Elf ACADEMIENIEUWS UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK FAILLISSEMENTEN TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN BAROMETER telegrafisch weerbericht naar waarnemingen in j morgen van 3 Juni 1929, medegedeeld door het Kon. Ned.. Meteor. Instituut te De Bildt: foogste barometerst.: 769.te la Coruna. aagste barometerst.: 747.8 te Sarna. Verwachting tot. den avond van 4 Juni: Jfeest: matige tijdelijke afnemende Wes- Irfijke tot Zuidwestelijke wind. Zwaar be- ilkt tot betrokken met tijdelijke opkla- jog. Waarschijnlijk eenige regen. Weinig :andering in temperatuur. LUCHTTEMPERATUUR 15.4 gr. C. WATER-TEMPERATUUR. Leidsche Zweminrichting: 9 uur 18 gr., uur 18 1/2 gr., 3 uur 19 gr. ,De Zijl": 9 uur 16 gr., 12 uur 16 gr., 3 ir 17 gr. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Maandagavond 9.42 uur, tot Dins- lagmorgen 5.23 uur. ho-gt >met* wee; ch wj 81 enpi, iid- i a4 "acj* reij GROOT RUSSISCH NATIONAAL ORCHEST. >rscJ In „Zomerzorg". in. 0 Hebben wij voor den oorlog dan niet en [eweten, dat het oude Rusland schatten ezat, die ons nog onbekend waren? ïo H Wie de verschillende prestaties hoort of ideli iet. van Russen, die troepen gevormd heb- mt«< gn en nu als Oeral-, Te rek, Djiguiten I andere Kozakken door Europa trekken ia het bijna gaan gelooven. ndsd Men moet echter die prestaties toch ook eree! eer niet zóó hoog aanslaan, dat al het S&zn idere. daarbij in het niet verzinkt. 6 W Want wat de Russische musici geven, al- vood B nationale muziek en nationale liederen, aëntj arkt bijna alleen op het gevoel, is zeld- en 4 urn faecineerend, zooals alles, wat de ferme van het onbekende in zich draagt, tersoi trndaar het suoces, het groote succes. Behai £n dat charmeerende element kan 'nbgej ifze muziek niet worden ontzegd, daar zit enten f[.s in van de wijde Russische- steppen, een dënte j.je weemoedigheid, de afzondering in breid wijde land, waar hier en daar wat m' lenschen in hun specifieke zeden en ge- 'fd bi oonten afgezonderd leven met elkaar. no lat alles klinkt ons tegemoet uit die Rus hand ^h-nationale muziek, dat werkt op het SP' evoel, dat trekt en bekoort, rsch Dat was gistermiddag wederom het ge- al met de uitvoering van het Groot-Rus- big b jsch Nationaal Orchest, die in de groote 6 sal van „Zomerzorg" werd gegeven, en 'b "e ie door velen, waaronder de burgemees- er van Leiden, Mr. A. van de Sande Bak- hmn uyzerii werd bijgewoond. r"..™ De eerste helft van het programma be- tond uit instrumentale muziek en werd 3' nder de bezielende leiding van den diri- 1 °veJ [ent Alexander Michailowsky schitterend litgevoerd. staag jjet waren nationale composities als j! )ekrainische schetsen, motieven uit Cen- d raai Rusland, Russische fantasiën enz. j1 Het geheim van^het succes der Russen, en lie intusschen virtuozen zijn op de guitaar I in balalaika is verder de verbluffende e. ee iftuositeit en het gemak, waarmede zJj 0 onder ook maar één fout te maken, alles lit het hoofd spelen, de wijze van uitvoe- ing en de compositie zelf. II ,ef Er zijn meestal verschillende leidmotie- en te onderkennen, er ligt iets wilds in 3 ran onherbergzame oorden en de eenzaam- *eid der uitgestrektheid. Eugen Emelja- iff, de koorleider zong twee zeer geesti- ndeljp bassolo's en de nationale dansen in na- ionaal costuum hadden een doorslaand Ticces. ,n Het succes van het vocale gedeelte, dat a Ie tweede helft van het programma groo- endeels vulde was een nog duidelijker be- rijs voor de boven geopponeerde stelling, lat deze Russische muziek meer het ge- 'oei treft dan het verstand. Want bij