VRIJDAG 7 JUNI 192S No. 6198 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN Het Ontwerp- Winkelsluitmgswet BUITENLAND UIT DE OMGEVING zuBtt t Gei elliu? keur. ;e wij. :rtre'. word) lieer q id k in d a vai >fctoin 20ste Jaargang ^icbcfie0ou^ant DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal franco per postf 2.95 per kwartaal flet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnó's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeolingen wordt het dubbele van het tarief berekond Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen at u o ruil ND SaiA Gun- 'AI sinds jaren is het vraagstuk der wet telijk geregelde winkelsuiting aan de orde. In verschillende gemeenten van ons land werden reeds verordeningen ter regeling de winkelsluiting gemaakt, welke in het algemeen aan de daarvan gekoesterde gunstige verwachtingen hebben beant woord en in middenstandskringen zeer werden gewaardeerd, terwijl de groote be- iwaren, die de tegenstanders tegen een dergelijke overheidsinmenging hadden ge opperd, gedeeltelijk overdreven, gedeelte lijk onjuist bleken te zijn. Het besef van de wensehelijkheid en joodzakelijkheid eener regeling dezer ma- crie van overheidswege is dan ook thans lij ons volk en ook bij de betrokken krin- ren allengs vrij algemeen geworden. Hadat jaren waren verloopen, waarin vat ien de werking der verordeningen had kunnen nagaan, kwamen intusschen en- ele practische bezwaren tegen de ge- geentelijke regelingen aan het licht, welke ie Regeering aanleiding gaven aan dit eaagstuk zelf hare aandacht te wijden, b deed zich en doet zich ook thans nog srhaaldelijk het geval voor, dat in de enige gemeente de winkelsluiting bij ver- «dening geregeld is, terwijl in eene na langrenzende gemeente een dergelijke ver- irdening ontbreekt. Dit heeft dan ook tot [evolg, dat de koopers uit eerstbedoelde ïon emeente na sluitingsuur in de aangren- j ende gemeente gaan winkelen, uiteraard m ser tot nadeel van 'hun stad- of dorps- enooten, die zich aan beperkende bepa- ingen hébben te onderwerpen. Een soort elijke moeilijkheid vloeit voort nit het eit, dat de gemeentelijke voorschriften naa aak sterk uiteeDloopen, sterker wellicht lan noodig mag worden geacht. Dat dit Jui gebrek aan eenheid van regeling mede van leteekenis was voor het in de winkels va werkzame personeel, behoeft wel geen be toog. Ook van die zijde is®dan ook reeds Ham jaren geleden op een Rijksregeling aange drongen. ii va Het voornemen van den Minister om totstandkoming van een werktijdenbesluit roor winkels te 'bevorderen heeft de kwes tie betreffende de wettelijke regeling der ni I rinkelsluiting opnieuw aan de orde ge bracht. Yan belanghebbende zijde is er erdai namelijk op gewezen, dat invoering van ten werktijdenrTegeling ten behoeve van 'uni i bet winkelpersoneel, zonder dat deze met een wettelijke regeling der winkelsluiting gepaard zou gaan, bepaaldelijk in die ge meenten, waar geen sluitingsuur is voor geschreven, of waar de gemeente zich te dien opzichte bijzonder vrijgevig toonde, arr 013gelijkheid in concurrentievoorwaarden zou teweeg brengen tusschen winkeliers, nat ^'e n*ek> en an<lere die wel zonder hulp van winkelpersoneel het bedrijf kunnen ickuj uitoefenen. In het bijzonder geldt dit be- zwaar voor den grooten groep van met n PersoDeel werkende winkeliers, die niet hunne alleen werkende vakgenooten uni 'ie'5'3en *e concurreeren, en voor wie het openhouden van