Schoonmaak UIT DE RIJNSTREEK STADSNIEUWS katwijk aan den rijn. Personalia. Als no. 1 staat op de voor bracht om benoemd te worden tot kantoor- louder aan het hulppostkantoor alhier de heer J. Touw te Oudenhoorn bij Hellevoet- sluis. De tegenwoordige kantoorhouder, de lieer v. Sprang, heeft als zoodanig ontslag ■vraagd. Tot hoofd der Otto Baron y. Wasse- laer v. Catwijckschool, aan den Gomman- leur slaan is benoemd de heer D. Blansjaar, hans onderwijzer aan die school. De Hanze. Gisterenavond vergaderde Hanze, afd. Katwijk a. d. Rijn. De verga- lering die, in tegenstelling met vorige gnderingen, zeer goed bezocht was, werd niet een woord van welkom door den voor titter, den heer W. Gaspers, geopend. Na dat de notulen gelezen en goedgekeurd wa ren, volgde bestuursverkiezing, daar, in vcr- jand met de reorganisatie der afdeeling, het geheele bestuur was afgetreden. De ver- ciezing had tot uitslag dat, gekozen wer- len de heeren W. Caspers, L. v. Paridon, J. Luytcn, Jac. P. Rietveld en A- J. ?ecters. De heer W. Caspers werd tot voor- ;itter gekozen. Na eenige besprekingen erd de contributie vastgesteld voor hot oopende vereenigingsjaar. Tevens werden de voordeelen in het licht gesteld van de tigen instellingen van De Hanze, vooral Jrand- en Glasverzekering. Besloten werd voortaan eiken lsten Maandag der uaand te vergaderen. Op deze vergaderin gen zal de Zeereerw. Adviseur Pastoor spoorman een causerie houden over een uderwerp van godsdienstige of zedelijke strekking. Na een geanimeerde rondvraa «erd de vergadering op de gebruikelijke jjze gesloten. Tegen een brug gevaren. De schipper W. Dorst uit Papendrecht kwam met zijn schip „Anna", groot 72 ton, vanaf Katwijk Zee en moest dus de brug aan den Koord'wijkerweg passeeren. Het schip had de zeilen op en ging met een flink gange tje door de intusschen geopende brug. Het ongeluk wilde dat door den wind een der louwen achter de leuning van de brug sloeg. Door den sterken wind en den Hin ken gang die het schip voer nam het schip een stuk der leuning mee van drie Meter, jraarna het zeil een beurt kreeg en geheel an flarden scheurde. Een groote schade post voor den schipper. De politie maakte proces-verbaal op. De schipper was de picening toegedaan, dat de brug niet spoe dig genoeg open was. Ongeval. Door een onvoorzichtigheid geraakte het zoontje van C. v. d. D. aan den Noordwijkerweg onder een auto. Hij had zich nog al bezeerd en werd per auto naar Dr. Huet-ing gebracht die de noodige •erbandeij legde, waarna hij naar de ouder- ijke woning werd gebracht. Wegverbetering. Het pad leidende van den Achterweg naar Achtcrkerkweg Vordt thans van gemeentewege bestraat, hetgeen voor velen, maar vooral voor de omwonen den, een verbetering is. rijnsburg. Bloemenhandel. Het gaat traag hi den !ns bloemenhandel. Voor export wordt weinig gevraagd en door het mooie weer is de aanvoer groot en wordt steeds grooter. De prijzen zijn -thans: Murillo ƒ11.30, La Reine 1.201.40, Cramoisie Brillant 1.20 —1.50, Bartigon ƒ2.102.50, Prins van Oos tenrijk 2 102.50, Duchesse de Parma 22.40, Witte Valk ƒ2.402.50, Hyacin t-hen 810.per 100 bos, Crocus 3—5. darcissen 0.300.90 per 100. VEUR. Brand. Woensdagmorgen omstreeks 11.30 u. werd de brandweer gealarmeerd een brand aan den Veurschen Straat weg. Het bleek echter, dat slechts een klein schuurtje van den heer B. in de vlam men stond. De motorspuit, welke spoedig ter plaatse was, doofde in enkele minuten met één