KERKNIEUWS SPORT STADSNIEUWS Agenda siensclien, met hun vaandels zich op bij Onderlangs vanwaar men in optocht, ter wijl een negental muziekkorpsen het ge heel opluisterden, trok door de Weerdjes- stra-at en langs de Singels naar Musis Sa crum, waar te twee uur de groote verga dering aanving. In de zalen van Musis Sacrum hadden technici van de Philipsfabrieken op ver schillende plaatsen groote luidsprekers op gesteld, zoodat de wijd-versprcidzittende duizenden vergaderingbezoekers de ver schillende sprekers uitstekend konden vol gen. Nadat allen gezeten waren ving de heer J. Hellemons zijn openingsrede aan, waar in hij er op wees, hoé in den loop der ja ren St. Raphael groeide door den goeden geest van saamhoorigheid en werkzaam heid in liefde van de Roomsche spoor- en trammenschen onderling. Veel, zeide spr., werd reeds bereikt door deze organisatie, waarvan naar spr. hoopte, in de toekomst aller arbeid, mede ook door de manifes tatie van dezen dag, den bochten band die allen samenbindt, nog zou worden ver sterkt. Spr. heette voorts de aanwezigen welkom, deed voorlozing van berichten van verhindering van Arnhem'.s burgemeester, nir. S. J. R. de Monchy, den hoogeerw. heer deken van Arnhem F. L. Stockman, de zeereervv. heer H. van Loo te Arnhem en den hoofdcommissaris van politie, die eveneens ter vergadering waren geinvi- teerd. Hierna, werd het woord verleend aan pater Arsenius O. Cap., die in een gloed volle rede uiteenzette, wat. door den Bond in den loop der zes en twintig jaren van zijn bestaan in het belang van den Room- schen spoor- en tramman reeds werd ver richt, Spr. memoreerde, hoe door St. Ra phael werden bewcrkstilligd een gunstiger pensioenregeling, de kindertoeslag voor hot spoorwegpersoneel, hoe door eenheid in werkkracht de bijna dertienduizend le den van dit groote lichaam werden ge bracht in betere levensomstandigheden, zoowel stoffelijk als geestelijk. Spr. wees er voorts op, hoe alles wat in het verleden werd bereikt, er gekomen was doordat men arbeidde in den geest van rechtvaardigheid en liefde, en die lief de was het naar spr.'s overtuiging ook geweest, die het totstandkomen van het bekende Mgr. Mutsaersoord had mogelijk gemaakt, een instelling waar zieke leden en hun gezin kunnen worden verpleegd, op kosten van hun organisatie, waarvan zij lid zijn; een schitterend herstellingsoord, dat binnen afzienbaren tijd geheel zal ge reed zijn. Spr. spoorde aan, dat de vrijge vigheid voor dit herstellingsoord niet zou verflauwen, en dat voorts alle leden van St. Raphael in de toekomst zouden too- nen, dat door saamhoorigheid machtige dingen kunnen worden bereikt, die op Roomschl? leest geschoeid, in het belang zijn van Kerk en maatschappij. (Applaus). Tenslotte uitte de bondsvoorzitter woor den van dank tot spreker en aanwezigen, waarna de vergadering werd gesloten. Uit de metaalnijverheid. De collectieve arbeids overeenkomst. De gisteren gehouden ledenvergadering van den Me taalbond hereft zich bereid verklaard de collectieve arbekls-overeen- komst voor twee jaar af te sluiten met den algemeenen Nederlandschen Metaal- bewerkersbond, den R. Iv. Metaalbewer- kersbond en den Christelijken Meta-albe- werkersbond. Raming en opbrengst der P. T. S. De diensten der Posterijen, Telegrafie en Telefonie hebben over de maand Mei 1929 opgebracht resp. 3.S08.806, 623.1567.en 1.426.690* tegen 3.784.278,' 630.181 en 1.276.918 over dezelfde maand van het vorige jaar. In totaal bedroeg de opbrengst over de eerste 5 maanden van 1929 respectievelijk 19.636.422, 3.18S.148 en 10.S39.243 tegen 19.912.506, 3.065.524 en 10.054.596 in 1928 terwijl de raming over de eerste vijf maanden van 1929 beliep respectievelijk 19.747.955, 2.998.542 en 9.827.250. BENOEMINGEN. Bisdom Haarlem. