Ned. Oost-Indië RECHTZAKEN Communisten bijeen in een kasteel. Met een vorstelijk maal in het verschiet. Te Achères, in de „banlieue" van Parijs, heeft de politic Zondag een inval gedaan in een kasteel, waareen communistisch concilie in vergadering bijeen was. Het geval was aldus: de politie zocht een communist, die nog een gevangenis straf heeft op te knappen. Zij kreeg er de lucht van, dat dit heerschap samen met een aantal partijbonzen aan het vergaderen wes in het kasteel Achères. Dit kasteel behoorde vroeger aan een rijk en weldadig industrieel, die het onlangs aan het ge meentebestuur aanbood. Daar de burge meester van Achères een communist is, stelde hij namens de gemeente het fraaie slot ter beschikking van zijn partijgenoo- ten voor hun drie- of vicrmaande-lijkschen „krijgsraad". Midden in de beraadslagingen arriveer de de politie, liep de buiten geplaatste wacht overhoop en verscheen in de verga derzaal, den grooten salon, waar 50 tra wanten van Moskou op rijkbekleede arm stoelen gezeten waren rondom een gepo- lijst-mahoniehputen tafel van enorme af metingen. lil een aangrenzend vertrek stond een kostbaar maal gereed, met wij nen en likeuren uit den magnifiek-voorzie- nen kelder. Den gezochten man vond men eindelijk in een kast onder de trap. Tot de „gasten" behoorden verscheidene bekende communistenleiders: Marcel Cachin, Sé- mard, Monmousseau en ancleren. Behalve de gezochte „camarade" werd echter niemand gearresteerd. Wel nam men een aantal documenten in beslag die. te oordeelen naar hot tumult over hun weg neming, van zeker gewicht moeten zijn. «Tel." Vijf jaren water en lucht. Alain Gerbault op de Azoren geland. Alain Gerbault. de vroegere tenniskam pioen zwerft sedert jaren de wereldzeeën af. Met zijn 32-voet-kotter zeilt hij de zon achterna en eiken nieuwen dag haalt de zon hem in en gaat hem voor in de rich ting, welke hij heeft gekozen. En gelijk de gcheele wereld de zon ziet komen en gaan, zoo passeerde ook Alain Gerbault meri diaan na- meridiaan. Men was gewoon dagen en weken, ook wel maanden geen tijding over hem te ont vangen. doch ten slotte ging het bezorgd heid en ongerustheid wekken, dat dit aan tal maanden, gesladjg aangroeide. Zou hij bij het vijfde, het zwarte werelddeel, dat hij langs zeilde, ten gronde zijn gegaan? De feiten komen nu de vreezende gemoe deren geruststellen. Uit Parijs komt een bericht dat Gerbault met zijn „Firecrest" te Horta op de Azoren is geland. Van daar zal hij bij tijd en wijle den zeeweg naar zijn Romaansche land gaan aanvangen. Familiedrama. In een huis van de H. Geeststraat te Berlijn heeft eergisteren nacht de 42-jarige portier Gustaaf Grzybowski zijn vrouw doodgeschoten, zijn 14-jarige dochter ge wurgd en daarna ziolx zelf door ophan ging van het leven beroofd. Hij liet een brief achter, waarin hij zegt, dat hij zijn daad heeft begaan, omdat de toekomst hem te triest toescheen en ook de finan- cieele toestand van zijn gezin hem niet voldoende verzekerd voorkwam. Het gezin verkeerde echter in behoorlijke omstan digheden. Grzybowski ging in de buurt voor een kalm en nauwgezet man door en leefde met zijn gezin in goede harmonie. Men weet dus geen andere verklaring voor de daad te vinden, dan dat bij Grzy bowski, die voor den oorlog bij de marine heeft gediend en lang in de tropen heeft geleefd, zich plotseling een oude tropen- ziekte weer heeft geopenbaard. Melaatschen veroorzaken