srT KREYMBORGsl Coupe ACADEMIENIEUWS UIT DE OMGEVING Financiën en Economie TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN BAROMETER olitie TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen in jen morgen van 24 April, medegedeeld door het Kon. Ned.. Meteor. Instituut te De Bildt: a®ei Hoogste barometerst.770 te Seydisfjord. Laagste barometerst.: 746.3 te Stockholm. Verwachting tot den avond van 25 April Meest matige Zuid-Westelijke tot Noord westelijke wind. Meest zwaar bewolkt. Mo gelijk lichte buitjes. Weinig verandering iu temperatuur. Stormwaarschuwingsdienst. Geseind van De Bildt: Om 11.25 uur aan de posten van Delf zij t tot Hoek van Holland Weest op uw hoede. LUCHTTEMPERATUUR 8.- gr. O. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Woensdagnamiddag 7.42 uur tot Donderdagmorgen 4.16 uur. INGEZONDEN MEDEDEELING. i p past prettig Burgerlijke Stand LEIDEN. Geboren: Johanna Agnes d. v. W. Brakhoven en G. C. Weinert. Francs. Ante. Joannes z. v. J. F. Broeken en M. T. 3f. C. Klaus. Adra. Joha. Christa. d. v. P. Beij en L. v. d. Ouweelen. Marga. Maria Louisa d v. A. P. T. Brunt en H. G, B. M. v. Wubbels. Berta Helena d. v. J. P. v. d. Bosch en B. van Weeren. Johanna Maria d. v. J. van 't Zelfde en A. Molenaar. Christina Elisabeth d. v. A. Zaalberg en C. Leget. Anna Aurelia d. v. J. D. Beij en A. Oosterbeek. Pieter z. v. G. Heretir en A. Blansjaar. Elisa beth d. v A Schreuder en W. J. Bunnig. Agatha Joha. Elisth. d. v. J. J. van Roode en J. C. v. d. Voorn. Suzanna Clazina d. v. L. A. Brero en G. de Lange. Jan z. v. A. J. v. d. Heijden en P. Geerlof. Dirk z. v. D. Tegelaar en D. d. Mee. Marga, Josepha. d. v. C. J. Schmidt en M. W. M. Straathof. Willem P. H. O. Verlaan en P. Muilwijk. ;a. Jaca, Catha. d. v. A. Versteeg en M. J. Pauw. Jansje d. v. H. Dongelmans S. Zwart. Albertus Jacobus z. v. A. J. Eradus en M. J. de Mooy. Cornelis i. v. C. Lepelaar en J. J. M. Zitman. Pieter z. v. C. Bekooy en A. Robbers. Susanna Jacoba d. v. J. de Wit en J. Ba- velaar. Pieternella Theresia d. v. A. J. J. Lubach en T. S .Kop. Helena Hendri- ka d. v. J. C. de Kan en S. C. Zwarter. Agatha Apollonia- d. v. J. A. van Oevelen en J. M. Vis. Lucas z. v. J. J. Miere et. en M. Beltermann. Abraham z. v. de Wit en M. v. d. Linden. Johannes Bernardus z. v. J. B. v. d. Heerast en W. M. J. Nijssen. Engeltje d. v. K. J. P. Staffelcu en C. M. van Os. Roelof z. v. J. de Vos en C van Leeuwen. Cat-ha- rina Johanna d. v. J. R. ter Wee en A. C. Smit. Hendrik Cornelis z. v.'H. J. W.. Kwik en G. W. Zirkzee. Cornelis z. v. C. Ba velaar en S. van Tongeren. Jo hanna Aaltje Aleida d. v. W. D. T. v. Werkhoven en J. de Liefde. Ondertrouwd: C. H. Holverda jm. j. en L. Kramp jd. 18 j. J. J. Resse- naar jm. 34 j. en C. A. de Maree jd. 21 j. J. Boter jm. 23 j. en D. ïïeyer jd. 28 j. Wiggers jm. 23 j. en M. Leemans jd. 20 j. J. C. de Goederen jm. 30 j. en E. v. Vliet jd. 29 j. F. Beurze jm. 24 j. en S. Taffijn jd. 24 j. H. J. Mulder jm. 28 j. cn A. C. v. Tunvijver jd. 22 j. J. Schouten 6 j. cn M. v. d. Nat jd. 20 j. D. Ba- velaar jm. 31 j. en M. Redel Gesch. 23 j. Gehuwd: L. J. Droogh jm. en M. J. v. Kampen jd.