Sb £eicbe4ve (Soti^omt WOENSDAG 24 APRIL 1929 No. 6162 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND STADSNIEUWS 20ste Jaargang DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- krijgbaar tegen betaling van 50 ct.- per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen Aan het werk. Men leze met eenige aandacht volgend, door ons wat ingekort artikeltje: „Woensdag 3 Juli a.s. is dus degroote dag. Dan zijn wij allen tezaam baas mits wij willen. Dan sturen wij een nieuwe Volksvertegenwoordiging* naar het Binnen hof. Dan oefenen wij grooten invloed op de samenstelling, vooral op de richting van het nieuwe Ministerie, dat na de stembus het bewind in handen zal ne men. Is onze herinnering aan dien 3en Juli overbodig? Misschien voor sommigen, laat ons hopen voor velenZeker niet voor allen. Zijn overal in den lande onze locale leiders hiervan doordrongen? Wij hopen het! Maar, als er mochten zijn die inge-H dommeld zijn, dan vragen wij van -ieder goed partijgenoot om leven te brengen in de brouwerij. Het is kort dag. Uitstel tot het laatste oogenblib be- teekent hooge kosten en weinig resultaat. Omgekeerd, tijdig aangepakt kan men met weinig middelen en goeden wil onverwacht veel bereiken. Aan het werk!" Wie dit gezegd heeft? De V r ij h e i d, hét orgaan van den Vrijheidsbond. Wij nemen het over en sturen de opwek king, die er in deze woorden ligt, door naar onze lezers. Speciaal naar besturen van Kiesvereeni- gingen en besturen en leden van Propa- gandaclubs. Op Woensdag 3 Juli bunnen wij groo ten invloed uitoefenen op onze Volksver tegenwoordiging. Wij kunnen het, dus wij hebben den plioht om te doen. Dat kiesr echt is biesp licht, óók in moreelen zin, daarvan moet nu toch wel iedere Katholiek doordrongen zijn. En degenen, die daarvan' nog niet zijn doordrongen, moeten door de propaganda worden „bewerkt", opdat zij stemmen op Woensdag 3 Juli, en stemmen als Katholiek. VAN HET VATIC A AN De Paus krijgt nog steeds meer auto's aangeboden. Een roerend aanbod dor C i t r o n-a rbeiders. Men schrijft uit Rome aan de „Msb.": In het Vaticaan zal men binnenkort een heel automobielpark krijgen, want alle Italiaansche on talrijke buitenlandsche, vooral Amerikaansche, automobielfabrieken hebben reeds meegedeeld, dat ook zij den H. Vader een luxe auto willen schenken. Begin Mei ontvangt Zijne Heiligheid de prachtige auto der Isotta-Fraschini- fabrieken welke hem door de Milaneesche automobielclub geschonken wordt. En thans wordt- bekend, dat de arbeiders van een andere firma, n.l. Citroën. verklaard heb ben, dat zij verlof vragen om gratis eiken dag te werken aan een auto dien zij aan den Paus ten geschenke willen geven. De directie der Citroen heeft hierin toe gestemd en den arbeiders al het materiaal, dat zij noodig hebben, kosteloos ter be schikking gesteld. Binnenkort zal dan ook deze auto aan den H. Vader worden aan geboden. ..De H. Vader moet zeer bewogen geweest toen men hem van het roerend initia te! dér arbeiders vertelde. ENGELAND DE VOORBEREIDENDE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De voorstellen van Gibson. „Een nieuwe stap naarvloot beperking". De Britsche minister van Marine, de right hon. William Bridgeman, verklaarde in een interview met d$n vertegenwoordiger vau do United Press het volgende: „De rede, welke de Amerikaansche ge delegeerde Gibson te Genève heeft gehou den, was zeer belangrijk. Vooral de toon trof mij zeer aangenaam. Wanneer dit initiatief algemeen in denzelfden geest wordt opge vat als ik het opvat, dan geloof ik, dat de vooruitzichten zeer hoopvol mogen worden genoemd. Het schijnt de hoop te rechtvaar digen, dat het een basis geeft, waarop over eenstemming kan worden bereikt, wanneer