ontsteltenis in twee Roemeensche ministeries. Naar het Klausen'burger blad Munlcas Ujsag meldt, verschenen Woensdagmiddag twee verwaarloosd uitziende mannen in het bureau van den kabinetschef van den minister van landbouw, om den minister te spreken. Toen de kabinetschef de in dringers, die zich met geweld een weg ge baand hadden door de schare der wach tenden, wilde doen verwijderen, merkte hij tot zijn ontzetting, dat hun gezichten met vreeselijke wonden bedekt waren, tónel liet hij den dokter van het ministerie roepen, die bij den eersten blik constateerde, dat beiden melaatschen waren. Daar de me laatschen, toen zij door dc menigte heen drongen, vrijwel iedereen hadden aange raakt, vluchtten de in de wachtkamer aan wezige personen ontzet, wierpen hunne Moeren van zich en 'lieten zich in de naast- b ij zijnde apotheek desanfecteeren. De me laatsehen bracht men onmiddellijk in het ziekenhuis, van waar zij ontvlucht waren, terug, waarna men ook het geheeïè gebouw ontsmette. Een half uur later versoheen een derde melaatsche in het. ministerie voor volksge zondheid, waar hij zich bij den minister wegens önmenschelijke behandeling in het ziekenhuis wilde beklagen. Ook deze zie ke werd onmiddellijk naar het hospitaal teruggebracht. Droogte in Rusland. Ten gevolge van de buitengewone droog te zijn een aantal rivieren in de bosch- streken ten X. O. van St. Petersburg óf geheel uitgedroogd óf te ondiep geworden zelfs voor het transport van houtvlotten. Dientengevolge kunnen raitlioenen gevelde boomstammen niet vervoerd worden en dreigt, de hout-export verstoord te worden, terwijl het tekort aan hout voor den bouw in het. land zelf toeneemt. De telefoon in de Ver. Staten. Blijkens een mededeeling van het depar tement van financiën te Washington is het aantal telefoonaansluitingen in de Ver. Staten van 14.4 millioen in 1922 op 18.5 .millioen in 1928, dus met ruim 29 pet. ge stegen. Het telefoonnet was in 1922 37.300.000 Engelsche mijl lang, in 1928 was bet aan gegroeid tot 63.800.000 Engelsche mijl, een toeneming derhalve met meer dan 71 pet. Daarentegen is het aa-ntal gesprekken slechts met 28 pet. toegenomen. In het jaar 1922 werden er 24.600.000.000 gesprekken geteld, verleden jaar 31.600.000.000. Vurige dansers. De neef van een huiseigenaar te Napels vierde in het huis van zijn oom den doop van zijn zoontje. Tijdens hel dansen, dat de. feestelijkheden besloot, stortte plotse ling de vloer van den kamer, die zich op de derde verdieping bevond in, zoodat de dansenden op de tweede verdieping terecht kwamen. Hier was echter de vloer evenmin bestand tegen een dergel ijken aanval, zoodat deze eveneens bezweek en de dan sers nog een verdieping lager te land fewa» men. Tien der feestgangers werden zwaar gewond te voorschijn gehaald, terwijl talrij ke anderen lichte verwondingen bekomen hadden. Slechts een paar meisjes, die muur bloempje geweest waren, konden hun posi tie op de derde verdieping handhaven. DE PROCESSIE IN OSLO. De correspondent van de ..Msb." te' Oslo schrijft: Hier in een* door en door protestantsehe stad houden wij ongegeneerd, zonder dat men in het geringste gestoord wordt, open lijk onze H. Sacramentsprocessie, gelijk wij dat. in onze Katholieke Limburgsche dor pen zouden gewend zijn. Honderden zien met belangstelling de processie komen en gaan, zonder ook maar in het minst te sto ren. De protestantsehe dagbladen loven de