BUITENL. BERICHTEN Puistjes Ned, Oost-Indië KERKNIEUWS FAILLISSEMENTEN Doodelijk ongeluk. Gisterenmorgen reed de 17-jarige tuin dersknecht ten K. te Apeldoorn op de fiets' naar zijn werk. Op den Kanaaldijk kwam hij door onbekende oorzaak in botsing met een met paard bespannen voertuig. Dc wielrijder viel en stond daarna uit eigen beweging weer op om direct onder hevige pijn ineen te zinken. Waarschijnlijk heeft hij een trap van het paard gekregen, want hij had een ernstige wonde in zijn buik. In het ziekenhuis is hij een paar uren later overleden. Meisje omler een auto. Gistermiddag omstreeks half vijf ge raakte het dochtertje van den heer Kok op den Deventer straatweg te Zwolle onder een auto. Zij stak den weg plotseling over. juist op het oogenblik, dat een auto na derde. De bestuurder week uit met het. ge volg. dat hij tegen een boom .reed. waar door de ruiten der portieren werden ver brijzeld. Hij kon echter niet beletten, dat het kind gegrepen werd. In zorgwekkenden toestand is het kind de ouderlijke woning, waarvoor het ongeluk plaats had. binnen gedragen, waar een geneesheer de eerste hulp-verleende. Motorongeluk. Te Heesch bij Oss had een ernstig mo torongeluk plaats. De heer v. d. L. uit Oss, met als duorijdster mej. S. eveneens uit Oss, reden in groole vaart tegen een met paard 'bespannen wagen. Beiden werden van den motor geslingerd, waarbij v. d. L. zijn been brak en verschillende wonden be kwam. Mej. 8. kreeg een hersenschudding. De '/eereerw. pastoor van Heesch was spoe dig ter plaatse en diende uit voorzorg de laatste H.H. Sacramenten toe. Beide ge wonden zijn naar het ziekenhuis te den Bosch vervoerd. De motor is totaal ver nield. Door een vrachtauto gegrepen. Op den Stationsweg te Dordrecht werd Maandagavond te half 8 de 15-jarige wiel- rijdster A. W. door een van den tegenover- gestelden kant komende vrachtauto, be stuurd door W. -P. de G., gegrepen, door dat zij op het laatste moment van den lin ker- naar den rechterkant der straat wilde oversteken. Het meisje kwam eerst, op den ïadiateur. toen met het hoofd tegen de voorruit en tenslotte op den grond terecht. Zij bekwam een ernstige, hoofdwond, een hersenschud ding en een gecompliceerde beenbreuk. Per ziekenhuisauto is het meisje naar het zie kenhuis overgebracht. Gistermorgen was zij nog niet tot bewustzijn gekomen. Kader meldt men ons: De 15-jarige A. W., die op den Stations weg te Dordrecht werd aangereden door een vrachtauto en o.a. met een hersen schudding in het ziekenhuis moest worden opgenomen, is gisterenmiddag zonder bij kennis te zijn gekomen, overleden. Merkwaardig auto-ongeluk. Op den betonweg BoxtelEindhoven ge raakte Zondag een auto nabij Best in het losse zand langs de bestrating. De chauf feur, die met een snelheid van naar schat ting 80 K.M. reed, raakte zijn stuur IcWijt, de auto botste tegen een eik, sloeg twee- maal om, waarna een portier cr af vloog. .Uit de daardoor ontstane opening kwam een zitbank gevallen, onmiddellijk gevolgd door de twee inzittenden, die een eind- weegs in het gras vlogen. Een hunner was bewusteloos. Door een arts werden zij ver bonden en ter verdere behandeling hunner overigens lichte kwetsuren in een zieken huis te Best opgenomen. Verdronken. Uit de Waal is opgevischt het lijk van den 16-jarigen A. J. C. uit. Mühlheim, die tijdelijk te Emmerik verbleef en daar bij het zwemmen verdronken is. Te Zaandam is de lS-jarige -tremmer van het in de haven liggende stoomschip „Mafquardt Petersen", woonachtig te Fiensburg, bij het baden verdronken. Te Broek is een kindje van 't echtpaar K. nabij de ouderlijke wening verdronken. Gasvergiftiging. Zondagavond heeft zich in een perceel aan de Weteringschans te Amsterdam een geval van gasvergiftiging voorgedaan. In genoemd perceel woonde sinds korten tijd een jong echtpaar, dat in de volgende maand naar Duitschland zou vertrekken. De bewoners van het benedenhuis1, waar in een lunchroom gevestigd is, hoorden te gen elf uur plotseling eenig geraas, gevolgd door een plof. Eenige' bezoekers meenden ook een gil gehoord te hebben. