RECHTZAKEN SPORT LUCHTVAART DE MOORD AAN DEN OOSTZEEDIJK. Na gisteren een korte mededeeling te hebben gedaan 'van de zitting van Maan dag ontloenen wij thans een uitvoeriger relaas aan de ..Msbd De moordzaak Lans is haast een „cause celèbro" gewordo De belangstelling voor de gisteren voort gezette behandeling was zoo overstelpend groot, dat de binnenplaats van het ge rechtsgebouw te klein bleek; zeer velen zijn teruggezonden. Te 10 uur wordt de verdachte binnenge leid. Hij is zeer bleek en merkbaar geëner veerd, in tegenstelling met de vorige da gen. Als te kwart over tien de rechtbank in dezelfde samenstelling als tot nog toe binnen is gekomen, wordt van O. onmid dellijk voor de tafel geroepen. Mr. Canes, de president brengt een brief •ter sprake, dien zekere Joseph K. aan ver- «lachte heeft gezonden, toen deze zich reeds in het Huis van Bewaring bevond-, en waarjn hij zegt, dat hij van O. nog 3 da- gen'geeft om een volledige bekentenis af te [leggen. Zoo hij vóór 29 December zijn daad niet bekend zou hebben, zou deze Joseph K. 'fde overtuigende bewijzen van de schuld I van Van O. aan den Officier van Justitie mededeelen. Verdachte kent dezen Joseph K. niet en zegt: ,,'t zal wel een of andere gemecne streek zijn De president vraagt in de zaal of ook deze Joseph K. aanwezig is, doch niemand antwoordt. De president deelt dan mede. dat nog ingekomen is een proces-verbaal van een politie-agent. Mr. Kokosky vindt het een ongehoord feit, dat thans nog alelrlei proces-verbalen en nadere onderzoeken noodig zijn. De president geeft mr. Kokosky als con sequentie van zijn meening, dan terug zending naar den rechtercommissaris ie 1 verzoeken. Mr. Kokosky: „Om dezen man nog langer de marteling te laten ondergaan." De president merkt op dat verdachte toch in elk geval wegens verduistering ver oordeeld zal worden, zoodat een uitstel voor hem geen schade beteekent, integen deel nu blijft hij langer in voorarrest. Mr. Kokosky blijft bij zijn meening, dat nu er nog geheel nieuwe verklaringen zul len worden afgelegd, Van getuigen, die in i het vooronderzoek niet gehóórd zijn, het onmogelijk zal zijn requisitoir te nemen. De president: U loopt op den gang van zaken vooruit. Na het hooren der getuigen zal de rechtbank haar gedragslijn bepalen. Weer de wijze van vermoorden. Allereerst wordt dan weer gehoord in specteur Hermans. Op vragen van den ver dediger mr. v. d. Meer verklaart hij dat in het beneden portaal bij de actetasch een 'bloedvlek is gevonden, terwijl er ook een paar bloedvegen en spatten tegen den wand waren, ter hoogte van omstreeks 1 ureter 20. De commissaris van politie Dijkstra ver klaart eveneens dat er naast bloedvegen op dezelfde hoogte eenige spatten waren op een middenpen ant.- Do reeds enkele keeren gehoorde des kundige dr. van Bijssel, die in opdracht van de rechtbank nog een onderzoek ter plaatse heeft ingesteld, waarbij hem ge- toond is in welken toestand men op den [avond van den moord het portaal en het 1 kamertje en het lijk bevonden heeft, komt thans weer voor. De dokter acht het benedenportaal groot genoeg, om daarin een stok als wa pen te hanteeren. Voorts acht getuige het [niet mogelijk, dat het lichaam van den 1 heer Lans van het benedenportaal naar bo ven is gesleept, wegens het ontbreken van bloedsporen. Op de hem getoonde foto's heeft getuige gezien dat in dit portaal een bloedplas lag. Indien het bewustelooze lichaam naar bo- rven was gesleept, dan zouden op de foto ook sleepsporen aanwezig moeten zijn ge- weest. Daarom is getuige tot de meening geko men, dat het slachtoffer zelf de trap is op- geloopen. Hij zal dan wel eenigszins gebo gen geloop en hebben, en de mogelijkheid be staat dan, dat de bloedvlekken, die op de schuifdeuren boven, zijn gevonden, er door het slachtoffer zelf op