al doze zangers, die dezelfde paren als de instrumentale musici, waren 'y, [een hervorragende stemmen, maar deze ,ei angers waren goed geschoold en be- leerschten de techniek van den stem vol- I tomen. Zij reageeren aanstonds op de intenties pan hun leider en zingen hun liederen erv< *P bijna geraffineerde wijze. Een veel- Puldig voorkomende uitvoering is deze dat tder luisteraar wordt, geleid naar 'n hoogte- «mt, dat langzaam zwellend nadert en ll0n laarna weer afneemt om neuriënd te g findigen of dat geraffineerd vlugge zin- ird ?en na een langzaam begin en friet een otia ^igzaam einde. Ook de zangers oogssten een uitbundig t, vi|wcces en het. „Bauernlied'', dat als toe- doi Pft gezongen werd moest zelfs worden ge- res i bisseerd. Een bijzonder woord van lof tenslotte van de balaïka-eoliste Elisabeth Wolgina, zoo mogelijk verrassend speelde en er ïonder toegift niet van af kwam. A.8. Vrijdagavond zal de uitvoering wor den herhaald. bef Over het slijpen van lenzen In de 17de eeuw. In de collegezaal van het Natuurkundig Laboratorium alhier is gisteren de jaar- bjksche vergadering gehouden van de Ver eniging „Het Spinozahuis". Dr. G. A. Crommelin, adjunct-directeur ran het Natuurkundig Laboratorium te Leiden en lector in de natuurkunde aan fe Leidsche Universiteit, hield een voor dracht over het slijpen vari lenzen ïii de 17de eeuw, in het bijzonder met. betrek king tot Spinoza's werken op dit gebied. In verband hiermede was in het Hist. Natuurwetenschappelijk Museum te Leiden in een vitrine tentoongesteld een col lectie lenzen uit den tijd van Spinoza, o.a. lenzen, geslepen door Huygens, Nicolaas Hartsoecker (1688) en Arnold Marcel (1773), alsmede enkele microscopen, ver vaardigd en gebruikt door Huygens, Mus- schenbroeck, Leeuwenhoek e.a. De eerste lenzen, die geslepen werden, aldus spr., waren brillen en vergrootglazen voor verzienden en deze brillenslijperij dagteekent uit het einde der 13de eeuw; waarschijnlijk is Venetië de bakermat er van geweest. Aangaande de wijze, waar op dit bedrijf eenige honderden jaren beoefend werd, weten wij echter weinig, aangezien de brillenslijpers handwerkslie den waren en zij hunne werkwijze en er varingen niet te boek stelden. Anders werd dit toen men behoefte kreeg aan lenzen voor wetenschappelijke instrumenten, allereerst voor verrekijkers, later voor microscopen. Keppler publiceer de in 1604 'n benaderde wet voor de bre king der lichtstralen. Snellius vond eenige jaren later de juiste wet, Descartes liet in 1638 zijne „Dioptrique" drukken, waarin hij blijk geeft de juiste brekingswet te kennen. Eerst nu is het mogelijk gewor den den gang der lichtstralen in een lens volledig te berekenen en wij kunnen dus met recht zeggen, dat pas in de 17de eeuw het lenzen slijpen op wetenschappelijken grondslag berust en dus interessant wordt. Niet voldaan over de voortbrengselen der professioneele brillenslijpers slaan de groote natuuronderzoekers dezer eeuw zelf de hand aan het werk. Descartes, de ge broeders Christiaan en Constantijn Huy gens, Leeuwenhoek, Hevelius en ook min der bekenden als Hartsoeker, Marcel en tenslotte Spinoza, die het vak uit lief hebberij beoefenden, zij allen slepen hunne eigen lenzen. Doch ook professioneele len- zenslijpers voor wetenschappelijke instru menten waren er reeds in de 17de eeuw. Van hen zijn Campani en Divini te Rome wel de bekendste geweest. Het meeste is bekend aangaande het werk der gebroe ders Huygens; in hunne drukke corres pondentie sc&rijven zij elkaar voortdurend hunne bevindingen en bovendien heeft Christiaan zijne toestellen