straal het vuur, zoodat spoedig allps afgeloopen was en de spuit weer kon in rukken. Oorzaak onbekend. ingezonden mededeeling geeft menige huisvrou|r /n ^enstbode ruwe en roode werkhanden! Deze Sworden weder om spoedig gaaf, zachtvntpank door Purol 8211 ALPHEN AAN DEN RIJN. Coöp. Boerenleenbank. Dinsdagavond vergaderde ondeT voorzitterschap van den heer Joh. van Leeuwen de Coöperatieve Boerenleenbank te Alphen a. d. Rijn op de bovenzaal van Hotel de Vergulde Wa gen. In het openingswoord van den voorzit ter, wees deze er op dat de flinke opkomst voor hem het bewijs leverde, dat de leden met den groei en bloei der Bank medo leefden, en dat allen doordrongen zijn van het nut dezer instelling. Nadat de notulen der vorige vergade ring waren gelezen en goedgekeurd, werd overgegaan tot voorlezing van het jaar verslag. Hieruit merkten wij op, dat de Bank nog steeds in groei en omvang toe neemt en dat het afgeloopen jaar voor landbouwers gunstiger is geweest-, dan de enkele voorafgaande jaren. Immers de prijzen van het zuivel waren redelijk te noemen, en al is 't dan niet in alle onder- deelen, toch hebben verschillende takken van het landbouwbedrijf zich eenigszins kunnen herstellen, van de verliezen, welke w de .laatste jaren geleden zijn. De balans welke sluit met een totaal bedrag van 842.723.83, vertoont de vol gende cijfers: - Debetzijde: kas 8551.80; uitstaande voorschotten 540.124.47; rekeninghouders |n loopende rekening 184.660.29; centrale bank 41.376.32, aandeelen centrale bank HO, deposito-oblig. centrale bank 25.000 aandeel Coöp. grondkapitaalbank 100. effecten 29.750, vaste goederen 6600, meubilair 1, nog te vorderen rente van effecten 450. Creditzijde: schuld aan de Spaarbank 749.27S.50, crediteuren in rekening-cou rant 60.879.11, reservefonds 29.503.07, saldo winst 3063.20. De verlies en winstrekening sluit met een totaal bedrag van 40.037.72 en staat debet voor: uitgegeven rente spaargelden 27.048.07. uitgegeven rente in loopende rekening 1769, uitgegeven rente centraio banlc 222.37, bijdrage centrale bank 186.80, afschrijving gebouw lOOO, sala ris van den kassier en diverse uitgaven 6748.28, saldo winst- 4063.20 en crediet voor: ontvangen rente van voorschotten 24.691.31, ontvangen rente iu loopende rekening 11.475.79, ontvangen rente van de centrale bank 2102 21, ontvangen rente van coupons 1350, diverse ontvang sten 418.41. Na eenige toelichtingen werd de balans met- algemeene stemmen goedgekeurd. Hierna werden de aft-redende be stuurs leden, do heeren Joh. van Leepwen en M Meyer herkozen. Als nieuw bestuurslid werd gekozen' de heer M. Hoogendijk, terwijl nog als waar nemend bestuurslid werd herbenoemd de hear II. C. E. Kroft. Uit het jaarverslag vernamen wij teven nog dat de bank thans 1365 rekeningen administreert- met eeri totaal omzet van 5.129.168.66. De E.A. heer Burgemeester Dr. H. J. Lovink, <lie als gast deze vergadering bij woonde hield een beknopte maar duidelij ke rede. Spreker schetste voornamelijk de ontwrichte economische toestand van den landbouw na den oorlog en sprak tevens in aansluiting van het jaarverslag de hoop uit, dat voor de landbouwers, en allen die met de Boerenleenbank zaken doen, het komende jaar in alle opzichten bevredigend moge zijn. Daarna werd deze geanimeerde bijeenkomst door den voorzitter op de ge bruikelijke wijze gesloten. BODEGRAVEN. Bloemendag T. B. C. De bloemendag ten bate van de vereeniging tot bestrijding van de T. B. C. heeft heden opgebracht 310.86 (zijnde 24.meer dan verleden jaar). Een der dames had de eer om een bloempje to verkoopen aan H. K. II. Prin ses Juliana, die per auto 's morgens ons dorp passeerde. NIEUWKOOP. De S. D. A. P.