Babies teers huiid BUITENL. BERICHTEN D ood el ijk ongeval met een Carbidinstallatie. Te Zwartsluis had een ongeluk met doo- delijken afloop plaats, meldt de „Zw. Ort.". Dc heer K. Appelo, scheepsbouwer, was met zijn broeder A. Appelo, bezig met een carbidinstallatie, verbonden met een zuurstofapparaat. Dooi- onbekende oorzaak weigerde de installatie behoorlijk te fun- geeren. De heer K. Appelo verrichtte daarop eenige handelingen aan de instal latie, waarbij hij met het hoofd boven het toestel stond. Plotseling had een ont ploffing plaats. Het deksel van het toe stel vloog met groote kracht omhoog en raakte den heer Appelo midden in het gelaat. De getroffene werd zoo zwaar ge wond, dat de onmiddellijk ontboden ge neesheer, dr. Dwarshuis, slechts den dood kon constateeren. Zijn broeder A. Appelo kreeg eenige verwondingen, welke niet van ernstigen aard schijnen. De heer Appelo laat een echtgenoote en een vr;j groot gezin na. Doodelijk ongeval. De 25-jarige J. Rietdijk, uit de Bever straat te Rotterdam, liep Zaterdagnacht met een vriend op den Kreekweg te stoeien Hij is daarbij gevallen en zoo ongelukkig terechtgekomen, dat hij bewusteloos en met een groote bloedende hoofdwond bleef liggen. De man is per ziekenauto van den G. G. D. naar het ziekenhuis op den Cool- sïngel gebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Er is geen sprake van misdrijf. Dc bananenschil. Mej. B. te Groningen, die de vorige week werd gewond ten gevolge van een val over een bananenschil op de Groote Markt te Groningen, is in het Academisch Zieken huis aan de gevolgen van de bekomen in wendige verwondingen overleden. Gestrand. Zaterdag is tengevoteo van het storm achtige weer nabij Kuinre gestrand de stoomboot Zutphen, kapitein Weisenbach, welk schip geladen was met stukgoederen en zich op reis bevond van Zutphen naar Sneek. Vissc^ers uit Lemmer zijn bezig de boot te lichten. Zware brand te Rotterdam. Vijftien huizen in brand. Men- schenlevens in gevaar geweest. Omstreeks 10 minuten over half elf Za terdagavond zag een voorbijganger dat in eon van de panden van het complex der Firma Piet van Reeuwijk aan de Kipstraat te Rotterdam brand uitgebroken was. In de geëtaleerde meubelen vond het vuur een gemakkelijke prooi en in een zeer korte spanne tijds was de gehcele benedenruim te een laaiende vuurzee. Van één van de trappen kwam de heer van Reeuwijk met een kind op den arm naar buiten rennen. De hoer Philipsen, cle voorbijganger die den brand het eerst had gezien, deed pogingen een ander kind te redden, hetgeen echter aan een ander persoon gelukte. Inmiddels was er groot alarm gemaakt en veel mate riaal der brandweer ter plaatse gekomen. De vlammen hadden echter al spoedig de zoldering doorgebrand en weldra stond liet woonhuis in vlammen. Een vrouw kon men niet meer met behulp van een lad der redden en men spoot haar kloeren nat, om to voorkomen, dat deze vlam zouden vatten. Met heel veel moeite kon men de vrouw, na het vuur even teruggedrongen te hebben, in veiligheid brengen via een ladder, maar even later stond het woon huis in vuur en sloegen de vlammen hoog boven het dak uit. De brand breidde zich naar links, naar rechts en naar achteren uit. Met dof ge raas stortten verdiepiugen en daken in en met angstwekkend gerommel a-iel, wat door het vuur niet geheel verteerd was, naar be neden. Kwart over elf ongeveer stortte met luid gekraak plotseling een groot gedeelte van den voorgevel van een der panden in. Het was een wonder, dat geen der brandweerlie den werd geraakt. Door het gevaar