gebracht zijn. Getuige blijft het nog altijd niet waar schijnlijk achten, dat dc dader niet bespat is geworden, maar mogelijk blijft het. In de literatuur zijn gevallen bekend, dat een moordenaar zelf onbespat bleef. De hoed en het wapen. Getuige zegt verder proeven te hebben genomen in hoevorre het mogelijk was door oude hoeden heen verwondingen foe te brengen. Met verschillende stokken kon getuige op het hoofd van een lijk, waarop een hoed was gezet, slechts een lichte ont velling teweegbrengen; de hoed bleef heel. Ook bij gebruikmaking van een ijzeren staaf bleef de.hoed nog heel, de eenige manier om deze te vernielen, op de wijze, zooals de hoed van het slachtoffer is ver nield, is volgens den deskundige door er hard tegen te schoppen. Getuige acht het dan ook niet mogelijk dat de dader voor het plegen van zijn daad gebruik gemaakt heeft van een wandel stok. Hij meent dat het voorwerp zwaar der geweest moet zijn, maar zonder scher pe hoeken en kanten, en dus geen hamer of bijl. Doordat het bijna niet mogelijk is, dat- de verwondingen zijn toegebracht', terwijl het slachtoffer zijn hoed op het hoofd had, vervalt de verouderde stelling, dat juist het ophebben van dien 'hoed, den dader behoed heeft bloedspatten te bekomen. Dr. Hulst uit Leiden, de tweede en nieuwe deskundige heeft tezamen met den vorigen getuige het nadere onderzoek ter plaatse ingesteld. Hij heeft boven voor het fonteintje in de keuken tal van bloedspat ten gevonden, die hoog aan den muur za ten. Deze dokter vindt het aannemelijk, dat het slachtoffer na beneden eenige sla gen te hebben gekregen, naar boven is ge- loopen. Mogelijk is ook, dat hij beneden ineengezakt is, en later weer tot bewust zijn gekomen naar boven is gegaan. Staan de voor het fonteintje moet het slachtof fer zijn neergeslagen. Getuige acht het bijna uitgesloten dat de dader onbesmeurd zou zijn gebleven. De ze getuige meent, dat het slachtoffer den hoed wel op had, behalve mischien bij den laat sten slag. De hoed kan dan zeker een beletsel ge weest zijn voor het wegspuiten van het bloed. In het keukentje moet de laatste slag gevallen zijn. Dit keukentje is zoo klein, dat hoe de dader ook gestaan fieeft, Lans hem heeft moeten zien. Als inspecteur Hermans een vraag wil stellen aan getuige, verzet mr. Kokosky zich hiertegen, en verzoekt den president hem te gelasten naar zijn plaats te gaan. De president: „Getuige Hermans is zoo veel als het verlengstuk van hel O. M." Mr. Kokosky: „Ik zal de verdediging neerleggen als inspecteur Hermans niet ge last wordt te gaan zitten." De president verzoekt .inspecteur Her mans hierna te gaan zitten. Naar aanleiding van vragen merkt ge tuige dr. Hulst op. dat de dader vermoede lijk gestaan heeft bij-de deuropening in de keuken. Dc bloedspatten zijn zijdelings ge gaan en zijn alle links van den spiegel en dc deuropening. Mr. de Visser vraagt: ..Geeft het feit. dat de bloedspatten niet naar rechts zijn gegaan nog aanwijzing over de plaats waar de dader heeft gestaan Dat er rechts geen bloedspatten zijn ge vonden kan veroorzaakt zijn door het fe:t, dat de naar rechts gaande bloedspatten door den dader zijn opgevangen. Maar dan toch alleen maar 'er hoogte en breedte van den dader. Commissaris Dijkstra zegt, dat op den avond van den moord alles nagezien is. Bloedsporen zijn rechts van den spiegel niet gevonden. Mr. Kokosky: „Is het pand na den moord afgesloten V' Commissaris Dijkstra weigert daarop te antwoorden. „Vraagt u dat maar aan den officier". De president vindt'het echter noodig, dat de heer Dijkstra antwoord geeft. Dit luidt, dat de gedeelten van de zaak, waar de sporen der misdaad waren, niet zijn afgesloten. Getuige deskundige dokter W. F. Hesse- link, die zich als belangstellende in de zaal bevond verklaarde dat het- voor de vraag, of