20ste Jaargang ZATERDAG 1 JUNI 1929 No. 6193 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN HET NEDERLANDSCH COLLEGE TEROME BUITENLAND ^e^idóch(iSou/c<mt )E ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal franco per postf 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- krggbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij fooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste SO woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 EEN ONDERHOUD MET MGR. DR. B. ERAS MGR. DR. B. J. ERAS. jr. Dr. Eras, Procurator van het Ne- erlandsch Episcopaat te Rome, vertoefde oor familie-aangelegenheden deze week nkele dagen in ons land. en van deze om- andigheid maakten wij gebruik om met Igr. een onderhoud te hebben naar aanlei- an het Nederl. College te Rome. Zöoals men weet is aan MgT. Dt. Eras, ie zelf al meer dan een kwart eeuw te ome leeft en werkt, de leiding opgedra- van de voorgenomen stichting van het lederl. College, een taak, die hem, waar jn persoon al zoo lang een levend trait 'union vormt tusschen Nederland en de euwige Stad, wel moet toelachen als de jrvulling van een lang gekoesterd levens taal. Mgr. Dr. Era-s toch is als de Procurator an het NederL Episcopaat zeker een der oefdfiguren, om wien zich de sterko Hol- ffldsche kolonie te Rome concentreert. Hij mag er zeker trotsch op zijp in de liereerste plaats een natie te vertegen oord igen, welke om haar voorbeeldig loeiend Katholiek leven bij het Vaticaan zeer hoog aanzien staat. Z. H. de Paus heeft dit den laafasien tijd gelegenheid van de vele audiënties van 'ollandsche Bedevaartgangers nog eens ij herhaling uitdrukkelijk uitgesproken. Holland wordt te Rome geprezen en ge lardeerd om zijn daadwerkelijk Katholiek *en, om zijn godsdienstelijken en kerke ren bloei, om zijn zin voor grootsche laritatieve daden, zijn voorbeeldig onder- ijs, zijn omvangrijke missie-actie. Een Hollandsclie Kardinaal staat aan ft hoofd van de Congregatie van de Pro- iganda des Geloofs en onder diens opper- ling werken tal van Bisschoppen, allen Men van het Hollandsch volk, in de ver- e streken en deelen der wereld. Haar bij al dit actieve en rijk gescha ard geloofsleven is Katholiek Holland belangrijk ding. bijna onverklaar- ■w, achtergebleven bij alle andere naties volken; wij Hollanders, hoe talrijk en le eervol ook te Rome vertegenwoordigd, 5 hebben geen eigen centrum te Rome. Ja, in nog één ding zijn wij, Hollanders, bij tal van andere naties ten achter, maar dit kan ons niet tot eigen schuld worden aangerekend ,wij missen ook een eigen di plomatieke vertegenwoordiging bij den Paus; sinds deze post, na enkele jaren eer vol te hebben bestaan, weer door éen ge wild ostentavieve demonstratie van klein zielig antipapisme werd te niet gedaan, 'n smaad, die onzen geëerbiedigden H. Vader van de zijde van Zijn anders zoo trouwe en aanhankelijke Holland zeer pijnlijk moet hebben aangedaan. Waar zelfs een Staatsman als Mussolini in dezen tijd den Paus zijn wereldlijke rechten hergaf, en daarmede de historische Romeinsche quaestie oploste, daar moet het klein-Hollandsch gepeuter wel een dubbel jammerlijk figuur hebben geslagen. Maar waar dit laatste een gebrek van tactiek beteekendc bij onze Hollandsc'ne politieke tegenstanders, is het eerste tekort ni. het niet bestaan van een eigen Hol landsch Katholiek centrum te Rome, aan ons Katholieken zelve toe te rekenen. Een tekort en gemis, dat wij eigenlijk al veel te lang hebben laten voortbestaan en dat ons nu aanleiding moet geven tot alge- meene vreugde en geestdrift, nn eindelijk in dit blijde Pauselijke jubeljaar het ver heugend initiatief is genomen om aan dit voor ons beschamend tekort een einde te stellen. Op onze dagelijksche rondwandelingen door Rome, zoo vertelt Mgr. Eras, komen wij telkens voorbij de eerbiedwaardige ge bouwen en paleizen, die de eigen nationaal Katholieke colleges zijn der Engelschen, Duitschers, Franschen, Spanjaarden, Por- tugeezen; van Bohemers, Schotten, Ieren, Polen. Hongaren, Belgen, zelfs