schoonheid, den jaarlijkschen groei van den plechligen ommegang en St. Olav is te klein om de massa te bergen. Wat dit jaar het meest opviel was dat het diplomatieke corps op verzoek van den pastoor officieel aan de processie deelnam. De volgende landen waren vertegenwoor digd: Brazilië. Cuba, Chili, Frankrijk. Ita lië, Polen, Portugal en Spanje. Na de processie hield pastoor Krijn re ceptie voor het Katholieke corps diploma tique. kerkbestuur en dc geestelijkheid en dankte de heeren dat zij aan zijn verzoek hadden willen gehoor geven. De oudste der diplomaten sprak zijn vreugde er over uit. dat hier het gezamen lijke corps catholique tegenwoordig was, hetgeen elders moeilijk en onbereikbaar gebleken is en hoopte, zooa/ls dc pastoor ook de hoop had uitgesproken, dat dit 't begin eener schoone en door allen gewaar deerde traditie worden zou. Er was beiderzijds een innige geestdrift over deze gebeurtenis en allen waren vooral voldaan over de prachtige deelne ming van de parochie aan de processie. De protestantsehe pers geeft foto's der processie en het hoeft geen nadere verkla ring, waarom juist de keuze op de groep der diplomaten gevallen is. NIDAR0S! De correspondent van de „Msb." te Oslo schrijft: Het wordt spoedig een aparte studie om zijn Noorsche aardrijkskunde bij t.o houden. Eenigen tijd geleden werd de naam van de stad Fredrikshald veranderd in Halden. Kristiansund op de Xoordsche Westkust wil men tot Fosna omdoopen en nu heeft de Xoorsche tweede kamer met 59 tegen 52 besloten Drontheim, dat. hier Trondhjem heet vanaf den eersten Januari Nidaros te heeten. De eerste kamer schijnt, een groote meerderheid voor de omdooping te beloven. Zoodat de zaak nu in orde is. Maar in Trondhjem is men woest De plaatselijke stemming voor de ver andering gaf een geheel ander resultaat. 17.000 stemden tegen verandering en een zeshonderd maar ervoorToch wilde de kamer haar zin hebben. Want daar reikten de politici, de voorstanders van de lands taal tegen de rijkstaal, en eenige over spannen nationalisten elkaar de hand. Een voorstel om Trondhjem te verande ren in Trondheim kwam er niet. doorXu schijnt hel meer en meer zeker te zijn, dat Trondheim de oudste naam van de stad is geweest. En dat Nidaros meer een archief naam en vooral een kerkelijke benaming is geweest, aan de stad door de Katholie ke bisschoppen gegeven. Nidaros is een klankrijke naam. in zoo verre te verdedigen, dat Trondhjem aan de monding van de Nidrivier gelegen is. Hoe het ook zij, in Trondhjem wenscht schier niemand verandering van den plaatsnaam en dat is begrijpelijk, want. de fjord heet- Trondhje-msfjord en de stad is wijd en zijd als handelsstad bekend. De provincie er om heen heet Tröndelagen en de provineiebewoners heetten: Trön- dere, een eerenaamHet eenige wat er van over schijnt te zullen blijven, ten min ste officieel, is Trond'hjemfjord. Ieder 'begrijpt welk een spectakel de verandering heeft ontketend, als men het bovenstaande in het oog houdt en dan er nog bijneemt, dab de Tröndere liefst hun eigen bazen zijn en hun eigen erwten wil len doppen en koppig zijn als Friezen. Eerst hadden zij tegen heb Noorseh parlement, te vechten om hun orgel, nu om den naam hunner stad. Dat bevordert niet het eenheidsgevoel in het. toch al zoo on- eenige Noorwegen, waar afstanden en be langen de mensehen zoover uit elkaar drij ven, dat het moeilijk is ze bij elkaar te houden. De verdwaasde