en methoden beschreven in eene verhandeling, die na zijn dood is uitgegeven. Over Spinoza's slijpen is niet veel be kend; het wordt het eerst vermeld door Johannes Monnikhof in zijne beschrijving van Spinoza's leven. Monnikhof vermeldt, dat Spinoza lenzen en brilleglazen sleep, om zich een bijverdienste te verschaffen, en dat zijne vrienden die lenzen bij hem afhaalden en voor hem verkochten. In tusschen blijkt duidelijk, oa. uit een brief van hem aan Johannes Hudde en ook uit de correspondentie van de gebroeders Huy gens, dat Spinoza niet alleen goed op de hoogte der optica was, maar dat hij ook in staat was berekeningen daarover uit te voeren. Vermelding verdient nog, dat sommige geleerden der 17de eeuw, b.v. Descartes en Hevelius, zich veel moeite gegeven heb ben om lenzen te slijpen, die niet bolvor mig waren, maar b.v. hyperboloïdisch. Dp deze wijze trachtte men de onvolkomen heden die bolvormige oppervlakken steeds met zich 'brengen, te neutraliseeren, doch deze methode heeft men spoedig verlaten. Vanaf hét begin der achttiende eeuw werd de kunst van lenzen slijpen al meer en meer door vaklieden beoefend, om langzamerhand in hunne handen over te gaan. Na een woord van dank van den voor zitter namens de aanwezigen aan dr. Crommelin voor diens hoogst belangwek kende voordracht, werd een bezoek ge bracht aan het Spinozahuis te Rijnsburg. Handelsregister K. v. K. Opheffing. 4328. W. Kuit. Leiden, Mei doornstraat 26. Bouwbedrijf. Nieuwe inschrijving. 5280. D. van der Voort en Zonen (B. P.). Voorhout, Tey- lingerlaan 6. Bloembollen en landbouw bedrijf. Venn.: D. van der Voort, C. van der Voort Dzn. en D. van der Voort Dzn., allen te Voorhout. Wijziging. 3976. N.V. Algemeene Boek en Handelsdrukkerij v.h. Batteljee en Terpstra. Leiden, Oude Rijn 39. TJittr. Comm.: Mr. P. Tideman, te Rloemendaal, dd. 30 Mei 1929. Eervol ontslag verleend aan directeur: P. J. Eman, te Leiden, d.d. 31 Mei 1929: Uittr. wnd. Dir.: W. IJ. Haighton, 's-Gravenhage, d.d. 31 Mei 1929. N. Dir.: W. H. Haighton, 's-Gravenhage. De 15-jarige A. D. is "gisteren op de Transvaalkade van zijn rijwiel gevallen, waardoor hij een knie ontwrichtte. Door den E. II. D. werd hij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Gisteren werd de 18-jarige H. op den Haagweg oververmoeid aangetroffen ten gevolge van het fietsen. De jongeman had 'blijkbaar teveel van zijn krachten ge vergd. Hij werd naar zijn woning over gebracht. Gehouden Verkooping in het Notaris huis alhier op Vrijdag 31 Mei 1929, ten overstaan van B. J. J. N. Troost, Notaris alhier, Kempenaerstraat 83 te Oegst- geest. Kooper C. P. de Groot voor f7210; 2e Gortestraat 74, W. C. Swaak voor f 400. De alhier tot arts bevorderde semi- artsen J. Th. Bots en J. H. Hulshoff zijn bestemd tot reserve-officier van gezond heid 2e kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht. MUZIEK. Leidsche Kunstkring „Voor Allen" Naar wij vernemen zal - de Leidsche Kunstkring „Voor Allen" in het seizoen 19291930 met de navolgende Concerten uitkomen 25 October: Piranti-trio. 10. December: Rudolf Watzke, Zang. 13. Januari: Robert Casadesus, piano. 31 Januari: Budapester- Strijkkwartet. 