WAALS BINNENLAND STADSNIEUWS Agenda ACADEMIENIEUWS HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT TE AMSTERDAM DOOR BRAND VERWOEST Coëfficiënt voor die evenredige verminde ring. De lieer Loudon maakte begrijpelijker wijze eeuig bezwaar, om dc commissie al dus, eigenlijk buiten de orde om, te laten stemmen over vragen, zooals Litwinoff die in zijn eigen belang geformuleerd had. Het was immers duidelijk, dat Litwi noff, door aan te dringen op een stemming over die punten propaganda -materiaal voor de Russische regeering wilde verzamelen, daar heb zeker een goede propaganda-mogc- lijkheid zou openen, indien de commissie- zijn vragen, en vooral dc eerste, ontken nend zou beantwoorden. De heer Loudon gaf den leden in overweging, dat men stem men zou over deze vraag: of de commissie het ontwerp van Litwinoff in de plaats van het ontwerp der commissie zelf van 1927 zou willen stellen, als grondslag voor haar verdere beraadslagingen. Toen Litwinoff zich met dit denkbeeld niet kon verecnigcn en de andere leden be zwaren bleken te hebben tegen een stem ming over dc door Litwinoff geformuleerde vragen heeft de heer Loudon de vergade ring maar gesleten, teneinde den leden een bedenktijd te geven. De volgende vergadering heeft vanmid dag plaats. FRANKRIJK. HET HERSTELVRAAGSTUK. Het aanbod van Berlijn. V er beneden de e i s c h e n der geallieerden. De commissie van experts is gisteren in voltallige zitting bijeen geweest. Het Duit- sche memorandum, dat zeven getypte vel- len omvat en definitieve voorstellen be helst, werd in het Engelsch en Fransch voorgelezen. Omtrent den inhoud van het Duitschc memorandum zijn officieel geen bijzonder heden bekend gemaakt, doch vernomen wordt, dat het betalingen voorstelt, welke aanzienlijk beneden de eischen der geal lieerden blijven. In het memorandum wordt een gemiddelde annuïteit genoemd van 3650 millioen mark, terwijl voorts wordt verklaard, dat Duitschland van het stelsel eener stijgende schaal van annuïteiten v enscht af te zien en dat het een onveran derlijke annuïteit voorstelt. Dr. Schacht stelt, naar verder gemeld wordt, voor, dat. na 37 jaar de Duitsche betalingen geëin digd zullen zijn en niet na 58 jaar, zooals de geallieerden wenschen. Het schijnt, dat het Duitsche aanbod juist evenveel beneden het cijfer van 2 mil liard per jaar blijft als het cijfer der geal lieerden er boven is. Dr. Schacht heeft blijkbaar een basiscij- fer van twee milliard mark aangenomen. Gistermorgen hadden de geallieerde des kundigen een bespreking met vertegenwoor digers der kleinere landen, die eveneens recht hebben op een deel der herstelbeta lingen. Aan deze vertegenwoordigers werd mededceling gedaan van den inhoud van het Zaterdag bij de conferentie ingediende memorandum en hun werd verzocht, hun regeeringen te vragen, of deze bereicl zijn, concessies te doen met betrekking tot haar herstelvorderingen en of zij leveringen in natura in ontvangst wenschen te nemen. OOSTENRIJK. De Oostenrijkèche kabinetscrisis. Dc onderhandelingen tusschen de burger lijke coalitie en dc socialistische oppositie over het opstellen van een gemeenschappe lijk programma voor het nieuwe ministerie zijn op het laatste oogenblik spaak geloo- pen. Er bleek geen overeenstemming inzake de wijziging van de huurwetten mogelijk. Hierdoor is de oplossing van de kabinets crisis vóorloopig weer uitgesteld. De socialistische Arbcïter-Zeitung komt nu