UIT DE OMGEVING VOORSTEL 01 DE VUILVERBRANDING TE LEIDEN OP T.E HEFFEN INGEZONDEN MEDEDE.ELING. ZenumstfSlend en zenuwsterkend is f werking van B!SIJ!9Hg|DT'S zenu^vtjaJ&Oetten Glazen Buisjtr"!!) el" bi| Apoth. en Drogisten 13810 reus, die ondanks minder fraaien stijl toch goed partij wisten te geven. Zelfs geleek het crop, of Nereus nog zou winnen, toen 300 M. voor het einde de Nereusslag een snoek ving, zoo erg, dat do boot omsloeg. Aldus won Willem III heel gemakkelijk in 9 min. 12 sec. De 2e heat ging tusschen De Hoop en Poseidon. Aanvankelijk is Poseidon voor, doch de Hoop loopt in, komt gelijk en neemt de leiding, om ten slotte te winnen. Uitslag: 1. De Hoop in 9 min. 29 sec.; 2. Poseidon in 0 min. 46 sec. (snelste tweede). Oude Vier: In de le heat, verschij nen aan den start Nereus, La ga en de Maas. Aanvankelijk een gelijk opgaande strijd, waarbij de Maas 'het eerste afzakt. Laga komt sterk naar voren, de Maas wordt tweede en Nereus derde. Op 1400 Meter breekt de twee van de Maas een rigg en de ploeg is uit den strijd. De strijd tusschen Laga en Nereus duurt tot het einde en Laga wint ten slotte in 7 min. 24 4/5 sec.; 2. Nereus in 7 min. 26 4i/5 sec. In de 2e heat gaat de strijd tusschen Njord, Spaarne en Willem III. Het duurde lang, alvorens Njord, de winnaar van oe Varsity, haar meerderheid tegenover de bnxgerroeivereenigingen tot uitdrukking bracht. Willem III had weer pech, door dat de sliding van den boeg in de eers.e 500 M. tot tweemaal toe losraakte. De strijd ging dan ook hoofdzakelijk tusschen 'Njord en Spaarne. Eerder dan zulks ver wacht werd kreeg Njord de leiding door dat een der Spaarne-roeiers een snoek ■ving en de boot vrijwel stil kwam te lig gen. Aldus won ten slotte Njord onbe dreigd. Uitslag: 1. „Njord'' in 7 min. 28 2/5_sec 2. Willem III in 7 min. 45 1/5 sec. (Nereus snelste tweede). De eerste eindstrijd had plaats te 4 uur, toen het nummer Jonge Twee A werd verroeid, waarvoor aan den start versohe nen: Deutsche Ruder Verf., Die Ley the en Spaarne. Deze laatste ploeg wist vrij spoe dig de leiding te nemen en behield deze tot het einde. De strijd om de tweede plaats was voel vinniger en beurtelings wa ren de Deutsche Ruder Ver. en Die Leyühe op de tweede plaats. Een groote aak, die op de finish-lijn lag, werd Die Ley the ten slotte noodlottig, want toen beide booten de lijn naderden passeerde ten slotte nog een melkscihuitje waar Die Leythe op te pletter liep. Uitslag: 1. Spaarne in 8 min. 35 2/5 sec.;' 2. Deutsche Ruderverein. 8 min. 48 2/5 sec. De winnende ploeg bestond uit H. de Groot (boeg), W. A. H. Baddingk (slag), stuurman1 Ten slotte ging voor de pauze nog de eindstrijd v. de Jonge Vier B. tusschen Laga, de Laak en Triton. Bij dc start, gaat Triton het snelst weg met Laak en Laga een halve lengte daarachter. Zoo gaat de strijd voort tot op 900 M., wanneer Triton en Laga vrijwel gelijk komen te liggen. Op 1000 M. is Laga weer iets voor en in de tweede helft weet de Laak Triton fe pas- seeren. Onder zeer groote spanning komt het einde. Uitslag: 1. Laga in 7 min. 28 1/5 sec., 2. Laak in 7 min. 30 3/5 sec., 3. Triton. De winnende ploeg bestond uit: E. van Romonat (boeg), W. Maas, W. de Jongh, R. Engelberts (slag) en H. van 't Hooger- huys (sluurm.). Daarna vingen de nummers stijlroeicn voor dames aan voor Overnaadsche Sciff en Vierriems Juniores. Te ongeveer 7 ur werden do wedstrijden voortgezet met het nummer Jonge Sciff B, waarvoor aan den start- versche nen Nereus en de Hoop. Uitslag: 1. Ne reus (L. H. Levie) in 8 min. 29 4/5 sec., 2. De Hoop (R. B. P. Hasselman) op meerde re lengten. E i n d s t r ij d Jonge Acht ADe strijd ging hier tusschen Arsa, Njord en Nautilus. De Leidsehe studenten toonden zich hier verre de meerdere van hun te genstanders, die dan ook geen schijn van kans hadden. Uitslag: 1. Njord, in 6 min. 49 sec., 2. Nautilus in 7 min. 8 sec., 3. Arsa (ver achter). De winnende ploeg bestond uit: A. T. H. van Weelderen (boeg), C. de Jong, J. R. v. Blom, P. Blussé, K. A. F. Houwert, J. 