wereld. Op het internationale schoonheidseon- cours te Galveston is de vertegenwoordig ster van Oostenrijk Lisc Goldarbeiter als Miss Universe tot schoonheidskoningin der wereld geproclameerd met zes stem men tegen oen, welke op de Roemecnsohe Magda Demet-rescoe was uitgebracht. Lise Goldarbeiter verkrijgt daarmede een prijs van 2000 in goud 'benevens een plaquette. De tweede prijs van 1000 is aan de New Yorksche Irene Ahlberg toegekend. Ook de overige prijzen zijn aan vertegen woordigsters van Amerika toegekend. Dit bericht ontleenen we aan de ..Tel." Arme .dwaasheid eener wereld zonder God! Autobus-ongeluk. Aneta seint uit Buitenzorg: Een zeer ernstig autobus-ongeluk is op den weg bij Soekaboemi voorgevallen. Een volgeladen bus reed met een geweldige snelheid legen oen boom op. De reden hiervan is nog niet bekend. De boom knapte geheel af en de bus werd totaal versplinterd. Van de inzit tenden werden 2 inlanders gedood en 9 ge wond. De chauffeur bleef ongedeerd. Koelierelletje. Aneta. seint uit Garoel: Eenige dagen geleden is een koelie-relletje voorgekomen op de onderneming Gandjar Temoe, dat gelukkig geen ernstige gevolgen heeft ge had. De oorzaak was, dab bij de uitbetaling van het loon een zekere groep koelies niet betaald mocht worden, omdat, haar werk niet in orde was. De mandoer had bij herha ling aangemaand om beter te werken, maar dit had geen resultaat gehad. De mandoer beweerde de koelies vier maal gewaar schuwd te hebben, waarop een employé be loofde direct te zullen uitbetalen als heb werk was goedgekeurd. De woordvoerder van de koelies Joemada eischte echter be taling op staanden voót, wat geweigerd werd, waarop de koelies joelend de loods verlieten en de loods met keislag bombar deerden, waarbij een kind licht gewond werd. Hierop splitsten de koelies zich in twee groepen. Dc eerste trad vernielend op en de tweede, 28 man sterk, stak de thee tuin Tjimaho 5 in brand. De regen hield echter het voortwoekeren van het vuur te gen, waardoor de schade beperkt werd. Vier daders van de eerste groep zijn ge arresteerd. Het onderzoek woiRt voortge zet. HET STRAFPROCES TEGEN SALOMON LIEBERMAN. Na de pauze wordt het eerst gehoord de heer J. W. P. Kardoes, die voor t 155.000 de perceelen van de Beleggings maatschappij „Noord-Holland" in Schoten gekocht lieeft. Get. schreef een cheque op de Twentsche Bank, welke Liebermann heeft gehaald. Het bod van get. bedroeg D/j ton. Eerst wilde Liebermann er niet op ingaan, een dag later stemde hij echter toe, mits den volgenden dag be taald en getransporteerd zou worden. Voorts blijkt, dat de jonge Wolfman de handelwijze van get. niet comme il faut vond. Ter sprake komt dan de verkoop der aandeelen van de „Noord-Hollandsche Hypotheekbank". Get. zegt daarbij gehan deld te hebben op groot vertrouwen in mr. Waghto en Jhr. van de Wall Repe laar; get. wist niet anders of alles zou ondergebracht worden in de „Atlas Hypo theekbank". De volgende getuige is dc heer A. van Dam, directeur Bank van Onroerende Za ken. Het eerste contact van get. met de affaire is geweest dat. aan get. is ge vraagd of hij een millioen zou kunnen fourneeren, daarvoor zouden dan hypothe ken en effecten wórden gegeven van de „Veendammer". Aangezien get. tegen zulk een transactie bezwaren maakte, is er niets van gekomen. Bij deze onderhan delingen 'heeft get. niet met Liebermann gesproken. In Juli d.a.v. kwam het tweede contact