F BEEKMAN BINNENLAND nre. 193 STADSNIEUWS LUCHTVAART EDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT. ZATERDAG 25 MEI 1929 n2 BIJ MGR. DR. HENSEN. Een redacteur wan de ..Tijd" heeft een iioek gebracht bij mgr. dr. H. L. Hen- ii protonotarius apostolicus ad instar jticipautium, in diens woning aan den ■ziiidenihoutschen weg te 's-Gravenhage. ïtgr. is op 30 Mei 75 jaar en zal 17 igustus zijn gouden priesterfeest vieren. Aan het onderhoud, dat de journalist Et den nog zoo krachtigen geleerde 'had, Hen wij hier enkele passages ontleenen. Zijn wetenschappelijk werk op heden. - „TJ werkt nog aan verschillende pu- caties - „Ja, als jo hoofdredacteur bent van „Bijdragen van het Bisdom Haarlem", n moet er steeds een artikeltje van je 2d in staan. Dan heb ik de Geschiede- van de eerste twee bisschoppen van larlem vóór de Reformatie gereed ge- egen en met dc heer en J'an Stuyt en G. den Bosch samengewerkt aan de „Ge- liedcnis van de Albdij van Egimond". sns ben ik bezig aan Twee en dertig ïetsen uit den Vreemde. Deze zullen op einde van het jaar uitkomen. Zij wor- n gedrukt bij de Broeders van Foreholte oorhout) on zijn rijk geïllustreerd. Als )L. Heer mij het leven laat, hoop ik ifc nog te verwerken Rotterdam in den op der eeuwen. Ik zal het: „In en om St. wrens" noemen, maar daar gaat nog el een jaartje overheen." Zijn levensloop. .Wanneer IJ straks in Augustus uw a priesterfeest viert, moogt TJ onge- >ld op een vruchtbaar priesterleven [zien." ,God ben ik er dankbaar voor" edele gestalte richtte zich op en ter zijn donkergrijze oogen vonkten, ver- je Mgr. „Na mijn studies op „Hageveld" en te mond volbracht te hebben, ging ik, ster gewijd, naar Volendam. Pastoor aner lag daar zwaar ziek. Het was mid- in den winter en alles dicht gevro- Een eigenaardig en vroom volk zijn Völendammers. Je kan ze twee, maar tien keer per dag in de kerk krijgen, 'half jaartje nam ik toen den werk- 5 van pastoor Beumer waar. zekeren dag kreeg ik een brief vaa lem, welke inhield: TJ moet Vrijdag Jasterdam zijn op de Heerengracht, in Nicolaas-gestioht. Ik schel Vrij- an het patriciërshuis van Van Brie- aan, maar wist niet wat ik zag, toen aar boven de trap op keek. Het leek de trap des levens. Alle nonnen ston- langs de zijkanten opgesteld en bo- Jsan trof ik Moeder-Overste, die mij iBvEeen van een en ander op de hoogte stellen. Ik wist die echter af te pelen en vroeg aanstonds raad aan en Poppe, die tevens een van de Re- ,s, Rector Hol et was door Mgr. kers weggeroepen en het was de be- B mg, dat ik zoolang waarnemend rec- zou zijn, totdat de Eerw. Heer Pas- Ie Lurasco, een Italiaan van afkomst, - p. ir priester van het Haarlemsöhe dio- tnt voor dezen post bestemd was, gene- zou zijn. Na eenige weken kwam hij wa-s mijn rijk uit. Toen werd ik pér gestuurd naar het afgelegen Aar- Ierveen. Pastoor was daar de Eerw. Brouwer die er tengevolge van de aamheid wat zielsziek was geworden, moest hem opmonteren en dat heb ik aan. Eenige jaren later werd hij be- tot regent van „Hageveld" en toen zeventig jaren oud was, werd het Brouwer, want de Bis- 81 ip benoemde hem tot Vicaris-Generaal. Waare hield bij zijn gouden juibilé een toast, waarin hij zeide, dat ik het wat te bont bij den voormaligen pas- 1 1 van Arleveen moest hebben ge- fl l skt, want hij had nooit meer een ka- willen hebben, harop vertrok ik weer naar Am ster naar Hector Van Nispen, President de St. Jbzefsgezellen, een „heilige", 1 ietwat zonderling. Hij bemerkte, dat Jbet goed meende. Ik kon dan ook best h hem opschieten, en niet minder met Gezellen. Ik richtte, met zijn toe- oming, daar de afdeeling der leerlin- op, hoog boven in het gebouw. Twee later, in '81, vertrok ik voor studie Rome. Ik doceerde daar in. de Theo- aan de Minerva" der Dominicanen. 