'A. James, J. J. Vriesendorp, C. A. v. Heek (slag) en L. S. Sie (stuurm.). Oude Acht: le beat. Boei 1. De Hoop, 'boei 2. Laga. Een interessante sirijd tot aan de eindspurt, waarin La.ga bewees nog lang niet te zijn uitgeroeid. Uitslag: 1. Laga in 6 min. 58 4/5 sec., 2. De Hoop in 7 min. 5 3/5 sec. 2e heat: Hier gaat de strijd fcusschen Njord en Spaarne. Een vinnige kamp, waarbij de Haarlemsche ploeg zich iets sterker toont dan de Leidsehe Studenten- ploeg. die echter een heel goeden tijd maakte en als snelste tweede in den eind strijd komt. Uitslag: 1. Spaarne in 6 min. 57 1/5 sec., 2. Njord in 7 min. 3 1/5 sec. (snelste tweede). Eindstrijd Overnaadsche Twee: Willem III kwam hier niet uit, zoodat de strijd alleen ging tusschen De Hoop en Poseidon. Uitslag: 1. De Hoop in 9 min. 5 2/5 sec., 2. Poseidon. De winnende ploeg bestond uit A. F. Gaarlandt (boeg), M. Helsum (slag) en C. H. J. Haag (stuurm.). 't Was in tusschen al ruim half negen ge worden, toen het startschot viel voor het nummer Jonge Acht B. De uitslagen hiervan luiden: le heat: 1. Laga in 6 min. 52 sec., 2. Nereus in 7 min. 4 4/5 sec., 3. Amstel (ver achter). 2e heat: 1. Triton in 6 min. 56 4/5 sec.. 2. Argo in 6 min. 58 3/5 sec. (snelste tweede). Heden werden de verdere eindstrijden geroeid. N00RDWIJK. GEMEENTERAAD. Bestrating Zeestraat De oprit bij de Schoolstraat Grondaan- koopen Een onderwijskwestie De gemeentelijke inkomstenbe lasting 7 pet verlaagd. Bouw van 22 arbeiderswoningen. Gistermiddag hield de gemeenteraad een vergadering onder voorzitterschap van den loco-burgemeester G. J. van Eeden. Aanwe zig alle leden. De notulen der vorige vergadering wor den onveranderd goedgekeurd. Onder ingekomen stukken zijn: een be sluit van Gedeputeerde Staten van goed keuring der bouwverordening, een dankbe tuiging van Mevr. de Wed. Jhr. van Pan- huys aan den Raad voor de deelnemitig in het overlijden van haar echtgenoot een sohrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken, Mr. J. B. Kan, Scheurleer en Zonen's Bank, fabrieken vaD gas- en electriciteit inhoudende deelneming bij het overlijden van den burgemeester Jhr. v. Panhuys en van 't Wit-Gele Kruis, dat in handen van B. en W. wordt gesteld om prae-advies. Goedgekeurd wordt een procureur te stellen in de zaak van den heer Gooi, die als voormalig directeur van het distributie bedrijf een bedrag van de gemeente vor dert als achterstallig salaris en als scha devergoeding voor de vorige procedure en de daarbij persoonlijk geleden schade. De heer Gooi heeft de gemeente thans Ingekomen is het verslag van het bureau van arbeidsontwikkeiing over 1928, dat wordt goedgekeurd. Aangaande het verslag van de commis sie van toezicht op het L. O. acht de heer van der Niet het van belang, dat sommige quaesties spoediger werden opgelost en dat het advies der commissie zou worden gevraagd. De voorz. antwoordt dat dit laatste in 1929 reeds tweemaal het geval is geweest. De heer Meijer meent, dat sommige klas sen te groot zijn, en waar de commissie in denzelfden geest had gesproken had spr. reeds lang in dien geest een voorstel ver wacht. Spr. vraagt in overleg met die com missie de kosten te bepalen van het be strijden van dat euvel om daarin verbete ring te brengen. De voorz. verwijst dienaangaande naar punt 8 der agenda. Naar aanleiding van het verslag van het departement van Nijverheid