— A. F. Crama jm. en B. G., Giesen jd. A. J. v. d. Linden jm. en S. Bavelaar jd C. Hennigeman jm. en S. Oosterloo jd. P. J. Smit jm. en W. Wiersma jd. J. A. M. Paling jm. en W. E. Roskamp jd. H. Labordus jm. en C. A. C. v. Vuuren jd. S. Geerts jm. en E. P. P. Deley jd. H. Treur jm. en D. Stavleu jd J. Stouten jm. en E. de Wolf. C. J. Sybrand jm .en M. J. Durviou jd. D. Oostwonder jm. en W. Meenderts jd. J. J. v. d. Burgh jm. en E. Ar. eeze jd. Overleden: P. Kikkert man 39 j. C'. G. Segaar dr. 20 j. B. Keyzer zn. 1 rand. P. Slingerland zn. 2 (lagen. D. Bakker wede. 92 j. J. de Jong vr. 87 i- C. M. v. d. Lindenwede. Fakkel 92 G. Haneveldvan Leeuwen vr. 32 j. C. de VleeschhouwerCrokaert wede. j. S. Brussee man 37 j. B. D. Brugman wedr. 82 j. R. Bloernkee wedr. 59 j. p. Verkade man 82 j. A. v. Ros sen wedr. 80 j. W. Springer wede. 76 j. M. M. J. HamersMeder vr. 15 j. v. Wamelen man 59 j. LEIDEN. Geslaagd: aanvull. doet. examen Indisch recht mr. C. W. M. Baard (Heemstede); cand. examen Ned. letteren de hoer H. M. Havermans (den Haag) apothekers-ass. examen de dames D. Sieling (geb. te Tjimahi), P. C. Poulus (den Haag), J. C. J. v. Heukelom (Delft) en W. H. Mulder (den Haag). N00RDWIJK. Personalia. De heer C. J. de Grauw, kantoorbediende le klasse der post en te legrafie alhier is met ingang van 1 Nov. 192S (terugwerkende kracht) bevorderd tot adj.-commies der post en telegrafie alhier. Tram en auto. Gistermorgen te pl.m. 9.30 uur had alhier ter hoogte van den Driesprong in de Klei, een aanrijding plaats tussehen de tram, komende vanaf Leiden en een vrachtauto, geladen met anthraciet. van den heer de R. alhier. De auto werd zwaar beschadigd naast het tramspoor neergeworpen. Als een wonder hadden geen persoonlijke ongevallen plaats. De autobestuurder zal vermoede lijk op deze gevaarlijke overweg niet vol doende hebben opgelet. Onbestelbare brieven. Lijst van onbe stelbare brieven en briefkaarten van wel ken de afzenders onbekend zijn terug ontvangen in de le helft der maand April 1929: Brieven binnenland: P. v. d. Meer, Lei- muiden C. Misset', Doetinchem Fa. Hulshof, Lichtenvoorde. Briefkaarten binnenland: J. Meibag, den Haag. Brieven buitenland: H. Kreienherder, Osnabrück. 1 briefkaart zonder adres. N00RDWIJK-BINNEN. Bloemendiefstal. Ten nadeel e van den blcembolienk)j#eker C. W. A. alhier werden des nachts pl.m: 1500 a 2000 narcis senbloemen (Golden Spur), staande op zijn land aan den Achterweg, ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in, N00RDWIJK AAN ZEE. Wie kaatstTijdens een repetitie 'van de Chr. muziekvere-en'ging ,De Echo der Duinen" alhier, hielden zich eenige personen in de nabijheid van het oefenlo kaal hinderlijk op. Een der leden, welke hier eenig toezicht hield, wilde hiertegen optreden, doch bekwam een slag op het hoofd. Hij sloeg echter terug en wel zoo danig dat voor zijn tegenstander genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Duinbrand. Gistermiddag brak er brand uit in de duinen, toebehoorend aan den heer Tappcnbeck alhier. Daar de dui nen gelegen waren tussehen verschillende villa's en dennenhout, werd de brandweer gealarmeerd. Men kon de brand spoedig blusschen. N. V. Hanzebank, in liquidatie. Onder voorzitterschap van den heer C. Lap heeft gistermiddag de N. V. Hanze bank (in liquidatie) in Amicitia een alge- meene vergadering van aandeelhouders gehouden. Na goedkeuring van de balans per 31 Dec. 1928 werd door den directeur-liquida- teur, den heer F. J. Perquin, verslag over 1928 uitgebracht. Hieruit bleek dat de li quidatie regelmatig werd voortgezet. Het accountantsbureau Klijnveld kwam tot de volgende becijferingen: Totaal der concur rente schulden 6.315.593.56 1/2; totaal geschatte Waarde der activa 3.493.348.55 af