het op de juiste wijze ontwikkeld wordt In elk geval komt- het mij voor, dat de rede een uitweg biedt uit de langdurige stagnatie op het gebied der ontwapenings- bosprekingen". Lord Cecil over Gibson's voorstellen. In een interview met een vertegenwoordi ger van United Press verklaarde viscount Cecil, dat Gibson's voorstellen een nieuw hoofdstuk openen in de ontwapenings kwestie. Hij verklaarde zich een warm voorstander van aanvaarding. „Het zijn do beste berichten, die men sedert lang heeft vernomen en Gibson's verklaring is van de grootste beteekenis. Voorzoover ik de kwes tie uit de telegrammen kan beoordeelen, zijn Gibson's voorstellen zeer bevredigend ik kan wel zeggen, dat ik met ieder woord er van accoord ga en ik twijfel er niet aan of de groote meerderheid mijner landgenoo- ten zal dezelfde móéning zijn toegedaan. We mogen stellig hopen, dat geen meenings- verschillen tusschen de V. S. en Engeland oen regeling in deze belangrijke kwestie nog langer in den weg kunnen staan. Ont wapening is noodig voor den vrede en ik ben er zeker van, aldus lord Cecil, dat als Amerika en het Britsche rijk leiding ge ven alle anderen zullen volgen". Een geheime vergadering over den chemischen oorlog. De ontwapeningscommissie heeft gister morgen drie uren lang achter gesloten deu ren beraadslaagd over een chemischen oor log. De buitensluiting van de pers uit de ver gaderzaal heeft ten gevolge gehad, dat de internationale vereeniging van volken bondsjournalisten zich bij voorzitter Loudon beklaagd heeft over dit prijsgeven van de traditie van openbaarheid der vergaderin gen, en er op aangedrongen heeft, dat do volgende besprekingen van de commissie in haar geheel weder openbaar zullen zijn. Verschillende gedelegeerden verklaarden ook niet te kunnen begrijpen waarom de deuren gesloten werden, daar hoegenaamd niets besproken is, dat niet in de openbaar heid zou kunnen worden gezegd. De voornaamste uitkomst van de beraad slaging van drie uren is deze geweest, dat de ontwapeningsconventie met betrekking tot den chemischen oorlog onderscheid zal rnaken tusschen het gebruik van gifgassen en het gebruik van bacteriologische midde len. Beide worden natuurlijk verboden doch terwijl het verbod van het gebruik van gif gassen onderworpen is aan de voorwaarden van de wederkeerigheid inzake de naleving van dit verbod, is het verbod inzake de bacteriologische middelen geheel absoluut, zoodat de staten verplicht zijn dit verood te eerbiedigen ook tegenover een staat, die dezelfde verbodsbepaling niet heeft aan vaard. Ten slotte heeft Litwinof nog een onge kend succes behaald, doordat de commissie een resolutie van hem heeft aangenomen waarin er op aangedrongen wordt, dat de staten het Geneefsch protocol van 1925 zoo spoedig mogelijk zullen ratificeeren on danks het besluit van de ontwapenings commissie, dat in de latere ontwapenings- couventie een versterkte tekst van dit pro tocol zal worden opgenomen. FRANKRIJK. De bijeenkomst der deskundigen. Breuk te Parijs vermeden. De plenaire zitting der commissie van ex perts heeft gistermorgen slechts 20 minuten geduurd. Na afloop werd een officieel com muniqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat het rapport van de subcommissie van wijlen Lord Revelstoke is voorgelezen, het welk constateert, dat omtrent de cijfers geen overeenstemming bereikt kon worden. De experts besloten vervolgens, een nieu we subcommissie in te stellen, waarin alle delegatie-leiders zitting zullen hebben. Deze comjnissie zal de voornaamste pun ten, waaromtrent overeenstemming is be reikt, vastleggen en voort9 ook trachten een accoord tot stand te brengen aangaan de de andere punten, waarover men het nog niet eens kon