STADSNIEUWS Agenda VOOR DE ZIEKEN. De volgende week zullen leden van het Comité voor het Eucharistisch Ziekentri- duum hier en daar aankloppen, om gel- delijken steun, zonder welken dit prach tige werk van naastenliefde niet slagén kan of althans niet zóó kan slagen, als wij het voor de zieken van ganscher harte wenschen. 't Is onnoodig hier wederom een opwek king te plaatsen, om dat liefdewerk daad werkelijk te steunen. Een herinnering mag voldoende worden geacht. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN. De afd. Leiden van den Bond voor Groote Gezinnen vergaderde gisteravond in een der zalen van „den Burcht". De bijeenkomst was goed bezocht. De waarn. voorzitter, de heer Heems kerk, deelde mede, dat de vereeniging in het bestuur groote verliezen heeft geledon. Op de eerste plaats heeft de voorzitter, de heer Spendel, wegens zijn gezondheids toestand moeten bedanken. Spr. bracht ccn woord van hulde aan den afgetreden voor zitter, die veelgewerkt en veel bereikt heeft in het belang van den bond en van de groote gezinnen. Nimmer was hem iets te veel, wanneer het de bond gold (applaus). Ten tweede heeft de geest, adviseur, pa ter v. d. Donk, de stad verlaten. Het be stuur heeft op den huldigingsavond na mens de vereeniging den geest, adviseur dank gebracht en hem een geschenk aange boden. Spr. meent niet te overdrijven, wan neer hij zegt, dat juist het ideëele van den Bond van Groote Gezinnen bij pater v. d. Donk ging boven zijn adviseurschap van andere vereenigingen. Zijn dit onaangename gebeurtenissen, aan den anderen kant heeft de Bond eeni- ge successen te boeken. 1. De Raad be sloot bij woningbouw rekening te houden met huizen voor groote gezinnen. 2. De kin deraftrek bij de belasting zal ook in deze gemeente progressief worden toegepast. 3. De gasprijzen ondergaan vermindering bij grooter afname; drie beslissingen van be lang voor de groote gezinnen, waaruit blijkt, dat het streven van den bond ook naar buiten ingang vindt. De 2e secretaris las daarna de notulen, welke werden goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van de K. S. A., zich te abonneeren op het tijdschrift „Katholiek Nederland", waartoe werd besloten. Voorts een schrijven van het lid, den heer Walter, waarin deze, in navolging van wat in andere afdeelin- gen geschiedt, een reductie bepleitte voor leden van den bond bij aankoop van goe deren in winkels van de leden. De voorz. stelde voor, dit punt in overweging te hou den. Het bestuur heeft verschillende be zwaren; het vreest misplaatste praktijken bij het verleencn der reductie en meent, dat de voorgestelde regeling veel romp slomp meebrengt. De vergadering kon zich met de zienswijze van het bestuur vereeni gen. De secretaris, de heer Meeuwsen, bracht een keurig jaarverslag uit. De Bond gaat langzaam vooruit; het ledental steeg van ISO tot 205. Veerschillende zeer goed ge slaagde bijeenkomsten werden gehouden. Hulde werd in het verslag gebracht aan den heer Spendel en aan pater v. d. Donk. De penningmeester, de heer D. v. d. Top, bracht vervolgens financieel verslag uit, dat eveneens gunstiger was dan verle den jaar. De inkomsten bedroegen 1215.46 1/2, de uitgaven 1040.78, batig saldo 174.98 1/2. De bloempjesdag bracht de mooie somma van ƒ527.17 op, plus.... enkele Belgische francs en een paar Pfen- nige! De commissie van kasnazieners, de hee- ren P. J. Colla en C. Mol, hadden de be scheiden in goede orde bevonden. Aan den secretaris en den penningmees ter bracht do voorzitter een woord van dank voor hun werkzaamheden (applaus). Tot kasnazieners 1929 werden benoemd de heeren W. Creyghton en Hensing. Daarna was aan de orde de verkiezing van een voorzitter