weer terug op haar thema, dat alleen Kamerontbinding en het uitschrijven van nieuwe verkiezingen een oplossing kunnen brengen. Naar men weet, zijn de burgerlijke partijen met het oog op de kosten huiverig nu al weer verkiezingen uit te schrijven. Het is trouwens de vraag of die zoo'n wij ziging in de getalsterkte van de verschil lende partijen zouden brengen, dat daarmee de oplossing meteen geboden zou zijn. Ver moedelijk zou de coalitie uiteenspatten, wat de socialisten gaarne zouden zien, maar wat den toestand geenszins zou verhelde ren. AFGHANISTAN. Moskou beschuldigt Perzië. Het tclegraafagentschap van de sovjet unie meldt: Kaar aanleiding van zekcro omstandigheden, die wijzen op een onrust- barenden toestand aan de Perzisch-Afgaan- sche grens, heeft Karakhan Ansari, den Perzischen gezant ontvangen en hem er op opmerkzaam gemaakt, dat de sovjetregee- ring niet onverschillig kan blijven tegen over pogingen om de onaantastbaarheid van Afganistan te schenden, en zich tot de Per zische regeering zal wenden, opdat deze maatregelen neme tegen de plannen van onverantwoordelijke kringen in Perzië. Het sovjetgezantschap te Teheran heeft voorts last gekregen een soortgelijken stap te ondernemen bij de Perzische regeeriug. CHINA. De Japansche troepen blijven in Sjantoeng Op verzoek van de regeoring van Nanking. Dc Japansche Ministerraad heeft beslo ten het genomen besluit tot onmiddellijke ontruiming van de Chineesche. provincie Sjantoeng te herroepen en dc Japansche 1 roepen nog eenigen tijd in Sjantoeng te handhaven. Voor hoe lang het ontruimings- besluit is uitgesteld, is nog niet bekend. De Chineesche nationalistische regee ring had namelijk verzocht de ontruiming uit te stellen, omdat zij op het oogenblik niet in de gelegenheid is de veiligheid van de Japanners in Sjantoeng te waarborgen, wanneer de Japansche troepen terugge trokken zouden worden. MEXICO. De opstand in Mexico. Escobar geeft het nog niet op. Een leger van 3000 rebellen, die door hun leiders verlaten zijn, houdt nog krach tig stand in het noorden van den staat Sonora en weigerden te onderhandelen met de aanvoerders der federale troepen die van twee kanten tegen hen oprukken. Naar verluidt is generaal Escobar, de op perbevelhebber der opstandelingen naar het westen gegaan om de aldaar in het nauw gebrachte troepen te helpen. De rebellen hebben twee Amerikaansche burgers, die Zondag te Nogales in Sonora. gevangen genomen waren, naar Nogales in Arizona teruggezonden. EERSTE KAMER. Indië. Gisteren zijn de beraadslagingen over wijziging Indische Staatsregeling en In dische Begrootiug voortgezet. TWEEDE KAMER. Ziektewet. Suikerindustrie. Dat. de ziektewet zou worden aangeno men, was te verwachten. De sociaal-demo craten, die vrijwel al hun amendementen hebben zien sneuvelen, durfden de verant woordelijkheid van eeri verder uitstel der ziekteverzekering toch niet aan, de christ.- historischen vonden nu enkel steun bij de staatkundig gereformeerden, den heer Braai, één liberaal en één antirevolutio nair. Over het lot van het initiatiefvoorstel Van den Heuvel c.s., (steun Suikerindu strie) is door de redevoeringen van heden nog niet beslist. Het wordt, wellicht een kwestie van en kele stemmen. Het wetje is gisteren bestreden door de heeren van Gijn, Boon, Vliegert, Schok king en Knottenbelt, tegenover wie de heeren Loerakker, Braai, Leenstra, Rut ten, Bierema, Weitkamp en Lovink als