STADSNIEUWS Agenda Te.n.' .°°k niet. do dienstdoende politie- militairen buiten. Dezen, galarmecrd, snel den naar do kazerne, maar kwamen te laat; de toegangen tot het centrum dei- stad bleken reeds afgezet door handlan gers. Het is liiet bekend hoeveel gewon den de overvallers hadden; dezen wegr gevoerd, worden gezocht. Had u bericht gevangenneming Borren half tien? Wat geschiedde voor dat tijd stip en welke maatregelen zijn tusschen halftien en halftwaalf genomen ter hand having gezag? Van luitenant Berger ontviug ik kort na den overval teleionisch bericht dat Vcnezuelanen de kazerne aangevallen had den en ik alles moest sluiten. Ik hoorde niets meer en kon geen telefonische ver binding krijgen met politiewacht. Tegen half elf kwam kapitein Borren bij mij op het gouvernementshuis "en rapporteerde dat hij gevangen was en de Venezolanen de macht in handen hadden en alle wa penen genomen. Zij hadden hem medege deeld niets tegen Curasao in den zin te hebben en wilden daarentegen spoedig met het stoomschip Maracaibo vertrekken met mèdcneming van buit aan wapenen en munitie. Als wij het zouden verhoeden, lieten zij de stacl plunderen en C.P.I.M. in brand steken. Advies commandant was: zorgen dat de bende spoedig vertrekt; wij zijn machteloos en weten niet wat elk oogenblik gebeuren kan; tegenstand is nutteloos. Kapitein Borren is toen terug gekeerd. Zij hadden stoomschip Maracaibo aangewezen als schip. Ik verzocht toen agent Red D Line het personeel te ver zoeken het schip te bedienen en uit te varen. Hooger personeel aanwezig; de ■bemanning was gevlucht; agent zou maat regelen nemen. Nadien is hulp C.P.I.M. telefonisch aangeboden, tien geweren en ;revolvers als onvoldoende afgewezen en aangeraden voor eigen veiligheid te wa ken. Bij elf uur luitenant Berger geko men, had geen gegevens voor maatregelen; kon niet de verspreide, slecht gewapende militairen verzamelen voor tegenaanval. Een telefoonmededeeling, dat een mitrail leur. en enkele geweren in veiligheid wa ren. Luitenant Berger gaf last deze naar gouvernementshuis te brengen. Wat daarna tot tijdstip vertrek Mara caibo? Voor die er waren kwam kapitein Bor ren terug met aanvoerder en gewapenden zoogenaamd voor onderhandelen. Er werd gezegd: zorg dat wij vlug wegkomen; wij doen niets verder tegen Curasao; U gaat mede. Ik ben loodskaiitoor igegaan en last gegeven loods spoed te betrachten. Met. klaarmaken en bemanning schip, inladen wapenen en munitie ging veel tijd heen. Ik was gevangen en stond onder bewa king buiten op gouvernementsplein; van maatregelen, door wie ook genomen, tus schen tien en half-twaalf werd mij niets bericht. (Waar kwa-m de be-nde vandaan? Is bende van overwal gekomen of plaat selijk geformeerd, zo.o ja, uit welke ele menten? 'Bende is plaatselijk gevormd;' de aan- valstroep was m eerend eels vreemde ele menten. Eerst den vorigen dag per schoe ner binnengekomen op goede passen; de rest werd aaiigevuld door hier gevestigde Venezuelanen en verdwenen weer. Wat is geworden van rest bende? Er zijn ongeveer twee duizend op Cu- ragao; reeds een tiental zijn gevangen genomen. Zijn aanvoerder en hoofdleiders Inmid dels bekend geworden? Aanvoerder was bekend individu, gene raal XJrbina, vorig jaar November uitge wezen, na veertien dagen in het fort geïnterneerd te zijn geweest na een op stootje in Coro; hoofdleider Nachado was ook in Curagao bekend als sports man. Vraag 2. Do- beantwoording van deze .vraag is hierboven reeds gegeven. Daar aan moge worden toegevoegd, dat, vol gens een aanvullende telegrafische mede- deeling van den Gouverneur, aangenomen moet worden, dat door schoener en langs de talrijke baaien van het eiland Curagao wapenen door de, bencle zijn binnenge smokkeld. Vraag 3. Deze vraag wordt bevesti gend 'beantwoord. Maatregelen van ver schillenden