met get. tot stancl. Nanlens de „Veendammer" kwam mr. Van Gigch bij get. geld vragen voor de „Veendammer", die contanten noodig had voor den in koop van onroerend goed en andere za ken. Mr. van Gigch gaf get. toen een lijst van alle hypotheken der „Veendam mer" en hij wees daarop de dingen aan, die voor vervroegde aflossing in aanmer king kwamen. Bij de aflossing heeft get. toen zijn bemiddeling verleend. Tn dit stadium had get. voornamelijk met Mö- ring te doen, later ook met Liebermann persoonlijk, o.a. die van het „Asta-thea- ter", die voor de „Veendammer" een strop opleverde van f 69.000. Pres.: „Dat was nou niet bepaald een gunstige operatie voor de „Veendammer", niet?" Get.: „Daar sta ik builen." De verdediger, mr. Giltay Veth, vraagt get., waarom hij, toen mr. Van Gigch geld kwam vragen voor de „Veendammer" en daarvoor een njst der hypotheken ter be schikking stelde, géén raoreele en juridi sche bezwaren heeft laten hooren. Get.: „Dat was heelemaal niet noodig". Pres. (tot Liebermann): „Waarom bent u bij Van Dam geweest! Liebermann: „Ik ben er geweest om ken nis te maken met vader Van Dam. Alleen mr. Van Gigch is bij Van Dam geweest voor de „Veendammer", maar daar sta ik heelemaal buiten!" De volgende getuige is de bouwkundige J. P. G. Kok te Heemstede, bekend uit de behandeling der „Veendammer". Get. cloet mededeelingen over de wijze, waar op hij bij de transacties der „Veendam mer" betrokken is geraakt. Bij „Dikker en Thijs'' heeft get. met Liebermann afge sproken, dat hij de meeste hypotheken, waarbij hij (get.) betrokken was, voor 50 pet. zóu overnemen; de „Veendammer" zou clan, wanneer get. er meer voor zou ma ken, hiervan 60 pet. ontvangen. Bij som mige hypotheken was get. als borg opge treden, doch Liebermann wist dat niet. Pres.: „Daar heeft u zeker angstvallig over gezwegen?" Uit het verhaal dat Kok naar aanlei ding dezer vraag doet. concludeert de pre sident, dat er voor Kok alleen dan e?n schadepost zou ontstaan als de perceelen niet afgebouwd zouden worden; echter zou de „Veendammer" hiervan dan de schuld dragen. Op een vraag van het O. M.. mr. Rei- lingh. erkent get. voorts, dat Liebermann hem in den loop der transacties een portie aandeelen heeft aangeboden voor de „Noord-Hollandsche Hypotheekbank". Pres. (tot Liebermann): „Maar u moest Paardenkooper nog hypotheekbanken leve ren. Waarom bood u er dan Kod een aan?" Liebermann: „Dat is een misverstand geweest, meneer de president. Ik dacht dat het er maar twee waren, die ik te leveren had" Verdachte geeft dan breedvoerig te ken nen, dat men in de transacties-Kok goed dient te onderscheiden dat niet hy een contract met Kok heeft, aangegaan, doch Kok met hèm. Te vier uur schorst de president het onderzoek tot Vrijdagmorgen, daarbij op merkend, dat Vrijdag a.s. naar alle waar schijnlijkheid het getuigenverhoor zal wor den beëindigd. DE MOORD OP DEN OOSTZEEDIJK TE ROTTERDAM. Gisteren heeft, zooals reeds in het kort gemeld, de rechtbank te Rotterdam de be handeling van de zaak tegen >S. A. v. O. te 's-Gravenhage, beschuldigd van den moord op den heer Lans, voortgezet. De president vraagt 0„ af hij blijft bij zijn ontkennen bij den moord betrokken te zijn. Van O.: Ja. President: Blijft u er ook bij, dat u op den moordavond om halfzeven is wegge gaan Van O.: Ja. President: Dan zal ik het verhoor ge lasten van een getuige, die zich gister avond bij mij heeft aangemeld, en