verdedigers in het krijt traden. Er is ook een motie geboren van den heer Vliegen. De heer Vliegen wil namelijk het sui- kerverbruik in ons land prikkelen door afschaffing van de 20 opcenten op den suikeraccijns, die in het Leeningsfonds vloeien. Koninklijke Besluiten. Burgemeester. Bij Kon. Besluit is benoemd tot burge meester van ïsToorbeek P. J. H. Adams. Prof. dr. H. Remmelts. t Te 's Gravenhage is gisteren in den ouderdom van 62 jaar overleden prof. dr. H. Remmelts, buitengewoon hoogleeraar in de faculteit der veeartsenijkunde aan de Rijks universiteit. te Utrecht. AFSCHEID PASTOOR A. J. M. VAN DEN DONK. Een hartelijke huldiging. Dc godsdienstige en sociale organisaties, waarvan do Zeereerwaarde Pater vhn den Donk gedurende zijn werkzaamheid .te Lei den directeur en adviseur is geweest, heb ben, voordat hun geestelijke leidsman heen ging, het met recht noodig gevonden om met een huldiging door die organisaties afscheid van hem te nemen. En waar Pater van den Donk zelf die taak steeds zóó conscentieus opvatte, dat hij zoo goed als nooit op een vergadering of bijeenkomst- ontbrak, daar mocht nu bij deze huldiging en dit afscheid ook omge keerd geen der organisaties ontbreken. In dc Burchtzaal van Hotel „den Burcht" stonden gisteravond de vaandels der ver schillende vereenigingen opgesteld en was een versiering van palmen aangebracht, toen om half acht Pastoor van den Donk in een met twee paarden bespannen rijtuig aldaar arriveerde. Dc zaal was reeds geheel met vertegen woordigers van organisaties en andere be langstellenden gevuld. Ook waren aanwe zig de Zeereerwaarde heer Pastoor J. A. Heiling en dc weleerwaarde Paters Drs. B. de Goede, P. C. Frigge, A. J. van Lubeek en H. F. M. Goossens. Van den Zeereer- v/a arden heer Pastoor Th. Beukers was een telegram van verhindering binnengekomen, waarin de Pastoor Pater van den Donk dank bracht voor diens in Leiden verricht ten socialen arbeid. De huldiging door de organisaties en de parochie. De bijeenkomst werd geleid door den heer H Sim o nis, die in zijn openings woord den Pastoor van Wychen verwel komde namens de godsdienstige en sociale vereenigingen en zeide, zich te verheugen, dat Pater van den Donk, in den korten tijd, die hem nog restte, toch nog tijd gevonden had hierheen to komen. Hoe men over Uw vertrek zal denken, aldus spr., zal nu blijken, nu de vertegen-' woord igers der organisaties het woord tot U zullen richten. Spr. gaf dan allereerst het woord aan den heer C. W. Lindenhoff, als ver tegenwoordiger der Derde Orde. Deze zeide, dat Pater van den Donk steeds de stuwkracht en de geest van de Derde Orde was geweest, dat het steeds aangenaam was met hem te mogen samen werken, omdat hij half werk schuwde. Daar voor bracht spr. hem dank en wenschte hem tenslotte in Wychen veel voorspoed toe. Namens den R. K. Vrouwenbond sprak mevrouw J.Mander s\ die haar bewondering uitte voor het werk van Pater van den Donk, daar hij zich gaf met hart en ziel en altijd present was. Spr. bracht hem dank voor de adviezen, die hij gaf en die direct of later steeds bleken goed te zijn geweest. De heer J. H. N ij huis sprak vervol gens namens den R. K. Volksbond en dankte Pater van den Donk niet alleen voor het goed vervullen van zijn zware taak als adviseur van dezen bond, maar ook voor den geldclijken steun, dien hij steeds weer voor de werkeloozen wist te verkrij gen. Daarom zeide spr., de zwaarte van