De „Roode Haan" zet zijn werk voort BUITENL. BERICHTEN Stakingsrelletje. Een doode. Te Einster«rolde hooft een treffen plaats la4toJ tus chen de politie en stakende land- Roty óeiders, die relletjes veroorzaakten. De (litie maakte ten slotte van haar vuur- auto penen gebruik, waarbij eenige personen dooij Iden getroffen. 'de f Een hunner, de landarbeider E. S., kreeg to vu n schot in den buik en moest naar het ll ikenhuis te Winschoten worden overgc- icht. Daar is hij gisteren aan de gevol- D overleden. Pe b.irgcmc ter van Finsterwolde heeft een verbod va-n samenscholing uitge- irdigd. erhj ban rd nanq Een auto vernield. Dinsdagavond liet C. B. .uit Overschïe de Beijerlandsche Laan te Den Haag auto eenigen tijd onbeheer staan. Van 14 ze gelegenheid maakten eenige kwajon- e<* ns misbruik, door in den wagen te gaan ten, op den' start er knop te drukken en in de motor liep, hem in te schakelen, en het ding natuurlijk ging rijden, maak- de jongens dat zij weg kwamen. '9 pe gevolgen waren zeer ernstig. Eerst 8 d de stuurlooze wagen een bakkerskar Ter. zoodat de inhoud ten decle vernield id. toen rolde de auto door om tenslotte i vrij groote snelheid tegen de pui van n n huis aan te botsen. Hierdoor werd een elke tegen dit huis stond, ernstig ehadigd, daarna werden twee deuren tnield en de pui eveneens beschadigd. a Het ergste was het echter met de auto teld. De bumper, de vooras en de lan- ens werden vernield ,de motorkap inge- ikt. en de motor zwaar beschadigd. In auto lagen 33 pakken margarine, die ge bei den verkoop waardeloos werden, als- do een partijtje eieren. )e daders zijn onbekend, doch zullen 1 moedelijk nog wel gevonden worden. Een offerblok gelicht. Dinsdagmiddag zagen twee werklieden, de R. K. kerk te Kampen werk- natie. .j dat een hun onbekend persoon bezig een offerblok bij de Theresiakapel te iten. Onmiddellijk stelden zij hiermede politie in kennis, die spoedig daarop man, den 54-jarigen M. S. uit 's-Her- inbosch arresteerde. De man is ter be kking gesteld van de Justitie te Zwo1,e. iialfjj Een sigarenliefhebber. illen. bben ebrol a terija een toor den 31-jarigen meubelmaker V. A. d uit een sigarenwinkel aan de Jans- at te Haarlem een kistje sigaren weg- jmen. De winkelier bemerkte het, nam jolitie in den arm en de dief werd in- ikend. Bij nader onderzoek bleek de reeds acht kistjes bij den betrokken keiier gestolen te hebben en voorts er ]jj i kistjes sigaren uit een winkel te Heem- i in a l-wee flesschen wijn uit een banket- kerswinkel, een flcsch. limonade uit een kzaak en een Waterman-vulpenhouder ;en boekwinkel. De politie heeft een goede vangst gemaakt.. Onhebbelijke Hagenaars. insdaginiddag liepen twee Hagenaars, 4-jarige winkelbediende G. v. D. en de rige loodgieter W. W., beiden wonen- in een hofje bij het Westeinde te Den ag. langs de West-Kruiskade. Van D. hier een dienstmeisje, dat een stoep nde, lastig, waarvan het meisje in het iel niet gediend was, zoodat zij een nor water greep om die over den on- elijken voorbijganger uit te gooien. D. trachtte het water te ontloopen, en ste daarbij tegen een voorbijkomende v aan. Deze dame werd daarover iad en maakte onomwonden aanmer- iat vond de loodgieter weer ongepast, dat. Rij de juffrouw haar hoed over het ifd trok en eenige klappen in het ge it toediende. waren inmiddels al heel wat kijkers omen. Een hunner nam het voor de juf- op en ging den loodgieter te lijf, die n plotseling