vraagt de heer Krau in welke richting de ambachts- teekenschool wordt gestuurd. De voorz. antwoordt, dat er wordt ge werkt in de richting van centralisatie. De heer Krau somt eenige fouten op in den toestand omtrent dat onderwijs, die verbetering behoeven. De voorz. deelt mede, dat er dienaan gaande voorstellen worden gedaan. Bericht van Mej. Korswagen, dat zij haar benoeming tot onderwijzeres en van den heer de Wit, dat hij zijn benoeming tot gasthuismeester aanneemt. Naar aanleiding van het verslag van de gezondheidscommissie vraagt de heer Krau hoe het zit met- de onbewoonbaar verklaar de woningen. De voorz. zegt, dat daarnaar een onderzoek zal worden.ingesteld. Na het verschijnen van liet rapport zullen B. en W. met voorstellen komen. Voorstel inzake bestrating van een strook grond aan de Zeestraat en wel van het open gedeelte. Na eenige toelichting van den voorzitter stelt de heer Meijer voor, dat ook de boo- men aldaar worden gerooid. Wethouder van der Wiel zegt, dat er dan eerst een begrooting moet worden ge maakt. Een voorstel behoeft van deze be strating niet te worden gemaakt, daar hiervoor een post van 2000 op de begroo ting staat. Wordt het voorstel Meijer aan genomen, om ook de boomen te rooien dan kan dit niet uit deze post worden betaald en moet eerst een begrooting worden ge maakt.. Dit pnnt wordt aangehouden. 3a. Adres van den algemeenen bond van politiepersoneel in zake subsidie voor de te geven cursus. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 3b. Adres van landeigenaren te Noord- wijk inzake de havenplannen. Dit adres zal bij het rapport der haven commissie worden behandeld. 3c. Adres van schelpenvisschers inzake de oprit bij de Schoolstraat. D'e heer C'aspers wenscht dat de oprit ongeveer 10 M. langer zal worden gemaakt en planken zullen worden gelegd. Met, gedane opmerkingen zullen B. en W. rekening houden. 4. Wijziging van de instructie van den keuringsvoearts. Goeqgekeurd. 5. Benoeming van leden van het stem bureau in het Langeveld. Benoemd wordt overeenkomstig het prae-advies van B. en W. de heer W. Th. van Weijden en als plaatsvervangende le den de heeren A. Rietvink en P. Rolvers. 6. a. Voorstel tot grondaankoopen van C. Admiraal aan de Adr. van Royenstraat en A. H. Favre aan den Achter Zeeweg. Goedgekeurd. b. Grondruil aan de Steijntjes Duinstraat met B. v. d. Wiel. Goedgekeurd. c. Verhuring strookje grond aan C. v. d. Berg. Goedgekeurd. 7. Aanvragen ingevolge art. 72 L. O. wet om medewerking inzake beschikbaarstel ling van gelden aan de besturen der Chr. U. L. O. school, R. K. Jongenschool en Wil- helminaschool. De heer Liefferinck vraagt inlichtingen omtrent den prijs van 300 voor 11 school banken. Goedgekeurd. 8. Aanstelling van een kweekeling met akte L. O. aan de openbare lagere school te Noordwijk-Binnen. Op een vraag van den heer Liefferinck antwoordt de voorz., dat hierdoor de kost prijs per leerling wordt verhoogd. Zoo noo- dig kan dit geld voor andere doeleinden INGEZONDEN MEDEDEELING. BIJ AAMBEIEN, vejstopping, darmscheuren, abcessen, urine-aanarang^svuwingslever, pijn in den onderbuik,/tenajp-d| borst, hartklop pingen, aanvallen Van d#ze«gheid, brengt het gebruik van nat/urljjl „Ffanz-Josef "-bitter- water steeds aai^ooa Je \yrlichting, dikwijls zelfs volkomen/gVne4ny Specialisten voor interne ziekteiJu?chrijy§p in veel gevallen eagelijks 's ocapnds en 's avonds ongeveer een half glas „Franz-Josef"-water voor. 13799 worden besteed. De heer Krau juicht het toe, dat B. en W. zelf met dit voorstel zijn gekomen, daar men reeds van plan was een verzoek in dien geest tot den Raad te richten. Wethouder van der Wiel lioht de conse quenties nader toe en zegt, dat door de