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd, die ter plaatse een onderzoek in stelde. Het viel niet moeilijk de kamerdeur der woning te ontsluiten. Een sterke gas- luoht viel daar waar te nemen. In het ver trek lag de vrouw des huizes op den grond uitgestrekt, in bewusteloozen toestand. Ka onderzoek bleek, dat de kraan van den gas haard openstond. De echtgenoot van het slachtoffer, die niet thuis was. werd door de politie gewaarschuwd. Het duurde geruimen tijd, voordat men er in geslaagd was de levensgeesten van het. slachtoffer op te wekken. De vrouw is hierna per auto van cleri G. G. en G. D. naar het Wilhelminagasthuis overgebracht.,. Omtrent de oorzaak van het. gebeurde kon men nog geen nadere bijzonderhdeen mecledeelen, aldus de „Tijd". Tegen den sluismuur gevaren. Het Zweedsche s.s. „Virgo", op weg met graan van La Plata naar Ivotka, dat na te Amsterdam gebunkerd te hebben Maandag middag wederom naar zee vertrok, is bij het inkomen der nieuwe sluis te IJmuiden tegen den muur gevaren, waardoor het stoomschip aan weerszijden van den voox-- steven een groot gat bekwam, juist boven de waterlijn. Het schip moet gerepareerd worden alvorens de reis te kunnen voort zetten. Gistermorgen vroeg keerde '"t naar Amsterdam terug om dc schade voorloopig te herstellen. BRANDEN. Brand in een kleedingmagazijn. Dinsdagmorgen is het Kleedingmagazijn van de firma X. van MuikenHaardmans in de Bongerdstraat te Stein (L.) door een feilen brand vernield. Ofschoon direct met het blusschingswerk een aanvang werd genomen brandde het magazijn totaal uit. Met veel moeite wis ten de bewoners van het. perceel zich te redden. Het ncvenpand, waarin gevestigd is het café „Van Muiken" werd gedeeltelijk door den brand verwoest. Eenige uren later ontstond een tweede ernstige brand in een ander gedeelte van heb dorp. Deze 'brand woedde in de boer derij van den lieer Portoners en sloeg over naar de nabijgelegen schuur met stalling. Zoowel de boerderij als de schuur werden een prooi, der vlammen. Enkele huismeu bels konden worden gered. De oorzaak is onbekend. Brand in een goederenwagen. Gisteravond ontstond te Venlo brand in een geladen en gesloten spoorweggoederen wagen, welke was geladen met verfstoffen en ijzerwerk en stond onder de overkap ping van de douaneloods ter inklaring. Toen het dak van den wagen was doorge brand. tastte heb vuur de houten kap van de loods aan. De brandweer was spoedig met. de motorspuit ter plaatse en met drie stralen werd het vuur aangetast. Men was het. vuur spoedig meester. De schade is aanzienlijk. De oorzaak is onbekend. DE GROOTE INBRAAK IN DE JUWELIERSZAAK TE DEN HAAG. Zooals reeds gemeld, heeft Maandag avond tusschen halfacht en half elf in de Spuistraat 69 een brutale inbraak plaats gehad ia den juwelierswinkel der firma B., eigenaar de heer M. Visser. Sedert korten tijd vertoeft V. met zijn echtgenoote buitenslands en heeft hij de zorg voor de zaak overgelaten aan zijn zoon en aan zijn zuster. Maandagavond, tegen halfacht is heb jongmensch met zijn tante uitgegaan. Er bleef toen niemand in den winkel achter. Zooals' zijn gewoonte was, sloot de jonge V. zorgvuldig de winkeldeur. Tegen half elf kwamen zij terug en be merkten bot hun verbazing, dat het slot der winkeldeur omgedraaid was, zoodat de deur alleen met de