den winkel, wanneer het personeel naar huis is, door aard en omvang van het bedrijf practisch moelijkheden op- evert. Het ontwerp komt aan dit bezwaar lelangrijk tegemoet. De regeling der winkelsluiting, zooals m vt lie thans door de Regeering wordt voor gesteld, komt op het volgende neer: Het ontwerp verbiedt het voor het pu- 'oliek geopend hebben van een winkel a op Zondag 'b tusschen S uur des namiddags en 5 uur des voormiddags. We krijgen dus een algemeen verbod om *ustIi rinkels gedurende den Zondag geopend te lebben (Zondagssluiti.ng) en voorts op werkdagen na 8 uur 's avonds. De Zondagssluiting geldt niet voor win- kels waar in hoofdzaak of uitsluitend 1 v brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht op 1 Januari 24, 25, 26 en 31 December en op den eersten Pinkster- Jag en den eersten Paaschdag. De Zondagssluiting geldt ook niet voor melk-, visch- en fruitwinkels tot 12 uur des middags, uitsluitend voor den verkoop van melk, room, visch en fruit, noch voor bloe- oenwinkcls op 1 Januari. 14 en 15 Augus- 1 tl|s, 1 en 2 November, 24, 25, 26 en 31 De- vi cember en op den eersten Paaschdag. Hefc verbod om na des avonds 8 uur n ®en winkel geopend te hebben zal geen toepassing vinden o.a. op Zaterdag, op den tag voorafgaande aan Hemelvaartsdag, op on1| 14 Augustus en 31 October, zoomede in het tijdvak van 25 November tot en met 5 December en in het tijdvak van IS tot en p0: met 24 December. t Op genoemde dagen zullen de winkels tal IN. Juni uiterlijk 10 uur des namiddags gesloten moeten zijn. De wet zal niet van toepassing zijn o.a. op apotheken, koffiehuizen, restaurants e.d. en op hotels, voorzoover betreft leve ringen aan logeergasten. Bij de regeling der Zondagssluiting moest noodzakelijkerwijze rekening wor den gehouden met de belangen van hen, die tot een kerkgenootschap behooren, dat den wekelijkschen rustdag niet op Zondag viert. Daarom is bepaald, dat 'aan personen, die tob een kerkgenootschap behooren, dat den wekelijkschen rustdag op den Sab bath of op den zevenden dag viert, wan neer zij daartoe bij Burgemeester en Wet houders een verzoek indienen, vergunning zal worden verleend om hun winkels op Zondag gedurende bepaalden tijd open te houden. Het sluitingsuur is daarbij als re gel gesteld op 2 uur in den namiddag. De winkels waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht zullen echter, voor den verkoop van die artikelen, tot des avonds 8 uur mogen open blijven. Aan deze categorie van belanghebben den is het evenwol verboden, de winkels gedurende den Sabbath of den Zevenden- dag geopend te houden. Volgens het ontwerp zal heb verboden zijn gedurende den tijd, dat een winkel voor het publiek gesloten moet zijn, in dien winkel iemand te bedienenechter mogen degenen, die op het sluitingsuur reeds in den winkel aanwezig zijn, nog bediend worden tot ten hoogste een half uur na het sluitingsuur. Ten slotte wordt bepaald, dat op de uren, waarop de winkels als regel geslo ten moeten zijn, 'het venten en 'het verkoo- pen op of aan den openbaren weg verbo den is. Dit verbod acht de Minister wensche- lijk uit een oogpunt van billijkheid. Een uitzondering is gemaakt ten op zichte van het venten van geringe eetwa ren op Zondag. Amersfoort. A. OVER. VAN HET VATICAAN HET VERDRAG VAN LATERANEN. De ratificatie op heden. Men seinde uit Rome d.d. gisteren aan. de „Msb.": De ratificatie van het verdrag van La- teranen heeft beslist