verandering der leerlingenschaal de open bare school slechts met een kweekeling kon worden geholpen, daar het instituut der assistenten niet meer bestaat. De heer Meijer wenscht dat er over zul- ke zake met de commissie van toezicht za! worden gesproken. De voorzitter meent dat dit niet noodig is, daar de leerlingenschaal door den mi nister is verlaagd, terwijl de financieele regeling niet de commissie maar de school besturen aangaat. Tevens stellen B. en W. voor liet salaris van den kweekeling te stellen op 500. De heer Krau meent, dat eerst over het eerste voorstel het aanstellen van een kweekeling moet worden besloten, onaf hankelijk van het tweede voorstel. De heer Meijer stelt voor een kweeke ling aan te stellen op een salaris van 700 Met 5 tegen 7 stemmen wordt dit voor stel verworpen. Het voorstel van B. en W. om een kwee keling aan te stellen op een salaris van 500 wordt z. h. st. aangenomen. 9. Vaststelling van het percentage G. L B. 1929—1930. De heer Krau vraagt, nu het percentage der gemeentelijke inkomstenbelasting tot 7 pet. gaat worden verlaagd of het niet be ter is de belastingen zoo te laten en een reserve te maken. De voorz. antwoordt, dat de gemaakte reserve reeds groot genoeg is. De lieer Krau meent, dat er nog andere dingen zijn die meer noodig zijn dan be lastingverlaging zooals de bouw van een gymnastieklokaal, woningbouw enz. Deze belastingverlaging geeft den min deren man veel minder voordeel dan de menschen met grootere inkomens en daar om kan dat geld beter voor sociale doel einden worden besteed. De lieer Liefferinck meent, dat deze ver laging de bloei der gemeente en het alge meen belang zal bevorderen. Hierop antwoordt de heer Krau, dat liet. belang der arbeiders zeer nauw verband houdt met het algemeen belang. Wethouder van der Wiel meent dat het heffingspercentage op 3 pet. moet worden gesteld en niet op 3 1/4 zooals de heeren Krau en Alkemade wenschen, waarbij de laatste een reserve wil maken. Wethouder v. d. Wiel wil geen reserve vormen voor een of ander bepaald doel. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. aangenomen. 10. Voorstel tot het bouwen van 22 arbei derswoningen en vaststelling van de huur koopregeling. De heer Liefferinck zou het betreuren als het hierbij onmogelijk zou zijn een wo ning te koopen met S5 pet. hypotheek van de gemeente, daar dit in het belang is der volkshuisvesting. De heer Van der Meer kan met het voor stel van den heer Liefferinck meegaan. De voorzitter zegt, dat B. en W. dan met een geheel nieuw voorstel zullen moeten komen. De heer Liefferinck stelt voor dat de Raad het voorstel van B. en W. voorloo- pig aannemen om later met een voorstel in den geest van den heer Liefferinck te ko men. Wethouder van der Wiel meent, daar alle 22 woningen in huurkoop zullen weg gaan, dat het systeem van den heer Lieffe rinck beter is, daar de gemeente er dan af is. De heer Krau zegt, dat het voorstel van B. en W., nl. het huurkoopsysteem, het goedkoopste is voor de bevolking. De heer Alkemade meent dat in ieder geval de woningen moeten worden gebouwd en dat het voorloopig het beste is het huur koopsysteem te bezigen. De voorz. stelt voor B. en W. te mach tigen in het voorstel eenige wijzigingen aan te brengen, indien Ged. Staten eenige be zwaren zouden maken. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. aangenomen. 11. Voorstel tot bet bouwen van een ga rage voor de vuilniswagen. Goedgekeurd. 12. Voorstel tot verbetering der Lange- velderlaan. Op een vraag van den heer Alkemade antwoordt de voorz. dat dit werk zoo spoedig mogelijk zal worden uitgevoerd De heer Meijer verzoekt, dat hierbij werkkrachten uit Noordwijk zullen wor den gebruikt. Dc voorz. zegt dit toe. Aangenomen. 