TRIANON DE GROOTE BEPROEVING ATHLETIEK. Dc kampioenschappen van den Z. H. A. B. Onder zeer groote belangstelling wérden gisteren op 'b AS.C.-terrëin te Oegstgeest de wedstrijden om de kampioenschappen van den Zuid-Holla'ndschen Athletiekbond gehouden. Dank zij de groote deelname en de goede organisatie, die in handen was van den Leidschen Athletiekkring, is dit atliletiektourrtDoi goed geslaagd, al werk te het weer niet ten volle daartoe mee. Door den harden wind bleven de presta ties van het gewone gehalte, wat echter niet wegnam, dat er vele malen goede en spanne...„Ié nummers te zien werden gege ven. De tijden in diverse loopnummers zijn er trouwens het beste bewijs van. De 100 M. voor Z. H. A. B.-leden werd door v. Tongeren (Pro Patria) geloopen in den goeden tijd van 11.9 sec. In hetzelfde nummer voor dames kwam mej. Aenge- nendt (Hygiëa-, den Haag) als eerste aan vóór Mej. Briejer (Brunhilde), die haar wel voortdurend bedreigde, doch toch niet kon passeeren. Voor het nummer S00 M. was zeer veel deelname. De Feijenoorders Nieuwland en Wink leverde hier de beste prestaties door beslag te leggen op lsten en 2d en prijs. Veel belangstelling bestond er ook voor de 5000 Meter, in welk nummer Rooiak- kèrs van D. H. C. aanvankelijk de leiding had, doch na twee ronden werd hij ge passeerd door den Pro Patria-man Baars Steiïiinan, die tot aan het eind goed vol hield en won met vrij groot verschil op J. W. Wolf van Vlug en Lenig, slechts een 20 tal seconden boven het Nederlandsche record blijvend. Het nummer 400 Meter was geheel voor Feijenoord, want Jansen, Visser en Looij wonnen hun series, zoodat het een fraaie Feijenoord-finale werd, waarbij de krach ten der deelnemers elkaar niet veel ont liepen. De 1500 M. hardloopen was voor den A. 8. C.'er Bronsgeest, terwijl Gubbels bij het snelwandelen 1500 M. zijn goede eigen schappen weer toonde, doch in M. Engel man een waardig concurrent vond. De U. V. S/er Meerburg legde weder om beslag op liet kampioenschap speer werpen met een worp van 49.15 M., al bleef hij daardoor beneden zijn eigen prestaties en beneden het Ned. record, dat 53.92 M. bedraagt. Een poging van mej. „Milfleurs" van Hygiëa. (Den Haag) om het Ned. record hoogspringen met aanloop te verbeteren mislukte. Zij haalde „slechts" 1.55 M. Het laatste nummer was 4 maal 100 M. estafette voor dames, waarin Hygiëa uit Den Haag een mooie kans op de overwin ning had. Door verkeerd overnemen van de laatste deelneemster werd de ploeg echter gediskwalificeerd en kwam Brunhil de uit Leiden als eerste aan gevolgd door Nieuw Brunhilde uit Leiden. De uitslagen der diverse nummers lui den aks volgt: Driekamp B. (100 M. hardloopen, kogel- stooten, verspringen): 1- Rro Patria. Rob terdam 9107.50 punten; 2. Thor Gouderak 8(571.80 punten; 75. Sparta Delft- 8315.10 punten. Driekamp C'. (als boven): 1. Hellas, Den Haag 0553.40 punten; 2. Thor Gouderak 586-4.20 punten; 3. Olympia Den Haag 51559.10 punten. Driekamp dames: (als boven) 1. Brun hilde Leiden 8192.12 punten; 2. Nieuw Brunhilde,Leiden 6563.48 punten. 100 M. hardloopen Z. H. A. B.-leden: 1. J. van Tongeren Pro Patria Botterdam 11.9 sec.; 2. P. M. Beyen Thor Gouderak 12 sec.; 3. T. van der Linden D. F. G. Dor drecht J2.1 sec.; 4. J. M. de Vreede Haug- sehe Politie Sportvcreeniging. 