van meer instortingen moest de brandweer re- tixeeren. Belendende perceelen werden aan getast; achter elkander en aan de Kip straat stonden op een oogenblik 7 per ceelen naast elkaar in brand. Aan de zijde van de Breestraat achter liet magazijn van de firma van Reeuwijk, maakte men in allerijl een begin met de ontruiming van de woningen, toen duidelijk werd, dat de brand ook daar kon doordrin gen. Een aantal personen raakten bewuste loos door de verstikkende rook en men moest het in veiligheid brengen van have en goed staken. Twintig minuten later stonden ook de eerste panden aan de Breestraat in lichter laaie. In een van de pakhuizen lagen va ten met spiritus en blikken met benzine. De wegvloeiende spiritus deed het vuur nog sneller om zich heen grijpen. Kwart over elf stonden 15 panden tus- schen Kipstraat en Breestraat in brand. De hoekpanden heeft de brandweer ten koste van veel waterschade weten te behouden. Aan- den kant van de Breestraat werd met 15 stralen gewerkt. In totaal was men met 40 stralen bezig. De G nieuwe autpspuiten waren ook aan het werk gezet; enkele drijvende stoomers voedden slangen van uit de Nieuwe Haven. Het tramveikeer was op lijn 5, lijn 1 en 7 gedesorganiseerd. Verder werkten nog vele handbrandspuiten'en een straal van de machinale ladder. Er was natuurlijk een geweldige belang stelling en de politie had de handen vol. Aanwezig waren burgemeester Droogleever Fortuyn, de wethouders de Jong, de Groot en de Zeeuw en verschillende raadsleden. Verder de hoofdcommissaris van politie de heer A. H. Sirks, de directeur van Gemeen tewerken, de Havenmeester, die verschil lende havenbootjes naar dc Nieuwe Haven had gedirigeerd. Bij de afzetting van het terrein is druk gebruik gemaakt van bere den politie. INGEZONDEN MEDEDEELING. DEN HAAG Alléén Hofweg 6 ROTTERDAM Hoogstraat h. Spui Betreffende de schade, door het vuur veroorzaakt in de Kipstraat, vernemen wij, nog, dat deze waarschijnlijk meer bedraagt dan de verzekeringssom en geschat wordt op ongeveer S00.000. Brand aan het Spuiwater te Rotterdam. Zaterdagmiddag heeft dc Rotterdam- sche vrijwillige brandweer een vrij ernstigen brand te blussehen gekregen. Aan het Spui water Westzijde werd om half 3 brand ont dekt in een pand, waarin het kantoor, het magazijn en het pakhuis gevestigd zijn van de firma Jacobson en Verhaegen, handel in drogist- en verplegingsbenoodigdheden. Bij onderzoek bleek een juffrouw, dié in het magazijn was, dat in de benedenverdieping van het pakhuis brand was uitgebroken en dat het vuur al een vrij grooten omvang had aangenomen. Zij alarmeerde, dadelijk de andere leden van het personeel en de brand weer werd gewaarschuwd. Dc braudweer was zeer spoedig ter plaatse. In de alge- meene verwarring wist men niet met zeker heid te zeggen, of allen het pand hadden verlaten en weldra, klonk het alarm, dat er zich nog menschen in het. pakhuis be vonden. Een uitgebreid onderzoek wees evenwel uit dat allen in veiligheid waren. Inmiddels was het blusschingswerk met kracht ter hand genomen. Het vuur, dat de hooger gelegen étage's had bereikt, dreigde ook naar de belendende perceelen over te slaan, maar de brandweer slaagde erin, den voortgang van het vuur te stui ten. Er is veel brand- en waterschade ver oorzaakt, welke door verzekering wordt ge dekt. De oorzaak is niet bekend. Fabrieksbrand te Veendam. Zaterdagavond omstreeks half G had in de dextrinefabriek van de firma O. J. Meyer tc Veendam een hevige explosie plaats in het magazijn van de droogapparaten. De omgeving werd geheel uit