met een geopend mes om heen zwaaide, de omstanders daarmee reigende en een slagersjongen, die met geval niets andeik te maken had, dan hij slagersjongen was. een lichte ver- ïding aan zijn elleboog bezorgde met wapen. een kwamen agenten en dc vechtpartij fgeloopen. De loodgieter en zijn on- ibelijke kameraad werden netjes opge- cht. Tegen den eerste is proces-verbaal emaakt. >nd, ïfractjibi ter. uit 1 ordt dag el ui 't ge Cl oven s iter, ieeg '3. ter kkenf0'1 ellen oerd tonp< vra iet vs 'r eel tsluii 11 orn net meet ten oop< liarr ij nde J6 de Rijnst1 ipcr :e nel bed), inkbo ia; ijksspf- creu. b de Baldadigheid. tl het Noorderbuitenspaarne en in de Nel hebben vele visschers uit larndam hun netten uitgezet aan stok- die ver boven het water uitsteken, ttemin hebben zeilende wateirtoeristen laatste 14 dagen zich met- hun vaartui- tusschen de stokken begeven. Daar- zijn de netten van een groot- aantal chers aanzienlijk beschadigd. Een van had zelfs een schade van 500. De ;fi miissaris van politie te Haarlem ver- kt thans aan de zeilers, voortaan niet ichen de netten te varen. Ergerlijke dierenmishandeling. [en meldt uit Nieuwer-Amstel aan de ib.": der zijwegen in den Buitendijk en Buitenveldertschen Polder is Dins- niddag een ergerlijk staaltje van die- r-iishandeling voorgekomen. Door eenige 1 ^jongens is een kat toebehoorende aan bewoner aldaar gelokt en daarna met roleum ingesmeerd en in brand gesto- Toen eenige bewoners op het ge ren uw van het dier kwamen toesnellen ren de jongens verdwenen. Het dier is de bekomen brandwonden bezweken. Een honderdjarige. "e weduwe J. E. Slechtman, in de v. Uidt straat te Den Haag, heeft gisteren -r lOOsten verjaardag gevierd. Door een te ongesteldheid, waardoor zij het bed 1 >st houden, is de dag voor haar in alle rule voorbij gegaan. De burgemeester WEER EEN BRAND TE AMSTERDAM. Een pakhuis uitgebrand. Gisterenmiddag waren eenige arbeiders van de Gebr. Van Leer, handelaren en gros in huishoudelijke artikelen te Amster dam, bezig aan hun pakhuis op den O.Z. Kolk 156 met he.lossen van goederen van een zolderschuit. Alles was verpakt in stroo. Ongeveer 4 uur werd daarmee opgehouden en de schuit verhaald naar den overkant, waar leze firma ook op slagplaatsen heeft. De deuren van perceel 156 bleven opsn staan. Tegen half vijf stond plotseling het stroo in brand. Men vermoedt, dat kinderen een brandenden lucifer in het stroo hebben geworpen, of dat een voorbijganger een brandend eindje sigaar of sigaret heeft weggewor pen. Werklieden van de firma, waren op dat oogenblik niet aanwezig. Aan blusschen viel niet meer te danken. De vlammen gingen als de wind door het een verdieping hooge pakhuis heen, dat vol met verpakte goederen lag en ook met stroo. Een geweldige rook ontwikkel de zich, toen de brandweer haar eerste stralen op deze brandende en lioht brand bare artikelen richtte. De geheele omtrek werd in rook gehuld. Groote grijze wolken baanden zich aan alle kanton een weg uit het lage gebouw, dat. ongeveer 15 meter diep is en aan den achterkant uit komt in de Kromme Elleboogsteeg. Deze steeg loopt van den Zeedijk naar de Gel- dersche Kade. De brandweer had daar aan den achterkant heel wat moeite om den .ingang te force;eren, om ook van de zen kant. het vuur te bestrijden. Weldra stonden op den Zeedijk en aan de Geldcr- sche Kade motorspuiten te werken, die met een negental slangen massa's water in het- brandende