voor preferenties 509 950.37; blijft voor concurr. crediteuren 2.983.398.37 of 51.387 pet. De hoogere uitkomsten in vergelijking met de schatting va-n het Kantoor over 1925 verkregen, hebben zich evenals in 1926 en 1927 ook in 1928 in dien gunsti- gen "zin voortgezet. Volgens het liquidatie plan werden de activa gespl'tsfc in drie groepen. Het is liquidateuren mogen ge lukken door groote omzichtigheid diverse belangrijke posten gunstig af te'wikkelen, zoodat ook de opbrengst der geliquideer de activa in 1928 hooger was dan de ra ming. In Februari van dit jaar werd een aanvang gemaakt met de 5e uitkeering aan crediteuren ad 10 pet., waarmede de waardeering van het accountantsrapport nagenoeg is bereikt. Alle" bankgebouwen werden verkocht. De opbrengst bedroeg 909.865.95 tegen een raming van 770.000 dus 139.865.95 of 18.18 pet. meer dan de executie-waarde in het rapport vermeld.. De totale opbrengst van het meubilair be droeg 85.265.14, terwijl het reeteerend meubilair een waarde van 3000 vertegen woordigt. Aan de totale waarde der safe inrichtingen per 31 Maart 1925 kende de accountant een waarde toe van 6500. Al le zijn verkocht. De opbrengst beliep 13.365.45 of 6865.45 meer dan de taxa tie. Ook de bruto-opbrengst der credieten is over 1928 hooger dan de taxatie. De be- drijfsonkosten konden uit de baten welke rente opleverden worden bestreden. Men verwacht, over 1929 geen nadeelig saldo. De onderhandelingen om de activa dor bank onder te brengen bij de in 1927 met steun der regeering opgerichte N. V. Ned. Middenstandscredietbank hadden n'et het gewenschte resultaat. Wel verklaarde deze instelling zich bereid de 4e en 5e uitkee ring aan crediteuren te verzorgen, hetgeen een belangrijk voordeel heeft opgeleverd. Zooals gezegd is deze 5e uitkeering in Fe bruari aangevangen, de laatste. Uit het overzicht der geliquideerde ac tiva bleek, dat de opbrengst per 31 Maart 1929 boven de taxatie Klijnveld 664.507.48 bedraagt. De kosten aan de liquidatie ver bonden zijn niet in mindering van de op brengsten gebracht. Berichten reeds geplaatst in een groot gedeelte onzer vorige oplage. LEIDEN. Een schip voor Argentinië. De zeesleepboot M.O.P. 237B. die door de Kon. Ned. Grofsmederij hier ter stede voor rekening der Argcntijr.sche regeering is gebouwd, zal in den loop van deze week van Vlaardmgen, waar de boot op het oogenblik ligt, haar bestemming naar Ar gentinië volgen. De oplevering aan de Ar- gentijnsche regeering heeft reeds plaats gehad, terwijl de Argentijnsche vlag reeds op de boot is geheschen. De reis naar Argentinië geschiedt onder Hollandsche vlag door een door de Grof smederij aangemonsterde bemanning on der commando van kapitein Weltevreden. Prof. Storm van Leeuwen naar Dusseldorf. In de vijf ziekeninrichtingen van de Deutsche Landesversicherungsanstalt in de Rijnprovincie zijn allergeenvrije kamers ingericht volgens het systeem van de Leid- sche kliniek voor allergische ziekten van prof. Storm van Leeuwen. Ter gelegenheid van de ingebruikne ming ervan op 4 Mei is prof. Storm van Leeuwen uitgenoodigd in een te Dussel dorf te houden ledenvergadering een voordracht te houden over allergische ziekten en haar behandeling. MUZIEK. Leidsche Kunstkring voor Allen. Willem And r lessen, Paedagogisch Concert. Voor de jongeren van den „Leidschen Kunstkring" is een belangwekkende Kunstavond gegeven. Hiermede is evenwel niet gezegd, dat deze avond niet voor volwassenen was. Er