elkaar geslagen en 3 arbeiders werden een meter of 50 ver neergeworpen en hadden enkele brandwon den in het gezicht en op de handen. Spoedig bleek de heele inrichting in volle vlam te staan. De brandweer verscheen met 2 autospuiten op het terrein en weldra, werd met 7 stralen een enorme massa water in het brandende gedeelte der fabriek gewor pen. Er had zich echter in de omgeving van de fabriek een vreeselijke gas- en rooklucht gevormd, een soort zwaveldamp, waar nie mand doorheen kon komen, en de brand weer dus groote last had. Men moest het water dus maar op goed, geluk in het gebouw werpen. Na een uur spuiten bleek men het vuur ongeveer meester te zijn. Een groote hoeveelheid aardappelmeel en dextri ne is door het bluschwater bedorven. De heele overige fabriek is intact gebleven. Verzekering dekt de schade. Een woning afgebrand. Te Uden ontstond brand in het complex huurwoningen „Het Fabriek" van den lieer v. Doornmalen. Alle woningen werden ont ruimd, doch men wist het vuur tot de wo ning van den werkman M. v. d. Anker te beperken. BRUTALE ROOFOVERVAL TE AMSTERDAM. Vijf gemaskerde mannen met revolvers gewapend. Een buit van 1000. De grossier in chocolade- en suikerwer ken, de heer Jac. de Wit, wonend aan de Bloemgracht te Amsterdam( bevond zich Zaterdagavond omstreeks halfacht op zijn kantoor, gevestigd in hot benedenhuis van perceel 122. PI ij was daar in gezelschap van een vriend, die naast hem aan de les senaar zat. Op deze lessenaar stond een kistje met wisselgeld, waarin zich ongeveer tachtig gulden aan klein geld bevond. Plotseling ging de deur, die niet gesloten was geweest, open en trad een vijftal ge maskerde mannen binnen. Twee hunner hadden revolvers in de hand. Eén der man nen riep: „Handen op!" De heer Jac. de Wit die blijkbaar even als zijn vriend van den ernst van het. geval doordrongen was, sprong op en hield de handen omhoog. Een der mannen beval het tweetal met het ge zicht naar den muur te gaan staan." Ook hieraan werd voldaan. Het geldkistje met het wisselgeld werd medegenomen. Nog steeds met de revolver dreigende, gingen eenige der bandieten naar den heer De Wit toe en maakten zich meester van diens portefeuille. Deze hield ongeveer zeven a achthonderd gulden in. Ook roofden zij het gouden horloge met ketting. Het slot was, dat de beide slachtoffers gekneveld werden. De daders bonden met een touw de handen van den heer De Wit en zijn vriend op den rug en zeiden, dat zij nog een kwartier met het gezicht- naar dén muur moesten blijven staan, zonder een kik te geven. Vervolgens verdween het vijftal even ge heimzinnig als het gekomen was. Na eenige minuten toen bleek, dat de vriendelijke bezoekers verdwenen waren, begonnen de slachtoffers te roepen en op dit alarm kwamen dc bovenburen aan snellen. Deze vonden dc aangevallenen nog met de handen op den rug. De heer Dc Wit belde daarna de politie van het bureau Wcstermarkt op en spoedig v as de waarnemend commissaris van het bureau Westermarkt, de heer H. Pijper en de inspecteur C. J. de Vries Humel met eenige rechercheurs aanwozig. Er werden geen sporen van de daders aangetroffen. Uit het ingestelde onderzoek bleek nog, dat niemand der omwonenden iets ver dachts op deze. stille gracht had bespeurd. De heer De Wit verklaarde, dat hij geen der daders heeft herkend. De maskers wa ren van zwarte stof vervaardigd. Niet onmogelijk is, dat nog meer perso nen bij dezen roofoverval betrokken zijn. Aangenomen mag worden, dat er nog een uitkijk voor de deur heeft gestaan. Dc moord op den heer Lans. De procuratiehouder