3 kwam ik terug en meldde mij bij Bottemanne. Hoewel ik dacht kape- te zullen worden, benoemde Mgr. mij waarnemend pastoor te Maassluis. was pastoor Rok, al wederom ietwat lerling 't is vreemd, maar ik heb mijn leven veel wonderlijke menschen iend hij kon zich soms zoo vreemd jl lakeien, maar het was een ingoedige fog 3. Hij moest voor een lichte operatie Amsterdam en werd daarna benoemd rector iu St. Jacob. Maassluis was 138 ir een kleine parochie, een paar hon- - d Roomschen, maar bovenste beste ischen. a waren Roomsch van het hoofd tot de rlan Gemengde huwelijken kwamen er er de eigenlijke Maassluisers niet voor. bleef daar een tijdje, hoelang weet ik meer en toen werd. ik kapelaan bij Cri ioor Drabbe, den vroegeren regent van itieWI geveld" te 's-Gravenhage. wee jaren later werd ik benoemd tot or in de kerkgeschiedenis te War- nd, wat ik tot 1915 bleef. In dat jaar mi professor Blok bij mij en stelde mij r, de taak van dr. Gijsbert Brom, den ;lijks< rieden directeur van het Nederlandsch iorisch Instituut te Rome, over te ne- el b besprak het met Mgr. Callier zaliger bet resultaat was, dat ik tot directeur d benoemd, wat ik gebleven 'ben tot. 1 "ari 1924." tterei onist f hebb 'de li ec 1 e. DE ïkbcH e litie van uaar Het Nederlandsch Historisch Instituut te Rome. Mgr. rustte een oogerablik na de met vuur voorgedragen 'geschiedenis van zijn priesterleven. Het. was alsof hij een oor konde aflas. Hij benutte dit gunstige rust punt om voor de zooveclste maal zijn si gaar aan te steken. „Dat was een verantwoordelijke post, die U daar bekleedde?" Ja. Het Instituut heeft tot taak uit de Pauselijke archieven alles te verzamelen, wat voor de Nederlandsche geschiedenis van belang kan worden geacht. Ik beleef de een moeilijken tijd tijdens den wereld oorlog, maar ik wist het, ofschoon vele inrichtingen van dien aard gesloten waren, in actie te houden. Ik hel) de aangenaam ste herinneringen aan den tegenw*oordi- gen Paus, toen bibliothecaris, die mij, als de vreemdelingen weg waren, den weg heeft gewezen, in den doolhof der pape rassen. Na in Januari 1924 mijn ontslag te heb ben aangevraagd en verkregen, maakte ik een reis naar Palestina, en Egypte. Ik ben daarna, nog kort op Warmond geweest en vervolgens naar deze woning verhuisd. De Paus. „U hebt nog de keuze van Kardinaal Achille Ratti tot Paus medegemaakt?" „tf'a, de Paus". Er trilde eenige ontroe ring in de stem van Mgr. en met een be wegelijkheid, als was hij een Italiaan, ver volgde hij in korte zinneb: „Ik ken hem toch zoo goed. 's Ochtends stonden wij op het Pietersplein, toen de keuze werd bekend gemaakt. Je zag niets dan hoofden. En opeens witte rook uit den schoorsteen van het Vaticaan. Gejuich overal. Kort daarop gaat het. midden-venster in de fa cade van Sint Pieter open. De jongste der Kardïaal-diakens, Bisleti, verschijnt en deelt de keuze mede. Daar verstond je na tuurlijk niets van. Hij gooide een papier naar omlaag, waarop de keuze stond ge schreven, en wenkte de menschen te blij ven. En nu komt het wereldfeit. Daar verschijnt Pius XI en geeft Zijn zegen. Je kon een speld hooren vallen. De men schen in den regen op de knieën. Plotseling 1ioor je de militaire comman do's. Er waren vele muziekkorpsen, die de toegangen