kruk geopend kon wor den. In den winkel gekomen, bemerkten zij dadelijk, dat er ingebroken was. Een groot gedeelte van de étalages was overhoop gehaald, evenals verschillende standaardjes op de "toonbank. In een ver trek achter den winkel was een schrijf bureautje opengebroken en op een boven verdieping een vertrek doorzocht, maar hier werd niets vermist- In den winkelvoorraad hebben de dieven een goeden slag geslagen. Aan het slot der deur was niets be schadigd. Van braak was nergens een spoor te ontdekken, zoodat het vaststaat, dat de dieven door middel van een vaischen sleu tel zijn binnengekomen. Hoe dit precies in zijn werk' gegaan is, maakt op het oogenblik nog een punt van ernstig onderzoek bij de politic uit. .Uit de étalage en uit den winkel zijn een groot aantal voorwerpen en sieraden ge stolen. Een juiste opgave van het ver miste kon pog niet worden verstrekt, daar zooals boven reeds werd gemeld dc heer V. afwezig is. Eerst een nauwkeurig boekenonderzoek zal uit kunnen maken, voor hoeveel de firma bestolen is. Het be drag loopt echter in vele duizenden guldens. Kaar voorloopige opgave zijn gestolen 385 gouden ringen, een paar dozijn platina, ringen, een partij gouden oorbellen, een groot aantal gouden oorknoppen met bril janten, voorts gouden en briljanten das spelden, gouden dames- en heerenhorloges, paarlen, colliers, arbandhorioges, gouden manohetknoopen, briljanten broches, gou den naai garnituren, eversharp potloodcn, beursjes, enz. Den geheelen nacht heeft de politie de omgeving afgezocht en ook op andere plaatsen een onderzoek ingesteld. Aanvan kelijk heeft het echter, nog geen resultaat opgeleverd. Kader wordt nog vernomen, dat de poli tie gisteren den geheelen dag bezig is ge weest met liet onderzoek in de zaak van de brutale inbraak in den juwelierswinkel aan de Spuistraat. Kogmaals zijn de sloten van de deur aan een nauwkeurig, deskundig on derzoek onderworpen, maar dit heeft tot heden toe niets opgeleverd. Tevens zijn maatregelen getroffen om op de verschil-; lende opkoopers het oog te houden. De firma- is tegen diefstal en inbraak verzekerd. Jeugdige kerkdieven. Maandagmiddag heeft een tweetal jon gens resp. S en 9 uur te Sittard in de Pa-_ terskerk op de Markt met behulp van een hamer en een scherp voorwerp een tweetal offerblokken geforceerd cn den inhoud mee genomen.. De politie wist de jeugdige dié ven te arresteeren, juist toen zij bezig wa ren het restant van den buit te deelen. Een gedeelte van het gestolene hadden ze reeds versnoept. Meisjeshandel? De politie te Dusseldorp heeft daar ge arresteerd den „natuurkundige" G. II. IV. uit Roermond. Deze gaf zich uit voor arts en had eenigen tijd geleden per adverten tie in een Dusseldorpsch blad jeugdige meisjes opgeroepen voor zijn praetijk en voor zijn huishouding. Als resultaat hier van is volgens zijn eigen meedeeling een 20-jarig meisje van Kedcrlandsche afkomst laatstelijk wonende te M.-Gladbach zonder pas van Duitschland naar Kederland ge reisd. Op het oOgenblik zijner arrestatie wilde hij met een 19-jarig Duitsch meisje naar Kederland gaan, hoewel hij wist, dat deze geen pas had en dc ouders van het meisje er onkundig van waren. De Dusseldorpsche politie verdenkt W. van handel in blanke slavinnen. Poging tot vergiftiging. Bij het gebruiken van eieren ontdekte het gezin van den slager Van Zuiden, te Hoogeveen, dat aan het zout een bijzondere smaak was. Bij onderzoek bleek dat er een hoeveelheid phosfor in het zout vermengd De maréchaussee, met het geval in ken nis gesteld, heeft in voorloopig arrest geno men de dienstbode van de familie, een meisje uit Hollandscheveld. Het gezin is in het ziekenhuis opgenomen en in de maag