de dader al dan niet bespat zou zijn geworden, van belang is welk wapen werd gebruikt. Bij een hamer zal het Woed vier kanten uitspatten, maar bij een staaf alleen naar de zijkanten. De dader heeft dan een goe de kans onbespat te blijven. Hij waar schuwt er voor. dat men voorzichtig moet zijn, met de conolusie dat iemand onschul dig is, omdat er op zijn kleeren geen bloed spatten zijn gevonden. Nog wordt er eenige aandacht aan ge wijd of het mogelijk zou zijn dat de dader zich voor bloedspatten beschermd heeft door het aantrekken van de stofjas van den heer Lans, doch de politie had dadelijk na den moord alle aanwezige kleeren op bloedsporen onderzocht, maar niets gevon den. Juffrouw Lans is thans in het bezit van die stofjas. Deze maakte niet den in druk pas gewasschen te zijn, toengetuige haar mee naar huis nam. Dr. Gerhardt, heeft nog een chemisch on derzoek ingesteld naar de schoenen, naar aanloiding van de opmerkingen van den schoenmaker. Getuige bleef na dit onder zoek bij zijn meening, dat de vlekken veroorzaakt waren door water. Hij meent, dat de schoenmaker wellicht in zijn ijver verder is gegaan dan juist was, door te zeggen, dat deze schoenen alleen op en kele plaatsen nat-waren, alsof ze zouden zijn uitgewasschen. Van bloed is absoluut geen sprake, anders was dit nu stellig in de voering van de schoenen te constatec- ren geweest. Nog is gehoord het meisje dat op den avond van den moord een meneer pen pakje in het water heeft zien gooien en nauwkeurig de mogelijkheid overwogen of in dit pakje een ijzeren staaf of iets der gelijks kan hebben gezeten. Ook hier brengt het hernieuwde verhoor echter geen niéuwe gezichtspunten. De verdachte heeft den heelen ochtend zeer weinig gezegd. Bij het begin der zit ting heeft hij even gehuild, daarna zat hij stil tusschen de veldwachters voor zich uit te staren. Niet meer de scherpe aandacht van de twee eerste dagen. Het word» pauze. Het deskundigen verhoor is vermoedelijk ten einde. In de middagzitting is de belangstel ling nog grooter dan 's morgens. Als de rechtbank binnenkomt is het weer doodstil in dc zaal. Dr. Hulst wordt eerst nog p.ven onder vraagd over de mogelijkheid dat de moord met het bekende witbeenen tafelmes zou zijn gepleegd, d.w.z. het afsnijden van het strottenhoofd. Hij acht het niet onmoge lijk. vooral gezien de proefnemingen van dr. van Bijssel.' Mr. v. d. Meer vraagt aan den president of er in liet portaal niet een bloedplas gelegen heeft, terwijl er nu den heelen tijd over een bloedvlek wordt gesprokén. Hij heeft hiervan een getuige n.l. den heer Breling, die met eigen oogen gezien heeft, dat er een bloedplas lag. De heer Breling wordt als getuige op geroepen. Hij verklaart als teekenaar voor „Het dagblad van Rotterdam" op den dag na den moord naar het pand der firma de Ha-as te zijn gegaan om een teekening te maken. Hij heeft toen een met bloed door drenkte kokosmat zien liggen waarbij een plas bloed lag. Zijn indruk was, dat de vermoorde eeni- gen tijd met bloedend achterhoofd op deze mat hoeft gelegen en daar is dood gebloed, zoodat het lijk naar boven moet zijn gedra gen. Ook heeft deze getuige gezien, dat een indruk van den schedel van Lans, in bloed dat tegen de muur kleefde kon werden herkend. Wat gebeurde er van half zes tot half zeven. Dc verdachte wordt nu naar voren ge roepen om zoo nauwkeurig mogelijk te vertellen wat hij op den moordavond tus schen half zes en half zeven heeft gedaan. Ik heb tot zes uur gewerkt, toen de post nagekeken, ben naar de W.C. gegaan, heb mijn handen gewasschen en aan Lans ge vraagd of hij meeging. Die zei me dat hij nog wat werk had en bleef, waarop ik goe denavond zei en wegging. De president vraagt van O. dan welk licht er precies brandde en of de gordij nen open of dicht waren. Verdachte zegt