STADSNIEUWS LAND- EN TUINBOUW UIT DE OMGEVING HET STADHUISVRAAGSTUK. Het Leidsch Stadhuiscorr.ité spreekt zich uit voor herstel van gevel en toren. Gisteravond werd in het Nutsgebouw een algemeene vergadering gehouden van hel Leidsch Stadhuiscomité, alwaar dcor de loden een antwoord moest worden ge geven op de vraag van het comité-be stuur: „Wenscht gij, dat, bij gebleken uit voerbaarheid en onder voorwaarde, dat Leiden een alleszins bruikbaar stadhuis krijgt, de gevel aait de Brccstraat en de toren zooveel mogelijk in den ouden staat worde hersteld?" Van de 120 a 130 leden van het comité waren er slechts 74 tegenwoordig. Na een woord van welkom van don voorzitter van het Comité, mr. P. A. Pijn- acker Hordijk, stelde hij de vergadering in do gelegenheid vragen te stellen. De eerste spreker was dr. J. A. N. Knuttel, die tot zijn spijt constateerde, dat de samenstelling en de werkwijze van het comité hem niet- geheel kon be vredigen. Hot is ii.l. samengesteld uit per sonen, die geen aanspraak kunnen maken op den naam van geschiedkundige of kunstkenner, maar uit mcnschen, die over wat vrijen tijd beschikken. Na. de oprichtingsvergadering van het comité zijn de leden niet meer bij elkaar geweest en nu worden zij, zonder dat zij op de samenstelling van het bekende rap port eenigen invloed hebben kunnen uit oefenen, onmiddellijk voor de vraag ge steld met ja of neen te antwoorden. Spr. merkt verder op, dat- in deze vraag twee dingen tegelijk moeten worden beant woord, li.L of men herbouw van den gevel wenscht, waarvan misschien slechts 80 pet en herbouw van den toren, waarvan nage noeg niet meer over is. Daarom stelt hij voor de vraag gesplitst in stemming ie brengen. Dr. J. J. de Gelder zegt dat het. hem niet- onverschillig is op welke wijze de govcl zal worden hersteld. Wanneer het grootendcels namaak moet worden gevoelt hij er niet vco.1 voor. De heer J. C. B. Huner aohtte het tijd stip om nu een beslissing te nemen over hetgeen wenschelijk is, nu nog niet be kend is, wat m o g e 1 ii k is, ongunstig. Spr. acht zulks in strijd met de bedoeling van de proclamatie van den burgemees ter. Bovendien acht spr. de stukken, die thans in de Hooglandsche Kerk zijn on dergebracht zoo beschadigd, dat van her stel geen sprake meer kan zijn. Een an dere mogelijkheid is or volgens spr. om het stadhuis geheel in den ouden stijl op te trekken. De heer Schonevcld zegt den indruk gekregen te hebben, dat het comité werk gedaan heeft dat het niet toekomt. Wan neer de burgerij zich wil uitspreken dan doet zij dat door den gemeenteraad, die do burgerij op de juisto wijze vertegen woordig!. Spr. kan de vraag echter niet bevestigend beantwoorden, zoolang hij geen gegevens heeft over dc mogelijkheid. Bovendien vraagt, hij zich af, of het moge lijk is achter dien ouden gevel een bruik baar stadhuis op te trekken. Majoor Kuiper betoogt dat, er naast het ja en neen nog een andere mogelijkheid is, n.l. „ik weet het niet". Voor spr. hangt de beantwoording van de vraag af van: wat zijn de kosten? Mr. P. E. Briët doet het veel genoegen, dat. liet comité gekomen is met een zoo algemeen gestelde vraag. Spr. had aan vankelijk gevreesd voor een neven-ge meenteraad die zich zou uitspreken over allerlei details. Het comité moet echter niet. treden in hetgeen des gemeenteraads is. Op practische gronden wil spr. de ge stolde vraag bevestigend beantwoorden. De lieer H. v. Poelgeest zegt namens de Leidsche Ver. voor Industrieelen tc zijn voor herbouw, omdat de industrie hangt aan de historie. Daarnaast echter vraagt de industrie om oen practisch bruikbaar stadhuis. De heer