-ers. Zaterdag werd alhier een courantje ver spreid, uitgaande van de socialisten, vol met heele mooie voorspiegelingen, waarin de Godsdienst niet werd aangevallen, ook niet genoemd. Dus heel aannemelijk voor menschen, diede beginselen van.de S. D. A. P.-ers niet kennen. Bij dit courantje was ook een oproeping voor 'n vergadering. Wij zijn er echter zeker van, dat geen imkel Katholiek zich naar die vergadering zal begeven. Wij hopen ook echter, dat de niet-Katholieken die den Godsdienst als richtsnoer voor hun leven aanvaarden, het zich tot een plicht zullen rekenen, niet door hunne aanwezigheid de vergadering der 8 D. A. P. een zeker succes en welslagen te .'erzekeren. Z0ETERW0UDE. Aanbesteding. Bij de van gemeende vege gehouden aanbesteding voor het ver oer van ongeveer 900 M3 onderhouds- grind voor de gemeentewegen werd ingc schreven door C. L. van Velzen te Zoe erwoude voor ƒ1.60 per M3, C. 'J. Ko mng te Leiden voor ƒ1.41 en W. Hooger orst te Zoeterwoude voor 1.55 per M:j Voor het uitkarren van ongeveer 22C M3 grind werd ingeschreven door C. J. Koning te Leiden voor ƒ258 en W. Hoo- vorst te Zoeterwoude voor ƒ195. De gunning is aangehouden. Roodvonk. Bij een 6-jarig jongetje van v. d. V. aan den Vrouwenweg alhier is een geval van roodvonk geconstateerd. Inenting. De inenting en lierinen- ing tegen de pokken-, zal in deze gemeen te gehouden worden in de openbare la gere school op het Dorp alhier op Zater- lag 27 April a.s. om 9 uur v.m. en aan den llooge Rijndijk in café „Ik leer nog" op Dinsdag 30 April a.s des v.m. 10 uur. ZOETERWOUDE (Hooge Rijndijk). Pluimvee-vereeniging. Gisteravond hield de Pluimveevereeniging „Ik leer nog" een ledenvergadering in het café van de Wed. Pijnacker. De voorz., de heer Fl. den Hertog, opende de vergadering met een wqord van welkom, zette uiteen het doel van deze vergadering, zijnde hoofdzakelijk verslag van de gehouden pluimvee-tentoon stelling. Door den secretaris, den heer M. Leeuwen, werden de notulen gelezen. Na bnkelo opmerkingen van den heer Driesen en den voorzitter werden de notulen goed gekeurd. Uit het verslag van de tentoonstelling bleek, dat de inkomsten hadden bedragen 573.48 en de uitgaven 815.06, alzoo een nadeelig saldo van ƒ241.58. Algemeen was men over het verloop van de tentoonstel ling tevreden, doch de finant-ieele uitkomst was niet schitterend. Tot leden van de finant-ieele commissie werden benoemd de heeren Appel van Lei derdorp en E. Driesen van Groenendijk. Bij de rondvraag werden verschillende zaken betreffende de veiling besproken, waarmede het- bestuur zoo mogelijk reke ning zal houden. Hierna werd de vergade ring door den voorz. gesloten. ,Goed Verbond". Uit het jaarverslag tan het ondersteuningsfonds „Goed Ver bond", bleek dat ontvangen was over 1928, aan contributie 325.95, aan bijdragen van den dokter 84.50, van donateurs 36.75, gekweekte rente 29.52, totaal 476.72, ter wijl was uitgegeven 331.11, w.o. 254.36 aan melk, 31.86 aan andere versterkende middelen, 17.60 aan hulpmiddelen, terwijl aan bodeloon en andere onkosten was be taald 27.29, zoodat het verslag sloot met- een batig saldo van 145.11. ingezonden mededeeling de ONTWIKKELING VAN DE MODERNE BOUWKUNST. Voordracht van den heer