aard zijn reeds in overwe ging. ONZE PROPAGANDA. Wie wenscht mede te werken met de propaganda voor de a.s. verkiezing, hij kan dit door ■zich als propagandist op te geven bij den. secr. van de propagandaclub ,,Dr. Schaepman", den heer H. Lombert, Sta tionsweg 8a, financieelen steun te schenken, die on ontbeerlijk is en een geldelijke bijdrage voor de verkiezïngskas te zenden aan den penningmeester der Kiesvereenïging den heer P. van Berge Henegouwen, Beesten markt 32. INGEZONDEN MEDEDEELING. DE PROPAGANDA-OPTOCHT. Men verzoekt, ons opname, va-n het vol- Aan de besturen der religieuse, charita tieve, sociale en andere R. K. vèreenigin- gen is een verzoek gericht hunne medewer king te verleenen bij het houden van onze R. K. Propaganda-optocht. Evenals altijd het geval is, zal ook zeer zeker door ons wel eene vereeniging ver geten zijn". Bij deze noodigen wij dan ook deze ver- eenïging(en) uit en maken ons excuus voor de door ons gemaakte fout. In dezen optocht zullen de vaandels, ba nieren en vlaggen van de verschillende or ganisaties worden medegedragen. Onnoodig te zeggen, dat het geheel een keurige en kleurige stoet zal vormen, ver gezeld door eenige muziekcorpsen. Reeds vele veroenigingen hebben hunne toezegging gedaan, zoodat op 1 Juli een volledig overzicht gegeven zal worden, wat E conische kracht vermag in Leiden, ft- A li' 'ér. i R. K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Tweejaarlijksche tentoonstelling. Een overzicht. Wanneer van het gebouw der R. K. Vak school voor Meisjes aan het Noordeinde in Juni de vlag waait, dan weten we, dat er weer tentoonstelling is. Deze tentoonstellingen, we wezen er al meer op, bewijzen overduidelijk, hoe dege lijk het onderwijs aan de-ze inrichting is en dat er veel geleerd wordt blijkt wel uit hetgeen we op de gebruikelijke tentoonstel lingen steeds te zien krijgen. Van deze expositie trouwens kunnen we leeren, dat de leiding der Vakschool met haar tijd weet mede te gaan, hetgeen van wijs beleid -getuigt. Van de zeer vele mooib, nuttige, practi- sche en leerzame dingen, die we 'bij een rondgang door het Tentoonstellingshuis. za gen, willen we hier een betrekkelijk kort overzicht geven, betrekkelijk zeggen we, omdat het toch groot genoeg zal worden, wijl er zoo verbazend veel en interessants te zien is. We kwamen op de eerste verdieping in het huishoudkundelokaal, waarin tentoon gesteld is geheel de leergang, die de leer lingen afwerken. We zagen hier eenvoudig opknap zilverwerk, ook meer gewerkt en de middelen, die daartoe noodig zijn; ver der verschillende andere metalen, glad on bewerkt. en wel zoo, dat een gedeelte vuil, een ander gedeelte schoongemaakt is. Ver der wordt- gedemonstreerd schoongemaakt en vuil glas- en kristalwerk, het reinigen en polijsten van messen enz. Voorts kan men hier zien, hoe op velerlei gebied hier gewerkt wordt om de meisjes, de latere huisvrouwen, te leeren 'op welke manier zij allerlei werk verrichten kunnen en welke successen zulks geeft. Alles is voorts op een smakelijk-en ondergrond van zwart en blauw tentoongesteld en zoo overzichtelijk opge steld, dat de geheele leergang kan overzien worden. Een kamer daarnaast bevat een koud buffet, zooals dit in onze tegenwoordigen tijd bij feestjes in onze kleinere huizen zoo langzamerhand burgerrecht gaat verkrij gen. De gasten kunnen daarbij alles wat zij wenschen van het buffet nemen en dienen is overbodig geworden. Schotels met zout en zoet, fruit, dranken, kortom alles en voor elck wat "wils is er te vinden,' terwijl ook hier weer alles keurig op helder linnen is geëxposeerd. lp een aparte kamer is een tafel gedekt yaor een diner van zes personen,, waarbij eetservies en zilver geheel in overeenstem ming is gehouden met het aangeboden me nu, terwijl dit en tafelversiering met bloe men eveneens