400 M. hardloopen: 1. J. Jansen Feijen oord Botterdam 55 sec.; 2. H. Visser idem 55.2 sec.3. L. Looy idem 55.4 sec. 100 M. hardloopen. (nieuwelingen): 3. A. 't Hart Pro Patria Botterdam in 12 sec.; 2. L. Neef Laakkwartier Den Haag in 12.1 sec.; 3. W. Kronshorst Sparta Delft, in 12.4 sec.; 4. Th. L. de Waele Het Noorden te Botterdam. SOO M. hardloopen: 1. P. Nieuwland Feijenoord Botterdam in 2 min. 5.4 sec.; 2. C. A. Wink Feijenoord in 2 min. 8 sec.; 3. F. C. du Hen D. F. C. Dordrecht in 2 min. 9 sec.; 4. J. van de Henst Te Werve Den Haag. 1500 M. hardloopen: 1. J. Bronkhorst A. 8. C. Leiden in 1- min. 19.4 sec.; 2. B. J. v. Gelder O. D. T. Botte rd a pi in 4 min. 29.2 sec.; .3. J. Sinitlenaar Laakkwartier Den Haag; k J. Diekhaus Graaf Willem II Den Haag. 5000 M. hardloopen: 1. N. G. Baars Stei- hëman Pro Patria Botterdam in 16 min. •2.3 sec.; 2. A. W. de Wolf VI. en L. Den Haag in 17 min. 10.4 sec.; 3. Rooiakkers D. H. C. Delft, in 17 min. 27.4 sec.; 4. J. W- Wolï VI. en L. Den Haag. 'Snelwandelen 1500 Meter: 1. C. Gubbels Pro Patria Rotterdam in '6 min.' 32,6 sec.; 2. M. Engelman Pro Patria Botterdam in G min. 33.6 sec.; 3. P. Engelman Pro Pa tria Rotterdam. Hoogspringen, met aanloop: 1. J. Ham-, stra. VI. cn L. Den Haag 1.75 M.; 2. H. Vliegen tha-rt Sparta Dordrecht 1.65 M.; 3. L. de Haan Sparta Delft 1.60 M. Verspringen met aanloop: 1. G. Lamorée D. O. S. Schoonhoven 6.56 M.2. T. van Ier Linden D. F. C. Dordrecht 6.25 M.3. H. Vlicgenthart Sparta Botterdam 5.95 M. Speerwerpen heeren: 1. S. Meerburg U. V. S. Leiden 49.15 M.2. G. Vogelaar, Thor Gouderak 43.30 M.3. W. Kronshorst, Sparta Delft 42.53 M. 4 maal 100 M. estafette heeren: 1. Pro Patria .Rotterdam in 46.6 sec.; 2. Thor Gouderak in 48.8 sec.; 3. Sparta Delft in 48.9 sec. 2000 M. relais: 1. Feijenoord Rotterdam; 2. Pro Patria Rotterdam; 3. Zwaluwen Den Haag. Speerwerpen dames: 1. mej."Ie Nobel Hygica Den Haag 25.60 M.2. mej. II. Leeksma Hygiëa Den Haag 21.82 M.; 3. mej. A. Snel Brunhilde Leiden 21,15 M. Hoogspringen met aanloop dames: 1. mej. „Milfleurs Hygiëa Den Haag 1.55 M.: 2. mevr. Slobbe —-MalIon Quick Gouda 1.40 M.; 3. mej. .1. H. Leeksma. Hygiëa Den K: n.a 1 .(0 M Aengenent Hygiëa Den Haag in 13.4 eec2; 2. mej. M. Briejer Brinihilde Leiden in 1&5 sec.; 3. mej. H. Kips Olympia Den Haag in 13.8 sec.x 4 maal 100 M. estafette dames: 1. Brun hilde Leiden in 57.3 sec.; .2 Nieuw Brun hilde Leiden 58 sec. SO M. hardloopen juniores: 1. D. Bozen- daal Donar Leiden in 10.8 sec.; 2. M. Smit Thor Gouderak; 3. A. van der Eem Hellas De n Haag. 60 M. hardloopen adspiraa td amesL mej. II. Kips Olympia Den Haag in 9.2 sec.; 2. mej. L. Backer Nieuw Brunhilde Leiden in 9.3 sec.; 3. mej. B. Kuster Nieuw Brunhilde Leiden. LAWNTENNIS Kampioenschap tweede klasse. Voor het kampioenschap der tweede klasse speelde Leiden I gisteren tegen Ace II. De Leidenaars verloren met 61. WIELRENNEN. De kampioenschappen van Nederland. Op de Stadion-Wielerbaan werden gis teren de wedstrijden om de kampioenschap pen van Nederland, uitgeschreven door de Nederlandsche Wielren Unie, voortgezet, •nadat Zaterdag