13. Voorstel tot beschoeiing van de Scliie De heer Krau vraagt dit voorstel 14 da gen uit te stellen. Dit voorstel wordt aangehouden tot in de besloten vergadering. 14. Behandeling van het kohier rioolbe lasting. Goedgekeurd. 15. Reclames vergunningsrecht. Na eenige opmerkingen wordt dit punt z. h. st. aangenomen. Van de rondvraag wordt geen gebruik Hierna gaat do Raad in comité generaal. Onveilig strand. Het strand te Scheveningen is onveilig tot Katwijk van Maandag 27 tot en met Vrijdag 30 Mei, telkens van 10.30 u. v.m. tot 14.30 u. mm., wegens het schieten met ge schut. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat het strand niet weder eerder toegankelijk is, alvorens de roode vlaggen, welke de onveiligheid aanduiden, ziin imrehaald. G! Vervoer van het vuil naar Nieuwkoop Aanmerkelijke besparing voor Leiden Zooals bekend, hebben B. en W. ten vo- rigen jare een Commissie ingesteld, onder voorzitterschap van den Wethouder van Fabricage, aan welke Commissie werd op gedragen te onderzoeken, hoe de verwijde ring van de vuilnis in de toekomst het beste zou kunnen geschieden. Deze Commissie heeft den SOsten April j.l. haar rapport uit gebracht: zij geeft in overweging te bevor deren, dat de Vuilverbranding wordt stop gezet en een contract met de gemeente Nieuwkoop wordt aangegaan betref fende den afvoer van de vuilnis naar een plaats buiten de gemeente Leiden. De ge- meonte Nieuwkoop stolt zich voor, dien af voer te doen geschieden naar de uitge strekte rietlanden onder die gemeente, welke met de vuilnis zullen worden op gehoogd en aldus, na een verdere land bouwkundige bewerking, voor tuinbouw zul len worden geschikt gemaakt, gelijk elders reeds met succes geschiedt. Aan de hand van het rapport van de Commissie deelen B. en W. het volgende mede: De gemeentelijke vuilverbranding, wel ke tot de eigendommen van den gemeen telijken Reinigingsdienst behoort, doch voor rekening van dien dienst geëxploi teerd wordt door de Stedelijke Lichtfabrie ken, i9 een vrij kostbare inrichting: in 1927 bedroegen hare uitgaven 62.600.hare inkomsten 18.400.zoodat het bedrijf een nadeelig saldo opleverde van 44.200. Hierbij komt nog, dat dit nadeelig saldo in de toekomst nog aanmerkelijk zal wor den verhoogd, doordat in de jaren 1929 1931 geleidelijk zal moeten worden voorzien in heb aanbrengen van vergrootingen enz., tot 52.000. Waar nu anderzijds de boven genoemde inkomsten .van de vuilverbran ding, welke bijna uitsluitend gevormd wor den door den prijs, welken de Lichtfabrie ken voor den afgenomen stoom betalen, in de toekomst lager zullen worden in ver band met het steeds verminderend belang van dien stoom voor de Lichtfabrieken, ligt het voor de hand, dat middelen werden be raamd, om tot een goedkoopere wijze van vuilverwijdering te geraken. Intusschen behoort voor Leiden uiter aard een bedrijfszekere verwijdering van de vuilnis op den voorgrond te staan. Ook de Commissie is terecht van dit standpunt uitgegaan. Derhalve heeft zij ook andere wijzen van vuilverwijdering binnen haar gezichtskring getrokken, in het bijzonder de vuilverbranding zonder stoomproduktie en den afvoer, ook zonder landbouwkundi ge verwerking, dus b.v. met bestemming tot storting in plassen. De verbranding zonder stoomproductie zou volgens de becijfering van de Commis sie jaarlijks bij een capaciteit van 3 ovens 33.600.kosten, bij een capaciteit van 4 ovens (de bouw van een 4den oven zou ver moedelijk in 1933 noodig zijn) ƒ36.000.Dit is dus aanmerkelijk minder, dan de boven- becijferde jaarlijkseho kosten vanaf 1931 van de tegenwoordige Vuilverbranding k 52.000.nog daargelaten, dat dit laatste bedrag wegens do