Oste Jaargang VRIJDAG 26 APRIL 1929 No. 6164 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau*: PAPENGRACHT 32 LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND pril sterdi te 4i !4 Ap; 54 Apr \n<t we ril vj Se £eicbdo& Gou/wmt loril \PP||»o: :br. E ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling oor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal ij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal ranco per post f 2.95 per kwartaal et Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- jgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij iruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 E, lit nummer bestaat uit vier bladen De lectuur in het gezin. Apr ntw. Op een te Middelburg gehouden Zeeuw- 2 Apj ïh0 Ouderlingen-Conferentie der Geref. erk hield de heer J. O. Jansen, uit ~^ea erncuzen, een referaat over „de lectuur het gezin". Spr. kwam tot de volgende conclusies: 1. De geweldige onwikkeling van het moderne cultuurleven en de anti- Goddelijke krachten van dezen tijd, zooals die op vaak aesthetische wijze tot openbaring komen in de lectuur onzer dagen, leveren een voordurend gevaar op voor de Kerk des Heeren. 2e. Dit gevaar schuilt niet enkel in wat men gewoonlijk noemt „neu trale" lectuur, maar ook in veel, dat gedekt wordt door een „Christelijke" vlag. 3e. Het lectuur-vraagstuk blijve en worde steeds meer onderwerp van be studeering en voorwerp van aanhou dende zorg voor recensenten, ouders en Kerkeraden. 4e. In den strijd tegen het genoem de gevaar moeten de Kerkeraden meer defensief dan offsenief optreden- Ap te 4 ïpril JN. ril ril i.pi-n s ni ril an T 't Is niet de bedoeling, deze conclusies ir nader te beschouwen of te becriti- jeeren. Wij vestigen er alleen de aandacht dat ook in geloovige Protestantsche ringen het lectuur-vraagstuk ernstige ezorgdheid wekt. Dat van Katholieke zijde bij herhaling Bwaarschuwd wordt voor de gevolgen van ja tav erkeerde lectuur, weet een iéder. Maar mocht iedere Katholiek die aarschuwingen daadwerkelijk waardeeren n er naar handelen! Er zijn nog menschen, die al te véél ermetel vertrouwen op de zelfstandige racht van hun redeneer-vermogen, op de iepte van hun ontwikkeling en de paraat- 3id van hun kennis. Zij dwalen in bewusten of onbewusten jogmoed. „De mensch heeft het vermogen om te p^] edeneeren gekregen; maar dat beteekent ui ti liet, dat al zijn opvattingen eerst door de Dgica gecensureerd worden. Zelfs iemand, 18 lie veel nadenkt, neemt een groot deel r*t Pan zijn inzichten zonder critiek over ldei ran zijn omgeving, van de geestes-atmos- eer, waarin hij leeft. En, als die geeste- ijke amosfeer nu eens -grootendeels be- itaat uit onjuiste of minder juiste idee's, hem voortdurend mondeling of schrif- vo «lijk bereiken? Dan zal nog in gunstige in zijn hoofd een vreemde men geling ontstaan van gezonde en ongezonde rï jpvattingen, die den vollen opbloei van Katholiek denken en leven benadee- k, oien". (L. Kauling, Het Kerkelijk Boeken- jotei verbod). ien j Deze kernachtig-ware woorden, die een ijn. uitdrukking zijn van een zielkundig-juiste k'° ervaring, mogen allen overwegen maar a af ralli POoral de ouders. Vooral moet er voor worden gewaakt, dat er geen verkeerde lectuur binnen komt in het gezin. Omdat verkeerde lectuur op allen, maar vooral op de jeugd kan uitoefenen een i ;«t heüloozen invloed, waarvan de gevolgen als onherstelbaar zijn! V De Ned. Protestantenbond. De afd. 