de series waren verreden. Door het slechte weer in den voormiddag was de belangstelling slechts ma-tig. Tegen het begin van de wedstrijden werd het droog, doch een scherpe wind stond dwars over de baan. De uitslagen der wedstrijden zijn als volgt: Kampioenschap sprint amateurs over 1 K.M.: 1. A. Maizarac 3 punten; 2. J. W. M. Roestenburg 6 pnt.; 3. B. Leene 9 pnt. Kampioenschap sprint onafhankelijken over 1 K.M.: 1. J. B. M. Pijnenburg 3 pnt.; 2. M. J. P. va-n' der Leur 7 pnt.; 3. J. G. Lone 8 pnt. Kampioenschap sprint profs over 1 K.M. 1. P. D. Moeskops, 3 pnt.; 2. J. Meijer 7 pnt.; 3. G. P. Leene S pnt. In den wedstrijd over 6 K.M. voor nieu welingen was de uitslag als volgt: 1. J. Homma 10 pnt.; 2. B. Domhof 7 pnt.; 3. L. van der Buit 6 pnt. en 4. J. de Wolf 5 pnt. In een troostwedstrijd voor de niet in de demi-finales van het kampioenschap sprint voor onafhankelijken en profs geplaatste renners, een afvalwedstrijd, was de uitslag als volgt: 1. A. Ransckaert; 2. W. Metz; 3. J. M. Krunder. Vervolgens had de voor wedstrijd over 100 K.M. met motorgangmaking voor profs plaats. Deze wedstrijd had een eentonig verloop en het tempo was zeer langzaam. In heb eerste uur was 521/. K.M. afgelegd. Op de helft- van den wedstrijd (na 50 K.M.) was de stand als volgt: 1. J. Storm; 2. T. Vermeer; 3. J. F, Anspach (twee ronden achter); 4. M. van der Wulp (twee ronden achter); 5. L. Th. Leene (vijf ronden ach ter) en 6. F. A. Wiersma (elf ronden ach ter). De uitslag over 100 K.M. luidt als volgt: 1. J. Storm dn 1 uur 57 min, 22 sec.; 2. M. Van' der Wulp (twee Tónden achter); 3. T. Vermeer (vier ronden achter); 4. L. Th. Leene (vijf ronden achter). Anspach en Wiersma waren afgestapt. De beide eersten komen de volgende week in den wedstrijd om het kampioen schap tegen Snoek, Schlebaum, Leddy en Blekem-olen. Vervolgens werd gereden om het kam pioenschap van Nederland sprint 1929 over 1 K.M. De uitslag van dezen wedstrijd was als volgt: 1. P. D. Moeskops (tijd laatste 200 M. 13 seconden); 2. A. Maizarac_ (an derhalve lengte achter); 3. J. B. M. Pijnen burg (een lengte, achter Maizarac). •De dag werd besloten met een wedstrijd om heb kampioenschap van Nederland over 30 K.M. Kampioen werd J. P. van Kempen in 46 min. 11/5 sec. De classificatie is als vólgt: Onafhankelijken: 1. N. J. W. Krens (den Haag); 2. P. van der Horst; 3. S. W. Slcsker. Profs: 1. J. P. van Kempen; 2. A. Rarischaert; 3. B. Brilman. Amateurs: 1. A. W. A. de Graaf; 2. J. A. Bremer; 3. W. Dompeling. De wedstrijden duurden tot. ruim half acht en waren des middags om half drie aangevangen. M0T0RWIELRIJDEN. Het zilveren jubileum van de K. N. M. V. Zaterdagmiddag namen de feesten, die door de K. N. M. V. zijn georganiseerd ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan te Alkmaar een aanvang. Nadat de deelnemers aan een sterrit zich te Haarlem hadden verzameld vertrokken zij van daar om twee uur, onder leiding van den heer Zeegers Veeckens naar Alk maar. De Vereeniging V, V. V. aldaar trok om drie uur met een zevental auto's de deel nemers tegemoet, en heette hen bij aan komst aan de grens der gemeente welkom. Namens V. V. V. bood de voorzitter mr. J. P. Bosman den heer Mulock