perceel wierpen. Een oogenblik heeft het ook gebrand in het aangrenzende perceel nr. 17, dat ook in gebruik is bij dezelfde firma. Een houten wand scheidt in het midden deze perceelen. Hier werd alleen water schade geleden; het andere perceel brandde geheel uit. Alle stellingen, waar op de goederen waren opgeslagen, bezwe ken, zoodat de voorraad een ruine is ge worden. Tegen half zes was de brandweer, die werkte onder leiding van de hoofd brandmeesters Förch en Ivirtdorf, het vuur meester. De belangstelling van het publiek in deze zeer dicht bevolkte buurt was zeer groot. De politie Hield, het echter op een behoorlijken afstand. Verzekering dekt dc schade. BRAND TE HAARLEM. Brand in een olie-hok. Gistermorgen kwart over zes stond de 17-jarige J. v. d. B. met twee andere jon gens in een olie-hok, dal gelegen is achter het gebouw van de N.V. drukkerij de Spaarnestad te Haarlem. De opslagplaat sen van verschillende materialen en een timmermanswerkplaats van de »Spaarne st a-d zijn gelegen aan dc Kinderhuisstraat. Ondanks liet strenge rookverbod stak v. d. B. een sigaret op en gooide een lucifer achteloos weg. Op hetzelfde oogenblik vatten eenige olieresten vlam en daar het geheele hok doordrenkt was van olie. was er spoedig groot gevaar en laaiden in een minimum van tijd de vlammen hoog op. De timmermanswerkplaats stond geheel in lichte laaie. Personeel van de drukkerij trachtte in het begin den brand met een bluschapparaat. te blusschen, rolde een slang uit. van het brandbluschmateriaal, maar niets baatte. Intusschen was de brandweer gewaarschuwd en weldra was deze aanwezig om met zes slangen op de waterleiding het vuur te bestrijden. Door het tactvol optreden van de brand weer werd een dreigende groote brand in de kiem gesmoord. Alleen de timmermans werkplaats brandde geheel uit. GROOTE FABRIEKSBRAND TE DOODEWAART. Een vruchten-conservenfabriek gedeeltelijk afgebrand. Gisteren brak door onbekende oorzaak brand uit. in de vruchten-conservenfabriek De Batavier van D. Geurts te Doode- waart. Een groot gedeelte der fabriek ging in de vlammen verloren. Ook een aanzienlijke hoeveelheid jams enz. werd een prooi van liet vuur, dat fel om zich heen greep en reeds een groot gedeelte vernield had, voordat de tweewielige motorbrandspuit, die voor het eerst dienst deed, op het terrein kon aanwezig zijn. Tegen kwart over 6 was men den brand meester, dank zij het ijverig optreden van de brandweer die onder persoonlijke leiding van den burgemeester, den heer J. A. den Hartog, goed werk verrichtte." Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Nader vernemen wij hieromtrent, dat de boekhouder vanuit het kantoor het eerst den brand ontdekte, doordat rook door het dak opsteeg. Hij begaf zich ter stond naar de fabriek, waar de arbeiders nog rustig aan het werk warw en nog niets van het gevaar wisten. De brand moet boven, naar vermoed wordt door kortsluiting, zijn ontstaan. Vermoedelijk zal het bedrijf met eenige stagnatie wor den voortgezet. BOSCH- EN HEIDEBRANDEN. De boschbrand tusschen Zelhem en Ruurloo. Inza c den boschbrand tosschen Zelhem en Ru..rloo wordt nog gemeld, dat naar schatting 375 H.A. grond zijn verwoest. Hiervan behoorden 270 H.A. aan het land goed Slangenberg en de rest aan tien landbouwers.. De boschbrand bij Oisterwijk. Bij dezen boschbrand is van het land goed de Rozenhoeve ongeveer 70 H.A. bosch, waaronder zwaar hout, verwoest. De brand in de