dit heengaan te voelen. De heer Th. Bergers sprekend na mens de R. K. Middenstiindsveroeniging de Hanze wenschte Pater van den Donk geluk met diens benoeming" en sprak, na hem dank gebracht te hebben voor alles, wat hij voor de Hanze gedaan heeft, den wensch uit dat God hem de kracht voor zijn nieuwen loopbaan schenken zou. De heer P. Heemskerk drukt na mens den Bond voor groote geziii- n e n zijn' spijt uit over het heengaan van Pater van den Donk, daar dezer dagen nog gebleken was hoe groot zijn sympathie is voor den bond. Spr. hoopt, dat Pater van den Donk later zal mogen vernemen, dat. hot deze afdeeling goed gaat. Namens de intcrparocialc m e i s- j esvereeniging bracht mej. O. van d6r Hart Pater van den Donk dank voor hetgeen hij voor deze vereeniging had ge daan, daar hij de vereeniging oprichtte en tot bloei wist te brengen. De heer H. Pierrot bracht namens S t. Pete r K anis den Pater dank voor den steun, dien hij steeds had verleend en wel op de juiste wijze, daar hij jong was met de jongeren. Spr. zeide dat St. Peter Kanis veel met- haren adviseur zouverliezen. Namens de interparochiale Jeugdorganisatie sprekend, zeide de heer H. L. J. T o b dat Pater van den Donk veel voor de jeugd heeft gedaan. Als directeur van de meisjesvereeniging „Klimop" heeft hij door de sport de meis jes weten te krijgen, waar zij moeten zijn. Spr. juicht het toe, dat pater v. d. Donk's denkbeeld om een sportdemonstratie te houden nu diocesaan gaat verwezenlijkt worden. Toen hiermede de verschillende organi saties haar hart hadden uitgesproken, sprak r.arafns de parochianen der Ha rtebrugkerk de heer T h. W i 1- m c r. Als wij U vanavond dank zeggen, al dus spr., dan doen wij dat, omdat wij er be hoefte aan gevoelen. Spr. bracht Pater van den Donk dank voor zijn gewone parochia- len priesterlijken arbeid, die de" verheven- ste is, welken een mensch kan doen. Die arbeid, aldus spr., hebt U verricht met conscentieuze nauwgezetheid en stichtende toewijding. Spr. releveert twee gebeurtenis sen uit het parochiale leven, n.^ het veer tig-jarig priesterfeest van den onvergete- lijken Pastoor Crombag z.g. en de schitte rend geslaagde St. Franciscusfeesten; bij beide was pastoor v. d. Donk cle bezielende leider. Spr. besluit tenslotte met den wensch, van Gods rijksten zegen en de be lofte van gebed en met de hoop uit te spre ken, dat de pastorale arbeid van Pater van den Donk zeer velen moge zijn tot waar achtig geluk eru vreugde. Ten slotte voerde de zeereerwaarde heer J. A. Heiling, pastoor der Har- tebrugkerk, het woord, die zeide niet tc willen achterblijven, met een woord van hulde vpor hetgeen Pfcier van den Donk als kapelaan gedaan heeft en een hartelijke wensch voor de toekomst. In de anderhalf jaar, dat spr. Pastoor is der Hartebrugkerk is hij vol bewondering geweest voor de ijver en opgewektheid, waarmede Pater van den Donk heeft ge werkt. Spr. zeide er van overtuigd te zijn, dat dat werk door God beloond is, omdat hij bet deed uit plicht en uit liefde Gods. Spr. wenschte Pater van den Donk tenslotte toe, dat deze in Wychen vele jaren met hetzelf de succes zou mogen arbeiden ter eere Gods en tot heil der zielen. Het slotwoord werd gesproken door den heer H. S i ni o n i s, die nu constateer de, dat het heengaan van Pater van den Donk een verlies is, omdat hij van zoo vele vereenigingen de stuwkracht was. Spr. zeide dat. de vereenigingen de voet stappen