Vrijdagochtend plaats, in de zaal der paramenten van het Vati caan. Terstond daarna houdt de H. Congre gatie dier Riten een zitting, waarbij de Paus aanwezig is, en waarin voorlezing wordt gedaan van hot decreet „de tuto" voor de zaligverklaring van pator C. de la Colombière S. J. Het is mogelijk, dat de H. Vader daarbij nog een belangrijke rede zal uitspreken. De Ita-liaansche Staatscourant publiceer de gisteren in een buitengewone editie de wet, waarbij heb verdrag van het Lateraan en het Concordaat van kracht worden ver klaard. Zal de Paus heden het Vaticaan verlaten? De „Messa-gero" meent te weten, dat de Paus hedenavond het Vaticaan verlaat om deel te nemen aan de processie, welke in eenvoudigen vorm rondom het St.. Pieters plein plaats heeft. Daarbij zal de Paus zelf den monstrans dragen en slechts door het Vaticaansche kapittel, de seminaristen en alle Romein- sche pastoors vergezeld zijn. DE „TEVERE" OVER DEN BRIEF VAN DEN PAUS. De „Tevere", welko anders vaak voorba rige opmerkingen op het gebied van gods- dienstig-politieko vraagstukken maakt, schrijft thans een opmerkelijk hoofdartikel over den brief, welken de Paus gisteren aan den kardinaal-staatssecretaris deed toekomen. In dit artikel. wordt gezegd, dat de Paus mild en verzoenend gesproken heeft, of schoon Hij overeenkomstig Zijn hoog ambt, de eeuwige waarheden van het Katholi cisme heeft moeten verkondigen. 'q Pausen woorden zullen in het geheele land een luiden weerklank vinden cn de vrede tusschen Kerk en Staat za-1 duurzaam zijn". Met moet aannemen, dat deze uitlatin gen door de regeering zijn beïnvloed. DE HERSTELKWESTIE. DE HERSTELCONFERENTIE. Heden onderteekening der overeenkomst. De verdecling der annuïteiten'. Het staat thans definitief vast, dat de onderteekening van do overeenkomst der deskundigen hedenmiddag om vijf uur in hotel „George V" zal geschieden. De zitting zal openbaar zijn. Voorloopig zullen de deskundigen hun initialen onder heb stuk zetten. Do officieele tekst is in het Duitsch, Engelscli en Fransch gesteld. Hedenmiddag zal echter alleen de Engel- sche tekst geparafeerd worden, daar de tijd voor een onderzoek der beide andere teksten ontbreekt. Dr. Schacht zal Zaterdag a.s. Parijs ver laten en zich nog twee dagen in Frankrijk ophouden om het graf van zijn' in den oor log gevaUen broer te bezoeken. Geheimrat Kastl zal Maandag vertrekken, terwijl de Amerikaansche deskundigen Zaterdagmid dag met de „Aquitania" naar New York gaan. Dc ,Petit Parisien" zegt, dat de. gemid delde annuïteit van 1988 millioen mark als volgt onder de voornaamste geallieerden zal worden verdeeld: Frankrijk 1039 mil lioen, Engeland 418, Italië 211, België 115, Vereenigde Staten 66, Japan 13. De overige 122 millioen markt zullen percentsgewijze tusschen Joego-Slavië, Roemenië, Grieken land. Polen en Portugal verdeeld worden. ONTWAPENING. Mac Donald en de ontwapening. Volgens een bericht uit Washington heeft het Amerikaansche departement van bui- tenlandsche zaken bericht ontvangen, dat Mac Donald zich bereid heeft verklaard, binnen 48 uur na zijn ambtsaanvaarding te antwoorden op d:' rede van Hoover in zake het bijeenroepen van een conferentie voor de ontwapening ter zee. Zwitserland en de ontwapening. De nationale Raad te Bern heeft met 103 tegen 48 stemmen een socialistisch voorstel verworpen, waarbij de federale raad uitge- noodigd wordt om een rapport met voor stellen over de wijze, waarop Zwitserland