's Gravenhage van den Ned. Pro testantenbond heeft gisteravond een bij eenkomst gehouden naar aanleiding van het vierde eeuwfeest van den naam „Protes tanten". Er werden redevoeringen gehouden door dr. J. Th. de Visser (in dezen kring!) over het Protestantisme in zijn historische ver schijning en door ds. G. Hulsman over het Protestantisme in zijn wezen. Wat het wezen is van het Protestantisme z o o a 1 s dat wordt gehouden door den Ned. Protestantenbond is ons in- tusschen dooreen feit ons gisteravond gememoreerd niet duidelijker geworden. Een vrijzinnig journalist, de heer Hans, de voorzitter der afdeeling, herdacht, zoo lezen we in een verslag, met diepen wee moed den 's ochtends overleden prof. Car- pentier Alting, de man, aan wien de afdee ling groote verplichtingen heeft; hij is voor zitter geweest. Diezelfde prof. Carpentier Alting wa« ookgrootmeester van de orde der Vrij metselaars Ja wat het wezen van het protestantis me van den Ned. Protestantenbond is, is ons niet héél erg duidelijk! VOLKENBOND DE VOORBEREIDENDE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Amerika's vlootvoorstellen. Vermoedelijk nieuwe zitting in de zomermaanden. Te Genève heerscht nog steeds een stemming van afwacht-'ng. De 'ontwape ningscommissie komt alleen 's morgens bij een, hetgeen uiteraard de vraag doet op komen, wat de delegaties en haar deskun digen 's middags uitvoeren. Van Anieri- kaansche zijde wordt medegedeeld, dat de gedelegeerden, die dit wenschen, reeds thans kennis kunnen krijgen van de gede tailleerde voorstellen, welke de Amerika-- nen op de verklaring van Gibson zullen laten volgen. In dat geval is het duidelijk, dat reeds thans in de kringen der.delega ties technische studies worden gemaakt, in afwachting van de instructies, welke Cushendun uit Londen verwacht na den ministerraad van gisteren. Van andere zijde wordt dit echter tegen gesproken en beweert men. dat de Ameri kanen zelf nog bezig zijn, de laatste hand aan hun technisch memorandum te leg gen. Met zekerheid is nog niet te zeggen, wanneer de kwestie der ontwapening ter zee weer in de commiss'e ter sprake zal komen, noch welke beslissing de commis sie hierover zal nemen. Aanvankelijk werd gemeend, dat de verklaring van Gibson een verlenging van den duur der zitting van de commissie ten gevolge zou hebben. Thans schijnt men er in het Volkenbondssecreta-riaat evenwel reeds op te rekenen, dat deze zitting der com'missie-Loudon einde der volgende week afloopt. In dat geval wordt een nieuwe zitting der commissie tijdens de zomer maanden waarschijnlijk geacht. Meening van een Japansch deskundige. Vice-admiraal baron Sakamoto, lid van het Hoogerhuis en een autoriteit op het gebied van vlootkwesties. heeft naar aan leiding van Gibson's verklaring als zijn meening geuit, dat hoewel het voorbarig is reeds nu de détails van het Amerikaan- sche voorstel te besoreken. de verzoenings gezinde geest van dit voorstel zeer bemoe digend is. Een begraafplaats van nuttige voorstellen. Vrees voor de Italiaansche luchtvloot. De ontwapeningscommissie maakte ook gisteren weer den indruk, van wat Litwinof eergisteren niet onaardig een begraaf plaats van allerlei nuttige voorstellen noemde. Meer en meer dwaalt de commis sie af van de plechtige beloften, die in het pact zijn vervat en die o.m. een zoo open hartig en zoo volledig mogelijke uitwisse ling van gegevens over de bewapeningen, de militaire programma's en de oorlogs industrie behelzen. Ook al ging het heden niet in de eerste plaats over de publici teit, het ligt voor de hand, dat de tegen stand tegen het Duitsche voorstel inzake een meer gedetailleerde indeeling der luchtmachten in categorieën, voortkomt uit het verlangen der generale staven bij de indeeling der diverse strijdmiddelen, zoo min mogelijk onder controle te worden ge steld. Weinig verheffend was ook het woorden duel tusschen Massigli en generaal de Ma- rinis, over de afzonderlijke vermelding van het vliegtuigmateriaal der koloniale troepen. Het in zeer onschuldigen vorm gehou den Fransche voorstel was kennelijk ge ïnspireerd door vrees voor de Italiaansche luchtvloot. Dat heeft den Italiaanschen ge neraal de Marinis wakker gemaakt voor het gevaar dat, wanneer het Fransche voorstel eens niet meer facultatief zou zijn, Italië genoodzaakt zou worden nauw keurig af te bakenen welke luchtmacht voor Europa, en welke voor de koloniën in Afr'ka bestemd is. Het