nauwkeurig hoe men van straat af de ramen van het kantoor kon Mr. Can es deelt dan mede. dat hij deze vragen stelt omdat heden een belangrijk proces-verbaal is binnengekomen van den agent Brons. De agent Brons wordt voorgeroepen. Deze zegt: „Ik blijf van a tot z bij mijn proces-verbaal." Het stuk wordt dan voorgelezen en houdt in, dat deze agent bij het achterhek van de Haas op den dag van den moord om kwart over zes 's avonds een man heeft zien 1 dopen die naar boven keek als of hij wist, dat hier makkelijk kon wor den ingebroken. Een nauwkeurig -signale ment van dezen man heeft hij opgegeven en beantwoordt aan dat var. v. O. Verder meldt het proces-verbaal dat Brons op dienzelfden avond te ongeveer half zeven 'door geopende gordijnen een man heeft gezien in hemdsmouwen, die eenige keeren bukte en naar een least toe ging. Deze man leek op den man die bij het achterhek naar boven had gekeken (en dus op van O.). Vervolgens heeft de agent een deur zien opengaan om drie minuten na half zeven en tenslotte nam hij op de handen van v. O., toen de-ze een dag later geld uittelde, eenige roode vlekken waar. als varTzic-b ge schaafd te hebben. Dit proces-verbaal is uit het hoofd op gemaakt doch kort na den moord werd door dezen agent ook reeds een proces verbaal opgemaakt. De agent wordt met nadruk gewezen op het groote belang van deze' verklaring, doch zegt, dat hij er geheel bij blijft, Verdachte komt voor om zich hierom trent te verantwoorden. Hij zegt, niet in hemdsmouwen cp den bewusten avond in het kantoor te hebben rond-geloopen, er was.echter ook niemand anders. Je kunt dit trouwens onmogelijk van.de AdmiraJiteitskade af zien, betoogt hij. Mr. Kokosky wil den agent niet beschul digen. doch vindt deze verklaring, waar van de politie gebruik heeft gemaakt, op dit ooge.nblik zoo vreemd, dat hij haar in elk geval nader wil laten onderzoeken. Als de instructie zoo voortduurt kan de ver dediging zich niet meer voldoende op de hoogte stellen. Het gaat hier natuurlijk om details, doch als ik nu gee.n schorsing en terugwijzing zou vragen, zou ik dit toch hij het requisitoir van mr. de Visser moeten doen. Dat ik daarnet nog geen schorsing vroeg is, omdat ik mezen verdaohte niet nog lan ger wil laten martelen. Maar dit raag ik niet toestaan, het gaat hier niet om eenige jaren gevangenisstraf, maar om dezen man zijn leven. Ik hand haaf dus mijn verzoek. De rechtbank gaat nu in raadkamer om over dit verzoek te beslissen. HET PROCES-LIEBERMANN. Gisteren is heb woord gekomen aan den ambtenaar van het O. M„ mr. dr. Reilingh Wzn., tot het nemen van requisitoir. Mr. Reilingh wijdde enkele waarde eren de woorden aan het vooronderzoek in deze zaak, geleid door mr. Feenstra. Spr. meent dat de -verschillende den ver dachte in deze periode ten laste gelegde feiten- zijn bewezen. Liebermann's handel wijze qualificeert spr. als onttrekking van goederen. Subsidiair zou de verdachte ver oordeeld kunnen worden wegens het ver vreemden om niet of klaarblijkelijk bene den de waarde van goederen. Den vorm waarin dit misdrijf is gepleegd beschouwt spr. als medcp'legen. Betreffende het contract Paa-rdenkooper merkt spreker op, dat het plan weliswaar uitgegaan is van Paa-rdenkooper. De ver dachte heeft echter niet kunnen ontkennen, dat hij voor dit plan wel te vinden is ge weest. De geschiedenis met Paardenkooper is vol'tegenstrijdigheden. De verdachte zou geloofd hebben in de machtige relaties van Paardenkooper terwijl deze relaties toch niet in staat bleken om Paardenkooper te helpen uit zijn surseance van betaling. Verdachte heeft wel beweerd, dat alles er om begonnen was de Vecndammer te saneeren. maar van een vast omlijnd plan daartoe is nooit iets gebleken. Komende tot de periode tusschen het contract-Paardenkooper en den dag waar op het