0ste Jaargang ZATERDAG 18 MEI 1929 No. 6181 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux; PAPENGRACHT 32 LEIDEN «d. )e Geest der Waarheid Een instituut voor priesters te Rome BUITENLAND BINNENLAND Smeeroliën - Vetten Poet^iajfien Lange Mare 26 KOEKÖF^iefoon 55? UIT DE OMGEVING I vai e £ekióelt/e(2ou/fccmt |E ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling oor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal ij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal ranco per postf2.95 per kwartaal et Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- ■jjgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij loruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogsto 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 it nummer bestaat uit vijf bladen, aaronder geïllustreerd Zondags- .4-6 De Geest der Waarheid zal TD alle waar- jd leeren. Dat woord was een der vele troostrede- die Christus Zijn apostelen voorhield 't laatste Avondmaal, in dat innige uur, 1 Hij voor 't laatst met hen samen was (ir Zijn Lijden. Hij zou van de leerlingen heengaan, uch Hij wilde hen niet als weezen achter- Hij zou hun den Trooster zenden, n Geest, Die hun den weg moest wijzen dalle waarheid en tot het einde der tij- eazou blijven met hun werk. is voor den mensch van 't allergroot- gewicht, dat hij de waarheid kent, name de religieuse waarheid, ij kent de waarheid aangaande het sel, waarvan hij uitging, en aangaan- Doel, waartoe hij is bestemd. Al zou sensch ook alle" kennis bezitten, al zou tonnen beschikken over allen rijkdom, fjDQ, niettegenstaande dit alles, een zeer ifisgenswaardig wezen zijn, wanneer hij ie allervoornaamste kennis aangaande p eerste Beginsel en laatste Doel missen 1 Bereikt de mensch 't D"oel, waarvoor hij wereld is, dan is zijn leven een wel- slaagd leven, ook wanneer 't in vele op- hten minder gelukkig was. Mist hij ech- dat Doel, dan is zijn leven een uiisluk- g, al heeft 't dan misschien ook veel ge- Dit laatste Doel echter kunnen we niet reiken, als we 't niet kennen, want men a iets enkel tot eindterm van z'n streven ken, in zooverre men 't van te voren it Kennis voert tot liefde: hoe beter we grootheid en den adel van 't laatste Doel nhuit se^en» des te inniger zal onze liefde zijn, ;s Stu s te grooter zal de ijver wezen om in al- naar dat laatste Duel op te gaan. g jjoi En hierin bestaat juist het werk van den ast der waarheid, dat Hij ons de groot- van dat Doel altijd beter bewnst lakt, dat Hij onze streving naar dat Doel leds inniger doet zijn. Christus leerde ons, dat de mensch is roepen tot 'n Doel, dat boven zijn na- uitgaat, en tevens bracht Hij ons bo- onatuurlijke middelen, om met behulp arvan dat bovennatuurlijke Doel te kun- benaderen. Do mensch moet als mensch naar z'n iel streven, want als mensch moet hij dat doel vervolmaakt worden: hij oet zijn Doel benaderen allereerst met rstand en wil. Het verstand wordt voor 't bovennatuur- Doel vaardig gemaakt door de boven- tuurlijke geloofsdeugdChristus leerde is bovennatuurlijke waarbeden, die de Bnsch met z'n natuurlijke krachten nooit n achterhalen, doch die 't verstand heeft aanvaarden op Zijn woord. En de wil wordt op 't bovennatuurlijk >el gericht door de bovennatuurlijke ragden van hoop en liefde: Christus leer- ons kennen de Goddelijke almacht en ledheid, leerde ons met groot betrouwen innige liefde opzien naar dat heerlijke ed, dat Hij ons door 't geloof in uit- shfc heeft gesteld. En naast die bovennatuurlijke waarhe en leerde Christus ons nog tal van natuur- ke waarheden, waarheden, waartoe 't te tand kan komen uit zich zelf, al is het 10 ook met uiterst groote moeite. Niets et Christus achterwege om ons den gang tor 't