amendement, dat de Marinis morgen zal voorstellen, om duidelijk te doen uitkomen, dat binnen een bepaalden afstand niet van koloniale troepen gesproken kan worden, welke „vondst" helaas door Lord Cushendun ge steund werd, is al evenmin te rijmen met de genoemde belofte van art. 8 van het Pact. De chemische oorlog. Het verbod tusschen Duitschland en Frankrijk in werking getreden. Gisteren is naar Wrolff meldt te Parijs door Duitschland het- officieele ratificatie- stuk van het op 17 Jnni 1925 te Genève onderteekend e protocol inzake het gebruik van vergiftige gassen en bacterieën in den oorlog gedeponeerd. Daar dit protocol reeds door Frankrijk was geratificeerd, is het gisteren tusschen Duitschland en Frank rijk in werking getreden. FRANKRUK. De deskundigenconfsrentie. Griekenland, Roemenië en Z u i d-S lavië eischen verhoo ging van hun percentage. Volgens bericht van de „Daily Tel." eischen de regeeringen van Griekenland, Roemenië en Zuid-Slavië van de deskundi- gencomnrssie verhooging van het percen tage van hun aandeel in de Duitsche scha devergoedingen, omdat de schadevergoe dingsbetalingen van Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije zijn achterwege gebleven. Owen Young zoekt naar een compromis. De .Herald and Tribune" verklaart-, dat Owen D. Young be/ig is met het ontwer pen van "t'ii f.orw om het mislukken der deskundigenco^/k-entie te voorkomen. De Amerikaansche deskurid'gen hadden de onderhandelingen ingeleid met het doel overeenstemming te bereiken. De ,New York Times" bevat een be richt uit Parijs over de pogingen der des kundigen om althans een gedeeltelijke overeenkomst tot stand te brengen en verklaart, dat het klaarblijkelijk gaat om een zeer ernstige en eerlijk gemeende po ging, ofschoon zij niet» veel kans van slagen schijnt te hebben. Dreigende sluiting der schouwburgen. Ontevredenheid over de hooge vermakelijkheidsbelasting. Sinds lang protesteeren de Fransche schouwburgdirecteuren tegen de geweldige belastingen, die zij moeten opbrengen en die de exploitatie hoe langer hoe moeilij ker maken. Thans wordt uit Nice aan „Co- moedja" gemeld, dat het aldaar gisteren geopende „Congrès du Spectacle" met al- gemeene stemmen besloten heeft, tot de sluiting van alle schouwburgzalen in Frankrijk over te gaan. Het bestuur van de Federatie ontving de opdracht nog een laatsten stap bij de autoriteiten te doen en daarna in overleg met de verschillende groepen van schrijvers, musici tooneel- personeel enz. den datum van de sluiting vast te stellen. De mogelijkheid van een algemeene slui ting van alle amusements-lokalen in heel Frankrijk staat dus voor de deur. indien niet voordien rijk en gemeenten overtuigd kunnen worden van de juistheid van de bewering der directeuren, dat zij bezig zijn de kip met de gouden eieren om hals te brengen. POLEN Een sensationeel plan der Poolsche linksche partijen. De Glos Polski bevat het sensationeele bericht-, dat tusschen de linksche partijen op aanstichting van de socialisten een overeenkomst is getroffen, volgens welke hun afgevaardigden en senatoren bij even- tueele ontbinding van de Sejm met deel neming van de vertegenwoordigers der na tionale minderheden naar Dantzig zullen gaan, en daar een tegen-parlement zullen stichten. Dit tegen-parlement zal een mani fest uitgeven, waarbij het zich als de wet telijke vertegenwoordigster der Poolsche natie proclameert. BRITSCH-INDIE Mohammedanen contra Hindoes. Vreeselijke wraakneming in Britse h-I n d i Een maand geleden werd te Jacobabad, aan de grens van den Britsch-Indischen staat Sind, een Mohammedaansche jongen door Hindoes gedood. Men wierp hem, in verband met een nimmer-opgehelderde af faire, uit de vierde verdieping van een huis. De Mohammedanen van Jacobabad zwoe ren wraak, en op schrikkelijke wijze is Woensdag die wraak voltrokken. Een Mo hammedaan schoot niet minder dan tien Hindoes neer, van wie er drie, (twee man nen en een