en van vier bestuurs leden. De wnd. voorzitter bracht, alvorens tot stemming over te gaan, den hoer Kemper man, die wegens vertrek als bestuurslid bedankte, in zeer waardeerende woorden dank voor zijn activiteit. Er moesten dus 3 stemmingen plaats hebben: verkiezing van een voorzitter, we gens aftreden van den heer Spendel, ver kiezing van bestuursleden wegens periodie ke aftreding van de heeren v. d. Top, Naber e.n Molkenboor, verkiezing van een bestuurs lid in de vacature-Kemperman. De verkiezing van een voorzitter. De stemming was geheel vrij. Uit de vergade ring werden als candidaten voor de voor zitters-zetel genoemd de heeren Moeuw- sen en Heemskerk, welke heeren beiden be zwaren, zij het niet onoverkomelijke, tegen een benoeming hadden. Uitgebracht werden 35 stommen, waarvan 22 op den heer Heemskerk. De heer Heems kerk wilde voorloopig deze benoeming aan nemen en dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. De drie periodiek-aftredende bestuurs leden werden bij acclamatie herkozen. Bij de verkiezing in de vacature-Kem perman werden twee candidaten uit de vergadering voorgesteld, namelijk do heeren N. Creyghton en H. O. Visser. Gekozen werd de heer N. Creyghton met meerder heid van stemmen. Voor de agenda van den Centralen Raad werd door den heer W. J. Creyghton voor gesteld in het bondsblad „Het Gezin" een aparte rubriek te openen, waarin betrek kingen worden aangeboden en gevraagd en waarin de gelegenheden tot het zenden van kinderen naar buiten en de uitwisseling van kinderen tusschen stad en land, wor den bekend gemaakt. De voorzitter vond iets sympathieks in liet- voorstel van den heer Creyghton; er is niets tegen om dit voorstel bij den Cen tralen Raad in te dienen. De vergadering ging daarmede accoord. Het volgende agendapunt was de verras sing. Het bestuur Tiad voor de kinderfees- I INGEZONDEN MEDEDEELING ten zulke mooie prijzen ten geschenke ont vangen, zooals kerkboeken enz., dat het „zonde" was die aan de kinderen to geven. Het bestuur had bovendien nog op een paar kistjes sigaren beslag weten te leggen, die thans, gczamelijk met kerkboeken, wijwa- torsvaatjes enz., werden verloot. De verlo ting had begrijpelijk een heel plezierig ver loop. De voorzitter bracht na afloop een woord van dank aan den secretaris, die met zijn geslepen tong telkens iets machtig weet te w orden. Bij de rondvraag vroeg de heer Kwartel een kleine statutenwijziging aan, welke het bestuur in overweging nam. De heer Veltman bepleitte meerdere sa menwerking tusschen de leden bij ziekte gevallen e.d. in de groote gezinnen. De voorz. meende, dat men hier op het terrein trad van andere vereenigingen, maar zal dit onderwerp in een bestuursvergadering ter sprake brengen. Hierna sloot de voorzitter met een krachtig, opwekkend woord de vergadering Holl. Kantvereeniging „Het Molenwiekje". Het zij mij vergund het ontstaan, doel en werken der vereeniging met een enkel woord aan u kenbaar te maken. Door mij werd in Februari 1926 in „Hui ze Voorhout" te 's-Gravenhage, een ten toonstelling van kloskant georganiseerd, om te zien of er voldoende belangstelling zoude bestaan voor dit artikel. Om door den verkoop hiervan te komen tot een voldoende afzet. Mijn bedoeling was, vrou wen en meisjes op de eilanden en in plaat sen om de Zuiderzee op te leiden tot kant werksters, om op deze manier de inkom sten der vi8schersgezinnen te vergrooten. Deze tentoonstelling ^ïad zeer veel succes, niet alleen, dat vele dames uit de residen tie hunne bestellingen deden, doch ook H. M. de Koningin Moeder stelde heel veel belang in onze plannen en deed een mooie bestelling. Wij hadden een zeer goede pers en door het lezen van