faillissement van de Veendamme: werd uitgesproken, merkt spr. op dat maar zeer weinig gebleken is van ernstige pogin gen van Liebermann om de onttrokken be dragen weer terug te brengen in do Veen- dammer. Wel heeft de verdachte beweerd in De cember 1927 een bedrag van vijf ton mede gegeven te hebben aan mr. Coppens ten behoeve van dc Vecndammer Hypotheek bank. Spr. heeft echter slechts een brief kunnen vinden, waarin gesproken wordt over een bedrag van honderdduizend gul den. Komende tot de strafmaat zegt spr. dat de maximumstraf die de wet toelaat zi jaren gevangenisstraf is. Volgens spr. zc echter het plegen van misdrijven als waar van hier sprake is, zwaarder gestraft moe ten worden. Echter zal spr. rekening hou den met de vonnissen die verleden jaar zijn uitgesproken over de directeuren der Veen dammer Hypotheekbank. Voort spr. rekening houden met het feit dat de verdachte min of meer psychopaat dab voor mensehen van zijn type de ge vangenisstraf bijzonder zwaar is. Verde zal spr. rekening houden met hetgeen door dr. Friedmann omtrent den -verdachte is- medegedeeld', alsook met het feit, dat de verdachte een zeer zwaar jaar achter den rug heeft, waarin hij is vervolgd en uitge plunderd door allerlei geboefte. Het sterkst pleit bij spr. echter voor ver zachting van de straf het feit, dat de ver dachte is bijgestaan bij het plegen van zijn misdrijven door personen van allerlei amb ten en beroepen, die zich aan een vervol ging hebben onttrokken en dié strafrech terlijk helaas niet te bereiken zijn. Wan neer deze personen den verdachte hun me dewerking zoudëii hebben geweigerd of tegen Liebermann's- plannen zouden heb ben geprotesteerd, zou de ramp in ieder geval niet zulk eén omvang hebben aange nomen als thans. Rekening houdende met dit alles eischt spr. tegen den verdachte Salomon Lieber mann een gevangenisstraf van drie jaar en zes maanden met aftrek van den tijd in voorarrest doorgebracht. Warfneer de officier van justitie zijn re quisitoir, dat ongeveer drie uur geduurd heeft, beëindigt, schorst de president de zitting tot Woensdagmorgen tien uur. Dan komt Liebermann's verdediger mr. H. Giltay Veth aan het woord. H00GE RAAD. Giften aan een gasdirecteur. De Ilooge Raad heeft verworpen het cas- tieberoep van J. v. W„ vroeger directeur .an het gasbedrijf te N ij kerk, die wegens et aannemen van giften van leveranciers tot 1 maand gevangenisstraf is veroordeeld door het- Hof te Arnhem, welk arrest ge ur werd bij bevestiging van een vonnis der rechtbank tc Zwolle. BelgiëNederland. Het Helerlandsche elftal. Naar wij vernemen, is heb Nederland, •sche elftal, dat op 29 en 30 Juni te Brussel' tegen het Belgische elftal zal spelen, als volgt samengesteld Aanvoerder: A. M. J. de Beus; voorts jhr. W. v. d. Bosch, L. J. Sodderland, ir. E. M. Neuenburg, ir. G. Bouwmeester, M, Jansen, mr. J. J. Koeleman, R. Vis, F. J. W. Rincker, W. Gierum en A. Maas. Mr. H. van Manen was ditmaal ver hinderd. KORFBAL. L. K. C. Fluks. Het Bestuur der Leidsche Korfbal Club Fluks is op de onlangs gehouden alg. ver gadering als volgt gekozen: J. Schneiders, voorzitter; G. W. Horrée, secretaris; mej. A. v. d. Berg,, penning- meesteressemej. G. C. Buys, corumissa- resse; M. Hoeks, POSTDUIVEN. „Steeds Sneller" (Noordwijk). Bovengenoemde verecniging hield Zon dag een wedstrijd vanaf Chateraux, af stand 6-40 K.M. De vogels werden in vrij. beid gesteld te 6.30 uur en kwamen op de hokken als volgt 1. N. Bemelmari 2 u. 7 m. 2S s.2 Th. Steenvoorden 2 u. 13 m. 56 s.; 3 J. v. 3. Berg, 2 u. 23 m. 18 s.4 Th. Steenvoor den 2 u. 29 in, 52 s.5 J. Rakhorst 2 u. 53 m. 43 s.; 6 Th. Steen voorden 2 u. 59 m. 41 s. DIOC. HAARL. BOND. R. K. Sportvereeniging A. V. V. Ondanks de minder gunstige weersge steldheid vonden 3 van de 4 vastgestelde wedstrijden doorgang. Alleen