in braak gepleegd in pand no. G aan de 8aft- levenstraat te Rotterdam, waarin wonen de families P. Ph. van Cleef en B. G. Meyer. De lieer des huizes van laatstge noemde familie is inspecteur van politie, zoodat. deze inbraak op klaarlichten dag nog een extra brutaal tintjo heeft. Zoodra men had ontdekt, dat er een inbreker zich in het pand bevond, is alarm gemaakt en do politie heeft zoo snel mo gelijk uitgebreide maatregelen genomen. In middels is dc inbreker, die zich ontdekt zag, op de vlucht geslagen. Voor dc straat zijde kon hij niet meer weg. Daarom is hij naar den achterkant gegaan, waar tuinen liggen. In zeer snel tempo is hij over tal van schuttingen geklommen, waardoor hij al spoedig terecht kwam in een brand gang, die met een hek uitkomt in de Och- tervcldstraat cn wel in dit op het voor malige land. van Hoboken döodloopende gedeelte. Van deze straat is- hij vervolgens over heb hek geklommen, dat deze straat scheidt van het opgespoten terrein, waarna hij dwars over het veld wegholde in de richting van den Nieuwen Binnenweg. In dien tusseheniijd was een uitgebreide ach tervolging op touw gezet, waarbij dc poli tie tot driemaal toe revolverschoten heeft gelost, om den vluchteling tot stilstaan te dwingen. Deze trok er zich evenwel niets van aan en rende verder, waardoor hij al gauw voor de sloot terecht kwam, die tus schen het opgespoten terrein en den Nieu wen Binnenweg ligt. Zonder aarzelen wilde hij over deze bieode sloot springen. Hij is evenwel mid den in het drabbige water terecht geko men. Toen hij aan den kant krabbelde stonden daar reeds drie agenten op hem te wachten. Hij werd gegrepen en per po litieauto naar het bureau aan dc Witte de Wifrhstraafc overgebracht, wa.ar hij is opgesloten. Of hij wat heeft gestolen is nog niet_ bekend. Het gebeurde heeft na tuurlijk in de buurt veel consternatie ge wekt. Inbraak. Te Kethel ïs ingebroken in de woning van den heer P. L. van der 8. Er is een bedrag van f30 aan contanten ontvreemd, zoomedeenige gouden en zilveren siera den ter waarde van f.200. Met ƒ2000 er van door. Gisterenochtendbemerkte men in een der groote hotels te 8cheveningen, dat de boekhouder, de heer A. A. R. niet op zijn kantoor was. Een onderzoek in de woning van den lieer R. wees uil, dat hij sinds eergisteren avond niet thuis was geweest. Dc directeur, die een en' ander verdacht vond, keek'de kas van het hotel na, waar over do boekhouder het beheer had. Het bleek, dat alle aanwezige contan ten waren verdwenen. Naar men tot he den kan nagaan, wordt een bedrag van ruim 2000 vermist. Het vermoeden be staat echter, dat een nauwkeurig boeken onderzoek een grootcr bedrag zal aanwij zen. De boekhouder zou eergisterenavond bij het verlaten van het kantoor het gelei mede hebben genomen, en er zich in alle waar schijnlijkheid mede uit de voeten hebben gemaakt. De politie heeft een verzoek tot opspo ring cn aanhouding van den boekhouder per réZlio rondgezonden. Doodslag aan de Nederlandsch-Belgische grens. De correspondent van de „N. R. Crt." te Brussel meldt: Te Koewacht, in Oost-Vlaanderen, op oen paar honderd meter van de Neder- landsche grens, kwam het tot een gevecht tusschen twee jonge mannen, een Neder lander en een Belg. Deze laatste, zekere H. Placquet, werd door een messteek in den buik getroffen en stierf tijdens zijne overbrenging naar het ziekenhuis te Sint- Nxcolaas. De moordenaar, Dc N. geheeten, vluchtte over de grens, maar werd gear resteerd en in het huis van bewaring te Middelburg opgesloten. -3

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6