worden. De volgende plenaire zitting zal door den voorzitter worden bijeengeroepen. De moeilijk te overbruggen tegenstellin gen betreffen niet alleen de totale bedra gen der annuïteiten, doch ook de hoegroot heid van het onbeschermde gedeelte, dat dc basis van de mobilisatie zou moeten vor men. In het Duitsch'; jnemorandum is dit gedeelte zoo^s men weet op 450 millioen vastgesteld, doch naar de meening der ge allieerden zou dit het dubbele moeten be dragen. Wat de totale bedragen betreft, merkt men op, dat bieraan misschien wel een mouw te passen zou zijn, door de win sten der voorgestelde internationale bank. Het voornaamste, dat gistermorgen be reikt is, is dat de conferentie voortduurt en de deur voor een volledige definitieve re geling van de herstel- en schulden-kwestie is opengelaten. Nieuwe subcommissie b ij een. De nieuwe subcommissie, waarvan in bo venstaand sprake is, is onmiddellijk aan den arbeid gegaan. Do leiders der delegaties zullen op deze wijze hetzij een eenstemmig rapport, hetzij, wat waarschijnlijker is, een meerderheidsrapport uitbrengen, waaraan een minderheidsrapport zal worden toege voegd. In de kringen der conferentie is men van oordeel, dat de werkzaamheden der experts niet langer dan tot 15 Mei a.s. zullen duren. DUITSCHLAND Het conflict in de Roerrnijnen. De arbeiders tegen de schcidsrecterlijke uitspraak Dc Maandag te Dortmund gedane scheidsrechterlijke \i„spraak, welke den mijnwerkers een effectieve loonsverhooging van vijf pet oplevert, zal door de werkge vers, wier vertegenwoordigers vóór de scheidsrechterlijke uitspraak hebben ge stemd, worden aanvaard. Daarentegen zullen de werknemers, naar men verwacht, de scheidsrechterlijke uit spraak verwerpen, met de motiveering, dat de werkgevers van de loonsverhooging van 5 pet. slechts 0.65 pet. dragen, terwijl heb rijk het overige gedeelte in den vorm van het den arbeiders toekomende subsidie der vakvereeniging op zich neemt. Dit subsidie is den arbeiders evenwel reeds vóór de loon- verhooging toegezegd. Op deze overwegingen zullen de districts conferenties, naar men aanneemt, a.s. Zon dag de scheidsrechterlijke uitspraak verwer pen. De intergeallieerde schulden. Engeland reeds 250 millioen pond betaald. Met betrekking tot de betaling van de Engeteche oorlogsschuld aan de Vereenig- de Staten deelde Churchill op een desbe treffende vraag in het lagerhuis mede, dat Engeland tot nu toe bijna 250 millioen p.st. aan de Vereenigde Staten heeft geremit teerd. Aan den anderen kant heeft het van de bedragen, die het tijdens den oorlog aan de geallieerden heeft geleend 33 millioen p.st. terug ontvangen. ITALIË De eeuwfeesten van Monte-Cassino. Kardinaal Gasparri woont de feesten b ij. Kardinaal-staatssecretaris Gasparri be geeft zich morgen als pauselijk legaat naar Monte Cassino ter bijwoning van het eeuw feest der beroemde abdij. De Italiaansche staat stolt den kardinaal een hoftrein ter beschikking. Op alle stations zullen hem voorts dezelfde eerbewijzen worden ge bracht als aan de vertegenwoordigers van andere souvereinen. De tocht naar het 500 M hoog gelegen klooster geschiedt in de galakoetsen, die bij vroegere bezoeken van den paus werden gebezigd en die door de gemeente Cassino zijn bewaard. Zoodra de kardinaal het klooster betreedt, wordt de pauselijke vlag geheschen, waarna het voor den duur van zijn verblijf als souverein ge bied geldt. POLEN Warschausche communisten gearresteerd. In den afgeloopen nacht zijn te War schau door de politieke politie meer dan honderd communisten gearresteerd. Bij de arrestaties werden ook twee geheime com- munist'sche drukkerijen ontdekt. Zeer veel propagandamateriaal is in beslag genomen De arrestatiës staan blijkbaar in