nn DINSDAG 7 MEI 1929 No. 6172 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND LUCHTVAART UIT DE OMGEVING 20ste Jaargang 3)e E ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling oor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal j onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal anco per post f2.95 per kwartaal et Geïllustreerd Zondagsblad is voor do Abonné's ver- jjgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij or uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeclingen wordt het dubbele van- het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 jt nummer bestaat uit twee bladen Een stukje politieke actie. Bij den omvang absoluut en relatief van de verschillende rubrieken in de urant moet zoo veel mogelijk rekening jrden gehouden met de belangstelling, de lezers er voor hebben. Pat is wel 'ns moeilijk! Omdat niet van alle lezers de belang- elling naar hetzelfde uitgaat. Zoo gaat veler interesse uit. naar de ru- iek sport. Maar mèèr lezers nog slaan geen oog in! Toch gelooven wij, dat in de courant van steren de kolommen sportnieuws meer ndachtige lezers hebben getrokken, dan met cijfers over de Zondag in de Ka- olicke Kiesvereenigingen gehouden stern- voor de aanwijzing van Candida ten pr de Tweede Kamer. voor dat verschijnsel gesteld dat ed zien behoeven we niet als lee- B reden aan te geven, dat de sport bij van onze lezers belangstelling zou ilken dan de politiek. Hoezeer wij ook de sport vele jnoder- excessen buitengesloten waardeererj, ipen wij toch van harte, dat dit geen- as het geval is! gezonde belangstelling toch iet de politiek hooger aanslaan dan de jrt! H Wij meenen echter, dat als plausibele I len voor de waarschijnlijk weinige be- igstelling voor dien voorloopigen verkie- gsuitslag, in cijfers uitgedrukt, moet wor- •aangevoerd de ingewikkeldheid van kiesstelsel, waardoor men eigenlijk in die gedeeltelijke uitslagen niets van J- eind-beslissing kan lezen. g| Set kiesstelsel, volgens hetwelk Zon de Katholieke Kiesvereenigingen is itemd geworden, is waarlijk niet zoo ar te overzien. Dat is ook gebleken uit het groot aan- lige stemmen overal uitgebracht j*|n|t enkele gemeenten uitgezonderd, waar II Ui jkbaar velen goed dé courant hadden lezen. En dat is ook hieruit gebleken, dat ar wij hebben vernomen door vele Briid sturen van locale kiesvereenigingen lfs de processen-verbaal niet goed zijn gemaakt. In den Kieskring Leiden moe- acht of negen besturen het proces-ver- al kennelijk foutief hebben opgezonden, aar zulke fouten had men toch zeker ruien voorkomen. Zóó moeilijk wa-s niet wat er verlangd werd. [n Bergschenhoek {Kieskring Leiden) is men er beter achter. Gisteren waren uitslagen van de 50 locale kiesvereeni- n in onzen Kieskring Leiden bij ons :n. Zondagavond en Maandag hadden heel wat moeten schrijven en cijferen alles te ordenen. Maar één Kiesver- niging bleef maar weg, die van Berg- ïenhoek. Eindelijk werden we het wach- poiii u moe er werd telephonisch geïnfor- 0 wol «rd, of de uitslag nu eindelijk nog niet t zojü am. En we vernamen het: men had ïpöïis et gestemd; 't de moeite niet waard ge- htOns vloog toen een vers-regel van lot door de herinnering en we waren ja- ïsch op de boeren van Bergschenhoek 900, rek g« 1.307: i sterf rdaii [Wat Zondag is afgespeeld is maa-r een uk je van onze politieke actie voor de rkiezing van 3 Juli. we hebben 'b al herhaaldelijk ge- hieven lang niet het voor- aams te. Het belangrijke werk gaat nu komen. Hu aan den arbeid voor 3 Juli: De dag, M-rop moet worden gekozen een zoo toot mogelijk aantal Katholieke leden °°r de Tweede Kamer. ^er en plicht dringen ons om de belang- jkheid van dien dag 3 Juli hoog P hèèl hoog aan tc slaan VOLKENBOND DE