vrouw) onmiddellijk stierven, en twee anderen in het ziekenhuis, terwijl vier zwaar werden gewond, en slechts één er met lichte verwondingen afkwam. Alle winkels te Jacobabad zijn gesloten; vele Hindoes zijn gevlucht. Te Bombay is het Woensdag tot een bot sing gekomen tusschen Hindoes en Moham medanen, nadat een Hindoe-processie met een zilveren beeld een moskee was gepas seerd; bij deze botsing werden 2 perso nen gedood en 11 gewond. Het beeld wordt vermist. JAPAN De Marinebegrooting. Hooger dan vorig jaar. De Japansclie marinebegrooting voor het nieuwe financieele boekjaar, die de Land dag dezer dageni heeft aangenomen, beloopt 268 millioen Yen, of 6.600.000 Yen meer dan die van het vorig jaar. Leider der fascisten vermoord. Gisteren werd in Kioto de organisator der Japansche fascisten vereenigingen, Ka- moera, door een communist doodgeschoten. Do dader werd gearresteerd. MEXICO. Verbitterde gevechten in Jalisco. Aanval der federale op de stad Tepatitlan. Gemeld wordt, dat gedurende de laatste drie dagen een duizendtal katholieke op standelingen in een verbitterden strijd ge wikkeld zijn met de regeeringstroepen, na bij Tepatitlan in den staat Jalisco. Het aan tal dooden en gewonden moet aanzienlijk zijn. De federale troepen doen hevige aan vallen op Tepatitlan, waar reeds straatge vechten hebben plaats gehad. Generaal Cedillo, de commandant der regeeringstroepen, vertrouwt er op, dat hij de overwinning zal behalen, wegens de su perioriteit zijner troepen. De opstandelingen staan onder bevel van generaal Goroztieta, die onder Huerta officier was in het Mexi- caansche leger. De leider der rebellen, genoraai Topete, heeft medegedeeld, dat zijn troepen bij de reeds vermelde overwinning bij Nasiaca in Sonora de voorhoede der federale hebben teruggedreven. De federalen vluchtten, na dat 700 hunner manschappen waren gedood of gevangengenomen. TWEEDE KAMER. Rijk en gemeenten. De tweede termijn der algemeene be schouwingen duurde maar heel kort-, om dat dc voorzitter voor repliek maar tien minuten per spreker toestond en slechts weinig gegadigden opdaagden voor de tien minuten. De feitelijke winst van de vergadering van gisteren is de aanneming van de eer ste vijf artikelen van het ontwerp. Wat de strekking hiervan is, zegt zeer duidelijk de overzicht-schrijver van het „Hbld.", aan wiens overzicht wij ons ver oorloven hier een en ander te ontleenen. Dat wil zeggen: de instelling van een gemeentefonds; de vaststelling van de be dragen, die daaruit aan gemeenten worden uitgokeei'd ter tegemoetkoming in de beloo ning van burgemeester en secretaris; de formule volgens welke berekend wordt, hoe veel aan iedere gemeente moet worden uit gekeerd uit hét gemeentefonds; en de pro cedure der verdeeling. Daarbij is het ontwerp op twee punten gewijzigd. In de eerste plaats werd aange nomen een amendement-Kampschöer, dat 700.000 ongeveer zal kosten. Had de re geering willen uitkeeren 50 pet. der jaar wedden van burgemeester en secretaris tot een maximum van 2500, nu wordt het 75 pet. tot een maximum van 3000. De beroemde „tooverformule" onderging ook een materieele wijziging, doordien aan de gemeenten wordt overgelaten te bepalen, in welke klasse zij worden gerangschikt. Hetgeen do belasting in een gemeente ten gevolge van haar rangschikking in een hoo- gere klasse meer opbrengt, dan zij volgens het tarief van de eerste klasse zou hebben opgebracht, zal niet in het gemeentefonds worden gestort, doch rechtstreeks ten goede komen aan de gemeente van aanslag. Een amendement-Lovink, dat fel omstre den is geweest, brengt een andere wijzi ging. In de „tooverformule" was een der factoren, de jaarlijks ten laste der gemeen te blijvende gewone uitgaven voor politie, lager onderwijs, armenzorg en werkloos heidsvoorziening. Nu betoogde de heer Lo- vink, dat dit, voor zoover het onderwijs be treft, alleen zou moeten gelden de verplich te uitgaven door de L. O.