Buurman, architect, betoogt, dat iedere bouw begint bij het plan en daaruit komt de govcl voort. Hier is liet juist andersom en maakt men het plan ondergeschikt aan den gevel. Spr. heeft ook vele practische bezwaren tegen her bouw en noemt daarbij vooral het ver keersprobleem. Dc monumentale trap toch is een sta-in-den-weg voor het moderne verkeer. Mevr. v. Italliev. Embden zeide, dat in den beginne als bij zoovele anderen ook bij haar het sentiment sprak en vroeg om herbouw. Het gevoel aan gele den verlies slijt oehter met den tijd en om practische redenen is spr. van haar eerste idee teruggekomen. Mevr. v. Itallie wijster voorts op; dat. het masker van buiten met het wezen van binnen niet in strijd mag zijn. Dc schoon heid van architectuur eischt eenheid en overeenstemming tusschen uitwendige en inwendige. Bovendien wat. den herbouw van don torenbetreft, ook een nieuw ge bouw kan een monumentalen toren heb ben. De heer ir. Modderman noemde her bouw van den gevel met daarachter een nieuw stadhuis ..boerenbedrog". De heer J. Meyers wees op de onge lijkheid, die Pr bestaat als men meent, dat dit comité dc geheele burgerij ver tegenwoordigt. Er zijn leden, die slechts een klein groepje menschen vertegen woordigen, er zijn er ook. die honderden ingezetenen vertegenwoordigen. Spr. is van meening, dat- velen dc gevoelsargu menten te sterk naar voren hebben ge bracht. De heer Poeliejoe betoogt, dat herbouw practisch onmogelijk is. De heer Jontreleen, een steenhouwer van beroep, zeide, dat namaken niet mo gelijk is. Er is slechts 20 pet van den ge- vol overgebleven, want alR men deze zand steen voor herbouw moot gebruiken, blijkt dikwijls, dat er slechts pulver is overgebleven. Zelfs indien er 50 pet. is overgebleven moet men er toch de helft bijmaken en men krijgt dan toch een wangedrocht.. Do voorzitter, mr. Pijnacker Hordijk, de sprekers in het kort beantwoordend, zeide, dat verschillende sprekers nog steeds niet de bedoeling van het stadhuis- comité hebben begrepen. Over de moge lijkheden van herstel zal het gemeente bestuur zich ongetwijfeld grondig laten voorzitter der commissie dr. Kalff heeft gevraagd, tot, uiting te brengen wat er in dc burgerij leeft, wat de burgerij, afge zien van de mogelijkheden, wenscht. Spr. meent, dat het juist thans, nu or nog geen rapporten over die mogelijkheden zijn verschenen, het goede oogenblik is, om een uitspraak tc doen. Prof. Huizinga- betoogt nog, dat men de mogelijkheden van herstel rustig kan •overlaten aan dc commissie voor monu mentenzorg an de verdere adviseurs van het gemeentebestuur. Spr. wijst er ook op, dat cr in do mo- jiumcnlcncommissie in het algemeen geen neiging bestaat om wat verloren ging te herstellen of te copieeren. Maar zooals de voorzitter der commissie dr. Kalf heeft opgemerkt, is het Leidsche stadhuisvraag stuk niet alleen een quaestie van theo rie. Afzondorlijko stemming over herstel van den gevel, en van den toren acht spr. niet noodig. Dc mogelijkheid van herstel van den gevel zal door de monumenten- commissie zonder twijfel onder de oogen worden gezien, afgescheiden van restau ratie van den toren. Nadat nog enkele leden korte opmer kingen haddon gemaakt, werd tenslotte gestemd over de hierboven vermelde vraag, welke met. 54 tegen 20 stemmen be vestigend werd beantwoord. De Leidsche burgerij moot derhalve geacht worden zich te hebben uitgespro ken voor herstel van den gevel en van den toren in den ouden staat. R. K. Winkeliersvereeniging. Gisteravond hield de R. K. Winkeliers vereeniging, onderafdeeling van De Han ze, een algemeene vergadering in „Den Burcht", die maar matig was bezocht. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer G. Molkcnbocr, die op do matige belangstelling wees, maar hier bij de hoop uitsprak, dat dit van geen in vloed zou zijn op het' werk, dat moet wor den verricht. Nadat de secretaris, de heer A. Stijn- mau, de notulen had gelezen, volgden eenige mcdedeelingen. Betreffende het punt bespreking perso neelsaangelegenheden achtte het bestuur het noodig, dat er bij de patroons ineer onderling contact bestoud bij het aanne men van personeel. Betreffende het sluitingsuur op Zater dagavond achtte men het wenschelijk, dit sluitingsuur des zomers b.v. op half elf en des winters op 10 uur te stellen. Door verschillende aanwezigen, van wie enkele er voor, anderen er tegen waren, werd hierover het woord gevoerd. Ook het sluitingsuur in den tijd voor St. Nicolaas en Kerstmis, voor welken tijd een speciaal sluitingsuur is vastgesteld, werd vervolgens ter sprake gebracht. Bij de rondvraag bracht een der leden de tarieven van het electrisch licht naar voren. Besloten werd ter nadere uiteen zetting dezer tarieven een teohniker uit te noodigen. Hierna volgde sluiting op de gebruikelijke wijze. Prof. dr. A. W. Nieuwenhuis. Naar wij vernemen heeft prof. dr. A. W. Nieuwenhuis liet voornemen te ken nen gegeven den dag van zijn 25-jarig hoogleeraarsjubileum ongemerkt te doen voorbijgaan. Zilveren jubileum. Heden herdenkt mej Gerritje Laman haar 25-jarig jubileum als huishoudster bij de familie Van Berkel, Langebrug 91. Dit mooie jubileum is voor mej. Laman een ware feestdag geworden. De ingang tot het woonhuis van den ouden heer B. v. Berkel, die reeds 85 jaren telt, was vandaag versierd, maar mooier nog dan daarbuiten was het binnenshuis. Daar heerschte vreugde over het feit, dat Ger ritje 25 jaar lang haar trouwe diensten heeft bewezen aan den heer Van Berkel, dio hoewel oud toch nog levenslustig en monter is. Haar patroon bedacht haar hedenmor gen mild met een bedrag onder couvert, terwijl één zoon van den heer Van Berkel eveneens een couvert met inhoud aan bood en een andere zoon de jubilaresse een zilveren servetring aanbood. Ook dc buren lieten zich niet onbetuigd, want zij boden de jubilaresso een fraai eetservies en een taart ten geschenke aan, dat zeer dankbaar door mej. Laman werd geaccepteerd. Voorts ontving zij nog een theeblad, schilderijtjes, oen tulband, en bloemen, wel een bewijs, dat Gerritje bij velen goed aangeschreven staat. Behoeft het nog gezegd, dat er vandaag vreugde was in perceel Langebrug 91? 't Was een komen en gaan van de velen, die de jubilaresse kwamen complimen teeren en zoo zal deze dag voor haar nog langen tijd een aangename herinnering zijn. Zes-rittcnkaarten Leiden—Den Haag. Naar wij vernemen zullen met ingang van 1 Mei a.s. 6-rittenkaarten op het tra- jeot LeidenDen Haag van de Noord Zuid Holl. Tramweg Mi.i. worden verkrijg baar gesteld. Deze trajectkaartcn zullen 2.10 kosten, hetgeen een belangrijke vermindering is, wijl een enkele reis 0.50 en oen retour 0.80 kost. Bijgeloof. Voor de zooveelste maal circuleert weer een briefje met „gebed", dat moot worden overgeschreven op straffe, dat men anders een ongeluk heeft te vreezen; omgekeerd, als men het wel overschrijft, kan men een geluk verwachten. Geen verstandige Katholiek zal aan dit dwaas b ij geloof ook maar eenige waarde hechten. Men verscheurt het geschrift natuurlijk. Locaal Rijkstelefoonnet Leiden. Opgaaf van nieuwe aansluitingen in de maand Maart 1929: Tel. 501 J. Diebeis, Witte Rozenstraat 34 513 Th. v. d. Drift, Oude Vest. 29 1918 Ohr. Kweekschool (H. Schild), Morschweg 94 584 J. J. de la Court, Fagelstraat 49 2252 Firma „Eiga", Kloksteeg 13 1808 J. E. J. van Ewijk, Zoetorw. Singel 46 1682 J. Groot Huize, Morschweg 66 2483 L. van Hat turn, Rijn en Schiekadc 93 1125 L. den Holder, Da Costastraat 36 2287 II. M. A. Hoogenstraaten, Joh. de Wittstraat 24 500 S. G. Janssen, Garen- markt 13*1902 L. Duinw. Mij. (Opzichter) Leeuwerikkenstraat 15 2636 K. F. W. v. Luijkcn, Oude Vest 33b 25 J. de Nic en Zoon. Kort Rapenburg 10 1509 J. A. Schraina, Mauritsstraat. 