J. Gratama. Gisteravond werd in de Jaeoba-zaal van Hotel „Dén Burcht" een druk bezochte bij eenkomst gehouden, uiigeschreven door de Leidsche Kunstvereeniging, alwaar als spreker optrad de heer J. Gratama uit Amsterdam, die een inleiding hield over: „de ontwikkeling van de moderne bouw kunst". De voorzitter der Vereeniging, mr. J. Slagter, sprak in zijn openingswoord zijn vreugde uit over de groote opkomsten. Spr. meende te moeten constateeren, dat de Leidsche Stadhuisbrand tenminste dit goede heeft gehad, dat hot publiek zich meer is gaan interesseeren voor moderne bouwkunst. Hierna verkreeg de heer Gratama het woord, die in de inleiding tot zijn onder werp erop wees, hoe ook in de bouwkunst allerlei tegenstrijdigheden bestaan, zooals men die trouwens vindt in de geheele we reld. De moderne niensch is onrustig, dis harmonisch, maar begaafd. Wij zijn, aldus spr., van een hooge re orde, dan het- voor geslacht, van een hoogere cultuur. Spr. zeide vervolgens te willen begrijpe lijk doen maken, dat de moderne kunst geen gril is en wanneer men er iets meer van gaat begrijpen, komt men meer tot rust. Hierna deelt spreker een en ander mede over de kunst uit de laatste jaren. Om streeks 1870 had de bekende, historisohe omantiek, de stijl van den z.g. derden stand. Die stijl was echter geen stijl, als men terugdacht aan de kunst uit dc Gou den Eeuw, waarvan heb nu afgebrande badhuis een schoon voorbeeld was. De moderne kunst is niet harmonisch v olmaakt- en dus niet in wezen schoon. Berlago is de eerste groote architect uit len nieuweren tijd. Nog was niet alles schoon, maar zulks zal komen, indien er meer rust komt in de ongetwijfeld voor treffelijke kunst. Na verder uitgeweid te hebben over liet mystisch realisme, toont spr. aan de hand van een serie lantaarnplaatjes aan hoe uit het streven naar verdieping der werkelijkheid de nieuwere inzichten naar voren komen. Het eerste plaatje gaf een beeld van de Haarlemsche Markt met- de Groote Kerk, waarin men de Gouden Eeuw ziet op z'n allerbest, waaruit, rhythme spreekt en een heid in een samengaan van architectuur. Do kerk vormt daarbij het middelpunt en het schoonste bewijs van mooien stede- bouw. In tegenstelling daarmee laat spr. een straatje zien, waar moderne woningen wa ren gezet naast Oud-Hollandsche huizen., t Is rommel. De tegenstellingen werkte de heer Gra tama verder uit in de Vleeschhal op de Groote Markt te Haarlem en liet restau rant „De Kroon" daartegenover, dat een bespotting als het ware is van Lieven de Keij. Hierna liet spr. een beeld zien van de onmogelijke combinatie van verschillende stijlen, als in het winkelhuis op den hoek an de Regulierbreestraat te Amsterdam wordt tezien gegeven, welk huis n.b. nog bekroond is. Na gewezen te hebben op de onoogelijke illatjcs, die Zandvoort, Scheveningen en andere badplaatsen hebben, verscheen het Rijksmuseum van Amsterdam op het doek, liet monumentaal gebouw vqn dr. Cuypers, gevend een rijk beeld van wat dc roman, tiok kon voortbrengen. En toch is het geen echt levend bouwwerk, omdat het iets kloosteraohtigs heeft in zijn gothi- schen bouw. De torens, die er op staan, hebben mot het museum niets te maken en daarom is het veroordeeld. Ook het postkantoor te Amsterdam is onsmakelijk, profaneerend door zijn geajourde torens, die wel aest-hetisch schoon zijn, maar in strijd met de bestemming van het gebouw. Toen kwam Berlage met zijn Amsterdam- sche beurs, dat daar als een vloek