24 Maart: Jelly d'Aranyi, viool. ÏT "April: TTtreehtseTi Stedelijk" Or kest met Solist Willem Andriessen. Wij behoeven voorzeker niet te herhalen voor welk uitstekend gehalte van con certen de Kunstkring steeds zorgt, terwijl de zeer geringe contributie van slechts drie gulden per jaar voor een ieder te beta len is. Wenscht men nog lid te worden (er zijn meestal niet veel plaatsen meer open) dan is spoedige opgave aan het Secreta riaat wel aan te bevelen, vooral omdat de kaarten niet persoonlijk zijn Voor verdere inlichtingen wende men zich Kanaalstraat 18. LEIDEN, Geslaagd: candidaatsexamen Ind. Recht mej. T. N. Jap, (Leiden); bevorderd is tot doctor in de rechtsge leerdheid op proefschrift getiteld ,.De grondslag van de oproeping in vrijwaring"- de heer L. Hollander, geboren te Rotter dam; idem op proefschrift getiteld „De be- stuursreorganisatie-Mullemeister op Java en Madoera- en haar beteekenis voor het he den" de heer L. Pronk, geboren te Losser. HILLEG0M. Natuurschoon. In tegenstelling met de bewering, als zou onze naaste omgeving vrijwel alle natuurschoon missen, wijzen we gaarne op het volgende: De bosschen van Huis te Vogelenzang en de Waterleiding duinen bieden bijzonderheden van groote waarde op planten- en vogelgebied. Men wandele eens langs den 2en Doodweg, tus- schen weiden en boschjes door naar Huis te Vogelenzang en een schoone voorjaars dag plus beproefde leiding, doet u buiten gewoon genieten. Kievitten ziet ge duike len en tuimelen boven de weiden, terwijl de lucht weerklinkt van de vreugdekreten, die grutto's, scholeksters en tureluurs aan heffen, als verkondigen zij luide, dat de buitengewone winter, die zooveel vogelof fers vroeg, hen tenminste spaarde. Hier ziet men naast eeuwenoude eiken, bloeiende kastanjes en ander hoogopgaand hout een rijke flora van duinboschplanten. Hier laten zich bewonderen de wilde Primula (Primula a caulis) de Salomonszegel, de wilde Hya cinth, het Lelietje van Dalen, het zenegroen, de wilde wingerd. Daar is gelegenheid een broedende merel of zwarte lijster van na bij te zien: fasanten-hanen worden er aan getroffen, ja een vischdiefjes-broedkolonie kan worden aangewezen. In de schilderach tige boschjes hoort ge het voortdurend lieflijk gekweel van velerlei zangvogeltjes, als afgewisseld door het eigenaardig geroep van den goudgelen Wevervogel, ook wel ge naamd Wielewaal of Goudmerel. Thans viert, de natuur daar, als overal elders, hoogtij en een wandeling door 't Zegveld is verrukkelijk: het Duinbosch ligt er in zijn ongerepte schoonheid en do zin nen worden gestreeld door de tientallen bloeiende Meidoorns, de geweldige eiken, echte woudreuzen, die de tijden tarten. Welriekende veldjes van forsehe Salomons zegels brengen u in extase, ja zelfs een veldje goudgeel-schitterende Wolfsmelk vraagt uw belangstelling. En wanneer ge zulk een leerzamen toch gemaakt hebt en wat gerust hebt na. den inwendigen mensch te hebben gesterkt., geef u dan de moeite een warme iocht te maken door het kale, warme duin.Uw offer vindt stellig belooning. Het is niet uitgesloten, dat ge vindt een volledig broed van een kievit en van een wulp. Het nest van den laatstgenoemden vogel zal u 4 groote, groenige eieren laten zien, die ge natuurlijk de broedende moe der niet zult ontnemen. Bij zulk een wande ling kwam men dezer dagen tot de ont dekking, dat een Torenvalk zijn eieren ge legd had in eèn door den zeewind verwron gen den; de vogel had daarvoor een oud eksternest gekozen. De 5 bronsroode eie ren zijn het bezien zeker waard. Zoo is er voorvoor wie zoeken wil zooveel rijk na tuurschoon in eigen land, in eigen omge ving te genieten als men zich maar denken kan. Jammer alleen, dat zoo betrekkelijk weinigen zich de moeite getroosten ervan te genieten, WASSENAAR. Gouden jubileum. Zaterdag herdacht de heer Th. van Biesen den dag, waarop hij voor 50 jaar als huisschilder in betrek king kwam bij de firma de Lamaar alhier. Door den tegenwoordigen firmant, den heer A. M. de Lamaar werd de jubilaris in diens woning gecomplimenteerd, waarbij hem een gouden horloge werd aangeboden. Ook de collega's kwamen den jubilaris gc- lukwenschen en gaven hem een fraai schil derstuk. Verder waren er nog talloos velen die den jubilaris complimenteerde. Een groot aantal bloemstukken was veler tolk. Des avonds bracht Excelsior den jubilaris een serenade. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Woensdag 5 Juni des voormiddags 9.30 uur. De agenda luidt, als volgt: 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2. Reclame Schoolgeldaanslag. 3. Verzoek beschikbaarstelling gelden voor uitbreiding R.-K. Jongens IJ. L.O.-school en Piussehool. 4. Verkoop perceeltjes water aan het Rijk voor straatverbreeding. 5. Vaststelling pensioensgrondslagen diverse gemeente-ambtenaren. 6. Benoeming plaats vervangend lid Stembureau. 7. Request wijziging Watcrleidinglarief. 8. Request moderniseering dorpsstraten. 9. Reclames aanslag vergunningrecht (Drankwet). 10. Vervanging kweekelinge O.L. School No. 1 door onderwijzeres. 11. Benoeming onder wijzer Openbare U. L. O.-school. 12. Aan koop inschrijving Grootboek. 13. Uitbrei ding Secretariepersonéel en aanstelling technisch ambtenaar 2e klasse. 14. Wijzi ging begrooting. 15. Ontheffing voorschrif ten bouwverordening. 16. Wijziging bestek- bepalingen loongrenzen. 17. Verbetering van verschillende wegen. IS. Verbreeding van een deel van den Schouwweg. 19. Be spreking onteigening voor aarrleg verbTTW dingsweg tusschen Schouwweg en Ivat- wijkscheweg over Duinrell. Ondertrouwd: T. de Jong en M. Wijntje. C. Vriesman en E. Schopp. G. J. Uiterdijk en Ch. M. Knijnenburg. J. J. Rusman en C. J. Rcmmerswaal. Th. J. J. Kortekaas en C. M. Menken. Geboren: Abraham z. v. W. de Jong en C. de Jong. Jaantje d. v. H. Zeg waard en D. Witteveen. Overleden: Nicolaas Martinus Maria Roozekrans m. v. M. J. Wiegant 43 j. Maria Mayer 'wqd. P. M. Fein 77 j. Cor nelia Alida Maria van Rijn 4 weken. Cornelis Nefs m. v. C. de Klerk 79 jaar. BOSKOOP. Ongeval. Het zoontje van den heer M. alhier is in de pakloods op de boom- kweekerij vanaf de hooge zolder door het uitglijden der ladder omlaag gestort, waar door een der armpjes op twee plaatsen is gebroken. Het knaapje is ter behandeling naar Leiden vervoerd. Bloemenhandel. De bloemenhandel was de vorige week weer heel goed en hebben de prijzen der rozen zich de laat ste dagen weer wat hersteld. Voor le kwa liteit werd betaald van .0.451.80. per bos va-n 10 stuks. Diversen per bos: Clema tis Prins Hendrik 3.50, Clematis Mr. Pa rijn 2.30. Clematis Durandi 1.00, Dah lia's gr. bL 1.801.90, Lathyrus 716 et., Pioenen 46—62 ct., Violieren 6269 ct., Li- lium Umbellatum 5060 cent, zwarte Acers 0.901.30, Anjers 812 ct., per stuk, Calla's 14 ct., per stuk. Opgeheven: G. vaai Rossenberg, te N o c 450ste STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. Hooge prijzen. Nos. 1984, 2913, 10831, 18702, 19405, ieder 1000. Nos. 9846, 10726, 10726, 13462, 19S43 ieder 400. Nos. 1889, 3576, 6767, 11397, 1460S, 15530 ieder 200. Nos. 8726, 5318, 7266, 11557, 12990, 1387U, 15096, 17367, 18651, 20041, 20187, 20893 ider 100. LAATSTE BERICHTEN TWEE KINDEREN TE WATER. Tweejarig meisje verdronken. Zondagmiddag geraakten twee kinderen van den schipper W., liggende in de Amstel nsbij den Ouderkerkcrdijk, al spelende te water. Het oudste kind wist zelf uit het vrij ondiepe water te komen. Een twee jarig meisje evenwel is m het water blij ven liggen en werd na korten tijd leven loos opgehaald. Pogingen om de levensgeesten weer op te wekken faalden. DE MOORD TE GIESSEN-NIEKERK. Qc