Houwer, voor zitter der K. N. M. V., een lauwerkrans aan, versierd met oranje-groene linten, ter wijl hij de jubileerende vereeniging harte lijk welkom heette in Alkmaar. Hierna gingen de ruim honderd deelnemers naar het Stadhuis, waar de jubileerende Ver eeniging in de raadszaal officieel door het gemeentebestuur werd ontvangen. De aanwezigen werden hartelijk welkom geheeten door den burgemeester, mr. W. G. Wendelaar. Nadat ververschingen waren rondge diend, volgde een thé-dansant in ..De Har monie", waar een diner werd gegeven. Dc avond werd'besloten met een cabaret voorstelling. Gisterochtend werd er een tocht gehou den naar Bergen aan Zee en des middags één uur begonnen in het sportpark dc groote jubilcum-grasbaaOwedslrijden, waar aan de bekendste rijders deelnamen. Dc uilslagen van de gisteren door de Vereeniging ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Alkmaar georga niseerde motorwedstrijden luiden als volgt: Klasse A. (machines 250 cMki) 1. Lang- muur. 2. Moeges, 3. van der Ploeg. Klas-c 1» cM3 nipi.wpliiigftrA 1 Klasse D. (500 c5£.3 nieuwelingen). 1. Bierhorst, 2. d© Graaf, 3. van Dinter. Klasse E. (Juniores: 350 cM.3) I. Kuyper. 2. d© Ituiter. Klasse F. (Juniores: 500 cM.3). 1. de Rui ter, 2. van Dinter, 3. Quaglieni. Klasse G. (Seniores 350 cM.3). 1. Bever- dam, 2. van. den Berg, 3. van Pelt. Klasse (Seniores 500 cM.3) 1. Hamers- veld, 2. Rijk, 3. van Pelt. ZWEMMEN. Het Sportfondsenbad geopend. Te Amsterdam had Zaterdagmiddag in tegenwoordigheid van ongeveer 3000 spaar ders-aandeelhouders de officieele opening plaats van het groote Sportfondsenbad aan de Linnaeusstraat, op heb terrein van cle voormalige Oostergasfabriek aldaar. De openingsrede werd uitgesproken door wethouder Walrave Boissevain, die na mens het gemeentebestuur gaarne deze plechtigheid verrichtte, niet alleen om het feit zelf, doch bovenal om de grootste en mooiste overdekte zweminrichting van Europa in de hoofdstad va-n Nederland te mogen inwijden. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de heeren Wellenbach voor den Ne- derl. Zwembond, Bierlee voor den Ned. Bond voor het redden van Drenkelingen, G. Blitz, voorzitter van Het IJ, mevr. Triebels, namens de Hollandsche Dames- De wedstrijden van Het IJ. Zus Braun v.erbefc.erfc het wereldrecord 300 M. v r ij e n s 1 a g. Tijdens de gisteren gehouden zwemwed strijden van de zwemvereeniging „Het IJ" in 'het nieuwe Sportfondsenbad te Amster dam, slaagde Zus Braun er in om het we reldrecord over 300 Meter vrijen slag met 2/5 sec. te verbeteren. De afstand werd afgelegd in 4 minuten 19 sec. Bovendien slaagde zij erin op de 200 M. vrijen slag het Europeesche en Nederland- sche record te verbeteren niet l/o sec. Haar tijd was 2 min. 47 3/5 sec. Bij de wisselslag-estafette voor dames slaagde O. D. Z. erin de 4 x 50 M. af te leggen in 2 min. 36 1/5 sec. Hiermede is het oude record van 38 1/5 sec. geslagen. De ploeg bestond uit de dames: Grendel, Del wel, Lejeune, Zus Braun, De voornaamste, uitslagen dezer zwem wedstrijden luiden als volgt: 100 Meter vrije slag voor heeren: 1. H. van Essen (Het IJ) 1 min. 4 1/5 sec.; 2. G. van Voorst ('A. Z.) 1 min. .4 4/5 sec.; 3. van der Moer <H. V. G. B.). 