overeenstemmend in kleur is. Het buffet daarnaast is voorzien van wijnen en likeuren en al wat tot het dessert behoort. Het vertrek zelf is rugtig en in overeenstemming met het doel der inrich ting, gezellig en knus. Het aangrenzend vertrek is als dienka mer ingericht, waar de verschillende scha len en het benoodigde zilver is opgesteld, ja zelfs het blad met de kopjes koffie is niet vergeten. Daarna komen we in het handwerklokaal waar we allereerst zien het werk der le' klasse, die der meisjes, die pas de gewone lagere' school hebben verlaten. Begonnen wordt met heel eenvoudig handnaaiwerk, dat echter reeds onmiddellijk getuigt van goede leiding. langzamerhand gaat dat eenvoudige werk over naar het meer zorg en tijd vereischende kleedingstuk en va-n het vele, dat in d^ifgeloopen periode ver vaardigd is, wordt een en ander tentoonge steld. Van alles wordt daarbij zelf maat- genomen, het wordt op patroon gebracht en tenslotte vervaardigd. Bij de linnenklasse treffen we heel aar dige jongenspakjes aan, moeilijke kinder jurkjes, lastige kleedingstukken enz. en zoo komen we bij het machinenaaien en een keurige baby-uitzet, die schitterend verzorgd is met eigenaardige versiering van fijne bloempjes. Daarbij aansluitend de voorstelling van het benoodigde bedde- goed, dat opgesteld ligt in een alleraar digste, eenvoudige landwieg, die verstel baar en dus verplaatsbaar is, derhalve aanbeveling verdient voor elke huishou ding, waar 'kleuters zorg geven. A'lle werk is voorts uitgevoerd in moder ne, kleurechte stoffen, die in den tegen woordigen tijd het werk van de huisvrouw ten zeerste verminderen. Vervolgens treffen we hier aan een tafel met werkstukken van den avondcursus, die laten zien wat met ijver en goeden wil door meisjes, die haar dagtaak elders hebben, kan -worden tot stand gebracht en wat kan bijdragen tot welstand in het tegenwoor dige en later te vormen eigen gezin. Ook het aangrenzende vertrek bevat een keur van kleedingstukken voor groot en klein, vervaardigd door leerlingen uit de lagere klassen, die of den geheelen dag of alleen des middags de school bezoeken; De tafels bevatten eenvoudig verstelwerk, dat. vlug en vlot kan worden uitgevoerd, het stoppen met de machine, het inzetten van stukjes, vervaardigen van nieuwe kleeding stukken uit oude, grootere stukken. Verbolgens komen, wc beneden in het lo kaal voor de stofversiering, in zijn geheel keurig aangekleed en' werkelijk een idee gevend of men in een kunsthandel is aan geland. Uit alles hier blijkt, dat er een goede samenwerking bestaat tusschen tee- keningen en voorwerpen op verschillende -stoffen, Avaardoor de teekening doel heeft gekregen. We bewonderen hier kussens, theemutsen, kleedjes, boekomslagen, tascli- jes, bet versieren van daartoe geschikte ruit- en gestreepte stoffen door band- en randversiering. Getoond wordt wat met raffia te ver krijgen is, hoe eenvoudige doch smaakvolle kussens worden vervaardigd, enz. Verder is hier nog een apart hoekje met weefwer ken, waarvoor tegenwoordig hernieuwde be langstelling bestaat en dat de vrouw weer plaatst midden in haar gezin, werkend aan kleedjes, gordijnen enz., hetgeen in onzen tijd van jagen en haasten een gezellige, rus tige sfeer schept, waaraan men na vol brachten dagtaak zoo zeer behoefte heeft. In de afdeeling teekenen bewonderden we een kerncollectie van meer eenvoudige en bewerkelijke ontwerpen, die alle ten doel hebben overgebracht te kunnen worden op stoffen, welke daarvoor geschikt zijn. Ver schillende voorwerpen zijn daarvan h,et voorbeeld. Bijzopdere vermelding verdient wel het schabloneeren, het verven op glas, het beschilderen van postzegeldoosjes, vaas jes, glas, enz. In de costuuniafdecling wordt een over zicht gegeven wat men in eenvoudige kin derjurkjes zoowel als in avondtoiletjes en avondmantels