VOORBEREIDENDE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Gibson's vlootvoorstellen nog niet in behandeling. Do laatste zitting. De voorbereidende ontwapeningsconfe rentie heeft gisterenmorgen besloten, de beraadslagingen over de Amerikaansche voorstellen voor de vlootontwapening tot een latere bijeenkomst uit te stellen. De vertegenwoordigers van Japan en Engeland verklaarden, dat men hun regee ringen de gelegenheid moet laten, om de Amerikaansche voorstellen nauwkeurig te bestudeeren. Lord Cushendun wees er daarbij op, dat de Amerikaansche voorstellen in hun te- genwoordigen vorm nog niet den grondslag voor een overeenkomst bieden, doch wel is daardoor een weg aailgewezen, welke met voordeel kan worden betreden, teneinde voorwaarts te kunnen komen. Ook Litwinoff hechtte zijn goedkéuring aan het uitstel, daar, naar hij verklaarde, de conferentie niet anders overblijft dan in het uitstel te berusten, nu de voornaam ste zeemogendheden het daarover eens zijn geworden. De voorbereidingscommissie van de ont wapeningsconferentie is gisteren dus uit een gegaan tot een lateren datum die nog niet is vastgesteld, doch waarschijnlijk No vember zal zijn. De zitting van den Economischen Raad. Steun aan den landbouw. De Economische Raad van den Volken bond is wederom bijeen gekomen. Zooals Theunis in zijn openingsrede constateerde, bestaat er geen reden tot groote tevreden heid, want ook op economisch gebied zijn de staten maar al te vaak doof voor de goede raadgevingen, die zij in 1927 van de door hem zelf aangewezen deskundigen hebben gekregen. Zoo bracht het afgeloo- pen jaar een vertraging in de toepassing- der resoluties, welke op de handelspolitiek betrekking hebben. Theunis sprak zelfs van de stagnatie en reactie, die op een aantal ontwijfelbare successen zijn gevolgd. De crisis in den landbouw in de ver schillende landen heeft den heer J. Oude geest aanleiding gegeven aan den Econo mischen Raad de stichting van een inter nationaal fonds onder auspiciën van den Volkenbond voor te stellen. Uit dit fonds zouden de landbouwstaten leeningen kun nen krijgen om den landbouw te verbete ren, m?t betere verkeersmiddelen toe te rusten, intensiever, arbeidsmethoden in te voeren, en in het algemeen de levens standaard der landbouwbevolking op een hooger peil te brengen. DUITSCHLAND Stahlhelmdag te Koningsbergen. Ernstige botsingen. Gisteren werd hier de Stahlhelmdag ge houden. Bij den terugmarsch, na de de monstratie op het Palestra-sportterrein, kwam het herhaaldelijk tot molestaties van de Stahlhelm-mannen en tot vechtpartijen, waaraan meest jonge strijdlustige personen deelnamen. In de Tragheimkirchstrasse werdén ver schillende Stahlhelm-mannen overvallen. Daarbij kreeg één man een steek met een scherp voorwerp en werd zwaar gewond, terwijl een landbouwer uit Jucho door verscheidene messteken lichter gewond werd. Een groote kloppartij ontstond in de Kesselstrasse. De politie had omvangrijke maatregelen getroffen en veegde de straat schoon, terwijl ze met den gummistok er op los ranselde. In totaal werden tien personen gear resteerd. Dreigt een spoorwegconflict in Duitschland? Het bestuur van de vereeniging van per soneel bij de rijksspoorwegen te Leipzig heeft in overeenstemming met de overige betrokken organisaties besloten tot sta king over te gaan. De uiteindelijke beslis sing, of inderdaad gestaakt zal worden, ligt thans in handen van de besturen der vakvereenigingen van spoorwegpersoneel, die heden te Berlijn bijeenkomen. Als mo tief wordt opgegeven, dat de loononder handelingen, die gevoerd zijn, geen bevre digend resultaat hebben opgeleverd. LITAUEN. MOORDAANSLAG OP DEN EERSTEN MINISTER. Woldemaras ongedeerd; een officier gedood Eenige onbekend gebleven personen hebben gisteravond omstreeks halfnegen getracht, den