waren behalve veel jongeren veel volwassenen en ruimschoots is er genoten. Willem Andriessen, do- ceerend, causeerend, uitleggend en voor spelend lieeft een zeer aandachtig publiek op de hem eigene karakteristiek-heldere en eenvoudige wijze een inzicht gegeven in het worden cn groeien van de Klavierso- nate. Zoo kregen wij de Sonate behandeld van Scarlatti tot en met Beethoven, waar na de romantici overgeslagen werden en een blik op Ravel geworpen werd. De beteekenis van het woord Sonate uitleg gend verte'^c de spreker, dat het klank stuk beteekent. In de 16e eeuw werd het gebruikt voor een instrumentaal muziek stuk voorkomend uit en aanverwant aan de Suite (dansvorm) Als voornaamste Itali- aansche klavier-componist, uit dien tijd treedt Domenico Scarlatti op den voor grond (16851757). De sonate was toen ééndeelig in den vorm van een „Alleman de". Andriessen, zich aan het klavier zettend, speelde van genoemden componist „Sonate cl kl." en „Sonate C gr." on om het verband te voelen met den ouden dansvorm de „Allemande" uit een van de Suites van Bach. En wanneer Andriessen dan op zoo klare duidelijke wijze en met zoo lyrische charme en parelend de wel luidende muziek speelt, wordt de schoon heid overvoldoende gedemonstreerd. Spre ker schetste vervolgens, hoe het met de Sonate tijdens Jozef Haydn stond (1732 1809) en had als voorbeeld „Sonate D gr. t." van dezen gekozen. Bij hem zijn het drie op zich zelf staande deelen, verband houdende met den dansvorm, b.v. Adagio met Sarabande, Presto met Gigue. In deze sonate een „Allegro", een uitgegroeide „Allemande", langer en met duidelijker optredende thematiek, 't „Largo" van deze sonate houdt geen verband met de suite, maar verraadt ernstige klanken, die aan Beethoven doen denken, 't „Presto" in rondo-vorm (refreindans). De humoristische aanwending en doorwerking van de the ma's ziedaar in hoofdzaak 't wezensver schil tussehen de suite en de sonate. Toen hoorden wij deze Sonate spelen door An driessen, die onmiddellijk in Haydnsfeer was aangeland. Zeldzaam is Andriessen's aanslag, met zijn subtiele wendingen, met dat verheugde en verheugende onder de beving van de diepere ontroering. In vogelvlucht (aldus spreker) gaan wij over op Beethoven (17701827), de grootste meester van den sonate-vorm. De „Sonate op: 81a Les Adieux" heeft Andriessen gekozen om het eigenaardig programma tische. Bij de 6e Symphonie (Pastorale) is dit de natuur, bij deze sonate het af scheid, de afwezigheid, de terugkeer. Welk afscheid? Van zijn vriend en leer ling Aarshertog Rudolph van Oostenrijk, aan wien Beethoven zijn belangrijkste werken heeft opgedragen, n.l. „de Haramer- klaviersonate en sonate op: III." zijn „4e en 5e piano-concert" en later, toen Ru dolph Kardinaal-Aartsbisschop was, de „Missa Solemnis". Ook deze sonate werd den Prins gewijd, toen het hof bij de be zetting van Weenen in 1809 door de Fran- schen de hoofdstad verliet. Beethoven, de diepzinnige kunstenaar, schiep een toongedicht, gevend algemeen mensche- lijke gevoelens. Het afscheid, dat eïke mensch in het leven te nemen heeft, de eenzaamheid, waaraan niemand bij tijden kan ontkomen, de blijheid van den terug keer, het geluk. Het eerste deel is opge bouwd en wordt beheerscht door een kort thema, een hoornmotief „Lebe Wohl", bui tengewoon fraai en ongemeen is het slot. Het tweede deel vormt de inleiding tot het derde, evenals bij Haydn. En wij hoorden de sonate vertolken met een