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem hoeft benoemd tot Pastoor te Nes en Swaluwe- buurt den weleerw. heer J. van Blaricum; te Assendelft den weleerw. heer J. Nagel en te Den Burg (Texel) den weleerw. heer L. van Ruyven, die kapelaan was te Am sterdam (H. Nicolaa-s buiten de V.) Alsme de tot Pastoor te Heinkenszand den wel eerw. heer L. Geklermans en te Oud-Beier- ,]and den weleerw. heer Th. Blom, die ka pelaan was te Leiden (O. L. Vr. Hemel vaart). Kerkconsecratie te Rotterdam. Gistermorgen is de Schipperkerk in de Schoonderloostraat te Rotterdam, toege wijd aan den H. Petrus, plechtig geconsa creerd door Z. D. H. den-Bisschop van Haar lem, Mgr. J. D. J. Aengenent. Te 9 uur vingen de Avijdingsplechtiglieden aan, waar bij Mgr. werd geassisteerd door rector J. Nol et als diaken en kapelaan A. de Bot uit Afferden als sub-diaken. De Pontificale Hoogmis werd te half elf opgedragen, en hierbij assisteerde als pres- byter-assistens pastoor F. van Beukering, als» troondiakens pastoor H. O. J. Sondaal uit Haarlem en pastoor H. Cooals, terwijl diaken en sub-diaken dezelfde waren als tijdens de wijdingsplecbtigheden. In do kerk waren verder aanwezig de ken J. W. van Heeswijk, de pastoors Vas- tenhoven en Duivensteyn, rector Kerkvliet van het St. Petrus internaat, de architect Pierre Cuypers. De zusters van het St. Petrus Internaat zongen de twee-stemmige Mis „Rogina Pa cis" van Rhode. Na de H. Mis hield Mgr. Aengenent een toespraak. Een Lourdes-genezing hevstigd. Ieder Maastrichtenaar herinnert zich nog levendig het heugelijke bericht vafi de plotselinge genezing van mej. Heus'chen, verleden jaar in Lourdes, en den glo- rieuzen intocht Ier genezene in de stad van de sterre dei'Zee. Zaterdagmiddag kwam van den leider van de 9e Limburgsche Bedevaart tele grafisch bericht, dat moj. Heuschen, die al$ verpleegster de. bedevaart medemaakt, door het Bureau des constatations ander maal is onderzocht, Het Bureau heeft hare genezing officieel erkend. ATHLETIEK. 1ste competitie-avond L.A.K., Onder begunstiging van prachtig athle- tiekweer had gisteravond achter Pomona de eerste competitie-strijd van den L.A.K. plaats, waaraan door een zestal ploegen werd deelgenomen n.l. A.S.C., drie ploegen van Do nar, R.C.L., dat zijn entree maakte in het L.A.K. en hartelijk welkom is, en U. V. S. Er is in de beste verstandhouding gestre den. De uitslag was: 100 M. iiardloopen: A.S.C. A. Liotard 15 1/5 sec,; Kwee 13 2/5' sec. Donar I; J. Boot 12 sec.; J. Huizinga 1*2.5 sec, Donar II: A. Buttler 11.9 sec.; H. Bonte 12 sec. Donar III: D. Roozendaal 12 4/5 sec.; W. Gravendaal 12.9 sec. R.C.L.: H. van Weizen 13 1/5 sec.; A. Eichhorn 12 2/5 sec. U. V. S.: L, Boom 12.9 see.G. Annok- kee 12 sec. 800 M. liardloopen: A. S. 0.: J. Brons- gee^t 2 min. 18 2/5 sec.; R, Bronsgee-st 2 min. 16 sec. Donar I: J. O. Janeen 2 min. 33 sec.; P. Jansen 2 min. 31.5 sec. Donar II: M. Verhoog 2 min. 27 4/5 sec.; H. Hemerik 2 min. 19 3/5 sec. Donar IIII: M. Hoexurn 2 min. 20 sec.; A. Hop 2 min. 31 4/5 sec. R, C. L,: Eichhorn 3 min. 15 2/5 sec.; v. Wel zen 2 min. 54 4/5 sec. U. V. S.: G. de Lange ~2 min. 28 sec.; Wassenburg 2 min. 27 4/5 sec. Verspringen: A. S. Liotard 5.16 M.; R. Bronsgeest 5.05 M. Donar I: Huizinga 5.43 M.Boot 5.57 M. Donar II: But„tler 5.05 M.; Bonte 5.69 M. Donar III: Roozendaal 5.35 M.; Graven- daal 5.37 M. R. C. L.Eichhorn 5.43 M.; v. Weizen 5.47 M. U. V. S.Boom 4.77 M.; Wassenburg 5.50 M. Speerwerpen: A. >S. C.: R. Bronsgeest 30.34 M.; J. Bronsgeost 30.20 M. Donar I: Boot 