kan vervaardigen. Het opnoe men van alle aanwezige voorwerpen zou ons werkelijk tc ver voeren. We komen vervolgen-s in de keuken, die reeds bij den eersten oogopslag 'n welvolda- nen aanblik biedt. De hoofdschotel is hier wel het dinör, dat op twee groote tafels is gearrangeerd. Een keur van spijzen, de een al beter bewerkt dan de ander en heerlij ker uitziend dan we tot heden op tentoon stellingen zagen, doet ons de opmerking uit de pen vloeien, dat de keuken zeker bij de meeste bczoekers(sters) wel het meest in den smaak zal vallen. De bedoe ling van deze expositie is te laten zien, hoe men de gangen van een diner desgewenscht lean kiezen. De daarbij behoorende of ge- wenschte wijnen ontbreken evenmin en het geheel maakt eep schitterend figuur bij al de andere tentoonstellingszalen. We zullen niet proeven van hetgeen hier geboden wordt, maar vervolgen onzen weg na er nog even op gewezen te hebben, dat zich hier nog een hoekje bevindt met de thé oompiet op draaiende schijf, waarbij men den standaard maar te draaien heeft om te bereiken wat men wil, benevens een tafel met verschillende gerechten van kaas, eieren, tomaten, fruit en brood, waarbij de oorspronkelijke grondstoffen niet ontbre ken, terwijl voorts ook aanwezig is een overzicht in strooibiljetten en tijdschriften va-n al het nieuws, dat den laatsten tijd op dit gebied is verschenen, alsmede een sche ma van niet goed en wel goed ingerichte keukens. - Tenslotte is ei' weer een lokaal ingericht van de leermiddelen, waar men kan zien do verschillende soorten en kwaliteiten van de voedings- en genotmiddelen. Ook hier zijn weer tal van voorwerpen geëxposeerd. Het waschlokaal tenslottq geeft een beeld van een zindelijke Hollandsche 'linnenka mer, die iedere huisvrouw zal nopen haar linnenkamer zoo in te richten. Kortom, het geheel vormt een tentoon stelling, die alle aandacht en bezichtiging waard is. Prof. Dr. W. H. Keesom. De Pauselijke Academie van Weten schappen heeft in haar zitting van 19 Mei j.l. prof. dr. W. H. Keesom bevorderd tot -gewoon lid dier Academie. Het 25-jarig jubileum van dr. A. Seret. Ten zijnen huize heeft Maandagmiddag de huldiging plaats- gehad van dokter A. Seret, naar aanleiding van diens 25-jarige ambtsve r vuil ing. De jubilaris werd ontvangen door de le den van eenige huldigingscommissies. Het eerst sprak notaris van Haïnel namens de particuliere patiënten, om te zeggeii, dat hij het zeer op prijs stelde, dat hij persoon lijk het woord mocht voeren aangezien hij bij eigen ondervinding wist, wat dokter Seret bij een zwaar ziekbed beteekende. Hij wees op liet mensch-en-vriend-zijn va-n den jubilaris voor zijn patiënten en hoe hij daardoor zoo velen, zoowel patiënten als familieleden tot steun was geweest. De gelegenheid om dokter Seret te cem- plimenteeren met dezen dag is door velen op prijs gesteld en zij allen wen-schten een stoffelijk blijk va-n waardeering te ge ven. Dit echter gaf eenige moeilijkheid. Daarom bood spreker del) jubilaris een portefeuille aan, hem-zelf de keus latende een cadeau naar keuze te nemen. Hierop sprak de heer Couvee namens het- bestuur van het Dia c o ness e nh u is> alhier. Spr. merkte op, dat prof. v. Nes, de voor zitter, tot zijn groote spijt niet persoonlijk aanwezig kon zijn, maar dat het spr. overi gens een groot genoegen was, zelf het woord te mogen voeren. Hij memoreerde hoe er tusschen dokter Seret en het Diaconessenhuis een hechte band bestond, niet alleen als dokter van het huis, maar teven-s als leermeester van vele zusters, die dank zij hem, hun diploma verwierven. Spr. bood den jubilaris namens het Diaconessenhuis een fauteuil aan, opdat hij daarin in de weinige uren, die hem na zijn dagtaak resten, eenige rust zou vinden. Namens de fondspatiënten sprak de heer Arnoldus den jubilaris toe en merkte op, dat