200 Meter vrije slag voor dames: 1. mej. Braun (O. D. Z.) 2 min. 47 3/5 sec.; 2. mej. J. Grendel (O. D. Z.). 200 Meter rug^lag heeren: 1. Voogd (Het IJ); 2. van der Kamp (Dolfijn); 3. Hofman (Het IJ). 5 x 50 M. vrije slag Estafette heeren: 1. „Het IJ"; 2. U. Z. C.; 3. „Haarl. Zwem- en Poloclub". "Na déze wedstrijden y^lgden twee wa- terpolowedstrijden, waarvan de uitslagen de volgende zijn: „Het IJ IÏU. Z. G. II 3—2; „Het IJ" I-U. Z. G. J 2-2. zwemclub, Oster, Robterdamschen Zwem bond, die allen hun beste wenschen voor het Sportfondsenbad uitspraken. De heer Kramers, president-commissaris van de maatschappij, dankte alle sprekers voor hun welgemeende- woorden. Den ini tiatiefnemer van dit groot-sch opgezette zwembassin, mr. J. A. C. Bierenbroodspot, werd hulde gebracht in den vorm van een grooten gedenksteen, welke in den hal een blijvende herinnering vormt. Bovendien werd een Sportfondsenbeker aangeboden, welke volgens, de bedoeling der gevers, door een aantal vooraanstaande personen uit de zwemwereld, jaarlijks, in interna tionale wedstrijden zal worden bevochten. Na- het officieele gedeelte loste wethou der Boissevain het eerste startschot, waar op drie adspira-nten over een guirlandever- siering in het water sprongen. Hierna volgde een demonstratie van enkele IJ- zwemmers. Een recordpoging over 300 M. van het IJ-lid Van Essen mislukte, door dat de zwemmer wegens kramp in de bee- nen moest opgeven. WATERPOLO. Overzicht, De competitiedag van gisteren heeft weer twee gelijke spelen opgeleverd. L. Z.G. kon slechts éénmaal tegen D.J.K. het net vinden, terwijl de Amsterdammers slechts uit een strafworp konden scoren. De tweede, wedstrijd was die tusschen Het IJ en de U.Z.C. Ook hier werd het resultaat een gelijs spel, waardoor thans alle in deze afdeeling gespeelde wedstrij den, op één na, in gelijk spel zijn geëin digd. Wel een bewijs, dat de krachten der diverse ploegen elkander niet veel ontloopen. De stand is liiei' thalns als volgt: gsp. gew. gl. vrl. v.t. pt. U. Z. C. 4 1 3 10-5 5 L. Z. 4 3 3-3 3 Het IJ 2 2 3-3 2 D. J. K. 3—21 3-8 2 In de andere eerste klasse heeren- afdeeling won de A. Z. met 52 van De Maas. Dolfijn heeft hier thans ongesla gen de leiding, terwijl G. Z. .0. met drie verloren wedstrijden onderaan staat. L.Z.C.—D.J.K. 1—1. In een slecht gespeelden, vrij forschen wedstrijd heeft de Leidsche Zwemclub gis teren haar derde gélijke spel geboekt te gen De Jonge Kampioen uit Amsterdam. Het was een ontmoeting, rijk aan over tredingen, die zoo talrijk waren, dat het spel er danig cloor -ontsierd werd. Het was gelukkig, dat de leiding in 'handen was bij een scheidsrechter als d'e heer De Boer, uit Gouda, die het spel dooi en door kent en ook zelf menigen wed strijd tegen beide vereenigingen gespeeld heeft, zoodat we van hem konden zeggen, dat hij zijn Pappenheimers kende. De weinige doelpunten, die er gemaakt wer den, waren oorzaak, dat de verschillende spelers, die wegens de een of andere over treding uit het water werden gezonden, ge ruimen tijd niet aan het spel konden deelnpmen wan rrloor dil. achter do lijnen werd verwezen, gelukte het den Amsterdammers te doelpunten, zoodafc de ploegen weer volledig