staat op het Damrak, maar het is van voortrcffelij- eerlijkheid, omdat Berlage staat in de volheid van eigen leven, waaruit de nieu we architectuur geboren is. Vervolgens werden plaatjes vertoond van het Beethovenhuis, dat Berlage zich gedacht heeft, dc modelboerderij „Oud Bus- sum" van De Basel, het American Hotel te Amsterdam van Kromhout en voorts eenige voorbeelden van expressionisme, dat ten gronde gaat aan gebrek aan eigen persoon lijkheid. Aan het slot van zijn inleiding wees spr. nog even op het afgebrande stadhuis en zeide van oordeel te zijn, dat alleen dc levende mensch bezielende, levende kunst kan schenken. Met een dankwoord van mr. Slagter werd de avond besloten. GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad vergadert op Maan dag 22 April 1929. des namiddags to twee uur, in het Stedelijk Museum (Lakenhal). De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een lid der Com-- missie voor het Stedelijk Museum „Dc Lakenhal". 2o. Voorstel tot overplaatsing van den onderwijzer G. Marjjt, van -de schoc.l Dui venbodestraat A naar de school Medusa- straat- A. 3o. Praeadvie6 op het verzoek van W. C. Brassem, om eervol ontslag als onder wijzer in de lichamelijke oefening bij het openaar Lager Onderwijs. 4o. Voorstel: a. tot ontbinding van de huurovereen komst met L. Koning, betreffende de strook grond aan den Apothekersdijk nabij !e Schapcnsteeg b. tot verhuring-van de sub a ge noemde stTook grond, aan H. Hogewo- ning. 5o. Voorstel van de huur overeen- omst met J. A. M. van Heeringen, be treffende het perceel Lokhorst straat No. 20; b. -tot verhuring van het sub a ge noemd perceel aan A. A. Owel. 6o. Praeadvies op het verzoek van het College van Diakenen der Ned. Herv. gemeente, om vergunning tot het bou wen van een hofje aan de Kaarsenma- kersstraat. 7o. Voorstel in zake de oprichting, bij w ijze van proef voor den tijd van één jaar, van een Consultatiebureau voor ze nuw- en geesteszieken. 8o. Voorstel tot aanoop in het belang van de volkshuisvesting van de pcrcec- lon grond en water tusschen de Medu sastraat en den Lagen Rijndijk, Sectio K. Nis 910, 53S, 539, 5-11 en 364i ged. en van het perceel water langs de Medusastraat, Sectie K No. 2344, en lot- vaststelling van den desbetreffenden begrootingsstaat. De Lakenhal. De Commissie voor het Stedelijk mu seum de Lakenhal heeft ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van prof. Dr. P. J. Blok, het navolgende tweetal als aanbeveling tc zenden: 1. prof. dr. L. Knappert. 2. De heer S. J. Ie Poole. Openbaar onderwijs. B. en W. geven den Raad in overweging den heer W. C. Brassem op zijn verzoek eervol ontslag tc verleenen als onderwij. zer in de lichamelijke oefening bij het openbaar lager onderwijs alhier. Als gevolg van dc overplaatsing van den heer A. Dirks, hoofd der o.l. school aan de Vrouwenkerksteeg B naar die aan de Dui venbodestraat A, zal op het tijdstip 'Van zijn infunctietreding aan laatst gemelde school een onderwijzer ge mist kunnen worden. In verband daarmede en in overeen stemming met het bij de stukken gevoegd advies van den Inspecteur van het La ger Onderwijs in deze inspectie, stellen B. en W. den Raad voor den heer G. Ma- rijt. onderwijzer aan de o.l. school aan dc Duivenbodestraat A. met ingang van een nader door B. en \Y. tc bepalen datum, over te plaatsen naar de o.l. school aan de Medusastraat A. Huur strook grond. De heer L. Korting, alhier, richtte zich tot B en met het