Litauechen premier, Wolde maras, te vermoorden. Toen Woldemaras met zijn ecnigenoote en zijn adjudant, den eerstc-luitenant Goe- dinas, het gebouw van de Staatsopera wil de binnentreden, werden plotseling zes schoten op hem gelost. Alle schoten troffen den adjudant, die dientengevolge op slag werd gedood. Woldemaras zelf bleef onge deerd. De daders slaagden er in onder be scherming der duisternis te ontkomen. In de vestibule van de Staatsopera wer den voorts twee granaten gevonden, die de samenzweerders klaarblijkelijk wilden laten ontploffen. In het gebouw zou door het Glazoenof-kwartet uit Leningrad, een gast- spel worden gegeven. Woldemaras betrad het gebouw niet, docli keerde onmiddellijk naar huis terug. Volgens niet bevestigde geruchten zou bij den aanslag ook mevrouw Woldemaras zijn gewond. De aanslag heeft hier ter stede groot op zien gebaard. De geheele politiemacht is op de been om de daders op te sporen. CHINA. WEER BURGEROORLOG IN CHINA? Een conflict tusschen Nanking en Kwangsi schijnt onvermijdelijk. O p ma r sch van t r o epen reeds begonnen' Algemeen gelooft men, dat een oorlog tegen Kwangsi onvermijdelijk is. De drie dagen uitstel, die men aan Hwang Sjau- hoeng, den jongen gouverneur van Kwangsi, heeft toegestaan, zijn Zondagavond verstre ken en hij heeft zijn ontslag door de Nan- king-regeering niet aanvaard en evenmin trouw aan de regeering gezworen. In te gendeel mobiliseert hij thans al zijn be schikbare troepen te Woetsjau en hij treft voorbereidingen voor een inval in Kwan- toeng via de Westrivier. Volgens een be richt uit Hongkong zijn de Kwangsi-troepen reeds langs deze rivier in opmarsch. De Kwantoeng-troepen, die zich bij Sjioehing geconcentreerd hebb n, trekken dit leger tegemoet, zoodat oen treffen niét kan uit blijven. De nationalistische troepen uit Hoenan rukken op naar Noord-Kwangsi; hun eerste oogmerk is de bezetting van Kweilin. Twee militaire vertegenwoordigers van Tsjang Kai-sjek zijn te Canton aangeko men, waarschijnlijk om er voor te zorgen, dat de Kwantoengtroepen niet verzwakt worden. De troepen van Tsjang Fat^kwei bevin den zich op het oogenblik ergens aan den Jangtse, hetgeen reden geeft tot ongerust heid. De stemming te Canton is zeer ze nuwachtig en te Hongkong zijn talrijke vluchtelingen aangekomen, hetgeen de moeilijkheden als gevolg van het tekort aan water nog heeft vergroot. Een mislukte aanslag op generaal Feng. Zeven soldaten gedood. Volgens bericht uit Peking is Zaterdag nabij Kaifong een aanslag op maarschalk Feng gepleegd. De daders lieten-den trein van den maarschalk in de lucht vliegen. Maarschalk Feng reisde evenwel niet met den trein. Vier wagons werden totaal ver woest. Zeven soldaten van zijn lijfwacht werden gedood. AMERIKA Een vijfdaagsche arbeidsweek. Voor de bouwvakarbeiders te New York. Te New York is gisteren een dreigende werkstaking van 150.000 arbeiders in de bouwvakken voorkomen doordat de pa troons-organisatie den eisch der arbeiders inwilligde van een vijfdaagsche arbeids week en 'een loonsverhooging van tien pCt. met ingang van 24 Augustus. DE TOL TE LEIMUIDEN. Het revolutionnair optreden en de verdwijning van den tol. Door den heer Van den Heuvel zijn aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat in het hart des lands, op den weg van West- Noord-Holland naar Alphen, bij Leimuiden zich een tol bevindt, welke, behalve een hinderlijk verkeersobstakel, ook is een zeer dure tol? 2. Is het den minister bekend^ dat een groot aantal automobielen 2 Mei j.l. ge poogd hebben, dezen tol te saboteeren? 3. Is de minister bereid, duidelijk tc doen uitkomen, dat dergelijke revolutionnaire pogingen vertragend moeten werken voor de verdwijning van dezen tol, omdat de Regeering zelfs den schijn van op zij te gaan voor in wezen revolutionnair verzet moet ontgaan? 