werden. De Leidsche Zwemclub verscheen met een invaller, terwijl D.J.K. volledig was. Na het Ijeginsignaal is de eerste aanval voor do thuisclub, doch "Buys raakt op het laatste oogenblik den bal kwijt en de da delijk hieruit volgende aanval der gasten eindigt met over schieten. Uit een goed aangegeven bal na een vrijen wotp schiet Buys het leer juist naast. Even latei- heeft Elzinga een mooie vrije kans, doch Mousset keert liet venijnige schot. Vele vrije worpen worden aan beide zijden toe gekend, doch zij leveren alle niets op. Als de gasten een goeden aanval opzetten, denken we hen de leiding te zien nemen, doch Goekoop weet liet leer corner te werken. Deze levert niets op en als El zinga den bal krijgt toegespeeld, geeft hij op het juiste oogenblik over aan den in valler der L.Z.G. die met een goed ge plaatst schot zijn club de leiding geeft (10). Buys heeft vrij spoedig een goede kans, om de score te verhoogen, doch weer is de Amsterdamsche keeper pre sent. Daarop worden twee spelers, van iedere partij één, wegens te vroeg weg zwemmen uit het water gezonden en on middellijk daarop moet nog een Amster dammer wegens overtreding binnen de 4 Mefcerlijn het water verlaten. De toe gestane strafworp wordt door Elzinga ge nomen, doch door Mousset gehouden. Dan volgt er een corner op het L.Z.C.-doel, waaruit Enzinga den bal vrij krijgt, maar als hij opzwemt, wordt er voor rust ge floten. Na de hervatting wordt het spel er niet fraaier op. Wederom wegens overtreding in het strafworpgebied wordt Van Ingen achter de lijn gezonden, maar de straf worp wordt door een D.J.K.-er tegen de bovenlat geschoten. Met 5 tegen 5 spelers wordt de spelkwaliteit er begrijpelijker wijs niet beter op en het pleit wordt ten slotte. in liet voordeel van D.J.K. be slecht, als ook Van Helvert het water moet verlaten. Thans weet D.J.K. echter den strafworp te benutten en is de stand gelijk (11). Dan kunnen de vijf gestrafte spelers weer aan het spel deelnemen, doch hoewel er nog enkele minuten te spelen overblijven, is geen van beide partijen meer in staat in den stand verandering te brengen, zoodat de L.Z.G. hiermede haar derde gelijke spel boekte. Wedstrijden De Zijl. Morgenavond te 8.15 uur speelt de Zijl I in de zweminrichting de Zijl tegen Haar lem I en de Zijl III tegen N. Z. C. V. Om het kampioenschap van ueiden en Omstreken. Sedert de vorige opgave is in den stand van dezen wedstrijd een belangrijke wijzi ging gekomen. Hadden voordien alle deel nemers nog theoretisch kans"óp het. kam pioenschap, thans zijn er nog slechts twee spelers overgebleven, n.l. ïhr. O. J.; Goud smit en G. Bosscha, die kans hebbpn de le plaats te bereiken. De uitslagen der ge speelde partijen waren de volgende: W. H. v. d. Nat Ja*.W. H. Bosscha 1/2 1/2, Van der Nat— G. Bosscha 0—1, W. H. Bosscha—'W. Demmeudal 1.0, W. H. Bos schaMr. C. J. Goudsmit 01 en W. Goud» smitG. Bosscha afgebroken partij. De stand is nu de volgende:' G. Bosscha 5 1/2 uit 8, Mr. G. J. Goud- smit 5 uit 8, W. H. Bosscha 4 1/2 uit 9, W; H. v. d. Nat Jr. 4 uit 9, W. Demmendal 3 1/2 uit 9, en Dr. C. II. Hins 2 1/2 uit 7. De partijen, die Dr.TIins nog moet spelen te gen GoUdsmit en tegen G. Bosscha zullen dus