werden de resten van do phosfor ontdekt. Na behandeld te zijn, zijn vader en beide kinderen weer naar huis gegaan. De dienstbode bekende aan de mare chaussee de phosfor in het zout te hebben gedaan. Oorzaak van deze daad is een wraakne ming tegenover het hoofd van het gezin, dat haar een berisping had toegediend. Grondverschuiving. Maandagmiddag omstreeks 5 uur heeft te Schore (Z.) een grondverschuiving plaats gehad bij dc nieuwe Sluiswerken die be lmoren bij het waterschap De Breede Wa tering bewesten Ierseke. Een groot ge deelte van den nieuwen dijk aan de Oost zijde van het steenen bouwwerk is in de spinkom geschoven. Ook de steenen muur aan die zijde is ontzet. Kaar. wij vernemen werkte Maandagavond de grond nog. Door dat hot weer kalm is; is echter geen on middellijk gevaar te duchten. Een en ander betcckent- een belangrijke stagnatie in de werkzaamheden, die bijna voltooid waren. In den trein. Een reiziger uit Haarlem heeft aangifte, gedaan, dat hij in den trein tusschen Am sterdam en Haarlem, toen hij met» vier me dereizigers dobbelde, een bedrag- van 22.50 heeft verloren. Te Haarlem verlie ten de heeren den trein. Toen beeft de ge dupeerde reiziger van een van hen een rijksdaalder teruggekregen. Het dobbelspel geschiedde door middel van een balletje, dat onder ledige doppen van okkernooten werd gelegd. ONGELUKKEN. Spoorwegbotsing in Polen. D r i e d o od e n. Bij Zdolbunon in de Oost-Martcn zijn gisteren twee goederentreinen door ver keerden wisselstand in botsing gekomen. Enkele wagens zijn vernield; 3 spoorweg beambten zijn gedood, twee gewond. AARDVERSCHUIVING IN COLUMBIA. Dertig dooden. In Columbia is gisteren een ernstige aardverschuiving voorgekomen, waarbij 30 personen het leven verloren en talrijke anderen gewond werden. Het eerste bericht over het ongeluk, komende va-n Popaya geeft- nog geen duidelijk beeld van het ge beurde. Volgens dit bericht heeft een aardverschuiving duizenden tonnen grond in den loop van de Quilcale-rivier verscho ven en is deze hierdoor buiten zijn oevers •getreden. De stad Se vil la aan de rivier Cauca is overstroomd. Sevilla zou bijna geheel verwoest zijn en de bewoners zou den zijn gedwongen te vluchten* AARDBEVING OP NI EU W-ZEELAND. Ernstige schade. Volgens dagbladberichten was dc aard beving', die gisteren Kieuw-Zeeland be zocht, de zwaarste sedert 28 jaar. De schok was in talloozo steden en dorpen in het noorden van het zuidelijk deel van het eiland waar te nemen en werd zélfs in het zuiden van het eiland opgemerkt. Een elec- trisc-hc centrale werd te Ta-kata vernield. Te West-Port stortte een toren in, terwijl overal in de stad groote schade werd aan gericht. Te Kelson werden vele scholen be schadigd. Daar ter stede stortten eveneens honderden schoonste enen in. Te Welling ton snelden vrouwen en kinderen gillend de straat op: Draadlooze berichten vaii schepen in de haven van West Port melden dat de stad zwaar getroffen is. Tengevolge van het in storten van den toren van het postkantoor is de telefoonverbinding met. dé stad ver broken. De water- en electrische geleidingen wer den in vele districten onbruikbaar, waar door het zakenleven tot stilstand kwam. De bevolking verkeert in een toestand van pa niek. In totaal zouden acht personen gedood en verscheidene gewond zijn. De vulkanische uitbarsting in Japan. E e ai dreigende toestand. Omtrent de werking van de Komagatake de vulkaan, die o,p liet eiland Hokkaido, in noordoostelijk Japan, is gelegen, verneemt do „Times" uit Tokio, dat er groote be zorgdheid heerscht in de stad Hakodate, tengevolge van het feit dat er een vrij hevige aschregen neervalt. De uitbarsting begon Zondagmiddag, toen de vulkaan een