43.26 M.; Huizinga 40.78 Meter. Donar II: Buttler 29 M.Bonte 32.60 M. Donar III: Gravendaal 3*2.80 M.; Hoe xurn 34.18 M. R. C. L.v. d. Meer 26.05 M.; Beurse 28.25 M. U. V. S.: F. Meyers 25.27 M.; J. Arbouw 29.10 M. Estafette 4 x 100 M.: A. 8.' C.: 5*2 4/5 sec,; Donar I 50 sec.; Donar II 49 4.5 sec.; Donar III 50.5 sec.; R. C. L. 52.9 sec.; U. V. S. 50 2/5 sec. EEN PROPAGANDA-OPTOCHT. Een mooi, sympathiek plan van de Alge- meene R, K. Propaganda-club „Dr. Schaepman" om op Maandag '1 Juli een propaganda-optocht te houden! Dat ook wij zoo nu en dan naar buiten treden, is een eisch des tijds, is plicht. En dat vóór de verkiezing op' Woensdag 3 Juli naar buiten wordt gedemonstreerd onze georganiseerde kracht en maatschap pelijke beteekenis dat dan de weife lenden trekken, de lauwen begeesteren, ons allen goed doen! Aan die optocht kunnen alle Katholieke organisaties deelnemen. Toon wij bij de vorige verkiezing een dergelijke optocht in Rotterdam zagen, trokken daarin mede óók charitatieve en óók zuiver- religieuse vereenigingen. Het „niet aan politiek mogen doen" voor de sociale organisaties is, natuur- lijkt, niet hierop van toepassing. Dat geldt voor heeL andere gevallen. Moge het op 1 Juli een schitterende demonstratie worden, waaraan geen orga nisatie zich onttrekke Bij den penningmeester der R. K. Kies- vereeniging den heer P. v. Berge Henegou wen, Beestenmarkt 32, is ingekomen een gift, van B.. groot 20 gld. Wie volgt dit voorbeeld Onverschilligheid voor de politieke actie beteekent 6f (schuldige of, min of meer, onschuldige) onwetendheid óf gebrek aan Katholiciteit, JUBILE PROF. BLOK. Hij wenscht geen vieren. Prof. dr. P. J. Blok, oud-hoogleeraar in de vaderlandsche geschiedenis aan de Uni versiteit alhier, die, zooals gemeld, Vrijdag a.s. den dag herdenkt, waarop hij vijftig jaar geleden aan de Universiteit alhier •promoveerde, heeft den wensch te kennen gegeven, dat deze dag onopgemerkt voor bij zal gaan. De professor is dan ook Vrij dag a.s. uitstedig. De Hanze en de Katholieke Bouwpatroons ontevreden over den gang van zaken bij de R. K. kerk te Hoogmade. Men zendt ons de volgende motie toe: De vergadering van den R. K. Bond van Bouwpatroons, afdeeling Leiden en Om streken, in .vergadering bijeen in hotel INGEZONDEN MEDEDEELING. /EER MOOIE KLEUREN groote maat „Den Burcht" te Leiden op 17 Juni 1920, is de volgende motie aangenomen: gehoord de uiteenzetting van het Be stuur inzake besprekingen, gevoerd in samenwerking met Bestuur der Hanze, met de directie bela-st met „voorzieningen betreffende de R. K. kerk te Hoogmade", spreekt hare verontwaardiging uit over de handelwijze van deze Directie, welke eene ongemotiveerden blaam werpt op de Katholieke Bouwpatroons; besluit met algemeene stemmen deze motie te pubiceeren in de pers en gaat over tot de orde van den dag." Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. 75-j a r I g bestaan der V o 1 k s b ij e e n k o m s t e n. Van de commissie voor de volksbijeen- komsten van het Departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van die commissie verschenen het verslag over 18541929, dat.samengesteld is uit een vijftal verslagen, in die jaren verschenen. Wij ontleenen hieraan de volgende feiten. Naar het, voorbeeld der volksathenaea te Londen, waarop reeds in 1849 in de Leid- 'sche Courant de aandacht werd gevestigd, we-rd door de daartoe ingestelde commis sie op 21 Juni 1854 een proef genomen met het oprichten van de „Volksvoorlezingen". Deze proef slaagde. De eerste lezing werd door den voorzit ter op den 9en October, gehouden en hier mede was een begin gemaakt met de Volks voorlezingen waarbij het