A. V. V. 4 Wilhelmus 5 werd uitgesteld, daar Wilhel- iius 5 voor de eigen Seriewedstrijden spe len moest. De wedstrijd A. V. V. 2—D. H. L. 4, wel ke te 1.15 uur beginnen moest, begon we gens het slechte weer eerst te 2 uur. A. Vv V. 2, dat met eenige nieuwe krachten en indien met een 4-tal invallers uitkwam, kon. de punten niet binnenhalen, ofschoon zij voortdurend in de meerderheid was, ter ijl D. II. L. op fortuinlijke wijze het eenig- s(e doelpunt wist te maken en zich daar mede in de volgende ronde plaatste. Te 3.15 uur traden D. H. L. 2Blauw Zwart 1 in het veld. Reeds spoedig was te zien, dat Blauw Zwart zou winnen, daar D. II. L. met verschillende invallers uitliet 4e elftal was verschenen, doch niettegen staande gaf D. H. L. 2 goed partij en een nederlaag tegen Blauw Zwart I, was zeer zeker geen slechte prestatie van D. H. L. Hierna speelden L. en Sn. 2V. A. P. I. Daar in deze afdeelïng slechts 2 ploegen inschreven, zullen deze clubs twee wed strijden, elk van anderhalf uur, tegen elkaar "spelen en de vereeniging welke de meeste doelpunten maakt, zal den lst'en prijs ont gon. Direct na aftrap ontwikkelt zich beide zijden een mooi en vlug spel. Het eerste succes is voor V. A. P., doch lang pleizier hebben zij er niet van, daar L. en S. spoedig gelijk maakt. Even voor rust krijgt V. A. P. een pe nalty, welke in een doelpunt wordt omge zet. Rust komt. met 2—1 voor V. A. P. Na de rust hetzelfde vlugge spel. Bij een mooien aanvalweet V. A. P. haar voor sprong te vergrooten. L. en S. speelt echter enthousiast, verder en speelt een keurige partij. Even voor tijd krijgt L. en S» nog een penalty te nemen en de stand is 32. Spoedig hierop fluit scheidsrechter v. d. Geer, die goed voldeed, voor de laatste maal en heeft V. A. P. met 32 gewonnen. Een gelijk spej ware de juiste verhouding geweest. Voor de Wil helmus-serie werd de wed strijd A. V. V. IT. O. G. I wegens ter- rei naf keuring afgelast. De wedstrijd A. V. V, 3—P. F. C. 8 werd op het Junioren veld van Wilhelmus ge speeld en in een spannenden strijd wist A. V. V. met 10 van P. F. C. te winnen. R. K. S. V. „D. 0. S." Zondagmiddag werd te Roelof arénds- veen het nieuwe terrein van de R. K. Voet balvereniging D.O.S. officieel in gebruik genomen. Ondanks het. minder gunstige weer hadden velen zic-h naar den Ijjange- weg begeven om bij de opening van het terrein tegenwoordig te zijn. D.OS. zou spelen tegen H.V.C. uit Hoek van Holland, doch door het slechte weder, dat den ge- heelen morgen aanhield, was deze club niet opgekomen. De Burgemeester van Alkema de. de heer Vosters, hield de openingsrede, waarbij hij zeidc, dat het hem genoegen deed dit nieuwe terrein te kunnen openen, daar het voor de voetbalvereniging een groot voordeel is voortaan te kunnen be schikken over een eigen terrein, dat boven dien goed gelegen is. Spr. vertrouwde, dat de leden zich zullen gedragen zooals het R.K. sportmenschen betaamt, zich daarbij latende leiden door dq overheid en het be stuur. Spr. voegde daaraan toe de mede deeling, da-t hij zich gaarne opgaf als dona teur, hetgeen met een luid applaus werd begroet. Vervolgens deed dc Burgemeester den aftrap voor een vriendschappclijkcn wed strijd tusschen de eerste en tweede elf tallen van DO.S. Het was een genoeglijk partijtje, waarin van beide zijden aardig spel vertoond werd. De uitslag luidde voor de rust 11. Daarna wist het eerste elf tal liet beslissende doelpunt te scoren. We wenschen de voetbalclub van harte geluk met den aanwinst van dit terrein en hopen nog meerdere malen op goede wed strijden vergaat te zullen worden. Vermeld dient nog te worden, dat de heer Haven kom uit Leiden zich bereid had verklaard den wedstrijd te leiden. VLIEGTUIG LONDEN—ZURICH IN HET KANAAL GESTORT. ZEVEN PASSAGIERS OMGEKOMEN. Een Nederlarïdsche