leven en den opgang naar 't Doel vergemakkelijken. De Leeraar der waarheid ging van de Postelen henen, doch de Geest der waar- Bid bleef met hen, blijft nog steeds ook W hun opvolgers, om hun, tusschen de wegen van dwaling, den éénen weg Ier waarheid te wijzen, lederen dag hooren we van nieuwe stel es en nieuwe theorieën; iedere tijd heeft eigen geestesrichting, doch de eenige 'eüige richting van den geest is de richting van den Heiligen Geest. Vele leerin gen op wijsgeerig, wijsgeerig-ethisch en sociologisch gebied werden gedurende de eeuwen voorgedragen, worden met name voorgedragen in onzen modernen tijd. Maar de eenige betrouwbare leering blijft de lee ring van Rome, omdat boven Rome steeds nog zweeft de Geest der waarheid, dezelfde Geest, die zooveel eeuwen geleden neer daalde over Jerusalem op 't Pinksterfeest. Hopeloos ligt de menschheid verscheurd door de meest uitoenloopende meeningen en inzichten doch vast en kalm en onwan kelbaar staat tusschen al die meeningen en inzichten, 't inzicht van Rome: fier ver- beft zich boven de menigvuldige dwalingen aller tijden de ééne vaste waarheidsrots. Want die rots blijft bestraald worden dooY het licht van den Geest der waarheid! Wie wandelt in dat licht, behoeft voor de duisternis der dwaling niet bang te zijn. Moge diezelfde Geest der waarheid met Zijn licht en Zijn liefde komen over de talloozen, die in duisternis omdwalen! Moge diezelfde Geest der waarheid hen voeren tot 't eenig ware licht! H. v. L. Zoeterwoude, 17 Mei 1929. De voorzitter der R. K. Vereeniging van Directeuren van R. K. Dagbladen, de heer H. Kuypers, te Rotterdam, heeft het vol gend schrijven ontvangen: Hooggeachte heer, Het zal UEd. bekend zijn, dat het Hoog waardig Nederlandsch Episcopaat van plan is in Romo een Instituut op te richten voor Priesters, die aldaar hunne kerkelijke stu diën gaan voltooien en dat van dit Insti tuut voor eenige dagen bereids de eerste steenlegging met groote plechtigheid heeft plaats gehad in tegenwoordigheid van vijf Kardinalen en vele Hoogwaardigheidsbe- kleeders. Iedereen zal het groote nut van een der gelijk Instituut begrijpen en de Heilige Va der verlangt dan ook vurig dat het spoe dig tot stand zal komen. Ook zal het iedereen duidelijk zijn, dat voor de oprichting en de instandhouding van zulk een Instituut zeer aanzienlijke bedragen verlangd worden; en aangezien de daarvoor beschikbare fondsen nog lang niet voldoende zijn, hoopt het Hoogwaar dig Episcopaat, dat de Nederlandsche Ka tholieken, daartoe in de gelegenheid ge steld, met hunne bekende vrijgevigheid voor goede werken ook hiervoor gaarne hunne bijdragen zullen storten. Het Hoogwaardig Episcopaat meent, dat zulke gelegenheid het best kan geboden worden door insclirijvingslijsten te openen in de Katholieke bladen van Nederland en wendt zich daarom tot UEd. als Voorzitter van de Vereeniging van Katholieke dag blad-directeuren met het beleefd doch drin gend verzoek, het daarheen te willen lei den, dat in alle Katholieke bladen van Nederland een inschrijvingslijst geopend wordt voor de oprichting van het Neder landsche Priester-Instituut te Rome. Het Hoogwaardig Nederlandsch Episco paat zegt UEd. en den overigen hoogge- achten Directeuren van Nederlandsche Katholieke bladen bij voorbaat oprecht dank voor de te geven moeiten en hoopt dat deze met groot succes bekroond zullen worden, opdat het Nederlandsche Priester- Instituut te Rome een zeer waardige plaats moge innemen temidden van de vele dergelijke zeer schoone Instituten van an dere natiën in de Eeuwige Stad. Namens het Hoogwaardig Nederlandsch Episcopaat: De Aartsbisschop van Utrecht, t H. VAN DE WETERING. Wij twijfelen er niet aan, of de Katho lieken zullen er een