streven wa-s de Volksontwikkeling en Volksbeschaving te helpen bevorderen. -De voorlezingen werden gehouden over: Geschiedenis des Vaderlands, Land en Volkenkunde. Opvoedkunde, beschrijving van ons zonnestelsel, natuur-, schei- en werktuigkunde, staathuishoudkunde, bijdra gen over gemengde onderwerpen. Aan deze voorlezingen werd een „vra- genbus" toegevoegd en men ving aan met een vóór-uur aan nuttige ontspanning ge wijd. Verder behandelt het verslag de ontwik keling dier bijeenkomsten gedurende die jaren, waaruit de belangstelling en uitb;-ei- .ding o.a. tqt muzikale en tooneelavonden duidelijk blijkt. 1 Aardig is het vermelden van de feeste lijke viering van de 25-jarige bruiloft van een der leden, wat met prent en vers, aan vangende als volgt, herdacht werd: Op zeker zil'vren Bruiloftsfeest Is 't meerendeel present geweest Van de Commissie, die haar tijd En kracht aan Volks ontwik'! ing wijdt. Een van dit. edel broed'rental Vond zooveel schik in dit geval Dat hij Jt in plaat vereeuwigd heeft -Ook voor 't geslacht dat na ons leeft Opdat de vrucht van zijn penseel Van vinding fijn, yan teekening eêl, Den naneef echter du id'lijk zij Zoo hoort er een verklaring bij. Tenslotte bevat het verslag een lijst van de leden dier commissie vanaf de oprich ting. Centraal Israëlitisch Wees- en Doorgangshuis. Het nieuwe gebouw aan de Cronesteinkade. Vandaag is het voor liet Centraal Israë litisch Wees- en Doorgangshuis, voor regen ten en directie, niet minder ook voor de in het huis verpleegd wordende kinderen een bcteekenisvelle dag, nu heden op plech tige wijze het nieuwe, fraaie tehuis aan de Cronesteinkade geopend is geworden. Wij waren gisteren in de gelegenheid een kijkje te nemen in het nieuwe gebouw, dat daar aan de Cronesteinkade wel eenigszilis achteraf staat, maar daarom te meer vrij en onafhankelijk gelegen is aan een uithoek van de stad, waar aan den Zuidkant gelukkig nog weinig gebouwd is en men alzoo een heerlijk uitzicht heeft over de weelderig groene weilanden, die zich naar Lammebrug en Cronestein uitstek ken. In een persconferentie heeft de heer Le- visson, voorzitter van de bouwcommissie ons een en ander verteld over de wordings geschiedenis van het thans gereed zijnde gebouw en zijn inrichting. Reeds voor 30 jaar had het College van Regenten de noodzakelijkheid begrepen van de stichting van een nieuw tehuis en daar voor een bouwcommissie benoemd, terwijl vijf jaar later de hand werd gelegd op het terrein, waar nu ten langen leste het ge bouw is verrezen. Tal van redenen,jiiet in het minst firaan- tieele, waren oorzaük, dat niet eerder tot den bouw kon worden overgegaan dan vorig jaar en nadat deze was opgedragen aan de architecten B. Buurman, alhier en M. Oes terman te Amsterdam, werden den 18en Juni van het vorig jaar de vier hoeksteenen voor het nieuwe tehuis gelegd. Nu, precies een jaar later, heeft de officieele opening plaats gehad. Het tehuis bieldt ^plaats voor 56 kinde ren, 28 jongens en 28 meisjes van 218 jaar. De scheiding naar het geslacht is, zooals licht te begrijpen valt, sterk doorgevoerd. Zoo heeft men twee slaapzalen, ieder be vattend 1*2 bedden vóór de kleineren en 16 voor de grooberen. Deze zijn gelegen op dn eerste verdieping aan beide zijden van het gebouw, terwijl de slaapgelegenheid voor directeur en directrice zich daartus- schen bevindt, alzoo een natuurlijke afschei ding vormend tusschen de twee afdeelin- gen. Beneden komt men door den hoofdingang in een fraaie vestibule, hetgeen de eenige luxe is, die het gebouw bezit. Het is een schenking van mevrj Hartogs-Hijman uit Arnhem. Na den gang gepasseerd t komt men in een ruime, vriendelijk