de Grieken, Ruthenen, Armeniërs en ja, zelfs de Etbio- peërs zijn, niet achtergebleven een eigen college te Rome te stichten. Hebben de Zuid- en Midden-Amerikaan- sche volken een eigen college te Rome, Bra zilië alleen heeft pas een nieuw college ge opend. en de Vereenigde Staten, dat reeds lang een eigen college te Rome bezat, is na te oou- weer bezig een groor, nieuw wen op den Janiculus. Verschillende streken van Italië zelf, dat toch overal zijn seminaries heeft, hebben bovendien nog een f.igon college te Rome. Pas is weer het Lombardijnsch College ge opend, dat niet minder dan vier millioen lire heeft gekost. Daarbij moet men niet vergeten, dat al dezo naties en landen, die wij zoo juist heb ben opgenoemd, meestal nog twee verschil lende colleges hebben, een voor studeeren- de priesters en een voor theologanten. Is het dan te overmoedig als wij meenen, dat het nu meer dan tijd is dat ook Katho liek Holland er aan gaat denken een eigen college te Rome te stichten 1 Zeer vele Holland Katholieke pries ters studeeren nog jaarlijks te Rome. Mgr. Dr. Prof. Schrijnen heeft er in heb interview, dat wij onlangs met hem had den, in zake den bloei van de Nijraeegsclie Universiteit, er nog aan herinnerd, dat ook te Rome nog veel Hollanders studeeren. Deze Hollandsclie priesters moeten nt te Rome maar uitzien, dat zij ergens onder dak vinden. Hen nu te zamen te brengen in een eigen Hollandsch milieu, is natuurlijk de eerste opzet van de stichting van een eigen Ne- derlandsch College. Religieuzen, die voor studiè naar Rome komen, vinden uiteraard wel een tehuis in de kloosters en huizen van hun eigen Or den en Congregaties. Maar ook ordesgees telijken, die voor studiedoeleinden of eenige andere opdracht voor eenigen tijd naar de Eeuwige Stad komen, zullen wel kom zijn in het Nederlandsch College, waar zij uiteraard bij hun landgenooten alle mogelijke inlichtingen en oriëntaties vinden, die zij voor hun studie of opdracht van noode kunnen hebben. Maar als wij denken aan een officieel Nederlandsch College te Rome, bedoelen wij natuurlijk niet uitsluitend een soort van Convict, voor pinster-studenten. Zulk een College moet een verder strekkende beteekenis hebben. Het moet een centrum worden voor Nederlandsche Katholieken te Rome. Al zullen de resideerende priester-stu denten er ook hun kamers vinden, het Ne derl. College zal een eigen tehuis worden voor alle Katholieko Hollanders, die naar Rome komen. Er zullen receptiezalen en salons komen, waar te Rome vertoevende Hollanders el kaar kunnen ontmoeten en treffen, waar zij samenkomsten en vergaderingen kunnen houden waar zij alle inlichtingen en facili teiten kunnen verkrijgen, waar zij geholpen kunnen worden voor het verkrijgen van Pauselijke audiënties en voor het bijwonen van kerkelijke plechtigheden en festivitei ten. De Hollandschc pelgrim zal er een te huis, een eigen Hollandsohe sfeer, een eigen pied a terre vinden. En als wij dan weten dat Mgr. dr. B. Eras zelf, die reeds meer dan een kwart eeuw den Rome-reizigers in alle opzichten steeds ten dienste stond, de leiding zal hebben en als eerste I^ector in het Neder landsch College komt inwonen, dan mogen de Holland-sche Katholieken verzekerd zijn dat hun belangen te Rome met allen ijver en dienstvaardigheid zullen worden behar tigd en betracht. Zooals men heeft kunnen lezen, is de eer ste steen voor deze stichting, in de dagen dat de Nederlandsche Bisschoppen te Ro me vertoefden, tot grootc verheuging van Z. H. den Paus, die dit College met vol doening ziet verrijzen, bereids gelegd. Het Nederl. College zal komen te staan op een der fraaiste punten van Rome gelegen bij de Thermen van Caracalla op de hoogte van San Saba met het schitterend uit- zioht op de oude ruïnen van Rome, ei^het prachtig verschiet op de bergen van Latium. Het wordt gebouwd onder leiding van Alexandro Villa, een jong en bekwaam ar chitect, die zoo pas het groote Sanatorium van de H. Kruiszusters te Rome heeft vol tooid. Het volgend jaar November zou het Col