tot de St. Pieter afsloten. Daar beginnen al die soldaten te musïcee- ren. Het was om door den grond te gaan. Mannen zelfs huilden. Hij, Pius XI, gooide voor het eerst de deuren open. Alles, wat er gevolgd is, hangt, daarmede samen. De oplossing van bet Romeinsche vraagstuk. „Wat is uw oordeel, Mcr„ over de oplos sing van het Romeinsche vraagstuk? „Ik kan niets anders zeggen, dan dat ik dankbaar ben, dat O. L. Heer mij dat ook heeft laten beleven. Wat wij nu mee maken is haast een ongekend feit in de wereldgeschiedenis. Het komt. overeen met den tijd van den Augustus onder de pau sen, Innocentius III. Het is de Voorzienig heid, die hier op zichtbare wijze in Zijn Kerk werkt. Ik kan over dezen Paus niets anders zeggen, dan wat eens een Amerikaansche Kardinaal zeide: „Ik begrijp niet met een Italiaan te doen te hebben. Deze Paus is altijd dezelfde. Zijn voornaamste ken merk isevenwichtigheid". Mussolirri. Met veel waardeering uitte Mgr. zich over het werk van Mussolini. Wij ontlee nen aan dit gedeelte van het onderhoud het volgende: „Mussolini was een volbloed radicaal, deed niets aan zijn godsdienst, was noch burgerlijk, noch kerkelijk gehuwd. De grootste tusschenpersoon in de ommekeer is geweest paus Ben edict us XV. Deze Paus 'heeft veel gedaan en veel gegeven. In haar bittere armoede richtte de vrouw van Mussolini zich tot Benedictus XV. Mussolini zelf was toen korporaal bij de Bersaglieri. Zij schreef aan den Paus, dat haar kinderen zwart van den honger za gen. Benedictus XV hielp haar terstond en zond 3000 lire. In een begeleidend schrij ven vroeg de Paus haar, als bisschop van Rome, haar samenleving in orde te bren gen. De vrouw stuurde dezen brief op aan haar man, die met een geweer aan het front stond, en dit schrijven had. een goe den invloed op hem. Hier Kgt het begin van zijn bekeering. Mussolini heeft echter een eohte heer- schersnatuur en verlangt daarom dingen, die niet door den." beugel kunnen, zooals b.v. oppertoezicht over de opvoeding van de jeugd. Hij zal moeten toegeven en het ook doen, want de eenigste voor wien hij deferentie heeft is de Paus. Mussolini vertoont veel gelijkenis met Napoleon, eigenlijk ook een Italiaan, doch op dezen 'heeft hij voor, tot dusver toe, eerlijk tegenover den Paus te zijn geweest niet als deze aan het Verdrag van het Lateraan eigenmachtig te hebben toege voegd de organieke artikelen, waardoor deze met de ééne hand wederom terugnam wat hij met de andere door het Concor daat aan de Kerk had geschonken. Mus solini gooit de kaarten vrijmoedig bij het brutale af op de tafel maar il ne triche pas! hij speelt niet valsch daar schuilt het gevaar En welk een zegenrijke werkzaamheid op wetgevend gebied! Wie waagde het als hij de Masons aan te pakken? noch kei zer Joseph, noch de koning van Spanje, noch zelfs Bismarck, ofschoon deze goed wist, dat zij roet wierpen in de soep van zijn. keizerlijken meester." Mgr. J. D. J. Aengenent- Haar lem's Bisschop. „Het zal u zeker wel bijzonder ver heugd hebben, dat Mgr. Aengenent, met wien u zoovele jaren op Warmond hebt samengewerkt tot Bisschop van Haarlem werd benoemd" durfde ïk opmerken. „Ja" klonk het van harte gemeend uit den mond van Mgr. „Ik ben. er God INGEZONDEN MEDEDEELING HET UITERLIJK, DE PASVORM JEU DE PRIJS GARANDEEREN U EEN DRIEVOUDIGE TEVREDENHEID. KOREVAARST R. 10315 innig dankbaar voor, dat Hij naast de op lossing van het Romeinsche Vraagstuk mij ook dat heeft laten beleven. Mgr. Aengenent is nog een leerling van mij geweest. Jarenlang