die om trent het uur van vertrek van kantoor van verdachte inlichtingen kan verstrekken. Gehoord wordt dan de heer H. J. Tollig, die verklaart den vermoorde reeds 12 jaar gekend te hebben. Van O. kende hij niet. Door de krantenverslagen had hij kennis gekregen van de verklaring van mej. Lans omtrent het uur. waarop v. O. zou zijn wee- gegaan van kantoor, v. O. heeft die verkla ring gewraakt, maar hij kon haar bevesti gen. Den dag na den moord heeft hij een eondolanticbrief geschreven en naar aan leiding daarvan werd hij opgebeld door v. O. en in het gesprek, dat zich toen ontwik kelde, heeft deze hem gezegd, dien mid dag vroeg van kantoor te zijn gegaan én er bijgevoegd, dat hij altijd Donderdags vroeg van kantoor ging. en de andere da gen meestal gelijk met den heer Lans. v. O. zei ook nog eerst tc S uur 's avonds van den moord te hebben gehoord, toen een agent aan zijn woning in Den Haag was gekomen. v. O. geeft toe met getuige te hebben getelefoneerd over een uur, waarop verd. weggegaan Was. Nu wordt nog gehoord de politieagent Commys, wicn v. O. de sleutel van het ar chief gegeven had. Verdachte had der. sleutel, met een label er aan, uit een les senaar genomen. Er is van gesproken, dat verdachte toen twee sleutels uit den lesse naar heeft gehaald. De president merkt naar aanleiding van deze verklaring op, dat de bewering van v. O., dat hij den sleutel van het achter hek per abuis tegelijk met den archief sleutel uit den lessenaar heeft genomen, niet juist is. Getuige mevr. Weyne, verdaehte's schoonzuster, verklaart, dat v. O. 's avonds 10 uur uit haar huis de politie aan de Hoflaan heeft, opgebeld, wie hij vroeg, wat er geschied was. Na het gesprek zei hij: Ik zal je maar niet alles zoo precies vertellen, maar Lans is vermoord. Getuige G. Timmer, agent van politie, had de telefoon aan de Hoflaan bediend, v. O. had gezegd, uit het station D. P. te telefoneeren en geïnformeerd wat er ge schied was. Hij maakte den indruk zeer ze nuwachtig te zijn. Getuige had hem ge zegd, dat er ingebroken was en dat er een aanslag was gepleegd op den heer Lans. Het O.M. wijst erop. dat de agent had gesproken van een aanslag, maar ver dachte dadelijk tegen zijn schoonzuster had gezegd, dat Lans vermoord was. v. O. beweert, dat de agent hem ook ge sproken had van vermoord. Getuige Timmer spreekt dit pertinent tegen. Hij had toen nog niet geweten, dat de heer Lans dood was. Getuige mevr. Weyere, nogmaals voorge roepen. verklaart weer. dat verdachte ge zegd had, dat de heer Lans vermoord was. De agent van politie van Willinge ha<l op den avond van den moord dienst gehad voor het pand, waar de moord gepleegd is. Toen v. O. aankwam, zei hijwat staan hier veel mensclien, wat is hier tc doen Getuige heèft hem toen ingelicht, v. O. was zeer zenuwachtig. Commissaris S. Dijkstra verklaart, dat verdachte ook hem gevraagd had wat er gebeurd was. v. O. had liet doen voor komen of hij nog van niets wist, hoewel hij eerst door het bureau Hoflaan en daar na door den agent vóór het hek was in gelicht. Zijn houding was dien avond niet normaal. v. O. brengt in het midden, dat hij zeer zenuwachtig is. Het onderzoek is dan gevorderd tot den man op de Admiraliteitskade. Getuige Euslin verklaart den avond van den moord om kwart voor zeven op de Admiraliteitskade een man te hebben ontmoet, die kwam uit de richting Bos- land. De man liep vrij vlug, was omstreeks 40 jaren, van