vrijwel niemand nagelaten lia-d mee te werken tot een huldeblijk op dezen dag. Verleden jaar was velen de schrik om het hart geslagen, toen dokter Seret zich op den R ijnsburgerweg ging vestigen, daar zij dachten, dat de mogelijkheid bestond, dat hij zijn fondspraktijk vaarwel zou zeggen. Men was te veel aan hem gehecht, dan dat mep hem zou willen missen. De dokter heeft dan ook zijn fondspatiënten niet in den steek gelaten. Integendeel. Hierna bood spreker een kroon, en een stilleven aan voor -de werkkamer van den jubilaris, en evens een groot bloemstuk en een album met handteekeningen. De jubilaris dankte een ieder persoonlijk, daar hij te ontroerd was zijn da-nk in een rede tot uiting te brengen. Later boden ook collega's him gelukwen- schen aan. Prof. Kuenen bracht de gelukwenschen over van de afdeeling Leiden en Omstre ken van de Ned'. Mij. v. Geneeskunde, ter wijl dr. B-oonacker den jubilaris en zijn cchtgenoote uitnoodigde tot een maaltijd in, den kring van zijn collega's en medische vrienden. De daarop volgende receptie was over druk bezocht, en den geheelen middag wa ren de met vele bloemstukken versierde vertrekken overvol met patiënten en vrien den, die deze gelegenheid aangrepen den dokter hun gelukwenschen aan te bieden. Het nieuw Centraal Israël. Wees- em Doorgangshuis. Nadat de heer Leman het gedenkboek der vereeniging met een toespraak had overhandigd, nam mr. A. van- de Sande Bakhuyzen, burgemeester dezer gemeente en eere-voorzitter van het plaatselijk co mité uit de burgerij, het woord. Namens het. gemeentebestuur wenschte spr. regenten en bouwcommissie geluk met het tot stand komen van het schitterend gebouw.. In zijn- gelukw-ensch betrok hij ook de kinderen, die in grooten getale er him intrek zullen nemen. Spr. is overtuigd, dat zij vooral van -deze mooie daad van de Joodsche gemeenschap profijt- zullen trek ken en dat voor hen het leed, dat- hun- aan wezigheid in liet gesticht insluit, daardoor belangrijk zal worden verzacht. Ik mag hier wel bijvoegen, aldus spr., dat het Gemeentebestuur er bijzonder dankbaar voor is, dat dit Gesticht voor Leiden behouden- mocht blijven. Wij heb ben het jarenlang gekend op den Stille- Rijn in een behuizing, die zeker m-iet in overeenstemming was met- de beste wen- sChen van het College der Regenten, maar waaraan voor hen niettemin lieve herinne ringen verbonden zullen blijven,, omdat dat pad op den Stille-Rijn het terrein is geweest van veel opofferend liefdewerk hunnerzijds, dat- door God rijkelijk geze gend is. Hun werk daar heeft hen het zoo noodige vertrouwen gegeven om hetzelfde werk, maar in daarvoor betere omstandig heden voort te zetten. Wij zijn blij, dat in een nieuwe wijk van Leiden een nieuw gebouw nu op veel betere wijze de goede bedoelingen- van de Regenten en van allen die hen steunen, zullen kunnen verwezenlijkt worden. Er was kwestie van verplaatsing naar andere steden, maar ook hier hebben de Leidsche Regenten de waarde van het goede milieu dat Leiden hun biedt, de overhand weten te -doen behouden. Waar de keus van- Regenton in een kleine JGemeente als hier beperkt is, zal ook dat wel een bezwaar geweest- zijn, maar wie ziet de lijst van de uitstekende burgers, die in Leiden onder de Joden voor dit werk gevonden konden, worden, zal met- mij eens zijn, dat in dat opzicht ook ^oor de toekomst geen vrees behoeft te bestaan en dat hier te Leiden eer, cen trum van een- groot district kan gehand haafd worden voor de verzorging en be scherming van kinderen, die waarom dan ook, hulp behoeven. Dat toch is een der mooie kenmerken van uwe inrichting dat zij voor de opneming zich alleen- deze vraag behoeft te stellen, heeft dit kind hulp noo dig. Uw ideaal dat- ook geheel gratis te doen, mocht gij nog niet bereiken, ge moogt er echter trotsch op zijny dat- gij nooit