van Pater van den Donk zouden drukken en bood hem namens al deze ver eenigingen een gave in' geld aan. Onder applaus der talrijke aanwezigen nam daarna Pastoor van den Donk het woord. Dankwoord Pastoor van den Donk. Bij de afsluiting van mijn leven als ka pelaan en adviseur, aldus Pastoor van den Donk, ben ik hedenavqnd als zoodanig ge huldigd en die huldiging is schitterend ge weest. Alsof ik gepromoveerd was, ben ik met een rijtuig met bepluimde paarden door de stad gereden en hierheen gebracht en ik ben ook gepromoveerd, tot Pastoor. Veel lof is mij hedenavond toegezwaaid, maar heb ik die lof wel verdiend. Spr. twijfelt er niet aan of al die woorden van hulde zijn gemeend, maar al zijn de ïüenschen al tevreden, de vraag is of God tevreden is. Spr. zeide, dat hij in vele dingen tekort was -geschoten en dat, zoo hij misschien wel eens iemand onaangenaam, was geweest, dit dan gebeurd was uit diepe overtuiging, al was do vorm niet goed. Spr. dankt allen voor de hulde in woor den en daden, maar bovenal God voor het goede dat hij heeft mogen tot stand bren gen en vervolgens de besturen der vereeni gingen voor hunne medewerking, omdat een mensch alleen zoo weinig vermag. Spr. zeide met beklemde gevoelens' naar Leiden te zijn gekomen om de taak, die hem op de schouders werd gelegd, maar nu hij Leiden gaat verlaten, voelt, hij dat hij iets zal achterlaten, den werkkring, die hem dierbaar is geworden. Spr. zeide zijn nieuw ambt graag te aan vaarden, maar daarbij te hopen op den ze gen van God, die echter niet zonder ge bed verkregen wordt. Daarom beval Pas toor van den Donk zich in aller gebed aan. Spr. uit tenslotte den wensch, dat de organisaties niet alleen zullen blijven be slaan, maar ook mogen blijven toenemen in bloei, waarna hij alle vereenigingen één voor één memoreerde en moed insprak. Spr. eindigde tenslotte met den wensch, dat de vereenigingen zullen mogen groeien INGEZONDEN MEDEDEELING. in qualiteit en quantiteit en de belotfe slecds Gods zegen te zullen afsmeeken over alle aanwezigen, over alle bonden, vereeni gingen en huisgezinnen. Hierna werd door de aanwezigen een „lang zal hij leven" gezongen, waarna allen Pastoor van den Donk de hand ten afscheid drukten. En daarna kwam nog een stroom van andere belangstellende om van den Pastoor afscheid te nemen. Sanctus Augustinus. Op uitnoodiging van do R. K. Studen- tenvereeniging „Sanctus Augustinus", zal prof. dr. W .P. J. Pompe, uit Utrecht, morgenavond een inleiding houden over: „De strijd tegen de straf". Het Rijkspsychopathenasyl. Met den "bouw van het rijkspsychopa thenasyl voor vrouwen, dat grenst aan dat. voor mannen, is men thans zoover ge vorderd, dat het den len Mei in gebruik zal kimnen worden genomen. De inrichting biedt plaats voor ten hoogste 9 vrouwen. De ingebruikneming zal zonder eenige officieele plechtigheid geschieden. Vanmorgen heeft de Minister van Jus titie, mr. Doimer, een bezoek aan het vrouwenasyl gebracht. Handelsregister K. v. K. Opheffing. H. Lambooy. Leiden, Hoo- gewoerd 96. Handel in tabak, sigaren en pijpen. Wijziging. J. Boghards J. N.zn. Leiden, Maresingel 75. Broodbakkerij. Wijz. uitge- oef. bedr.: thans tevens koek- en banket bakkerij. Wijziging. Drukkerij Uitgeverij „Fo- reholte". Voorhout, Leidsche vaart 2. Uittr. L. v. h. Best.: C. P. de Graaf, te Voorhout. Uittr. Proe.: C. J. J. Egelie, te Voorhout. De statuten zijn gewijzigd. IJ. Dir. (met d. titel