gezet postuur, droeg 'n grijze gleufhoed, en een demi-saison had een bruine acteta-sch bij zich en droeg in zijn andere hand een pakje in bruin pakpapier. Eerst liep hij aan den huizenkant, maar later stak hij over naar den walkant en wierp het pakje in het water. Getuige zegt dat verdachte die zijn jas heeft aan gedaan en zijn hoed opgezet, er wel wat van weg heeft. Een positieve tierSennrng kan zij niet geven. Mr. Kokoskv wijst op de verklaringen door deze getuige bij de politie afgelegd. Zij heeft hem toen niet herkend, en ge zegd eerder te denken dat verdachte niet de persoon was. die zij toen gezien heeft. Getuige L. Hermans, inspecteur, heeft het signalement opgenomen van den man dien de vorige getuige heeft gezien. Hij heeft op dit signalement geenerlei invloed gehad. Getuige Euslin zegt nog. dat het haar voorkomt, dat de man dikker was dan v. O. Getuige mevr. Weyere, verklaart, dat haar zwager in den tijd dat hij in Huis van Bewaring heeft doorgebracht i wat vermagerd is. Getuige A. J. Weyers, chauffeur, heef met de vorige getuige den man gezien o de Admiraliteitskade. Volgens hem droe de man een zwarten bolhoed geen gleu hoed. Verdaehte's postuur en zijn jas gelijke wol veel op die van den man, dien getuij; jttir dien avond gezien heeft. prok Getuige mej. Tinbergen verklaart, dj eus; verdachte wat magerder is geworden. Getuige mej. Valk meent, dat v. juist iets breeder in zijn gezicht is gewoi ft den. Getuige C. J. Regler, dienstbode bij G( at d familie aan den Oostzeedijk, heeft dyier ireci iele avond van den moord omstreeks half ven, toen zij op de waranda stond, op h et 1' érf van de N.V. Adr. De Haas twee ma ifcrt nen zien staan praten. De grootste droe en <- een gabardine regenjas en een grijze He gleufhoed en had een bruine actetasch jcht de hand. v. O. heeft veel weg van dii [hik man. Mr Getuige J. H. Houtman, hacl om streel og f 10 minuten over halfzeven een man ont De moet aan de Admiraliteitskade. De ma O. had een pokdalige neus. La-ter heeft hip zi, dienzelfden man gezien, toen deze vóór he i ce achterhek van Lans stond. Hij herken n in verdachte dien man niet. v. O. is vee et kleiner.^ hij n Getuige G. Ringlever. liep met den vonda rige getuige. Ook zij had den man gezien ga die voor het achterhek van Lans stond. Zi Ge had gedacht, dat hij daar liep te wachten ?ze Ook zij herkende verdachte niet. 4 ce Getuige P. C. v. d. Heuvel, wijnhand» vern laar, wiens zaak in dezelfde gang als telen i van den heer Lans is gevestigd, heeft prok vijf vóór zes het vóórhek gesloten. Dc gai adel was verlicht er werd nog gewerkt in e k( tuige's zaak, en er liepen telkens nu Qet schen in en uit. De and< Op een vraag van den verdediger ze trcla getuige, verdachte nooit met een stok te hebben gezien. Getuige W. G. Kiene heeft om hulfze ter het achterhek gesloten. Den dag na de b? as grafenis ontmoette getuige verdachte ii j h; den gang. v. O. zei toen reeds bij Van dei jort Heuvel te zijn geweest, om tc vragen evei ;hie' met hem mee naar kantoor te gaan, omda st( hij niet alleen durfde gaan, maar Van delige Heuvel was er niet. Getuige heeft toei mdi aangeboden even met hem mee te gaan Ge maar juist ging de telefoon, waarop ge !n - tuige zijn vader riep, die verdachte ver se jj zeld heeft. Bte Verdachte kan geen antwoord geven oj a ft de vraag, waarom hij niet alleen naar bo f0yv ven durfde gaan. Ir0k De president wijst er verdachte