behandeling voor den Hoogen Raad. Betreffende de moordzaak to Giessen- Niekerk waarvan do revisiebehandeling he den voor den Hoogen Raad diende, heeft Mr. Roobol gepleit ten behoeve van de be kende Teunissen en Kl under. Na er op gewezen le hebben, dat er ten nadeele van de beide veroordeelden vóór 3 Augustus 1923, het tijdstip van den moord op den baanwachter G. N. niets bekenl was, betoogde pl., nu de Kroon's volledig hebben toegegeven den hamer niet te kennen en dat him geheele verklaring ge fantaseerd was, het onmogelijk is, om te tv ijfelen aan de betrouwbaarheid van deze laatste verklaring en daarbij staat dan te vens vast, dat Mijnster en consorten zich, om het maar zacht te zeggen, hebben ver gist. In verband met een en ander bracht pl. vervolgens de rol van de rijksrecher cheur de Jong ter sprake er o.m. op wijzen de, dat uit diens eigen handschrift is aan getoond, dat hij bepaalde verklaringen van de Kroon's voor de rechtbank adviseerde. De betrouwbaarheid in deze van de Kroon's en daarmede de gegrondheid van het eerste revisiemiddel zijn hiermede voldoende toe gelicht en ook de overige revisiemiddelen zijn hiermede voldoende gestaafd. Er blijven dan nog twee dingen over, ten eerste het z.g. zien van den veroordeelde op den moordavond door de getuigen van Houwelingen, Klein en Mijntjes, ten tweede de verklaringen van vrouw Bouwmeester omtrent de thuiskomst van haar kostgan ger-Klunder. Wat het eerste punt betreft deed pl. uit komen, dat de verklaringen van de drie ge tuigen een z.g. schakel bewijs vormen. Bo vendien zijn drie getuigen niet betrouw baar. Ten slotte nog mej. Bouwmeester. Aan haar verklaringen, aldus pl., moet alle waar de worden ontzegd. In verband hiermede somde pl. de ver schillen op tusschen haar verklaringen voor de rechtbank en voor het hof. Pleiter eindigde aldus: Geeft Uw raad Theiuiissen en Klunder thans hun vrijheid terug door de zaak te verwijzen naar een ander hof en vaardigt gij geen bevel tot inhechtenisneming uit, dan zult gij vervullen de schoone taak in 't begin van mijn pleidooi geschetst. Van Uwen raad zal alsdan volledig rechtsherstel uitgaan en dankbaarheid zal heerschen in de harten van twee onschuldigen en hunne familie, kennissen en vrienden, die rekenen op de rechtvaardigheid en billijkheid van U, mijnheer de President, van U heeren Raden en van U mijnheer de procureur- generaal. BIOSCOPEN Trianon: Goedgekeurd voor volwassenen. Casino: Goedgekeurd. Luxor: Goedgekeurd voor volwa-ssenen. City: Goedgekeurd voor volwassenen. DE AARDBEVINGSRAMP IN ARGENTINIË. Totaal 52 slachtoffers. LONDEN, 3 Juni (V. D.). Gistermid dag werden in het Argentijnsch aardbe- vingsgebied in de provincie Mendoza nieu we ondergrondsche aardverschuivingen waargenomen. Bij het reddingswerk zijn te Las M-alvinas nog vier dooden geborgen, zoodat het aantal slachtoffers van den ramp thans tot 52 gestegen is. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Zeven personen gewond. LICHTENFELS 3 Juni. (V.D.) Gisteren middag reed een vrachtauto met 17 voet ballers van een sportvereeniging uit Bay- reuth tegen het in de bocht van den weg staande schoolgebouw. De auto sloeg om en de inzittenden kwamen er onder. Zeven personen werden ernstig gewond. Twee der gewonden, die in levensgevaar verkeeren, konden niet vervperd worden en zijn in het plaatselijk ziekenhuis opge nomen. Weer een bomaanslag in N.