-wet 1920 op de gemeenten gelegd. Dat wordt een schade post voor de gemeenten, die, toen de normen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De voorbereidende ontwapeningscommis sie gaat waarschijnlijk volgende week uiteen. Muzelmansche onlusten in Indië. Gevechten met Katholieke opstandelingen in Mexico. BINNENLAND. Het wetsontwerp inzake de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. (lstc blad). Minister Slotemaker de Bruine over de Ziektewet en de Arbeidswet. (3de blad). Een overzicht van de tuinbouw-uitvoer- cijfers. (3de blad). Nederlandsche tuinbouw-tentoonsteiling te Madrid. (3de blad). Inbraak bij den Nederlander, den mar garine-fabrikant Anton Jurgens te Londen. (Laatste Berichten). tengevolge van de bezuinigingspolitiek der regeering werden gewijzigd, gepoogd heb ben, het oude peil te handhaven, door het verschil tusschen de verplichte en de feite lijke uitgaven voor hun rekening te nemen. Verschillende heeren trokken fel te velde tegen dit voorstel van den heer Lovink. dat ter, slotte is aangenomen. Een zeer gecompliceerd debat is gevoerd over de artikelen 6 en 11 gecombineerd met amendementen daarop van de heeren Oud en Ebels, de heeren Dc Wildo cn Smeenk, den heor J. ter Laan, den heer Bulten en den heer Van den Tempel. Twee dezer amendementen werden door den minister overgenomen. Namelijk een amendement-Oud en Ebels, om de voorge stelde garantiebopaling voorloopig slechts te laten gelden voor het eerste vijfjarig tijdperk en een amendement-De Wildc- Smeenk, om bij de bepalingen van garantie en limiet de opbrengst van opcenten op de vermogensbelasting, waar die door gemeen ten werden geheven, mee te tellen. Over het lot van de andere amendemen ten is nog niet 1 Italiaansche professoren naar ons land. Zij komen kennis maken mei ons vee. Naar de „Msb." verneemt, zal door be middeling van het Holland Huis te Brus sel, dat zich met dit doel in verbinding heeft gesteld met het Ministerie van Bin- nenlandscho Zaken en Landbouw te 's Gra venhage, in den loop van de maand Mei een groep van ruim dertig Italiaansche profes soren, die een Europeesche rondreis ma ken, zich via Keulen naar Nederland be geven, maar speciaal met het doel om cr kennis te maken met de teelt van het zwart-bonte en van ander vee. Het is de bedoeling, dat ook een bezoek zal worden gebracht aan de Landbouwhoo- gcschool te Wageningen. Hot departement van Minister Kan is momenteel bezig met het regelen van dit bezoek, dat voor de Hollandsche veeteelt van groot belang is. De Vliegveldi-kwestie tusschen Rotterdam en Den Haag. Do gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteravond na ampele discussie een be slissing genomen, inzake de bekende kwes tie van het gemeenschappelijk© vliegveld voor Den Haag en Rotterdam. Riotterdam zal aan het gemeentebestuur van Den Haag en den Minister van Water staat mededeelen, dat het nog altijd op het standpunt staat, dat het vliegveld Waalhaven nog behoort te worden gehand haafd, doöh dat, indien aan Rotterdam volledig zal worden vergoed, de ten be hoeve van dat vliegveld gedane uitgaven, die op 1.900 000 zijn geraamd, Rotterdam bereid zou zijn, mede te werken aan do stichting van een nieuw gemeenschappelijk vliegveld voor Rotterdam en Den Haag op 'n nader in overleg vast te stellen plaats. In de debatten is sterk tot uiting geko men Waalhaven te behouden, doch dc voorzitter wees op een nieuw element in de kwestie*, n.l. het bouwverbod van den minister van Waterstaat rondom Waalha ven, waardoor Rotterdam gedwongen wordt, óf te onderhandelen met Den Haag, óf het vliegveld Zuidelijker te verplaat- N.V. Hanzebank in liquidatie. In ons bericht omtrent de vergadering op j.l. Dinsdag in den Haag gehouden, is een storende fout ingeslopen. Daarin komt o.a. voor de zinsnede: „zooals gezegd is deze uitkeering in Februari aangovangen de laatste. Men leze hiervoor niet do laatste.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1