enthousiasme en gedegen spontane visie, welke Andriessen leiden tot overvloed van intelligentie en allerhoogste expansie. Ook nu weer heeft Andriessen kunnen on dervinden hoe groot en intiem de verhou dingen tussehen hem en zijn auditorium zijn. De Romantici overslaande behandelt spreker den Zuid-Franschman Ravel in zijn „Sonatine fis kl." na eerst nog even goed uitgelegd te hebben wat de sonatevorm eigenlijk is. Dan wijst hij op de thematiek van het eerste deel der sonatine en de verwerking, op het „Menuet" (dus oude dansvorm) met het thema, afkomstig van dat uit het le deel, het kwarfceninotiof omgedraaid tot kwintenmotief en de the matiek van deze drie weer hieruit opge bouwd, een meesterwerk van onzen tijd genoot. En op de reden van een bepaal den vorm werd door Andriessen gewezen, op de juistheid en het schoone en hij speelde met heel zijn kunstenaarshart voortreffelijk. Dc aandacht was onver deeld gespannen en een hartelijk en lang durig applaus volgde na elke voordracht. Er was groot enthousiasme voor 't goen Andriessen leverde, aanduidde en vertel de en voor het hoogstaand genot van zijn prachtig kunstzinnig spel. J. K. BINNENLAND. HET DRAMA TE GR00TEGAST Behandeling voor de Rechtbank. Pres.: Deze uitdrukking heeft, toch op get. Sikkema zooveel indruk gemaakt, dat hij het Hoving is gaan zeggen. Ver<3. ontkent nogmaals. Dc vtouw va-n Sikkema vertelt, evenals haar man, dat Wijkstra, toen hij met Aal tje bij haar was, gezegd heeft, dat hij de dagvaarding in de kachel had gestopt. Wijkstra had gezegd: er zullen wel blanke kuoopen komen om ons weg te halen. Zij willen ons onder den grond hebben. Als ze nxij van het wijf halen, zal ik ze ook van het wijf halen. Get., zou van den wachtmeester hebben gezegd, dat W. be weerd had: als er meer dan twee komen, dan gaan zij eraan. Zij ontkende dit ech ter thans. Get. vreesde eveneens, dat er iets zou gebeuren. Zij leidde dit af uit de woorden van W.. niet uit zijD doen en la ten. Getuige H. Gorter heeft 4 Januari Wijk stra met de veldwachters v. d. Molen, Hoving en Werkman in gesprek gezien. De veldwachters kwamen proces-verbaal opmaken. Dien avond heeft Wijkstra te gen getuige gezegd: ze zullen nog wel eens weer komen, maar dan zal ik ze in 't zand laten bijten. Getuige heeft gedacht, dat dat wel mee zou vallen. W. is vlug 'cn sterk en kan wel twee man aan. De vrouw van Gorter verklaarde dat Wijkstra heeft gezegd: ik laat mij niet dwingen. Ze moeten niet te veel spats ma ken. Zij heeft de u'tdrukking „in het zand laten bijten" met gehoord. Op den morgen van den moord kwam Wijkstra bij haar langs, hij zag er ver wilderd uit en vertelde, dat hij er reeds 4 had neergelegd. Get. maakte daaruit op dat hij op de jacht was geweest. Zij vroeg: wat voor goed! Hij zei toen, dat hij vier politie-agenten had neergelegd, op eenigszins opscheppe- rigen toon. Zij daclxt echter, dat verdachte erg overstuur was. De vo'gcnde getuige is vrouw Wobbes. Zij is wat. doof en moet vlak voor de ta fel komen staan. Toen de dagvaard'ng kwam, zegde zij. heeft Wijkstra die ver brand en gezegd: „Daar ga je niet heen!" Ik heb je van je kind afgehaald en nu zou ik je door veldwachters weer laten weghalen? Dat gaat mijn eer te na. Als er weer een dagvaarding kwam, had hij beloofd mee naar Groningen te gaan. Zij wilde wol naar Groningen maar Wijkstra wildo haar niet laten loopen. Nadat de President getuige vrouw Wobbes had ondervraagd over de verhou ding tussehen Wijkstra en haar, deed dr. M'eremet verklaringen over den dood der veldwachters. Daarna weden getuigen h décharge gehoord, oa. H. B. Wijkstra, neef van verdachte. De zitting werd hierna geschorst, tot kwart over twee. LAATSTE BERICHTEN DE RAMP VAN DE R. 0. 