was hij met mij professor op Warmond, en ik mag wel zeggen: hij was mijn besten vriend onder den Htaarlemschen clerus. Een van mijn grootste idealen is, dat het bisdom een archiefgebouw krijgt, waar in alle waardevolle stukken worden bij eengebracht, die nu onveilig in de pasto- ries liggen. De Bisschop heeft in de laatste Dioce sane Synodus erop aangedrongen dat die stukken naar dit Bisschoppelijk Archief moeten worden overgebracht. Het betreft hier voornamelijk stukken van vóór den tijd der Bisschoppen, dus uit de jaren 1581 —1583. Het is een mooi archief daar in Haar lem en volgt in waarde op het archief der Vicaxici Apostolici der Oud-Katholieken, dat in het Rijksarchief wordt bewaard. Tijdens de hervorming heeft het Kapittel zich gehandhaafd. Bij het herstel der Bis schoppelijke Hiërarchie trokken de Kapit- tel-heeren zich terug en gaven alle stuk ken aan Mgr. v. Vree over. Er zijn echter sommige stukken blijven zwerven. Het Bisschoppelijk Museum in Haarlem is de woning van de eerste bisschoppen uit de zestiende eeuw. Deken Graaf heeft daar veel voor gedaan. Het is zeer inge bouwd. Toen men het na den dood van den deken liet verassureeren, bleek het een waarde van ƒ300.000 te bevatten. Thans zijn er twee huisjes, die in den be- lendenden tuin e: naast staan, aange kocht. Jan Stuyt zttl' daar een nieuwen brandvrijen vleugel van bouwen. De vleugel is bestemd voor de kostbaar ste schilderijen, een rijke bibliotheek van kunstzaken en zal zalen bevatten, bestemd voor het oud archief en voor studeerka mer. Het zal mijn grootste voldoening zijn. dit alles tot stand te zien komen." GEMEENTERAAD. Doortrekking stralen Haarlemmerweg- 21.000 gld. straataanleg. In verband met de voorgenomen bebou wing ter plaatse, heeft de eigenaresse van eenige perceelcn bouwterrein ten Oosten van den Haarlemmerweg verzocht om medewerking te willen verleenen tot doortrekking van de Gabriël Metzustraat, Frans van Mierisstraat en Jan Lïevens- straat. Tegen dezen straataanleg bestaat bij B. en W. geen bezwaar, docli, met het oog op de desbetreffende verordening, dient de eigendom van den voor straat be stemden grond kosteloos aan de gemeente te worden overgedragen. De eigenaresse heeft zich hiertoe bereid verklaard en heeft inmiddels ook reeds de geraamde kosten van den straataanleg ad f 21.000.ter nadere verrekening in de gemeenteka-s gestort. Personalia. Het lid van het Bestuur der Vereeni- ging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen, Prof. Mr. R. Kranen burg daartoe daar den Raad benoemd, is aan de beurt van aftreden. Naar aanleiding daarvan wordt door ge noemd bestuur de volgende aanbeveling gedaan: 1. Prof. Mr. R. Kranenburg, 2. Mr. C. J. Goudsmit. Het Bestuur der Vereeniging „De Ambachtsschool" te Leiden, deelt mee, dat in de 1.1. gehouden algemeene ledenverga dering, ter voorziening in de vacature van het Bestuur door het periodiek af treding van den heer A. M. Touw, die weder herkiesbaar was, de volgende voor dracht is opgemaakt: 1. Touw, A. M., 2. Oerle, P. M. J. van. Met verwijzing naar het ter inzage gelegd schrijven van de Commissie voor de Bewaarscholen, bieden B. en W. de volgende voordracht aan voor de benoe ming van een lid dier Commissie, ter voorziening in de vacature,, welke tus- schentijd8 is ontstaan ten gevolge van het overlijden van den heer M. van Wamelen: L de heer C. W Huibregtsen, 2. de heer A. Uittenbroek. In verband met zijn benoeming tot hoofd eener openbare lagere school te Amsterdam, verzoekt de heer