zou kunnen ontwaponen in to dienen. Door dezo ontwapening zou Zwitserland de oprechtheid van het eigen land en zijn vertrouwen in de oprechtheid van aUe sta ten welke het Kellogg-pact aanvaard heb ben en met Zwitserland vriendschappelijke relaties onderhouden, willen toonen. Motta, de leider van het politieke depar tement bestreedt het socialistisch voorstel in naam der federale regeering en ver klaarde, dat de plichten, welke de Zwit- sersche neutraliteit oplegt, het land ver hinderen te ontwapenen. POLEN De studentenonlusten te Lemberg Talrijke arrestaties. De burgemeester van Lemberg, Klotz, heeft 3S studenten in verband met de an tisemitische relletjes in hechtenis laten nemen. De studenten hebben daarop groote pro- testbetoogingen gehouden. Zij trokken in optochten door de stad, waarbij op wagens stroopoppen werden meegevoerd, dio den burgemeester moesten voorstellen. Een der poppen werd aan een lantaarnpaal opgehangen, een andere op een brandsta pel verbrand. Een der optochten werd door de politie aangehouden, die den wa gen met de pop wegnam en enkele stu denten arresteerde. Zij werden spoedig weer op vrije voeten gesteld. In een vergadering van 5000 studenten werd de opheffing van het Joodsch gym nasium geeischt en tot staking besloten. De bladen voeren, al naar hun richting, een scherpe campagne voor of tegen de studenten. De Lembergsche politie stelt in eon com muniqué nadrukkelijk vast, dat er geen sprake is van een uittarting der Katho lieken van de zijde der Joodsche min derheid. RUSLAND. Verzet In Midden-Azië tegen de Sowjets, Ook in Europee sch-Ruslan-d. zijn de boeren onwillig. Dc correspondent van de Vossische Zèi- tung te Moskou seint, dat het verzet te gen de Sowjetheerschappij in Oebetistan en in andere streken van Midden-Azië in den jongsten tijd opnieuw is voortgezet door invallen van emigranten, die van de Afgaansche grens komen en ondersteund worden door de plaatselijke hoofden. In het district Samerkof wordt een proces gevoerd tegen niet minder dan 54 mollahs en sjeiks, die beticht worden een rol te hebben gespeeld bij den moord op Hakin Sade, een Oebetistansch Sowjetdichter. Volgens de acte van beschuldiging, waarin tegen alle beklaagden de doodstraf wordt geëischt, ging Hakin Sade, die in op dracht van de Oebetistansche regeering in de bedevaartplaatsen anti-religieuse propaganda maakte, naar Troletero, al waar de organisatie verzet uitlokte van geestelijken en sjeiks. Zij lieten den dich ter ombrengen en lieten voorts ook bij de relletjes die daarop ontstonden de roode wachters en een afdeeling militie ontwa penen. In het overige Rusland zijn de rechtban ken gedwongen het actief verzet van de boeren to breken door het vellen van strenge vonnissen. Zoo werden te Kolo- mia drie boeren die een communistisch daglooner hadden vermoord ter dood ver oordeeld, te Mologda werden drie boeren, die een dorpscorrespondent hadden dood geslagen, gefusileerd .Te Froenze zijn boe ren gefusileerd, die een communist had den omgebracht en te Tsjernikof werden twee boeren ter dood gebracht, die het zelfde hadden AFGHANISTAN. Conferentie van Habib Oellah met de stammen. Overeenkomstig de raadgevingen, die Habib Oellah te Kaboel van verschillende zijde hebben bereikt, heeft Habib Oellah een conferentie bijeengeroepen van de lei ders van alle Afgaansche stammen. Hij beloofde hun, indien zij zouden medewer ken tot een rustige ontwikkeling van het