verdacht van moord en verduistering. De afschuwelijke moord op dij heer P. C. Lans, directeur van de N.V. A. dc Haas Jr.'s Handelmij. te Rotterdam, die op d6n avond van Donderdag 29 November j.l. op het kan toor aan den Oostzeedijk gebeurd, zal thans misschien tot meer klaarheid worden ge bracht. De procuratiehouder van O., die eenige dagen na den moord gearresteerd, aanvan kelijk weer op vrije voeten werd gesteld, doch eenige dagen later weer werd gear resteerd en sindsdien in het Hius van Be waring werd opgesloten, zal n.l. binnen af- zienbaren tijd terecht staan, verdacht van den moord, subsidiair doodslag, alsmede van ernstige verduisteringen ten nadeele der N.V. gepleegd. Deze uiterst sensationeelc en lugubere zaak heeft weken lang groote belangstel ling gehad. In de eerste plaats om de wijze waarop het slachtoffer vermoord was ernstige verwondingen en door hem ten slotte den hals af te snijden, in de tweede plaats omdat er omtrent den dader geen of haast geen aanwijzingen waren. De po litie arresteerde in den beginne verschil lende personen uit de misdadigerswereld, in de veronderstelling, dat men hier met een roofmoord te doen zou hebben, doch moest allen weer spoedig vrij laten. Pas op 4 December werd de procuratie houder, de begrafenis had toen reeds plaats gehad gearresteerd en op St. Ni- colaasavond weer vrij gelaten. Toen wist men, dat hier van roofmoord geen sprake kon zijn, daar er nagenoeg geen geld vermist werd en ook de porte feuille van den vermoorde niet was gesto len. Van O. werd voor de tweede keer gear resteerd, toen gebleken was, dat de sleu tel van het achterhek van de binnenplaats bij het pand, waardoor de moordenaar moet zijn ontkomen, op zijn instigatie in den Haag in het water was geworpen, terwijl hij steeds ontkend had, een sleutel van dit hek te bézitten. Hij werd toen tevens ver dacht van ernstige verduisteringen welke door een accountantsonderzoek aan het licht waren gekomen. Algemeen werd de procuratiehouder ah medeplichtig of schuldig aan den afschu welijken daad aangezien, doch, hoewel hij de verduisteringen moest erkennen, bleef hij betreffende den moord hardnekkig alle schuld ontkennen. Terwijl de verdachte nu al meer dan vijf maanden is ingesloten, is thans dc instruc tie tegen hem pas gesloten. Naar wij vernemen zijn er inzake den moord verschillende aanwijzingen tegen hem, zoodat hij niet alleen wegens verduis teringen doch ook wegens moord, subsidiair doodslag terecht zal staan. In hoeverre deze aanwijzingen zijn schuld kunnen bewijzen, is niet bekend, daar, na dat de verdachte in het Huis van Bewaring kwam, geen mededeelingen omtrent- het on derzoek meer aan de pers zijn verstrekt. Hoewel nog geen datum voor de behan deling dezer zaak is vastgesteld, verwacht men toch dat deze nog voor de vacantie, dus voor Juli zal dienen. De procuratiehouder, die in den beginne zeer kalm was, moet onder de preventieve hechtenis vrij veel geleden hebben. Zijn vriend vermoord? In het in de nabijheid van Korki-ade gelegen mijndorp Alsdorf is in een water poel, langs den Herzogenratherweg, het lijk gevonden van den dertig-jarigen mijn- v erker F. iScharz, die zeer goed-bekend staat. Aan zelfmoord wordt niet gedacht. De moordcommissie uit Aken heeft een uigebreid onderzoek ingesteld en vond daarin aanleiding om Donderdag te ar- resleeren een mijnwerker, een vriend van Scharz; beiden hadden Dinsdagavond de kermis te Strass, vlak bij Kcrkrade ge legen, bezocht. De gearresteerde beweert, dat S. langen tijd vóór hem was vertrok ken. Toen hij