een hulpbehoevend wicht behoefde te wijzen van de deur omdat het niets kon betalen. Spr. eindigde ten'slotte met den wensch, dat op dit- nobele en opofferende werk de zegen des Hoeren moge rusten. Na den burgemeester voerden nog ver- schillendè sprekers het woord. De penningmeester van de bouwcommis sie, de -heer André Hertzberger uit Am sterdam, huldigde vervolgens den heer L. Levisson, voorzitter der bouwcommissie, voor de vele moeiten en zorgen, die hij zich voor de totstandkoming van- het weeshuis heeft'getroost- en'bood 'hem als dank hier voor een zilveren- plaquette aan, het nieu we weeshuis voorstellepd. Vervolgens gaf spr. een overzicht- van alle personen, firma's, fabrieken enz., die hun medewerking bij den bouw en de in richting -hebben gegeven, waarbij spr. schetste, dat allen zonder uitzondering voor hun leveranties ten behoeve van deze in stelling extra voorwaarden en prijzen- heb ben- berekend, hetgeen den financieelen re sultaten van den bouw zeer ten goede is gekomen. Vervolgens onthulden mej. Regina Freund, een. pleegdochtertje van den heer en mevr. dr. Hartogs uit Arnhem en het zoontje yan den voorzitter van het college van regenten, jongeheer M. II. Palache, de herinneringsteenen, die in- de hall van het- gebouw zijn aangebracht. Hierna traden, naar voren de heer André- Hartzberger en mevr. Fl. Heilbut-Kalker. leden van de bouwcommissie, ten einde yvoor de eerste maal de groote monumen tale toegangsdeuren te openen, waardoor geacht werd, dat het- gesticht inderdaad geopend was. Op hetzelfde oogenblik, dat de deuren werden geopend trad van. de straatzijde af de heer Rabbinowit-z, opper voorzanger uit Den Haag, naar voren, die den laatsten psalm (150) Hallaluia- aan hief. Daarna begaven de aanwezigen zich naar de groote zaal, die geheel uit bijdragen, van de Leidsche bevolking afkomstig, was ingericht en daardoor den naam van Leid sche zaal gekregen, heeft. Nadat allen zich verzameld hadden, trad de voorzitter van het- Leidsche comité: de wethouder van sociale zaken, de heer T. S. Goslinga, naar voren, die ongeveer als volgt sprak: Zoodra bekend was, dat het sedert vele jaren in onze stad -gevestigde Ier. Wees huis verplaatst zou worden naar een in LEIDEN. Donderdag. R,. K. Bond van Transport- arbeiders „St. Bonifacius", Bonds- gebouw, 8 uur. ALPHEN AAN DEN R UN. Woensdag. R. K. Kiesver. Joseph-zaal, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 17 t o-t en m et Zondag 23 Juni a-.s. waarge. nomen door de apotheken va-n de heef en: G. F. Reijst, Steenstraat 35..telcf. 136 en A, J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. deze gemeente te stichten nieuw gebouw, gevoelden enkele Leidenaars, dat deze daad niet door de burgerij onbeantwoord kon worden gelaten en bij hen rijpte het plan- om in een of anderen vorm aan- HLH. Regenten een blijk te geven va-n de Leid sche waardeering van dit- heuglijk feit. Na de werkzaamheden, van het tot djt doel in- het leven geroepen comité te heb ben geschetst, vervolgde spr.: „Gij- staat hier midden in het huldeblijk. Deze zi deze eetzaal, is gemeubileerd en aange kleed uit de giften- door de Leidsche bur gerij bijeengebracht. Deze Leidsche zaal is de gave der Leidsche burgerij. Moge zij- u en uw opvolgers spreken van de zeer diepgevoelde sympathie die in Leidsche harten leeft, voor een- ieder, die zich het lol van wee zen aantrekt." Spr. deelde vervolgens med, dat de gif. ten der Leidsche burgerij zoo ruim waren toegevloeid, dat er nog een bedrag van 300 was overgebleven, dat op een spaar bankboekje was gezet- en- -geschonken werd als permanent 'fonds voor het onderhoud der Leidsche zaal. Hierna dankte prof. Palaqhe alle spre kers voor hun goede wenschen, wa; men tot de bezichtiging van het gebou§ overging. Auditeeren bij examens. Het bestuur van de juridische