land, volle vrijheid van beweging van hun stammen. Hij ontkende, dat hij het plan had de conscriptie in te voeren en kondig de aan, dat do nieuwe regeering niet in re latie zou treden met vreemde mogendhe den, met uitzondering van Engeland. CHINA. De Chineesch-Russische betrekkingen. De Chineesche minister van buiten- landsche zaken te Nanking, heeft aan persvertegenwoordigers medegedeeld, dat de- Chineesch-Russische toestand uiter mate ernstig is. Hij gaf te verstaan, dat het mogelijk kan zijn dat de nationale regeering gedwongen zal zijn draconische maatregelen te nemen. Zij heeft reeds de normale betrekkingen verbroken. De sov jets handhaven nog hun consulaten in Noord-Ohina, en Ohina heeft zijn diploma- tieken vertegenwoordiger te Moskou nog niet teruggeroepen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Muziektent. Een verzoek der Harmo nie te Katwijk aan den Rijn, in de vorige raadszitting in behandeling genomen, om voor dezo vereeniging een muziektent te bouwen, is na lange discussie toen niet naar genoegen dezer vereeniging afgewerkt en thans bestaat het vermoeden dat dit ver zoek tot de vrome wenschen zal blijven be hooren. Het is daarom, dat op initiatief der Harmonie thans een adres aan den Raad in de gemeente zal circuleeren om daarop de handteekening van vclo inwoners van Katwijk a. d. Rijn te verkrijgen. In het adres wordt na toelichting van het request ver zocht om op het adres der Harmonio als nog goedgunstig te willen beschikken. Santos. Meldden wo onlangs, dat B. en W. afwijzend hadden beschikt op het ver zoek der afd. Katwijk a. d. Rijn van „San tos" (Steun aan Nederl. Tuberc. onbemid delde standgenooten) om een bloempjesdag te mogen houden op 2den Pinksterdag, het bestuur van Santos vroeg aan B. en W. dit afwijzend antwoord alsnog te willen wijzi gen. Ook dit mocht nog niet baten. In het antwoord zeggen B. en W. dat dc afwij zing niet gegrond was op het gespeciali seerd werken der vereeniging, doch op grond van het door hen ingenomen stand- puntom alleen vergunning te verleenen aan vereenigingen, die in het algemeen de werkzaamheid op dit gebied ten doel heb ben. Het is ons helaas niet mogolijk aan dit antwoord een andero uitlegging te geven dan aan het eerste, n.l. dat aan neutrale vereenigingen het verzoek wordt toegestaan, terwijl het aan Katholieke vereenigingen geweigerd wordt. Door andero principieclo dan Katholieke vereenigingen werd voor dit doel nog geen verzoek gedaan. In de dagen, dat het eerste verzoek door Santos werd ingezonden, werd wel toestem ming gegeven voor het houden eenere bloempjesdag door de Nationale Geheelont- houdersvereeniging afd. Katwijk; aan San tos, een vereeniging, die beoogt do bestrij ding dier zoo gevreesde ziekte, de Tuber culose, wordt het geweigerdHet bestuur wacht af en hoopt dat B. cn W. him inge nomen standpunt alsnog zullen wijzigen, opdat allen die willen meewerken aan dit heerlijke charitatieve werk daarin niet be lemmerd worden. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Heden ratificatie van het Verdrag van Lateranen. Zal de Paus hedenavond het Vaticaan verlaten. Heden heeft de onderteekening van het rapport der deskundigen te Parijs plaats. De uitbarsting van den Vesuvius neemt in hevigheid af. (Buitenl. Berichten, 3de blad. BINNENLAND. De aan Nederland toegewezen golfleng ten. (Radio, 3de blad). De vergadering van de Prov. Staten van Zuid-Holland. (4de blad). Verscherping van het conflict in het vis- scherijbcdrijf te Scheveningen. (4de blad). OMGEVING. Nieuw gesticht en scholen te Voorhout. (3de blad). HET NEDERLANDSCHE COLLEGE TE ROME. M. J., Leiden 10. Defect signaal. Door het defect gera ken van het electrisch waarschuwings apparaat, waardoor het niet mogelijk was to waarschuwen, dat hot enkol spoor in de kom -van het dorp reeds door oen tram was ingenomen, reden van twee kanten trammen op het enkel spoor, waarna ze elkaar moos- ten# ontmoeten. Gelukkig ontdekten de twee bestuurders tijdig de ontmoeting cn bleef een botsing achterwege. Een der trams keerdo naar „de start" terug. LISSE. Uitslag bloemententoonstelling. Deze week had op één der bovenzalen van den Ned. R. K. Volksbond dc prijsuitreiking plaats van do gehouden bloemententoon stellingen annex wedstrijden in soortenken nis. Do leiding van dezen avond berustte bij den heer Th. Wassenaar, dio in zijn ope ningswoord de goedgeslaagdo tentoonstel lingen memoreerde. Hij betreurde het, dat maar eene tentoonstelling gehouden kon worden in het Bondsgebouw, doch wederom was het de directie van het H. B. G., die zoo welwillend was geweest, gratis onder dak te verschaffen, waarvoor dc Commissio zeer dankbaar was. Voor deze wedstrijden was een bedrag van 15 gegeven, door H. B. G. en Ho Ba Ho, en werd een kistje si garen gegeven door een bloemist. Spr. hoop te dat dit voorbeeld door volen zou worden nagevolgd, en men het volgend seizoen we derom met een gerust hart de tentoonstel lingen zou kunnen hervatten. Do uitslag van de wedstrijden is als volgt: le Wedstrijd 30 naamloozc soorten: C. J. J. v. d. Mey 25 goedgeraden 5.—, G. Elf ring Lzn., 21 idem ƒ3.—, B. Boot 13 idem ƒ1.—, J. v. Kesteren 13 idem 1. 2e Wedstrijd 50 soorten: C. J. J. v. d. Mey 34 goedgeraden 50 sigaren, S. Lange laan 27 idem 30 sigaren, P. Stokman 21 idem 20 sigarei\. C. J. J. v. d. Mey 26 goedgoraden ƒ5. S. Langelaan 25 idem, H. Kortekaas Jzn., 25 idem, H. Elf ring 25 idem; prijzen onder ling verdeeld. 4e Wedstrijd 45 soorten: S. Langelaan 34 goedgeraden, P. Stokman 31 idem, B. Boot 34 idem, G. Woyers 34 idem, iecler 2.50. Voorts worden 3 prijzen uitgereikt voor degenen dio de meeste soorten inzond op deze tentoonstelling, verdeeld als volgt: G. Weyers cn D. Boot (firma J. W>A. Lcfe- ber) ieder 5.ingezonden 000 soorten. P. v. Opzecland (firma H. dc Graaff cn Zn.) 5.ingezonden 650 soorten, W. Bon(firma G. v. d. Mey*s Söhne) 2.50, ingezonden ruim 400 soorten. Na afloop dankte dc heer S. Langelaan de Commissio voor dc opoffering cn den arbeid, die zij geheel belangeloos had gege- ge wenken voor de volgcndo tentoonstel - ven. Vervolgens gaf hij nog cenige nutti- lingen. Hij sprak den wenseh uit, dat een volgend jaar meer jeugdige krachten zullen mededingen naar do prijzen, daar het te vens voor lion een nuttig werk is om zich in dit vak te bekwamen. Hierna werd deze vergadering met gebed gesloten. VOORSCHOTEN. Aanrijding. Nabij het Haagschc Schouw had gistermiddag omstreeks half vijf een aanrijding plaats tusschen een stilstaand en een uit do richting Ocgstgeest komend vierwielig motorrijtuig, waardoor beide voertuigen ernstige schade beliepen. In verband met do verklaring van den aamrijdenden schauffeur P. T. d. G. uit 's-Gravenhagc, wordt ieder, die omtrent de aanrijding inlichtingen kan verstrekken, verzocht zich bij de politie te willen ver voegen.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1