zelf in het holle van den nacht huiswaarts keerde, en den water poel passeerde, hoorde hij zuchten en kreunen, doch schonk hieraan geen ver dere aandacht. Den volgenden ochtend, toen hij wedei-om langs den poel kwam, op weg naar zijn werk, zag hij het lijk liggen. Hij verwittigde evenwel niet dc politie en vertelde uiexnand iets van zijn vreeselijke ontdekking. Dubbele inbraak te Vinkcveeri. Te Vinkeveen is ingebroken in de wo ningen van deix burgemeester, den hoer Wouters, en van dr. De Jongli. Bij laatst genoemde was alles overhoop gehaald. Ontvreemd is eenig tafelzilver en enkele voor den dokter waax-devolle papieren; ook de spaarpot der kinderen is leegge haald, terwijl er verder geen geld vermist wordt. Ook bij den burgemeester werd tafelzilver gestolen, doch geen geld gevon den. Van dc(n) dader(s) ontbx'eekt elk spoor. De diefstal ten nadeele van mevr. Jurgens. Uit Londen verneemt de „Tel.": Scotland Yard zet zijn onderzoek naar de ontvreemde juweelen van mevrouw A. Jurgens in verschillende richtingen voort. Men heeft echter nog geen spoor gevon den, dat tot bepaalde aanwijzingen zou kunnen leiden. INGEZONDEN MEDEDEELING. Thans is vastgesteld, dat de waarde van de ontvreemde sieraden ruim 800 pond sterling of ongeveer f 100.000 bedraagt. De Londcnsche assurantie-maatschappij Tyler en Comp. heeft een belooning uitge loofd van 700 pond sterling voor dengene, die inlichtingen geeft leidende tol de veroordeeliug van den dief of de dieven. Scotland Yard is er thans van overtuigd, dat de diefstal gepleegd is door iemand die nxet. het hotelpersoneel goed bekend is en de gangen van den lieer en me vrouw Jurgens heeft bestudeerd. De mo gelijkheid, dat de dief langs de brand trap naar boven is gekomen, wordt thans geheel uitgeschakeld. De politie houdt na tuurlijk toezicht op de verschillende juwe lierszaken en banken van leening, ten einde te trachten de juweelen op te spo ren, doch tot dusver heeft zij daarbij nog geen succes gehad. Hevige vechtpartij. Terwijl de nachtploeg van de zinkfa- briek te Budel aan den ai-beid was, kre gen de arbeiders H. M. uit Weert en V. uit Nederweert omstreeks lialféén een woordenwisseling. Spoedig ontwikkelde de woordenwisseling zich in een vechtjTartij, waarbij M. een mes trok, waannccle hij V. verschillende steken in den rug toe bracht. Dc getroffene zeeg hevig bloe dend neer. Ni a voorloopig verbonden te zijn, werd hij per auto naar zijn woning te Nederweert overgebracht en daar on der behandeling van dr. Van der Wouw- gesteld. Zijn toestand is zóó ernstig, dat men voor zijn leven vreest. De verdachte, die sinds een jaar getrouwd is, werd nog denzelfden nacht door de mai-echaussee vana Budel op dc ziukfabriek gearres teerd. Hij werd ter confrontatie naar Nederweert overgebracht en vervolgens in verzekerde bewaring gesteld. „Tel." De steenfabrieken en de jongste vorst. De vorst der laatste dagen heeft enor me schade berokkend aan de steenfabrie ken. Vrijwel alle nieuw-gevormde steenen zijn bevroren. Vele fabrikanten moeten nu reeds hunne ovenproductie verminde ren en het is te voorzien, dat enkele ovens stil zullen komen te liggen wegens gebrek aan gevormde steen. Een kostersgeslacht. De heer Vermeulen te Venray zal op 1 Mei den dag herdenken waarop hij 25 jaar geleden het kostei-schap van zijn vader overnam. Het is nu pl.m. 300 jaar geleden dat het lcosterschap der parochie kerk té Venray in de familie Vermeulen kwam. Het is steeds van -vader op zoon overgegaan. Een 100-jarige. Op Woensdag 22 Mei a.s. hoopt mej. de wed. Jacobs, wonende