een dezer artikelen, kwam Ds. Reus, van Westkapelle, waar een nij vere arme bevolking woont, op het idee, zic-h met mij in verbinding te stellen, ten einde ook daar de opleiding van kant werksters te beginnen. Er vormde zich hier een comité van notabelen, die de eer ste kantvereeniging onder den naam „Het Molen wiekje" oprichtte. Deze naam is ontleend aan een bekend kantpatroon. Aanvankelijk werd gewerkt met 35 vrouwen en meisjes, welk aantal langza merhand gegroeid is tot 100. .Te Westka- pelle is door mij eerst-gedurende een week onafgebroken les gegeven. Wij begonnen om 9 uur 's morgens en eindigden 's avonds als de waarschuwing kwam, dat het licht uitging. De werksters waren dan ook na één week zoover, dat ze alle eenvoudige patronen konden werken en de zakdoekjes voor den verjaardag van de Prinses on derhanden konden worden genomen. Veer tien dagen later ging ik er weer een week heen, om de meer ingewikkelde patronen met hen door te werken. De vereeniging is oorspronkelijk ge sticht, zooals ik reeds vertelde door en kele notabelen uit Westkapelle, die te sa men met twee werksters het bestuur vor men. Er werd eerst een kleine som gelds bijeengebracht door deze notabelen, waarvoor kussens, klosjes en verder ma teriaal werd aangeschaft. Later is, in het reglement opgenomen, dat ieder der werk sters verplicht is een aandeeltje van 5 te nemen, waartoe allen gaarne bereid waren, daar zij in dien tusschentyd had den ervaren, dat het doel vermeerdering der inkomsten bereikt was. Met het voor opgestelde doel tot een geregelden ver koop te komen, werden van tijd tot tijd tentoonstellingen gehouden, die door el kaar genomen veel succes hadden. Ook voor deze tentoonstellingen toonde de pers veel belangstelling. Het lezen van een de zer artikelen was oorzaak, dat de burge meester van Elburg zich met mij in ver binding stelde om tot het oprichten eener dergelijke vereeniging in die gemeente te geraken. Dit geschiedde in Mei 1928. Hier in die gemeente is dan ook een vereeni ging „Het Molenwiekje" opgericht. Er zijn hier 30 kantwerksters opgeleid, voor wier arbeid eveneens een afzetgebied moest worden gezocht. Inmiddels ontving ik een verzoek van het gemeentebestuur van 's-Gravemoer om te komen tot wederop richting van de daar bestaan hebbende 's-Gravemoerscho Kantwerkschool. Hier was de taak wat gemakkelijker, daar zich hier reeds vrouwen en meisjes bevonden, die kantwerkster waren. Te 's-Gravemoer zijn nu pijn. 25 vrouwen en meisjes aan het werk. Om al de kantwerksters geregeld werk te verschaffen moest eene verkoopsorgani satie in werking treden. Geregeld werden van nu af aan tentoonstellingen gehouden, waar tegelijkertijd de kantwerken worden verkocht en bestellingen worden opgeno men. Het spreekt van zelf. dat voor al deze werksters verscheidene patronen noo- dig zijn. Waar in hoofdzaak patronen be stonden, die ontstaan zijn in de laatste eeuw, dus gedurende den tijd, dat het kantwerken in verval verkeerde, was het aanvankelijk niet gemakkelijk dit in nieu we banen te leiden. Om te beginnen moes ten wij patronen ontwerpen, die zich aan pasten aan de eischen van den tegenwoor- digen tijd. Alle nieuwe patronen worden eerst door ons uitgewerkt en daarvan de arbeidstijd bepaald, om te weten hoeveel uren een kantwerkster voor de vervaardiging noo- dig heeft en volgens dezen werktijd uit betaald krijgt. Eens per week komen de werksters samen om het afgewerkte pro duct ter hand te stellen aan het plaatselijk bestuur, dat het daarna naar mij op stuurt. Het wordt door mij gekeurd. Na keuring betaalt het bestuur het loon uit. Bij deze keuring wordt niet alleen gelet op goed werk, doch vooral ook op zinde lijke en