dichten rook uitblies, terwijl de omringende dorpen schudden als bij een aardbeving. Later nam de rook af en de bewoners begaven zich ter ruste om echter in den loop van den nacht door het geromrqel van den opnieuw in werking ge komen vulkaan te worden gewekt. Tal va-n dorpen staan in brand, twiee zouden zooals gemeld, verwoest zijn. De bewoners der dorpen schijnen zich tijdig in veiligheid te hebben gebracht, doch men koestert eenige vrees omtrent' het lot van tal van toeristen, die in dit jaarge tijde in deze streek toeven. Daar de wind zich in de richting van Hakodate beweegt, zoodat de stad door a-sch en rook wordt geteisterd, zijn er, bij wijze van voorzorgsmaatregelen, tal va-n fabrieken stopgezet en electrische gelei dingen afgesloten. INGEZONDEN MEDEDEELING. in het gelaat verth^Lpfft spoedig door deze des avonds met.^UTPUROL in te wrijven cn door zich des qfbraigns te wasAhcn met warm water en gewone zeep of lm ter nog met Puvolzcep. 't Voldoet iedereenT^^^ISTO Do Komagatake, die niet minder dan drie verschillende namen bezit, is een van de hoogste bergtoppen van Japan. De vul kaan had lange perioden van rust en werd gedurende dc laatste jaren als slapend be schouwd. Grieksche rooverromantiek. Dc twee neven Koe m bi. Men schrijft aan de „N. R. C.": Het eiland Korfoe registreert sinds een week een massabezoek. Ditmaal niet va-n reizigers, die voor hun genoegen natuur- pracht willen genieten, maar van journalis ten cn bewoners van Epirus. Zij allen zijn gekomen ter bijwoning van het proces te gen de twee neven Ivoembi, de twee meest beruchte roovers uit de provincie Epirus. Dat Korfoe voor de behandeling der zaak is gekozen, in plaats van Athene, vindt zijn oorzaak in de overweging, dat het grootste deel der talrijke getuigen a charge uit Epi rus afkomstig is, zoodat de te vergoeden reiskosten anders belangrijk hooger zouden zijn. Het proces is niet een zuiver proces wegens moord en roof, ook a-1 zou het deel dat met deze misdrijven samenhangt stof op kunnen leveren voor tientallen kino- drama's, maar het heeft ook een niet te miskennen politieleen bijsmaak. De neven zijn 27 en 32 jaar odd, en be gonnen hun carrière met klein werk: dief stallen, kleinere inbraken enz. Toen zij hun daarvoor opgelegde" straffen hadden uitge zeten, besloten zij, zich te wreken op dc ge tuigen, die verklaringen te hunnen nadeele hadden afgelegd. Hun eerste wraakneming bestond in het slachten van 250 schapen en vier paarden. Zij oordeelden, dat een eenvoudige moord eigenlijk geen voldoen de straf beteekende met den dood was alels afgeloopen. Zij wilden dat hun slacht offers voort zouden leven echter oecono- misch vernietigd. Toen zij wisten, dat de eigenaar afwezig was, beslopen zij de scha- penkraal van een rijken boer, werkten de herders, en dwongen hen onder bedreiging, den geheelen veestapel te slachten. Binnen enkele uren waren alle schapen en paarden verbloed. De vrouw van- den boer moest machteloos toezien haarzelf werd geen haar gekrenkt. Twaalf jaar straf is den Koembi's hiervoor reeds opgelegd. Met het tweede hoofdgeval heeft zich vooral de Grieksche politieke wereld bezig gehouden. Den Venizelisten is het niet ge lukt zich vi'ij te wasschen van de dadelijk opgekomen verdenking, dat zij daarbij de hand in het spel hebben gehad. Melas, een rijke Griek uit een oud geslacht thans is hij president van de Grieksche Landbouw- banlc wa-s met zijn vriend Milonas in Augustus 1928 in verband met de op han den zijnde verkiezingen voor de Kamer, den boer opgegaan, om te spreken voor de libe rale partij van den gewezen minister Ka- fandaris. In Epirus werd de auto, waarin beiden gezeten waren, plotseling door de neven