lege moeten openen. Het woord is nu aan Nederland's Katho lieken, die zich hier van een schoone eere- taak hebben te kwijten en in dit jubeljaar den glorierijk regeerenden Paus Pius XI een zeer bijzondere nationale hulde kunnen brengen. Zoo juist hebben wij verleden week het vijf en twintig jarig bestaan herdacht van het Nederlandsch Historisch Instituut te Rome, dat onder het minister-president schap van Dr. Kuyper op initiatief van Prof. Blok werd gesticht, en waarvan tot eersten directeur werd benoemd de nog altijd betreurde priester Dr. Gisbert Brom, omdat de Regeering begreep dat het hier zoowel een vaderlandsch als,Katholiek we tenschappelijk belang gold. Onzen roemrijk regeerenden Paus Pius XI werd eenige jaren geleden de smaad aangedaan, dat de Nederlandsche geza-nt- schapspest bij het Vaticaan om klein po litieke redenen werd ingetrokken. Nn wordt aan Neerland's Katholieken, betrekkelijk vrij onverwacht, de schoone gelegenheid geboden om op een even edel moedige als fiere wijze revanche te nemen op dezen smaad, den Paus aangedaan. Wij worden in de gelegenheid gesteld op onze eigen manier en in onzen eigen geest oen nieuw Nederlandsch Katholiek gezant schapsgebouw te stichten, waarin Katho liek Nederland op de meest waardige wijze te Rome vertegenwoordigd zal zijn. een eigen Nederlandsch College te Rome. Deze vreugde en voldoening zullen Ne derland's Katholieken den Paus en zich zeiven met een groot en edel enthousiasme bereiden. INSCHRIJVING. Van President en Professoren van het Seminarie te Warmond 100 gld. De Leidsche Crt. neemt gaarne giften voor het Nederlandsch Priester-College te Rome in ontvangst. DE HERSTELKWESTIE. DE HERSTELBESPREKINGEN. Overeenstemming inzake de meeste Duitsche reserves. Naar gemeld wordt, is in den loop van Vrijdag tusschen de Duitsche en de geal lieerde deskundigen overeenstemming be reikt over alle punten, waarover nog ver schil van meening bestond, dus vooral ten opzichte van de Duitsche reserves. Slechts enkele punten moeten nog definitief gefor muleerd worden. Het eenige vraagstuk, waarover nog geeu overeenstemming is be reikt, is dat de regeling van de tijdens de bezetting van België uitgegeven markbil- jetten, doch men verwacht, dat dit punt geen al' te' gróoten druk op de slotonder- handelingen zal oefenen. De onderhande lingen der Parijsche deskundigen kunnen derhalve in hoofdzaak als afgesloten wor den beschouwd. Dc Amerikaansche deskundige Pierpont Morgan vertrekt morgen reeds naar Amerika. VOLKENBOND Het Intern. Arbeidsbureau. De Nederlanders in de zeven commissies. De Nederlandsche gedelegeerden in de internationale arbeidsconferentie te Ge neve zijn op de volgende wijze in de zeven commissies, waaruit do conferentie be staat, verdeeld: Eerste commissie: Vermijding van ar- beidsongelukken: mr. dr. Scholtcn, hoofd inspecteur van den arbeid, regeeringsgedc- legeerde, en dr. Regout, werkgeversgroep. Tweede commissie: Bescherming der ha venarbeiders: De Fremery, hoofdinspec teur van den arbeid, regeeringsvertegen- woordigcr, en Valstar, werkgeversgroep. Derde commissie: Gedwongen arbeid voor inboorlingen: dr. Schrieckc. bijge staan door den oud-regent van Batavia, Djajadiningrat, regeeringsvertegenwoordi- ger, professor Nolst Trcnité en dr. Bool, werkgeversgroep, en Hadmi Salim. Bata via arbeidersgroep. Vierde commissie: Arbeidsduur der kan toor- en winkelbedienden, mcj. dr. Stem berg, regeeringsvertegenwoordigster. dr. Regout werkgeversgTocp en Nauta (chris telijke vakvereenigingen) arbeidersgroep. Vijfde comm'ssie: Onderzoek der jaar verslagen op grond van artikel 408 van het vredesverdrag: dr. Regout, werkgevers groep en Kupers arbeidersgroep. Zesde commissie: Werkloosheid: Cort van der Linden, werkgeversgroep en Berg- huijs, arbeidersgroep. Zevende commissie: Reglementscomrnis- sie: Cort van der Linden, werkgeversgroep en Serrarens, arbeidersgroep. Zooals de vorige jaren heeft mgr. No- lens er de voorkeur aan gegeven niet zelf in een commissie zitting te nemen, doch zijn arbeid te