onder de slachtoffers. Op den weg van Croydon naar Calais is gistermiddag om halftwaalf een door den vlieger Bvailly bestuurd vliegtuig met elf passagiefs en 200 K.G. post aan boord op cle hoogte van Dun-gen ess in zee ge stort. Volgens aanvankelijk té Calais ont vangen mededeelingen zouden de elf pal sagiers en de mecanicien van het vliegtuig door een visschersboot zijn opgenomen, terwijl de piloot Brailly aan boord geble ven zou zijn van het vliegtuig, dat door dc strooming meegesleept werd. Spoedig bleek evenwel, dat lang niet a-lle passagiers gered waren, doch integi deel de meesten waren omgekomen. Volgens een nader bericht van V. D. is het verongelukte vliegtuig de „City of Ottawa". De machine was oen Handley- Page-tweedekker met twee motoren van 1000 P.K. Het vliegtuig was op weg van Londen naar Zurich. Van te voren had dc bestuurder noodsignalen uitgezonden. Hij had de kust reeds 15 mijlen achter zich cn is toen teruggekeerd. De vlieger seinde draadloos, dat diij van' plan was neer te strijken naast een Zwitsersch vaartuig hetgeen ook is geschied. Verschillend schepen snelden ter hulp. Zeven person e\ zijn omgekomen, waaronder drie vrou wen. Vier anderen werden .gered. De pi loot en de mecanicien liepen verwondingen op, die echter niet ernstig zijn. Drie lij ken werden opgevischt. Reuter bevestigt officieel, dat er bij de vliegtuigramp zeven passagiers omgeko men zijn, terwijl er vier benevens de be stuurder en de mecanicien gewond zijn. Een ooggetuige verklaarde, dat het vlieg tuig met een geweldigen knal op het wa ter neerplofte en omkantelde. Een boot, die in de buurt was, snelde' dadelijk ter hulp. Een .gedeelte van het. vliegtuig moest stukgeslagen worden om de passa giers te bevrijden. Reuter verneemt nog, dat een der ver miste passagiers van het vliegtuig, dat in het Kanaal gestort is, 'afkomstig wa-s uit Amsterdam, Haar naam werd aangegeven als mevrouw Koracki, doch men denkt thans' dat het mevrouw A. Gerzon was, die in een Londensch hotel verbleven heeft. Naar V. D. verneemt, komt de naam van de 34-jarige mejuffrouw A. Gerzon, dochter van den onlangs overleden, he kenden Amsterdammer Lion Gerzon, die de vlucht van Londen naar Züricl^ mee maakte, niet voor op de lijst der geredden. Een nader bericht zegt, dat het vlieg- tuig gistermiddag laat geborgen is. zoodat dc oorzaak van het ongeluk volkómen vastgesteld .zal kunnen worden. Slechts weinig personen zijn ooggetuigen geweest van de ramp, maar één van hen, die zich op het strand bij Dungeness bevond, heeft verklaard, dat hij het vliegtuig uit zee had zien aankomen, zonder er bijzondere dacht aan te schenken, totdat hij eens- klaps zag, dat het in een soort versnelde glijvlucht, maar reeds waggelend, de kust trachtte te naderen. In do laatste halvé minuut der eigenlijke vlucht daalde het echter veel te snel en bij de aanraking van het water zag hij het vliegtuig zijdelings over den kop slaan. De treiler was niet meer dan 100 M. verwijderd en kwam middellijk te hulp, doch het. bleek dat bei de deuren van de kajuit onder water za ten. Om al te lichtvaardige critiek te voor komen, heeft de directie van de Impe rial Airways bij de toezegging van het meest openbaar en volledige onderzoek, de opmerking gevoegd, dat dit het eerste on geluk is in 5 1/2 jaar, waarin de vliegtui gen der maatschappij meer dan 100.000 pas sagiers hebben vervoerd en ongeveer 3 1/2 millioen mijl in de lucht hebben afgelegd. opl De identiteit het Neder 1. slachtoffer. Volgens nadere uit Londen ontvangen berichten staat het thans wel vast, dal de Nederlandsehe dame, die bij het vliegen' geval in het Kanaal om het leven is ge komen is de 34-jarige mevrouw A. Gerzon uit Amsterdam, die van Londen op weg was naar Zurich.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6