bosschen te Kootwijk. Omtrent den brand in de Staatsbosschen te Kootwijk meldit men ons nader, dat het gevaar, dank zij de krachtige hulp van militairen en burgers tegen den avond 'zoo goed als geweken kon worden beschouwd. Een zeer groot complex prachtige, circa- 30-jarige dennen zijn echter een prooi der vlammen geworden, doch het juiste aantal bunders, dat door dien brand verwoest is. is thans nog niet op te geven. Wegens gebrek aan water kon de brand weer niets doen, doch de militairen en burgers, die van schoppen en takken wa ren voorzien, hebben prachtig werk ver richt. Omtrent dc oorzaak van den brand kan slechts worden gemeld, dat hij nabij een fietspadis ontstaan. Een heidebrand bij Nijmegen. Dinsdagmiddag woedde er weder een heidebrand in den Meeswijk onder Groes- beek bij Nijmegen. Eenige H.A. brandden af. Deze brand bleek gesticht om van de dorre heide af te komen. Heidebrand en 2 boerderijen afgebrand. Te Oostelbecrs hoeft weer een hevige heibrand gewoed2 boerderijen zijn mede afgebrand. WEER EEN VEENBRAND. Thans kwaadwilligheid bewezen. Dinsdag is tc Borger-Compascuum een hoeveelheid van ongeveer 500.0000 stuks turf verbrand op de veenplaats van den heer Grocnowold. Met behulp van de brandspuit uit. Emmer-Erfscheidervecn is de brand gebluscht voordat hij grooteren omvang kon verkrijgen. De marechaussees hebben naar de oorzaak een onderzoek ingesteld, waarbij bleek dat 'hier onmis kenbaar opzet in het spel was. Er wer den n.l. in petroleum gedrenkte lappen gevonden, benevens stukken van rijwiel banden. De dader is niet bekend. De bur gemeester van Eramcn, Mr. Bouma, heeft thans een veen wacht ingesteld, die dag en nacht functionneert. WAAKT TEGEN BOSCH- EN HEIDEBRAND! Dc commissaris der Koningin in do pro vincie Noord-Brabant heeft in verband met de vele cn ernstige boschbranden, waardoor ook zijn gewest dit jaar wordt geteisterd, eenige dagen geleden aan de redacties der Noord-Brabantsche dagbla den verzocht, een waarschuwing tegen het brandgevaar in bosschen en heiden op een in het oogloopende plaats in hun ko lommen op te nemen. Aangezien de daarin vervatte wenken ook voor het overige gedeelte van het land van het grootste belang zijn drukken wij op verzoek van den directeur van het staatsboschbehecr den tekst dier waarschuwing hieronder af: Brandgevaar bedreigt cjagelijks de bosschen en heiden in ons gewest. De winter is streng en droog geweest; vandaar dat het brandgevaar veel erger is dan in andere jaren. Reeds een belangrijke oppervlakte is kaal gebrand. Zoo wordt onze provincie verarmd, zoo ook wordt' haar uiterlijk geschonden. De schending van het natuurschoon is soms in geen tientallen jaren te herstel len. Alle weidenkenden roep ik op tot mede werking aan de bestrijding van het brand gevaar. Geen vuur, geen brandende sigaren of pijpen, vooral geen brandende sigaret ten in of bij bosschen of heidevelden! Volgens de statistiek zijn de meeste branden toe te schrijven aan onvoorzich tigheid. Ouders en onderwijzers mogen de jeugd waarschuwen. Volwassenen zullen zich zelf het rooken in bosschen en heidevel den hebben te ontzeggen. Dc veldwach ters en politiedienaren zullen gestreng waken tegen overtreding van het rook verbod. Laat allen, wien het wolzijn en de schoonheid van Noord-Brabant lief is, als één man optreden tegen het brandgevaar, Het ongerept behoud van onze prachtige bosschen en heidevelden zal ons aller belooning