vermindering van de waarde van den stoom voor de Lichtfabrie ken, in de toekomst feitelijk nog verhoo ging zou moeten ondergaan. Als nadeelen behoudt men echter, dat ook bij deze wijze van vuilverwijdering een belangrijk kapi taal vastgelegd zou blijven, terwijl boven dien een geschikt terrein mede in verband met de vliegaschplaag moeilijk te vinden zou zijn. Bovendien beeft de Commissie een on derzoek ingesteld naar de mogelijkheid en de kosten van afvoer van de vuilnis naar een plaats buiten de gemeente. Zij richtte daartoe een aanvrage tot een zestal, haar bekende gegadigden, waarbij zich later eigener beweging nog een zevende heeft gevoegd. Bij deze prijsaanvrage werd geon onderscheid gemaakt, of de afvoer zou ge schieden met bestemming tot ophooging en vruchtbaarmaking van rietlanden, dan wel tot storting in plassen of voor andere doel einden. Wel werd uiteraard naar de be stemming geïnformeerd, daar deze van be lang is voor de beoordeeling van de be drijfszekerheid. Prijsopgave werd gevraagd per M3. Hierbij werd medegedeeld, dat de gemiddelde jaarlijksche aanvoer in de eerst volgende reeks van jaren vermoedelijk 26.000 M3. zou bedragen. In de eerste ja ren zal deze hoeveelheid waarschijnlijk nog niet worden bereikt; gaandeweg zal zij echter toenemen. Het rapport van de Commissie bevat een overzicht van de ontvangen aanbiedin gen en van het resultaat der onderhan delingen, welke met de daarvoor in aan merking komende inschrijvers werden ge voerd. Hieruit blijkt, dat de verschillen de inschrijvingen zich bewegen tusschen .75 en 1.04 1/2 (deze laatste inschrij ving is die van de Maatschappij MYVO) per M3., of, bij een hoeveelheid van 26.000 M3., tusschen 19.500.en 27.170.Het blijkt derhalve, dat afvoer van de vuilnis naar een plaats buiten de gemeente, ook al neemt men hierbij in aanmerking, dat de inschrijvingssommen ter verkrijging van do totale kosten voor Leiden nog met een ze ker bedrag wegens kosten voor de laad plaats (de Commissie noemt deswege 3000.'s jaars) verhoogd moeten wor den, goedkooper is, zelfs belangrijk goed- kooper nog kan zijn, dan verbranding, ook zonder stoomproductie. Intusschen is dit op zichzelf, gelijk ook de Commissie opmerkt, nog niet voldoende om ten gunste van den afvoer te doen be sluiten. De vraag toch is, of een voldoende H< er aar et1 tdig line itra Hl i bedrijfszekerheid bij afvoer kan worden ij Xi kregen. Deze vraag is ook van belang v de keuze van dengene met wien betreff de den afvoer behoort te worden geci tracteerd. Immers behalve ten aanzien den prijs en andere factoren loopen de gaven ook uiteen voor wat de bedrijfg kerheid betreft, die zij bieden kunnen. Nu meenen B. en W. met de Commis ede dat de aanbieding van de gemeente Nie» Jar koop zich op het punt van de bedrijfszeb heid gunstig onderscheidt van de and- 'roui aanbiedingen, welke alle van particulien p0 of private ondernemingen afkomstig q f Dit wil niet zeggen, dat een contract i 0 g do gemeente Nieuwkoop nu daarom zonj pze meer de voorkeur verdient, doch het l por teekent wel, dat de meerdere bedrijfszdj W(j heid van een contract met de gemeg Nieuwkoop de schaal ten fhmste van t contract met die gemeente kan doen d« slaan, ook al zou de prijs van Nieuwij iets hooger zijn, dan die van den laag% inschrijver. Dit nu is hier inderdaad!; eD geval. Immers, de onderhandelingen w 'ou,w' het gemeentebestuur van Nieuwkoop 111 ben er toe geleid, dat de prijs van Nit WD c koop, aanvankelijk op .95 per M3. steld, nader teruggebracht is tot .85 M3. Deze prijs nu doet ons aan een cont met Nieuwkoop de voorkeur geven we de meerdere en, in 't. algemeen, voldoe bedrijfszekerheid, welke zoodanig conti oi. biedt. Die meerdere