eer in stellen, ook nu weer van hun offervaardigheid te doen blijken en er eer in stellen, den naam van Katholiek Nederland in Ro me hoog te houden! Wij openen daarom een inschrij vingslijst voor de oprichting van een Instituut voor Priesters, die te Rome stu- deeren. Voor dit doel zullen vele Katholieken met liefde een bijdrage geven, gedrongen door een mooi eergevoel, als Nederlan der en als Katholiek! LUXEMBURG Om van te watertanden: De Luxemburgsche Kamer heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij do in komstenbelasting aanmerkelijk wordt ver laagd. Als gevolg van de nieuwe wet zal de helft der Luxemburgsche belastingbe talers geeu directe belastingen meer aan den staat betalen. FRANKRIJK. De expertencommissie. Internationale bank zonder Amerika. De Amerilcaansche regeering weigert eenige verantwoordelijkheid te aanvaar den voor de werking van de nie- w op te richten internationale bank. Dp Amcri- kaansehe regeering, zoo wore ,ezegd, heeft steeds geweigerd zich in rle Com missie van Herstel te doen vertegenwoor digen. Zij heeft ook niet de handelwijze gevolgd van dc geallieerde mogendheden, die de in beslag genomen Duitsche eigen dommen heben geconfiskeord, en dc be trekkelijk geringe bedragen, die de Vcr- eenigde Staten volgens het stelsel-Dawes ontvingen, waren uitsluitend bestemd voor de regeling Van dc aanspraken waarop de Vereenigde Staten volgens de schadever- goedingscommissie rr" t, hadden en voor de terugbetaling van de kosten der Amc- rikaansche bezetting te Koblenz. Dc Ame rikaansche regeering is niet van zins haar houding te veranderen. JOEGO-SLAVIE. De dictatuur in Joego-Slavië. Voorloopig nog geen opheffing. De Joego-Slavischè premier heeft in de „Vreme" een verklaring gepubliceerd, waarin met nadruk ontkend wordt, dat de geruchten gegrond zijn, volgens welkê Joe- go-Slavië binnenkort terugkeert tot het constitutioneele régime. Het huidige régi me, zoo wordt gezegd, zal gehandhaafd worden totdat het alle voorgenomen ver anderingen tot stand lieeft gebracht. De premier ontkent eveneens de ge ruchten, verspreid door de Kroatische bla den, en verklaart, dat de regeering voors hands niet zal overgaan tot de verdeeling van het land in nieuwe provincies, hetgeen een der voornaamste eischen der Kroa- ten is. RUSLAND. HET NIEUWE SOVJET-DECREET TEGEN DEN GODSDIENST. De „Iwestija" publiceert een uittreksel uit den officieelen tekst van het nieuwe decreet tegen dc godsdienstige genoot schappen, dat door het uitvoerend bewind van Groot-Rusland is uitgevaardigd en door den raad van volkscommissarissen be krachtigd werd. Ingevolge de bepalingen van dit besluit is het voortaan voor godsdienstige genoot schappen verboden: 1. Gebouwen en andere onroerende goederen te koopen of te huren. Alleen de individueele leden mogen trachten voor eigen risico huizen, landerijen en andere onroerende goederen ten behoeve van den eeredienst in eigendom te verkrijgen of te huren. 2. Het is verboden om godsdienstonder richt te geven in de staatsscholen, in open bare of bijzondere scholen of in eenigerlei opvoedingsgesticht of inrichting van onder wijs. Alleen in seminaries voor priesters, theologische scholen en cursussen wordt 't geven van godsdienstonderricht toegela ten. 3. Het is verboden ten behoeve van den eerc-dienst belasting te heffen van de le den van het godsdienstig genootschap. Ovetredingen zullen bij de wet worden vervolgd en gestraft. Het is wel geoor loofd om vrijwillige giften binnen of bui ten de gebouwen voor een eeredienst be stemd (kerken, bedehuizen, enz.) onder de geloovigen in te zamelen, maar alleen on der de leden en aanhangers van het des betreffende genootschap dat de inzame ling houdt. De ingezamelde gelden mogen alleen gebruikt worden voor het onder houd der priesters, predikanten en derge lijke bedienaars van den godsdienst. Over treding zal zwaar worden gestraft. 