zijn. van Den Haag, die het voornemen had deze 100-jarige inwoonster een bezoek te bren gen, had een schrijven van gelukwensch gezonden. Verdwaald hert. In de boomkweekerij van de fa. J. G. van den Bom te Oudenbosch werd Dins dagmorgen een hert aangetroffen. Pogin gen om het dier te vangen, faalden. Ook later op dien dag hebben verschillende voorbijgangers het dier zien rondzwerven door de kweekcrij en in de omgeving daar- Pinksteren er» nieuwe haring. Naar aanleiding van het door ons uit „Voeding en Hygiëne" overgenomen arti kel „Pinksteren en Nieuwe Haring", ge plaatst in ons blad van 24 Mei jX, schrijft men ons uit reederskringen: De heer dr. A. van der Laan generali seert in zijn beschouwingen te veel en kan als directeur der Vischvoorziening te Am sterdam toch zeker niet willen bedoelen het publiek van haring afkeerig te maken. Een feit. is het, dat dit jaar de goede maatjes veel vroeger zijn verschenen dan INGEZONDEN MEDEDEELING. anders en dat de kwaliteit buitengewoon goed is. ook van de z.g. kolmaulje-s, dio schrijver als „klein, slap, dun en waterig" gelieft te 'betitelen. Trouwens, ondanks de dit jaar zeer vroeg vallende Pinksteren, werd de eerste goede, werkelijke maatjesharing reeds vóór Pinksteren aan H.M. de Koningin aange boden, namelijk op 18 Mei, derhalve drie weken vóór den voor den heer v. d. L. ge noemden (vasten?) datum. Hoewel ik niet op het geheele betoog van den geachte» schrijver wil ingaan, wil ik toch nog opmerken, dat deze vergeet, dat tegenwoordig de visscherij veel vroeger en ook veel Zuidelijker wordt begonnen, na melijk op 57 gr. en 58 gr. N. Br., waar men vroeger toen alleen zeilloggers in ge bruik waren nooit visehte. Ik kan slechts hopen, dat het betoog van den directeur der Gemeentelijke Visch- voorziening tc Amsterdam niet tot gevolg zal hebben, dat er minder haring gegeten wordt, want iccler, die reeds thans en vóór Pinksteren met het nieuwe product kennis maakte, zal toegeven, dat de kwaliteit schitterend en de haring dit jaar een wer kelijke lekkernij is. Een openbare verkooping in een Huis van Bewaring. Een beslaglegging op den inboedel van een kruiden- „dokte r". Op 7 Mei j.l. heeft de rechtbank Ic Utrecht behandeld een aanklacht der krui dendokters II. Sr. en H. Jr. tegen een tandheelkundige, wien een overtreding van de Handelsnaamwet 1921 was ten laste ge legd, omdat hij, zonder daartoe gerechtigd te zijn. een bord aan zijn woning geplaatst zou hebben, waarop vermeld stond, dat. hij geneesmiddelen van H. verkocht. Deze geheele procedure was, volgens het U. Dgbl. eigenlijk niets anders dan een middel om H. >Sr., die vroeger in Utrecht gevestigd was en later in'den Haag is gaan wonen, in den val te lokken. H. Sr. heeft n.l. een echtscheidingsprocedure loopen. De procureur van zijn vrouw, Mr. Simon, had geëischt-, dat H. Sr. aan zijn vrouw een uitkeering van 200 per week zou doen, welke vordering de rechtbank heeft toe gewezen. Deze vordering was in overeen stemming met dc inkomsten van H. Sr.. daar gebleken is dat deze een jaarlijksch inkomen heeft van meer dan 50.000. De procedure tegen den tandtechniker nu was aangegaan om uit te maken waar H. Sr. zijn inkomsten vandaan had, daar deze steeds volhield zeer arm te zijn on te wonen in eens andermans huis op kosten van zijn zoon. H. Sr. hield bij voortduring vol, dat alles op naam van zijn zoon stónd cn niets van hem was. Pe behandeling van deze zaak is echter