4. Is de minister bereid, zij het met eeni ge vertraging na het gebeurde op 2 Mei j.l., to bevorderen, dat voornoemde tol zoo spoe dig mogelijk verdwijnt? Bloemen voor de Koningin. Per vliegtuig naar Zwitserland verzonden. Gisterochtend is per eerste vliegtuig van de K. L. M. naar Zwitserland een speciale bloemenzending voor de Konin gin verzonden. Deze attentie is aangebo den uit naam van de Vereeniging van Snijbloemenexporteurs te Aalsmeer, de Zwitscrsehe Luchtvaartmaatschappij Be- lair en de K. L. M. - Verhoogd salaris van hoogt, onderwijspersoneel. Op het. gedane telegrafische verzoek d.d. April j.l. aan den minister van Onderwijs om uitbetaling van verhoogd salaris van 1 April 1928 af heeft het hoofdbestuur van den Bond van Hooger Onderwijsperso neel van den minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, het. volgende ant- Avoord ontvangen: „Ik heb de eer U mede te deelen, dat tot. uitbetaling van ver hoogde salarissen bezwaarlijk kan worden overgegaan, zoolang de nieuwe bedragen niet voor het geheele. personeel eener uni versiteit vaststaan. Nog eenige overgangs regelingen worden door het nieuwe be sluit vereischt, waarvan de noodzakelijk heid dikwijls eerst tijdens het maken der berekeningen blijkt. Deze regelingen zijn in voorbereiding, doch bij het gemis daar van kan tot mijn leedwezen het vaststel len der nieuwe bedragen over de geheele lijn thans nog niet geschieden. Met dit vaststellen en met de uitbetaling zal ech ter geen dag langer dan noodig is worden gewacht". Gisterochtend is, naar 't „Volk" meldt, aan dc kalkzandsteenfabrieken Loeve- steiu te Vuuren, Grotius tc Spijk en Mer- wede te Gorinchem staking uitgebroken. Bij dit conflict zijn 200 arbeiders betrok ken. De stakingen slaan onder leiding van den modernen bond. Gisteren is te Delft overleden, 76 jaar oud, de heer L. den Hoed, een bekende groote aannemer, die ruim 10 jaar wethou der van Delft en ook eenige jaren lid van de provinciale staten van Zuid-Holland is geweest. DE REIS DER DORNIER WAL'S NAAR INDIE. De vliegbooten heden naar Karachi. Bij het Departement van Defensie is be richt ontvangen, dat de twee Dornier Wal- vliegbooten, die op weg zijn naar Indië, waarschijnlijk heden van Henjan naar Ka rachi zullen vertrekken. MILITAIR-VLIEGTUIG OMLAAG GESTORT. Vijf personen gedood. Een der draagvlakken brak af. In de nabijheid van Bourget vond giste renmiddag een vlieg-ongeluk plaats, waar bij 5 menschenlevens te betreuren zijn. Een met twee vliegers en drie bommen werpers bemand bombardements-vliegtuig was van het oefenterrein der artillerie op gestegen om een oefenvluoht te maken. Verschillende bommen waren reeds ge worpen, toen plotseling een der draagvlak ken van het vliegtuig losraakte en het toestel met reusachtige snelheid omlaag stortte, waar heb op den grond totaal ver pletterd werd. Op hbt oogenblik dat liet ongeluk gebeurde, viel een valscherm uit het toestel naar beneden, maar droeg geen mensch. Men vermoedt, dat een der inzit tenden nog vergeefs getracht heeft, het te gebruiken. Aangezien zich nog twee bommen in het vliegtuig bevonden, moest men de lijken der slachtoffers voorloopig nog onder de resten van het vernielde toe stel laten liggen. De „Graf Zeppelin" weer naar Amerika. De bevelhebber der Amerikaansche vloot te Philadelphia, admiraal Latüner, heeft medegedeeld, dat op het departe ment van Marine bevestiging is ontvan gen van het bericht, dat het Duitsche luchtschip „Graf Zeppelin" op 15' Mei a.s. des morgens te 7 uur van Friedrichshafen zal starten tot het maken van een tweede Oceaan-vlucht naar Amerikaa ALKEMADE. Vleeschkeuring. In den loop der maand April zijn ter secretarie aangegeven de vol gende slachtingen: Bedrijfsslachtingcn18 koeien, 19 varkens en 2 kalveren. Huis- slachtingen 4 varkens, noodslachtingen 3 koeien, 67 kalveren, 7 varkens, 1 big. 6 VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Voorbereidende Ontwapeningsconfe rentie voor onbepaalden tijd verdaagd. Een aanslag op Litauen's premier Wolde maras. Vliegongeluk te Parijs; vijf dooden. BINNENLAND. Kerkelijke Feesten te Alkmaar. (Kerkn., 2de blad). Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn., 2de blad). Overleden is de zeereerw. heer em.-pas- toor J. Th. Boonekamp. (Kerkn.. 2de blad). De door de leden der Kiesvereenigingen gekozen candidaten der R. K. Staatspartij. (lsté blad). LEIDEN. Een discussie over het Stadhuisvraag stuk in den gemeenteraad. (2de blad). schapen, 3^ lammeren, 1 geit. Ingevoerd werd 476 K.G. vleesch. Het ontvangen keur loon bedraagt ƒ300.75. Politie. Door de politie in deze go meente zijn in de afgeloopen maand 21 processen-verbaal opgemaakt. HILLEGOM. Nieuwe zaak. Do Hoofdstraat is we der met een le klasse zaak verrijkt. De firma J C. Christoffersen en Co. héropende haar nieuw winkelhuis, met kantoor en werkplaatsen. Dit pand is gelegen schuin over het vroegere. Het gebouw is hoogst, modern, centraal verwarmd, ruime maga zijnen enz. De groote irtortecring elcctrische ornamenten en apparaten doet iets bizon der moois aanschouwen, terwijl een zee van licht, winkel en gebouw vervroolijkb. Ook do buiten-lichtreclame is goed verzorgd. Een schat van bloemtsukkcn werd don heer Christoffersen, dit als vakman een perima naam heeft, aangeboden en behalve kij kers trok de zaak op dezen openingsavond ook vele koopèrs. Het geheel is weer een verfraaiing der toch reeds zoo mooie win kelstraat. DE KWAKEL. Uitslag stemming. Uitslag van de stemming in' de R. K. Kiesvereeniging te Uithoorn II (Kwakel) op Zondag jl. Kwaliteitszetel, Handel, N ij verheid én Verkeer. Uitge bracht totaal 310 stemmen; van onwaarde 10 stemmen. A1 s 1 i d J. F. M. Kamphuis 37, Dr. L. G. Kortenhorst 118 stemmen. Als plaatsvervanger: J. F. M. Kamphuis 118, en Dr. L. G. Kortenhorst 37 stemmen. Kwaliteitszetel, Vrouwen- b e 1 a n g e n. Uitgebracht totaal 30S stem men; van onwaardt 12 stemmen. Als lid W. A. Brouns-van Besouw IS, J. A. J. M. Meijer 129 en C. M. Post 7 stem men. Als plaatsvervanger: W. A. Brouns-v. Besouw 17, A. Hutten 100, J. A. J. M. Meijer 5 en O. M. Post 32 stemmen. Kwaliteitszetel. V r ij op laats Uitgebracht totaal 340 stemmen; van on waarde 22 stemmen. Als lid Ch. L. v. d. Bilt 159, G. Bul ten 3, Mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hu- bar 6, G. W. Kampschoer 1 en Dr. H. W. E. Moller 1 stem. Als plaatsvervanger: Ch. L. v. d. Bilt 4, F. Brussel 7, Dr. E. A. M. Droog 5, Jac. Az. Groen 5, Mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar 2, Mr. A. J. M. Leesberg 126, Dr. H. W. E. Moller 1, J. A. Straman 3, en Jac. Vos Azn. 17 stemmen. NOORDWIJK. Wit-Gele Kruis. Onder flinke belang stelling hield het Wit-Gele Kruis Maan dagavond in het Juvenaat haar jaarverga dering, onder presidium van den heer W. de Ruiter, die in zijn openingswoord allen, en in het bijzonder den geestelijk advi seur kap. O. J. Hesp, pater Romeijn en den spreker van dezen avond Pater H. de Greeve S.J., van harte wclkoin heette. Dc uitgebreide notulen werden hierna onder dank aangenomen. Uit het lijvig jaarverslag van den secretaris bleek, dat ?t ledental met 80 gestegen was en tot 529 klom; deze mooie vooruitgang is groo- tendeels te danken aan de ijverige propa gandisten. Het bestuur werd uitgebreid met 2 adviseerendc leden, aangewezen door de vereeniging „St. Lidwina" en „Hulp in dc huishouding", waarvoor res pectievelijk werden aangewezen mevr. Al kemadev. d. Weijdcn en mej. Alio de

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1