overvallen. Milonas en Melas wcr- deneruit gesleept en in gijzeling gesteld. De vertrouwensman van de Koembi's eisch- te van de regeering een losgeld van een millioen drachmen. Er werd afgedongen tot 80C.000 drachmen. De politie wilde tegen de neven oprukken, maar Vénizelos vond het voor de veiligheid van/het leven der beide agitatoren voor Kafandaris, toch maar be ter, dat deze er zich niet mee bemoeide. Het losgeld werd betaald, en de vrienden kwa men vrij juist toen de verkiezingscam pagne was afgeloopen. En de neven trokken naar Albanië, en leefden daar kort maar gelukkig. Men kwam hen op' het spoor, en Achméd Zogoe leverde ze uit tegen twee broers, waarmee hij nog een appeltje te schillen had, en die in Griekenland waren gepakt. Gevechten in Zuid-Afrika. Zes personen in kritie ken toestand. Uit Durban (Natal), wordt gemeld: Door dat inlanders bezwaar maakten legen voed selbereiding door Europeanen hadden er ernstige gevechten plaats 'tusschen Euro peanen en inlanders. Er werden ongeveer twintig personen' gearresteerd, waarvan zes zich in kritieken toestand bevinden. Eén Europeaan overleed tengevolge van de be komen Avonden. Talioóze personen aan bei de zijden kregen lichte kwetsuren. De broodrantsoeneering in. Rusland. Naar uit Moskou wordt gemeld heeft de raad van volkscommissarissen te Moskou heb departement A'an handel opdracht gege ven, bij het inkoopen va?i den nieuwen graanoogst de tegenwoordige prijzen te handhaven. Het stelsel der broodvoorziening van do v bevolking zal in het dienstjaar 19291939 ongewijzigd blijven. Kindermoord uit godsdienstwaanzin. Bewoners van het riddergoed Yon Duering te. Horneburg aan de Beneden- Elbo hoorden gisternacht angstige kreten, die uit de woning A'an een echtpaar Stef- fens kivamen. Bij onderzoek bleek, dat twee kinderen, van 1 en 3 jaar vermoord waren. Naar alle waarschijnlijkheid heeft de man- in een vlaag van- godsdienstwaan zin de vreeselijke daad begaan. Ook de vrouw vertoonde- teekenen van- verstands verbijstering. In de woning bevonden zich velerlei wapenen, waarmede de duivel moest worden uitgebannen. Kinderen als detectives. In Januari 527 veixhveen te Bremen-orde op raadselachtige Avijze een post-geldzen- din-g ten bedrage van 23.900 M. Tot dusver was geen spoor van dader of d'aders ont dekt. Thans is aan het licht gekomen dat de postbeambte Peters de schuldige is. Het eigen kind heeft onbeAvust tot de .ontdekking van va-der als de dief meega, werkt,. Vrijdag ,rrl. speelde de kleine Peters niet eenige andere kinderen op zolder en vond in een donkeren hoek verborgen een hoop papieren geld. Dadelijk Averd besloten hier mede „koopman" te spelen. Toen dc pret gestaakt moest AA-orden omdat moeder riep voor het „Abendesseü", stak ieder zooveel papier in z'n zak als. hij bergen kon om den volgenden dag het spelletje voort te zetten. ..J Een der kleine kooplieden legde thuisge- komen het geld keurig opgestapeld in de keukenkast en vertelde, op moedors vraag hoe hij éraan kwam, van de vondst op zol der bij Peters. De vrouw meende, da-t hot en pakjes Avaardeloos inflatiegeld was en dacht er verder niet aan. Maar de postbo de Peters hoorde ook Aran het spel der kin deren 'hij ijlde van huis tot huis om de biljetten terug te halen. Des naoht-s biecht te hij zijn vrouw, dat het geld afkomstig Ava-s van den postdiefstal en dat hij de dief Ava-s geAveest. 