4. Het vormen van fondsen of kapitalen uit vrijwillig geschonken giften is verbo den. 17 van genoemd besluit verbiedt aan de godsdienstge genootschappen: a. het vormen van ondersteuningskas sen voor de noodlijdende leden van dit genootschap, het in gebruik nemen van eigen winkels en nieuwe belangengemeen schappen. b. het steun verleunen aan mede-leden van een of ander godsdienstig genoot schap. c. het gebruiken van gelden voor niet- religieuse doeleinden. d. het organiseeren en bijeenroepen van godsdienstige vergaderingen of bijeen komsten voor kinderen, jonge mannen en personen van het andere geslachthet or ganiseeren van ontwikkelings- of ontspan ningsavonden, het geven van bijbelsche-, muziek of literatuur-geschiedeniscursus sen in nijverheidsonderwijs, talenkennis en godsdienstige wijsbegeerte; het organisee ren van uitstapjes; het stichten van te huizen voor kinderen, bibliotheken, leesza len en herstellingsoorden. 3 van he decreet ontzegt aan alle godsdienstige genootschappen, kerken enz. het recht, om als rechtspersonen op te tre- AFGH ANIST AN. Gespannen toestand in Herat. Afghaansche troepen overschrijden de Indische grens. Dc toestand te Herat is na de omwen teling, welke de stad aan den kant van Habib Oellah gebracht heeft, gespannen. Onder de soldaten van den volgeling van Habib Aellah, AbdoerrahinvChan, trach ten opruiers een breuk tusschen Sjiieten en Soenieten te bewerken. Do aan Aman Oellah trouw gebleven deelen van de di visie van Herat bestoken de volgelingen van Habib Oellah. De stammen Dzemsjid en Hezor zijn Abdoerrahini-Chan vijandig gezind. Volgens berichten uit Russische bron heeft Chan Badzjaoer de Afghaansch-Indi- sche grens overschreden en een gedeelte van het Oostelijke district met de stad Asmar, dat volgens een verdrag van 1893 tot Afghanistan behoort, bezet. Een zoon van den machtar van Tsjitral, Nasir-ol- Molk, heeft het dorp Baskot, eveneens op Afghaansch grondgebied, 36 K.M. ten Noordoosten van Asmar, bezet. CHINA. Echec van de Kwangsi-troepen. Canto n-g eneraal door hen geëxecuteerd. De Canton-troepen hebben, naar offi ciéél wordt gemeld, Waitsjau, ten Oosten van Canton, ingenomen en de Kwangsi- troepen, die de stad bezet hadden, zijn naar Swatau teruggetrokken, waar zij voorbereidingen treffen om een dreigen den aanval van de vloot te weerstaan. Gemeld wordt, dat generaal Tang Jen-wa in opdracht van den Kwangsi-generaal Tsoen ICing-tong is geëxecuteerd, als re- pressaille voor de terechtstelling van een officier, die door de Cantonneezen gevan gen was genomen. Dc positie van laatstge noemden is thans zeer versterkt en zij be schikken over alle spoorweglijnen, mate rieel en de meerderheid der oorlogssche pen. TWEEDE KAMER. De Zuiderzee-steunwet. De behandeling van het initiatief-voor slei van den heer Duys, inzake Zuiderzec- s'cunwet, Donderdagavond ingeleid, is gisteren voortgezet. Minister Van der Yegte verklaarde niet to zullen komen met zijn eigen ont werp tot wijziging der Zuiderzee-steunwet, zoolang er een initiatief-voorstel ligt mot hetzelfde doel. En daarom was het voor- stel-Duys een struikelblok voor een Re- geeringsvoorstel. Voor een Regeeringsvoor- stel, waaraan, afgezien van den inhoud, de voorkeur moet worden gegeven boven een initiatief-voorstel, omdat de Regeering ten aanzien van haar voorstellen over meer gegevens beschikt; een initiatief voorstel, dat geld kost, altijd meer beden king ontmoet bij de Eerste Kamer dan een Regeeringsontwerp; een initiatiof-voorstel tenslotte nog afhankelijk is van de mede werking van