voor de beide hoofdgetuigen noodlottig ge worden, want H. Sr. en Jr. zijn tijdens de zitting in voorloopigc hechtenis gesteld, wegens vermoedens van meineed. H. Sr. is inmiddels overgebracht naar het stedelijk ziekenhuis, in verband met het feit, dat hij last had van toevallen en het voor zijn gezondheid nadeelig geacht werd in het huis van bewaring te zijn op gesloten. Op advies van den geneesheer van het huis van bewaring is hij dan ook naar het Sted. Ziekenhuis overgebracht, waar hij zich dag en nacht onder bewaking van Rijkspolitie bevindt. Mr. Simon heeft echter de zaak voort gezet en beslag laten leggen op de goede ren, die H. Sr. bij zich had en deze in het huis van bewaring openbaar laten verkoo- pen! Deze beslaglegging is een gevolg van het feit, dat H. Sr. aan het bevel, om aan zijn vrouw eenige duizenden uit te betalen of. zoolang de echtscheidingsprocedure loopt, haar 200 per week uit. te keeren. niet voldaan heeft. Zijn stereotype antwoord was: ,.Ik ben arm, ik bezit niets". Behalve op hetgeen H. Sr. in het huis van bewaring bij zich had, is ook beslag gelegd op zijn auto, den inventaris in zijn woning en op de safes bij de verschillende banken. H. Sr. heeft in zijn bed in het ziekenhuis hemel en aarde bewogen om den verkoop te verijdelen, hoewel hij steeds heeft volge houden dat niets van hem was, maar alles aan zijn zoon behoorde! H. Jr. heeft inmiddels alles bekend. In beslag genomen zijn: een serie juwee- len en ringen, een kostbaar gouden repeti tie-horloge en een bos sleutels, waaronder sleutels van verschillende safes. Tot op he den zijn reeds drie banken in Utrecht en Den Haag ontdekt, waar H. Sr. een safe had. Ongeveer dertig personen hebben den verkoop bijgewoond. De belangstelling voor de kleinste en minderwaardigste voorwer pen was zelfs groot. Men betaalde voor een oud zakschaartje bijv. 0.95, voor een vergrootglas, waarmee „dokter" zijn pa tiënten in de oogen keek. om zijn diagnose te kunnen stellen 3.75 enz. Deze diagnose is gedurende do 40-jarige practijk van H. Sr. immer dezelfde geweest. Als hij oen tijdje in het oog van zijn patiënt had ge zien om daaruit de „kwaal" te kunnen le zen, wa-s 't antwoord steeds: „Het ziet cr niet mooi uit, ik zie een doodkist, in uw oogen drijven". De geheele verkoop heeft ongeveer 3370 opgebracht. De procureur van de echtgenoote van H. Sr. heeft reeds in zooverre succes, dat hij in een brandkast in Den Haag, een flink bedrag aan contanten en goud heeft gevon den. „Msbd." ONGELUKKEN. Noodlottige bergstorting in Italië. Zeven personen gedood. Tenge-volge van een hevig onweer is in een bosch bij Oassino, niet ver van het be kende Benedictijnerklooster Monte Cassi- no een grot door don storm en de hooge vloeden ingestort, in welke grot zeven per sonen. allen tot één familie behoorende, die voor het noodweer beschutting hadden ge zocht, onder dc puinhoopen den dood von den. Tot dusverre konden niet alle lijken worden geborgen. Lichtschip afgedreven. Met 19 menschen aan boord. Een Lloyds-telegram uit Buenos-Ayres meldt: Hot vuurschip, te Bahia Blanca gesta- tionneerd, met 12 personen als bemanning en 7 loodsen aan boord, is van zijn boeien losgeslagen en naar zee gedreven. Een sleepboot zoekt tevergeefs nuar het vuur- Brand bij Itzehoe. Het bedrijfsgebouw van het bij Itzehoe gelegen landgoed Schmabeck is in den af- geloopcn nacht door een grootcn O-and in de asch gelegd. De oorzaak van don