uitmen- de speelzaal, rond naar het Zuiden uil^ bouwd, om de kleinen zooveel mogelijk licht en lucht te kunnen doen profit* Rechts vindt men de woonvertrekken de directie, den heer en mevr. v. Itallie, be nevens. de regentenkamer, waarin een fraa portret hangt van de schenkster van heb gebouw aan den Stille Rijn, mevr. Wilhel- mina Speyer-Rozenberg, naar wie deze zaal genoemd is. Trouwens bijna alle zalen -dra gen een naam en zoo vindt men aan den linkerkant van heb gebouw de eetzaal, die de Leidsche Kamer genoemd wordt, waa-r- va-n de beteekenis duidelijk wordt als men aan den wand leest: Dc inrichting van deze zaal is te danken aan de groote offervaar digheid der Leidsche Burgerij. Deze ge- lieele zaal is van Leidsch fabrikaat en be kostigd uit de gelden, die de Commissie uit de Leidsche burgerij bijeen heeft ge bracht. Dc tweede verdieping bevat kamers voor huishoudelijk gebruik, als naaikamers e.a. Voorts enkele ziekenkamers, bergruimten 't Behoeft bijna niet gezegd, dat het ge bouw zoo comfortabel mogelijk is inge richt, maar daarbij is alles, wat naar luxe zVeeint, verre gehouden. Wij brengen den heer Buurman, die hier in een betrekkelijk kleine ruimte zoó'n fraai en tot in alle onderdeelen verzorgd gebouw wist te scheppen, daarvoor gaarne- een woord van 'hulde. De voornaamste werkzaamheden werden verricht door de navolgende personen: fa. de Later en Meyers, aannemers, fa. Bleys, schilderwerk, fa. Langezaal en Inniger, elec- triciteit, P. J. Wassenaar, meubelen, ter wijl de tuin belangeloos werd verzorgd cloor de afd. Leiden en Omstreken der Ned. Mij. v. Tuinbouw en Plantkunde. Tal van geschenken mocht het bestuur voorts ter verfraaiing en ter volmaking van den inboedel ontvangen. De opening. Hedenmiddag te half drie heeft, nadat in intiemen dring een korte godsdienstige plechtigheid had plaats gevonden, de ope ning van het nieuwe gebouw plaats gehad. Daarbij waren o.m. aanwezig het Colle ge van Regenten, de leden van de bouw commissie, het College van B. en W., dr. Denekamp uit Bussum, schoonzoon A'an de stichtster van heb oude huis, het kerkbe stuur der Ned. Isr. Gemeente alhier, ver schillende opperrabbijnen, afgevaardigden van bijna alle hier te lande bestaande Weeshuizen, en tal van andere. Na een welkomstzang der verpleegden, onder leiding van den heer J. Blitz, droeg de voorzitter der bouwcommissie, de heer L. Levisson het gebouw over aan het Col lege van Regenten, onder aanbieding van een siersleutel. Vervolgens voerde de voorzitter van dit college het woord. Prof. Palache begon met allen hartelijk welkom te .bee-ten. Spr. noemde dezen dag een feestdag van de vreugde der weldadig heid, omdat het jóodsche volk de voltooiing van dit werk mot zooveel blijdschap over het vooruitzicht, dab het daardoor geboden wordt, begroet, dat het zijn arbeid ten bate van het kind" opnieuw en krachtiger zal kunnen aanvangen. Spr. bracht dan dank aan de vele hon derden in den lande waaronder ook tal van werk steenen hebben aangedragen. In heb werk steenen ehbben aangedragen. In het bijzonder betuigde spr. zijn erkentelijkheid aan cle architecten voor de zeer lofwaardige wijze, waarop zij zich van hun opdracht gekweten hebben en voorts ook aan de bouwcommissie, wier voorbeeldige krachts inspanning boven allen lof verheven is en aan de enkele „stille werkers", wier namen spr. niet wil en mag uitspreken, doch die in de annalen der inrichting met gulden letters geboekstaafd zullen worden. Spr. bracht den dank aan de nagedachtenis van de schenkster van het Huis aan den Stille Rijn, mevr. Speyer-Rosenberg, wier portret de eereplaats in de regentenkamer inneemt. Tenslotte