de beslissing brengen, voorts in het bij zonder de afgebroken partij GoudsmitG. Bosscha., waarin Goudsmit beter staat (;1 paard meer, 1 pion minder). Over deze gespeelde partijen nog het volgende: Van der Nat-—W. H. Bosscha. Geweigerd Damegambiet, waarin wit bij den lien zet een pion kon winnen. Hij verloor dan ech ter de koningin in ruil voor twee torens. Br waren ook nog andere mogelijkheden, deze waren niet zoo gemakkelijk voor het bord na te rekenen en wit nam den pion niet. Na afruil der voornaamste officieren besloot men bij den 27en zet tot remise. Van der NatG. Bosscha. d4 opening met loopers op b2 en g7, zwart stond wel jets beter en kreeg twee loopers voor twee paarden. Nu maakte wit met deze paarden een verkeerde manoeuvre, waardoor hij cèn paard verloor. Hierna moest hij de partij verliezen en gaf op. W. H. BosschaDemmendal. Fransche partij, waarin het Spaansch toeging. Reeds in de opening verloor wit een pion, kwam. niettemin kort daarna winnend te staan, verzuimde deze mooie gelegenheid, waar na zwart verreweg het beste stond. Door eeri foutzet verloor zwart nu de qua-liteit. Niettemin behield hij nog winstkansen, maar vergooide deze door slechte voort- zetting en gaf ten slotte nog een officier cadeau, waarna hij opgaf. W. H. BosschaMr. Goudsmit. 4 Paar denspel; Wit speelde de partij zwakjes, verloor eerst een pion, daarna dc qua-liteit. Na afruil van de officieren moest hij toen in het eindspel verliezen. Mr. GoudsmitG. Bosscha. Sicüiaui. Wit ruilde bij den 9en zet zijn looper voor het paard op c6, wat algemeen als een ver- sterking va-n het zwarte centrum wordt ge acht. In den verderen loop van het spel won zwart een pion. Wit meende door af ruil van stukken een paard terug te zullen winnen, wat echter niet opging. Zwart kreeg thans een win'ststand, maar maakte later een blunder, waardoor hij een looper verloor. Hierna is de aprtij afgebroken. Het verloop was aldus: Siciliaansche opening. wit: Mr. C. J. Goudsmit, zwart: G. Bos scha. 1. e4 c5 2. Pf3 Pc6 3. d4 cd4 4. Pd4: Pf6 5. Pc3 d6 6, Le2 e6 7. 0-0 Lc7 S. Le3 a6 9. Pc6: bc6: 10. f3 0-Q 11. Pa4 Tb8 12. b3 Dc7 13. Del d5 14. Ld3 Ld6 15. Dh4 de4: 16. fé4: Lh2:'f 17. Dh2 Dh2 :t IS. Kh2: Pg4:f 19. Kg3Tê3: 20. Tf3 f5 21. Tel f4t 22. Kf2 c5 23. Kgl gó 24. Pc3 g4 25. Tf2 g3 26. Td2 a'5 27. Pdl Pg4 2S. Lelt Kg7 29. Td6 Tb6 30. Te2 Pf6 31. Pc3 PeS 32. TdS Lg4 33. Ted2 h5 34. Pa4 Tb7 35. Pc5 Te7 36. TaS Tf6 37. TddS Td6 38. a4 h4 'l 39. Td6: Pd6: 40. TgSt Kf6 41. Tgl: Pc4: 42. bc-4: Th7 43. Pd3 h3 afgebroken. De toonaangevende Cinema van Leiden presenteert iederen avond: Het groote Kunstwerk van ..Paramount" Een film die geheel Leiden en Omstreken moet zien! Wat de Leidsche bladen schrijven liet Trianon-Theater heeft deze week weer eens teen anti-oorlogsfilm op het programma gebracht, die getiteld is: „De Groote Bepro\ing". Het is een film ge maakt voor Fflankrijk, .omdat de Fran- schen- nog nietVm^sHaorlogsfilm hadden en men kan dc^Cesdionwen als een der beste,zoowd/vai\spel, fotographie. en techniek. De film wo^dt zoo goed gespeeld, iiizonderhreid de moedVrol, dat men a'f en toe een traan uit het ooWmoet wegp/nkevr en het ook een groote beproeving \vordt voor den