op, dal 1S> het de eerste maal was, dat hij alleen ii l£r' het gebouw zou zijn, nadat de moord go en pleegd was. want Zaterdagmiddag was hij n gelijk met het overige personeel wegge (jge gaan. cll Getuige J. F. Roer, expeditieknecht at - heeft in 1927 verdachte aangetroffen des )u i avonds in de zaak, terwijl het licht xxitge jrec schakeld was. Kort vóór den moord was 1 getuige opgevallen, dat, toen hij den autjB Vl in de garage zette, plotseling het lich, ge uitging in het kantoor, maar hij zag gee\\]yfr mensch het vóórhek verlaten. Getuig! ,n maakte daaruit op, dat- verdachte, he ach| achterhek was uitgegaan, want als dc lieert Lans zou zijn weggegaan, dan zou hij ze ker uit het voorhek gegaan zijn. Qe Getuige Van Gijn, chauffeur bij de firan ma, zeide, dat als v. O. en Lans samei weggingen zij door het voorhek gingen. Al verdachte alleen wegging, dan moet In dikwijls door het achterhek gegaan zijn. Daarna wordt gepauseerd, Na de schorsing heeft dq rechtbank ge hoord den accountant Melis, die 'n ondei a zoek in de boeken had ingesteld. 20 Novcm ber was hij genaderd tot het kasboek. Van O. gaf toe daarvan geweten heb e£, ben. De kans, dat de gepleegde fraude zoi uitkomen, was dan wel groot. Hij begreej r.esi' dat. als de fraudes uit zouden komen, lijlltei uit de zaak zou worden gezet. Getuige Melis zegt in de periode van U tot 29 November wel eenige geschillen t( hebben geconstateerd, doch dat waren boe kingsgeschillen. Op vragen van mr. Ivokosky geeft gelul ge toe eenige dagen vóór 29 Novembei" twee mannen te hebben gezien, in de gang die de houding aannamen alsof ze met cl01 kaar spraken. Het. was pikdonker geweest en daarom had hij de mannen niet goei onderscheiden. 1 Getuige zegt nog ïn de periode van 14 tol 29 November ongeveer 10 a 11 dagen op c kantoor te zijn geweest voor zijn onder zoek. Een paar dagen in die periode is ver dachte niet op kantoor geweest. Van O. zegt toen ziek geweest te „.j, De president merkt op, dat v. O. eers opgegeven heeft in October ziek te ciL, geweest en hij opent de mogelijkheid, dal 5, verdachte'wég gebleven is, om in meegcno< men boeken veranderingen aan te bren n gen. .F Getuige mevr. Logger weet, dat v. 0 Ulj>e kort voor den moord thuis is geweest. zat toen met kantoorboeken voor zich. v. O. beweert, dat zijn afwezigheid niojen in verband met de boeken stond. stond. Getuige J. P. Roer heeft samen me Bruynaars Vrijdag na den moord het ka j mertje opgeruimd, waar dc heer Lans ver* moord geworden is. Hij heeft toen het wit-, F te tafelmes (dat gedurende eenige dageo zoek geweest is) niet gezien. 1,1 Getuige W. J. Smit heeft bij de begrafe nis in het volgrijtuig gezeten, samen met v. tj O. Deze had toen den indruk gevesti, teur leeft pa.tt pc i alsof hij directeur zou worden en de zaa* reJ^ verder alleen zou voortzetten. Hij zei ooi iemand te weten, die geld in de zaak wildé °5 steken. °5^ De president wijst op de belangrijkheid, van deze verklaring, v. O. toch wist op schandelijke wijze fraude te hebben se* °t?/)1 pleegd, en alleen als deze niet zou uitko* OU,e men. had hij kans van slagen. Voor hem 1 as het dus van belang, dat de heer Lans, die Melis opdracht tot boekon der- zoek gegeven had, verdween, teneinde dal onderzoek tc stoppen. Getuige W. de Haas heeft Vrijdag den moord een conferentie gehad met v. 0. 2-4 Ge Ge .nd Vlf-l leidt if. d

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6