59 82 F. C. Streefland, Mauritsstraat 58 2415 G. Verheul Dorpstraat 176 Leiderdorp 333 Dr. D. Wiersma, Rijnsburgerweg 43a 24S4 W. van Wulfflcn Païthe, Terweeweg 74 355 Tli. B. J. Wilmer, Breestraat 32a 2411 Fii'ma A. /andvoort, Kempenacr- straat 87, Oegstgecst. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. Algemeen Tech nisch Handels- Ingenieursbureau „Athibu". Leiden, Jahan de Wittstraat 48. E.: Ir. E. H. van den Bosch Jr., te Leiden. Wijziging. Firma A. Taselaar (de Haagsche Koffiebaul). Leiden, Nieuwe Rijn 47/48. Kleinhandel in kruidenierswa ren en aanverwante artikelen. De handels naam van het filiaal tc Rotterdam is ge-, wijzigd in: „De Landbouw", firma A. Taselaar. Gisterenavond is een schoorsteenbrandje gebluscht ten huize van den timmerman F. P. C. C. in de Decimnstraat. De vereeniging ..Koninginnedag" houdt op 16 April a.s. ren algemeene ledenver gadering, waarbij alle belangstellenden worden uitgenoodigd. Men zie de adver tentie in dit nummer. Door een schipper is aan het politie bureau alhier een rijwiel gedeponeerd, dat hij te Noord w ijkerhout onbeheerd had gevonden. Bij de Arbeidsbeurs stonden op 10 April 1929 ingeschreven 53werkzoeken den. Op denzelfden datum van.-het jaar 1928 bedroeg liet aantal ingeschrevenen 578. LETTEREN EN KUNST Op de weegschaal. De nieuwste vorm van literaire critiok. Boekhandelaars niet enkel in ons land, zijn vindingrijk en practisch, wat. betreft het zoeken van nieuwe wegen ter bepaling van de „waarde" van een boekEen boekverkooper tc Parijs, gevestigd in de Ruc Royale, laat het publiek de „best sellers" wegen In dc. uitstalkast fehn zijn winkel staat een groote weegschaal, waarmee de pu blieke opinie over een bepaald boek, dat op het oogenblik het. meest de aandacht heeft, wordt bepaald. De klanten ontvan gen kaarten, waarop ze hun pro of contra kunnen aanteckenen en die naar gelang van het oordeel in de eene of de andere schaal worden geworpen. De balans doet haar werk en voor de ruit kan de auteur zijn kansen nagaan. Misschien gewogen en te licht bevonden? Maar intusschen is zijn boek gelezen en door critisecrcnd Jan Publiekge kocht. Waarom -het in de Rue Royale be gonnen is. „N. R. Crt." Nieuwe Inventarisatie van den aardappel voorraad. Door den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is aan de burgemees ters van verschillende gemeenten opdracht gegeven om in navolging van hetgeen reeds in Januari j.l. heeft plaats gehad op 15 April a.s. den aanwezigen voorraad aardappelen gesplitst in zand- klei- en vecnaardappelen te inventariseeren. Het nog aanwezige kwantum moet in percentages van den oogst worden uitge drukt. Invoerverbod Anjelieren in Duitschland. De Nederlaadsche Kamer van Koop handel voor Duitschland te Frankfort a. d. M. deelt mede: Volgens verordening van 28 Maart 1929 zal in Duitschland van 15 April a.s. af de invoer van onafgesneden anjelieren en an- jelierstckkcn tot nader order verboden zijn. Uitzonderingen hierop kunnen door den Tijksminister voor Voeding en Land bouw worden toegestaan. Dc directe door voer onder toezicht der douane is veroor loofd. VOORSCHOTEN. GEMEENTERAAD. Het loon van den meter-optie- mer. Steun