Nic. F. Kooistra hem als onderwijzer bij het open leiding. Intusschen is sedert dien geble- baar lager onderwijs hier ter stede eervol ontslag te willen verleenen. B. en W. stellen voor, dit verzoek in te willigen. „Mathesis". Evenals vorige jaren verzoekt ook thans weder het bestuur van het genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" het kos teloos gebruik van eenige lokalen van de Stads-Gehoorzaal, ten behoeve van het houden van de jaarlijksche algemeene vergadering en van de tentoonstelling van werkstukken, door de leerlingen der schcrol vervaardigd. B. en W. stellen voor, dat verzoek in te willigen. Voorschot vergoeding Bijzondere Scholen. Met betrekking tot de door de besturen der in deze gemeente gevestigde bijzon der scholen ingediende aanvragen, om een voorschot op de vergoeding van de kosten van instandhouding van hunne scholen over 1929, declen B. en W. mede, dat de berekening van het voorschot plaats heeft naar hetgeen tezelfdcr zake voor de overeenkomstige openbare lagere scholen is uitgegeven over het laatste dienstjaar, waarover de gemeenterekening is gesloten, i. c. 1925. Gelijk kan blijken, uit het prae-advies van B. en W., d.d. 28 Februari 1928, belie pen de gemiddelde kosten vermeerderd met f 0.50 voor administratiekosten, etc. per leerling van het gewoon lager onderwijs over 1925 f 15.12 en per leerling van het uitgebreid lager onderwijs f 27.79. Voorts deelen B. en W. den Raad mede, dat de gemeente over 1928, met inbegrip van de te haren laste gebleven pensioens bijdragen gemiddeld per wekelijksch les uur heeft uitgegeven voor het vakonder wijs in de nuttige handwerken f 100.04, voor dat in de lichamelijke oefening f 131.3S, voor gewoon lager onderwijs on f 139.30 voor uitgebreid lager onderwijs en voor dat in handelskennis f 149.95, terwijl gemiddeld per school en per week onder wijs werd gegeven in de nuttige hand werken gedurende 4.4 uur in de lichame lijke oefening 3.96 uur aan de scholen voor gewoon lager onderwijs en 8.5 uur aan de scholen voor uitgebreid lager onderwijs en in handelskennis 10.67 uur. Op grond van het bovenstaande geven B. en W. in overweging: a. het voorschot op de vergoeding, be doeld bij artikel 101 der Lager Onderwijs wet 1920 over het jaar 1929 vast te stel len op een totaal bedrag van f 91508.— (inbegrepen de vergoeding voor vakonder wijzers) b. te bepalen dat het sub. a bedoeldo voorschot zal worden uitgekeerd aan de daar bedoelde schoolbesturen in drie zoo veel mogelijk gelijko termijnen, waarvan dc eerste zoodra mogelijk na uw besluit tot toekenning van de voorschotten, de tweede in den loop der maand Juni en de derde in den loop van de maand Sep tember. Subsidie Chr. H. B. S. Bij het in de Leeskamer ter inzage ge legd schrijven verzoek! het bestuur van de Vereeniging voor Christelijk Middel baar Onderwijs alhier ten behoeve van zijne hoogere burgerschool over 1926 een subsidie te verleenen van f 2899.63. B. en W. brengen in herinnering dat in invc op 29 October 1928 gehouden verga dering in beginsel is besloten „over 1926 en volgende jaren ten behocvo van de Christelijke hoogere burgerschool een sub sidie te verleenen gelijk aan 50 pet. van het tekort op de zuivere schoolrekening, berekend naar verhouding van het aantal Lcidsche leerlingen van die school tot het totaal-aantal leerlingen van de school en met de bepaling, dat het bestuur der school verplicht zal zijn bij zijne aanvrage om subsidie de vereen igingsrekening over het betrokken jaar over te leggen." Aangezien