nette afwerking. Gelukkig komt afgekeurd werk zelden voor. Het is daar om een aangename taak, die wij op ons genomen hebben, daar blijkt dat de werk sters met lust en energie de hand hebben aangevat, die hunne levensomstandigheden wat beter wil maken. Zonder medewerking van de personen in kwestie immers zoude het doel van het Molenwiekje hopeloos zijn. Niet alleen lust én energie zijn aan- wez:g, doch ik sta telkens verbaasd hoe veel dank bij een groot deel dezer een voudige vrouwen aanwezig is. Voorts wekt het steeds mijn bewondering dat moeders, dikwijls uit groote gezinnen nog den moed hebben om het werk te leeren om hunne inkomsten wat grooter te maken. Katholiek Overheidspersoneel. Dinsdagavond zal in Den Burcht eon gecombineerde vergadering worden ge houden van Katholiek Overheidspersoneel, georganiseerd in de A. R. K. A., St. Mi chael, St. Paulus en St. Petrus. Als spreker zal op deze vergadering op treden de heer Guit, uit Den Haag, met het onderwerp: „Inrichting en werkwijze van de organisaties van het R. K. Over heidspersoneel". De vergadering vangt te 8 uur aan. R. K. Handelsreizigers. De afciecling Leiden van de Ned. R. K. Ver. van Handelsreizigers St. Christoffel, hield een ledenvergadering in Den Burcht. Te circa 9.15 uur opende de Voorzitter de vergadering met den Chr. groet en heette de aanwezigen, inzonderheid den heer Zuidman, hartelijk welkom. Ook den nieuwbenoemden geestelijken Adviséur, kapelaan Dorbeck, die intusschen was bin nengekomen riep de voorzitter een harte lijk woord van welkom toe. De Notulen der vorige vergadering wer den ónder dankzegging goedgekeurd, waar na de verschillende ingekomen stukken behandeld werden, w. o. een schrijven van het R. K. Huisvestingcomité, betreffende het in verkoop nemen van 200 loten téli bate voor het comité tot uitzending van zwakke y kinderen. Na eenige discussie wordt hiertoe besloten. Hierna wordt de nieuwbenoemde geest, adviseur, kap. Dorbeck, geïnstalleerd. De voorzitter feliciteerde zijn. eèrw. met de benoeming^ waarbij de hoop, uitsprak, dat zijneerw. zooveel mogelijk tot het gees telijk heil der leden zal bijdragen en het hem gegeven moge zijn tel van jaren afd. en leden met. zijn geestelijk advies van nut te zijn. Na eenige besprekingen over den be schrijvingsbrief betreffende de a.s. alg. jaarvergadering en rondvraag sloot de Voorz. deze vergadering met den Christ, groet. Vereeniging tot bevordering der belangen van Slechthoorenden. Met een laatste bijeenkomst in het Leidsche Volkshuis sloot de Leidsche af- deeling van bovenstaande Vereeniging haar winterseizoen. Dit seizoen heeft blijk gegeven van een bloeiend Vereenigingsleven en onderlinge samenwerking. En steeds meer nog zal door het Bestuur worden getracht, juist met het oog op het doel der bijeenkom sten, het onderling contact tusschen do le den te bevorderen. De Pres., Mevr. Kra nenburg, gaf dit aan in haar openings woord en deelde mee, dat in verband hiermede nog meer tijd op de bijeenkom sten zal worden uitgetrokken voor onder linge kennismaking en gedachtenwisseling. Verder zal worden getracht op meer af doende wijze te komen tot het benoodigd bedrag ter verkrijging van een eigen groepstelefoon tot het vervangen van het thans gehuurde instrument van verouderd systeem; circulaires zullen in dit opzicht binnenkort do leden bereiken. Hierna werd overgegaan tot het uitdee- len der prijzen aan de winners van den vorigen lipleswedstrijd, terwijl opnieuw, onder leiding van de spraakleerares, mej. Driessen, een wedstrijd in dit belangrijk hulpmiddel tot begrijpen voor den slecht hoorenden werd gehouden. Vervolgens besprak de heer Mater, on der wiens leiding de excursies