de Kroon. Van verschillende zijden werd dan ook de meening uitgesproken, dat men liever een goed Regeerings-ontwerp in October heeft dan nu een slecht initiatief-voorsteL En we kunnen ons voorstellen, dat de Zuiderzeevisschers er ook zoo over den ken I Het initiatief-voorstel-Duys is begraven Wijziging Ouderdomswet en wet Rege ling Armenzorg z. k. st. aangenomen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het nieuwe Sovjet-decreet tegen den godsdienst. De „Graf Zeppelin" is na een moeilijken en gevaarlijken tocht op het Fransche vlieg veld te Cuers nabij Toulon geland. BINNENLAND. De daders van den moord te Amstelveen hebben bekend en zitten achter slot en grendel. (Gem. Berichten, 2de blad). Bijzonderheden omtrent den moord te Breda. (Gem. Berichten, 2de blad). De laatste zitting van de Tweede Kamer. De Zuiderzee-steunwet. (1ste blad). INGEZONDEN MEDEDEELING- voor diverse m^tore# en machines. LEIDEN 18645 Begrooting Zuiderzcefonds z. k. st. aan vaard. Wetsontwerp bevordering luchtdienst Nederland—Indië K. L. M. aangenomen zonder discussie of stemming. En de Tweede Kamer heeft haar laat ste vergadering in deze zittingsperiode gehouden. WARMOND. GEMEENTERAAD. Het sluitingsuur der café's Be noeming van een schoolarts Aankoop grond wegverbreeding Electriciteit in het Oosteinde. Voorzitter, burgomccster SchÖlvhick. Aanwezig allo leden. Na gebruikelijke opening wordon de no tulen der vorige vergadering door den Se cretaris voorgelezen en onveranderd vast gesteld. Op verlangen van Gedeputeerde Staten stellen B. en W. voor alsnog een raadsbe sluit te nemen en dit ter goedkeuring aan genoemd College in te zenden, betreffende een indertijd aangekocht stukje grond van de Woningbouwverceniging „Warmunda" waarop het transformatiehuisje voor dc electrische verlichting geplaatst word. Een en ander betreft een administratieve aan gelegenheid. De koopsom bedroeg 105. Conform besloten. Verder zijn ingekomen: a. Rckoning en Verantwoording der Christelijke Vakschool in dezo gemeente, over het jaar 1928 en begrooting voor 1929. B. en W. stellen voor do rekening goed te keuren en betreffende aangevraagde tege moetkoming in de geraamde kosten voor 1929, zijnde 150.gevraagd bedrag toe te staan. Aldus besloten. b. Verzoek van den R. K. Politiebond „St. ^Michaël" te 's Hertogenbosch om een subsidie voor het jaar 1930 tot dekking dei- kosten voor politie-opleiding. B. en W. stel len voor, dit adres te behandelen te gelijk met de gemeentebegrooting voor dat jaar en hiervoor evenals voor den Neutralen Bond, een bedrag uit te trekken van 10.Aldus besloten. 0. Adres van de R. K. Middenstandsvcr- ceniging met betrekking tot don aan- en verbouw van het nieuwe raadhuis, waarin wordt aangedrongen, dat dit werk zooveel mogelijk aan Warmondsche aannemers ge gund zal worden. B. en W. stellen voor met dit adres zooveel mogelijk rekening te hou den. Dc heer Zwetsloot vindt deze toezeg ging te rekbaar. Hij zou gaarne zien, dat de aanbesteding van dit werk alleen onder Warmondsche aannemers geschiedde. Spre ker meent, dat hier een viertal aannemers zijn, die voor een dergelijk werk in aanmer king komen en die allen als zeer betrouw baar bekend staan, concurrentie van buiten de plaats geweerd moet worden. Do Voorz. en Wcth. Oudshoorn kunnen zich met het voorstel van den heer Zwet sloot niet verecnigen, daar bedoelde on- derhandscho aanbesteding vele bezwaren medebrengt. Een publieke aanbesteding, waarbij iedereen in kan schrijven, dus ook do Warmondsche aannemers, achtten zij niet alleen don gebruilcelijken maar ook den veiligsten weg. Bovendien blijft de gunning tocb bij B. cn W. en zou bij oen klein prijs-

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1