aan den Veer- kensweg te Oud-Gastel haar lOOstcn Ver jaardag te vieren. INGEZONDEN MEDEDEELING. Wrijft de gésmotj zichtig in niet Pui' :!roog, door bij li telkens te bepoeder Purol doos 30 en ct. 1361 ontstoken deelen voor houdt het huidje steeds rwisselen van den luier, met Purolstrooipoeder. |Tube 80 ct. Purolpocder bus 60 ct. ONGELUKKEN. ERNSTIG ONGELUK BIJ AUTO-WEDSTRIJD. Bij een automobie'lwed strijd op den weg StendhalDahlem heeft Zondag een ern stig ongeluk plaats gehad. De ï'enncr Von Wgnzel slipte 200 meter vooi-bij het eind punt. Zijn auto. een Mercedes, reed met een snelheid van 180 K.M. tegen een boom en sloeg toen over den kop. Von Wenzel werd zwaar gewond onder de auto gevon den. Zijn mecanicien werd uit den wagen geslingerd en was op slag dood. Een wiel- rijder, die het ongeluk veroorzaakte, liep een beenbreuk op. Een toeschouwer, die nog niet geïdentificeerd kon worden, werd eveneens gedood, terwijl een zesjarig kind ernstige brandwonden kreeg. Trein en autobus in botsing te Buenos Aires. Bij den overweg in de Artigas-straafc te Buenos Aires, in de nabijheid van het Flores-station, is een electrische trein in botsing gekomen met een autobus, waarin zich meer dan twintig passagiers bevon den. De autobus werd volkomen vernield. Zes personen werden gedood en 17 ge wond. De president der republiek begaf zich naar heb tooneei van de ramp en be zocht vervolgens de gevonden in het zie kenhuis. Autorenner bij botsing zwaar gewonid. Bij het begin van een oefentocht voor de gi-oote Tsjecho-Slawaaksche autorennen kwam. op den straatweg Kocnigsthal Jilowsjt, een auto uit Praag in botsing met het motorrijwiel van den bekenden auto-renner Johann Winklei\ die rechts van den weg reed (in Tsjecho-Slowakije wordt links gehouden). Het motorrijwiel werd in een greppel geslingerd en de mo torrijder bleef bewusteloos liggen. Winkler werd naar een ziekenhuis te Praag over gebracht, waar werd geconstateerd, dat nij de ruggegraat gebrokeix had en vele won den aan gelaat, armen en aan den reohter- v et had opgeloopen. Engelsch schip stuurloos op den Oceaan Hot Engelsche stoomschip „Iiichdairnie groot 6596 ton, dat op 22 Maart, uit Pij mouth naar Pensacola is vertrokken, is April j.l. door eexx zwaren storm naar <j Jing kust van Nw. Scotland gedreven en lie tas i daarbij groote schade op. Gisteren hee klass het schip draadloos geseind, dat het roe gedei onklaar is geworden en dat men hulpeloo doch ronddrijft zonder steenkool aan boord. 0o eigen de noodige levensmiddelen voor de uit J rloec koppen bestaande bemanning zijn nie ren meer voorradig. De „Inchdaimie" bevind »root zicfti op het oogeniblik op ongeveer 800 K Unieer ten oosten van de Bermuda-eilanden en d roor commandant van de Amerikaansohe kust wacht heeft opdracht gegeven het schï hulp te verleenen. BEROEMDE NORBERTIJNER ABDI EEN PROOI DER VLAMMEN. EEN MACHTELOOZE STRIJD TEGBE HET VUUR. ing - je kei Dc rijke kunstschatten slechts voor een deel gered. Spar. c. F. U, d. [ilve ,jax Item I. V, Men seint uit Tongerlo op Zondagavoii in d' aan de „Maandagmorgen": Hedenmiddag 3 uur brak brand uit den rechtervleugel van de aloude Norij«: tijner abdij alhier. De abdij behoox-t tot de oudste van Bij gië. Zij was bekend, door de vele kum schatten, die zij herbergde. Toeix het uitbrekexx van dexx brand l kend werd, kwam dan ook van alle kant hulp opdagen, om het vuur te blusschl Men stond echter tegen het vuur, dat zt snel om zich heen greep, xnachteloos. 