v. bedrijfsleider): C. J. J. Egelie, te Voorhout- Nieuwe inschrijving. Firma L. J. Caste- lein. Leiden, Lage Rijndijk 9. Bakker, LEIDEN. Donderdag, „Sancta Veronica", St. Anto niuspatronaat, 8.15 uur. Donderdag. R. K. Oratoriumver. Stadsge. hoorzaal 8.15\^iur. Donderdag. Ver. tot Bev. der Belangen vai Slechthoorenden, Leidseh Volk» huis, 8 uur. Vrijdag. R. K. Stud. Vereeniging Augustinus", Eigen Huis, 8.30 uur, Vrijdag. Bond voor Groote Gezinnen, Den Burcht, S uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei apotheken wordt van Maandag April a.s. tot en met Zondag 21 April waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, tele foon 594. brood-, koek-, en banket-, annex winkel, E.A. C .L. A. Casteloin, te Leiden. Bij de Arbeidsbeurs stonden op 17 Aprï ingeschreven 495 werkzoekenden. Op denzelfden datum van het vorij jaar bedroeg het aantal ingeschrevene! Hedenmiddag omstreeks 12 uur is aai de Oude Vest alhier een 35-jarige schip persknecht, A. Scheer genaamd, met ee kar kunstmest in het ruim van een schi gevallen. Hij was in dienst bij schipper y B. uit Woe rd en. Dc ongelukkige be kwam zware inwendige kneuzingen en heeft o.m. eenige ribben gebroken. LEIDEN. Geslaagd: economisch doctoraal examen indologi dc heer W. C. Scheevers (den Haag)., DE AMSTERDAMSCHE BRAND WEER MACHTELOOS BELANGRIJKE SCHADE De Amsterdamsche brandweer stond nimmer zoo machteloos als hedennacht, toen zij zich voor de ontstellende taak ge steld zag den brand in het Paleis voor Volksvlijt te bestrijden, die omstreeks kwart voor 3 in den rechtervleugel aan de zijde van het Oosteinde was uitgebroken. Uit alle brandweerkazernes reden de mo tor- en ladderwagens weg, op hun tocht naar het Frederiksplein door luide signa len de nachtrust van menigeen- storende. Geen wonder, dat vooral in den omtrek duizenden uit hun slaap gewekt naar het groote plein snelden, waar hun een schouwspel getoond werd zoo schitterend van aanblik en zoo emotioneel als bij men- schenheugenis van de Amsterdammers nog nimmer te zien was. Met loeiend geweld joegen de vlammen reeds een kwartier nadat de brand ontdekt was door het reusachtige gebouw. Vermoe delijk is het vuur ontstaan in de keuken bij het paleis-restaurant vlak naast de pe ristyle. Althans was de brand aanvanke lijk het hevigst in het restaurant, van waar direct de schouwburgzaal werd aan getast. Ook was in een minimum van tijd het vuur doorgevreten tot in de tooncel- zaal, waar dc vlammen in de geweldige ruimte vrij spel hadden en hoog oplaaiden tot in den glazen koepel. Het leek wel of deze koepel schitterend geïllumineerd was. Vanuit de hoogte werd een lichte gloed verspreid, die vrijwel in de geheele stad zichtbaar was. Zoo machteloos als de brandweer stond tegenover de niets ontziende woeste vuur zee, zoo onmachtig zal wellicht ook elke journalist blijven om te beschrijven den reusachtigen indruk, die het vlammenspel op de toeschouwers heeft gemaakt. De schoonste kleur schakeeringen werden bij het vlammengeweld tentoongespreid. Nu eens zag men, wanneer in de ten toonstellingszaal een deel van het plafond neerkwam de donkerrood ge kleurde vlammen opstijgen, dan weer ver-, rieden groene vlammen langs den grooten koepel en de onderscheidene torens, dat het vuur zich een weg had gebaand door het zink. Overheerschend was echter het licht roode vuur, dat vanuit het reusach tige gebouw overal aan den vóór- en ach terkant en