verband met de a.s. 1 Mei-viering. ROEMENIE Verduisteringen bij de staatskas te Boekarest. Bij de centrale van de schatkist te Boe karest zijn verduisteringen ontdekt, welke een reeks van jaren achtereen door een kass'er zijn gepleegd. Een rekenfout, die aanleiding tot het nazien van de boeken gaf, bracht dc zaak aan het licht. Dc kas sier had het stempel betaald" op kwi tanties weggemaakt en bij den hoofdkas sier oude rekeningen ten tweede male laten uitbetalen. In het geheel zijn op deze wijze 10 millioen lei verdwenen. BRITSCH-INDIE Legerofficier in Indië doodgeschoten. Een Sikh-soldaat heeft te Nowshera een Britsche legerofficier doodgeschoten. Do aanvaller had blijkbaar een grief wegens een mislukte poging om promotie te maken in een daarop volgende weige ring op zijn verzoek om ontslag uit den dienst. Hij is gearresteerd. CHINA. Tsjang Tsoeng-Tsjang gearresteerd. Door Japan sche politie beambten. Maarschalk Tsjang Tsoeng tsjang werd bij zijn aankomst te Dairen door de Jar- pansche politie-autoriteiten gearresteerd. Op hem zijn aanzienlijke bedragen in goud en groote voorraden edelsteenen aan getroffen. Aan de Japansche pers ver klaarde hij, dat zijn nederlaag uitsluitend te wijten is aan verraad van zijn generaals, die z;ch voor de som van 100.000 dollar aan de Nanking-regeering zouden hebben verkocht. T s j e f o e in handen der Nationalisten. De nationalistische troepen onder bevel van generaal- Lioe Tsjenjen zijn gistermor gen zonder verzet te ontmoeten Tsjefoe binnengerukt. De Noordelijke troepen trek ken in groote wanorde in Noordelijke rich ting terug. Dit is de derde keer in twaalf maanden, dat de nationalisten Tsjefoe op den Noordelijken generaal Tsjang Tsoeng- tsjang veroveren. AMERIKA Hoover en Europa. Een verkapt ,,W i 1 s o n i s m e". Reuter seint uit Washington, dat men te Washington in regeeringskringen en poli tieke kringen met groote spanning af wacht, wat de houding der groote zeemo gendheden en speciaal van Engeland zal zijn betreffende het voorstel in Ge lieve gedaan door Gibson (vermindering van krijgstoerustingen ter zee voor alle scheepstypen). Men voorspelt te Washington, dat Hoo ver van zins is. ten opz:chte van Europa een soort van verkapt Wilsonisme te vol gen, waaronder dan te verstaan is een tot het uiterste ontwikkelde vriendschappe lijke samenwerking. EERSTE KAMER. Radioraad spoedig klaar. De Eerste Kamer heeft gisteren o.m. afgedaan de begrooting voor de Posterijen. Uit de rede van den minister stippen we aan dat binnenkort de Radioraad met zijn advies gereed is inzake de billijke ver deeling van den zendtijd. TWEEDE KAMER. Rijk en gemeenten. De sprekerslijst over het wetsontwerp inzake de regeling der financieele ver houding tusschen het Rijk en de gemeen ten is nog niet uitgeput. De korte inhoud van alle redevoeringen is vrijwel deze: Er zijn bezwaren tegen het ontwerp, maar de verdiensten worden graag erkend en de bedenkingen laat men niet zoo zwaar wegen als wellicht het geval zou zijn, indien niet algemeen de overtuiging leefde, dat het niet aangaat nu nog niet tot een einde te komen met een reeds tientallen van jaren hangende aangelegenheid. VRAGEN VAN KAMERLEDEN. De Nederlandsche Theehandel. In verband met de afschaffing der invoerrechten op thee in Gr.