toeschouwer. Waarlijk het: is'éen' film, die het aanzien ten volde waard is en die wij boven vele andere oorlogsfilms preferceren. Het 'bijprogramma bestaat uit een dol komische film, getiteld: „De Kermis- klanten", waarin Ohcster Gonklin en Mary Briand de hoofdrol vertolken. Zij trachten de toeschouwers gedurende de honderden meters film door hun komische uitbeel dingen aan het lachen te krijgen, h/tglen ten volle gelukt. Mét liet journaal en' een vermajj#£ijlfe Lwee-aoter is het program van „Ti'iaiion" voor deze week voltooid cn ook zeer zeker een bezoek óver waard, „Trianoa". De groote beproeving, eigenlijk Fran sche Moeders" geheeten, is een Fransche oorlogsfilm van Amerikaanse!) maaksel. Hierom quali'ficeeren wij deze oorlogsfilm als een Fransche, omdat zij niets anders -geeft dan een zeer realistische uitbeelding van wat de Fransche soldaten en niet minder de Fransche Moeders in den groe ten wereldoorlog leden en deden. Dus.... wéér een oorlogsfilm. maar als u daarvoor langzamerhand de schouders begint op te halen, dan dient u nu hiermede even te wachten, want deze film is een staaltje van onover troffen film- en regie-kunst, die diepe ontvoering weet le wekken. In alles wat treft, ligt diep of aan dc oppervlakte een tegenstelling verscholen. Bij „De Groote Parade" was dit het drama van den oorlog en de humor van enkele soldaten, te midden daarvan die- telkens een opluchting teweeg bracht en het drama der menschenslackting des le scherper deed uitkomen. Hier ligt die tegenstelling veel dieper, hier is zij veel scherper. Hier is liet de vreeselijke oorlogstragiek op zich zelf, de P doodj de verminking, het ruwe en gevoel- Aiocr'zo, de slachting op zichzelf en daar tegenover het gevoel van Moeders en vrouwe.n. die hun dierbaren verloren. Het. treft jmdiep in deze film, die deze twpo smarten afwisselend uitbeeldt op de Aqeest^ vërheven wijze. En.de film is objectief. Het bééldt uil. de heldenmoed van het geheelc Fransche volk, zonder den vijand uit den oorlog le 'treffen en daarom is deze oorlogsfilm tevens een vredeSfil'pi. Als lijpn wist, -wat deze groote beproe ving' isi zou liet deze week zéker storm loopénl Om Jdeze indrukwekkende film heen staat een luchtiger programma, dat aan gename ontspanning brengt. Een uitgebreid journaal, een dwaze Christie-comedie en na dc pauze een groote klucht: „De Kermisklanten", die een aaneenschakeling js van Amerikaan- sehen filmhumur en origineele dwaas heden. Een programma dus, dal wij zonder vrees voor tegenspraak van harte kunnen aanbevelen. „Het Volk": ....Zij is spannend, van het begin tot het eind. Er wordt goed, uitstekend zelfs, gespeeld. Zij is een staaltje van knappe filmkunst. Kortom, het is een film ylie het bekijken alleszins waard is. „Het Vaderland": deze zeer breed opgezette film uil- muntend geregisseerd is. Dat er prachtig'1 momenten in voorkomen. Dat U haar ge boeid zult zien. .Het spel is zéér goed Iederen avond na het vertoonen van dit groote kunstwerk een geweldig applaus. Vanwege de kostbaarheid kunnen dergelijke films alleen vertoond worden in uw „TRIAN0N" Plaatsbespreking dagelijks van 11-3 uur; Telefoon 2375

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8