richtte spr. zich nog tot den di recteur en de directrice en de kinderen, om te besluiten met den wensch, dat dit huis in elk opzicht zal beantwoorden aan zijn bestemming, dat er gezondheid en voor spoed en blijdschap en opgewektheid zal heerschen in dit groote gezin. Moge de Algoede Zijn rijken zegen schen ken aan dit huis tot in lengte van dagen. Nadat de verpleegden hierna een psalm hadden gezongen, kreeg de Haagsclie op perrabbijn, de heer I. Maarsen het woord tot het houden van de eigenlijke inwijdings rede. Deze ving aan met een weergave van hot Bijbelwoord uit 2 Kronieken vers 620, eindigende aldus: „O, mochten uwe oogen geopend zijn over dit huis des daags en des nachts om in welgevallen aan te nemen den- dienst, die hier wordt gediend". Hij trok dan een parallel tus-schen den bouw van den tempel te Jeruzalem en dit ge bouw. Evenals er toen feest was in Israël, heerscht er thans vreugde in Nederlandsch Israël. Vreugde om het prachtige gebouw, dat hier verrezen is als een blijvende, zuil van naastenliefde en waarover spr. de ze gen des Allerhoogsten afsmeekte, want zonder Zijn zegen is geen menschenwerk voltooid. We leven, aldus vervolgde spr., in den tijd van de zorg voor het zwakke kind. Ik mag het dus wel openlijk verklaren, zon der beschuldigd te worden van overgevoe lig sentiment, dat heb Jodendom van zijn prilste jeugd de Darwinistische stelling van „The survival of the fittist" heeft ver worpen. De Joodscho ethiek is van begin tot einde een logenstraffing van de Ueber- menseh-theorie» van den grooten 20ste eeuwschen denker uit het naai* een wereld- iroperium strevend keizerrijk. Do oorzaak daarvan ligt in zijn diepste wezen in den oertijd der menschelijke cultuur. Reeds in do wet van Hamoerabi, product der verfijn de Babylonische beschaving van 2000 jaar voor de gewone jaartelling tot de wet op de twaalf tafelen der geharde Romeinen Gemeentelijke Aankondigingen id aau cLN.V. ^onda's en jresmtVe r k r ij ge nden t van Seen yhrplaatsbare b Hinderwet. B. en W. van Leiden brengen ter alge meene kennis, dat door hen vergunning erleend derhand el opricht te voor bJnzine i2i het l^st iio. 23 k|dastra,fl bj eiden, sectielH. A. v. .SABAKIIUIJZEN, Burgemeester. VAN S^IJEN, Secretaris. Leiden, 18 Juni 1929. Donderdag. R. K. Bond van Transport arbeiders „St. Bonifacius", Bonds- gebouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 17 tot e n ni et Z o n'd a g 23 J u n i a.s. waarge nomen door do apotheken van de heeren: G. F. Reijst, Steenstraat 35, telef. 136 en A. J. Donk. Doezastraat 31, telef. 1313. vindt men. de beschermende bepalingen voor den wees, die zoo herhaaldelijk in onze Touro worden aangetroffen. Hoe vaak ver heffen de profeten liun bedreigend woord tegen de rechters, die het rec-ht der hulpe- looze weezen overtreden. Wat de profeten als ideaal hebben voor gesteld, verheft de Leer tot Wet. Dezelfde beschcrmingsbcpalingen voor het hulpe- looze kind vonden we weer in het Talmadi- sche recht bij schuldvorderingen en huwe lijksbepalingen. Maar bovenal was cle zorg voor den hulp. behoevende geen zaak van de staat, maar een zaak van het Joodscho gevoelvolle hart. Daarvan hebben de Joden in de oud beid de primeur. Voordat de waarde val het hart als physieke levensbron weten! schappelijk was vastgesteld, kende de Jood de beteekenis van het hart als psychische uiting van al wat daar is schoon en edel, menschlievends en goed. Heb hart is de motor tot de groote, altruïstische daad. Daar ligt de oplossing voor het raadsel, waarom de Joodsche literatuur zoo uiter mate rijk is aan bepalingen voor hen, die de levenszorgen reeds zoo vroeg ondervin