- Brittannië. Het Tweede Kamerlid de heer Van Sasse van Ysselt heeft den minister van financiën de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat met in gang vau 22 April j.l. in Groot-Brittannië VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De voorstellen van Gibson op de voorbe reidende ontwapeningsconferentie zijn gun stig ontvangen. Maarschalk Tsjang-Tsoeng-Tsjang gear resteerd. BINNENLAND. Het drama te Grootegast. Levenslang geëischt. (Rechtzaken, 3de blad). zijn afgeschaft de aldaar bestaan hebben de invoerrechten op thee? Is de minister niet van oordeel, dat wanneer daar te lande thee vrij van invoer rechten kan worden ingevoerd, dc hier be staande handel in thee zich zal verplaat sen naar de Londcnschc markt, althans zoolang hier te lande zal blijven bestaan het hooge invoerrecht op thee van 75 per 100 K.G Is de minister niet van oordeel dat dit zeer zou zijn in het nadeel van den Ne- derlandschen theehandel en is hij niet be reid tijdig maatregelen voor te stellen, waardoor dit nadeel van ons land kan worden afgewend? GELOOF EN WETENSCHAP. Lezing over Volkenbond en Vredesbontl. De leden van G. on W. waren bijna ver geten, dat hun genootschap nog bestond, tol zij daaraan onverwacht herinnerd wer den door het uitschrijven van deze bijeen komst door het bestuur. Prof. Koesoin lichtte gisteravond in zijn openingswoord too, dat het uitblijven van lezingen in hei laatste deel van dezen winter geweten moet worden aan het deficit, dat de Schouwburgopvoering had opgeleverd. Als spreker trad dezen avond op pater mr. E. van der Helm, directeur van het St.-Willibrord-college te Katwijk, met liet onderwerp: „Volkenbond en Vredesbond". Spr. had deze combinatie tot onderwerp gekozen, omdat z.i. van dien veelbespro ken, veel-becriticeerden Volkenbond toöli nog wel wat goeds te vertellen valt. ate men hem maar beschouwen wil in verband met de vredesbeweging, welke overal doordringt. Volkenbond en Vredesbond, zij hebben elkander noodig. Wil de bestaan de bestaande Volkenbond ooit eenige be teekenis krijgen, dan moet hel vredes werk, dan moet de pacifistische .propagan da de geesten en de gemoedern bewerken. Maar omgekeerd ook: wil het huidige pa cifisme geen slag slag in de lucht worden, dan zal het moeten aanknoopen bij de realiteit van den bestaande» Volken bond. De Volkenbond dus als uitgangspunt nemend, ging spr. in groote lijnen na hot ontstaan en dc inrichting van 'den Vol kenbond. Dat de Volkenbond oen vrucht is va-u den grooten oorlog, mag als bekend worden verondersteld. Het besluit tot de oprich ting ervan werd genomen op de vredes conferentie der Geallieerden op 25 Januari 1919. Formeel ontstond de Volkenbond, toen het machtelooze Duitschland tc Pa rijs do ratificatie neerlegde van het harde, vredesverdrag van Versailles n.l. óp 10 Jan. 1920. Zeer velen ou uit alle landen der wereki hebben met groot geloof en groot vertrou wen den Volkenbond begroet als een goed, aan de menschhcid na veel leed en lange loutering ten doel gevallen. Daar waren er ook en onder hon onze.nuch tere Struycken die aan het nieuwe in stituut hun critiek niet spa-arden, maar zelfs Struycken schreef, dat dc wereld vervuld was van de vaste verwachting op de verwezenlijking van Wilson's denk beelden. De wereldoorlog had wel sterk aan het licht gebracht, hoezeer door dc toename van het verkeer de volken van elkander afhankelijk waren. Een gewapend conflict van eenige beteekenis zette bijna de ge- heele wereld in beroering. Geen ncu-trali- teits-recht block de onzijdigen te vrijwa ren voor een groote mate van leed en ont bering. Dc beteekenis voor den oorlogvoe renden Staat van economische kracht bleek sterker dan ooit tc voren en daar door werkten de gevolgen veel dieper tot alle lagen van do bevolking door. Maar daar was n^>g iets cn daarop heeft Struycken vooral gewezen n.l. de onder alle volkeu sterk geworden demo cratische strooming. Deze oorlog droeg een geheel ander karakter dan vroegere oorlogen: hij was geen dynastieke oorlog, geen oorlog van staten tegen staten, maar van volken tegen volken. Hun leiders, ook

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1