1 wa-s het geval, zelfs toen de brandwer van ver uit den omtrek, uit Mechelen zelfs uit Antwerpen, ter assistentie schenen. Hun gezamenlijke pogingen mochten het vuur in de abdij niet mach! te woi'den. De vlammen sloegen spoedig belendende gebouwen. De abdij besta namelijk uit een hoofdgebouw en verscli i lende vleugels en bijgebouwen, die van 1 f terexi tijd zijn. Het geheele complex slaat een oppervlakte van ongeveer 200 150 meter. Ondanks de kraohiige pogingen, h vuur meester te worden, mocht men hit in niet slagen. NE. A.I R.C.I Yo. Zeebi mntl deinc ient. In opnie S. in Bij het afzenden van dit bericht, woedd Schev het vuur xxog steeds voort. Nagenoeg Ik L. F. geheele complex was toen reeds een prot gehot der vlammen geworden. Alphi De abdij was uit het jaar 1600. Het ouc T. H. ste gedeelte was echter van 1400. flillin De abdij was, zooals gezegd, beroem H. om haar kunstschatten. Tot de kostbaarst behoorde een zaal gobelins uit het jas 1600. Door uitsnijden heeft men deze kun nen redden. In de kerk bevond zich een zeldzanufu kopie van Leonardo da Vinci's Laatsti Avondmaal. Men slaagde erin, met vet moeite, ook deze kopie te redden. He stuk werd echter zwaar beschadigd. Een groot deel van de rijke bibliotlieei heeft men nog aan het verterend vuur we 2* ten te onttrekken door de boeken uit dl vensters te werpen. Natuurlijk hebbel vele zeldzame en kostbare exemplare: veel geleden. Verschillende fresco's van den Norbei tijner pater Esser zijn verbrand, alsoo diens heele atelier. De vermaarde schi! der-monnik juist voornemens ee ;on([a groote tentoonstelling van zijn weiken Nederland te organiseeren. Dank zij de allerweg geboden krachtig la D. H. 0. d. Jnita hulp wist men het uitgebreid archief de Kjrme abdij uit de vuui-zee te redden. De archi j, varia deelde ons echter mede, dab hee het kaart- en catalogiseerwerfc, arbeid twintig jaren, een prooi der vlammtt ,vas geworden. Den pater kwamen de tra nen in do oogen, toen hij ons van de ve richting van zijn levenswerk verhaalde. De brand trok een groote schare toc|V. d. schouwers van wijd uit den omtrek. Ond« ^uick hen was ook de burgemeester van Ant )Verr werpen, de heer Van Cauwelaert. B. M, I. DRIE MISSIONARISSEN VERMOORol4- S. (Vios) Dc procurator der Amerikaansdhe nw sic der Passionniston deelt mede, da' Woensdag j.l. nabij Tsjeni in het weStet an Hoenan drie Amerikaansche kat'ho lieke priesters zijn vermoord. In het westen van Hoenan. Noorsche zendelinge vermist. Haar schip door zeeroovers o Chineesc ervallen. Dc Noorsche Doopsgezinde zendelii Miss Monsen, die op reis was vann Tsjefa L'oncc via Lungkau naar Hwanghsien in N. Sjat toeng wordt sedert een week van het Ch; Rijsw zich aa V. neesche stoomschip booi-d bevond en dat ten Noord-Westfi helfia van Laungkau door zeeroovers is overvil len, vermist. De pogingen te weten te komen waf zij zich bevindt, zijn tot nu toe vruchtfllöOf gebleven. In leide ).F.C Go ixcel De Ier t Inti lat b al weer self en vf «erloc R. V. Geweerschot op een vroegeren consul. De consul gedood; zijn v gewond. Uit Oedenburg (Burgentend) wordt meld: Door een onbekende is een gewe« schol gelost op den vroegeren consul-P neraal E. Schreiner die in zijn auto een uitstapje terugkeerde, Het schot tfl den consul aan den pols en bracht vrouw een ernstige verwonding toe. wist den wagen nog tot stilstand te bre» gen, maar gaf spoedig daarop den gee Hoewel de toestand van zijn vrouw ernl is, meenen de doktoren haar to kunn' behouden. Iix wijk echap .weer lil plaat: en A eerst- O.S.' V.v. 1-0 zeker blijkt A D. V. I. Alphi V

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6