's Morgens vroeg verdween hij spoorloos. Gisternacht echter heeft hij zich bij de politie aangemeld. Hij Averd in de gevange- nil van Bremervörde opgesloten.' Een nieuwe spoorweg in Afrika. Men meldt aan de „N. R. CL" Kort geleden is een nieiuve spoorlijn in den Engelsch-Egyptischen Soedan voor het verkeer geopend, en Avel de Ilaiya-Kassala. Makwar-lijn van de Soedaneesche St'aats- spoorAvegen. Het laatst traject, dat nog vol tooid moest Avorden, liep van Kassala naar Makivar, over -een lengte va!n ongeveer 274 mijlen. De 217 mijl spoorweg tusschen Haiya en Kassala Averden voltooid in 1924, zooclat er in totaal, 491 mijlen aan het ba- staande net warden toegevoegd. 1 Het eindstation is gelegen in Haiya op een afstand van 168 mijlen va-n Atbara aan de Roode Zeelijn en 1'26 mijlen van Port Soudan. Bij den aanleg van het noordelijke ge, deelte heeft men gebruik gemaakt van jar- rah houten dwarsliggers, doch voor het zuf dolijke gedeelte moest men stalen dwars, liggers gebruikers, daar er in die strekel veel Avitte mieren voorkomen. De lijn is aangelegd teneinde een snej vervoer van de in het Kassala-district ver- bouwde katoen naar de Roode Zee moge lijk te maken, terwijl tevens beoogd werd de vruchtbare, doch. nog niet ontgonnen ge bieden tusschen de Atbara en Blamve Kijl met de buitenAvereld in verbinding te bren gen. Ook heeft men nu een tweede verbinding tot stand gebracht van Centraal Soedan naar de Roode Zee voor de verzending va-n de vele kostbare voortbrengselen. Daardoor wordt de bestaande hoofdlijn tusschen Sen- nav en Khartoum ontlast. De nieuwe spoorweg heeft bij Makwar- aansluiting met de Sennar Khartoum lijn. Ernstig auto-ongeval. V er scheid, e n e gewonden. Aneta seint uit Soerabaja: Dc. auto 'van den aannemer de Kruyff uit Soerabaja is bij het oprijden van den Probolinggo-weg; te Pasoeroean tegen een anderen auto op gereden, die bestuurd Avorcl door een chauf feur en waarin 2 Europeesche en 5 Chinee- sclie kinderen gezeten Avaren. De heer Kruyff, de inlandsche chauffèur en een hulp-chauffeur Averden gewond. Van de kinderen werd een tienjarig jongetje Van Braam gewond terwijl de zes andere kin deren lichte kwetsuren opliepen. Voor een pandhuisloket te Weltevreden. V1- e, e ,m d ne c f j e m et twee goud e tikkers. Een vreemde man vertoonde zich voor een pandhuis-loket op Pasar Baroe- Weltevreden en bood twee -gouden hor loges aan- „tegen elk aannemelijk bod".| „Hóe heet u V' vroeg de beambte,, achter de tralies. De vreemde man gaf precies denzelfden naam op als de beheerder van het pandhuis pleegt te dragen. De beamb te snelde met -de gouden tikkers naar den beheerder en zeide: „mijnheer er is hier een vreemd,neefje van u aan het loket,, die horloges bij paren heeft. U moet bepaald-'; eens komen kijken!" De beheerder keek en zag, vertelt het A. I. D. de Pr. Bode, dat voor de tralies iemand stond, die vermoedelijk achter de tralies, doch dan va-n een andere inrich ting dan het pandhuis, behoorde. „Het is mijn neef niét," bromde de beheerder en vroeg de politie aan. De politie kwam, zag en overwon, zooals ze dat gewoonlijk doet. Dóch nu Avas de oyei'Avinning buitengewoon. Want de diefstal was nog maar net ge-! pleegd bij een juweliersfirma- ter plaatse en de gouden tikkers Avaren, om zoo te zeg-! gen, nog .warm. Hierop w^r-d het individu ingerekend, kreeg de pandhuisrbeambte een pluimpje en wreven zoowel de politie als de juwelier zich in de handen. De gouden tikkers tik ten voort, alsof zij' nooit Aran garantie had den gehoord,... v 3)Tel." 1 Vrouwen van Bethanië. Op St. Aloysius, 21 Juni 1929, zal het Ge zelschap der Vrouwen van Bethanië zijn tienjarig bestaan herdenken. Z.DJI. Mgr. J. D. J. Aengenent zal als dan in de ka-pel van Jt Moederhuis „Betha nië" te Bloemendaal (N.-H.) -de H. Mis op dragen. Ui t ge spr ok en: P. G. Warmerdam, bloembollenkweeker te S a ssenb e i rn. Cu'r. mr. F. J. M. Bar- tels. Opgeie v.en: L. Jongeneel, te Oegatgeest

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6