aan cursusonder wijs. De kosten der werkver schaffing. Voorzitter-: E. Verncde, burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer J. F. de Kleermaeker. Na opening worden dc notulen gelezen dor vorige vergade ring en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Een vijftal missi ven van Ged. Staten, goedkeurende eeni ge genomen randsbcsluiten. Dankbetui ging van de burgerwacht voor de ver leende subsidie ovc 1929. Jaarverslag van dc O. L. school in her dorp. jaarverslag van de commissie van toezicht op het La ger Onderwijs. Al deze stukken worden voor konniBgeving aangenomen. Tevens deelt de voorz. den Raad mede, dat van Ged. Staten goedkeuring is ontvangen omtrent de regeling van het geneeskun dig toezicht op de Lagere Scholen. De heer J. Braggaar vraagt, waarom de ge meente is uitgeschakeld in deze overeen komst. De voorzitter antwoordt, dat ook voornoemde gemeente uitgenoodigd is bij deze regeling, doch de Raad dier gemeen-, te heeft een besluit genomen om in deze zaak op zichzelf te blijven staan. Vervolgens zegt de voorz., dat de heer L. J. van Leeuwen in de vorige verga dering heeft gevraagd hoeveel leden de burgerwacht telt. De burgerwacht telt he- den 110 leden. Van het bestuur van Het Groene Kruis is ingekomen een verzoek om het gymnastieklokaal der O. L. school kosteloos verlicht en verwarmd beschik baar te stellen voor het houden van een Moedercursus en wel van 6 tot. 17 Mei a.s. De voorz. stelt den Raad voor dit adres onmiddellijk in behandeling tc nemen, waartoe besloten wordt, waarna de voor zitter den raad voorstelt om aan het ver zoek van adressant te voldoen, daar het geldt een werkelijk algemeen belang. Al dus besloten. Door den heer de Jong, meter-opnemer, is verzocht om verhooging van loon. B. en W. stellen don raad voor den heer de Jong, die ingedeeld is in de 3e klasse n.l. dc klasse van hulpwcrkliedcn met een loon van f 25 per week, een loon te ge ven van 27 per week, waardoor hij dan juist in het midden komt te staan van de vastgestelde loonschaal tusschen hulpvak lieden en vaklieden. De heer ',T. Brag gaar is het met dit voorstel niet eens toen deze man werd aangesteld is met den chef der bedrijven een mondelinge overeenkomst gesloten dat per week zou worden gewerkt 38 uur 0.63 per uur. Thans is het nieteraantal met 100 pet. gestegen en moet een volle week worden gewerkt. Spr. acht het niet juist deze man in te deelen bij de groep „hulpvaklie den" en stelt voor het loon te brengen op 30.per week. De heer D. Limburg zegt. dat hem uit het praeadvies van B. en W. is gebleken, dat de meteropnemer zijn werk goed verricht en sluit zich aan bij het gesprokene van den heer Brag gaar. Ook de heer L. J. van Leeuwen verklaart het eens te zijn met de beide voorgaande sprekers. De voorzitter zegt, dat bij do aanstel ling van den meteropnemer dc Jong een mondelinge afspraak is gemaakt met den chef. docli deze aanstelling was tijdelijk en was hij dus in lossen dienst bij de ge meente. Later heeft hij een vaste aan stelling gekregen, welke aanstelling groo te voordeelen met zich medebrengt, ir.1. pensioen, uitkeering bij ziekte, een vaste positie enz. De meteropnemer is ook door den raad gerangschikt in de klasse van hulpvaklieden. De voorz. stelt dén raad vcor het voorstel van B. en W. nog aan tc houden ter nader onderzoek. Aldus be sloten. Door den heer A. J. Coljée is een be zwaarschrift ingediend tegen de" beslis sing van B. en W. inzake het weigeren van toestemming tot het tijdelijk bewe ren van een perceel en verzoekt den Raad alsnog die toestemming le verlec- nen. B. en W. adviseeren den Raad op dit verzoek afwijzend te beschikken. Al. dus besloten. Vervolgens stellen B. en W. den Raad voor op het verzoek van het R.