brand is onbekend. Te Itzehoe doen oncontroleerbare ge ruchten dc ronde, volgens welke cr spra ke zou zijn van een aanslag. Zware onweders in Frankrijk. Dc groote hitte, die in Frankrijk hecrschfc in Parijs steeg do warmte lot ruim 29 graden in de schaduw heeft zware on- weders ten gevolge gehad. In Straatsburg sloeg de bliksem in dc wasfabriek „Xaver- Metz" in, die geheel afbrandde. Zware regens vielen in Clermont, en om geving. Het water en straatvuil drong vele woningen binnen, die ontruimd moesten worden. In ühamalierès werden de straten door snelle beken overstroomd. Ook hier moesten verscheidene huizen worde» ont ruimd. Typhus-epidemic. In do laatste dagen zijn in een gemeente nabij Heidelberg verscheidene lyphusge- vallen voorgekomen, zoodat reeds 25 patiën ten in het ziekenhuis te Heidelberg opge nomen zijn. Een man van 24 jaar en een 28-jarige vrouw zijn reed. overleden. De geheele bevolking in de desbetreffende ge meente is tegen dc typhus ingeënt en de overheid heeft terstond alle noodige maat regelen tot verhindering van uitbreiding der ziekte getroffen. Infussuiicn is het nog niet mogelijk gebleken, den baard van de besmetting vast tc stellen. Ergerlijke baldadigheid. Vernieling van observatoriu m-i nstru me n t e u Pater Alfani, de beroemde astronoom en kenner van aardbevingen, is dezer dagen naar Bologna, dat len 'aatslen lijd veel aardschokken heeft te verduren gehad, vertrokken om er oen bespreking over do mogelijke oorzaken dezer aardbevingen te houden. Bij zijn terugkeer tc Homo kwam paLer Alfani tot de treurige ontdekking, dat tij dens zijn afwezigheid in het observatorium „Ximcniano", waarvan hij directeur is, alle kostbare instrumenten, welke op liet torras van het observatorium zijn opgesteld, en waaronder zich een kostbare peri heli ome-ter, welken de pater pas uit Nederland had ontvangen, bevond, volkomen waren ver nield. De schade bedraagt meer dan 10.000 lire. Naar verluidt zouden onhebbelijke school jongens dc daders zijn. Roover in tien trein. Eén passagier gedood. Gistermiddag is oen gemaskerde roover op dc hoogte van het station ölkuscz (Po len) een afdeeling van den trein binnen ge drongen. Hij dwong de reizigers huil geld en andere kostbaarheden aan hem af te geven. Toen een der passagiers tegenstand bood, werd hij door den bandiet met drie revolverschoten gedood. De bandiet maakte zich daarop uit de voeten. Tot nu toe is het niet gelukt zijn identiteit vast te stellen. Moord op een Armeensch Katholiek priester. De „Osservatore Romano" maakt mel ding van den moord op een Armcensch- Katholiek priester, pastoor Kmikhamian, van Diarbckir. De vermoorde had van den r vali van zijn standplaats bevel gekregen met ulle godsdienstige handelingen op te houden. Dc pastoor volgde het bevel op, doch zond meteen een protest aan Jen president der republiek, Moestafa Kemal. Daardoor voelde de vali van Diarbckir zich dermate beleedigd, dat hij besloot een verschrikkelijke wraak op den pas toor te nemen. Korten tijd geleden zochten eenige agenten der geheime politie de woning van pastoor Kmikhamian op, en nadat zij den eenigen bediende hadden verwijderd, wurgden zij den priester cn sloegen hem ook nog den schedel in. Den volgenden dag werd een aantal Christenen, onder wie een schismatiek priester en een Ka tholieke Armeenschc dame, door de Turk- scho autoriteiten gearresteerd. 3—2

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7