bedrijfszekerheid gen in de omstandigheid, dat een conti het met een gemeente aan Leiden langs privi v rechtelijken weg de zekerheid versch dat de vrijheid van storting en daarmf -:s de regelmatigheid van den afvoer althj door publiekrechtelijke bepalingen van gemeente Nieuwkoop niet in gevaar zal den gebracht. Hierbij is zoowel aan geme ré telijke politioneele verordeningen, als een eventueele gemeentelijke verordei ingevolge artikel 4, eerste lid sub 2o. Hinderwet te denken. Gaat de gemeente contract aan met een particulier, dan st zij steeds bloot aan de kans van belenuj ring door zoodanige verordeningen, i gaande van de gemeente, binnen welker bied. gestort wordt. Bij een contract i laatstgenoemde gemeente zelf is dit uit aard uitgesloten. Overigens verdient, mi juist ook met het oog op belemmerig J uit dezen hoofde, voor zoover dan van contract met een particulier sprake zijn, afvoer met de bestemming tot oph ging van landen de voorkeur boven afv met de bestemming tot storting in plas: ^ei wegens de hygiënische nadeelen, aan laatste verbonden. B. en W. onderschrijven dan ook de ei r?',] conclusie van de Commissie, dat het beveling verdient, de Vuilverbranding te zetten, en een contract met de geme te Nieuwkoop betreffende den afvoer de vuilnis aan te gaan. De duur van het contract is bepaald 2ö jaar. On Doi lilde ■•'JO mt k' - *ej 11 f di derz B. en W. zijn te rade gegaan, om de la land plaats, v/elke door gedeeltelijke afgrav di op het terrein van d© gemeentereinijj n zal worden ingericht, to doen overdekl Do jaarlijksche kosten wegens de la plaats, door de Commissie op ƒ3000. cijferd, zullen mede hierdoor tot 430 bbet stijgen, aangezien in plaat-s van 20(1 ei alleen voor een nieuwe schoeiïng, gelijk Commissie ontworpen had, ter zake de boven aangegeven voorzieningen, ii taal een kapitaal van 8690.noodig zijn. B. en W. kunnen mededeelen, dat de werklieden, welke thans bij de vuilverh ding zijn geëmployeerd, voor zoover zij voor pensioen in aanmerking komen, hetzij bij de Lichtfabrieken, hetzij bij Reiniging te werk zullen worden gest zoodat zij niet op wachtgeld behoeven worden gesteld. Ten slotte vermelden B. en W. nog, een aantal vuilniswagons moet worden anderd, niet alle echter, aangezien bij College een plan in overweging is, om te gaan tot invoering van gemengde pi den- en autotractie. In afwachting beslissing dienaangaande, welke te zj tijd aan den Raad zal worden voorgel meenen B. en W. voorshands met het anderen van slechts de helft der wag Oote du9 7 stuks, te kunnen volstaan, waarin een bedrag gemoeid zal zijn van 501 Rente en afschrijving van dit bedrag zijn in het bovengenoemde bedrag 4300.wegens jaarlijksche kosten ter ke van de laadplaats opgenomen. Onder mededeeling, dat de Commi van Fabricage op één lid na, de Gez< üpei1 heidscommissie en de Commissie van nanciën zich met het plan vereenigen 1 nen, en onder verwijzing in zake het verwijderingsvraagstuk en het rapport de Commissie van Fabricage geven E, W alsnu in overweging: a. hun College te machtigen een, bij voorstel afgedrukt contract betreffende' koop en den afvoer van de vuilnis uit gemeente Leiden aan te gaan met de meentc Nieuwkoop; b. door vaststelling van een overgeleg en bcgrootingsstaat een bedrag van 13.75 te hunner beschikking te stellen voor inrichten van de laadplaats en het vei deren van de vuilniswagens ter uitvoei het sub a genoemde contract; c. hun College te machtigen, met infl i'.dig in een nader te bepalen datum de T verbranding stop te zetten. j,. n oote .JU li liti, |sv< lij* s nkv nou er s op v In t hout d< •rpei dc Bef steld Hgen 'op i go ruin: lïeki Gelu

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 14