-Duitschland. OLDENBURG, 3 Juni. (V. D.) In den af- geloopen nacht is een bomaanslag gepleegd op het gebouw van het Landsdepartement van Financiën te Oldenburg en op de Land bank. De explosie had to ongeveer 10 min. vóór 3 plaats. Door den luchtdruk werden alle ruiten op het marktplein aan de zijde van de Lamberti-kerk en de rui ten van de Landbank ingedrukt. In het bankgebouw zijn alle deuren eveneens open geslagen. De ontploffing was ver in de stad te hooren. De recherche, de justitie en de rechters van instructie waren spoedig ter plaatse. Van den dader is tot nu toe niets bekend. De lading is door middel van een uurwerk tot ontploffing gebracht, zoodat de dader zich in veiligheid kon brengen. ROTTERDAM. 3 Juni. Vee. Aanvoer 514 vette runderen, 303 vette kalveren, 115 schapen, S15 varkens. Koeien le fow. 0.51— 0.53, 2e kw. 0.46—0.48, 3e kw. 0.34—0.39, ossen le kw. 0.50—0.51. 2e kw. 0.450.47, 3e kw. 0.42. kalveren le kw. 0.77.5—0.88.5, 2e kw. 0.52.5—0.70, 3e kw. 0.50—0.55, scha pen 3036, lammeren 1822, varkens le kw. 0.34, 2e kw. 0.42, 3e kw. 0.41, stieren le kw. 0.44—0.46, 2e kw. 0.41—0.42. 3e kw. 0.38—0.39. Koeien en ossen langzame handel, vrij wel oude prijzen. Vette kalveren zeer stroeve handel, prijzen zelfde hoogte. ^Schapen en lammeren iets williger handel, prijzen van vorige week. Varkens tamelijke handel, ongeveer vorige prijzen. Stieren willige handel, ongeveer dezelfde prijzen. AMSTERDAM. 3 Jui.i. Vee. Aanvoer 669 vette koeien le kw. 1.08—1.19. 2e kw. 0.90—1.06, 3e kw. 0.81—0.88. 100 melk- en kalfkocien 278—378, 129 vette kalveren 2e kw. 0.80—0.90, 3e kw. 0.66—0.78, 126 nuch tere kalveren 12—18, 29 schapen 3542. 178 lammeren 18—24, 370 varkens Holl. Overz. en Geldcrsche le kw. 0.991.Holl. 2e kw. 0.95—0.9S, vette varkens 0.950.98, 75 paarden 120—260. DELFT. 1 Juni. Kaas. Aanvoer 39 stapels komijnekaas, 8-170 K.G., prijs: 0.660.94 per K.G. Handel vlug. LOOSDUINEN, l Juni. Groentenveiling. Bloemkool le soort 17—32, id. 2e srt. f 7 —15, kaskomkommers le soort 14.60—19, 2e soort 10.2014,70, rijen komkommers le soort 16.30—19.80, 2e soort ƒ11.70— 11.40, gele komkommers ƒ17 per 100 stuks, meloenen 1.40—1.70 per stuk. tomaten le soort 4045, 2e soort 38—13. 3e soort I 39—43. 4c soort 25—34, bonken 23—36 per 50 K.G., postelein 40—60 ct.. stoofsla 5—25 et. per 6 K.G., spinazie 1438 ct., an dijvie 1510 ct. per 4 K.G., salade le soort 0.30—5.S0, 2c soort 60 ct. per 100 krop, peen le soort 18—22, radijs 70 ct., rabar ber 4.30. pieterselie 10.80 per 100 bos, andijvie 2.30—5.40 per 100 struik, kom- kommerstek 12—22 per 100 K.G. BOSKOOP, 1 Juni. Bloemenveiling. Ro zen per bos van 10 stuks: Ophelia 87 cent, Golden Ophelia 72—80 cent, Marcel Rouyer 0.61—1.24, Hadley 1.40—1.80, C'l. Peniefc 1.111.22, Columbia f 0.90—1.38, Butter fly 0.881.45, Mao. Keiler 1.251.43, Wilhelm Kordes 1.80—2.40.' Bouche -83 cent, Rosalnndia 0.911.20, Diversen per bos: Lathyrus 8—10 cent, Pioenen 47—57 cent, Violieren 5763 cent, Clematis Prins Hendrik 4.50, Anjers 8 Cent per stuk. R'VEEN. 1 Juni. Groenterveiling. Sla 0.70—5.40 per 100 krop, aardbeien 2341 cent per doosje. Snijboonen 5.90—6.—, id. stek 3.40. peulen 5.5.10 per 10 pond. ZEVENHOVEN, 1 Juni. Eierer, veiling, Aangevoerd 8999 stuks. Prijs: Kippen eieren 55.90, eendeneieren 4.605. Rabarber 610 et. per bos, spinazie 610 ct. per K.G. Boter 0.SO—0.92 per pond. Kaas 0.34—0.10 per pond. Kuikens ƒ0.50 per stuk. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM] (Niet officieel). Berlijn 59.341/., Londen 12.093/" New-York 2.48.99 Parijs 0.733/16 Brussel 34.59 Zwitserland 47.9()l/„ Milaan 13 02 Madrid 34 821/., Oslo 6629l/o Kopenhagen 66.26' Stockholm 66.5 U/ö Weenen 34.941/." Praag 7.37i/o Boedapest 43.35 3—1

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 3