plaats heb ben de te ondernemen uitstapjes naar de bollenvelden, het landhuis der vereeniging te Lunteren en het Eigen Huis te Amster dam en. drong aan tot een tijdige aangifte voor deelname met het oog op te voren te nemen gezelschapskaarten. Besloten werd, in verband met den zoo veel lateren bloeitijd, eerstgenoemde ex cursie uit te stellen tot Zaterdag 4 Mei. Aan het slot van den avond gaf het S. H. lid, de heer Pracht, een film te aan schouwen van een reis door hem gemaakt naar Zwitserland, die met veel belangstel-" ling werd gevolgd. Het afgeloopen seizoen gaf reeds meer malen blijk van medewerking der leden tot het slagen der bijeenkomsten en van meeleven in het samenstellen der agenda ervoor. Thans sprak de pres. haar hoop uit, dat het goede voorbeeld van den heer Pracht weer zou worden gevolgd en het komende seizoen ook in dit opzicht, een toenemende actie onder de leden zal doen zien. Op deze bijeenkomst zag mon weder, hoe spoedig een paar uurtjes zijn verstreken, bij alles, wat er te behandelen valt; de thans echter in het zomerzeizoen te hou den uitstapjes bieden alle gelegenheid tot nader contact en met den wensch, dat de leden in grooten getale eraan zullen deel nemen, tot instandhouding van den ouder lingen band ook in den zomer, werd deze, weder goedgeslaagde avond besloten. Vereeniging „Reuvens-Fonds". Het bestuur van de Vereeniging Reu- vens Fonds heeft zich als volgt geconsti tueerd: mr. A. van de Sande Bakhuyzen, voorzitter, A. Krantz, penningmeester („Reuvens-Fonds" Amsterdamsche Bank. Leiden), jhr. mr. W. A. Beelaerts van Blokland, prof. dr. IT. Ph. Boissevain. dr. W. Goossens, mevr. M. M. J. Irish Stephen- son-Hagen en mevr. M. M. de Vries-Vogel, secretaresse. Bij de politie zijn inlichtingen te beko men omtrent een vet varken, dat gisteren op de markt is achtergebleven. De Leidsche 'Winkelstand. Hedenmiddag te 3 uur heeft de her opening plaats gehad van het na den Stadhuisbrand geheel gerestaureerd en nieuw ingericht magazijn der firma H. M. Pierrot, Maarsmanssteeg 14. Men weet, dat dit pand, zoo dicht gren zend, als 't ware aangebouwd aan het Stadhuis, heel wat schade heeft onder vonden, maar de bekwame hand van den restaurateur weet alle wonden te heelen en ook hier zijn alle sporen uit dien han gen nachfc weer geheel verdwenen. Alles is opnieuw zoo keurig mogelijk geëxposeerd, in uurwerken luxe artikelen, byouterieën, enz. vindt men weer de be kende verscheidenheid en op uurwerkge bied kan men de diverse producten der moderne architectuur aanschouwen. Een groote sorteering is bovendien voorradig in het bekende merk Huga. Met. nieuwen moed gaat de firma de toekomst weer tegemoet. Dat zij succes hebbe Schenking Ned. Hist. Natuurwet, museum. Het Ned. Historisch Natuurwetenschap pelijk Museum heeft ten geschenke ont vangen van den nestor der Haagsche jour nalisten dr. P. A. ïïaaxma Jr., 2 mieros- coopjes, vervaardigd door den natuur kundige en mieroscopist Anthonie van Leeuwenhoek (16321732) eigenhandig ver vaardigd en gebruikt. De heer Haaxman is een der afstam melingen in rechte lijn van Leeuwenhoek's zuster Margaretha en de afgestane micros copen zijn' jaren lang familiebezit ge weest. Veertigjarig jubileum H. J. van Leeuwen. Op Zaterdag 4 Mei a.s. zal het 40 jaren leden zijn, dat de heer H. J. van Leeu wen, Langebrug 75 alhier, zijn loopbaan als Balletorganisator en dansleeraar aan ving. Ter gelegenheid van dit feit heeft zich uit de leerlingen en oud-leerlingen van den a.s. jubilaris een comité gevormd, met het doel den leeraar op het door hem op bovengenoemd en datum in de Stadsge hoorzaal alhier te geven Jubileum-bal te huldigen. Een jubileum als dit is tot nog toe een