-K. Par. Kerkbestuur inzake het beschikbaar stel len van gelden ex art. 72 der Lager On- dorwijswet inzake het aanschaffen van school- en leermiddelen voor het zevende leerjaar gunstig te beschikketi. Aldus aar genomen. Daarna wordt op voorstel van B. en W. besloten aan de afdeeling Voorschoten van de Holl. Mij. van Landbouw voor het houden van een cursus in Landbouwluiis- höudkunde een verlicht en verwarmd lo kaal gratis ter beschikking te stellen. Te vens wordt besloten op advies van de Ge zondheidscommissie de perceelen No. 78 en 82 op de Pnpelaan onbewoonbaar te ver klaren en tot opheffing der onbewoon baarverklaring van een perceel aan den Steenennmur alhier. Daarna deelt de voorz. den Raad mede, dat is ingekomen een schrijven van het college van B. en W. van Leiden om gra tis een lokaal ter beschikking te stellen •en een subsidie van 25 om voor de on derwijzers der verschillende scholen te houden een cursus in de kennis van de elcctriciteit. B. en W. stellen den Raad voor aan dit verzoek te voldoen om de onderwijzers in het belang der leerlingen in de gelegenheid te stellen hun kennis op dit gebied te vermeerderen. De cursus zal worden gehouden op de Vrijdagen 12, 19. 26 April en 3 Mei en wel in 't gymnas tieklokaal der O. L. school. Aldus aange nomen. Vervolgens worden genomen menige be sluiten comptabiliteit en deelt den voor zitter den raad mede. dat de werkver schaffing veel meer gekost heeft dan vo rige jaren, daar aan de werkverschaffing is uitbetaald de som van ƒ5221.31. Op de bcgrooting is een post uitgetrokken van f 3500. De heer J. Braggaar brengt B. en W. hulde voor het verleenen van brand stoffen aan de werkloozen gedurende de felle koude dagen. Spr. meent dat een woord van hulde wel op zijn plaats is. Het kohier hondenbelasting wordt vast gesteld op 638. Bij de rondvraag ves tigt dc heer J. J. Dijkman de aandacht van den voorzitter op de zware vracht auto's. die de wegen vernielen, doch de voorzitter meent dat hiertegen niet veel te doen is, daar Ged. Staten het verkeer in de provincie regelen en niet de ge meente, waarna de voorz. de openbare vergadering sluit en de Raad overgaat tot een besloten zitting. VOORHOUT. Coop1. Boerenleenbank. Do Coöp. Boerenleenbank of Raffeisenbank jubi leerde. 7 Maart jl. was het 25 jaren ge leden dat onze Coöp. Onderlinge Spaar- en Voorschotbank voor Land- en Tuin- i bouw werd opgericht. Door omstandighe den was echter dc feestelijke viering van I Agenda LEIDEN. Vrijdag. R. K. Metaalbewerkersbond. Le denvergadering. Bondsgebouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst, der apotheken wordt van Maandag 8 April a.s. tot en met Zondag 14 April waargenomen door de apotheken van de heeren G. F. R e y s t, Steenstraat 35, telefoon 136 en A. J. Donk, Doeza- straat 31, telefoon 1313. INGEZONDEN MEDEDEELING het zilveren jubileum verschoven tot Dinsdag en Woensdag 9 en 10 April. Er heerschte een feeststemming in ons dorp. Hier en daar bolde Hollands drie kleur in den wind, voor het Patronaatsge bouw prijkten palmen en andere groen- versieringen, bloemenmanden zag men wegbrengen en tegen receptietijd reden auto's af en aan. Aan belangstelling ont brak 't niet. Iedereen was 'n tikje nieuws gierig. iedereen leefde met het feest, dat aanbrak mee. Alle blijken van echte ge meenschapszin. Uit de notulen van 1904 lezen we, dat de eerste vergadering, om te komen tot eon Spaar- en Voorschotbank, werd ge houden op 7 Maart van genoemd jaar in 't Stationskoffiehuis. Het initiatief was