42. Men meldt ons uit Maassluis: Gisteren is alhier bericht uit IJmuiden ingekomen, dat door een van de visscherij komend schip een lijk is aangevoerd. Na onderzoek is gebleken, dat het wa3 van J. Wolfercn, een lid van de bemanning van de R. O. 42. Door een molenwiek getroffen. Gisteren had de 14-jarige zoon van den molenaar v. d. B. te Lierop het ongeluk geraakt to worden door oen in beweging zijnde molenwiek. Bewusteloos en zwaar gewond bleef hij Fggen. Naar het zieken huis te Helmond vervoerd, is hij daar he dennacht overleden. Brand. Hedenmorgen te ongeveer 8 uur woedde een zware brand in de dicht-bevolkte Oude Maasdijk-straat te Dreumel. In een oogen blik van tijd stonden 7 huizen in lichte laaie. Door het doen instorten van een landbouwschuur kon de brandweer geas sisteerd door dc brandweer uit Warnel, het vuur stuiten. De 7 woonhuizen werden to taal in de asch gelegd, waardoor ongeveer 30 personen dakloos zijn geworden. Zij zijn bij buren ondergebracht. De oorzaak van de brand is onbekend. De schade bedraagt op zijn minst 15.000. Gedenkboek Olympische spelen 1928. Naar het Nedorlandsche Olympisch Co mité 1928 ons mededeelt zal aan het einde des jaars het Hollandsche offic. gedenkboek der O. S. 1928 verschijnen, terwijl in het be gin van 1930 de Fransche en Engelsche edi tie daarvan het licht zullen zien. Als uilgeefster is door het comité de firma J. H. Debussy fce A'dam aangewezen. OMGEVING. KOUDEKERK. Koï.ijnendiefstal, De graaiihar.delaur IJ. Z. wonende aan den Hooge Rijndijk, ontdekte op een morgen, dat bij hem een 4-tal konijnen uit een hok waren ont vreemd. Het is echter den rijksveldwach ter van Nickerk mogen gelukken dr da ders op te sporen en de konijnen, die al hier door een koopman te goeder trouw waren opgekocht, in beslag te nemen. Het zijn de jeugdige personen van 16 tot 17 jaar genaamd v. H. en W en zijn neef W., alen wonende aan den Hooge Rijndijk. Dat muisje za<l nog wel een staartje heb ben. Brand in het stadhuis van Duinkerken. Kostbare manuscripten verbrand. PARIJS. At Apfil. (V. D.) 90.000 docu menten, waaronder middeleeuwsche hand schriften en documenten zijn verloren ge gaan. bij een brand in de bibliotheek van het stadhuis van Duinkorken. Onder de manuscripten bevonden er zich verschei dene van groote waarde o.a. 'een hand schrift- van Brunette Latini, een der leer meesters van Dante. Ernstig spoorwegongeluk in Siberië. KOWNO. 24 April. (V. D.) Na*r uit Moskou gemeld wordt, is Dinsdagmorgen in de nabijheid van het station Missowaja aan het. Baikalmeer do Siberische express- trein ontspoord. Volgens officieole berich ten zijn tot dusverre 6 dooden en 11 zwaar gewonden geteld. Dc oorzaak is nog onbe kend. Japansche meeningen over Gibson's rede. LONDEN 24 April. (V.D.) In leidende Ja pansche marinekringen is men van meening, dat Gibson's rede. te Genèvc gunstige pers pectieven opent voor een vlootovereen- komst. Een duidelijker uitspreken van eeu houding ten opzichte van de Amerikaanschc voorstellen stellen de Japanners uit, totdat het officieele verslag van Gibson's rede ver schenen is. De vertegenwoordiger van het Japansche ministerie van Marine beperkt zich tot het constateeren dat dc