uniek in Nederland. Men deelt ons omtrent den jubilaris o.m. het volgende medo: Vóór 40 jaren ving do heer H. J. van Leeuwen Jr. zijn loopbaan als dansleeraar en voornamelijk als Balletorganisator aan. Na zich in de Muziek en do Klassieke Danskunst te hebben bekwaamd, ontwierp hij in den loop van het jaar 1902 een origineele dans genaamd Koningitme-wals. Deze wals werd door hem in het begin van het jaar 1903 aangeboden aan H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder, waarvoor per officieel schrijven van Hunne particuliere secretarissen resp. d.d. 9 en 4 April 1903 Hunnen welgemeenden dank werd betuigd. Do navolgende feiten bewijzen wel, dat de heer Van Leeuwen zich gedurende zijn loopbaan een zeer aparte en vooraan staande plaats heeft weten te veroveren in de wereld der Klassieke Danskunst, t.w.: In 1907 verwierf hij door de inzending van een door hem ontworpen salondans „Freia" een eersten prijs met verguld zil veren medaille op het toen te Amsterdam gehouden Nationaal Concours van dans- onderw ijzers. In 1909 stelde hij het Ballet „Lente groet" samen, voor welk Ballet door hem zelf ook de muziek was gecomponeerd. In 1910 werd gedurende het te Leiden gehouden „Maskerade" feest door hem op gevoerd het Ballet „La Pavane"; de lei ding van het door de burgerij gegeven contra-feest was eveneens in zijn handen. In 1911 vervaardigde de heer Van Leeuwen de bekende „Tarantella"-dans. In 1920 behaalde hij met zijne dochter op het Nationaal Concours een eersten prijs met gouden en een len eereprijs in do afdeeling Prijsdansen voor Professio nals. In 1921 leidde hij het bal, hetwelk in het Palace-Hotel te Scheveningen werd gegeven ter gelegenheid van het bezoek van den toenmaligcn Kroonprins van Japan. In 1924 werd bij de toen gegeven open luchtspelen het door hem vervaardigde Ballet D'Orange opgevoerd. In 1926 en 1927 ontwierp hij resp. het Ballet des Fleurs en het Coppelia-Ballet. Handelsregister K. v. K. Wijziging: C. van der Lelie, Leiden, Le vendaal 63, Grossierderij in rookartikelen. Wijz. uitgeoef. bedr. thans: tevens winkel in sigaren, sigaretten enz. F. Pieck's Ma-nu- facturenhandel, Leiden, Haariemmerstr. 228230; de statuten zijn gewijzigd. Nieuwe inschrijving: A. C. Verboog, Leiden, Burgsteeg 4: Handel in oudheden, restaureeren van oude meubelen. E.: A. G. Verboog te Leiden. Aan de St. Petrus- en de St. Lodewijks- kerk zullen morgen vóór alle H.H. Missen de kaarten der K. R. O. in ontvangst worden genomen door de propagandisten. LEIDEN. Maandag, 2e Paedagogisch Concert, 7.45 uur. Dinsdag. Gecombineerde vergaderini tho-liek Overheidspersoneel, Burcht, S uur. De Zondagsdienst der huïsartsei worden waargenomen door de doki 5 Hovens Gréve. Muyzert, Seret. Simo De geneeskundige Zondagsdienst Jk Oegstgeest wordt waargenomen dr. Timmermans, tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdiensl apotheken wordt van Maanda April a.s. tot en met Zondag 2] waargenomen door de apotheek van heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, foon 594. Er is geen het vcrkrjjge: fraaie Huid vj Doos 30, 60, Tube 80 ot. Naar aanleiding van een tentoonste Q( van Kantwerken, welke Donderdag gehouden wordt in perceel Rapenbu: (zie advertentie in dit nummer) scl ons mevr. M. Schutten het volgende. Nu er plannen bestaan, om de ve [f brick van de firma Herfst en Helder vergrooten en te verplaatsen naar Zoeterwoudschen weg, worden er bij W. bezwaren ingediend van vele or nenden, die meenen, van deze fabriekl der te zullen ondervinden. Verwacht worden, dat B en W. deze bezwaren stig zullen overwegen, voordat de tieve vergunning voor den bouw wordt geven. Een voorloopige vergunning s> reeds