het door het Bestuur ge vraagde subsidie op bovenbedoelde basis en geheel juist is becijferd en de ver- eenigingsrekening bij het verzoek is over gelegd, geven B en W. den Raad mitsdien iu overweging te besluiten ten behoeve van de Christelijke hoogere burgerschool alhier over het jaar 1926 een subsidie te verleenen van f 2899.63. De werkzaamheden der gemeente aan den Heerensingel. De eventueole schade aan de huizen. In eenadres hebben C. A. van Oorp en 16 andere ojiderteekenden, allen be woners en (of) eigenaren van woningen aan den Heerensingel, den Raad ver zocht, de uitvoering van de voorgenomen rioleeringswerken in dien singel aldus te doen geschieden, dat daaruit voor de huizen geen nadeeligo gevolgen kunnen voortvloeien hetgeen naar adressanten vermelden, volgens deskundigen zou kun nen worden bereikt door de rioleering meer naar den kant van de singelgracht te leggen. Voorts verzochten adressanten dc toezegging van het gemeentebestuur, dat schade, aan de woningen berokkend, voor rekening van de gemeente zal wor den hersteld. Een en ander heeft betrek king op het leggen van een stamriool voor de centrale rioleering in den Heeren singel (wijk III) van de Waldeck-Pyr- monstraat af tot aan den Lage Rijn dijk, waarvoor de noodige gelden bereids bij raadsbesluit van 1 October 1928 wer den toegestaan. B. en W. merken naar aanleiding van dat adres op „Het stamriool voor de centrale riolee ring was oorspronkelijk geprojecteerd op een afstand van gemiddeld 7 Meter uit de huizen. Wij meenden, dat hiermede in het belang van de eigenaren der huizen zoover was gegaan, als doenlijk was in verband met de omstandigheid, dat het leggen van het stamriool nog verder naar den waterkant niet mogelijk zou zijn, met het oog op de daar aanwezige gaspors- ken, dat de gaspersleiding toch verlegd moet worden wegens een noodzakelijke verzwaring van die leiding, terwijl dit voorts gewenscht is, in verband met het voornemen, een bitumineuze wegverhar ding aan te brengen. Onder deze omstan digheden is het mogelijk geworden het stamriool nog meer naar den kant van de singelgracht te leggen, n.l. op een afstand van gemiddeld 10.50 Meter uit de huizen, waardoor het gevaar voor verzak king van de huizen kan worden vermin derd. De oude en de nieuwe ligging van het nieuwe stamriool en de tegenwoordige ligging van de gaspersleiding, welke naar het talud, dus buiten de buitenste boo- menrij, zal worden verplaatst, zijn op het; ter visie gelegde dwarsprofiel aangegeven. Wat tenslotte het tweede verzoek van adressanten betreft, n.l. om de toezegging van het gemeentebestuur te mogen ont vangen, dat eventueele schade, aan de woningen berokkend, voor rekening van de gemeente zal worden hersteld, deelen wij u het volgende mede Van gemeentewege zullen alle maatre gelen genomen en voorgeschreven worden, opdat schade aan behoorlijk gebouwde en gefundeerde huizen wordt voorkomen; voorts zal zooveel mogelijk rekening wor den gehouden met huizen, die minder goed gebouwd en gefundeerd zijn. De gemeente kan zich echter uiteraard niet aanspra kelijk stellen jegens dc eigenaren voor schade, welke het gevolg is van nalatig heid van den aannemer of van het onvol doend gebouwd of gefundeerd zijn van de huizen. Bij uitvoering van een dergelijk werk hebben zoowel de aanbesteedster (i. c. de gemeente), als ook de aannemer en de huiseigenaren ieder hun eigen aanspra kelijkheid. Met den rechtsgeleerden raads man der gemeente, in wiens ter inzage gelegd advies deze wettelijke risico's