uitgegaan van de Ver. v. Bloembollencul tuur, die zich had lateu voorlichten door den heer C. v. d. Hurk, inspecteur der Raffeisenbanken te Utrecht. Ingevolge een tevoren in BI. Cultuur ge nomen besluit en opdracht was reeds op 8 Februari 1904 voor notaris Frijlinck te Warmond de eigenlijke oprichtingsakte verleden, waarin compareerde de heer P. Bcrbeo Frzn., bloemist, Corn. Westerbeek, bloemist, Joh. v. Dcbbelen, hoofdonderwij zer, Lcn. Prins, zonder beroep en Petrus Warmerdam, bloembollenkweeke$ allen wonende toen te Voorhout en deel uitma kende van de Alg. Ver. v. Bloembollen cultuur.' De oprichtingsvergadering op 7 Maart werd gepresideerd door den heer P. Ber- bee Frzn.. voorzitter van BI. Cultuur, welke vergadering behalve door een groot aantal gcr.oodigden, ook werd bijge woond door de HoogEerw. heeren W. J. A. Bots, z.g. pastoor alhier, Aengenent en Aalberse, professoren aan 't Seminarie Hageveld, toen nog hier gevestigd. _In die vergadering traden onmiddellijk 57 personen als lid toe en werd als eerste kassier gekozen de heer P. Berbee, die een salaris zou genieten van 100. Tot leden van den Raad van Toezicht werden be noemd de heeren J. van Dobbelen, L. Ves- :ter en C'. Prins Lzn.. en tot leden van het bestuur de heeren C. Westerbeek, L. Prins Lzn.. P. Warmerdam Jr., J. v. d. Hulst -en II. P. Groenewegen. Den volgenden dag werd de bank ge opend. De eerste inlage, groot 1000, was van Pastoor Bots z.g. Bij zoon jubileum past dit stukje ge schiedenis, dat tevens aanwijst de pio niers van het in 1904 onder moeilijke om standigheden begonnen werk. Later heb ben in den Raad van Toezicht nog zit ting gehad de heeren C. C'olijn, (was voor zitter) en J. Zuilhof en in het bestuur H. P. Groenewegen. .G Damer. J. Langeveld (kassier), Jac. Westerhaven, J. P. van Schie. Verschillende van deze eerste pioniers zijn overleden en hebben de vruchten van hun energiek begonnen werk niet meer mogen zien rijpen. Thans, op den dag van het jubileum, be staat de Raad van Toezicht uit de vol gende heeren: L. v d. Poel, voorz., dr. H. A. G. Bots, secr., en GA Hoogervorst en het bestuur uit: W. van der Laan, P. N. ester (kassier), S. P Warmerdam, direc teur, L. H. Prins Lzn., P. L. v. d. Hulst en L. v. d. Geer. Om met een enkel cijfer de vlucht te teekenen, welke de bank in haar 25-jarig bestaan genomen heeft, kan gewezen wor den op de balans van 1905, die aan inla gen vermelde een bedrag van ƒ30.000, ter wijl op de balans van 1928 dat bedrag is gegroeid tot ruim anderhalf millioen gul den. Was het aantal spaarboekjes in 1904 nog slechts 70, in het afgeloopen boekjaar was dat getal geklommen tot ruim 500. Cijfers, die meer spreken dan boekdeelen geschiedenis. Dinsdagmiddag werden de feestelijkhe den geopend met een receptie van Raad van Toezicht en bestuur in de versierde zaal van het Patronaatsgebouw, aan wel ke receptie door vele personen en verte genwoordigers van vereenigingen en zus- terbanken, zoowel van uit de gemeente als van daarbuiten, werd deelgenomen. We merkten o.m. den Zeercerw. Heer Pas toor Heytveldt, het gemeentebestuur, ver tegenwoordigd door burgemeester en ge meente-secretaris, notaris ter Haar uit Noordwijk, het bestuur van de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur, van dc Hanze, van den Kweekersbond, van den R.-K. Volks bond en vele anderen. Des avonds 7 uur had de feestbijeen- komst plaats in de zaal van het café Bocrhaave. Op smaakvolle wijze was dc zaal en het podium versierd met bloemen en planten. Diverse bloemenmanden had de jubileerende bank ontvangen. 2—J

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2