beneden en boven zichtbaar was. De hitte, welke dit vuur verspreidde, was van dien aard, dat de brandweer zelf op een afstand moest blijven. Daar komt bij dat het voortdurend in zoo hevige mate vonken regende, dat het verblijf in de nabijheid gevaarlijk was. Toch was voor de brandweer dc moei lijke taak weggelegd om te voorkomen, dat het huizencomplex in de Galerij zoo wel aan den kant van het. Oosteinde als aan dien van het Westeinde eveneens ten prooi aan het. vuur zou vallen. Er dreigde voor vele huizen, die inmiddels door de bewoners ontruimd moesten worden, groot gevaar. De brandweer had vooral op de huizen op den hoek van het Oosteinde haar aandacht gevestigd, omdat de vlam men met onweerstaanbaren kracht door den Westen wind in die richting werden gedreven. Bovendien moest de brandweer erop bedacht zijn, dat de huizen op het Frederiksplein aan de Oostzijde de gewel dige vonkenregen niet zouden kunnen doorstaan. Op de daken van die huizen hadden brandwacht-s, gewapend met em mers water, post gevat en telkens wan neer hier een daklijst vlam vatte en daar weer een ander gevaar dreigde werd onmiddellijk ingegrepen. Zelfs het asphalt van het Frederik- plein dat eenige malen door de ontzet tende vuurzee een verdachte kleur kreeg, werd nu en dan natgespoten. Een brandstoffenbergplaats in de nabije Maarten Janszoon Kosterstraat was bij na in de vlammen opgegaan, wanneer niet spoedig de brandweer eenige stralen op den door vonken veroorzaakten brand had gericht. Zooals reeds betoogd was het paleis van Volksvlijt zelf niet meer te redden. Zelfs was binnen een uur heb noodlot van dit Amsterdamsche curiosum beslist. Want men moge verschillend oordeelen over de architectonische waarde van dit bouwwerk uit de 19e eeuw, curieus en in zekere mate monumentaal was het Paleis voor Volks vlijt, waarvan het gemis op het Frederiks plein nog iedereen zonder twijfel zeer vreemd zal zijn. Als een kinderbouwwerk is het reus achtig glazen paleis in elkaar gest-ort. Een half uur nadat de brand was ontdekt stortte reeds met een ontzettend geraas' de kleine koepel, die het dak versierde met de dakbedekking van de tooneelzaal naar beneden. Het woeste clement had toen echter nog geen vat gehad op de too- neelruimte, die door een hand scherm was afgesloten en waarin zeer waarschijnlijk het regenscherm, waarop de brandweer commandant de heer G'. Gordijn, die het blusschingswerk leidde, terecht zoo Irotsch is, geruimen tijd nuttig werk heeft ver richt. Later moest ook dit deel van het gebouw eraan gelooven. Onafgebroken hield het. vlammen- en vonken-vuurwerk aan en ook het lawaai van de instortin gen was gedurende het eerste uur van de ramp niet uit de lucht. Het grootste en machtigste moment was om kwart voor vier, toen met. een ge weldigen slag de reusachtige glazen koe pel ineenzonk. O, ironie van het noodlot, het bekende beeld hield met de fakkel in de hand tot het laatste moment sfcau\ Met den val van den koepel was het werk van dr. Sarpathi ten doocle opgeschreven. Na dit grootsche moment volgde slag op slag, als waren er donderbuien en voet zoekers afgelaten. Met ongelooflijke snel heid zette het vuur zijn vernielend werk voort. Niets bleef meer intact. Toen omstreeks 5 uur in den ochtend de hevigheid van het vuur was afgenomen en de plaats, waar eens het machtige paleis stond, was te benaderen, kon worden

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2