na der worden omschreven, meenen wij, dat het niet wenschelijk is, die wet/tol ij ko risi co's door toezeggingen of anderszins uit te breiden, of anders te verdoelen, doch dat het gewenscht is, ieder het risico te laten blijven dragen, dat op hem rust in gevolge de wet. In verband hiermee is, in tegenstelling met de regeling in vorige bestekken, de verhouding tusschen do ge- meento en den aannemer op dit punt thans aldus geregeld, dat niet de aan sprakelijkheid van een van beiden jegens de eigenaren der huizen wordt afgescho ven op den ander, doch ieder zijn eigen wettelijk ris'co blijft dragen, zoodat de aangehaaldv besteksbepalingcn slechts een omschrijving geeft van dit wettelijk risico van den aannemer. In overeenstemming met do Commissie van Fabricage geven wij uwe vergadering alsnu in overweging, ons to machtigen, aan C. A. van Dorp c. s. mode to deelen, dat het stamriool ten behoeve van de centraio rioleering in de Hccrensingcl op een afstand van gemiddeld 10.50 M. uit dc huizen zal worden gelegd, dat is gemiddeld 3.50 M. verder naar den water kant, dan aanvankelijk mogelijk was; en Voorts dat van gemeentewege ovonals bij alle andero werken, o.a. aan den Mare- singel, dat geschied is alle maatrege len zullen worden genomen en voorge schreven, opdat schade aan behoorlijk ge bouwde en gefundeerde huizen wordt voor komen, terwijl zooveel mogelijk rekening zal worden gehouden met huizen, die min der goed gebouwd en gefundeerd zijn, doch dat de gemeente zich niet aanspra kelijk kan stellen voor schade, welke het gevolg is van nalatigheid van den aan nemer of welke aan sleoht gebouwde hui zen, ondanks alle genomen maatregelen, mocht worden toegebracht." D E „GRAF ZEPPELIN" TERUGGEKEERD. Een hartelijke begroeting. Zooals gisteren reeds gemeld, is de Graf Zeppelin na een reis van 8 1/2 uur gis termorgen om 10 min. over 5 op heb ter rein van de werf te Friedrichshafcn vh>t geland. Om half 6 lag het luchtschip weer veilig in de hal. Niettegenstaande het vroege morgenuur was reeds een groote menigte op de been om van de landing getuige te zijn. De chef constructeur Dr. Duerr wachtte op de werf do aankomst van het luchtschip af. Het weer was uitstekend. Terwijl de maan aan don wolkenloozen hemel vei-dwecn, naderde de „Graf Zeppe lin" door de ochtendzon bestraald, het ter rein in Z.W. richting. Boven de werf aangekomen, stuurde het luchtschip in de richting van het meer. Het daalde langzaam, totdat do touwen door de manschappen gegrepen konden worden. De landing had een zeer vlot ver loop en de passagiers, van wie de meeste Fransche gasten in uniform waren, daal den spoedig langs de scheepstrap naar be neden. Ook dc eenigo vrouwelijke passagier, de Amerikaansche miss Mary Pierce, die blijk baar opgetogen over de prachtige reis was, kwam met de overige passagier op den be: ganen grond. Een der laatsten, die het luchtschip ver liet, was Dr. Eckcner, die door zijn vrouw hartelijk werd begroet. De Fransche gasten werden door ver tegenwoordigers van de rijks- en van de Würtembergscho regeering begroot, die hem dankten voor de gastvrijheid, aan dc „Zeppelin" te Cuers bewezen. De Fransche passagiers begaven zich daarop, evenals de meeste andore passa giers, met kapitein Lchmann naar het Gartenhotel om daar uit te rusten. Eckener's dank b aar h ei d. jegens Frankrijk. Dr. Eckener heeft vóór zijn vertrek uit Toulon den prefect van hot departement Var en den marine-prefect van Toulon, ad-

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5