verzoek de huur van <lc strook grond aan den Apothe kersdijk, waarop, adressant een bloemen kiosk exploiteert, tc willen overschrijven ten name van den lieer H. Hogcwoniiig tc Leiden, die bereid is dc huur over to nemen tegen den geldenden huurprijs en onder dc bestaande voorwaarden. De lieer Hogewoning zal dan de exploitatie van de bloemenkiosk voortzetten. Noch bij de Commissie van Fabricage, noch bij B. en W. bestaat bezwaar tegen inwilliging van dit verzoek. Huur pakhuis. De heer J. A. M. van Heeringen-, alhier, heeft tot B. en \Y. het verzoek gericht de huur van liet pakhuis aan -de Lokhorst straat No 20 tc willen overschrijven ten name van den heer A. A. Owel, alhier, die bereid is de huur over te nemen tegen den gelden huurprijs en onder de bestaan de voorwaarden. Noch bij de Commissie van Fabricage, noch bij B. en W. bestaat togen de ge vraagde overschrijving bezwaar. Bouwen van een hofje. Het College van Diakenen der Xcder- duitsch Hervormde Gemeente te Leiden vraagt vergunning tot liet bouwen van een hofje aan dc Kaarsemnakersstraat op het terrein tusschen het Minneliuis en den Nieuwen Rijn. Het Jiofje zal bevatten veertien woon- huisjes, bestemd voor ten hoogste twee personen on zal dienen ter vervanging van het Catharina llacobsdochtershof aan de Zegersteeg, waarvan de woningen zeer oud en niet meer ter bewoning geschikt zijn. B. en W. geven den Raad'in overweging dc gevorderde vergunning te vcrléènen. Consultatiebureau voor zenuw- en geestesziekten. B. en W. geven den Raad in overwe ging: lo. te besluiten tot de oprichting, bij wijze van proef voor den tijd van één jaar. aanvangende 1 Mei a.s., van een consulta tiebureau voor zenuw- en geestesziekten, te vestigen in een lokaal van den Ge meentelijken Geneeskundigen Dienst, on der liet oppertoezicht van de Commissie van Beheer en onder het toezicht van den Geneesheer-Directeur der gestichten „En- degeest", „Voorgcest" en „Rhijngeest"; 2o. gedurende den sub lo. genoemden termijn de geneeskundige leiding van het bureau op te dragen aan dr. H. C. Jel- gersma voornoemd buiten zijn gewonen diensttijd tegen een belooning van 500; 3o. de sub 2o. bedoelde belooning als mede alle andere aan het bureau verbon den kosten ten laste van dc gemeente te brengen, met dien verstande, dat geduren de het tijdvak 1 Mei 19291 Mei 1930 de diensten van de verpleegster, die bij het bureau zal worden werkzaan* gesteld, dooi de gestichten kosteloos ter beschikking van de gemeente worden gesteld 4o. aan de hand van eerf door den Ge neesheer-Directeur omtrent de werkzaam heden van hot bureau vóór 1 Mei 1930 uit te brengen verslag een nadere beslissing te nemen ten aanzien van dc bestendi ging van het bureau en eventueel omtrent zijn orginisatie. Aankoop grond. B. en W. stellen den Raad voor, te be sluiten A. tot aankoop in het belang der volkshuisvesting: lo. van do pcrccclen groud. op een over gelegde kaart in arceering aangegeven, met de rondom die perceelen strekkende partijen water, kadastraal bekend ge meente Leiden. Sectie K. Nis 910, 538, 539 en 541, alsmede het gedeelte water en grond, westelijk van de aan de verkoo- pers verblijvende gebouwen (,n beboeren de iot het kadastrale perceel Sectie K. No. 3644, een en ander tegen een prijs van 3.25 per M2. gcareeerden grond, bedragende de oppervlakte van dc gcar eeerden grond, 5900 M2 en die van het water en den overigen grond 300 M2.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7