faculteit der Leidsche studenten vestigt, naar aan leiding van een onderhoudmet een der hoogleeraren, er de aandacht op, dat er over het algemeen geheel verkeerde voorstellin gen bestaan betreffende het auditeeren bij examens. Eenerzijds toch zijn er examinan di, die me enen, dat zij, door audjtores toe te laten, den schijn wekken een zeer "goed ju- diciuni te verwachten, waardoor zij om der wille van een indruk van bescheidenheid' alle gehoor weigerenanderzijds vinden de belangstellenden, dat zij door eeniig aan dringen te kort -schieten in goede manieren. Geen van beide opvattingen is juist. Dat door studenten, die zelf langzamerhand aan de groote proef toe zijn, belang wordt ge steld in de wijze van oxaniineeren en den omvang yan de taak, die hen wacht, kan toch moeilijk den examinandus, wiens on dervraging deze belangstelling geldt-, wor den aangerekend. Het Wekt dan ook be vreemding dat een nuttig instituut als dit, dat vroeger algemeen in zwang was, lang. zamei-hand zoo sterk in onbruik is geraakt; ondanks de geruststellende en opwekkendj verzekering vanaf den katheder. Waar bovendien in andere 'universiteitej nog steeds als van ouds de examens door velen bijgewoond plegen te worden, en nie mand dit als iets bijzonders beschouwt, mag men gelooven, dat na eenigen tijd ook te Leiden' de vrees, den examinandus te ener- voeren, zal verdwijnen. Ned. Banketbakkersvereeniging. (Vervolg). Dés middags werd de vergadering het Weduwenfonds te twee uur geopend door den vice-voorzitter, den heer W. C. v. Breda. De notulen worden gearresteerd. Ingekomen is een brief van het bestuurs lid, den heer Burgers, waarin deze mel-dt, dat hij verhinderd is door ziekte aanwezig- te zijn. Daarna geschiedt voorlezing van liét- Rapport van d cnRaad van Toezicht, waar uit bleek, dat het totaal der uitkeeringen in het afgcloopen jaar ƒ2100 bedroeg. Den raporteur, den heer Polak, werd dank gebracht voor zijn accuraat beheer; Bij de bestuursverkiezing werd de heer W. C. van Breda herkozen. Na eenige bespreking werd aangenómen een voorstel tot wijziging van de artt. 3, 9 en 12 der Statuten. Art. 3 wordtHet uit te keeren bedrag wordt in overleg möt' den wiskundigen adviseur en na goedkeu ring van het Bestuur dre Verzekerings kamer om de drie jaar vastgesteld. Sub. 3. De uitkeering vast te stellen op 340 van af 1 Januari 1929. Art. 9 wordt: Aan het- Bestuur zal worden toe-gevoegd een Ra; van Toezicht bestaande uit 3 leden, waar van er twee door de leden en een door het Hoofdbestuur der N. B. V. worden be-; noemd, enz. Art. 12 wordt: Inplaats: Deze oproeping moet minstens 14 dagen, worden gelezen: een maand. Een gedachte van een der'leden om te komen tot- een verzekering op twee levens (man en vrouw) zal nader in overweging worden genomen. De wiskundig adviseur zal over deze zaak worden geraadpleegd. Na nog enkele andere opmerkingen werd de vergadering daarna gesloten. Het- gezelschap begaf zich hierna, naar de Graanbeurs, waar de heer Carrier uit Rotterdam, een lezing hield over werktijd regeling in het banketbakkersbedrijf tij dens de St. Nicolaasdrukte. Daarna werd in Zomerzorg een officieele maaltijd gehouden. De avond van dezen eersten dag werd gevuld met een concert in den tuin van „Zomerzorg", welwillend aangeboden -door de Vereeniging voor Vreemdelingenvi keer alhier, terwijl daarna nog enkele ur gezellig gesleten werden in de zaal. Vandaag werd een boottocht naar do Brasemer- en Kagermeren gehouden, aan geboden door de afd. Leiden van de Ver eeniging. In Alphen a, d. Rijn werd de lunch -gebruikt. Te ongeveer vier uur he denmiddag arriveerde men weer hier ter stede, na een prachtigen -tocht, begunstigd door schitterend zomerweer. Daarna is een ieder weer teruggegaan naar zijn eigen haardstede. -1

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2