verstrekt te zijn, want men reeds met de voorbereidende werkzi heden een aanvang gemaakt. MUZIEK. Dirk Schater. IN :hi< len da rokl ;teri rek Voor oen propvolle Gehoorzaal gaf j v Schafer ons in dit seizoen zijn twe 1SC pianoavond en bracht ons een mooi irtengd programma met Schubert, Bet *Di ven, Chopin, Liszt en Strauss-Schafer. beteekent een avond van hoog artistiel e not. Schafer's geniale pianistische ei schappen zijn velerlei. Op bijzondere y heeft hij ons bewezen, dat niet alle pi spel louter materialisme en techniekvc oe(i ding is. Poëtisch en lyrisch als maar nigen, met een aanslag, die prachtig heeft hij Schubert's „Laatste Sonate" v!1 gespeeld. Zijn uitgelezen vermogens len hem in staat, juist di\t te geven hij door zijn persoonlijke visie geven Overal eenzelfde optreden van de absoi Bc evenwichtige juistheid van zijn visie. felste spontaniteit bij hem staat nog der do controle van zijn diep innerlijk ten. Wij voelden in de Schubert-vertolk de Schubertsche innigheden en dichterl gevoeligheid; ook de behoersching en ornamentieke detailleering die bij Schj [0t zoo zeer inwerkt, een afzonderlijk bescl mc wen en doorvoelen van kleinheden. Beethoven had Schafer de „Sonate A sionata op. 57 f ld." gekozen. Hij is blijft enorm in zijn spel. In zijn donde de „allegro's" en gesyncopeerde accoor is hij angstwekkend (men der.ke aan eerste doel) en geeft hij do wijdschheid Beethoven's genie aan het meest vei ven en groctsche nastrevend zonder boven den meester to stellen. De ver! ding tusschen eersten Satz en „Fin? r(j{ wordt gevormd door eenvoudige maar di :en gevoelde variaties over een innig en lsj. roerend hymne-thema! die duidelijk e" poëtisch werden geïnterpreteerd. Bove trof in de „Finale", een van de ons tuin ste composities, die Beethoven schreef, meesterschap, waarmede Schafer dit y eischend werk speelde. Het was forsch, weldig en hartstochtelijk. Do toehoord Q( waren „als in de wolleen" en bejubel )ry den grooten pianist. Na een half urn pauze aanvaardde Schafer het tweede d k van zijn taak beginnend met Chopin „N turne op. 62 no. 1", twee Mazurka's uit 41 no. 4 en uit op. 30 no. 3 en „Improm op 36". Sensitief-poctisch en heel zijn te nische karakteristiek uit Chopin op bouwd, is ziin spel hierin voortreffelijk. 1 gewaarwordingen telkens meer veran v-' rend, keert hij steeds weer terug in de b eigene geaardheid, wat juist zijn Chop j,. spel zoo groot maakt. Do „Nocturne" klc zoo subtiel en gecharmeerd, als een droi de broze vleugjes van klank, wegsterve onder de zachte aanraking van zijn vinge opwellingen die opklinken en versmore! melancholie. De „Mazurka's", onovertrof zijn de verfijnde lenige, elegante ding die hij doet. De interpretatie der „Improi i tu" is grootsch opgevat. Hoort men Liszt -*1! Schafer „Feuse follets" en „Au Bord d' Source", dan hoort men niet alleen technischen Liszt, maar diens muziek een belichting, die haar verfraait en y diept, door de onderwerping van het te nische aan de geestelijke wilsbeschikkii die hier tot zoo verbijzonderd inzicht voe Met veel talent heeft Schafer de mo< Strauss-Walzer „Wiener Blut" verwelkt i een geweldig virtuoos en muzikaal conee stuk, die hij met do meest denkbare bril fel-expansief en artistiek speelde. Hierme eindigde dit bijzonder mooi concert. Scl fei is een groot pianist, het grootst, yi ,iu ons, als hij Chopin speelt. Geen wond dan ook, dat de menschen na zijn Chopi vertolkingen immer weer enthousiast ontroerd zijn. Aan 't slot een daverend plaus en terugroepen, wat Schafer a's ware tot een toegiftje dwong, een gedeei' lijke reprise van den Wals Strauss-Schal J. .lij] M de Ei

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2