den. Daardoor wordt het duidelijk, hoe in de benarde middeleeuwen, waar ook een eeriigszids beduidende Joodsohe gemeen schap werd aangetroffen, kassen in stand gehouden werden voor ondersteuning der behoeftigen. Daaruit meende spr. te mo gen concludeeren, dat cle hooggestemde ideeën van humaniteit d°or het Joodsche' volk steeds hoog gedi'agen werden. Maar werkelijke beteekenis krijgen deze ideeën pas, wanneer ze in dc daad omgezet worden en in dit verband betuigde spr. zijn groote erkentelijkheid aan do mannen en vrouwen, die geen opoffering te veel den om het beoogde doel te bereiken en aan allen, die een luisterend oor hadden voor de roepstem, die tot hen kwam, om zich tenslot/be te wenden tot cle dreetio ei den staf van medewerkers om hen te dan, ken voor hun toewijding voor het weeshuis, werk. Straks begint-, aldus eindigde spreker zijn prachtige rede, de da-gelijksche dienst in clezen nieuwen tempel van humaniteit. Een nieuwe mooie, maar niet minder ver antwoordelijke taak begint thans voor al len, die rpot deze stichting verbonden zijn. Moge.dezelfde energie, dezelfde ijver hun allen geschonken zijn om te blijven ijveren voor dit schoone gemeenschapswerk. Zoo kweokc deze stichting goede burgers, trouwe aanhangers van" het oude Jodendom, Zoo zij dit gebouw rijk door eenvoud, groot cloor zijn toewijding voor den kleine, sterk door banden van teederheicl, maar boven al gezegend cloor de Bron van allo zegen. Zoo klinke andermaal mijn bede: „O mogo Uw oog geopend zijn over dit huis des daags en de-s nachts". Dc heer H. I. Cohen, leeraar-sec,retains der Ned. Isr. Gem. alhier, herdacht vervol gens in gebed de overleden stichters en begunstigers vanhefc gesticht. Vervolgens bood cle heer Is. Lcman een door hem samengesteld Gedenkboek aan. hou K wel zon twe ove I de aan nan bes' der: lijkt V Con vooi N volg den uit said D Het kind en het verkeer. Een pakkend en mooi boekje is er bij de firma» P. J. Mulder en Zoon alhier versche nen. Het is getiteld: „Het kind en het keer" en is samengesteld door den lieer A. L. L. Gathier, hoofd der G'hr. School in het Noordeinde. De bedoeling van hot boekje is op pak kende en duidelijke wijze voor de kinderen uiteen te zetten de talrijke gevaren liet heclendaagsch verkeer om de jeugd aan de hand hiervan op gemakkelijke wijze de verkeersregels bij Ie brengen. Hierin is de schrijver volkoirten geslaagd. Want het boekje is geen leerboek gew den en ook geen leesboek,' maar bevat groot aantal duidelijke en aardige plaat jes, die de verkeersgevaren in beeld bren gen en waaraan korte onderschriften van slechts enkele woorden zijn toegevoegd. Goed ge-zien is het bovendien de korte toelichting op een losse bijlage af te druk ken, daar deze voor leeraren, onderwijzers en andere bestemd is en op duidelijke wijze aangeeft, hoe de plaatjes in gymnas tieklokalen e.cl. als spelletjes in toepassing kunnen worden gebracht. Het is te hopen, dat allé kinderen, die. dit boekje van de eerste tot cle laatste •bladzijden met genoegen zullen bekijken en daaruit vee] voordeel zullen halen, dit boekje in handen krijgen. Als leermiddel op de scholen en als leiddraad voor keevsopvoeding" lijkt het boekje ons bij zonder geschikt), zoodat wij het.- ook aan alle opvoeders van harte aanbevelen. Het boekje bevat tevens een aantal aan bevelingen van onderwijs- en politie-auto- riteiten. G com liet, sing de 1 Hist 19*29 D he ei Pok Bos< D eeni G. H Vak ,n H stel ling wed king cieel slecl D were kom D als c bure Di Voor het eindexamen Gymnasium, diplo ma B. is te 's-Gravenhagc geslaagd de heer H. Noordman alhier.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2