concentreeren op de beraad slagingen in de voltallige conferentie. DUITSCHLAND Concordaat met het Vaticaan. Het sluit en der overeenkomst aanstaande. Volgens een mededeeling van den Prui- sischen ministerpresident Braun op den soc. partijdag te Maagdenburg naderen de onderhandelingen met het Vaticaan om trent een concordaat haar einde en is het sluiten der overeenkomst aanstaande. De schoolkwestie wordt in het verdrag niet De Stahlhelmdag te Munchen. Cdmnjunistische te-genbetoo- gingen verboden. De politie te Munchen heeft de tegen- betoogingen, welke de communisten Zon- Dit nummer bestaat uit vijf bladen, waaronder geïllustreerd Zondags blad. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Overeenstemming bereikt inzake de meeste Duitsche reserves voor de herstel betalingen. De Engelsche verkiezingen hebben groo te winst opgeleverd voor de Labourpartij, echter geen volstrekte meerderheid. De diplomatieke betrekkingen tusschen Rusland en China afgebroken. BINNENLAND. Mededeeling Partijbestuur R. K. Staats partij. (4de blad). dag ter gelegenheid van den Stahlhelm dag wilden houden, verboden, op de over weging, dat de communisten den opmarsch van den Stahlhelm in de war wilden stu ren. Om dezelfde redenen zijn ook twaalf vergaderingen, die dc communisten gister avond wilden houden, verboden. De presi dent van politie heeft een verklaring gepu bliceerd, waarin hij zegt dat alle pogingen om de openbare rust en orde te verstoren, onderdrukt zullen worden. Mijnheer en Mevrouw Zoebkof. Voor de rechtbank van Bonn heeft gis teren de curator iu het faillissement van meyrouw Zoebkof weder een aantal vorde ringen van goringen aard erkend. Allo groote vorderingen werden echter afgewe zen. De rechtbank besloot om opsporing te verzoeken van dr. Iwanof, den vrocgeren beheerder van het vermogen van mevrouw Zoebkof daar gebleken is dat deze enkele dagen voordat, dc prinses failliet werd ver klaard te München voor 66.000 mark aan j uw celen heeft gekocht en met wissels be taald, maar die voorwerpen reeds den vol genden dag te Berlijn voor 28.000 mark van de hand hee't gedaan. Van dit bedrag be hield hij 18.000 mark en vluchtte hiermede naar het buitenland. ENGELAND DE ENGELSCHE VERKIEZINGEN. De voorloopige uitslag. Nog niet alles bin non. Gisteravond laat wa-s dc stand van de partijen als volgt: Labours 288 Conservatieven 253 Liberalen 53 Andere partijen 5 De nog niet bekende resultaten zijn die van 16 kiesdistricten, die grootend eels op do afgelegen eilanden in het Noorden lig gen. Ten govolge van de ongunstige ver keersverbindingen zullen de laatste uitsla gen wel eerst over eenige dagen binnenko men. Voor zoover tot dusverre bekend is. ver kregen de labours 8.260.580 stemmen, dc conservatieven 8.123.875, de liberalen 5.026.306 cn de andere partijen 196.083. Zal Baldwin aftreden? Men houdt het voor zeker, aldus meldt Reuter, dat Baldwin zal besluiten op 2ë Juni voor het parlement to verschijnen en de liberalen voor do keuze zal stellen hom te dwingen af te treden of hem to steu nen. Daar echter ook de vercenigdc stem men van liberalen en conservatieven tooh slechts een kleine meerderheid zouden vor men, is hot mogelijk, dat Baldwin, nadat hij voor het nieuwe Lagerhuis zal zijn ver schenen, toch nog zal besluiten af t-e tre den. Men verwacht echter geen ontslag van het kabinet voor de bijeenkomst van het parlement. De ongesteldheid van den Koning. Een bericht uit Windsor meldt nader, dat de Koning Woensdag een lichte ver koudheid had en Donderdag, op raad van de dokters, op bed is gebleven. De geneeskundige medewerker van de Times laat uitkomen, dat elk teeken van ziekte bij den Koning na zijn langdurige ziekte natuurlijk zorg moet geven. Voor het oogenblik hebben de dokters echter geen verschijnsel kunnen ontdekken, dat een terugkeer van zijn vroegere ziekte zou aankondigen. Een ander bericht meldt evenwol. dat zich weer een abcos geopenbaard hoeft op dezelfde plaats als de vorige maal.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1