rede van Gibson meer een hoopvol gebaar dan een bepaald plan omvat tot het voeren van nieuwe ondei- handelingen. Tegelijkertijd wordt echter de oprechte wensch van Japan herhaald om met zijn veile aandeel mede te werken aan zijn ont wapening tor zee. Japan is bereid alle voor stellen tot het verminderen der tonnage van groote gevechtsschepen te overwegen en deel te nemen aan een tweede confe rentie te Washington in 1931. Het Wereldpostcongrcs. MOSKOU 24 April. (V.D.) De Sovjet- regeering heeft, de uitnoodiging aangeno men om deel te nemen aan het Wereld- pcstcongres, dat in Mei a.s. te Londen zal worden gehouden. AMSTERDAM, 24 April. Vee. 259 vette kalveren, le kwal. 1.061.20, 2e kwal. 901.04, 3e kwal. 7688, 126 nucht. kalveren 813, 540 varkens, Holl. le kw. 991. Holl. 2e kw. 9798, Overzeesche en Geldcr- s-che 991.vette varkens 9798. KOUDEKERK (Rijndijk), 24 April. Eierenveilipg. Aanvoer 8948 stuks. Kip- peneieron 5.306.20, eendeneieren 4.80 540. boter f 0 750.82 per pond. VOORSCHOTEN, 23 April. Vrije veiling. Eieren 5.806.50 por 100 stuks. Kippen 0.40—0.80, Eendeneieren 5.10—Q.per 100 stuks. Konijnen ƒ0.402.o0, Duiven f 0.300.35 per stuk. Z0ETERW0UDE (H.R.), 23 April. Vei ling „Ik leer nog". Aanvoer 7375 eieren. Kippeneieren 5.405.90, Kuikeneieren 5 Eendeneieren 4.805.20 per 100 stuks, Kip pen ƒ0.401.80, Hanen 1.601.90, Konij nen 0.441.90, Duiven 0.32. WOERDEN, 24 April. Kaas. Aanvoer 305 partijen. Ie kw. 3640, met rijksmerk le kw. 42-45, 2e kw. 3741. Handel traag. LOOSDUINEN, 22 April. Groentenvei- ling. Bloemkool le srt, 2529, 2e srt. 1215, kaskomkommers le srt. 28.20 33.20. 2e srt, 16, gele 38, witte 18, snijboonen 1.20 per .100 stuks; tomaten le srt. 8293, 2e srt. 80, 3e srt, 69 80, 4e srt. 5160 per 50 K.G.; postelein 3.603.90 per 6 K.G.; spinazie 1.06 1.62 per 4 K.G.; salade le srt. 9.60 15.20 2e srt. 3.207.20 per 100 krop: peen le srt. 82, 2c srt. 16, radijs ƒ7.10 8.50, raapstelen 2.704.10, rhabarber 14, selderij 3.303.80. peterselie 2.80 4.30, per 100 struik; andijvie 1.201.65 per kist van I K.G.; komkommerste* 33 41 per 100 K.G.; stoofsla 1.251.75 per 6 K.G.; eieren 6.306.40, kievitseieren 1713, per 100 stuks. Aangeveerd: 23.991 st. komkommers, 413 K.G. tomaten. 19.592 K.G. sp:nazie, 103.207 kroppen sla, 664 bos peen, 4754 bos radijs. WÜ5SELN UTLEK ING EN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn 59.01 Londen 12.08 New-Vork 2.48.90 Parijs 9.731 j Brussel 34 57 Zwitserland 47.921^ Milaan 1303l/2 Madrid 35 45 Oslo 66371/2 Kopenhagen 66.35^/0 Stockholm 66.501 Weenen 35.021 Pra&g 7 413/j Boedapest43.391/2 BEURSOVERZICHT Van gistereu- De affaire ter beurze van Amsterdam had heden niet veel uitbreiding onder gaan. Alg. Expl. waren lager met zeer be perkte omzetten. Van de Industr. waren Marg. Unies opnieuw gezocht. Calvé Delft nagenoeg onveranderd. Philips aan^. op bescheiden voet verhandeld, terwijl een flink koersverlies werd aangetoond. De Kunstzijdc-aand. waren flauw gestemd; zoowel Macubee's als Enka's zagen zich verscheidene procenten van hun koers ontgaan. Aanvankelijk betoonden de Ta bakken zich prijshoudend, maar I epen de koersen terug. Rubbers prijshoudend. tScheepv.-aand. weinig belangstelling; Sui kerwaardon kalm. K011. gaven maar kleine omzetten te aanschouwen. Op de Yankec- afd. werden Fokker-Aircraft in open hoek verhandeldde koers was aanzienlijk hoo ger. Prolongatie: 5 1/25 3/4 pet.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 3